17.50 26.50 8.75 4.25 MIDZft G. FORTHHANN Talen School, Leiden Onderwijs moderne Talen I door Rationale Leeraren) DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 B. M. T.—U. V. S. Na een langdurige rustperiode komt U. V. S. ba Zondag tegen het Haagsche B. M. T. In het veld Het U. V. S -elftal komt in de volgende opstelling in het veld: H. Kramp P. Hendriks J. Delfos W. Regeer B. L. Wallaart L. Platteel J. Fasel P. Kantebeen W. van Weerlee T. Oosterom N. v. Leeuwen De U. V. S.-reserven 2 nn 3 komen des morgens om 10.30 uur tegen elkaar uit op het terrein aan den Wassenaarschen weg. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN Hedenavond vangt de eerste ronde van dezen belangrijken wedstrijd aan. Het aantal deelnemers (bijna 60) heeft alle verwachtingen overtroffen en is dit jaar grooter dan ooit te voren. Door cteze groote deelname wordt in elke klas in groepen gespeeld, resp. met 7 of 8 spelers, waarvan de twee eerst aankomende in den eindstrijd komen. De bezetting in de hoofdklasse is dit jaar met 21 deelnemers een record. Naast en kele oud-kampioenen en sterke hoofd klasse spelers zijn in deze klas verschei dene nieuwelingen toegelaten, die wel over minder wedstrijdroutine beschikken, doch dit gedeeltelijk goed maken door een jeugdig enthousiasme, waarvoor de meest geroutineerde wedstrijdspeler terdege op moet passen: Mooie partijen en verrassen de uitslagen zijn zeker te verwachten. Met 14 deelnemers is de eerste klas be hoorlijk bezet. In deze klas kan men, ge zien het geringe krachtsverschil der deel nemers, op een mooien wedstrijd rekenen. De 2de klas staat met aantal deelne mers, zoowel als kwaliteitsverschil der spelers aan de spits. Aangezien het dam men in Leiden en omgeving sterk vooruit gaande is en het aantal vereenigingen, welke goede spelers voortbrengen, zich steeds uitbreidt, zijn er onder de jongere dammers nogal eenigen, die veel beloven voor de toekomst. Verscheidenen dezer jongeren spelen mede in deze klas, waar in ook enkelen der oude garde vertegen woordigd zijn. In deze klas vooral zullen levendige partijen met soms verrassende uitslagen gespeeld worden. RECHTZAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie (3e klasse A). De uitslag van een wedstrijd, gisteren avond gespeeld in het lok. voor Chr. Be langen a. d. Hoogen Morsch te Oegstgeest, is de volgende: Schaakgenoegen IPhilidor Hl. R. KamperH. C. Bouter xx A. Mom bergH. J. Duffels 01 C. J. HakemulderJ. Gijsman 01 J. ZwaanD. van Galen 10 A. JongbloedA. M. Immink 01 C. v. RenswouC. Colpa 10 A. SpekH. Slegtenhorst, xx W. SchoutenH.'van eBnten 10 A. OberC. Molenkamp xx J. van ZomerenG. Annokee 01 Totaal 3xxx4xxx 2 partijen moesten beslist worden, de partij van het le bord wordt uitgespeeld. Phliidor Hl staat er voorloopig het beste voor. Dit zou dan de eerste nederlaag voor Schaakgenoegen I worden. Nu U weer uit kunt gaan, noodigen wij U uit tot bezichtiging onzer schitterende collectie SERVIEZEN in alle prijzen Tafelservies voor 6 pers. vanaf Tafelservies voor 12 pers. vanaf Ontbijtservies voor 12 pers. vanaf Theeservies voor 12 pers. vanaf Alle Serviezen uitsluitend van prima kwaliteit. /0\ B'i elk Servies de waardevolle Midza-Bonnen BREESTRAAT 122-124 Haagsche Politierechter DE EERSTE KNOEIERIJ MET KOST WINNERSVERGOEDING VOOR DEN POLITIERECHTER. Er zal zeer streng worden opgetreden tegen dergelijke praktijken. Gisteren diende voor de Haagsche Poli tierechter de eerste zaak wegens knoeierij met kostwinnersvergoeding. Het betrof hier den schilderspatroon R. K. uit 's Gravenzande, die het bedrijf te zamen met zijn zoon beheert. Toen de mo bilisatie werd afgekondigd moest ook de zoon van verdachte opkomen, hetgeen voor de vader niet goed uitkwam, omdat hij juist een schilderwerk had aangenomen voor ƒ517. Inplaats van zijn zoon had hy toen een vreemde werkkracht moeten aanstellen, waardoor aan gezinsinkomsten S19 per week minder binnen kwam. Verdachte had daardoor recht gehad op kostwinnersvergoeding en had dan ook in derdaad 76 ontvangen, zijnde de vier we ken, dat zijn zoon bij hem had kunnen werken. Later was evenwel uitgekomen, dat ver dachte aan den aangenomen