Alweer fl. 654.- aan premies IJ DOET TOCH OOK MEE? RECHTZAKEN LUCHTVAART Kantongerecht te Leiden j Een oude kennis ontmoet. De koopman P. de G. te Le i d e n had •op de Hooigracht te Leiden een oude ken nis ontmoet hetgeen wederzijdsche blijd schap tengevolge had. Deze blijdschap moest en zou bezegeld worden met een borreltje en dus toog men naar een klein kroegje alwaar zulke „heerlijkheend" ver kocht plegen te worden. Het zal vermoe delijk wel niet bij één glaasje gebleven zijn, want groote blijdschap vereischte groote hoeveelheden sterken drank, zoo dat het niemand zal verwonderen, dat de „gang" van den koopman na afloop der hernieuwde kennismaking iet of wat on vast was geworden. De politie had deze onvastheid op de beenen dronkenschap ge noemd en een verbaaltje deswege opge maakt. De ambtenaar vond het onbehoorlijk van verdachte om, terwijl hij bovendien nog werkloos was, dronken langs de straat te loopen en eischte een geldboete van 5. subs. 5 dagen. Verdachte beriep zich op de ontmoeting •met den kennis, die alles betaald "had en vroeg een voorwaardelijke straf wegens zijn slechte geldelijke omstandigheden. Het vonnis werd een voorwaardelijke geldboete van 15 subs. 15 dagen met een jaar proeftijd met de bijzondere voorwaar den, dat verdachte gedurende dat jaar geen alcohol mag gebruiken en niet op plaatsen mag komen, waar alcohol ver strekt of geschonken wordt. Haagsche Politierechter Familieveldslag. Er klopte iets niet tusschen een tweetal gezinnen in een dorp onder de rook van Leiden. En als men nu nog weet, dat de ze gezinnen tevens familie van elkaar wa rt n, dan zal men bgrijpen, uit het nu vol gende „verhaal", dat er nog al rare din gen gebeurd waren. Het geschil was ontstaan omdat Jansje, we zullen haar maar zoo noemen uit bet eene gezin kennis had gehad met een jcngmensch dat op zekeren dag Coba uit het andere gezin had gezien en zijn gene genheid toen overgebracht had op genoem de Coba, zeer tot ongenoegen van Jansje. Voorloopig was alles nogal met een sis ser afgeloopen, al waren er tusschen Jansje en Coba eenige „woorden" gewisseld. Alles ging dus voorioopig goed, al borrelde het ondergronds, totdat er een feestje was, waarbij beide gezinnen elkaar ontmoetten, omdat zij toch eigenlijk familie waren. En op dat feestje kwam Jansje alleen maar Coba met den ex-verloofde van dat zelfde Jansje. De beide jonge dames be keken elkaar niet vanwege wederzijdsch door liefhebbende moeders gegeven in structies. Een der moeders, als getuige gehoord, zeide het aldus onder woorden gebracht te nebben: „Ik heb nog soo tege d'r geseid: JèUis, meid je houd je(volgt een - onnet woord) en je doet maar alsof je niks siet", terwijl ook de andere moeder ook v/el zulk een aanwijzing gegeven zal heb ben. In het begin ging het tamelijk goed, al overtrad Jansje zoo nu en dan moeders verbod, door schuin naar den gewezen verloofde te kijken, waarbij Coba terug keek. Was er nu den geheelen avond maar kof- f'e gedronken dan zou er vermoedelijk r.iets gebeurd zijn, maar hoe gaat het op een familiefeestje hé; de dames een advo caatje met siagroom of een „Voorburgje" en de heeren een fleschje bier of iets pitti- gers en dan komt er spreekwater en