Aspirin AGENDA MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 AbonnenvmLsprys: voor Leiden II cent per week; 15J per kwertaal BJJ onze a(enten /O cent per wvtfk; f ft.60 per kwartaal Franco per poet 1.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïli Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER 7 WEINIG VERANDERING De BUI seint t Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Half tot zwaarbewolkt of betrokken, In het Noord-Oosten weinig of geen neerslag, in het Zuid-Westen kans op eenige neerslag. Weinig verandering in temperatuur. In den nacht nog tempera tuur om het vriespunt in het Noorden en Oosten. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: f Den Helder: lichtbewolkt, matige Z. O. wind, 1 gr. C. Vlissingen: betrokken: zwakke O. Z. O. wind, 0 gr. C. De Bilt, lichtbewolkt, zwakke Oostelijke wind, 1 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, matige O. Z, O. wind, 2 gr. C. Maastricht: halfbewolkt: stil, 1 grè C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het geheele Oosten, van Finland tot den Balkan, is thans bedekt met een uitge breid gebied van hoogen luchtdruk met hoogste luchtdrukwaarden van 1029 mbar in de Karpaten en in Roemenië. Het vriest daar minder dan in de vorige week en over dag komt de temperatuur flink boven het vriespunt. In Italië is het nog koud doch is de vorst geweken. De Oceaandepressie dringt thans naar het Noord-Oosten door. Ten Westen van de Faroer ligt een mini mum van 985 mbar. De nadering van dit minimum bracht in den nacht te Thors- havn 25 m.m. regen en stijging van tempe ratuur en doet langs de geheele Noorsche kust de barometers dalen en de tempera tuur stijgen. In het geheele Westen wordt het weer beïnvloed door randstoringen van het uitgestrekte gebied van lagen lucht druk op den Oceaan. Dit laatste schijnt echter ver in het Westen af te sluiten. Een randstoring doet zich gevoelen aan de kusten van Portugal en Noord-Spanje en geeft aldaar aanleiding tot betrokken en buiig weer. Het arktische gebied van hoo- gtn luchtdruk over Groenland neemt sterk in beteekenis af. In de F^olzee heerschen nog overwegend Noorde..jke winden en blijven de temperaturen zeer laag. L U C H TT EftLE EK/». T U Utt 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.l Van Maandagnamiddag 6.01 uur tot Dinsdagmorgen 6.24 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 27 Febr. voorrn. 3.31 en nam. 6.— uur. Maan op 10.08 uur Maandagavond. Maan onder 8,36 uur Dinsdagmorgen. MYRON TAYLOR MORGEN BIJ DEN PAUS. VATICAANSTAD. 26 Febr. (A. N. P.). Myron Taylor, Roosevelts persoonlijke ver. tegenwoordiger bij den Paus, heeft van ochtend een onderhoud van een half uur met kardinaal-staatsseeret-ris Maglione gehad. Dinsdagochtend zal Myron Taylor in een plechtige audiëntie bij den Paus zijn geloofsbrieven overhandigen. BINNENLAND 1 HOFBERICHT Van officieele zijde meldt men ons dat hare majesteit de Koningin zich bij de uitvoering van gewijde muziek op 15 Maart a.s. door het Koningin-Emma-koor te Baarn in verband met de jaarlijksche her denking van den sterfdag van H.M. de Koningin moeder zal dien vertegenwoor digen door haren intendant te Soestdyk, den kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. A. J. de Jonge van Swijnsbergen. DE KONINGIN BEZOEKT ZUID-LIMBURG H.M. de Koningin heeft heden vergezeld van de hofdame, jhvr. van Tets, en haren adjudant den generaal-majoor, jhr. de Jonge van Ellemeet, een bezoek gebracht aan legeronderdeelen in Zuid-Limburg en heeft zich vervolgens naar Heumen be geven ter bezichtiging van de gedenk plaat in het oude protestantsche kerkje al daar, aangebracht door een der leger onderdeelen ter herinnering aan hei sneu velen der graven Lodewijk en Hendrik van Nassau. DUITSCn-NEDERLANDSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Onderhandelingen zullen waarschijnlijk Maandag nog niet beginnen. Te 's-Gravenhage is een Duitsche dele gatie aangekomen voor het voeren van han delsbesprekingen met een Nederlandsche delegatie. Aan het hoofd van de Duitsche delega tie, die in Hotel des Indes haar intrek heeft genomen, staat dr. A. Walter, Mi- nisterial-Direktor van het Duitsche minis