knecht geen 19 per week had betaald maar resp. 15, 15, 12 en 10 per week. Niettemin had hü den knecht laten teekenen voor 19 per week. Verdachte bekende de feiten volmondig, waarna het woord was aan den Officier van Justitie. Allereerst bracht de Officier naar vo ren, dat dit de eerste knoeierij is met kost winnersvergoeding die voor den Haagschen Politierechter wordt behandeld. Toen de steun werd ingevoerd stond het al van te voren vast, dat er mee geknoeid zou worden en toen de mobilisatie kwam kon men aannemen, dat' er ook met de kostwinnersvergoeding geknoeid zou wor den. Dat er steunfraude gepleegd wordt is soms te plaatsen, omdat velen uit armoede daartoe kunnen komen, maar met kostwin nersvergoeding is het een ander geval. Dat is, volgens spr., veel erger dan steunfrau de en gaat geheel uit winstbejag en om maar zooveel mogelijk van het Rijk te pro fiteered Verdachte heeft een behoorlijk bedrijf, maar heeft niettemin geprobeerd om meer te ontvangen dan waar hij recht op had. Het is van het allergrootste belang om streng tegen deze knoeierijen op te treden. Er zal hier een voorbeeld gesteld moeten worden, opdat een ieder zal weten, dat strenge straffen het lot zal zijn voor hen, die dergelijke knoeie rijen bedrijven. Spr. eischte dan ook een gevangenisstraf van zes weken. Verdachte voerde nog aan, dat hij het te veel ontvangen geld inmiddels had terug betaald en vroeg een geldboete. De Politierechter achtte eveneens het feit zeer ernstig en veroordeelde ver dachte tot drie weken gevangenis straf. Collectant ten eigen bate. De winkelbediende J. S. uit Gouda had in verschillende gemeenten, o.a. Voorburg en Wassenaar, langs de huizen gecol lecteerd met een bus waarop hij een papier geplakt had: „Nederlandsche Blinden- Vereeniging voor alle gezindten". Diverse dames hadden een of meer dub beltjes in de bus gedeponeerd, denkende, dat zij een goed werk steunden. De geheele opbrengst kwam echter al leen maar ten goede aan verdachte zelf, die op die manier probeerde er een week geld uit te slaan. De Officier was niet te spreken over deze geraffineerde oplichting en eischte een ge vangenisstraf van twee maanden. Omdat de reclasseering het nog wel eens met verdachte wilde probeeren, werd het vonnis vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Het bleekveld, het jongetje en het hondje. Het was een pittoresk gezicht en het penseel van een schilder waardig dat bleekveldje, omringd door eenige ouder- wetsche huisjes in een klein dorpje rond om Leiden. De daar te bleeken liggen de lakens, sloopen en andere kleeding- stukken konden daar geen afbreuk aan doen, maar getuigden alleen maar van de veelgeprezen zindelijkheid van de Hol lar dsche huisvrouw. Jammer, dat zulk een intieme rust zoo wreed verstoord werd. Deze rustverstoor der was een jochie van een jaar of drie, vergezeld van een hondje, die nu juist het bleekveld uitgekozen hadden als hun speelterrein en aldra rustig en zonder zich van eenig kwaad bewust te zijn over de schoone lakens en sloopen wandelden. Nu hebben kleine jongetjes doorgaans de ge woonte om alles wat zij op hun weg tegen komen als hun wettig eigendom te be schouwen en het te promoveeren als een object om mee te spelen. Zoo ook hier, want spoedig liep het jongmensch, met een laken om zijn schouders, trots als een pauw rond, terwijl het hondje het over den grond sleepende gedeelte voor een vijand hield, die aangevallen moest wor den. Dat spelletje duurde zoo een kwar tiertje totdat het joch het noodig oordeel de om het hondje eens aan te gaan klee- den. Na veel gewriemel gelukte het ein delijk om hei beest een flanelletje aan te trekken, waarna het knulletje zich in een nachtjapon wikkelde en het stel op stap wilde gaan. Op dat moment verscheen de eigenares van de kleedingstukken in de deui van haar huiske en slaakte een doordringen den gil op het zien van de aangerichte ra vage. Ze bedacht zich geen moment, maar snorde onder het slaken van tal van on vriendelijkheden, op de boosdoeners af. Het jongetje voelde, dat hij iets gedaan had, dat niet mocht en wilde vluchten, hetgeen niet gelukte vanwege de veel te lange nachtjapon. Het