STADS NIEUWS C. F. MEERPOEL ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 DE I.Eïnsri'7 COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenvmtsprya: voor L«tden 19 cent j^er week; 2.50 per kwtrtaai Bij onze a {en ten 'O cent per wv>*k; f 2r.60 per kwartaal Franco per port 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel in gen dubbel tarief Telefoontje» hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 KOUDE WIND. De Bill seint: Verwachting: Krachtige tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan sneeuw, vooral in het Zuiden. Matige tot lichte vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke Z. O. wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Oos telijke wind, 3 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, zwakke Oostelijke wind, 5 gr. C. Groningen: mist, zwakke Zuidelijke wind —1 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, matige Ooste lijke wind, 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. In den loop van den nacht is'de lucht druk in ons land vooral in het Zuiden zeer snel gaan dalen. Daarmede werd de nade ring van een zeer diepe storing (laagste stand vermoedelijk 990 mbar) aangekon digd, die uit Ierland in Oost-Zuid-Oostelij- Ke richting naar Midden-Frankrijk is ge trokken. De wind is onder invloed van deze :'epressie weer naar het Oosten gedraaid cn daarbij in de Zuidelijke provincies tot krachtig toegenomen. De temperatuur daal de in ons land weer tot onder het vries punt, mede ten gevolge van een tijdelijke opklaring. Over Spanje en Portugal heeft de storing een krachtige Zuid-Westelijke luchtstrooming gebracht, zoodat daarbij ;rij zware regenval de koude weer geheel is verdreven. De depressie-activiteit schijnt ook bij de Azoren nog aan te houden, want thans dalen daar de barometers weer vrij snel. De arctische hooge druk van 1045 mbar over Groenland neemt thans weer wat in beteekenis af, maar de strooming van koude lucht uit het Poolgebied blijft nug aanhpuden, zoodat de temperaturen over IJsland ook weer gedaald zijn. Voor de Noorsche kust ontwikkelde zich nog een storing van ongeveer 1000 mbar, doch het lagedrukgebied over Finland vult thans op Over Centraal-Europa ligt nog een hoo- gedrukkern, en het heeft in Hongarije weer streng gevroren, terwijl ook over Italië de vorst nog aanhoudt, LUCHXTEMPEKA1UUB 0.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 5.45 uur tot Zondagmorgen 6.43 uur; van Zondagna middag 5.46 uur tot Maandagmorgen 6.41 HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 18 Febr. voorm. 9.25 en nam. 9.50 uur; op Maandag 19 Februari vuorm. 10.55 en nam. 11.20 uur. Maan op 11.54 uur Zondagvoormiddag. Maander onder 3.55 uur Maandagnacht. Maan op 12.52 uur Maandagmiddag. Maan onder 4.45 uur Dinsdagnacht. Storm waarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 9.45 werd geseind aan de pasten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede!" AcademienieMws LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Nederlandsch recht de heer J. Weyl, Rotterdam, de dames H. de Jong, Leiden, E. A, Rutten, IJmui den. REIS VEREENI GING VOOR KATHOLIEKEN. A.s. Woensdagavond houdt dr. Paul Ju- lien over de Pygmeeën van Equatoriaal Afrika een lezing voor de afd. Leiden der Ned. Reisver. voor Katholieken. De grauwgroene schemerige bosschen van den equatorialen gordel van het zwar te werelddeel behooren grootendeels tot de dunst bevolkte gebieden der aarde. Hier en daar is het aantal zwarte bewoners wat grooter en enkele gebieden, bijv. de streek der groote meren aan de oostgrens van het boschgebied kunnen vrij dicht bevolkt ge noemd worden. De menschen, die in deze boschrijke streken te vinden zijn, behoo ren nagenoeg allen tot het complex van volken, dat we gewend zijn aan te duiden met den naam „negers". Het zijn landbou wers, tot vele stammen behoorend, die meerendeels leven op de kleine open plek ken, waar hun bananen- of maniokveldjes liggen. Maar ze zijn niet de eenige bewoners de zer streken. In de schemering der bosschen