Zal Viborg ontruimd worden? Churchill richt zich weer tot de neutralen St'iategi&cfie wucvule zou niet gxoot meet zijn D 2 censuur in Frankrijk Roosevelts bood schap aan den Paus Zee- en luchtoorlog JVieuwe ootioyóscfiepm te^eti duiHêoatm Duitschland en de n^ut^alcn Plaats een Telefoontje WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 OE LEIOSCHF COURANT TV/pcrc or »n - n«: s HEFTIGE AANVALLEN DER RUSSEN BEWONERS HEBBEN DE STAD REEDS VERLATEN. De druk van de Russen op Viborg neemt steeds toe. De Finsche autoriteiten hebben de omstreken van de stad doen ontruimen en de stad zelf is geheel dood, doch de Finsche vlag wappert nog trots op het kasteel. De stad kan nog verde digd worden, niettegenstaande den val van Koivisto, doch de Russen schijnen verscheiden divisies ten Westen van de stad aan land te willen zetten, ongeacht of zy de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op te rukken naar Kotka en Hamina. Reeds zijn zij met sle den naar Sakkijarvi, dat door de Finnen is verlaten, gekomen. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Finsche troepen tot ontruiming van de stad Viborg zul len overgaan. De verdediging van deze stad, zoo imeldt Havas uit de Finsche hoofdstad, is waarschijnlijk de groote opofferingen, welke men zich hiervoor zou moeten ge troosten, niet waard, gezien de verwoes tingen, welke hier zijn aangericht en de nieuwe positie, welke Viborg in de Fin sche verdediging inneemt. Ofschoon het den Finnen zeer ter harte zou gaan, dit deel van hun grondgebied aan de aan vallers te moeten afstaan, moet men toch het moreele effect hiervan nie*t over schatten. Ook al valt de stad, dan zullen de Finnen met dezelfde hardnekkigheid blijven doorstrijden. Naar gemeld, hebben de laatste inwo ners van Viborg de stad reeds verlaten; de burgemeester heeft de sleutels der stad aan de militaire autoriteiten ter hand gesteld en daarom hangt een be slissing van de militaire overheid af. De Russische troepen oefenen hun druk op Viiipuri uit op een zoo breed mogelijk front, teneinde de punten op te sporen, waar de weerstand der Finnen zou kun nen breken onder hun aanvallen. In golven vallen de Russen aan op de versterkte eilanden in de Golf van Vii- puri, evenals langs de geheele frontlijn tot Salmenkaita in de nabijheid van Vuoksen. Het lot van Viipuri is van de zen slag afhankelijk. De Finnen houden zich nog steeds goed en de Russische aanvallen worden met onverstooihare koelbloedigheid opgevangen. De vijand heeft enorme verliezen aan manschappen en materieel geleden in den loop van Maandag, achttien tanks werden be schadigd. NIEUWE BEDREIGING AAN HET POOLFRONT. De Finnen staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan het Poolfront ten Zuiden van Petsamo. De verwoede strijd, die Maandag tot ontwikkeling kwam bij Hoejenjaervi, op 80 K.M. ten Zuiden van Petsamo, is des nachts voortgezet De Finnen moesten terugtrekken op nieuwe stellingen te Nautsi, ongeveer 15 K.M. naar het Zuidwesten, langs den grooten Poolweg, die Zuidwaarts doorloopt tot het spoorwegkopstation te Rovaniemd. Vol gens berichten uit Kirkenes hebben zich verscheidene groote luchtgevechten voor gedaan en zyn voor de eerste maal Fin sche gevechtstoestellen op dit front ver schenen om den strijd aan te binden met de Sovjet-Russische vliegtuigen. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt: Te land: Op het Westelijk deel van de landengte van Karelië heeft de vijand de aanvallen op de eilanden, ter. Zuiden en Oosten van Viborg voortgezet. Bij Somme, Nakijarvi, Perojoki en Airapaan en Jarvi hebben de Russische troepen zware verliezen geleden. De Finnen heb ben een groote hoeveelheid infanterie- wapenen buitgemaakt en achttien tanks vernield. De strijd duurt nog voort. Na bij de rivieren Vuoksi en Suvanta is de artillerie aan weerszijden zeer actief. Bij de Taipale-rivier hebben de Finnen een hevigen aanval afgeslagen en hebben zij de Russen tot hun uitgangsstelling terug geslagen. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer is de activiteit van de artillerie groot ge weest. de Finnen hebben drie tanks en twee pantserwagens vernield. Bij Kuhmo zijn verscheidene versterkingen van den vijand vernietigd en drie stukken geschut zijn buiten gevecht gesteld. De buit, welke op 25 Februari door de Finnen is behaald door het innemen van een Russisch steunpunt, bestond uit twee tanks, vijf mitrailleurs, twintig automatische geweren, andere infanterie- wapens, vier auto's en twee veldkeukens. In de richting van Petsamo zijn de aan vallen den geheelen dag door den vijand voortgezet. De Finnen hebben hun stel lingen verplaatst naar Nautsi. Twee tanks werden vernield. Verder werd aan het front de activiteit van hinderlagen en patrouilles met suc ces voor de Finnen voortgezet. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft gedurende den dag verkennings vluchten uitgevoerd. Ook zijn verdedi- gingsvluchten gemaakt en zijn de bases van de vijandelijke luchtmacht en opslag plaatsen van oorlogsmaterieel ver achter het front gebombardeerd. Den geheelen dag is de activiteit in de lucht zeer le vendig geweest. De Finsche vliegtuigen hebben met succes verscheidene malen den strijd aangebonden. De activiteit van de Russische lucht macht was zeer levendig. Talrijke plaat sen in het binnenland zyn door groote vijandelijke formaties gebombardeerd. Behalve Kovola, Laihti, Vdmaki, Hanko en Abo (Turku), zijn nog andere plaatsen met bommen bestookt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten is te Lahti een bur ger gedood en zijn elders gewonden ge vallen. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Op enkele punten heb ben de bombardementen van do Russi sche luchtmacht branden veroorzaakt en materieele schade aangericht. In de ge vechtszone zijn Lappeenranta (Willman- strand) en Elisenvaara gebombardeerd. Hier zijn twee burgers gedood en anderen gewond. In den avond heeft de lucht macht van den vijand de actie voortgezet. Volgens gecontroleerde berichten zijn ze ventien Russische vliegtuigen omlaag ge schoten, van een achttiende is het verlies nog niet bevestigd. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het gisteravond uitgegeven Russische legerbericht luidt als volgt: Op 27 Februari hebben de Sovjettroe pen op de Karelische landengte, door de versterkte zone van den vijand heeiubre- kende, 13 verdedigingswerken bezet, waarbij 9 gewapend betonnen artillerie- forten. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. In een aantal streken heeft de Sovjet luchtmacht met succes de vijandelijke troepen en militaire doelen gebombar deerd. Zes vijandelijke vliegtuigen wer den in luchtgevechten neergehaald. «wrat Incasso's in binnen- 00 en builenland VRIJHEID VAN MEENING SUITING HERSTELD Daladier wilde de proef nemen De Kamer is gistermiddag bijeen geko men om de debatten over de censuur voort te zetten. Na een verklaring van Blum, dat de censuur niet de vrijheid van meenings- uiting moet aantasten, zeide de premier onder toejuichingen: Ik ga met deze proef neming accoord en nog hedenavond geef ik den directeur der censuur opdracht overal in de pers de algeheele vrijheid der politieke meeningsuiting tot uitdrukking te laten komen. Ik hoop, dat men mij niet binnen te korten tijd zal verzoeken, hier aan een einde te maken.Ik wensch van gan- scher harte dat de Fransche pers dit voor beeld geeft, dat, zoo het werkelijk wordt gegeven, het land door de vrije uitoefening van het recht van meeningsuiting nog meer zal versterken. Nadat de vergadering na een korte on derbreking gisteravond was hervat, werd overgegaan tot stemming over de volgen de motie, waaraan Daladier de kwestie van vertrouwen had verbonden. De Kamer, acte nemend van de duide lijke verklaringen der regeering, stelt ver trouwen in haar voor het verzekeren van de coördinatie tusschen de radio-omroep en inlichtingsdiensten, ten einde aan de censuur een statuit te geven, waarbij een heid in de leiding en controle van dezen dienst verzekerd is en de aan de kranten opgelegde verboden beperkt worden tot de militaire, diplomatieke en nationale be hoeften, en met afwijzing van iedere toe voeging gaat zy over tot de orde van den dag. De motie werd met 450 stemmen tegen 