PM BLUE BAN SPORT RECHTZAKEN utcixe uxede. „DAT KOMT VAN DE EXTRA EN£RQ/£-VOEDING. DIE IK HEM GEEF zegt zijn Moeder. BUJF BIJ BLUB BAND -BLUB BAND ID BEST! DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 AARI.ANDERVEEN Jongetje overreden. Gistermiddag had het 8-jarig zoontje van den heer J. v. Zijl het ongeluk onder de vrachtauto van de A. T O. te geraken, zoodat zijn been werd Verbrijzeld. Door de heeren C. v. d. Bijl en A Berger, leden der E. H. B. O. werd de eerste hulp verleend. Den bestuurder treft geen schuld. HAZERSWOUDE BENOEMING DESERVITOR. Door Z. H. Ex. den Bisschop is tot deser- vitor benoemd de weleerw. heer P. M. Verhoofstad, kapelaan aan de parochie kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph te Leiden. HOOGMADE Hanze. Maandagavond hield de Hanze haar jaarvergadering in de zaal van den heer Witteman, waar 14 leden aanwezig waren. Na de opening met gebed wees de voorz. er in zijn openingswoord op, dat deze vergadering nog een zeer bijzondere beteekenis had. Het was deze avond name lijk precies 5 jaar geleden dat de eerste bestuursvergadering der afdeeling werd gehouden in de pastorie te Hoogmade, on der voorzitterschap van wijlen den heer H. E. J. Bank, met den geest, adv., kape laan Burcksen. Een lustrumvergadering dus en een vergadering, waarin nog eens wordt teruggezien op de eerste levens- schreden der vereeniging en op het vele door haar gedane werk. Na deze geheugen- gymnastiek las de secr. het keurig ver zorgde" jaarverslag, waaruit wij nog ont- leenen, dat het ledental thans 46 bedraagt. Ook de penningmeester bracht verslag uit over de financiën van 1939, waaruit wij ontnamen: in kas 1 Jan. 1939 47.13. Ont vangsten 1939 406.53. Uitgaven 1939 388.01. Saldo 1 Jan. 1940 f 65.65, een vooruitgang dus van 18.52, een lichtpunt dus en een reden tot groote tevredenheid voor bestuur en leden. Door den heer J. Opdam werd namens de controlecommis sie verslag uitgebracht. Ook de Santos commissie bracht verslag uit en uit het mooie bedrag, dat ook dit jaar weer kon worden afgedragen, blijkt weer haar groote activiteit. De inkomsten waren: collecte feest Oud-Ade 11.18 opbrengst bloe mendagen 60.44, opbrengst collecte ver gadering 2.32 *4; totaal 73.95, welk be drag in zijn geheel werd afgedragen. Het aftredend lid der Santoscommissie, de heer Jac. Meyer werd bij acclamatie herkozen. Hierna was punt 6 aan de orde: bespreking Lustrumviering. Hoewel het niet juist een tijd is, aldus de voorz., om feest te vieren, mocht toch een gepaste viering van het 5-iarig bestaan onzer afd. niet achterwege blijven. Veel is gezwoegd en ook veel is bereikt in de eerste *5 jaren, en als uiting van dankbaarheid is een gepast feest zeer zeker op zijn plaats. Het bestuur had het volgende grondplan ontworpen: 2e Paasch- dag 's morgens te Hoogmade een H. Mis tot intentie der leden door den geest, adv., pastoor Lips te Hoogmade, en daarna een gemeenschappelijk ontbijt. En na deze geestelijke inzet een meer wereldsche vie ring op Dinsdag, 3de Paaschdag, des avonds in de zaal van den heer Witteman met als spreker, indien mogelijk, de bondsvoorz.. de heer Stumpel. Met deze grondgedachte konden allen zich geheel vereenigen, ter wijl de verdere regeling werd overgelaten aan de feestcommissie, dezelfde van ver leden jaar. Wel werden in een prettige be spreking verschillende wenken en ook wenschen naar voren gebracht, zoodat de feestcommissie hieruit een plan kan vor men. Een dergelijk feest kost echter geld. maar het bestuur en de feestcommissie heeft goede hoop op de Hanzebusjes. Die zijn toch wel in eere gehouden en indien het soms vol is, het bestuur heeft nog en kele busjes over ter aanvulling! Binnen enkele weken zullen de busjes worden op gehaald en dan: hoe grooter buit, hoe grootscher feest! Als punt 7 stond bestuurs verkiezing op het programma, die echter heel