dat is gevaarlijk. Zoo ook hier, want na het genot .an eenige „Voorburgjes" had Jansje het noodig geoordeeld om Coba ter verant woording te roepen over het aftroggelen van den vrijer, waarbij de opinie van ge noemden vrijer van geen beteekenis bleek te zijn. De moeder van Jansje probeerde het vuurtje nog te blusschen, maar zij kon de beide jongedames niet overschreeuwen, waarna zij haar echtgenoot en Jansjes va der in het geding betrok, die zeide neu traal te blijven, want dat waren aangele genheden, waar hij zich niet in mengen kon, hetgeen ma op haar achterste bee nen deed gaan staan en deed opmerken, dat hij dan geen hart had, reden voor pa om het tegendeel te gaan bewijzen door tegen Coba, en niet tegen zijn dochter Jansje, te gaan zeggen, dat zij haar groo- ten mond moest houden, want voor den papa van Coba weer aanleiding was, om aan het andere gezinshoofd op het hart te drukken, zijn dochter met rust te laten en afzijdig te blijven, want anders zouden er andere dingen gebeuren. Daarmee was de spanning er voor goed in. De verdere ooms, tantes en aanverwante aangetrouwde en niet aangetrouwde fami lieleden begonnen partij te kiezen, hetzij voor Jansje, hetzij voor Coba, terwijl de verloofde zich voor neutraal verklaarde. De beide papa's werden, op aandringen der even zoovele ega's, handtastelijk, waarbij Jansjes papa Coba's dito met een ledige bierflesch een klap op zjjn scneael gaf, dat staat als een paal boven water. Veel plezier had hij er niet van, want hij kreeg van Coba's moeder met gelijke munt be taald, of nog erger, want het wapen was hier een halfvolle advocaatflesch. Alzoo waren beide vaders tijdelijk uit de run ning en kon het feest verder gevierd wor den. Jansje en Coba vielen elkaar aan als hongerige leeuwinnen, hetgeen het veel omstreden jongmensch noopte zijn neu traliteitspolitiek te laten varen en te pro- teeren vredesvoorstellen te doen, waaraan een onverwacht einde werd gemaakt door een stukje ijzer, zijnde een pook, dat op zijn hoofd nederdaalde en gehanteerd werd door Jansjes moeder, die hiermede haar intrede in het front der geallieerden maakte. Tijdelijk slechts, want spoedig werd zij belaagd door een drievoudige overmacht, die haar na veel strubbelingen in de keuken wisten te grijpen. Binnen was het een veldslag van je wel kte geworden. Aan een stellingenoorlog werd niet gedaan, het was een ouderwet- rche „feestdag", zooals ee.. humorist het weet te bezingen. De tafel begaf het, twee van de zes stoelen sneefden, de dressoir k wam mank te staan en één van het schoor- steenstel vermenigvuldigde zich. De .ge sneuvelde attributen werden wapens en maakten gaatjes en schaafwonden al naar gelang de mikkunst der hanteerders(sters). Maar aan alles komt een eind, zoo ook aan dezen binnenshuis-oorlog. De eene helft der familie verdween al of niet voorzien van puisten als eendeneieren en andere kneusjes, terwijl de andere familiehelft met de diggelen zat. Schade, zegge en schrijve een d:kke vijftig Hollandsche gul dentjes. De papa van Jansje en de mama van Coba moesten de reis naar den Haag ma ken, vergezeld van een aantal getuigende familieleden, zoowel voorals tegen natuur lijk. Papa moest terecht staan wegens