STADS NIEUWS AGENDA Burgerlijke SSend Acaderoieuieuws WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 DE IF'n.crMP COITCANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Aöonnenv/nUpriJ*: voor Letdan II cent per week; 1 2.50 per kwtrUaL Bij onze agenten /O cent per w«#k; f fi flO per kwartaal Franco per p<wt 185 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 8 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontje» hoogstens 80 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT BET WEER 1 ZWAAR BEWOLKT. De Bill seint: Verwachting: Meest matige, aanvankelijk aan de kust, krachtige Zuid-Westelijke tot Westelyke wind, betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Enkele regenbuien. Iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, stormachtige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W wind, 6 gr C. De Bilt: betrokken, matige Z. Z. W. wind 7 gr. C. Groningen: regen, matige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. Maastricht: lichtbewolkt, matige Z. Z. TV wind 10 gr. C. BUITENt.ANÜSCH WEEKOVERZICHT Een langgerekt gebied van lagen lucht druk met minima van 995 mbar in Scan dinavië, 1000 mbar over Engeland en 1010 mbar voor de kust van Portugal, ligt in het Westen en volgt de kustlijn van het vaste land. Naar de Westzijde vult het snel op en wordt het begrensde door een rug ✓an hoogen luchtdruk, die een Oceanisch maximum van 1030 mbar ten Noordwesten van de Azoren verbindt met de stationnai- re Groenland-anticycloon. Op het conti nent neemt de luchtdruk naar het Zuid- Oosten regelmatig toe to 1030 mbar aan de Westkust van de Zwarte Zee. Ver in het Westen nadert een nieuwe Oceaande- prersie, die langs het Zuidelijke deel van de Oostkust van Groenland zware luchtdruk- dalingen brengt. In het binnenland van Cenrtaal-Europa wil de vorst nog niet wijken. In Hongarije komt plaatselijk nog strenge vorst voor. In de Balkanstaten vriest het nog op enkele stations. In Italië wordt het een weinig warmer, in Spanje en Portugal verandert de temperatuur weinig. Zware neerslag viel langs de Noorsche kust en in Portugal. Verschillende stations melden hoeveelheden boven 20 m.m, LUCHTTEMPERATUUR 10.8 gT. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.n.f Van Woensdagnamiddag 6.04 uur tot Donderdagmorgen 6 20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 29 Febr. voorm. 7.10 nam. 7,35 uur. Maan op 0.36 uur Donderdagnacht. Maan onder 9.51 uur Donderdagochtend. PETROLEUM IN LAND- EN TUINBOUW. Wij vernemen, dat aan houders van door petroleum gedreven tractors of andere mo toren, welke uitsluitend voor werkzaamhe- den in den land- en tuinbouw worden ge bruikt. thans ontheffing van het hamster verbod voor petroleum kan worden ver leend. Deze ontheffing kan bij den betrokken provincialen voedselcommissaiis worden aangevraagd. Hierna kan betrokkene, indien de pro vinciale voedselcommissaris dit noodig oordeelt, ontheffing van het h*msterverbor voor petroleum voor een periode van ten liuogste 1 maand bekomen, tot maximaal een in de vergunning te vermelden hoe veelheid. Alleen de vergunningen, welke in den loop van de maand Februari afgegeven worden, blijven, behoudens tusschentyd- sche intrekking, tot 1 April van kracht. Op het tijdstip, dat eventueel tot distri butie van petroleum zou worden overge gaan, komt de vergunning automatisch te vervallen. ONZE ZU1VELPOSITIE. Uitvoer stuit op groote moeilijkheden. Uit het jaarverslag 1939 van den Bond van Coöperatieve Zui vel verkoop vereen 1- gingen halen wij het volgende aan: De internationale gebeurtenissen van de laatste maanden hebben vanzelfsprekend veranderingen in de situatie van onze zui- velproductie en zuivelexport teweegge bracht. De positie van onzen zuivelexport kan aan het eind van het verslagjaar niet anders dan zorgbarend genoemd worden. De uitvoer van de verschil lende producten stuit op groote moei lijkheden. De uitvoer van melkproducten