voorspoedig verliep,, daar het aftr. bestuurslid met bijna alg. stemmen werd herkozen. Nog een klein woordje werd ge sproken over de retraite-actie. Het bestuur zegde toe zich over den prijs van de re traite tot het hoofdbestuur te zullen wen den, teneinde hierin door gezamenlijke actie verandering te krijgen. Uit onze afd. zullen waarschijnlijk 4 personen deelne men aan de a.s. retraite; geen slecht figuur voor de kleine afd. Intusschen was ook pastoor Lips aangekomen, die direct van wal stak met een toespraak ter verzorging van het op de agenda aangeduide „gees telijk kwartiertje". Ook spreker wierp een blik terug op de 5 afgeloopen jaren van de vereeniging en spoorde allen aan zich ach ter het bestuur te blijven stellen en te blijven vertrouwen op God, die steeds het beste met de zijnen voorheeft. Deze rede werd door allen aandachtig aanhoord en bij monde van den voorz. werd hierna dank gezegd. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt. Een vraag over de processies en in het bijzonder over de processie naar Heiloo, werd naar genoegen door den pastoor beantwoord en uitgelegd. Colecte voor Santos bracht op 2.45. Stille Omgang. Woensdagavond a.s. om 7.30 uur vindt kaartenverkoop plaats bij den heer J. P. van Hoorn voor den Stillen Omgang, terwijl ook Donderdag nog kaarten verkrijgbaar zyn bij den heer Andr. v. d. Ploeg. Mannen, aan u het woord en vooral de daad. Alvorens te vertrekken wordt Zaterdagavond om 10.30 uur nog een Lof gehouden voor de pelgrims. Een nieuw middel legen bevroren rullen. In het „Maandblad voor het Personeel der N. Z. H. T. M." lezen we het volgende over een nieuw middel tegen bevroren rui ten. In dezen ongekend strengen, meer nog langdurigen winter, die ons tevens een sneeuwkleed van voor onze streken' groote dikte, bezorgde, een sneeuwkleed, dat niet tegenstaande een flinke dooi van eenige dagen, nu, na ruim een maand, nog niet is verwijderd, ja, door nieuwe sneeuw telkens weer wordt* aangevuld, heeft onze Maat- cshappij alle ongemakken, die een winter kan veroorzaken, moeten doorworstelen. In Waterland heeft het bedrijf geduren de verscheidene dagen stil gestaan, omdat de baan over groote lengten dik onder de stuifsneeuw was bedolven de luchtlei- dingen van vele motorrijtuigen raakten vaak bevroren, vooral de fluiten en de lei dingen naar manometers en drukregelaar terwijl zoowel stuifsneeuw, als pekel- water hier en daar met succes aanvallen op motorkabels deden; de dooi van enkele dagen gaf, geholpen door regen, zooveel water, dat onze rijtuigen op verscheidene plaatsen diep door het water reden, waar bij veel pekelwater en door te snel r ij d e n met groote kracht, in het rond werd geslingerd, tengevolge waarvan de aanzetweerstanden van de stadsrijtuigen verdronken en vele geventileerde motoren overvloedig te drinken kregen. Verder hadden onze wagenvoerders door loopend te kampen met bevroren ruiten en gedurende eenige dagen zelfs met ruiten, die met ijzel bezet waren. Aan het euvel van bevroren ruiten kan met behulp van zout wel worden tegemoet gekomen, doch ijzel op de ruiten is met zout noch te voor komen, noch te verwijderen. Omdat de ruiten in geval van ijzel in een minimum van tijd totaal ondoorzichtig worden, is dit éën van de grootste onge makken, waartegenover de dienst geplaatst wordt. Getracht is door insmering met „glycerine en spiritus" de ijzelafzetting op de ruiten te veorkomen, nadat eerst met behulp van een plamuurmes de ijslaag van de ruiten was verwijderd. Dit middel gaf wel eenige voldoening, doch niet afdoende. Ten einde echter zooveel mogelijk gewa pend te zijn tegen een herhaling, werden plamuurmessen aan het personeel uitge reikt, waardoor het althans in staat was, den ijzel te verwijderen. Inmiddels doemde een nieuw middel op, waarvan verteld werd, dat het het bevrie zen der ruiten in veel sterkere