Plaats een Telefoontje Brug aangevaren DONDERDAG 29 FEBRUARI 194u OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALKEMADE Geboren; Margaretha d. van M. Tuk ker en B. van Iperen Catharina Clazina d. vain J. E. Klein en M. J. de Jong Antonius Hendrikus Theodqrus z. van Th. P. l'Ami en E. A. B. van Vianen Maria Engelina 'd. van C. Bouwmeester en A. J. Vis. Overleden: A. de Wit 36 j. J. Spring in 't Veld 44 j. A. Bax 82 j. Johanna Edelaar, wed. van A. van der VLugt, 77 j. BOSKOOP Z. H. VEREEN. „HET GROENE KRUIS" Huldiging van Dr. J. Hamburger en Mej. A. N. van Nes De Vereen. „Het Groene Kruis", afd. Boskoop, hield haar jaarvergadering in hotel Klaassen. Na opening door den voor zitter, den heer J. W. E. Ebbinge, werden de notulen vastgesteld, welke waren ver zorgd door den heer H. J. van Osnabrugge. Ook het financieel beleid van den pen ningmeester, den heer Dr. Hamburger, werd goedgekeurd. Hierna vond een klei ne huldiging plaats van den heer J. Ham burger, arts, die als penningmeester 25 Jaar deze functie had vervuld. Aan den jubilaris werd een bloemstuk aangeboden, waarna deze een hartelijk woord van dank sprak en zijn beste krachten weer wilde gaan besteden aan de volgende 25 jaar. Mej. A. N. van Nes, secr. van de afdeeling Wijkverpleging, gaf hierna een verslag van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het kassaldo bedroeg 115.33. In verband met haar hoogen leeftijd kon zij verder het werk moeilijk meer doen en had bedankt als bestuurslid. Ook in ver band met het feit, dat zij zich 37 jaar had gegeven aan het werk van Wijkver pleging en t.b.c.-bestrijding, had voor haar een huldiging plaats, waarbij eveneens een mooi bloemstuk werd aangeboden. De begrooting voor 1940 werd vervolgens goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Plaatsman, C. Bee kenkamp en J. H. van Osnabrugge. In de vacature van mej. A. N. van Nes werd gekozen mevr. RosbergenStaal. Hierna volgde nog het verslag van de t.b.c.-bestrij ding. Het kassaldo van deze onderafdee- ling bedraagt: 1269.60. In de vacatures voor deze afdeeling werden gekozen de dames mevr. Kromhout, v. d. Broek en mevr. VerkerkBiesheuvel. Het financieel verslag van de afd. Huiszorg toonde een batig saldo van 205.30. Herkozen werden als bestuur voor deze afdeeling de dames H. Houtzagers en J. de Mol. Na een verslag van de algemeene ver gadering, welke te Rotterdam was gehou den, welke werd weergegeven door den heer D. C. Jongejan, werd de vergadering gesloten. POGING TOT VERGIFTIGING. De 60-jarige groentenhandelaar M. van E. alhier is Maandagmorgen na het ge bruiken van een kop koffie ernstig ziek geworden. Op aandringen van buren ging de inwonende 27-jarige zoon den arts J. Hamburger waarschuwen, die den toe stand van Van E. zeer ernstig inzag. Hij werd denzeliden dag nog bediend. Daar van E. een. toevallijder is, werd miet direct aan een misdadigen opzet ge dacht, maar familieleden, die elders woon den, vonden de zaak vreemd. Zij deden wat van de koffie in een fleschje en wend den zioh tot de politie te Boskoop, die met den rijksveldwacht een onderzoek instelde imet het gevolg, dat zij eenige uren later ma de aangifte van een vermoedelijke po ging tot vergiftiging niet alleen hadden vastgesteld, dat dit inderdaad hier een feit was, maar tevens had men den dader, den genoemden zoon, tot een bekentenis ge bracht. Deze jonge man die wat achterlijk is, had bij zyn gewezen patroon, een boom- Ikweeker, een fleschje nicotine gestolen en den inhoud hiervan in