1 aangenomen. MYRON TAILORS AANSTELLING De boodschap van president Roosevelt aan den Paus, welke door Myron Taylor is overhandigd, luidt als volgt: Heilige Vader, In myn schrijven van 23 October 1939 had ik de eer te verklaren, dat het voor mij een groote voldoening was aan Uwe Heiligheid een persoonlijke vertegenwoor diger te zenden, teneinde onze parallel- loopende pogingen voor den vrede te co- ordineeren en het lyden te verlichten. Uwe Heiligheid was zoo beminnelijk mij te doen weten, dat de keus van Taylor Haar welgevallig was. Ik geef dus Myron Taylor, die een oud vriend van mij is en in wien ik groot vertrouwen stel, een bij zondere opdracht. Uwe Heiligheid kent de menschlievende pogingen, welke hij in het werk ste'de om hen, die 2oor politieke omwenteling en zonder toevlucht kwamen, te helpen. Ik zou my gelukkig prijzen, te weten, dat hij een verbindingspunt zal vormen voor nries. wat T we Heiligheid en ik willen bespreken en in het belang va;, de eensgezindheid onder de volken. Ik heb Myron Taylor verzocht mijn har telijke groeten over te brengen aan Uwe Heiligheid, mijn ouden en goeden vriend, in de oprechte hoop, dat ons gemeenschap pelijk ideaal van godsdienst en mensche- jijkheid tot uitdrukking kan komen, door het tot stand brengen van een meer duur- zamen vrede op de grondslagen van vrij heid en levensveiligheid vcor alle volken or.der Gods bescherming. Uw oprechte vriend Roosevelt. De brief, waifin president Roosevelt aan Myron Taylor zijn opdracht geeft, luidt als volgt. Waarde heer Taylor, Aangezien ik in u een byzonder ver tt ouwen stel, verzc-ej* ik u zoo spoedig mo gelijk naar Italië te reizen als myn per soonlijken vertegenwoordiger met den rang van ambassadeur bij Zijne Heiligneid Paus Pius XII. Mijn voornemen u deze opdracht te geven komt tot uiting in den brief, welken ik op 23 December aan den Paus heb gezonden en waarvan een copie hierbij is gevoegd. Ik verzoek u bovendien een persoonlijke boodschap aan Zijne Hei ligheid te overhandigen. Ik zal u van tijd tot tijd verzoeken te dienen als verbindingspunt voor het uit wisselen van denkbeelden met den Paus. Gij zelf moet mijn regeering mededeeling doen van alles wat uw aandacht zou kun nen trekken bij het vervullen van uw taak en wat naar uwe meening de belangen van de Vereenigde Staten kunnen dienen. Met beste wenschen voor het succes van uw zending, geheel de uwe, Roosevelt. ONDERZEEëR TOT ZINKEN GEBRACHT De Fransche torpedojager „Simoun" heeft voor Kaap Finisterre een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht, Volgens het te Bergen (Noorwegen) verschijnende blad „Gula Tidend" is het Noorsche s.s. „Arnfinn" gisteravond in bot sing gekomen met een Duitsche duikboot, die waarschijnlijk gezonken is. Een Nederlandsch schip heeft gister avond negentien opvarenden van het Brit- sche s.s. „Efos" (1.245 ton) aan land ge bracht. De „Efos" is, naar men gelooft. Maandagavond op een wrak geloopen. Alle opvarenden zouden gered zijn. Een Britsch oorlogsschip heeft gisteren in een Schotsche haven 17 opvarenden aan land gebracht van het Zweedsche s.s. „Nordia", dat, naar verklaard wordt, in de duisternis voor de Noorsche kust door een noodlottige samenloop van omstandighe den geramd en gezonken is. Twee opva renden worden vermist. Sedert den nacht van 9 op 10 Februari heeft men niets meer vernomen van het s.s. „Maryland" uit Kopenhagen. Het schip, dat 4895 ton meet, was op weg van Zuid- Amerika naar Denemarken met een lading veekoeken. Op 7 Februari was het van Madeira vertrokken. Er was een beman ning van 35 koppen aan boord. PAMFLETTENREGEN IN BERLIJN. Britsche verkenningsvliegtuigen boven de Wilhelmstrasse. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelde Dinsdagavond mede, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van Maandag op Dinsdag een geslaagde verkenningsvlucht hebben gemaakt boven de Duitsche Bocht. Een onzer vliegtuigen, aldus het commu- niqué, is niet teruggekeerd. Vermoedelijk is dit vliegtuig door de Duitschers neergehaald. In een bericht van het D.N.B, wordt n.l. ge7e«d: Dinsdagmiddag om 14.36 uur is «■-en Britsch vliegtuig van h*>t tvoo Rri*tol- R'enheim boven de Duitsche Bocht d-or Duitsche jachtvliegtuisen omlaag gCSChO- tpn De R?uter-correcnonr,ent bii do Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de bommenwerpers, die gisternacht verken ningsvluchten boven Duitschland hebben gemaakt, o.a. boven Keulen en Dusseldorp, aan een hevig vuur van het luchtafweerge schut hebben blootgestaan. Enkele brand- verwekkende granaten, die op de bom menwerpers werden afgeschoten, waren „ENGELAND KRIJGT ER GENOEG VAN" DE STRIJD TEGEN DE DUIKBOOTEN. Churchill heeft gisteren in het Lager huis bij de indiening van de begrooting voor de marine gezegd, dat de Duitschers op het einde van 1939 door verschillende oorzaken minstens de helft van hun duik- booten hadden verloren, n.l. 35. Hij betwij felde of zelfs ook maar tien nieuwe duik- booten .in die periode zijn in gebruik ge steld. In de laatste twee dagen is één Duitsche duikboot zeer zeker tot zinken gebracht, terwijl het zoo goed als zeker is, dat nog twee duikbooten zijn tot zinken gebracht. „Wij zien de mogelijkheid den magneti- schen mijnen en haar varianten baas te worden. Bij aanvallen op onze scheep vaart en op de neutrale scheepvaart", al dus Churchill, „hebben de Duitschers iederen regel, welke tot nu toe door de wereld was aanvaard voor de regeling van den mijnoorlog, geschonden. Tegen den zomer zal het aantal nieuwe duikboo ten toenemen. Wij verwachten daaraan het hoofd te kunnen bieden met een zeer groot aantal nieuwe bodems, welke bijzonder geschikt zijn deze duikbooten te vernieti gen". CHURCHILL EN DE NEUTRALE PERS. Churchill zeide verder: De neutrale bla den maken meer ophef, wanneer ik hen in een toespraak op hun plicht wijs, dan wanneer honderden van hun schepen wor den tot zinken gebracht en meer dan dui zend van hun zeelieden worden vermoord (applaus). Het schijnt, dat Duitschland volgens de tegenwoordige leer der neutrale staten een reeks voordeelen zal behalen door alle re gelen te schenden en overtredingen jegens de neutralen te plegen en dan een nieu we reeks voordeelen verkrijgt door, wan neer het dit land past, aan te dringen op de meest strikte interpretatie van de in ternationale code, welke de Duitsche re geering zelve in stukken heeft gescheurd". Het Is geenszins vreemd, dat de Brit sche regeering er genoeg van krijgt (applaus). Ik begin er mijnerzijds ook genoeg van te krijgen. Zonder aarze len zeg ik, dat bii de uitlegging van regelen en conventies, welke de neu tralen raken, de menschelijkheid meer onze gids moet zijn dan rechtspedan- terie en te oordeelen naar de episode met de „Altmark", schijnt dit niet al leen de meening te zijn van de Brit sche natie, doch van de beschaafde wereld". Churchill deelde verder mede, dat het slagschip „Barham", dat door een torpedo is getroffen, spoedig weer zeeklaar zou zijn. Het slagschip Nelson, dat in Decem ber door een magnetische mijn is bescha- verbonden door kettingen, die zich om de vliegtuigen moesten wikkelen om ze aldus brandend te doen neerstorten, doch zij misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machi nes pamfletten vallen, alsmede parachute fakkels om zich te oriënteeren. Boven en kele straten, zooals Unter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een paar duizend voet, doch er werden geen zoek lichten ontstoken. Andere machines wierpen pamfletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duisburg en Dortmund. Een snelle motorboot van de Britsche luchtmacht is na vier uur op zee te heb ben gezocht, teruggekeerd zonder eenig spoor te hebben gevonden van de drie le den der bemanning van den Heinkel-bom- menwerper, die Dinsdag voor de kust van Northumberland in zee is gestort. Gemeld was, dat de bemanning het wrak van het vliegtuig in een rubberboot had verlaten. Ook twee Britsche vliegtuigen hebben ver geefs gezocht. De vier Duitsche vliegers, die in den Heinkel-bommenwerper zaten, welke gis teren buiten de Firth of Forth is neerge schoten, zijn door een treiler opgepikt en aan land gebracht in een haven aan de Schotsche Oostkust. Een hunner heeft ko- gelwonden De Duitschers