(ii&JhtuuxbdeA. van t/al th JedjuLC&tt Toerisme Burgerlijke Stand AGENDA DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 DE IEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Dooi* een valobdn oafaüi*lTjkï At>onneny<nUprys: voor Lelden II cent per week; 2.6J per kwirttaL Bij onze «.{enten /O cent per wo*k. f h 60 per kwartaal Franco per po»t f 2 95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad t 0 50 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geil! Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeeiingen dubbel tarief Telefoontje» hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. s BOE WORDT HET WEER 7 BEWOLKT EN KOUDER. De BUI seint i Verwachting: Meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen, later wellicht ruimend en toene mend. Betrokken tot Zwaar- of halfbewolkt Tijdelijk regen. Weinig verandering in ttmperatuur, later iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, krachtige Z. wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Zuidelijke wind, 3 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige Z. Z. O. wind, 3 gr. C. Groningen: halfbewolkt, matige Zuidelij ke wind, 4 gr C. Maastricht: lichtbewolkt, matige Zuide lijke wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van lagen luchtdruk op den Oceaan verplaatst zich in zijn geheel naar oe Westelijke helft. Over de Oostelijke helft moet zich een krachtige rug van hoo- gen luchtdruk bevinden met luchtdruk waarden boven 1025 mbar ten Westen van Ce Azoren. Minima van 985 mbar liggen voor de Noorsche kust en ten Westen van het Kattegat. Het arctische gebied van noogen luchtdruk breidt zich over IJsland en de Faroer uit. De toevoer van koude uit het Poolgebied deed aldaar de tempe ratuur weer sterk dalen en zal vermoede lijk tot diep in het Zuiden een koude-inval veroorzaken. De randstoring van het thans nabij gelegen gebied van lagen luchtdruk in het Westen beinvloeden het weer in de kustlanden. De Zuidelijkste ligt voor de kust van Portugal en bracht aldaar plaat selijk zwaren regen. Het continentale ge- 1 ied van hoogen luchtdruk trok zich ge heel naar het Zuid-Oosten terug. Een ma ximum van 1030 mbar ligt over Bessarabië De vorst is in Hongarije en den Balkan plaatselijk nog zeer streng. LUCHTTEMPERATUUR 7.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS CJUt Van Dinsdagnamiddag 6.03 uur tot Woensdagmorgen 6.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 28 Fsbr. voorm. 6.20 en nam. 6.45 uur. Maan op 11.25 uur Dinsdagavond. Maan onder 9.11 Woensdagochtend. Academlenieuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de da mes B. Dominicus, Den Haa* S. C. Offer- htus, Den Haag en de heeren W. N. Gies- kons, Sittard en L. C. Roggen, Amster dam; Doctoraal examen Wis- en Natuurkun de, hoofdvak Pharmacie de heer H. J. Colenbrander, Voorburg. BINNENLAND NEDERLAND EN ZIJN VERDEDIGINGS LINIE. Waardeerend artikel ln het Hongaarsche blad „Pest". Naar aanleiding van de persexcursie van correspondenten der neutrale ianuen naar de verdedigingslinie in Nederland, puunceeri liet tlun&uarscne dagulad „Pest' op de voorpagina een opvallenu opgemaakt artikel van zijn Nedenandschen corres pondent over het natuurlijke en tecnnische wonder der Nederlandsche versterkingen. Het uitvoerige artikel spreekt zeer waar deerend over de verdedigingswerken en over de Nederlandsche soldaten, en con stateert, dat Nederland alles heeft gedaan om zijn neutraliteit en vrijheid te handha ven. DE PRIJZEN VAN EEN BESTAANDEN VOORRAAD VERHOOGD Adv.