hondje had niet zooveel last van het flanelletje en ver dween naar veiliger oorden. Het knulletje vie1 in handen der booze buurvrouw, die hem vermoedelijk allereerst op een on zachte manier uit haar nachtjapon hielp om hem vervolgens eenige oorvegen toe te dienen, waardoor het ondeugende jong mensch een gehuil aan hief als een bleek- gezicht aan een Indiaanschen martelpaal. Op dit gebrul kwam de mama van het joch op de proppen, die, ziende dat haar spruit een (welverdiende) kastijding on derging, niet allereerst naar de oorzaak vroeg, maar hem dadelijk begon te ont zetten. „Je blijft met je fikken van me kinde- rer af", zei mama „En dat mormel mot van me goea afblij ven", meende buurvrouw daar tegen te moeten zeggen. „Betaal jij de* schade en wzsch jij het opnieuw en kijkeres hier een heele winkelhaak in me nachtjak". Met deze woorden werd genoemd nachtjak on der mama's neus geduwd. „Mensch, maak asjeblief niet zoo'i. her rie voor zoo'n beetje vodden, waar niks an verbeurd is", zei de mama van het inmid dels verdwenen knulletje, op sarcastischen toon. Deze nieuwe beleediging deed gelijk de bekende druppe. den even bekenden em mer overloopen, want de eigenaresse van de nachtjapon sloeg met dit nachtgewaad naar de tegenpartij en het Kwum raak aan ook. Deze diende van repliek en zoo ont stond er op het eerst zoo rustige bleek veldje een danig vechtpartijtje, waarbij niets en nieman ontzien werd. Het wasch- goed kwam ook danig in de knel en wat nog schoon was werd thans ontoonbaar. Inmiddels was het hondje, nog steeds gekleed in het flanelletje, teruggekeerd en sprong luid blaffend om de dames heen. Als het niet zulk een onverkwikkelijk schouwspel geweest was zou men het voor een klucht hebben kunnen houden. De mama van het van alles oorzaak zijnde knaapje delfde het onderspit en moest tij dig retireeren om meerdere krabben te ontloopen. De eigenaresse van het bleekgoed be gon haar eigendommen te vergaren, maar hoe zij ook smeekte of schold, het flanel letje bleef voorloopig om het hondenlijf, omdat het beest zich niet liet vangen. Dit vond zij den anderen morgen terug voor haar deur, daar gedeponeerd door iemand, die blijkbaar geen verdere narigheid wenschte. Of het knulletje nog gestraft is door zijn mama, bleef in duisternis ge huld. Wel moest de eigenaresse van het nacht jak zich verantwoorden wegens mishande ling. Zij hing een omstandig verhaal van de gebeurtenissen op en gaf als haar mee ning te kennen, dat niet zy, maar die daar, dat was de getuigende mama, in haar plaats gestraft zou moeten worden. Wet is nu eenmaal wet en de Officier vond, dat zij trots alles niet had mogen slaan, zoodat de eisch werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De Politierechter gaf voor de zooveelste maal blijk een menschenkenner te zijn, want na eerst de mama van het knaapje verteld te hebben, dat zy maar eens beter op hem moest letten, veroordeelde hij de juffrouw tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen, maar voorwaardelijk, met een jaar proeftijd. HAAGSCH GERECHTSHOF Zeilen en schelden. L. den B. was door den Haagschen Poli tierechter veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen, omdat hij, toen hij in een zeilboot voer, een Leidschen brugwachter had uitgescholden voor al wat mooi en leelijk was, toen deze eenige aan merkingen maakte op de zeilkunde van verdachte. Deze had de geldboete veel te hoog ge vonden en was in hooger beroep gekomen, maar de Procureur-Generaal vond daaren tegen de boete te laag, want verdachte zeilt wel veel, maar scheldt dienovereenkom stig. Daarom eischte spr. thans een geld boete van 50 subs 50 dagen Ook het Hof was van meening, dat ver dachte hoogst onbehoorlijk is opgetreden en een flinke geldboete hier ruimschoots op haar plaats is. Het vonnis van den Politierechter werd dan ook verdubbeld, zoodat het vonnis werd een geldboete van f 50 subs. 50 da gen. Leerling autobestuurder veroor zaakte ernstige aanrijding. „Het is schandelijk en onverantwoorde lijk geweest zooals u gereden heeft", wees de president van het Haagsche Hof den caféhouder J. van M. uit Leiden terecht, die in hooger beroep gekomen was