het meppen met de bierflesch en de ega van het andere gezinshoofd wegens zwaaien met de dito advocaat. Het zaakje werd aardig uitgeknobbeld, vandaar dit „verhaal" en er kwam wel bij vast te staan, dat alles en iedereen klap pen had gegeven en ontvangen. Vandaar, dat de Politierechter van het standpunt uitging, van „waar twee kijvenenz." en het vonnis tegen een ieder werd vijftien guldentjes boete met recht op hooger be- rcep. Oh. ja, dat is waar ook, zoowel Jansje als Coba hebben thans geen vrijer, omdat deze inmiddels verkeering heeft met een derde schoone. Dus als men het goed be kijkt, is deze veldslag eigenlijk doelloos geweest! ANTI-SEMITISCHE ARTIKELEN. De schrijver van een tweetal anti-semi- tische artikelen, A. van der O., alsmede de journalist J. N., uitgever van het blad „De Misthoorn", waarin de artikelen zijn ver schenen, hebben zich wegens beleediging van de Joodsche volksgroep in Nederland voor de Haagsche rechtbank te verant woorden gehad. De officier van justitie bij de Haagsche Rechtbank eischte tegen beiden (verdachte N. was niet verschenen) voor het eerste feit een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd, plus een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis, en voor het tweede feit even eens een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met denzelfden proeftijd, plus een geldboete van 250.subs. 2 maanden hechtenis. Conform dezen eisch heeft de rechtbank heden vonnis gewezen. WRESZYNSKI VEROORDEELD TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag arrest gewezen in de strafzaak tegen den Poolschen bankier Wreszynski en hem veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar, met aftrek van een jaar voorloopige hechtenis, wegens oplich ting en verduistering. Wreszynski was door de rechtbank ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest. In hooger beroep had de procureur-gene raal eveneens de maximum straf van vier jaar gerequireerd, echter met aftrek van het geheele voorarrest. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij een Oostenrijksche dame en een Goeschen koopman resp. voor 4000 en 6000 had opgelicht. Aan de Oostenrijksche, die in Nederland vertoefde, had hij gezegd, dat hij visa zou verzorgen voor haar Weensche familie om naar Amerika te emigreeren. Hij kende had hij beweerd een Ame- rikaanschen consul en bovendien was hij naar zijn zeggen zelf honorair consul van Argentinië. Den Goeschen koopman, die zelfs als privé-secretaris bij hem in dienst was getreden, had hij groote zaken en dito winsten voorgespiegeld, wanneer hij voor 6000 deelnam. Geruimen tijd heeft W. in een deel van de financieele wereld een rol van beteeke nis, zij het dan geen fraaie rol, gespeeld. Hij was ook betrokken bij transacties, die hij met den Engelschman Norris verricht te voor de Amsterdamsche Bank, waar door deze instelling groote schade leed. Het betrof ontdooien van bevroren cre- dieten. Dit geval was hem echter niet ten laste gelegd. Het Hof hield bij het bepalen van de strafmaat rekening met het feit, dat zoo wel de Oostenrijksche dame als de Goesche koopman geheel zijn schadeloos gesteld en verdachte nooit eerder is veroordeeld. BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP De Hooge Raad wees Maandag arrest in de zaak van M. M. te Utrecht, redacteur van „Volk en Vaderland", die door het Gerechtshof te 's-Gravenhage is veroor deeld tot een geldboete van 25. wegens het zich in het openbaar bij geschrift op zettelijk in beleedigenden vorm uitlaten over een ten deele tot de bevolking behoo- rende groep van personen. Hij had name lijk een artikel doen opnemen, waarin het internationale jodendom voor parasiet werd uitgemaakt. De Hooge Raad zag in het woord para- s'et een noodeloos onteerende kwalificatie, derhalve een uitlating in beleedigenden vorm en verwierp het tegen 's Hofs uit spraak ingestelde cassatieberoep. KANTONGERECHT TE ALPHEN. A. P. V. van Alphen: S. S. te Boskoop 2 subs. 1 week tuchtschool. Rijtijdenbesluit: H. van R., te Hazers- v/oude 2 subs. 1 dag hechtenis; A. K., J. M. van E. en C. van L. te Bodegraven als- voor. Leerplichtwet: J. H., te Woubrugge, 2 maal f 1 subs. 1 dag. Arbeidswet: H. M., 5 subs. 3 dagen. M. en R. Wet en Reglement: H. S. 7 subs. 4 dagen; A. V., te Boskoop 3 subs. 2 dagen; G. van D., te Haarlem, alsvoor; J. de B., te Ter Aar, alsvoor; M. R., te Den Haag, alsvoor; P. S. v. d. B., te Zevenho ven, alsvoor; P. S. v. d. B., te Zevenhoven 2 subs. 2 dagen. Art. 431 Sr.: K. D., 10 subs. 5 dagen. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der Indië-vliegtuigen van de K.L.M. was gisteravond als volgt: Op de uitreis kwam de „Emoe" (Te- pas) te Rangoon aan. Op de thuisreis arriveerden de „Torenvalk" (van Dijk) te Medan en de „Wielewaal" (Frijns) te Athene. En dat gaat zoo maar week in, week uit Heel Leiden en Omgeving ziet steeds meer en meer in, welke groote voordeelen er verbonden zijn aan het uitsluitend koopen in Midza-zaken Premiewinnaars Ie Serie 1.00 lste premie f. 25. Mevr. L., de GenestetstTaat, Leiden. 2de premie f. 17.50 Mevr. G. 8. K., Langebrug, Lelden. 3de premie i. 12.50 Mevr. J. H. B., Timorstraat, Leiden. 4de premie f. 10. Mevr. M. de J., Bethlehemhof, Leiden. 5de en 6e premie i. 8.50 Mevr. G. v. L., Heerenstraat, Leiden. Mevr. H. H., Lombokstraat, Leiden. 7e en 8e premie f. 8. Mevr. P. L., Heerenweg, Rijnzaterwoude. Mevr. V. de G., Spaargarenstr., Oegstg. 9e t.e.m. 13e premie f. 7.50 Mevr. P. v. d. L., Wald. Pyrmontstraat. Mevr. J. C., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. F. V., Wasstraat, Leiden Mevr. E. D., Stationsplein, Leiden. Mevr. L. G., Duivenv.straat, Oegstgeest. 14e en 15e premie f. 6.50 Mevr. G. L., Gebr. Treubstr., Voorschoten Mevr. J. V., B, Roelofarendsveen. 16e t.e.m. 20e premie f. 6. MevT. C.'v. S., Zijleinde, Warmond. Mevr. M. G. M. D.-W., Rijnz.weg, Oegstg. Mevr. A. de W., H. Rijndijk, Hazerswoude. Mevr. G. M„ Cronesteinkade, Leiden. Mevr. J. M., 2e Looierstraat, Leiden. 21e t.e.m. 28e premie i. 5.50 Mevr. J. B., Bijdorpstraat, Voorschoten. Mevr. L. J. K., Bilderdijkstraat, Leiden. .Mevr. L. Z., Pr. Hendrikplein, Leiden. Mevr. S., Plantsoen, Leiden. 7697 Mevr. T. v. L., Breestraat, Leiden. Mevr. J. v. B., Doelensteeg, Leiden. Mevr. R. v. R., Dorpstr., Roelofa.veen. Mevr. C. B., v. d. V. Boumanw., Leiderd. 