-gen. bij den Hoogen Raad acht dit geoorloofd Aan B. P. M. L. te Dordrecht is voor de rechtbank aldaar ten laste gelegd, dat hij te Dordrecht opzettelijk niet heeft na gekomen de prijsopdrij vings- en hamster- wet 1939, houdende een verbod tot prijs opdrijving. L. had den prijs van sokken- wol van 0.39 per knot verhoofd tot 0.45. De politierechter sprak een veroor- deelend vonnis uit. In hooger beroep heeft het hof te 's-Gravenhage dit vonnis ver nietigd en verdachte vrijgesproken, op grond, dat ten aanzien van deze wol geen voorschriften waren gegeven, bedoeld in artikel 3 der hamsterwet. De procureur-generaal bij genoemd hot kon zich met dit arrest niet vereenigen. In hoofdzaak ging het bezwaar van den procureur-generaal tegen de meening van het hof, waar dit de geheele in rekening brenging der vervangingswaarde als ge oorloofd aanvaardt. In deze zaak heeft de advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr. Kombach, conclusie genomen. Hij achite de opvatting van het hof juist. Een prijsverhooging Kan aldus spr. ook gemotiveerd zijn door gewijzig de economische omstandigheden. Wan neer en in zoover deze omstandig heden de goederenprijzen ongunstig beïnvloeden, mag de winkelier met den verhooguen prijs rekening houden, ook bij zijn bestaanden voorraad. Een andere opvatting zou onoiilijk zijn tegenover den winkelier en in strijd met het algemeen belang. Onbillijk tegenover den winkelier, die niet voor zijn genoegen een bepaalden voorraad houdt en die zon der prysverhogen of zijn noodzakelij sen voorraad zou moeten inkrimpen of meer geld in het bepaalde artikel zou moeten beleggen. In strijd met het algemeen be lang, omdat in de staathuishoudkunde de regel geldt, dat het beste middel tegen de duurte zelve is. Men kan opmerken aldus mr. Rom- bach dat het systeem van het hof voor den winkelier een zeker vooideel oplevert, omdat hij nu zijn voorraad in waarde ziet stygen. Dit is echter geen voordeel, want zijn winst blijft in het voor hem gunstig ste geval van niet belangrijk verminder den afzet dezelfde. Tegenover de tijdelijke waardevermeerdering van zijn kapitaal, in den voorraad belegd, kan bovendien later bij prijsdaling een waardevermindering staan, die niemand hem zal vergoeden. De wet wil slechts abnormale prijs verhooging bestrijden. Tegen normale prijsverandering heeft zij, ook al is deze een verhooging, geen bezwaar. Inderdaad zal er nadeel zijn voor den consument, maar tegen dit „normale" nadeel wil dé wet hem niet bescher men. Zij kan dit' ook niet, evenmin als tegen vele andere nadeelen, die de consument, d.w.z. wij allen, ten ge volge van de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden zullen moeten ondervinden. Mr. Rombach achtte d^ vervangings waardeleer tegenover die van den histo- rischen kostprijs terecht toegepast De Hooge Raad zal 1 April arrest wijzen. Hr. Ms. MIJNENVEGER M. 1 LIEP AAN DEN GROND. Onbegrijpelijke oorzaak. Onder voorzitterschap van prof. mr. B. M. Taverne heeft de Marineraad vanoch tend een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het aan den grond loopen van Hr. Ms. Mijnenveger M. 1 op 12 November van het vorige jaar bij Hoek van Holland. Als getuige werd in deze zaak gehoord de commandant van dit marinevaartuig, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van het gebeurde. De commandant verklaarde, dat het voor hem nog steeds een raadsel is, op welke wijze het ongeluk is veroorzaakt. De andere marine-officier, die op de brug had gestaan, kon geen verklaring geven, terwyl eveneens de derde getuige, de roer ganger, het antwoord moest schuldig blij ven. De laatste getuige verklaarde nog, dat hij tijdens het naar buiten varen en nadat hij had geconstateerd, dat het schip 288 graden voor koerstte, de compasver- lichting sterk had getemperd, omdat het licht het uitzicht hinderde. Een der raadsleden meende, dat deze maatregel verkeerd was, omdat het by de heerschende duisternis toch reeds uitge sloten was te constateeeren hoe het voor schip reageerde en nu ook de controle op het compas werd bemoeilijkt. De raad zal later uitspraak doen. IV. DE POORT, DIE NIEMAND MISLOOPT. De voorjaarsbries deed stoeiend een greep in de snaren van de harp, en ont lokte een ruischend lentelied aan de kaal geplukte boomen, die de doodenakker van de Zijlpoort omringen. HIC META DOLORIS staat