den koffiepot ge goten, om zich op zijn vader te wreken, omdat hij vindt, dat zijn jongere broer wordt voorgetrokken. De toestand van het slachtoffer is thans gunstig. „N. R. Crt." Vrouwenbond. Gisteravond hield de Vrouwenbond, afd. Boskoop, zijn jaarver gadering in het Vereenigingsgebouw. Ge combineerd met deze vergadering werd een propaganda-lezing gegeven met licht beelden over den radio-omroep, den K.R. O. Deze lichtbeeldenlezing was zeer leer zaam en op aangename wijze werd aan de 88 aanwezige dames het mooie werk van den K.R.O. uiteengezet en verduidelijkt. Na deze lezing werd de eigenlijke jaarver gadering geopend door mevr. Mathot Faay, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna volgden de ver schillende jaarverslagen van de af deelin gen. De kas van de vereeniging zelf sloot met een batig saldo. „Hulp in de Huishou ding" had* in het afgeloopen jaar in 19 ge vallen hulp verleend en in 16 gevallen de wasch gedaan. Er is echter jammer ge noeg nog een tekort aan helpsters. „St. Elisabeth" heeft 348 kleedingstukken ver vaardigd en uitgedeeld, 26 el flanel, 4 paar sokken en 11 paar kousen. De gehouden verloting had weinig opgebracht en de kas sloot met een nadeelig saldo. Het re traite-fonds heeft nieuwe leden noodig en spoort alle dames aan om lid te worden. De tooneelclub „Klimop" doet haar naam eer aan en heeft zich vooral bij het 20- jarig bestaan doen gelden. Moeder en kind „maken het goed". De inkomsten wa ren ruim 300 tegenover een uitgave van ruim 222. Zij spoort de leden aan tot deelname 'in het 2 cents-fonds. Bij de be handeling der mededeelingen kwam naar voren het plan om een excursie te houden in den zomer naar de K.R.O.-studio. Ook zal getracht worden een cursus te geven voor fraaie handwerken. By voldoend aan tal wordt wederom een kookcursus gege ven evenals vorig jaar, welke goed ge slaagd mocht worden geheeten. In het najaar zullen door Pater Henri- cus lezingen worden gegeven over nog na der vast te stellen onderwerpen. Het Rustfonds werd nog eens onder de aan dacht der dames gebracht, hetwelk een uitkeering geeft van 3 per week, waar van men na drie jaar lid te zijn geweest voor 2 per jaar, kan profiteeren. De op leiding voor dienstboden. Hiervoor bestaat reeds zooveel animo, dat er voor het eer ste half jaar geen ruimte meer beschikbaar is. Tenslotte ging men over tot bestuurs verkiezing. Herkozen werden de dames: A. Stolkerv. d. Wel, C. J. van Vlietde Jong en mej. C. Nieuwesteeg. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen mej. F. Mens. De rondvraag leverde niets bijzonders op, zoodat de vergadering werd gesloten, bijeen kwam. Na de opening zeide de voorz., dat de vergaderingen wegens de goede wegen thans weer spoedig als ge woonlijk zullen bezet zijn. Nadat de secr. de notulen van twee reeds eerder gehou den vergaderingen had voorgelezen, hield hij een lezing over „T.B.C.-bestrijding on der rundvee". De heer Cor Mouris J.zn. zei- de, dat de t.b.c.-bacil voor zestig jaren door dr. Kcch was ontdekt. Zij doorvreet het ge- heele weefsel en kan, in tegenstelling met ziekten als mond- en klauwzeer of milt vuur, jaren duren. De z.g. open-lijders die nen zoo spoedig mogelijk afgeslacht t« worden. De C.M.C. verplicht haar leden de t.b.c. te bestrijden, terwyl zij verschil lende premies hiervoor uitbetaalt. Voor de kaasboeren is t.b.c.-bestrijding noodig en de te maken onkosten worden ruimschoots vergoed. Ook de reagecrders moet de landbouwer zoo spoedig mogelijk van de boerderij verwijderen. Het werk moet men niet alleen aan den veearts overlaten, doch de boer moet zelf óók t.b.c.