29e t.e.m. 36e premie f. 5. Mevr. A. R., Lange Raamsteeg, Leiden. Mevr. T., Haven, Leiden. Mevr. C. W. de H., Zoet. Singel, Leiden. Mevr. M. K., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. H. W. H., v. d. V. Boum.w., Leiderd. Mevr. M. S. R., Lange Mare, Leiden. Mevr. v. K., Narmstraat, Leiden. MevT. B., Morschweg, Leiden. 37e t.e.m. 46e premie f. 4.50 Mevr. M. v. D., Gr. Leeuwst., Warmond. Mevr. v. D., Burgsteeg, Leiden. Mevr. J. N. B., 3 Octoberstraat, Leiden. Mevr. K. E. G., Leuvenstraat, Leiden. Mevr. D., Oranjegracht, Leiden. Mevr. v. d. V., Morschweg, Leiden. Mevr. v. V. Veurschestr.w., Leidschend. Mevr. W. J., A., Oudewetering. Mevr. P., Leeuwerikstraat, Leiden. Mevr. J. A. v. B., Dorpstraat, Leimuiden. 47e t.e.m. 59e premie f. 4. Mevr. A v. E., Burg. Meiboomstr, Rijnsb. Mevr. C., Haarl.straat, Leiden. Mevr. S., Haarl.straat, Leiden. Mevr. L. P., Janvossensteeg, Leiden. Mevr. M. N., Rapenburg, Leiden. Mevr. F., Javastraat, Leiden. Mevr. M. P., Leliestraat, Leiden. Mevr. P. M.. Wasstraat, Leiden. Mevr. P. H., Lisserdijlt, Abbenes Mevr. B. D., Kort Rapenburg, Leiden. Mevr. S. M. C., Korte Langestr. Leiden. Mevr. ,M. v. d. R. S., Fagelstraat, Leiden. Mevr. E. L., Zeemanlaan, Leiden. 60e t.e.m. 68e premie f. 3.50 Mevr. A S.K., Zeemanlaan, Leiden. Mevr. P., Kapteynstraat, Leiden. MevT. J. A G., Lorentzkade, Leiden. Mevr. S., Langebrug, Leiden. Mevr. W., Achterweg, Wassenaar. Mevr. W. B„ Dwarshavenstraat, Leiden. Mevr. V.. Emmalaan, Oegstgeest. Mevr. H. P., Oude Vlietweg, Rijnsburg. Mevr. E. J. F., Lombokstraat, Leiden. 69e t.e.m. 91e premie f. 3. Mevr. H. M., Kaarsenmakersstr., Leiden. Mevr. N. G., Pieterskerkkoorst., Leiden. Mevr. J. H. V., A., Oudewetering. Mevr. A E., Meidoornstraat, Leiden Mevr. J. H., Mariënpoelstraat, Leiden. Mevr. v. Z.P., Hoofdstraat, Sassenheim. Mevr. H. D., Bakkerkorfstraat, Leiden. Mevr. F. H. v. L. Mevr. A. H., Plantsoen, Leiden. Mevr. J. B.. Breestraat, Leiden. Mevr. G. de L., v.d. V. Boum.w., Leiderd. Mevr. A T. F., Hoofdstraat, Leiderdorp. Mevr. B. D., Rijnsburgerweg, Lelden. Mevr. H. B„ Kapteynstraat, Leiden. Mevr. H. L., Sophiastraat, Leiden. Mevr. J. F. R., HaarLstraat, Leiden. Mevr. C. P. S.. Jac. v. Beierenw., Voorh. Mevr. J. G., Grevenstraat, Leiden. Mevr. M. K., Plantage, Leiden. Mevr. Th. O., Kerkstraat, Noordw.hout. MevT. J. C. Z., Langegracht, Leiden Mevr. N. J., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. J. W. K., Kaasmarkt, Leiden. 92e t.e.m. 124e premie I. 2.50 Mevr. D. T., Maredijk, Leiden. Mevr. S. G., H. Rijndijk, Zoeterwoude. Mevr. L. S., Jac. Catslaan, Leiden. Mevr. F. v. W. Korte Hansenstr, Leiden. Mevr. S. V., Volmolengracht, Lelden. Mevr. J. de R., Levendaal, Leiden. Mevr. N., Buys Ballotstraat, Leiden. Mevr. K. S. v. D., Munnikenstr., Leiden. Mevr. J. W., Levendaal, Leiden. Mevr. D. P., Noordwijkerweg, Katwijk. Mevr. H. P. v. d. V., Heemskerkstr, Leiden Mevr. A L., Marnixstraat, Leiden. Mevr. G W. V„ Hartmanstraat, Leiden. Mevr. N., Mare, Leiden. Mevr. N. R., Haarl.straat, Leiden. Mevr. M. v. Z., Mauritsstraat, Lelden. Mevr. N. v. d. R., Nieuwsteeg, Leiden. Mevr. W. C. v. H., Rapenburg, Leiden. Mevr. B., Nieuwe Rijn, Leiden Mevr. E. H., Mauritsstraat, Leiden. Mevr. K., Heerengracht, Leiden. Mevr. v. K., Rijnsburgersingel. Leiden. Mevr. A. H., Rijnsburgerweg. Leiden. Mevr. L. de R., Pepersteeg, Katwijk. Mevr. T. v. W„ Korevaarstraat, Leiden. Mevr. O., Leege Werfsteeg. Leiden. Mevr. A. B. M., Maredijk, Leiden. Mevr. v. R., Utr. Jaagpad, Leiden. Mevr. J. A. R.L., v. Bemmelenstraat. Mevr. V. M., Haarl. Trekvaart, Oegstg. Mevr. P. K., Heerenweg, Rijnzaterwoude. Mevr. C. G., N. Beestenmarkt, Leiden. Mevr. B. d. H., W. de Zwijgerlaan, Oegstg. 