met groote letters op het inrij-hek van het kerkhof geschreven. „Hier is het einde van de smart". Wie de bestemming van deze argelooze 11-ine buitenplaat? niet kende, zou den ken aan een onvergeeflijke lichtzinnigheid. Het is een opschrift, dat, zelfs aan den ingang van dit massagraf, getuigt van lichtzinnigheid, een diepzinnige lichtzinnig heid, die bij het opgaan van dezen met spaden door-wroete en met graven onwoelde heuvel nog zoekt naar den lichten zin in het aardsch bestaan. „Er is een tijd van zaaien, en een tijd van maaien", heeft de Koninklijke Prediker gezegd. Op deze akker wordt ge maaid; en al doet het vlijmen van de sikkel de korenhalmen onzegbarei pijn: zonder oogst zou het koren nutteloos zyn opge groeid. „EN MESSEM IMMORTALITATIS" leest men op de keerzijde van de hek poorten. Het beteekent ook de keerzijde van de smart: „Ziedaar de oogst der onsterfelijkheid" In deze stemming van Christelijk opti misme willen wy het kerkhof betreden, waar sedert 19 November 1828 de katho lieke burgers van Leiden rusten. Sedert de stichting zijn 31807 lijkstoeten dezen vlakken berg opgaan, een zware, zwarte last torsend; zonder last zijn ze teruggekeerd. Dertig-duizend doode lichamen zijn onder zegeningen en wierook-wolken in de donkere aarde afgedaald. In sommige jaren, toen de cholera woedde, maakte de doodgraver over-uren: in 18481849 werden 898 graven geopend; in 1859: 504; in 1866: 605. Dertigduizend dooden zijn op deze kleine VERBOUW SUIKERBIETEN. Men deelt ons van officieele zijde het volgende mede: Door de uitbreiding dit jaar van de te steunen hoeveelheid suikerbieten met on geveer 25 procent tot 2000 millioen Kg., zal de grootte der oppervlakte, die met suikerbieten zal kunnen worden beteeld, thans wederom gaan benaderen die der oppervlakte, waarop vóór den aanvang der regeeringsbemoeiingen suikerbieten wer den verbouwd. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering, de verdeeling en de toewij zing door de Nederlandsche Akkerbouw- cenlrale van garantiebieten aan de telers voor den oogst 1940 achterwege te laten. De bemoeiingen van de regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 millioen Kg. de toegezegde prijs van 12,50 per 1000 Kg. door de suikerfabrieken aan de telers zal worden uitgekeerd. De landbouwers, die in 1940 suikerbieten willen verbouwen voor de suikerbereiding, moeten, zoo vernemen wij, daarvan ken nis geven aan de fabrieken, aan welke zij hun bieten willen leveren. Zij kunnen met deze kennisgeving evenwel wachten tot zy van de fabriek aan welke zij plach ten te leveren nadere mededeeiingen heb ben verkregen. De fabrieken zullen n.l. aan de hun bekende leveranciers een cir culaire hebben ontvangen, doen goed zich ten spoedigste voor inlichtingen te wen den tot de fabriek waaraan zij leveren. Hetzelfde geldt voor degenen, die nimmer over garantie beschikten, doch thans wel bieten met de suikerfabrieken willen con tracteeren, daar ook voor hen, die vorige jaren niet leverden, de mogelijkheid is ge opend voor levering aan de fabrieken op dezelfde voorwaarden in aanmerking te komen. Landbouwers, die zonder overleg met de suikerfabrieken, dus zonder te contrac teeren. suikerbieten willen gaan verbou wen, zullen goed doen er rekening mede te houden, dat het in het voornemen van de regeering ligt om het verbod te hand haven om suikerbieten voor voederdoel einden te verkoopen. Vervoer van suiker bieten anders dan naar de suikerfabrieken zal dus niet zijn toegestaan. DUURTETOESLAG TE NAARDRN VOOR GEMEENTEPERSONEEL. Blijkens de Maandagmiddag verschenen begrooting der gemeente Naarden voor 1940 is een bedrag van 5200 op onvoor ziene uitgaven gebracht, ten behoeve van een duurtetoeslag èi 5 pet. op de jaarwed tien en loonen van het gemeentepersoneel, ingaande 1 Januari 1940. voor een stad wel zeer kleine „Gottes- acker" ter aarde besteld. „Ach, arme Yorick Ik heb hem ge kend" bespiegelde Hamlet, terwijl hij de