-bestrijder zijn. Na een interessante gedachtenwisseling werden door den moderator nog eenige gestelde vragen beantwoord. Spr. zette op interessante wijze het verloop van een fail lissement uiteen. Hierna sluiting. LEIMU1DEN Geboren: Wietske d. van P. Gras- meyer en M. Offringer Alida Catharina d. van J. Mooren en W. v. Diemen. Overleden: K. v. Kins, 90 jaar wed. van R. Turk M. Verbree 90 jaar wed. van J. Treur Th, Bartels 79 jaar wed. van J. v. Graas. Vertrokken: Th. v. Veen naar Alke made A. M. Kuipers naar Amsterdam Gevestigd: H. H. Reumaman van Alphen aan den Rijn C. Th. de Groot van Wassenaar. OUDE-WETERING Propagandaclub. Gisteravond hield de R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" haar derde vergadering in dit wintersei zoen ten huize van den heer H. P. Klein. De belangstelling was goed. Na opening door den voorzitter, den heer Th. Vesseur, die een bijzonder woord van welkom toe riep aan de aanwezige bestuursleden van de Kiesvereeniging, hield de heer Van den Bosch, in aansluiting op de beide vorige lezingen van den heer De Jong, een lezing over het leven en werken van Dr. Schaep man. Spr. had als onderwerp gekozen „De les der geschiedenis" en na een korte her innering aan het verhandelde door den heer De Jong, behandelde hij meer uitvoe riger het tijdvak van de geschiedenis, waaraan den naam van Dr. Schaepman onverbrekelijk ds verbonden. Aan het ein de zijner verhandeling spoorde hij de le den der Propaganda-club de les der ge schiedenis steeds ter harte te nemen en daaraan het noodige enthousiasme te ont- leenen om steeds te strijden voor behoud en versterking onzer staatkundige positie. Nadat de voorzitter den spr. dank had ge bracht voor zijn leerzame lezing kwamen in het tweede gedeelte van dén avond nog enkele leden op het podium tot het uit spreken van eenige declamatie-stukken. Na de rondvraag waarby de voorzitter nog gelegenheid vond om tot trouw lidmaat schap der clulb aan te sporen volgde slui ting met den chr. groet. TER AAR Eindles bemestingleer. In de koffie kamer van de centrale veiling had gister avond de eindles plaats van den bemes- tingleer-cursus, georganiseerd door de plaatselijke afdeelingen van de L. T. B. en de C. B. T. B. Onder de aanwezigen merk ten wij op den Rykstuinbouwconsulent ir. v. cL Helm, de leider van den cursus, den heer v. <L Loo en de besturen van genoem de organisaties. Alvorens de diploma's uitgereikt werden moesten de candidaten, een en twintig in getal, veel van him opgedane kennis ver tellen en dit was inderdaad niet gering. De antwoorden kwamen er vlot uit, waar uit bleek dat de tuinders met inspanning de lessen hebben gevolgd en allen moch ten in aanmerking komen voor een getuig schrift. Gekomen zijnde aan de uitdeeling der diploma's, hetgeen geschiedde door den consulent, feliciteerde hy de geslaagden met het behaalde succes en hoopte, dat zij de verworven kennis in de practijk van toepassing zullen brengen. De stof, welke hier behandeld is, hebben de cursisten goed onder de knie, wat duidelijk naar voren kwam bij de manier van antwoor den. De geslaagden zijn: Jac. Holscher, Jac. Fransen, J. den Haan, Alb. Esveld, W. Es- veld, J. v. Eyk Dzn., G. Sanders, Joh. v. d. Hoorn, M. Kleijn, Ant. v. Emmerik, L. J. Rekelhof, G. Verlaan, Th. v. Veen, Ant. Saai 't dm. WDDa&man djxn. ÊCN schildfr Vork, H. v. Smoorenburg, D. v. Braak, Th. v. Braak, N. J. Hoogervorst, C. J. v. Zaal, J. Hoogervorst