waren buiten zich zelf van vreugde ever hun redding en schudden den opvarenden van den treiler herhaaldelijk de hand. Door luchtdoelgranaat getroffen. Tijdens het luchtalarm van Maandag avond te Parijs is een granaat van de luchtdoelartillerie omstreeks kwart voor regen ontploft bij een staticn van de Mé- trc. He projectiel sloeg ongeveer 50 c.M. in den grond, de scherven beschadigden een school en verwondden zes personen in de omgeving De gewonden werden on middellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar één is overleden. De overigen kon den, na verbonden te zijn, naar huis te- rugkeeren. digd, zou zich eveneens weer spoedig bij de vloot voegen. Behalve de Royal Oak en de Courageous zijn sedert het uitbreken van den oorlog geen groote schepen meer beschadigd of tot zinken gebracht. De nieuwe slagschepen, welke thans in aanbouw zijn, zullen in staat zijn stand te houden tegen luchtbommen en veel beter bestand zijn tegen ontploffingen onder wa ter. DE BLOKKADE. Sprekende over de blokkade zeide Churchill, dat de Nrordelijke patrouille 1000 mijl moet dekken van Schotland tot Groenland. Daarom was het niet verras send, dat een zeker aantal vijandelijke schepen in het verre Noorden naar de Noorsche kust kon komen om dan over een afstand van 800 mijl via de territo riale wateren naar het Zuiden te varen. Niettemin hadden de meeste Duitsche schepen, welke op deze wijze geprobeerd hadden naar huis terug te keeren, zich zelf tot zinken gebracht of waren zij buitge maakt. De blokkade zou doeltreffender kunnen worden gemaakt, doch „er moet een mid den worden gevonden tusschen de volledi ge doelmatigheid onzer zeecontrole en de hardheden, welke deze controle berokkent aan de bevriende neutralen". NA ZES MAANDEN OORLOG. Hoe staan wij er nu na zes maanden oorlog voor? Wij hebben oorlogsschepen verloren tot een inhoud van 63.000 ton of ongeveer de helft der verliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oor log. Ten slotte hebben wij minder dan 200.000 ten koopvaardijschepen verloren op eep totaal van 21 millioen ten sche pen van verschillende soorten of 17.500.000 ton den Oceaan bevarende schepen, welke de Eritsche vlag voeren. Dit getal van minder dan 250.000 ton schepen in zes maanden kan vergeleken worden met de 450.000 ton, welke alleen reeds in April 1917 zijn verloren. Wij hebben naar de tonnage gerekend, meer schepen, welke voor den vijand bestemd waren, buitge maakt, dan wij zelf hebben verloren. Churchill sprak verder nog over de be- grooting van zijn departement, de sterkte van het Duitsche duikbootwapen, den bouw van koopvaardijschepen en magneti sche mijnen. OPVATTING VAN DE „VÖLKISCHE BEOBACHTER" De „Völkische Beobachter" geeft een in Berlijn algemeen heerschende opvatting weer aldus het Duitsche Nieuwsbureau door te 'constateeren, dat de taal van de Engelsche en Fransche pers aantoont, dat de politiek der Westelijke mogendhe den tot uitbreiding van den oorlog zich thans tactisch geheel op het Noorden con centreert. De Engelsche afwijzing van het Noorsche voorstel, de Altmark-affaire voor te leggen aan een scheidsgerechtwas, zegt het blad, te verwachten geweest, daar elk internationaal scheidsgerecht tot het oordeel had moeten komen, dat Engeland zich aan een brutale neutraliteitsschending heeft schuldig gemaakt. De Noordsche po litici konden zich misschien op het stand punt stellen, dat hun landen te zwak zijn om zich tegen geweld te weren en dat zij daarom met den dreigenden Engelschen inbreuk op hun rechten genoegen moeten nemen, doch een dergelijke opvatting zou zeer kortzichtig zijn, want het afzien van eiken krachtigen tegenweer zou de Britsche brutaliteit slechts aanwakkeren en daar mee de uitbreiding van den oorlog tot het Noorden onafwendbaar maken. De Noord sche landen en met hen alle neutralen, kunnen dus met reden verwachten voor den oorlog gespaard te blijven, indien zij zich namelijk tegen de Britsche bluf ver zetten. Doen zij dat niet, dan zullen zij zelf alle gevolgen daarvan moeten be treuren. AUTO Of MOTOR TER OVERNAME

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6