schedel van zyns vaders nar wikte en woog in zyn hand. Liever dan tot deze griezelarijen nemen wij onze toevlucht tot het droomgezicht v Ezechiel; „Dorre beenderen, luistert naar het woord des Heeren (Ez. 37:4) Ruischend, als Ezechiel's profetie, speelt de nieuwe lente van het nieuwe leven in de kale takken. Het kerkhof is een kerkhof als ieder ander kerkhof. De kapel is een bezoek waard. Boven de buitendeur troont St. Pieter, deftig met de sleutels, op een consolletje, veilig beschut onder zijn parasolletje. De weinig-fraaie voorgevel is later, na een vergrooting, tegen de kapel geplakt; het zou geen misdaad zyn het geveltje weer los te weeken. Het inwendige van de kapel, in tegen- ooraak met het sobere en nietige uiterlijk is van een verrassende voornaamheid. Hoog streven de zwarte pilasters op waarts langs het altaar; uit de rijke dos van acanthus-bladeren, welke de kapi- teelen tooit, kijken lieflijke engelen kopjes naar buiten als kuikens onder moe ders vleugels. De evenmaat en wissel werking tusschen zwart en wit geeft aan altaar en altaar-nis een bizondere bekoring Het zou pieteit-loos zijn hier ook maar eenige verandering aan te brengen. Lang de wanden hangen de kruisweg staties, welke vroeger in de Hartebrug waren. De kerkhof-kapel is er door ver- rykt, de Hartebrug verarmd. Het zijn schilderijen in de stijl en de smaak van Rubens met boeren-blozende toeschouwers en onder hoogspanning trap pelende paarden. Kunststukken zullen het niet genoemd worden, maar wie van statie tot statie wandelt, wordt dwingend meegetrokken langs den jammerlijken lijdensweg des Heeren, die is voorgegaan in het leed, dat in deze kerkhof-kapel bij na iederen dag doorworsteld wordt. V. PRINSES JULIANA BIJ HET NAT. FONDS VOOR BIJZ. NOODEN. H. K. H. Prinses Juliana woonde heden de wekelijksche vergadering bij van het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fond.* voor Bijzondere Nooden. IN AMSTERDAM DREIGT STAKING IN ELECTROTECHNISCH BEDRIJF. De samenwerkende metaalbewerkersbon- t'tn hebben, aldus het A. N. P., een ultima tum gericht tot de afdeelingen Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniging van Electrotechnische Werkgevers en van de Nationale Bond van R. K. Electrotechni sche Werkgevers „St. Antonius", omdat deze organisaties niet bereid waren hun leden te adviseeren een contract af te slui ten, waarin een duurtetoeslag-clausule is opgenomen. Tenzij alsnog besloten wordt tot het af sluiten van een direct ingaande overeen komst, gelijk aan die, welke met twee andere werkgeversverenigingen, nl. de V. I en de Electrobond, werd afgesloten, zal .ngaande Maandag 11 Maart de werksta king in de desbetreffende bedrijven wor den afgekondigd. WERKVERRUIMING IN HET BOUWBEDRIJF De stichting van een centraal industriegebouw Gedeeltelijk omdat vestigings- en uit breidingsplannen, welke reeds voor den oorlog werden gemaakt, in sommige be drijven onder den druk der gewijzigde om standigheden geen voortgaan krijgen; ge deeltelijk ook omdat men onbegrijpelijker wijze hier en daar schijnt te verwachten, dat de stijging, welke na het uitbreken van den oorlog in de prijzen der bouw materialen intrad, binnenkort voor een daling zal plaatsmaken, blijven thans vele bouwwerken onuitgevoerd en dreigt een sterke toename van de werkloosheid in de bouwnijverheid. Het in den loop van verleden jaar inge stelde „Studiefonds voor werkverruiming" heeft in dezen gang van zaken aanleiding gevonden tot het instellen van een breed voerig onderzoek naar de mate. en de con crete gevallen, waarin uitstel van bouw opdrachten vermindering van werkge legenheid in het bouwbedrijf teweeg dreigt te brengen. Daarbij stelt de leiding van dit fonds zich voor om in zulke gevallen, door per soonlijke bespreking met of voorlichting van den betreffenden opdrachtgever, te LEIDEN. Geboren: Annetta Sophina Margaretha d. van H. de Winkel en E. Janse Marga retha Anthonia, d. van J. W. Filippo