werd me- dir 1939 zeer gevoelig getroffen door de scherpe contingenteering door Engeland, voornamelijk ten gunste van de Engelsche fabrikanten en de nroducten uit de do minions. Ten aanzien van den uitvoer valt een giootere export van boter te vermelden, tengevolge van een belangrijk vermeerder den afzet in de periode Januari—Augustus (stijging pl.m. 14 procent). In de vlpr maan den daarna was de uitvoer pl.m. 3 procent grooter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De export van kaas en gecondenseerde melk daalde echter aan zienlijk. De kaasprijzen bewogen zich de eerste acht maanden van het jaar op een lager peil dan het vorige jaar. In September trad echter een scherpe stijging op, voorname lijk ten gevolge van een toegenomen vraag uit het binnenland en een meerdere afna me door België. De hoogere prijzen veroor zaakten een grootere productie, doch de meerdere vraag bleek van speculatieven aard en reeds in November toonden de pry- zen een flinke reactie. De waarde /an de uitgevoerde zuivel- er melkproducten bedroeg in 1939 pl.m. 12 pet. van de totale Nederlandsche uitvoer waarde, tegen ruim 11 pet. In 1938. DUURTE-TOESLAG VOOR WERKLOOZEN Een circulaire aan de gemeente-besturen. Dezer dagen meldden wy, dat de regee ring besloten heeft de duurte-toeslag voor de gesteunden en voor hen, die in de werkverschaffing werkzaam zijn, ook na 1 Maart a.s. nog te verstrekken. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken, dr. J. van der Tempel, thans een circulaire tot de gemeentebesturen ge richt, waarin van dit besluit officieel ken nis wordt gegeven. Tevens zegt de minister in dezen brief, dat zij, die tegen werkloosheid zijn verze kerd en hoofd van een groot gezin zijn, bij de uitbetaling der steungelden niet in een ongunstiger positie mogen komen dan zij, die niet in de steunregeling zijn opgeno men en hoofd van een klein gezin zijn. De eerstbedoelde groepen van personen mo gen niet bij de anderen worden ten achter PASSIE-AVOND De Inleidingsbljccnkomsten voor de Katholieke Jeugdvercenigingen Ja! Die eerste inleidingsbijeenkomst voor onze boys van 1417 jaar is Zondag middag j.L schitterend geslaagd. Negentig blyde jongenskoppen hadden zich daar bij een gestoken om twee uur lang zich ie verdiepen in muziek, zang en declamatie. Het pittig openingswoord van rector Beune ging erin als koek, waarna ondergeteeken- de in groote trekken de geschiedenis der muziek en zang behandelde met behulp van enkele gramofoonplaten. Wijzend op het schoonste instrument, door God zelf vervaardigd, de menschelijke stem, wer den er eenige aanwijzingen gegeven over „zingen" en gezamenlijk werd daarna het bekende „Bobbejaan" met de knal-yell van rik-tik gezongen. Vervolgens werden de negentig „musici" benoemd tot Jury, welke de beoordeeling had over een door twee Si. Odo-Koorknapen gezongen liedje: ,,Wij willen Holland houen", dat op drie ma nieren werd uitgevoerd. Éénstemmig waren de Juryleden van meening, dat de eerste uitvoering de beruchte platte Leidsche uit spraak demonstreerde, dat de tweede uit voering met „horten en stooten" ging en dat de derde uitvoering in orde was. Daar na werd met jeugdig enthousiasme hetzelf de lied door allen gezongen. Vervolgens werd de indeeling behandeld van het gesteld, hetgeen door een strikte uitvoe ring van de voorgeschreven bepalingen in bepaalde gevallen zou kunnen gebeuren. De minister zegt in zijn circulaire, dat men bij de toepassing der formeele voor schriften op den geest van de bepalingen dient te letten, zoodat de bedoeling tot uiting komt. Door een straf formalisme mogen degenen, die hulp noodig hebben en tegen werkloosheid verzekerd zijn, niet in een ongunstiger positie komen te ver- keeren dan zij, die niet verzekerd zijn. INBEDRIJFSTELLING PROEF- WASSCHERIJ EN PROEFSTATION TE DELFT. Gistermiddag zijn in het gebouw van den rjjksvezeldienst te Delft de proefwassche- rij vin de federatie en liet proefstation