Avontuur Venezuela. 2200 K G. post voor Ameland - Het was een geheele vliegtuiglading, welke door piloot Bax met de .Kieviet naar het hooge Noorden van ons land werd gebracht. Bax kwam iuist van Kopenhagen, toen hij de opdracht kreeg: .Direct naar die hongerlijders op Ameland Op glad ijs tijdens het in ternationaal examen kunst rijden te Amsterdam Daar het onmogelijk was, om de veerpont, die den dienst tusschen Wamei en Tielsche veer onderhoudt, te bereiken, werd door militairen een ijspad aangelegd over een lengte van ongeveer 1 kilometer De ijswand is op sommige plaatsen meer dan 4 meter hoog De schooi|eugd van Ameland heeft reeds verscne<dene dagen vrij, want er is geen .brand" meer, om de klassen te verwarmen Het jonge volkje schijnt deze stagnatie in het leerplan niet al te somber op te vatten Met de Britsche zeelieden aan boord, die op de .Altmark gevangen hadden gezeten, arriveerde de Enge<sche torpedojager .Cossack" in de Schotsche haven Port Leith. Er was groote belangstelling bij de aankomst Dr. W. J. Koos van den Berg te Deventer, die benoemd is tot leider der Nederlandsche ambulance naar Finland Ame and geïso'eerd De laatste petroleum is kos'baar en kan dus slechts mondiesmaat worden afgeleverd, want ieder moet wat hebben en het meerendeel der Amelanders kookt op petroleumstellen FEUILLETON in Naar het Ameriraansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). 3) Vanuit de stad had Peter dagelijks over de smalle haven naar het stukje kalkrots gekeken, dat naar de gevangenispoort leid de en had de armzalige geboeide gevange nen zien baggeren d'ior de plaatsen, die bij laag water bleven staan; hij had hen elk een ton met versch water zien vullen en hij had hen, bewaakt door de soldaten met bloote voeten en roode petten op, hun ke tenen weer naar de gevangenis terug zien sleepen. Nu zag hij, op slechts een bootlengte af stand van hem, de voorkant van het fort steil uit de onbekende diepten der zee op rijzen. Het maakte een allerdroevigsten in- dru kop hem. Het zag er meer uit als een verwaarsioosd graf dan als een fort. De voorkant was door wind en golven ge groefd, gevlekt en verweerd en er zat een dikke laag zout en doode mossels op. Iede re golf, die op kwam en weer terugspoel de, bracht tallooze krabben en rotsschor pioenen in beweging1 en kruipende, op bloedzuigers lijkende dingen, die zich aan de kalksteen hadden vastgeklampt en op de waterlijn deinde het zeewier, dat zich begeerig aan de muur had vastgezogen, op en neer, zoodat het leek of zijn lange ar men zich draaiden en kronkelden als de voelarmen van ontelbare poliepen. Peter huiverde van walging over wat hij zag, of misschien van de koorts, die de ver standige bewoners van Venezuela zich na zonsondergang achter hun gesloten luiken doet terugtrekken. Een oogenblik zaten de twee jonge mannen met ernstige gezich ten stil voor zich uit te staren en trachtten te beseffen, hoe het leven achter die ver roeste tralies en bemoste muren zou zijn. Daar ergens begraven, zei Roddy, is Generaal Rojas, de Leeuw van Valencia, een man, voegde hij er met zekere plech tigheid by. waar het volk veel van hield. Hij heeft alle portefeuilles in het ministe rie gehad en is gezant in Europa geweest en Alvarez is banger voor hém dan voor iemand anders in Venezuela. En waarom? Om de eenvoudige reden, dat hij een fat soenlijk man is. Toen het volk er achter kwam wat een schurk Alvarez was, smeek ten ze Rojas zich in zijn plaats a.s presi dent te laten kiezen en Rojas Geloofde, dat, als 't volk dat bij de volgende verkiezing nog verlangde, nij hun wensch zou ver vullen. Dien nacht heeft Alvarez hem van zijn bed laten lichten en hem daar ge bracht. Hij is er nu al twee jaar. Er zijn wel gezonde gevangenissen, maar Alvarez heeft Rojas daar in gezet, omdat hij hoop te dat hij er zou sterven. Hij dorst hem niet openlijk te vermoorden, omdat het volk op hem gesteld is. Toen ik hier voor 't eerst was, heb ik met Vicente, den ge vangenisdokter, het fort gezien op een soort van sight-seeing tochtje door Porto Cabello. Hij wees me Rojas aan. door de tralies, ongeveer zooals je een monument voor een doode aanwijst. Rojas .at aan een tafel te schrijven met een sjaal om zich heen. Zijn cel was verlicht door een kaars en waarachtig, terwijl het buiten snikheet was, was het daar zoo vochtig als in een ijskelder. Toen we onze lantaarns om hoog hielden, stond hij op en heb ik hem goed kunnen zien. Het is een kleine, ma gere, zwakuitziende man, met wit haar en groote treurige oogen met een vreeselijk verlaten uitdrukking er