leven kleine groepjes vaalbruine zwervers van zeer kleine gestalte, menschen, aange past aan het leven in het dichte woud, waar het daglicht nooit binnendringt; ja gers, die met lansen, pijl en boog onver moeid het wild achtervolgen. Vaste woon plaatsen hebben ze niet; ze dwalen rond door de bosschen in onophoudelijke jacht op wild. Hun leven is eigenlijk een aaneen gesloten jachtpartij. Zij zijn overal en ze zijn nergens, deze Pygmeeën. Tien jaar lang wijdt dr. Julien zich aan de bestudeering der Afrikaansche mensch- heid; leidde expeditie op expeditie door het zwarte continent; werkte in Marokko en Tanganyka, in Liberia en in den Con go, in Senegal en Kenya. In Fransch Gui nea, in Nubië en Egypte, in Siera Leone en aan de Ivoorkust, in den Soedan en in Uganda, in Kameroen en in Mauretanië, in Fransche Equatoriaal Afrika en in Opper- Volta. Wanneer men dr. Julien spreekt, dan be merkt men al heel spoedig, dat van al de Afrikaansche volken, die hij in den lcop der jaren bestudeerde, er één is, dat zijn bijzondere liefde heeft. Dat is het kleine zwerversvolk der oerwouddwergen, dat hem telkens weer naar Afrika roept. Daarover zal hij a.s. Woensdagavond een interessante voordracht houden. Een be zoek daaraan mogen we ten zeerste aanbe velen. Een advertentie in dit blad vermeldt nadere bijzonderheden. FELLE BINNENBRAND IN STUDENTENHUIS. Zonder erftstige ongelukken afgeloopen. Gisteravond kort na half elf heeft op de bovenverdieping van perceel Brsestr. 121 een ernstige binnenbrand gewoed, wel'ke, indien hij midden in den nacht wa re uitgebroken, noodlottige "gevolgen had kunnen hebben. Deze bovenverdieping, bewoond door de kamerverhu'urster J. A. J., herbergde een groot aantal menschen. Daar woonden o.m. de bewoonster met haar dochter, de exploitant van den beneden gelegen lam penwinkel „Ideco" met zijn vrouw en twee kinderen en voorts een aantal stu denten; hoeveel precies zijn we niet te weten kunnen komen. De bovenverdiepingen bestaan, zooals te begrijpen valt bij een dergelijke bevol king, uit een groot aantal grootere en klei nere kamertjes, waarop potkacheltjes met lange naar de plafonds loopende pijpen een voortdurend gevaar zijn geweest voor den hoogst brandbaren inhoud van wand- bekleeding, gordijnen, kleeden enz. Dit voortdurend gevaar is gisteravond harde werkelijkheid geworden, en de brand, die omstreeks half elf uilbrak, ver nielde in korten tijd het interieur van verscheidene kamertjes op de beide ver diepingen. Een der studenten, de heer Gerritsen, had zyn kacheltje wat opgestookt en was daarna bij een mede-bewoner op bezoek gegaan. Door oververhitting van de pijp was de wandbekleeding gaan branden en de zich daardoor ontwikkelende rook drong naar boven, waar zij het eerst werd waar genomen door den boven won en den stu dent Noordzij. Deze ijlde naar beneden en kwam tot de ontdekking, dat de kamer reeds in lich te laaie stond. Hij waarschuwde de bewo ners en vervolgens werd de brandweer gealarmeerd. De echtgenoote en de kinderen van den exploitant van „Ideco" waren reeds naar bed, doch konden door snel optreden in veiligheid worden gebracht. Het vuur greep inmiddels fel om zich heen en de politie-brandweer onder lei ding van commissaris Meijer en inspec teur Couzy moest het vuur met vier stra len aantasten om uitbreiding te voorko men. Door krachtdadig optreden van de brandweer werd uitbreiding voorkomen. Wel sloeg het vuur op een gegeven oogen- blik over naar de andere zijde van de Wolsteeg, waar het gebouw van de mili taire vegroeding staat, doch deze uitbrei- taire vergoeding staat, doch deze uit'brei- bleef beperkt tot de dakgoot. Na een flink uur had men het vuur on der de knie maar zoowel op de eerste als op de tweede etage, werden twee kamers volkomen door het vuur vernield, terwijl ook een portaal uitbrandde en een gedeel te van den zolder. De kamers aan de voorzijde en de bene den gelegen lampenzaak liepen veel wa terschade op. Een der studenten, die niet tegen brand- of waterschade was verzekerd de overige bewoners wel - miste