Contrabande S)e Êcid^ofie 0ou4cmt Aan den dijk gezet Schippers hebben hun reddmgbooten uit het ijs op de Waal op het droge gezet, om bij eventualiteiten zich met hun huisgezin te kunnen redden Daar hun schepen door den val van het water in een zeer netelige posiiie zijn geraakt, trachten schippers in de omgeving van Eist het ijs rond de vaartuigen weg te hakken, tenemde de booten te verhalen naar plaatsen, waar meer water staat Met een reddingsvlot van bovenstaand type werd deze week te Delft gedemonstreerd Vier en twintig personen kunnen er op plaats nemen Gedenk de dieren. Bij de Zuidergastabriek aan den Amstel te Amsterdam zwermen in deze dagen troepen wilde eenden en water» hoenen bijeen, zoekend naar voedsel Door bewoners uit de omgeving worden de vogels van het noodige voorzien Voor het Hoog Militair Gerechtshof in den Haag heeft Dinsdag de beëed'ging plaats gehad van de presidenten, auditeurs-militair en plaatsvervangers. Een overzicht Bij de herhaalde bombardementen door de Russische luchtstrijdkrachten op de Fmsche stad Rovaniemi werden groote verwoestingen aangericht Zelfs de ziekenhuizen bleven niet gespaard De heer D. Beets is benoemd secretaris der gemeente Edam FEUILLETON Uit het Engelsche van V, HEAD ON HIEL. 43) Als dit vermoeden juist bleek, meende Hector, dan was het allerminst buitengeslo ten, dat hy er in zou slagen om een gat te maken, waardoor zij zouden kunnen ont snappen naar het deel der groeven, dat in gebruik was of dat hun geroep de arbei ders van zijn Lordchap zou kunnen be reiken. Gelukkig had hü een lamp en vol doende tijd. Het was even na midder nacht, toen Mapleton hen verliet en hy zou niet terugkeeren voor hy zyn onder houd met Lord Purbeck had gehad. Hector gaf Bessie de lamp om bij te lichten en begon met zyn handen het puin weg te ruimen. Het was moeilyk werk. dat niet hard opschoot; eenige malen werd de arbeid van een uur te niet gedaan door een nieuwe instorting. Uit de manier, waarop het puin lag, leid de Hector af, dat er tweemaal een ontplof fing moest zyn geweest: de eerste waar schijnlijk, toen het bekend werd, dat de groever zouden worden heropend, scheen niet afdoende te zyn geweest. Wellicht was hier het punt wel, waar Cassidy door Mapleton was neergeschoten, op een mo ment, dat de Ier trachtte door den puin hoop. veroorzaakt door de eerste ontplof fing, heen te dringen. Naar Hector's schatting waren ze hier niet ver verwijderd van de rotsopening aan den zeekant. Dat zou dan ook de ver klaring zyn van het feit, dat hij het lyk van den Ierschen werkman in het water gevonden had. Hector werkte als een razende; aange vuurd door het instinct van lyfsbehpud. De uren sleepten zich moeizaam voort, nu eens leek het of zyn heldhaftige poging fa len zou; dan weer had hij alle hoop op succes. Den volgenden morgen, omstreeks acht uur bleek de lamp leeggebrand; het was pikdonker in hun kerker en af en toe bijgelicht door het vage schijnsel van een lucifer, zwoegde hy verder. Maar na drie zware uren van verder ploeteren, kwam het eerste teeken van de overwinning; hij voelde een koude tocht en er was een opening waar hij zijn hand doorheen kon steken! Weer een uur later was de opening zoo groot, dat hij er Bessie doorheen kon helpen! Zoodra ze veilig aan den anderen kant was gekomen, was het uitgeputte meisje bewusteloos in elkaar gezakt. Op datzelfde oogenblik hadden geluiden Mapleton's terugkeer aangekondigd. Hec tor was teruggekropen en had juist de grendels van de deur geschoven, toen de sleutel in het slot werd omgedraaid. Het licht van de electrische lantaarn speelde door de grot en Mapleton slaakte een kreet van woede, toen hij naar hy meende de rotskamer leeg vond. Want Hector had zich met zyn revolver in de hand tegen den muur achter de deur gedrukt. Toen ontdekte de boosdoener hel gat, waardoor Bessie was heengekropen. Nauwelijks ademhalend bespiedde Hector zyn tegenstander door het sleutelgat; hy wilde trachten Mapleton gevangen te ne men. Alles hing er thans van af, of Ma pleton een van de andere kamers zou bin nengaan of zyn heil zoeken in een over haaste vlucht door de tunneL Hector durfde niet schieten, want de schelm had weer de dynamietpatroon in zyn hand voor het geval Yeldham hem met een pistoolschot zou hebben begroet Plotseling, na den uitgang te hebben on derzocht, scheen het tot Mapleton's besef door te dringen, dat, als zyn gevangenen de hoofdgroeven