in. Dat leek me ten minste en ik schaamde me dat ik daar zoo naar hem stond te kijken, dat ik ach ter de tralies een beleefde buiging maakte. Hij groette terug of hij nog gezant was en ik een prins die bij hem op bezoek kwam. De dokter heeft in New York gestu deerd en daarom praatte hij misschien open hartiger tegen me dan hij wel mocht. Hij zegt, dat hij den commandant van het fort heeft gewaarschuwd, dat Rojas oinnen zes maanden dood zaj zijn als hij niet naar één van de cellen boven de waterlijn wordt gebracht. Maar oe commandant zei hem dat hy zich niet met staatszaken moest bemoeien en dat de orders van den pre sident waren dat Rojas „nooit meer de zon mocht zien". Peter de Peyster stootte een vloek uit. Zijn er geen mannen in dit land?, brom de hij. Waarom halen z'n vrienden hem er niet uit? Dan zouden ze zich zelf er eerst uit moeten halen, legde Roddy uit. Alvarez heeft groote opruiming gehouden en zelfs de vrouw en de dochters van Rojas, die je hebt gezien, heeft hy verbannen. Ze zyn toen naar Curasao gegaan. Ze hebben geld genoeg en zouden'in Parijs of Lon den kunnen wonen. Hy is in alle twee die plaatsen gezant geweest en heeft daar vrienden genoeg, maar al kunn»-n ze hem niet zien of schryven, foch zyn ze in Cu rasao gaan wonen om dicht by hem te zijn. Op den avond dat zijn vrouw het land uit moest, hebben ze afgesproken dat zij iederen avond bij zonsondergang naar Porto Cabello zouden kijken en hij naar Curasao. Ze hebben een huis op de rotsen gekocht links van de haven ais je in Wil lemstad aankomt en de heele bevolking, de Hollanders, de Snanpaarden en de ne gers, kent het verhaal en zeggen, dat als je 't Angelus hiort luiden en dat de heele bevolking dan bidt dat die drie hem terug mogen zien. Een heelen tijd lang zat Pter de Peyster peinzend naar de gevangenis te kijken en Roddy zei niets, want als je twee college jaren lang met iemand op kamers hebt ge woond, begrijp je gewoonlijk wel iets van zijn stemmingen. Toen boog Peter zich opeens naar Rod dy over en keek hem aan. In zijn stem kionk iets als een uitdaging. Ik hoor iets, fluisterde hy. Of zijn vriend het figuurlijk bedoelde of niet, kon Roddy niet uitmaken. Hij keek hem vragend aan en hief zijn hoofd .uiste- rend omhoog. Benalve het kabbelen van de golven tegen den voet van het fort, klonk ergens eenig geluid. Wat?, vroeg Koddy. Ik hoor de roepstem van de Witte Mui zen, zei Peter de Peyster. Er viel een lange stilte. Toen lachte Rod dy zachtjes met half gesloten oogen; om zijn onderkaak kwam een forsche, wils krachtige trek. Peter had die uitdrukking al vaker op zyn gezicht gezien, met name op een ge denkwaardigermiddag, toen Roddy aan oat was en nog drie man aan honk en nog twee runs noodig waren om het kampioen schap te winnen en daar waren twintigdui zend gillende menschen die probeerden zijn zenuwen in de war te maken. Zoover als jij gaat, ga ik ook, zei Roddy. Porto Cabello ligt besloten binnen de vier zijden van een vierkant. De Oost- en de Noordgrens komen samen bij de haven. De ■raden en het douanekantoor, die uitzien op de kaap waarop de gevangenis staat, vormen de Oostzijde van het vierkant en aan den Noordkant zyn de Roei- en ZeiL- c.ub met zijn boven het water uitstekende 'eranda, het hotel met zijn onder water gelegen badkamers en verder een ry hui zen met groote tuinen. Daar hij zijn werk 'ii de haven had, had Roddy één van die nuizen gehuurd. Het lag bescheiden ver borgen achter ma»iu-t>oomen en palmen en jchter in den tuin leidde een in de rots uit gehakte trap naar het water. In een. bal- ven cirkel om die trap heen was een baro ooeviechtwerk aangebracht, dat stevig ge n-eg was om een zwemmer te beschermen tegen haaien en om te dienen, als aanleg plaats voor de boot. Toen ik dit huis huurde, zei Roddy, snapte ik niet dat de Hemel mij dit plek je had doen uitkiezen om stiekum weg te Kunnen gaan met de boot zonder dat iemand bet merkt Als jij die boot tien meter vooruit wil K-ygen zonder dat de heele stad het weet, mtrkte Peter critisch op. zal je ze chloro form moeten toedienen. Zy maakt een ka baai als een machinegeweer. Miin idee was, legde Roddy uit, om naar 't fort te roeien Als we den Generaal aan boord hebben, mag de boot net zoo- veei op een machinegeweer tijken als ze (Wordt vervolgd). Nabij Dreumel liggen 12 schokkers op den dijk en de eigenaar? zien met bange vrees den dooi tegemoet, daar de schepen dan gevaar loopen, te kapseizen. De Waal zal minstens vijf meter moeten wassen, alvorens de booten vlot kunnen komen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5