en G. v. Harten. Namens de cursisten bracht de heer J. van Eyk Dzn., dank aan den leider voor de aangename wijze waarop de lessen zijn ge geven en de voorzitter van den L. T. B., de heer J. Volgering, gaf de verzekering, geen pogingen onaangewend te laten om een volgend jaar wederom een dergelijke cursus te organiseeren, waarbij de heer C. van Spr onsen zich aansloot. Het hoofd der cursus bedankte alle spre kers voor de vele goede woorden die zij gesproken hadden en brengt hulde aan de leerlingen voor hun spontane medewerking en aandachtig gehoor. MEIJE-ZEGVÈLD Par. Jongemannenvereeniging „St. Jan". Na een heerlijke fietstocht door het pol derlandschap, waardoor de thans weer be gaanbare weg zich kronkelt, zijn we bij hotel „De Halve Maan" aangekomen, waar de St. Jansvereeniging ter vergadering ZOETERWOUDE L.T.B. Gisteravond hield de L.T.B: weder een algemeene vergadering. Na de opening gaf de voorzitter zijn tevreden heid te kennen over de goede belangstel ling; de agenda is niet zoo uitgebreid en toch is de opkomst goed. Er waren vele mededeelingen. De voorzitter kan mede- deelen dat het nog mogelijk is in de kunst- mesttoewijzingen wijziging te krijgen. De voedsel-commissie heeft te kennen ge geven dat de aanvragen voor de weide- en hooilanden nog veel te laag zijn hetgeen zijne bezorgdheid heeft, omdat daaruit blijkt dat de boeren nog niet doordrongen zijn dat zij meer hooi en gras moeten win nen om den volgenden winter door te komen. De hopelooze toestand waarin vele bedrijven zich nu al bevinden kan in den volgenden winter nog erger worden; de veevoeder-rantsoeneering zal waarschijn lijk steeds nijpender worden. Het is daarom, dat er op aangedrongen wordt toch vooral groote aandacht te be steden tot een verhooging van de opbrengst Stikstof kan tot 100 K.G. per H.A. worden afgegeven enz. Omtrent de melkprijs komt het ver rassende maar niet welkome bericht dat deze ingaande 1 Maart een halve cent per liter is verlaagd. Alles is gedaan, aldus de voorzitter, om deze verlaging te voorkomen, maar aan de hand van de zuivelwaarde moest de verlaging komen.. Wij hopen de nieuwe prijs tot 1 April zeker en zelfs nog langer te kunnen handhaven. Er worden nu nog inlichtingen gegeven betreffende de regelingen voor kaasboeren De voorzitter brengt vervolgens de hooi- levering voor de leger-paarden ter sprake. Er zijn in deze buurt reeds hooivorderingen I gedaan. Het is echter bekend, dat degene die over geen hooi meer beschikt, die het laat ste aan zyn koeien heeft gegeven, geen moeilijkheden zal ondervinden. Of men daarmede van elke leverplicht is ontslagen kan de voorzitter niet verzekeren. Er volgt nu een zeer belangrijke be spreking over de uitbetaling en over de richtprijzen. Van vele zijden vtordt ge sproken over prijzen van 68.— en zelfs 70.die in Overschie en Kethel zouden gegeven zyn. De maximum prijs van hooi is echter maar 53.zoodat men geen hoogere verwachting kan stellen; temeer daar ook bekend is, dat in Alphen en Gouda niet hooger dan het maximum is ge gaan. Uit de vergadering wordt medege deeld, dat ten gemeentehuize bekend moet zyn, dat in het begin van Maart 't beheer over het onderhoud van de troepen een hooivordering zal komen doen. Hoezeer het ons ook spijt, zegt de voor zitter, elke actie is vruchteloos geweest. De minister van Defensie antwoordde: wij kunnen het niet missen. Hoewel de boeren het ook voor hun vee niet kunnen missen, wordt in de vergadering in de leverplicht berust en kan