mate te genhield dan welk ander bestaand middel ook en tevens, dat verwacht mocht wor den, dat het evenzeer een „goed" middel tegen de ijzelbezetting zou zijn en mocht niettemin eenige ijzel zich op de ruiten af zetten, dan zou de ijzellaag naar alle waar schijnlijkheid los zitten en met een enke len veeg, b.v. van den ruiten wisscher, ver wijderd kunnen worden. Aangezien het echter sindsdien niet weer geijzeld heeft, is ten opzichte van dit laatste geen erva ring opgedaan. Wel echter is zeer duidelijk geblekeh, dat het inderdaad een goed middel tegen het bevriezen der ruiten is. Al naar gelang van de sterkte van de vorst, behoeft men d» ruiten niet vaker dan resp. na elk half uur, elk uur, of meer uren te behande len. Het middel is geheel onschadelijk voor de handen van de gebruikers, alsook voor de verf, het hout, ijzer of koper. Dit in te genstelling met zout, dat al deze stoffen in sterke mate aantast en bederft. Dit nieuwe middel is en wordt nog, in dien noodig, aan alle wegenvoerders ver strekt. De behandeling met dit middel is heel eenvoudige men wrijft met het zakje, waar in zich het middel bevindt, over de ruiten, totdat deze ook zoover mogelijk in de hoek jes volkomen is ontdooid. Treedt er yzel- afzetting op de ruiten op, dan wordt de ijzel eerst met het plamuurmes, of iets an ders (b.v. het letterbord met de dienstlet- ter van den tramtrein) van de ruit verwij derd en daarna de ruit met het zakje goed ingewreven. De fabrikant heeft medegedeeld, dat het tevens een goed middel is tegen het beslaan van de ruiten. Hiervoor is het voldoende, dat eens per week, of telkens na verloop van eenige dagen, de ruiten worden inge smeerd en vervolgens eiken dag vóór he» uitrukken even worden gewreven met een droge zeem, of beter nog met een stukje niet te stijf leer. Zet zich op de ruiten een witachtige stof af, dan is dit het bewijs, dat een te dikke laag van het middel is aangebracht en dan moet de ruit met de droge zeem of het stuk leer behandeld worden, tengevolge waarvan de waterachtige stof over de ge- heele ruit wordt uitgesmeerd en het wit achtige 'verdwijnt. Het zakje, waarin zich het middel be vindt, mag voor het gebruik niet te droog, maar ook niet te nat zijn. Moet het be waard worden, dan moet het eerst worden gedroogd; de zakjes moeten gesloten blij ven. Het middel is nog te kort in gebruik, om een volledig oordeel te kunnen uitspreken, doch in elk geval is reeds gebleken, dat met het middel iets te bereiken valt. LEIMUIDEN Groote H. Geest-polder. Ingelanden van den Grooten Heiligen Geestpolder kwamen onder voorzitterschap van den heer H. J. Visser in vergadering bijeen. Aanwezig waren 54 stemmen, het totaal aantal uit te brengen stemmen bedroeg 59. Met algemeene stemmen werd aan den heer J. v. Iterson op diens verzoek eervol ontslag verleend als secr.-penningmeester van den Polder. De voorzitter deelde mede, dat voor de benoeming van een nieuwen secr.-penningmeester de volgende aanbe-» veling was opgemaakt: 1. J. W. de Ren te Leimuiden, 2. G. S. v. d. Ploeg te Oudewe tering. Na gehouden stemming blijkt, dat met lgemeene stemmen is benoemd de heer J. W. de Ren te Leimuiden. IJsclubs. De beide IJsclubs „Nut en Vermaak" en „Werkverschaffing" kwamen in gecombineerde vergadering bijeen. De voorzitter van Nut en Vermaak, de heer J. van Rijn, opende de vergadering en gaf net woord aan den secretaris. Deze gaf een kort resumé van den Drie Merentocht, West e.'r.derplas, Braassemermeer, Kagermeer en terug en deelde mede, dat thans plan nen bestonden tot oprichting van een be langengemeenschap „De Drie Meren", waarbij alle tusschengelegen IJsclubs Bunnen aansluiten. Bij komende winters kan dan weder een Drie Merentocht worden uitgeschreven en komen de baten ten goede van de nieuwe belangengemeentschap. Na deze toelichting machtigden de leden het bestuur om tot