Avontuur Venezuela. EEN PROJECTIEL IN DE SCHOOL. FEUILLETON in Naar het Amerikaansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). 9) O Gij, die my terzijde stond op de wateren, maakt Gij my duidelijk, wat ik moet doen. Ik ben oud, maar ik smeek U my te laten leven tot Uw vijanden zyn om gekomen en zy, die U liefhebben, weer ge lukkig vereenigd zijn. Als Gij, in Uw wijs heid, zooals Gij David hebt uitgezonden tegen Goliath, dezen jongen hebt uitge zonden tegen Uw vyanden, maak mij dat duidelijk. Zijn woorden klonken dwaas, maar zijn harl scheen vervuld te zyn van medelijden. Wat zijn plan was, was het mijne ook. Maar de weg is duister. Als ik dezen jongen dien, dien ik dan U? Leer het mij! Buiten het consulaat vond Roddy zijn gids op hem staan wachten en om alle aan leiding te ontnemen aan den achterdocht van dezen sinjeur, gaf hij hem een tele gram voor Mc. Kildrick. Het luidde: „Geen spoor van de kisten, kunnen met de vol gende boot komen; ig blijf wachten." Hij ging weer terug naar den agent van de stoomvaartlijn en vertelde hem dat hy dacht dat de kisten in New-York waren achtergebleven en dat hy in Willemstad zou blijven tot de aankomst van de eerst volgende boot, over drie dagen. In het hotel vond hij Peter verlangend op hem wachten en na zich in him kamer te hebben opgesloten, hielden de twee sa menzweerders krijgsraad. Uit wat de con sul zich had laten ontvallen, waren Roddy een paar dingen die hy niet wist, duidelijk geworden. Alvarez had de Forrester Con struction Company, of liever, zijn vader, niet betaald voor het werk, dat zy in die twee jaar hadden gedaan. Zijn vader had zich, om zijn geld te krijgen, ingelaten met een of ander plan om Alvarez ten val te brengen en iemand die zich zou houden aan de vroegere overeenkomst, in zijn plaats president te maken. Die „iemand" zou Ro- jas kunnen zyn, maar het zou ook een ander kunnen wezen. Want zooals Peter opperde: de Construction Company zou misschien ook de voorkeur geven aan iemand, die jonger was dan Rojas, iemand, die gemakkelijker onder controle gehou den kon worden, waarschijnlijk ook iemand, die een beetje minder geweten had! Bovendien zou de F. C. C. waar schijnlijk een candidaat steunen, waarmee zc dagelijks voeling kon houden en niet een man die, al mocht hij eens de afgod van het volk zijn geweest, in de laatste twee jaar begraven was geweest in een muffen kerker, van ieder contact met de buitenwereld afgesloten. Hoe langer zy over de kwestie spraken, hoe meer zij er van overtuigd waren, dat Rojas niet de man was voor wien de F. C. C. dit com plot op touw had gezet. Als Rojas niet door de F. C. C. is uit gekozen, redeneerde Roddy, zal 't hun niets kunnen schelen of h\j vrij is of in de ge vangenis zit. Maar als Rojas wèl de candi- daad is die door vader gesteund wordt, hoe eerder hij dan uit de gevangenies is, hoe beter. In elk geval, voegde hy er bij met het luchtige fatalisme van iemand, wiens besluit is genomen, als het myn vader twee milliren dollai moet kosten, omdat hy en ik een ouden man gaan bevrijden, dan moet hij in 's hemels naam die twee millioen dollar ei maar voor over hebben. Hij heeft genoeg te eten! En na tot deze conclusie te zijn geko men stelde Roddy voor dat zij als onschul dige sights-seeërs de stad zouden gaan ver kennen en vanuit de verte probeeren zou den een indruk te krijgen van het huis van Senora Rojas. Dus huurden zy een rij tuig en zeiden den koetsier, dat ze de be langrijkste dingen van de stad wilden zien. Maar er zijn in Willemstad heelemaal geen belangrijke dingen, monumentale ge bouwen of zoo iets. Het is stad zelf, die bezienswaardig is. Er is geen tweede ha ven in de heele wereld, die op Willemstad lijkt. De stad is klein en dicht op elkaar ge bouwd. Er is een opperig gouvernements- paleisje. De stad is geverfd in alle primaire kleuren en al valt er in Curasao zelden of nooit regen, zy is altyd zoo schoon alsof er een minuut geleden een voorjaarsregentje op was gevallen en zij daarna in de zon te drogen was gelegd. De Sint Annabaai, de haven van Willemstad, heeft meer van een kanaal dan van een baai. Als er een schip binnenvaart, kan de kapitein van de brug af ongeveer zien wat de menschen in de huizen aan alle twee kanten voor ontbyt op tafel hebben. De huizen konden pre cies zoo aan de grachtjes van een kleine Hollandsche stad staan. Ze hebben het zelfde puntige dak, dezelfde trapsgevels en net zooveel