van een vonnis van de Haagsche rechtbank van f 50 subs. 50 dagen en een jaar intrekking van zijn rijbewijs wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte wilde auto leeren ryden, maar hy had tijdens een les zoodanig gereden, dat hij nabij het kruispunt Rijnsburgersin- gelMaresingelHaarlemmerweg te Lei den geheel links van den weg was geko men alwaar juist de 16-jarige wielr.jder H. Cornet uit Leiden aankwam. Er was een botsing ontstaan, waardoor de aange reden wielrijder dusdanig werd gewond, dat hy gedurende drie maanden niet had kunnen werken. Verdachte zeide in hooger beroep te zijn gekomen voor de bijkomstige straf, één jaar intrekking van het rijbewijs. Wat de feiten aangaat, deze gaf hij volmondig toe en zeide onjuist gehandeld te hebben door toen er geen ruimte was toch te passeeren en links te gaan rijden. De leeraar van verdachte kwam als ge tuige a décharge nog verklaren, dat ver dachte na het ongeluk door was blijven leeren en dadelijk met glans door zyn exa men was gekomen. De Proc.-Generaal zag echter geen ter men om de straf te wijzigen, omdat bij het opleggen der straf door de Rechtbank, reeds rekening was gehouden met het feit, dat hij alle schade vergoed had. Spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Nadat de verdediger gevraagd had om in ieder geval niet tot intrekking van het rijbewijs over te gaan, bepaalde het Hof de uitspraak op over 14 dagen. DE SLECHT BEZETTE TRIBUNES BIJ PRINSELIJK HUWELIJK. Overdreven politiemaatregelen de de oorzaak? De belangstelling van het publiek uit het geheele land voor het bijwonen van de plechtigheden ter gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hcrd scheen indertijd overweldigend te wor den. Er waren dan ook tal van gegadigden voor het bouwen en exploiteeren van tri bunes langs den weg, welken de bruids stoet na de plechtigheid zou volgen en de commanditaire vennootschap De Ruiter be taalde ten slotte een bedrag van 82.000 aan de gemeente voor het pachten van den grond, waarop de tribunes zouden verrij zen. Later bleek, dat de belangstelling min der was dan werd verwacht, zoodat de commanditaire venootschap groote finan- cieele verliezen leed en ten slotte surséan ce van betaling moest aanvragen. De maatschappij meende nu, dat de ge meente aansprakelijk moest worden geacht voor het betrekkelijk geringe bezoek, om dat zij zulk een veelheid van politiemaat regelen op den dag van het huwelijk had genomen, dat het publiek daardoor werd afgeschrikt naar de Residentie te gaan. Zij vroeg een gedeelte van den pachtprijs te rug, maar dit weigerde de gemeente, te meer daar de opbrengst van de pachtgelden voor liefdadige doeleinden was besteed. De maatschappij sprak daarop de ge meente in rechten aan en voor de Derde Kamer van de rechtbank zijn de plei dooien in deze zaak gehouden. Voor de comm. vennootschap trad op mr. C. Y. Wie- ringa te Utrecht, die er allereerst op wees, dat zijn cilënt aanvankelijk slechts één der terreinen had willen pachten, doch la ter voor den aandrang van de gemeente is gezwicht de exploitatie van alle zeven ter reinen op zich te nemen. De reeks van afschrikwekkende politie maatregelen, die de gemeente aangekon digd en genomen heeft, maakte plaatsen- verhuur op de tribunes tot een volslagen mislukking. Het verkeer naar Den Haag was dien dag haast nog minder dan op een gewonen dag, omdat men niet per auto de binnenstad in mocht en om 9 uur al op zyn plaats moest zitten, terwijl de stoet pas om half twee zou passeeren. Om den stoet niet langs lege tribunes te laten rijden heeft men de menschen, die op straat stonden, op het laatste moment gratis op de tribu nes laten plaats nemen. Desondanks ble ven de tribunes voor het groote gedeelte leeg. Om dit te demonstreeren liet pleiter de beide reportagefilms, die de Neder landsche filmmaatschappijen van de huwelijksplechtigheid hebben gemaakt, voor de rechters in de rechtszaal ver toon en. In het verloop van zijn pleidooi noemde pleiter een aantal gronden, waarop vol gens hem de overeenkomst met de ge meente zou moeten worden ontbonden, zoo dat de terugbetaling van den pachtprijs zou moeten volgen. De gemente heeft