terie van Landbouw. Aan het hoofd van de Nederlandsche de legatie staat dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal van Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Za ken. Van Nederlandsche zijde zullen o.a. ook de heeren B. J. de Leeuw, thesaurier-gene raal, en mr. C. J. M. Schaepman, chef van de afdeeling Consulaire en Handelszaken van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, de besprekingen meemaken. Als secre taris van de Nederlandsche delegatie zal mr. S. T. J. Teppema, referendaris van de afdeeling Handelsaccoorden van het Depar tement van Economische Zaken, fungee- ren. Tot de Duitsche delegatie behooren o.a. nog de heeren dr. W. Ebner, Ministerial- rat van het departement van Landbouw, H von Boeck, verKondenaan het ministe rie van Economische Zaken en Freiherr V. von Maltzan, van het Departement van Bui tenlandsche Zaken. De Nederlandsch-Duitsche handelsbe sprekingen zijn hedenochtend op het depar tement van economische zaken begonnen. Zaterdag is medegedeeld, dat dr. Hirsch feld, de leider van onze delegatie, een vrij ernstige aanval van griep had, tengevolge waarvan toen nog niet vaststond, dat de besprekingen Maandag zouden beginnen. Naar wij vernemen is dr. Hirschfeld thans zoover hersteld, dat hij heden aan het hoofd van onze delegatie aan de besprekin gen kan deelnemen. DE „SILVAIN" IJM. 116 MET MAN EN MUIS VERGAAN Uitspraak Raad van Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft van daag uitspraak gedaan inzake het ver moedelijk verloren gaan van het stoom- visschersvaartuig „Silvain" IJm. 116 op de Noordzee na 24 November 1939. De raad is van oordeel, dat het gehou den onderzoek helaas geen andere conclusie toelaat dan dat het Nederlandsche stoom- visschersvaartuig „Silvain" IJm. 116 is vergaan en dat alle opvarenden, de schip per Willem den Heijer en tien schepelin gen, bij deze ramp het leven hebben ver loren. Nu van. schip en bemanning geen spoor is achtergebleven, kan omtrent de toe dracht van deze ramp niets naders met zekerheid worden vastgesteld, ai moet wel worden aangenomen, dat het schip of door een mijn is °etroffen, of in den storm is gebleven. Een keuze tusschen deze twee mogelijkheden kan niet worden gedaan. Het schip verkeerde in goeden staat en was goed uitgerust. De schipper stond als een goed zeeman bekend en, al moge dan aan de vakbekwaamheid van de beman ning als visscherman iets hebben gehaperd, uit niets is gebleken, dat het schip met deze bemanning en deze uitrusting, niet volkomen zeewaardig zou zijn geweest. Toch kan het vergaan van het schip door ongunstige weersomstandigheden geenszins worden uitgesloten; evenmin echter het stooten op een mijn, al was de plaats, waar de „Silvain" IJm 116 heeft gevischt, op geruimen afstand van de be kende mijnenvelden verwijderd. Hoe dit ook zy, dat een oorzaak van builen af tot den ondergang van het schip en deszelfs bemanning heeft geleid, meent de raad als vaststaande te moeten aar.nemen. AANDRANG TOT VERLAGING VAN DEN LEERLINGENSCHAAL. De commissie van samenwerking uit de hoofdbesturen van den bond van Neder landsche onderwijzers, het katholieke on derwij zersverbond in Nederland, het Ne- dooidUt/uuS! 616 derlandsche onderwijzersgenootschap in Nederland heeft in een uitvoerig gemoti veerd adres aan den ministerraad er op aangedrongen alsnog de noedige gelden be schikbaar te stellen en een wetsontwerp tot wijziging van artikel 28 der lager on derwijswet 1920 bij de Staten-GeneraaJ in te dienen, waardoor het mogelijk zal zijn met ingang van 1 Augustus 1940 tot verbe tering der leerlingenschalen over te gaan. DRANKBESTRIJDING TE GOUDA. In Gouda heeft het centraal drankweer- comité een proefstemming georganiseerd over de al- of niet-toelating van vergun ningen in dat gedeelte der gemeente, da' begrensd wordt door de spoorlijn Gouda- Utrecht, Graaf Florisweg, Ridder van Cats- weg, de Karnemeldsloot, Breevaart er Burgvlietkade. Het aantal inwoners van deze wijk is ongeveer 7000. Zaterdagmiddag is ten overstaan van de wethouders Koemans, Polet en Sanders, of ficieel de uitslag dezer stemming vastge steld. In totaal werden door de kiesgerechtigde bewoners, dat zijn dus de