de voorzitter de volgende ook al niet bevredigende mededeeling doen: de kalveren-beperking zal ook dit jaar nog blijven. De landbouworganisaties zyn het ditmaal omtrent dit belang niet eens kunnen worden, weshalve de minister besloten heeft nog een jaar door te gaan. Een beter bericht was, dat in de vol gende veevoeder-periode een extra toe wijzing zal gegeven worden van afvalpro ducten zooals gedroogde pulp, spoeling enz. Men wende zich hiertoe tot zijn handelaar. De strooprij zen zoo gaan de mededeelin gen voort zyn nu vastgesteld op 21.50 af boerderij. Men zal bemerken, aldus de voorzitter, dat men voor die prijzen niet koopen kan. Er wordt geadviseerd voor de hooge prijzen die gevraagd worden niet te koopen. Als straks de scheepvaart weer WOUBRUGGE Zeer zwaar beschadigd Aanvaring brug Woudwetering. Gistermiddag omstreeks vijf uur werd men in de buurt van de brug over de Woudwetering door een hevig ge kraak opgeschrikt. Het bleek, dat de kustvaarder „Fi- ducia", kapitein-eigenaar Nieuwkoop, de brug met poort en balans finaal los geslagen had. De boot, komende uit de richting Haar lemmerringvaart, voert met een matigen gang op de brug aan, welke door den chef brugwachter tydig geopend was. In de nabijheid van de brug bemerkte de kapitein, dat 't vaartuig niet naar het stuur luisterde. Door het aan den grond zuigen liep de kustvaarder naar bakboord uit. Met volle kracht wordt de motor terug uitge zet, doch hierdoor liep aan stuurboord het schip tegen de brug op. Aan de Westzijde werd de balans in het water geslagen, ter wijl de poort op het dek van het schip te recht kwam. De chef-brugwachter, dit het gevaar zag aankomen, had bijtijds het publiek aan de beide zijden der brug op een afstand ge houden, waardoor geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Gewoonlijk staan aan de meest bedreigde zijde der brug men- schen op het bruggedeelte, zoodat, indien niet tijdig maatregelen genomen waren, wellicht ernstige ongelukken te vreezen waren geweest. Een gegil van de kinderen, die in de buurt waren, bracht direct veel volk op de been. Het 225-tons vaartuig liep geen averij op. De kapitein, welke door den burgemees ter is onderhoord, verklaarde, met de noo dige voorzichtigheid gevaren te hebben, doch het lage water heeft hier blijkbaar parten gespeeld. Het personenverkeer wordt aan de bei de zijden gaande gehouden door roeiboo- ten. Het autoverkeer is omgelegd als volgt: vanuit de richting LeidenHoogmade over Leiderdorp Hooge Rijndijk; Van Ter Aar over de Woubrugsche weg of den Heeren- weg eveneens over den Hooge Rijndijk-Lei derdorp. Met het verwijderen van de ijzeren dee- len van de brug is het bergingsbedrijf van de Gebrs. van Luiing direct begonnen. Als de brug vrij is kan het scheepvaartverkeer ongehinderd verder. Deze brug, welke bleek aan de behoefte van het scheepvaartverkeer niet meer ge heel te voldoen zou binnen niet te langen tijd vervangen worden door een nieuwe en grootere brug van de provincie. De brug is thans eigendom der gemeen te Woubrugge en werd afwisselend door drie brugwachters bediend. Verzekering dekt de schade. normaal is dus binnen korten tijd zal er stroo genoeg aan de markt komen. Er is verzekerd, dat er nog stroo genoeg voor radig moet zijn. Nu komt het arbeidscontact aan de orde. Na besprekingen omtrent de geldbedragen wordt de wensch geuit, dat de hoogere loonen meer tot uiting zullen komen voor de groote gezinnen. Waar echter de kinder-bijslag-wet zeer nabij wordt geacht hebben de