verdiepingen. Maar ze zyn geverfd in de kleuren van het tropische Spaansch-Amerika, rose, geel en helblauw. Er zijn eigenlijk twee steden: Willem stad en, door bruggen erm ee verbonden, Otrabanda. Aan de kant van Willemstad liggen de schepen en daar kan men, van het dak van de stoomboot, op zyn gemak converseeren met de politieke bannelingen op de balkons van het Hotel Commercial. De straten zyn smal en precies als in een Hollandsch stadje geplaveid met ronde, on- wezenlijk-zindelijke keisteenen. Willemstad is inderdaad de schoonste haven van West- Indië, het is de Vlekkelooze Stad van de tropen. Achter de stad ligen de sinaasappel plantages en het gewone ritje is van Wil lemstad 'uit tusschen die sinaesappeltuinen ooor en om de binnehaven het Schotte- gat naar Otrabanda en dan weer terug over de ophaalbrug naar Willemstad. Het is een tochtje van goed twee uur en Roddy er. Peter vonden het verrukkelijk. Onge veer drie mijl buiten Willemstad kwamen ze langs het vroegere huis van een rij-' ken Spaanschen planter, dat nu een res taurant geworden was, en Café Ducrot heette. Er is maar weinig schaduw op Cu rasao en de twee jonge mannen doken de schaduw van den hoteltuin in of het 'n koel bad was. Onder sinaasappelboomen en wijd uitgespreide palmen, bloeiende hees ters en wild-dooreengegroeide wingerd liepen zy over met kiezel bestrooide pa den en zij raakten ten slotte den weg kwijt in dien doolhof van wegen. Het is de betooverde tuin van de sla pende prinses, zei Peter, en daar heb je baar slapende dienaren, voegde hij er by, wijzend op de kellners, die vredig lagen te sluimeren, him armen steunend op de marmeren bladen der tafeltjes. het leek harteloos om ze waker te ma ken en de twee vrienden zetten hun on derzoekingstocht voort, tot zy een statig, onregelmatig gebouwd buitenhuis vonden waar een prachttype van een hotelier, die wel zóó uit een tooneelstuk ieeK wegge- loopen, zich voortdurend vergenoegd in de handen wreef en hun echte Hollandsche jenever voorzette. We moeten dat Café Ducrot onthou den, zei Roddy, toen ze verder reden. Het is zoo heerlijk rustig. Later herinnerden ze zich die woorden en moesten er hartelijk om lachen. De weg liep nu verder tusschen hooge struiken en geknotte boomen, die wel aen beide kanten van den weg schaduw gaven, maar met op het middengedeelte. Daarna maakte de weg een bocht naar Otrabanda en ging verder over de rots, die uit zee oprijst. Aan de Oostzijde van den weg stonden villa's op grooten afstand van elkaar en omringc door mangroves en andere stevige planten, die gehard waren tegen den zee wind. Als we den koetsier laten vertellen, fluisterde Roddy, wie in elk van die hui zen woont, zal hij niet op het idee komen dat het ons om iemand in het bijzonder te doen is. Dus wedijverden zij met elkaar in be wonderende uitroepen, telkens als zij langs een villa kwamen. En de koetsier wiens plaatse.yke trots hoe langer hoe meer op gewekt werd, vertelde hun den naam van den bewoner en de geschiedenis van elk huis. (Wordt vervolgd). Nederland waakt. Zware motor mitrailleurs rukken op en worden snel Zwitserland bewaakt zijn grenzen. In in stelling gebracht tijdens de oefe- het hooggebergte richt een afdeeling ningen van het veldleger, welke dezer Alpenjagers een kampement in dagen werden gehouden Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan den minister van Een ijsdam In de Waal nabij Deest werd Vrijdag door de genie opgeblazen. Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, op diens departement. - De hooge bezoeker Op den voorgrond de intact gebleven rails van een spoorbaan, welke over een wordt door den ministër in het gebouw rondgeleid door het ijs weggeslagen krib liep en thans als hulpbrug wordt gebruikt De Duitsche militaire attaché's te 'sGravenhage brachten Vrijdag ter kennismaking een bezoek aan den nieuwen opperbevelhebber van Land- en Zeemacht generaal H. G. Winkelman en den minister van Defensie, A. Q H. Dijxhoorn 3)e Êcictoclie Sou/umt Tijdens het blusschingswerk bij brand in een bakkerij te Schijndel deed de oude brandpomp, die door militairen werd bediend, nog uitstekend dienst Bij het beschieten van vliegtuigen van onbekende nationaliteit nabij Amsterdam is een onontploft projectiel door het dak van de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers aan de Nieuwe Prinsengracht geslagen. Waar de granaat haar weg nam

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9