mannen en VTouwen van 25 jaar en ouder, van deze Wijk, 1248 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 941 stemmen tegen to'elating van vergunningen: 243 stemmen voor beperkte toelating en 64 étemmen voor onbeperkte toelating. Van onwaarde waren 232 stem men. Het percentage is resp. 611/2, 15.88 en 4.15. Waarschuwing. Herhaaldelijk worden in verschillende plaatsen van ons land, en speciaal in Het Gooi menschen gesignaleerd, (heer, of heer en dame) die zoogenaamd ten bate van de Actie „Voor God" gebeden „voor den Vre de" verkoopen tegen een vrij duren prijs. Dit is niet juist; de colportage met deze gebeden wordt door het Katholiek Corri té van Actie „Voor God" op geen enkele wijze erkend. De betreffende gebeden zijn zelfs ook niet door haar uitgegeven. Men koope ze dus niet! De verkoopers beweren, dat zij elk jaar, namens de Actie „Voor God" komen. Dit is volkomen onwaar. RECHTZAKEN Haagsche Politierechter Het bezoek van Cato „Sjonge, sjonge mensch, Cato wat ze nou toch van je vertelde hebbe daar sting ik paf van", aldus werd mejuffrouw Cato uit Leiden ingelicht door haar boezem vriendin „En wat heb se dan wel geseid, dat loeder", vorschte Cato, reeds dadelijk van de veronderstelling uitgaand, dat het een zij geweest was. En nadat Cato's vriendin omzichtig om zich heen gekeken had of er geen onbe voegde ooren in de buurt waren (net of over tien minuten een ieder het „verhaal" toch niet in geuren en kleuren gehoord zal hebben!) ging het aan Cato's oor-mum- melde-mummel, waarvan het slot iets luider was en luidde „nou mot je natuur lijk niet denke, dat ik dat geloof, maar ik meende toch het je te motte segge". Zonder te bedanken ging Cato weg, in wendig gelijkend op een vulkaan. Regel recht toog zij naar de woning van de dame, die zulke dingen over haar had durven zeg gen en trok aan de bel. Er werd open ge daan. Niet door de dame in kwestie, maar door diens man. Dat werkte even rem mend, maar toch niet voldoende want er werd gevraagd, „Is uwes vrouw thuis?" „Vrouw daar is een juffrouw om je te spreke", riep de heer des huizes naar binnen. „La maar effe binne komme", zei de stem in de binnenkamer, heel argeloos niet wetende, dat zij aldus den oorlog in haar kamer haalde. „Soo, soo ben jij dat, die dat moois van me rondgestrooid heb, serpent", klonk de begroetingsrede. Verbazing van de aldus aangesprokene, terwijl moneers gezicht een vraagtceken werd. „Ja ja, sta daar nou maar niet of je van niks weet, want Alida heeft het me ver teld", voerde Cato als bewys aan. „Zoo'n verraadster", viel de dame plot seling uit „en ik heb nog zoo geseid; het blijft onder ons". „Doet er niet toe, maar nou sal je het me in me gesicht zegge, dan zal ik je es wat anders smoezen", wond Cato zich op. „Man gooi dat mensch de deur uit, want se is niet snik", commandeerde zij man lief. Maar manlief was maar een klein mannetje en Cato groot en forsch. „Kom nou juffrouw, ga nou maar heen wat heb je an de narigheid", probeerde manlief het met een zoet lijntje. „Mot je s'oon keffertje hoore, zei Cato „dacht jij nou heusch, dat jij me weg krijgt voor ik mijn weetje geseid heb, nee man netje, ga jij maar effe luiers spoele hoor, dan ben je soet". „Gooi se d'r uit", gilde mevrouw. „Ja vrouw", zei meneer, maar hij deed niets dan van zijn eene been op zijn andere stappen. „Wat een een vent", schamperde zijn vrouw, nou mot ik self me handen vuil gaan maken". Ze deed wat zij gezegd had en duwde Cato in de richting van de kamerdeur, die manlief keurig open hield. Maar Cato was geen katje om zonder h_ndsehoenen aan te pakken, zoodat van het er uit gooien geen sprake was. „Sta niet te suffe en help liever", aldus werd manlief in het strijdperk geroepen, die daarop probeerde door tegen zijn vrouw te duwen gezamenlijk Cato de deur uit te krijgen. Maar Cato duwde terug en wel zoo hard, dat meneer struikelde en zijn even wicht verloor, waardoor ook zijn weder helft ten val kwam, die op haar beurt Cato meesleurde. Nu moet men het even goed indenken: meneer onder, daarboven zijn vrouw en daarboven weer Cato, met dat verschil, dat het echtpaar op hun beide ruggen lagen en Cato in de voordeeligste positie om klappen uit te