bovendien een geldkistje met 200 aan bankpapier. Dit is later gedeeltelijk verbrand teimgge- vonden, doch de nummers der bankbiljet ten bleken r.og te herkennen. Deze brand heeft politie en brandweer opnieuw leering geschonken. De overtui ging is er door versterkt dat controle van Bouw- en Woningtoezicht op tal van oogenschijnlijk goede panden niet onge- wenscht zou zijn. Immers, in tal van hui zen heerschen hoogst gevaarlijke toestan den, niet in het minst, omdat maar al te dikwijls buiten Bouw- en Woningtoezicht om inwendige verbouwingen of verande ringen worden aangebracht, welke zeker bij aanvraag geen vergunning zouden er langen. Het verkeer op de Breestraat hoewel niet zoo druk meer als overdag onder vond toch vertraging mede doordat een bijwagen van een N.Z.H.-tram ontspoorde op een wissel. Hst euvel was echter spoe dig hersteld. RETRAITE VOOR SCHOOLJEUGD In het Clubhuis St. Antonius, Mare No 43, hebben de leerlingen der 3de en 4de klas var dé R.K. Jongensschool voor U.L.O. Vrouwenkerkhof alhier onder leiding van den bekenden paedagoog Pater Helmer C.s.s.R. op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een retraite gehouden. De plechtigheid der sluiting had heden morgen plaats te 11.30 uur en werd bijge woond door eenige Paters en enkele leden van het Schoolbestuur. De voorzitter van het schoolbestuur rector Bernefeld celebreerde het Lof, waaronder pater Helmer nog een kort slot woord sprak. Degenen, die deze plechtigheden hebben bijgewoond, moeten gesticht zijn door de devote uitvoering der gezangen door de jon gens, onder leiding van pater Helmer. Den jongens, die deze retraite hebben medegemaakt, onze geluk.vensch LEIDSCH UNIVERSITEITS-FONDS Ter voorziening in eenige vacatures heeft de Universiteitsraad van het Leidsch Uni- versiteits-Fonds benoemd tot leden van dien raad: Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff te 's Gravenhage, die tevens benoemd is tot voorzitter van den Raad; Mr. R. baron van Haersolte te Amsterdam; Mr. S. N. B. Hal- bertsma te 's Gravenhage; Mr. S. J. R. de Monchy te 's Gravenhage; Dr. J. Schoe- maker te 's Gravenhage; Jhr. Mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan te 's Gravenhage en Prof. Dr. J. H. F. Umbgrove te Wasse naar. Alle hebben deze benoeming aan vaard. Oproep voor Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Op de vorige vergadering waren 100 le den aanwezig. Weet u wel, dat het voor het bestuur een imposant gezicht was te zien, dat langzamerhand de zaal te klein bleek te zijn. om al de aanwezigen goed te kunnen plaatsen? Wel is waar was de vergadering zeer aan trekkelijk gemaakt, maar, hoe het zij, er waren, buiten de introducé's, 100 leden aan wezig. En nu onze verwachtingen voor de jaar vergadering. Wij willen ons niet wagen aan een schatting hoeveel leden er wel licht op onze jaarvergadering zullen ko men. maar wij hopen en hopen.,.. 100?., hm hm. Nu wel geen aantrekkelijke film en geen introductie (behalve dan een ongeorgani seerde) maar een zeer interessante agenda, een zeer belangrijke vergadering. De afdeeling neemt aan strijdbaarheid en activiteit voortdurend toe; het ledenaan tal stijgt, laten wij hopen, dat het verga- deringbezoek hiermede gelijken tred zal weten te houden en dat op Maandag, 19 Fe bruari a.s. des avonds half negen, in ho- telcaf- „De Doelen" de zaal te klein zal zijn. Het is mogelijk als ieder lid het voor nemen maakt te komen. Wij wachten dus af. HET BESTUUR. „Pulchri Studio". Het bestuur der R.-K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" doet een drin gend beroep op alle leden om nu toch voor al trouw op de repetitie te gaan komen, daar de operette „Rose Marie" thans met het tooneel moet v/orden ingestudeerd, en ieder daarbij tegenwoordig moet zijn, daar de tijd thans gaat opschieten naar de uit voering der operette. AGENTSCHAP H. A. L. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld, dat het agentschap van de Holland-Amerika- lijn te Leiden, dat tot nu toe door den heer J. Winsemius werd waargenomen na het overlijden van dezen is overgegaan aan de firma Rollandet en Co. te Leiden. Een prima Naaimachine behoeft niet duur te zijn. Overtuigd U bij ABBéénBreestraat 171 Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Heden, Zaterdag: Zitting van de Retrai- P-Commissie in Zaal 6 7.308.30 uur Zondag: Het gebouw is den 'geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zangvereniging „Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6) Bestuursvergadering Metaal- hond, 8 uur Kantoor Bouwvakarbeiders- ■•.ond (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur i: einsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Om streken, Kantoor Eondsgebouw, Steen- schuur 15, nam. van 6.308.00 uur Woensdag: Bestuursvergadering Transport- arbeidersbond, 8 uur. „De Poedelaars", 8 uur (Zaal 9) Donderdag: Ledenver gadering Metaalbewerkersbond, 8 uur (Zaal 6) Jaarvergadering Bakkersgezel- lenbond, 8 uur Bestuursvergadering St. Paulus", 8 uur Bestuursvergade ring R. K. Volksbond, 8 uur (Kantoor) Vrijdag: Jaarvergadering „St. Raphael", 8 uur Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor 7—8 uur Bibliotheek, 7—5 uur. (Zaal 5) INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS GEZELLEN VEREENIGING Rapenburg 52. Heden, Zaterdag van 8.159.15 uur Bi bliotheek Beurtrooster: Heden Zater dag: C. v. d. Meel en P. Rijzevoort; Zondag: W. v. d. Holst, A. Gieske en C. Goddijn; Maandag: A. Verhoogt en A. de Gunst; Dinsdag: C. v. d. Meel en J. Bentveld; Don derdag: D. Devile en P. Rijzevoort Za terdag: G. Bot en S. v. d. Aar Zondag: Derde Zondag die het feest van St. Jo seph 19 Maart voorafgaan De zaal is geopend van 12.302.30 uur en van 7 10.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.45 -9.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal ge sloten Van 1-2 uur Bibliotheek -■ Geen zitting St. Joseph's Spaarkas 8.30 uur: Prijsbiljarten; wegens groot succes van den laatste Zondag, wederom als hoofdprijs een gracht polshorloge. 3.30 Vergadering District Tafeltennis Maandag: 810.15 uur Bij eenkomst voor de gezellen 8.45 uur Vergadering voor gezellen boven de 21 jaar; aller opkomst gewenscht 8 uur Tafeltennisclub; geen biljartclub Dins dag: 810.15 uur Bijeenkomst voor de ge zellen 8.45 uur Verplichte vergadering voor gezellen van 1721 jaar, allen pre sent en op tijd Woensdag: 8.30 uur Repe titie Liedertafel Sebastian Schaeffer 8.30 uur Repetitie Tooneelclub afd. jonge ren Donderdag: 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de gezellen 8 uur Biljartclub 8.30 uur Bijeenkomst Schaakclub „De Raadsheer" 8.30 uur Cursus Aspiranten- opleiding Comm. Afd. Gezellen Vrijdag: 8 20 uur Repetitie Muziekgezelschap Franz Schweitzer Zaterdag: 8—10.15 uur: Bij eenkomst vooi de gezellen 8.159.15 uur Bibliotheek 8.30 uur Kegelclub „De Poedeiaars". Mededeelingen: De eerst volgende recollectie-oefening wordt ge houden op .Dinsdag 27 Februari a.s. Houdt dezen avond dus vrij. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De Schola zingt des avonds In het Lof met Meditatie Maandag: kwart na vijf: Jongere Aspiranten kwart voor zes: Oudere Aspiranten Din'dag: zes uur: Schola Donderdag: zes uur: Schola -- Vrijdag: kwart over vijf: Crescendo- groep zes uur: Kleine Schola voor de Goede Week Hallo Boys! En hoe staat het met de oplossingen van de groote Prijsvraag? Twee inzendingen heb ik al binnen, maarje hoeft je niet te haas ten, want je hebt nog e enheele week de rijd. Dus nog maar goed zoeken. Denk aan de geweldige prijzen, die je kunt verdie nen: drie prijzen voor elke groep! Eerste prijs een mooi Missaal, tweede prijs een spannend leesboek, derde prijs vijf van die beroemde dingen je weet wel je mag die nu alleen maar Zondags opeten! O zoo! En verder denken jullie er allemaal goed aan, dat er op de repetities stevig moet ge werkt worden, want er staat veel op het programma; denk maar eens aan de Ouder avond! Die moet knal worden, hoor! De Schola heeft natuurlijk nog een heeleboel ar der werk stapels muziek moeten we doorwerkendus:.... allemaal schit- ierend op tijd! Goed zoo! Hallo hoor! Houdt je roer recht met die gladdigheid! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. m* --i) KRUISVAART. m Cohort „Aeternus Pater." Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag 4 uur: Tooneelgroep Maandag 7.30 uur: Willibrordus en Bonifatiusban Dinsdag 7.30 uur. Franciscus en Tarsi- ciusban Woensdag 7.30 uur: Servatius en Paschalisban Donderdag, 7.30 uur: Aspirantenban I en H. AGENDA LEIDEN. Maandag, Jaarvergadering R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, café „De Doelen", 8.30 uur. Woensdag. Ned. Reisver. voor Katih. De geheimen van donker Afrika, door Dr. Julien, groote Burchtzaal. 8.15 uur. Donderdag, R.K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering Borndsgebouw, 8 uur. Vrijdag, St. Raphael: Jaarvergadering. Bonds gebouw. 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Houtman, Kortmann, Hovens Gréve, Re- naud en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 Febr. a. waarge nomen door de apotheken "P. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23558 en Van Briesum, Mare 10, tel. 20406. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. ra mil ADVERTEERDERS» SCHIPLUIDEN. Tegen de Noorderwind in langs een on beschermde open polderweg, gaan de pa rochianen van Schipluiden naar hun pa rochiekerk, die dit jaar haar honderdjarig bestaan viert. Voor haar tijd is ze oud ge worden en te klein en door de oprichting vroeger van nieuwe parochie's staat ze nu te ver van het dorp en van de school. Voor een goed en geordend parochie leven is een kerk in het dorp onmisbaar; wat komt er zoo terecht van dagelijks Mis- hooren door zwakken en ouden van dagen en van veelvuldige en dagelijksche H. Communie van de kinderen? Schipluiden, niet in staat om alleen een nieuwe kerk, al zou ze bescheiden worden, te bouwen, roept de hulp daartoe in van Katholiek Nederland! Stuurt een offer en doet een goede daad, om van God de vrede te verkrijgen. Als alle 30.000 die de boetetocht naar s-Hertogenbosch maakte,- eens een brief kaart namen, daar een postzegel van f 1.—- opplakten op de adreszijde en adresseer den: Aan het Kerkbestuur der parochie Schipluiden bij Delft. Zie de advertentie in dit nummer. Cohort „SL Peturs." Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: plm. 8.30 (na het Lof) Schaak club. Dinsdag 6 uur: Sleutelkoor. 8 uur: Stephanusban. Woensdag 8 uur: Kard. v. Faulhaber- en Aloysiusban. Vrijdag 6 uur: Sleutelkoor. 7 uur: Huis- vlij tclub. Zaterdag 7 uur: K.J.C. Mis. 5.45 Lode wij kban. St. Pancras Cohort. Burcht: Anna Pauwlonastraat Zondag: 4 uur Canisus- en Tarcisisius- ban. Maandag 7 uur gedialogeerde H. Mis. 8 uur W. Doyleban. Dinsdag 7.30 uur: Adspirantenbijeenkomst. Woensdag 8 uur; Tarcisius- en Canisius- ban. Donderdag 8 uur Roode Vendel. Vrijdag 8 uur: Kruisvaartring. Za terdag 67 uuriafrekenen 3 ets. fonds. OEGSTGEEST. Cohort St. Bernardus". Burcht; R.K. School. Zondag: Elisabethp enning Wiilibrord- ban. 11 uur: 2de Bedrijf Jufferman J. v. Beek; Hoogervorstv. Dijk, Dins dag 6.458.00: Handenarbeid a 8.00 9.00: Handenarbeid b. Woensdag 7.00— 8.15; Ignatiusban. 8.159.30 Tarcisius- ban. Donderdag 7.00 uur: Viviaanfoan (zonder uniform) Vrijdag 7.008.15 Proban. Adspirantleden: opgeven bij Kap. Steur tot 1 Maart. Spreekuur: Maandag 67 uur. WARMOND. Woensdag: 7.30 uur Mgr. Aengenent-, Michael- en Tarcisiusban. Zaterdag: 7.30 uur Willibrord- en Jeroenban Zon dag! 3.30 uur club en 4.30 ringverband Jongens, je bollen voor de huisbroei ont vangen? Verzorg ze goed en laat niet alles op vader of moeder aankomen. De jongens van het tooneelstukje moe ten goed hun best doen, daar we Zondag 3 Maart klaar moeten zijn. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Parochie „St. Petrus". Cirkeil: de Blijdenkers. Dinsdag' 7.008.15 uur Jongste Groep 8.15—9.30 uur Middengroep Woens dag 7.008.15 uur Jongste groep Zater dag 2.153.30 uur Mulo-Groep. Aanmel ding van nieuwe leden op de clubavonden Clubhuis, Hoogewoerd 53.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2