plaatselijke zoowel als de hoofdbesturen van St. Deus Dedit te kennen gegeven op een kinder toeslag-regeling geen prijs te stellen. Het Bestuur adviseert dan ook hiervan af te zien. De onderhandelingen zullen na de uitspraken van deze vergadering voortge zet worden en ook voor de losse arbeiders zal naar aanleiding van de uitspraak van de arbitrage een loon-overeenkomst worden gemaakt. Vervolgens wordt tot oprichting van een retraite-fonds besloten waarbij de heer Q. Onderwater de taak op zich neemt, de bij dragen van de leden twee-maandelijks in ontvangst te nemen. De voorzitter spreekt zyn vreugde uit, dat steeds meer leden van den L.T.B. een retraite volgen en heeft vertrouwen, dat alle leden dit schoone voorbeeld zullen volgen, vooral nu de club zulks kan be vorderen. Bij de rondvraag wordt weder een krachtig woord gesproken tot het op richten van een instelling tot steun aan tuberculose standgenooten. Zoozeer wordt aangedrongen om evenals de andere stand organisaties dit sociale werk te gaan be oefenen, dat het bestuur besluit bij het hoofdbestuur nog eens aan te dringen op vlugge voortzetting van de toegezegde plannen. Er komen nu nog klachten bin nen over het niet op tijd afnemen van de melk, die doorgegeven worden. Informa ties worden genomen over afgegeven melk bij opgetreden miltvuur. Een zeer diepgaande beschouwing volgt nu tot het einde van de vergadering over de stichting van de I.I.V. naast de C.M.C. en de A.M.V. Deze I.I.V. een organisatie van den groothandel in melkproducten wil ook een woordje meespreken. Tegen de in schakeling van deze instantie, die uit de vergadering als een tweede Unilever wordt betiteld, zal een sterk verzet van de zijde van de boeren komen. De minister kan echter anders beslissen en bij hardnekkige tegenstand het beschermde gebied ophef fen, en wijzen op de bescherming van de zuivelwaarde. De voorzitter wijst aan het einde van de vergadering op de belang rijkheid waarin deze vergadering heeft ge staan. Er waren maar weinig belangen van de bedrijven, die niet besproken zijn. Het Bestuur heeft vaak meer behoefte aan be prekingen en als de belangstelling zoo blijft als dezen avond zal het nuttig zijn meermalen te vergaderen. ZEVENHOVEN „Voorzorg". Gisterenavond hield de werkliedenvereeniging „Voorzorg" haar jaarvergadering in Café Veenboer. De heer W. Kerkhoven, waarn. voorz., door de heer Th. Visser wegens ziekte verhinderd was, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de weinige opgekomen leden. De secr., de heer W. Kerkhoven, las de no tulen. De heer J. Bos gaf, als kas-contro- leur, verslag van zijn bevinding. Alles prompt in orde. De penningm., de heer G. J. de Bruin, gaf rekening en verantwoor ding van de kas. In kas op 1 Jan. '39 354.99, ontvangen contributie f 155.50, rente 4.83; uitgaven '39: ziekteuitkeering ƒ71.20, zaalhuur ƒ1.50, kasgeld op 2 Jan. '40 ƒ442.62. Alzoo een vooruitgang van 87.63. De heeren J. W. Steijn en A. Boer werden aangewezen als verificateurs voor 1940. De periodiek-aftredende leden, de heeren H. K. Bos en G. J. de Bruin, wer den herkozen. Geboren: Berdina Maria, d. van P. de Ruig en B. M. W. Mulder Cornelis Jacobus en Jacobus Cornelis, zoons van C. H. v. Rossenberg en J. J. Könst. O n d e r t r o u w do M. v. d. Broek en M. E. v. Leeuwen. Overleden: T. v. Kreuningen echt- genoote van J. Iemmerzeel 80 j. Gevestigd: P. C. v. d. Helm uit Al phen a. d. Rijn P. E. Heemskerk en ge zin uit Amsterdam.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12