deelen. Reeds dadelijk kwam er al een stomp in de richting van mevrouws oog, die, het ge vaar aanziende komen, haar aang'jlaat terug trok waardoor zij in onzachte aan raking kwam met haar echtgenoots hoofd waardoor de stomp mis was, maar meneers hoofd in onzachte aanraking kwam met de vloer. Geen bezwaar voor Cato, want de iweeae stomp zat er vlak acater, maar ook deze belandde op de verkeerde plaats n.l. op de neus van meneer, omdat zijn vrouw juist haar hoofd nog op zij wist te slin geren. En deze tweede kastijding, die zich in enkele seconden had afgespeeld, deed het oerinstinct van meneer ontwaken en hij bewees, dat een klein man ook wel tot grootsche dingen in staat kan zijn. Hij wrong zich onder de massa's vandaan en gaf Cato een formidabelen schop. Vervol gens nam hij de pan piepers, welke vrouwlief juist aan het schillen was toen de onverwachte visite kwam, en sloeg die met een harden slag op Cato's hoofd waardoor de aardappeltjes als pepernoten in het rond rolden. „En nou d'r uit, anders vermoord ik je", deelde hij Cato in de gauwigheid mede. En toen Cato niet vlug genoeg naar zijn zin reageerde, hielp hij haar wederom een handje met zijn voet. Cato tippelde, op het laatste oogenblik nog een smadelijke nederlaag incasseerend. Meneer liep haar nog even na om te zien of alles goed ging en voegde haar ler afscheid toe, dat als zij nog eens zin mocht hebben om te komen hij dan an dere maatregelen zou nemen. Toch had hij nog maatregelen genomen, want Cato mpest ter zitting van den Politierechter verschijnen wegens huis vredebreuk enz. Zij probeerde er nog wel uit te draaien, maar er werd zulk een boekje over haar open gedaan dat zij „hing". Een weekje gevangenisstraf vond de Officier de beste methode om haar die visites af te leeren. Hevige schrik en tranen van Cato en weinig medelijden van de getuigen. De Politierechter gaf haar een ernstige reprimande en een geldboete van 20. subs. 20 dagen. „Veel te weinig", mompelde de echt genoot. „Ja man", beaamde zijn vróuw, heel gedwee, waarmede naar voren kwam, dat voortaan manlief in huis de baas gewor den is, zijnde de eenigste goede zijde van het bezoek van Cato. HAAGSCH GERECHTSHOF Diefstal van een blok tin. De chauffeur W. J L. te L e i d e n moest voor zijn patroon een vrachtje wegbren gen naar de terreinen der firma Muller te Rotterdam. Inderdaad had hij zich van de hem opgedragen taak gekweten en boven dien was hij nog verder gegaan, want toen hij een blok ton zag liggen had hij dit on verstoorbaar in de auto geworpen en het ten eigen bate verkocht. De Rechtbank te Rotterdam had L. des wege veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk, van welk von nis verdachte in hooger beroep gekomen was bij het Haagsche Gerechtshof, waar de Procureur-Generaal bevestiging van het vonnis had gevraagd. Het Hof heden vonnis wijzend legde de geëischt gevangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk op met een proeftijd De hulp die te laat kwam. Prompt was mevrouw J. uit Leiden in hooger beroep gekomen bij het Haag sche Hof, omdat zij het niet eens was ge weest met een vonnis van den Haagsche oPlitierechter, die haar veroordeeld had tof een geldboete van f 25.— subs. 25 da gen, omdat zij haar schoonzoon in diens eigen huis met de inventaris om de ooren had geslagen. Waarom de mama in hooger beroep geko men was, wilde de president weten. „Meneer ik ben verrajen en verkocht door me eige dochter. Ze heb niet volgens afspraak gehandeld en d'r eige moeder af- Gemeenfel. Aankondigingen GEMEENTELIJK BADHUIS. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht dat het gemeentelijk badhuis aan de van der Werfstraat tot nader bericht i* geopend: voor kuipbaden op Maandag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 7 tot 22 uur en op Dinsdag van 7 tot 17 uur; voor stortbaden: op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag des avonds van 17 tot 22 uur en op Zaterdag van 7 tot 22 uur (Dinsdag gesloten). De Directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst. Leiden, 26 Februari 1940. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheekn te loeiden wordt van Zater dag 24 tot en met Vrijdag 1 Maart a.s. waargenomen door de apatheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. gevalle, soodat het niet mijn schuld is dat aïles soo gegaan is. En ik kan uwes wel vertelle meheer, dat as se nog eens komp klagen, ik haar d'r uit gooi al wordt se ook thuis door haar vent vermoord." De procureur-generaal vond dat een ge lukkige gedachte van de moeder (niet het vermoorden natuurlijk maar het er niet meer mee bemoeien) en hoopte, dat zij dat inderdaad zou volbrengen. Het gezwaai met de attributen op haar schoonzoons hoofd vond spr. overigens niet in den haak en buitengewoon gffriarlijk, terwijl zij ook maar niet zonder toestemming een ander mans huis "binnen mag loopen. Het vonnis van den Politierechter juist gewezen achtend, vroeg spr. daar bevesti ging van. Of het niet wat minder kon omdat aHes nu weer in vrede leeft, vroeg de mama. Het Hof zal daarover nog eens naden ken en later vonnis wijzen. STADSNIEUWS „ST. RAPHAëL". Vrijdag had in het Bondsgebouw de jaar vergadering plaats. Alhoewel de opkomst niet groot was, was deze toch niet onbe vredigend. Deze eerste vergadering in 1940 werd door den voorzitter geopend met het gebed voor de nieuwe Gemeenschap, wat door de vergadering staande werd aange hoord. Na lezing notulen en ingekomen stukken kwam het onderwerp „Propagan da" aan de orde en de mededeeling, dat de niet en verkeerd georganiseerde Spoor- en Tramleden door het H. B. al eenige weken van propagandamaterieel waren voorzien. Door de propagandisten zouden deze men schen worden bezocht, om te trachten de zen voor de organisatie te winnen. Daarna was aan de orde jaarverslag secretaris. Op de hem eigen zakelijke manier, werd de vergadering een keurig verslag voorge lezen, voorafgegaan doör een mooi propa gandistisch woord. Ook een klein overzicht van het fonds Onderlinge Hulp en het Mgr. Mutsaersoord werden mede aan de vergadering gedaan. Daarna kwam de pen ningmeester aan de beurt voor zijn jaar verslag en de begrooting 1940. Het bleek, dat aan het eind van het boek jaar een voordeelig saldo was overgeble ven. De totalen van 1939 sloten met de resp. bedragen inkomsten en uitgaven van 1740.78. Ook den penningmeester werd een woord van dank gebracht, vooral voor het zuinig beheer der financiën van het af- geloopen jaar. Ook hij kreeg een applaus uit de vergadering gebracht. Inmiddels werd de vergadering een vrije consumptie en een rookertje aangeboden en kwam als punt 4 begrooting en benoeming kasna- zieners. Na goedkeuring begrooting wer den benoemd tot kasnazieners de heeren Weber N.S. en Sliering Tram. Verder wer den weder 2 nieuwe leden geinstalleerd op de gebruikelijke manier door den voor zitter. Als een van de attracties van dezen avond volgde het uitrijlcen van het diploma voor 25-jarig lidmaatschap van „St, Raphaël". Döor den voorzitter werd aan den heer A. v. Zyp, wagenvoerder N. Z. H. het keurige diploma vergezeld van een persoonlijk schrijven van het hoofdbestuur aan hem overhandigd, met de mededeeling, dat hij nog jaren lid van onze A.-K. arbeiders vereniging moge blijven ter voorbeeld voor zoovele anderen. Door den Geestelij ken Adviseur Pater Tesser werd de jubi laris toegesproken en hem een felicitatie ge bracht voor het schoone voorbeeld 25 jaar lang gestreden te hebben in de rijen van den mooien bond „St. Raphaël". Daarna kwam aan de orde bestuursver kiezing. Aangezien de heer W. Verkuilen zich niet meer herkiesbaar had gesteld, moest in deze vacature worden voorzien door een. trambestuurslid. Hiervoor werd met algemeene stemmen gekozen de heer Annard. Laatste agendapunt rond vraag. Hiervoor gaven zich op 5 leden. In het algemeen waren het geuite klachten, zoowel bij Spoor als Tram, om in verband met het steeds 1 uurder worden dagelijkl sc^o behoefte te blijven aandringen op ver hooging der inkomsten en verkorting ar beidstijd, alsmede dé slechte verlofverstrek king bij de spoorwegen. Nadat de diverse klachten waren genoteerd om aan het hoofdbestuur te worden doorgegeven en de diverse vragenstellers tevreden waren ge steld, werd te ongeveer 23 uur deze zeer geanimeerde vergadering op de gebruike- lijke wijze gesloten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2