125e t.m. 131e premie f. 2. Mevr. H., Oude Singel, Lelden. Mevr. J. v. V., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. v. d. Z., Oosthavenstraat, Leiden. Mevr. v. L S., Witte Singel, Leiden. Mevr. M. E. O., Geeregracht, Leiden. Mevr. M. T. H., Rijnsburgersingel, Leiden Mevr. A, Pioenstraat, Leiden. Premiewinnaars 2e Serie f. 0.50 le premie f. 3.50 Mevr. v. D., Burgsteeg, Leiden. 2e en 3e premie f. 2.50 Mevr. v. d. B. v. G., L. Mare, Leiden. Mevr. R. S., Rijn en Schiekade. 4e t.e.m. 7e premie f. 2. Mevr. v. L., Rijn en Schiekade, Leiden. MevT. S. J. B., St. Aagtenstraat, Leiden. Mevr. R. B., Stille Rijn, Leiden. Mevr. P v. d. L., Wald. Pyrmontstraat. 8e t.e.m. 16e premie f. 1.50 Mevr. D. Mevr. S., Mevr. J. Mevr. C. Mevr. W. Mevr. A. Mevr. v. Mevr. P. Mevr. P. V., Rijnsburgerweg, Leiden. Sophiastraat, Leiden. F. R., Haarl.straat, Leiden. T. T., Lange Mare, Leiden. B., Dwarshavenstraat, Leiden. H., Plantsoen, Leiden, d. V., Heerengracht, Leiden, v. d. V., Musschenbroekstraat. J. Y., Meermanshof, Leiden. 17e t.e.m. 29e premie f. 1. Mevr. C. D., Levendaal, Leiden. Mevr. A. V., Heerengracht, Leiden. Mevr. L. Z., Pr. Hendrikplein, Leiden. Mevr. M. Z., Stieltjesstraat, Leiden. Mevr. v. d. V., Morschweg, Leiden. Mevr. P. M., Wasstraat, Leiden. Mevr, A C., Hooigracht, Leiden. Mevr. A. C. v. d. H., Rijndijk, Voorschoten Mevr. M. J. S„ Musschenbroekstraat. Mevr. M. v. d. B., Heerengracht, Leiden. Mevr. M. B., Uiterstegracht, Leiden. Mevr. D. J. D., Lange Raamsteeg, Leiden. Mevr. G. de L., v, d. V. Boum.w., Leiderd. Premiewinnaars 2e Serie f. 0.25 le premie f. 3. Mevr. J. v. D., Lammenschansweg, 2e en 3e premie f. 2.50 Mevr. v. d. B. v. G., L. Mare, Leiden. Mevr. J. H. P., Kamerl. Onneslaan. 4e t.e.m. 6e premie f. 2. Mevr. R. B., Stille Rijn, Leiden. Mevr. A. de H., Padoxlaan, Warmond. Mevr. P. v. d. L., Wald. Pyrmontstraat. 7e t.e.m. 13e premie f. 1.50 Mevr. J. S. A. C., de Sitterlaan, Leiden. Mevr. G. P., St. Jorissteeg, Leiden. Mevr. v. L., Rijn en Schiekade, Leiden. Mevr. D. V., Rijnsburgerweg, Leiden. Mevr. S. v. d. W., Stieltjesstraat, Leiden. Mevr. v. D., Burgsteeg, Leiden. Mevr. H. E., Aalmarkt, Leiden. 14e t.e.m. 28e premie f. 1. Mevr. P. J. Y., Meermanshof, Leiden. Mevr. J. G., Grevenstraat, Leiden. Mevr. H. D., Bakkerkorfstraat, Leiden. Mevr. de la B., Rijn en Schiekade, Leiden Mevr. J. B., Breestraat, Leiden. Mevr. C. B., Koningstraat, Leiden. Mevr. D. T. B., Steenschuur, Leiden. Mevr. S. J. v. L., Garenmarkt, Leiden. Mevr. J. I., Molenstraat, Leiden Mevr. L. Z., Pr. Hendrikplein, Leiden. Mevr. J. W. K., Kaasmarkt, Leiden. Mevr. P. M., Hooigracht, Leiden. Mevr. M. S., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. S., Langebrug, Leiden. Mevr. J. W. S„ Wasstraat, Leiden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10