wan prestatie gepleegd doordat zy maatregelen heeft genomen, waardoor het publiek is weggebleven. Wel hebben de burgemees ter en de hoofdcommissaris van politie door de radio nog medegedeeld, dat men zeer soepel zou optreden en dat de scherpste maatregelen weer waren ingetrokken, mar het publiek had nu eenmaal den 6chrik te pakken en het was niet meer over te halen om naar Den Haag te gaan. Het leek er, zoo zeide pleiter, meer op, dat er een revolutie moest worden bedwon gen dan dat een feestelijkheid- moest wor den georganiseerd. Voorts betoogde pleiter, dat de gemeen te het aan zijn cliënt had voorgesteld, alsof hij een monopoliepositie zou krijgen, maar tegenover zijn tribunes op het Alexander- veld verrees een enorme tribune van een concurreerende maatschappij, de z.g. Oran jetribune. Ten slotte verwees pleiter naar de Pachtwet, waarin by mislukking van de oogst de pachtprijs of een gedeelte daar van wordt terugbetaald. Jhr. mr. W. M. de Brauw trad voor de gemeente 's-Gravenhage op. Een monopo liepositie, zoo zeide mr. De Brauw, had eischeres allerminst, dat wist zij zelf ook. Behalve zij verhuurden nog tal van ande ren, b.v. vele particulieren, plaatsen en wat de Oranjetribune betreft, deze was aanvan kelijk bestemd voor militairen en Engel- sche gasten, maar buiten de schuld van de gemeente zijn er ook aan anderen plaatsen verkocht. Veel kan dit eischeres niet hebben geschaad, daar ook de Oranje-tribune zeer slecht was bezet. Maar al zou eischeres in dit geval gelijk hebben, dan zegt dat niets t.a.v. de andere tribunes. Wat nu de hoofd zaak betreft, betwijfelde pleiter, dat alleen de uitgebreide politiemaatregelen de oor zaak van het slechte bezoek zijn geweest. Als ander oorzaken noemde pleiter het gure winterweer, de hooge prijzen van de plaat sen en de radio en film, waarop men de reportage ook kon volgen. Ook al zouden inderdaad de menschen door de politie maatregelen zijn afgeschrikt, dan kan dit nog niet tot ontbinding van de pachtover eenkomst leiden. Inderdaad waren de ver wachtingen over den toeloop naar Den Haag in het begin hoog gespannen. Maar juist daarom moest de burgemeester de meest uitgebreide ordemaatregelen nemen, opdat alles een behoorlijk beloop zou heb ben. De beoordeeling van de gedragingen van de overheid staan geheel buiten de ci viele kwestie, tenzij er overschrijding van bevoegdheid is ën dat neemt zelfs eische res niet aan. Vergelijking met de Pachtwet gaat ook niet op, want we hebben hier met een uit drukkelijk speciaal contract tusschen de ge meente en de maatschappij te doen, waar van de bepalingen duidelijke taal spreken. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 2 April. (Berlitz School) Turfmarkt 3| PROSPECTUS OP AANVRAAG MAATSCHOENEN STEUNZOLEN Reparatie voor lijn schoenwerk Voor alle modellen PASSENDE LEESTEN. FERD. J. HAKKAART LANGEBRUG 46 LEIDEN SV Aan huis te ontbieden ook bniten do stad BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATLt. HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUbxi KEURING Trianon: Union Pacific (Joël Mc Crea, Barbara Stanwyck) Mama's Bruigom (Judy Garland, Fred, die Bartholomews). Avonturen Komisch Lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Levensdans (Bette Davis). Dat komt ervan (Paul Hörbiger, Theo Lingen) T-agedie Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma- tir.ée behalve Vry iag. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: De Gorilla (Ritz Brothers). De hond van de Bas- kervilles (Richard Greene, Basil Rath- bone). Komische sensatie Detective film lederen avond 8 uur. Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: De Jantjes (Jan Kaart, Fientje de la Mar). De vToolijke gevan genis (Leslie Fuller) Komisch Komisch lederen avond 8 uur 7ondag 4 uur en Zaterdag en Woens dag half drie mati née Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Het meisje uit het Verre Westen (Jean- nette MacDonald, Nelson Eddy). Drie man in de sneeuw (Frank Mor gan, Robert Young). Romantisch Komisch lederen avond 8 uur 'ondag van 27 uur Lederen werkdag 2 tur matinée. Goedgekeurd volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10