de nieuwe belangengemeenschap toe te treden. De heeren J. van Rijn en J. W. de Ren zullen als voorzitter en secretaris af gevaardigd worden naar de te Aalsmeer te houden oprichtingsvergadering. WIELRENNEN EEN LANDENWEDSTRIJD DUITSCHLAND—NEDERLAND. Op 17 Maart a.s. wordt in de Duitschland- hal te Berlijn een landen wedstrijd gehou den tusschen Duitschland en Nederland, uitsluitend voer amateurs. De Nederlandsche ploeg is door de N. W. U. als volgt samengesteld: J. Derksen, Zwolle; P. Smit, Tegelen; J. Pronk, Heilo, en C. J. J. de Best, Haarlem. De Duitsche ploeg staat nog niet defi nitief vast, maar zeker is, dat Purann, Bun zei en Hasselberg zullen uitkomen. Voor den vierden renner zal een keuze worden gedaan uit: Mirke, Foster en G reiner. Als u toch iets moet verliezen rfta En u hebt 't voor 't kiezen O 0 0^ert liever-dan een uur S Dan uw verd'ren levensduur Gebedsactie S. P. L. „Dat steeds meer inheemsche bisschoppen op den missiearbeid der H. Kerk de kroon mogen zetten". Daarvoor bidt S.P.L. by zonder' in de maand Maart. De missionarissen trekken uit naar de verre heidenlanden om het H. Geloof te verkondigen en de H. Kerk te vestigen. De vorming van een „missie" mag daar om slechts een tijdelijke toestand zijn. De vestiging van Christus' Kerk onder ieder volk en in elk land als iets eigens is het definitieve einddoel. Dikwijls is de vorming van een christen heid van eenige beteekenis eerst mogelijk na vele jaren harden strijd, na veel ont beringen, na veel tegenslagen. Maar het einddoel moet van den beginne af aan in het oog worden gehouden. Daarom legde het Kerkelijk Wetboek (canon 305) aan alle missieoversten onder zware verplichting op te zorgen, dat uit de bekeerde inboorlingen veelbelovende jongelingen worden uitgekozen en na goede vc-.ning tot priester gewijd. Uit de zen kan op het gunstige oogenblik de H. Stoel de bisschoppen kiezen, die uit de handen der missionarissen het bestuur zul len overnemen, hun eigen volk zullen leiden en aldus de kroon zetten op het missiewerk, door de H. Kerk definitief m hun land te vestigen. Sinds 1923 heeft de H. Stoel systematisch goed-gevestigde missies aan inlandsche kerkvoogden overgedragen: reeds ongeveer een vijfde deel van alle kerkdistricten in China, Japan, Tonkin en Engelsch-Indië wordt door de zonen van het eigen volk bestuurd. En zelfs in het zooveel korter bewerkte Afrika zijn reeds inheemsche kerkoversten aangesteld. God geve, dat dit aantal spoedig en snel uitbreide! Daarvoor vraagt S.P.L. met aan drang in Maart een bijzonder gebed. Want meer dan ooit staat de oogst te rijpen in de missielanden, en geen betere arbeiders om dezen te verzamelen dan de eigen kinderen des lands. Daarenboven: ook nu evenals in den vorigen oorlog drei gen de oorlogsomstandigheden den toe voer van nieuwe missionarissen te be lemmeren, en sluiten nationale tendenzen in verschillende missielanden missiona rissen van bepaalde natiën uit Slechts de inlandsche bisschop met zijn eigen inheem sche clerus staat daaraan niet bloot. Hy kan dus de schade, die op deze wijze de missiën dreigt voorkomen en genezen. Moge ook op ons gebed aan den Paus en zijn medewerkers de wysheid des H. Geestes overvloedig worden geschonken, opdat zij steeds meer nieuwe inlandsche kerkdistricten vormen en goede bisschop pen daarvoor vinden mogen onder den eigen lands-clerus! De deelname aan deze belangrijke ge bedsactie vanwege het Pauselijk Liefde werk van den H. Petrus tot opleiding van een inlandsche geestelijkheid staat voor iedereen open en vraagt geen finantieele offers. Intentie-formulieren zijn op aan vrage gratis te verkrijgen bij den Natio- nalen Secretaris van S.P.L. Mgr. Th. M. P. BEKKERS, te Voorschoten. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD". Om den waren vrede te vinden moeten wij God in geest en waar heid aanbidden en dienen, liet Koninkrijk Gods is op de eendracht gegrondvest. Wie tot dit Koninkrijk behoort, blijft in gerechtigheid, vrede en vreugde. De vreugden van het Paradijs zijn niet alleen aan de toekomst voorbehouden. Zij zijn reeds begonnen even goed als de hellestraf. De duivel zoekt zijn rijk uit te breiden door zich te doen aanbidden in leugens. Vandaar komt de droefheid, die zich iedere dag doet gevoelen. De haat, waar door men toch den duivel dient, is slechts oorzaak van kwelling tot in eeuwigheid. Abt Joannes van Sinte Marie. HULPMENAGEMEESTER STAL ZAKKEN KOFFIE EN RIJST Twee maanden gevangenisstraf geëischt. De 30-jarige M. R.„ gewoon dienstplich tig soldaat bij de infanterie, die als hulp van den menagemeester werkzaam was, had in die functie kans gezien uit de voor raadkamer van het leger een zak rijst en een zak koffieboonen weg te nemen. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft hem daarvoor een gevangenisstraf van uvee maanden opgelegd, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hoog Militair Gerechtshof, omdat hij de opgeleg de straf te zwaar vond. De president van het hof, mr. J. E. van der Meulen, wees er verdachte evenwel op, dat hij op deze wijze zijn eigen kamera den heeft bestolen, hetgeen de president een misselijk feit noemde. De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeu- 'en, vorderde bevestiging van de door den Krijgsraad opgelegde straf. De uitspraak ,ran het Hof volgt later. DOOFHEID GESIMULEERD Voorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete opgelegd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den 20-jarigen Amsterdamschen jongeman, die doofheid had gesimuleerd en daardoor was afgekeurd voor den militairen dienst De verdachte werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van 500.subs. 50 dagen hechtenis. In eerste instantie had de rechtbank te Amsterdam den jongen veroordeeld tot een jaar jeugdgevangenis. Li hooger beroep had hij verstek laten gaan en het Hof ver oordeelde hem toen tot zes maanden ge vangenisstraf, welke straf onvoorwaarde lijk werd opgelegd. Van dit verstekvonnis kwam hij in verzet, bij welke verzetbehan- deling de procureur-generaal bekrachtiging van het verstekarrest requireerde. De jongeman was een van de leer lingen van den „leeraar in doofheids simulatie", die jongemannen „opleidde", om afgekeurd te worden. N-* veel repetities ging verd. met den man naar een oorspecia- list, die verd. na vele proeven een attest gaf, dat hy doof was. Ook tegen den „instructeur" werd een vervolging inge steld en hij werd tot een zware gevangenis straf veroordeeld. In het arrest tegen den simulant over woog het Hof, dat de oplichting ten na- deele van den dokter voor de doofheids- verklaring bewezen wordt geacht en verd. zich wederrechtelijk wilde bevoordeelen, daar hij blijkbaar niet wilde dienen. Welis waar acht het Hof het niet vereischt voor de al of niet wederrechtelijke bevoordee ling de benadeeling van anderen aan te toonen, doch in dit geval was dit wel degelijk het geval, omdat een ander in zyn. plaats moest dienen. Blue Band la méér dan een uitstekend voedsel Het is extra energie-voeding. D&èrom be vinden de kinderen zich zoo goed bl) Blue Bano er dat is ook de reden, dat hei ons alle maal zoo goed doei Want Blue Band heeft niet al leen een hooge voedingswaarde Neen, hel beval ook Vitaminen A en D. die weerstand bieden aan ziekten en die sterke beenderen en een krachtig gebit vormen Os doctoren zeggen, dat die Vitaminen onmisbaar zijn voor een goede gezondheid. En Blue Band ia er zoo rijk aan! Ja. Blue Band ie een oracM- voedsel Hei smaakt ook heerlijk en het Is zoo licht verleerbaar. Een Moeder die voor de ge zondheid van haar gezin waakl, moei niel zuinig zijn met Blue Bandl En dat geldt toch voor iedere Moeder, niet?

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8