voor de wasc hind us trie officieel in ge bruik gesteld. Deze plechtigheid werd u. m. bijgewoond door ir. P. N. Stades als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken, over ste ten Have. hoofd van een waschbedrijf an het veldleger en den hoofdinspecteur van den arbeid te 's Gravenhnge, den heer G W. J. van Sierenberg de Boer. Nadat de voorzitter van het proefstation, heer heer F. H Sixma, een korte inleiding had gehouden, «af ir R. Smit e°n uiteen zetting over de werking en doelstelling /an de wasscherij voor het publiek en de bij het waschvraagstuk betrokken industrie MINISTER VAN BOEYEN. Naar wij vernemen is de' minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, verplicht in verband met zijn ge zondheidstoestand drie of vier weken rust te nemen. DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTENAREN. Naar wij vernemen heeft de minister raad, die gisteren in het departement van Algemeene Zaken is bijeen geweest zich bezig gehouden met de ambtenaarssalaris sen. Een beslissing over een iventueele duur- têtoeslag is echter nog niet gevallen. „Vooruit". Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In de winterbijeenkomst van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke vandaag te Rotterdam is gehouden, zou in het eer ste gedeelte voor de pauze dr. H. H. A. van der Lek uit Wageningen spreken over „Het gebruik var groeistoffen bji het ver menigvuldigen ven tuinbouwgewassen". Deze lezing kou echter wegens ziekte van den spreker niet doorgaan Hiervoor in de plaats heeft de heer C. Sipkes, di recteur van de N.V. Kweekerij „De Teu nisbloem" te Overveen een lezing gehou den met lichtbeelden over „kleuren-foto- grufie van bloemen en tuinen". Passieprogram, waarbij de Decla/nator van den a.s. Passie-avond den proloog uiteen zette en declameerde, gevolgd door de Gregoriaansche „Christus factus" op gra- mofoonplaat. Na eenige verdere uitwer king kwam de heer Wim Quint onze boys op kostelijke wijze spreken over „ge dichten-voordragen", waarbij alweer de i90 luisteraars als Jury optraden en hun „punten" gaven voor drie verschillende manieren, waarop een gedicht werd voor gedragen. Reuze „gyn" hadden de boys bij het voorgedragen gedicht van „Zeven Boeven", terwijl „Kinderdoodenzang" en een „Slaapliedje" hen weer tot ernst bracht De wedstryd, die gehouden werd n.L het opschryven van dichters en componisten bracht geweldige activiteit: stoelzittin gen werden als bureau ingericht, de schry- vers geknield daarvoor, hersens werden gepijnigd, om maar zooveel mogelijk dicn- ters en componisten byeen te zoeken. Het resultaat was verbluffend: J. v. Beek uit Oegstgeest won den eersten prys met 16 dichters, terwyl L. v. Schagen, alhier, met 21 componisten den eersten prijs ver diende. Een propagandistisch woordje van recior Beune bracht de jongens tot het be sluit, enorm te zullen werken voor den „kaartverkoop".... onze eerste inleidings middag is „fijn geslaagd!! Maandagavond a.s. voor onze Jongemannen om 9 uur in het St. Liduinahuis. We komen hierop Vrijdag- avond nog even terug. Kapelaan EI A. PAAP DE LAKENHAL. Restauraties vinden voortgang In het oude gebouw van de Lakenhal, vroeger de zetel van Leidens belangrijk ste nijverheid, zijn nog duidelijk de voor malige vertrekken te onderscheiden, waar de verschillende bestuursorganen, belast met de zorg voor den goeden naam van de Leidsche textielproducten, geregeld vergaderden. Behalve de oude gouverneurskamer, is ook nog de kamer van de Staelmeesters bewaard, d.w.z. de ruimte daartoe be stemd, benevens de rijk gesneden betim mering van den ingangswand met het Staelmeestersstuk van Jan de Baen. Deze kamer is gelegen boven de Westelijke galerij, van waarui de Staelmeesters ge makkelijk konden toezien op het laken, dat ter keuring op de hal werd gebracht. Dit vertrek is onlangs geheel gerestau reerd en aangekleed met het goudleer, af komstig van de voormalige Delftsche Schouw. Dit goudleer vertoont een zeer merkwaardig patroon in de z.g. Kwab- of Vianenstijl, waarschijnlijk uit het derde kwart van de 17e eeuw. De toon is thans varieerend tusschen een warm goud-bruin en hier en -"ara wat groen. Een dergelijk vroeg goudleerbehang is zeer zeldzaam. De meubileering kon geschieden met een zeer fraaie reeks 17de eeuwsvhe met leer bekleede stoelen, welke de directie aan de vrijgevigheid van mevrouw de Wed. mr. dr. J. C. OvervoordeGordon te dan ken heef. RETRAITEVER. „ST. CLEMENS". Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zaterdagmiddag vertrokken naar het Retraitehuis te Noordwykerhout een 25- tal Bondsleden, üie een 3-tal dagen wilden wijden aan hun Godsdienstige vorming wat in dezen tijd zeer noodig is. Immers, wil men naar een Nieuwe Gemeenschap, dan moet men eerst beginnen bij zichzelf en dat is zeer zekei by deze 25 mannen ge lukt. Het is jammer, dat er niet meer leden van den Volksbond mede zyn gegaan, want het wordt den menschen zeer gemakkelijk gemaakt door het spaarsysteem, men kan een spaarkaart aanvragen van 10, 15. 20 of meer cent per week, wat dan wekelijks wordt opgehaald door de Retraite vereeni- ging. Het bestuur rekent op veel meer spaarders, want van 1000 Volksbonders kunnen er zeker een 250 a 300 leden spa ren. aldus de pater-directeur van het re traitehuis by het afscheid Dinsdagmiddag. Het bestuur der retraite-ver. hoopt, dat dit aantal ook bereikt zal worden. Men rnoet niet denken, dat men drie da gen een vroom gezicht moet zetten en niet mag lachen; integendeel er heerscht hier een echt vrooJijke en opgewekte stem ming want een echt godsdienstig leven gaat steeds gepaard met een vroolijke en opgewekte stemming en de paters weten raad om ons eens gezond te laten lachen, maar zeggen tevens de waarheid en in den vrijen tyd heerscht er steeds een prettige stemming en voélt men zich op zijn ge mak, alsof men thuis is. Dit blijkt hieruit, dat als men één maal is geveest, men meermalen meegaat. Dus het bestuur re kent er op dat er veel Bondsleden zich zul len opgeven als spaarders. Ook roepen wij de oud-spaarders op om zich weer aan te melden. Men kan zich aanmelden aan de volgende adressen mondeling of schrifte lijk B. C. Klein, Heerensingel 8, J. v. d. Weljden, Const. Huygenslaan 35 en de werklooze leden kunnen zich aanmelden bij J. P. Ouwerkerk in het ontspannings lokaal. Vraagt inlichtingen, gaarne geven wij deze aan een ieder. STUDENTEN SLOTEN HOSPES OP. Gisteravond vervoegden zich twee stu denten aan het politiebureau met de mede- deeling, dat zij hun hespes in de kelder kamer van zijn" huis hadden opgesloten. Het bleek, dat de heeren onderling ru zie gekregen hadden en de studenten slo ten den hospes in een kelderkamer op. Of zij er daarna spijt van kregen, of dat zy beducht waren voor de gevolgen, ver meldt de historie niet, maar in ieder ge val achten zij het raadzaam de politie van het geval in kennis te stellen. Een studen- tikooze grap telt immers niet zoo zwaar als vrijheidsberooving! JEUGDIGE BOEFJES. Bij de politie alhier werd door een auto mobilist aangifte gedaan van vermissing van een fototoestel uit een auto, gepar keerd in de Barbarasteeg. Het onderzoek der politie leidde tot aanhouding van een viertal jongens van 16 jaar, waarvan een bekende het fototoestel te hebben wegge nomen en dit te koop te hebben aangebo den in een foto-zaak. Procesverbaal is op gemaakt. GEVAARLIJKE HOND. In den afgeloopen nacht heeft een hond van den veehouder v. d. S. een tiental kippen doodgebeten van J. v. d. B. aan den Rijn en Schiekade. Ook gisternacht had het beest reeds een dergelijke grap uitgehaald, 't Zal nu de laatste wel zijn, want hij zal zijn snoode daden met den dood moeten bekoopen. De raad der gemeente Enschede be noemde dr. H. G. S. Snyder, leeraar aan het Stedelijk gymnasium alhier, met 23 Gemeentel. Aankondigingen GEMEENTELIJKE RE1NIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. De