bereikt zouden hebben, hij geen tijd te verliezen had en tot Hec tor's groote vreugde liep hij naar de deur van zyn „laboratorium". Hij scheen van plan de valsche papieren in veiligheid te brengen voor hij de piaats verl' >t, waar de grond nu al wat te wanh was gewor den. Hector merkte ook op, dat hij onder zijn eenen arm een pak met kleeren had. Het raadsel van Bessies's verdwenen garderobe was opgehelderd! In den nacht van haar verdwijning had Mapleton haar kast geplunderd en haar Zondagsche kleeren meegenomen. Het zien hiervan stemde Yeldham heel dankbaar, dat het meisje ten minste uit Mapleton's klauwen was gered. Het feit, dat deze de kleeren had meegebracht be wees, dat hij de hoop nog niet had opge geven haar te bewegen of te dwingen om met hem mee te gaan. Wat zijn plan nen ten opzichte van hemzelf waren, daar over maakte Hector zich geen illusies. Op de een of andere wijze zou Mapleton trach ten hem te verhinderen de grot levend te verlaten. Steeds vloekend ontscloot Mapleton de deui en trad zijn werkkimer bmnen. In zyn gejaagde angst deed hy iets, dat hem noodlottig werd: hij liet den sleutel in het slot zitten! Voor hij nog de eerste lamp had aange stoken, was Hector naar de deur geslopen, had deze gesloten en den sleutel omge draaid Ik heb je in de val, Mapleton!, schreeuwde Hector. Een stilte volgde.en toen was het antwoord gekomen in den vorm van een donderend lawaai en een schok, die Hec tor gekneusd en half verdoofd naar de an deren kant van de grot slingerde. Toen John Budge en zyn arbeiders wa ren komen aanioopen, was hij weer vol doende bij bewustzijn om te schreeuwen en na korten tijd hadden ze hem uit het puin gewerkt. Mapleton's „opgraving" was een veel minder eenvoudig „karwei", daar hy zich in het centrum van de ontploffing had bevonden. Toen men hem eindelijk had be reikt, was hij bijna stervende. Ze droegen hem naar de kamer van Lord Purbecik en hij bracht zijn laatste uren door met snoeven op zijn misdaden. Uit zijn gebro ken zinnen was het mogelijk de geschiede- ra van al wat hij in de „Duivelskloof" had misdreven te reconstrueeren. Hij be kende, dat hij Cassidy had doodgeschoten en pochte op de duizend valsche banknoten ei» effecten, die hij in zijn hol had gefa briceerd. Hij had er een boosaardig ge noegen in, dat de ontploffing een onder zoek tengevolge zou hebben, dat tegelijk Lord Purbeck's smokkelberijf aan het licht zou brengen. Ze vonden het niet noo- dig hem zijn laatste illusie te ontnemen door hem te vertellen, dat de heelé smok- kelonderneming binnen enkele uren vrij willig zou worden opgeheven Met op de lippen een betuiging van leedwezen, dat Hector zijn lot niet deelde, stierf hij om acht uur 's avonds. Intusschen lag de Mohawk" gemeerd aan de pier en den heelen avond waren Budge en zyn mannen bezig het schip te lossen en de smokkelwaar in de holle mar merblokken te verladen De mannen wer den betaald en ontslagen, de politie werd m kennis gesteld met de gevolgen van de ontdekking van het hol van den beruchten vervalscher en de graaf( Lady Madge en Hector vertrokken tezamen den volgenden morgen naar Londen, waar dienzelfden middag een verbaasd hoofdambtenaar van het Ministerie van Financiën van een bood- schappen-boy een chèque ontving ten be drage van drie millioen pond, waarbij een kort briefje van Lord Purbeck gevoegd v/as met een mededeeling over de her komst van het geld. Drie weken later, toen de voornaamste acteurs in dit drama weer bijeen waren op de Abbey en juffrouw Campion, Mad ge. de graaf en Hector op het terras geno ten van een mooien zomeravond, zei de oude dame plotseling op haar meest sar- castischen toon: Het schijnt me toe, zwager, dat je nog grooter succes hebt als huwelijksma kelaar dan als smokkelaar. We weten alle maal, dat het met Hector en Madge ho peloos mis is en nu heb ik vandaag weer gehoord, dat John Budge voor goed van plan is zijn tenten op te slaan in Mar tha's huisje. En om de maat vol te maken, za; de volgende Zondag de huwelijksafkon diging worden gedaan van Bessie en Jem Carteh. Lord Purbeck nam zyn sigaar uit zijn mond weg en keek de zuster van zijn overleden vrouw Deinzend aan. Ja, Dru- si'la, als er vroeger iemand geweest was, die een weinig romantiek in jouw leven had gebracht, dar. zou je nu niet Een gelukkige oude vrijster zijn, snauwde Tante Drusilla terug. EINDE.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8