en L. Peters Wilhelmina, d. van J. L. Tette- roo en A. M. Meijer Josephus Theodo- rus. z. van J. B. L. Schalks en W. M. J. v. Kempen Maria Petronella Adriana, d. van G. H. Krekelaar en A. v. Dam I Ubbo Harry, d. van M. de Vries en J. v. d. Veen Wilhelmus, z. van W. Aarts en D. W. v. Leeuwen Christina Johanna, d. van C. Karreman en J. de Bruin Huize- rina Grietje, d. van J. A. Kapteijn en M. A. Krijgh Teuntje, d. van H. T. Meeldijk en H. C. Tijsen Hendrika Wilhelmina, d. van H. v. d. Putten en M. G. v. d. Zalm Engelbert Hendrikus, z. van H. B. Leb- bing en L. G. Evers Gerrit Jan, z. van S. v. d. Meij en M. v. Aalst Theunus, z. van D. de Jong en C. Berkel Maria Sophia, d. van P. Aben en H. La Lau Cornelis Johannes, z. van T. C. v. Engels- dorp Gastelaar en J. Zwiggelaar. Gehuwd: H. de Jongh jm. en J. Oli vier jd. Overleden: T. v. Oosten wed. van J. du Pon 74 j. J. L. Berrevoets dr. 39 j. D. Daudey wedn. 79 j. W. v. d. Wijn gaard m. 64 j. A. Hollander wed. van R. A. Veenendaal 83 j. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheekn te Leiden wordt van Z a t e r- ag 24 tot en met Vrijdag 1 Maart a.s. waargenomen door de apatheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. bereiken, dat deze op zyn voornemen tot uitstel van den bouw terug komt en zoo doende zichzelf en het bouwbedrijf een dienst bewijst. Hetzelfde studiefonds heeft daarnaast, tezamen met de Centrale Industrialisatie commissie, de vestiging van een centraal industriegebouw in Amsterdam en moge lijk ook in Rotterdam in overweging. Het betreft hier een instelling, die aan vankelijk in een of meerdere der leeg staande schoolgebouwen in Amsterdam zou worden ingericht voor de vestiging van een aantal kleine bedrijven met niet te zware machine-uitrusting onder één dak. Zulke bedrijven genieten dan allerlei voordeelen, als: gemeenschappelijke verwarming, ver lichting, telefoon, portier, enzoovoort. Nu bij het uitbreken van den oorlog echter alle leegstaande schoolgebouwen door de weermacht in gebruik zyn genomen, is de mogelijkheid, om voor dit doel een school ter beschikking te krijgen, aanzienlijk ver minderd, zoo niet geheel verkeken en overweegt men den bouw tezamen met de betrokken kleine bedrijven of met ander particulier kapitaal van een gebouw met een 3000 vierk. meter vloeroppervlak, waarin tien a twintig zulke bedrijven kunnen worden ondergebracht. Dit alles echter verkeert nog pas in een stadium van onderzoek naar de mogelijkheden. „Tijd" VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. In de Centrale voor Katholieke Actie te Scheveningen kwamen Zaterdag en Zon dag 1.1. een 80-tal leidsters bijeen uit alle richtingen van het bisdom Haarlem voor een Vasten Week-end. In de eerste speech werd de gedachte ontwikkeld, hoe iedere mensch geschapen is om God een speciale dienst te bewijzen tn hoe ieder kan meewerken aan de we- reldijbekeering. Klaar en duidelijk werd uiteengezet, hoe God ons steeds Zijn genade overvloedig geeft om ons te helpen en hoe van ons ver wacht wordt, dat wij aan die genade be antwoorden. De avond werd besteed aan een vlotte gedachtenwisselingonder het motto: „Hoe denk jij erover." Zondagmorgen, na de Missa dialogata, /olgde een practische bespreking over de veelzijdigheid der middelen, die de H. Kerk ons biedt om geestelijk te groeien. In een interessante causerie met licht- oeelden, sprak de heer K. Trautwein over de ontwikkeling der Christelijke Kunst. Met groote aandacht werd deze bezielende uiteenzetting door de leidsters gevolgd. In den namiddag behandelde de zeer eerwaarde zeergeleerde heer A. M A. Vol- laerts het onderwerp: Liturgie en Liturgi sche Beweging De spreker, die in deze materie bijzonder goed thuis bleek te zijn en op origineele wijze zyn woorden wist te ij lustreeren, boeide de leidsters van het begin tot het einde. Met een kort Lof in de kapel werd dit weekend besloten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2