Directeur van den Reiniging», en Ontsmettingsdienst deelt mede, dat den ingezetenen, aan wien deze week een ge meentelijke vuilnisemmer werd uitgereikt, gelegenheid wordt geboden hun oude vuilnis-vaatwerk op Donderdag of Zater dag a.s. aan den ophaaldienst mede te ge ven. De aandacht zij er op gevestigd, dat hiertoe extra materieel zal worden inge schakeld, zoodat dringend wordt verzocht voor afgifte dan ook op voormelde dagen zorg te dragen. LEIDEN. Vrijdag, Maatschappij voor Toonkunst, Uitvoering „Quartetto di Roma", Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheekn te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 24 tot en met Vrijdag 1 Maart a.s. waargenomen door de apatheek C. B. Duyster, Nieuwe Ryn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MINISTER WELTER! De Avondpost schrijft: Zelden hebben wij den Minister van Koloniën zoo op dreef gehoord als giste ren. Het was een voortreffelijke verdediging van zijn beleid: welsprekend, warm, over tuigd en overtuigend. Heeft men er wel eens aan gedacht, dat een Minister van Koloniën eigenlijk een buitenbeentje -moet zijn? Hier in ons land zijn er allerlei afzonderlijke portefeuilles: financiën, economische zaken, defensie, enzoovoorts. Maar een bewindsman van Koloniën moet van dat alles tegelijk ver stand hebben en dient op elk van die ter reinen zijn beleid grondig te verdedigen en dus zijn zaken grondig te k .nen. Bij den heer Welter is dit he' geval. Deze zeer sympathieke bewindsman is te gelijk zeer begaafd. Beter vriend en be ter, knapper verdediger voor zijn belan gen dan hij kan In'dië zich niet wenschen. LEIDEN Geboren: Julius z. van G. J. Kroon en G. Ulsamer Adrian us Wilhelmus Gerardus z. van G. W. v. d. Poel en C. C. v. d. Voort Marius Johannes Leéndert z. van M. J. v. Lo-e en C. Kuster Cor nells Maria z. van M. J v. Loe en C. Kus ter Jeannette Carla Elisabeth d. van H. Jenné en J. Vermeer Semina Maria d. van A. Olderiks en J. C. M. A. Groenen dijk Wilhelmus Franciscus z. van F. J. L. Verberg en H. H. A. Vinkestein. Ondertrouwd: J. M. Buijze jm. 25 j. en W. L. Wöhler jd. 23 j. Overleden: M. C. de Haas hsvr. van W. v. Schooten, 44 j. H. Hagoort vr. 64 jaar. ..LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht de heer T. Ypma, Loosduinen; Doctoraal examen Nederlandsch recht: mevr. A. L. C. Schoorl-Kool, Zeist, de heer C. D. A. van Lynden, Den Haag. tegen 14 stemmen tot rector van het Ge meentelijk Lyceum aldaar. In zake deze voordracht bestond geen eenstemmigheid in het college, nóch tus schen het college 'van B. en W, en dat van curatoren. Eenstemmigheid heerschte wel in zooverre, dat ter benoeming dienden te worden voorgedragen, de heeren ir. dr. A. J. Staring te Wageningen en dr. H. G. S. Snyder te Leiden. De meerderheid van B. en W. gaf aan eerstgenoemde de voorkeur, de minderheid aan dr. Snyder. In het mee- ningsverschil speelde ook het vervullen van den militairen dienstplicht een rol, maar de militaire autoriteiten hadden me dewerking toegezegd om het bezwaar van veel mogelijk te ondervangen. De raad heeft ten slotte dr. Snyder benoemd met 23 tegen 14 stemmen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 1242. Eau de Cologne-, Parfumerie- en Zeepfabriek „Limajo" H. C. J. de Haan, Leiden, Nieuwe Rijn 44. De zaak is verplaatst naar Apeldoorn, Assel- schestraat 216. Goedgekeurd bij Ministrieeel besluit van 27 Jan. '40, 2de afd No. 1158 Ten bate van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" en van: de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) 12000 gulden aan prijzen Iste pr waarde f. 3000.,2de pr waarde f. 2000. 3de prija waardo f. 1265.en nog 12 Hoofdprijzen. 1500 andere prjjzen, waaronder vele ter waarde van f,60.— tot f. 100. ZONDAG 3 MAART gratis uitdoeling van lotkaarten aan alle RE. Kerken in Nederland. TREKKING reeds 10 APRIL. Laat geen kaart verloren gaan

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2