£en fa-Zondag, zondet fauowiaak eft atteen fa-ang,&t Critieke uren in het gebied der groote rivieren De „Bürgerdijk" na een botsing ge zonken MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 0E LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN „Allen zijn gered; alles Is wel Het radiostation Mackay ving, naar Zaterdag uit New York gemeld werd, noodseinen op van het Nederlandsche vrachtschip „Bürgerdijk", meldende, dat het, ten gevolge van een botsing, op zestig mijl bezuiden Bishop Rock, zinkende was. Het bericht geeft geen enkele bijzonderheid over de botsing. De „Bürgerdijk" vertrok 30 Januari j.l. van New York naar Rotterdam en naderde nu de Engelsche kust. Bishop Rock is een rotseiland van de Scilly-eilanden, Onmiddellijk vertrok een reddingboot naar de aangegeven plaats. Zondagmorgen vernemen wij, dat de „Bürgerdijk" is gezonken. De bemanning werd opgepikt door de „Edam", eveneens van de Holland Amerika Lijn. De red dingboot, die ter assistentie was uitgeva ren, moest onverrichterzake terugkeeren. Zondagmorgen kreeg de H. A. L. te Rot terdam radiotelegrafisch eveneens mede- deeling van de „Edam", dat bemanning en passagiers gered zijn. „Allen zijn gered en alles is wel", zegt deze mededeeling. De „Bürgerdijk" meet 6835 bruto reg. ton en werd in 1921 bij C. van der Giessen en Zonen te Krimipen aan de IJsel voor de H. A L. gebouwd. MAN DOOR AUTO DOODGEREDEN. Garagehouder in arrest gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een automobilist, die over den Bree- den Hilledijk te Rotterdam reed, op den rijweg het lijk gevonden van een man, die waarschijnlijk door een auto was doodgere den. De politie werd gewaarschuwd, die het lijk in beslag nam en een grondig-on derzoek instelde. In verband hiermede is gistermiddag de chauffeur H. H. die op Katendrecht een kleine garage drijft, aan gehouden en naar het bureau van politie overgebracht. In de garage van dezen man werd namelijk de auto gevonden, waarme de de aanrijding moet zijn gebeurd. Dit werd bewezen doordat tusschen een voor wiel en de as enkele vleeschresten werden gevonden, terwijl ook een stuk van een autoveer, dat op de plaats van het ongeluk Jag, op de plaats van het ongeluk lag, op deze auto paste. Bij het verhoor verklaarde de garage houder, inderdaad Zaterdagavond laat op den Breeden Hillendijk te hebben gereden en een stoot te hebben gevoeld. Hij had dit echter toegeschreven aan den slechten toe stand van het wegdek en niet aan een aan rijding gedacht, zoodat hij was doorgere den. De man is in bewaring gesteld. Het onderzoek tyordt voortgezet. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is op den Buiksloterdyk (bij Amsterdam een noodlottig ongeluk ge beurd. Een vrachtauto van een Amsterdam- sche firma, welke uit Oostzaan kwam, ont moette een wielrijdster, een 26-jarige vrouw, die voor haar man, die in militai ren dienst is, de wijk van verzekerings agent ging waarnemen. Zij reed te veel aan de linkerzijde van den weg. Toen zy de auto zag naderen week zij uit naar rechts, doch zij werd toch nog gegrepen. Zy sloeg tegen den grond en kwam zoo on gelukkig neer, dat zij terstond overleed. GROOTE SPANNING VAN LOBITH TOT IN HET HART DER BETUWE. De afgeloopen dagen zijn dagen van angstige spanning geweest voor degenen die wonen aan de bovenrivieren of ambts- have betrokken zyn by den geweldigen strijd van ijs- en watermassa's. Onafgebroken duurde de bedreiging van het ijs en het wassende water voort en hoe wel ieder traohtte zooveel mogelijk op zijn post te zijn om den ernstigen gevaren het hoofd te bieden, bleef toch altijd de toe stand van onmacht tegen de allesvernieti gende kracht van het kruiende ijs. Nu eens kwam er op 'n plaats verlich ting, dan leidde ergens anders een lang verwachte dreiging tot verwoestingen. Dat geschiedde o.m. Zaterdagmiddag te Wageningen, zooals uit het volgende blijikt. Zwembad door ijs gegrepen en vernield. Uit Wageningen werd Zaterdag gemeld, dat bij den ijsgang op den Rijn, het zwem bad der vereeniging „Algemeen Belang", liggend ten Oosten van het Lexcesveer meegesleurd is, hoewel het stevig veran kerd was. Het stuitte op de goederenloods van den heer G. J. v. d. Pol, eigenaar van hotel „Lexcesveer." De loods, die uit voor zorg reeds geheel ontruimd was, werd ge heel door het zware ys ineen gedrukt en kwam tegen de palen, waaraan d borden zijn 'bevestigd met de aanduiding: „veer- kabels" tot stilstand. Het bad brak over de volle breedte in tweeën. Het eene deel met de kleedka mertjes bleef op den oever tusschen het ijs hangen, de rest, waarbij o.m. de springtoren, dreef met het ijs af en werd 1000 M. neer beneden den oever gezet Het bad is geheel verloren. De schade wordt op pl.m. 15.000 geraamd. Het is niet verzekerd, wel tegen brand en zinken. De loods van den heer v. d. Pol is wel verzekerd. Ook van het ijzeren brugschip brak door de persing van het ijs de zware ketting, maar het schip kwam even verder tegen de gierpont, die aan den Westelijken kant van het veer ligt en bleef aldus behouden. De pont liep geen schade op. Nadat het ijs ruim een halfuur in bewe ging was geweest, kwam het weder tot stil stand, terwijl het water langzaam begon te vallen. De toestand rondom Tiel. Te Tiel en in den omtrek van deze stad is de toestand gedurende den Zondag steeds gevaarlijk gebleven. En ook bij het ingaan van den nacht was deze nog altyd critiek. 's Morgens brak het ijs, dat voor de stad vast zat, los en dreef weg in westelijke richting. Voor Tiel ontstond toen een groot openiwak, dat zich uitstrekte over eenige kilometers. De ijsdam, die zich al eerder gevormd heeft in de Waal even boven Tiel, bleef echter onbeweeglijk zitten. Door het wassende water lieper eenige woningen bewesten Tiel, aan den buiten kant van den dijk staande, onder. Persoon lijke ongelukken deden zich daarby niet voor. Gevaarlijk was vooral, dat het water boven den ijsdam door het wassen een peil bereikte, dat hooger is, dan dat tij dens den watersnood van het jaar 1926. Waterstaat en Defensie besloten dan ook gistermiddag om den ijsdam te la ten bombardeeren. Hiervoor werden eenige vliegtuigen gereed gehouden en werden langs den dijk maatregelen genomen, waarbij o.a. aan bewoners van huizen langs den waterkant bevel werd gegeven de ruiten ie openen, zoodra de vliegtuigen zouden komen. Besloten was om het bombardement van den geweldigen ijsrug, die dwars over de rivier liep, om 4 uur te doen plaats heb ben. Om 3 uur echter kwam er plotseling eenige beweging in den ijsdam en kort daarop begon deze af te brokkelen. Onder den enormen druk van het steeds gewas sen water boven den dam was dez< bezwe ken. Het bombardement werd nu afgelast. Dank zy het groote stuk open water voor Tiel dreven de geweldige ijsformaties, die van den dam kwamen, snel de stad voor bij. Een paar kilometer naar het westen nabij Ophemert stootten de drijvende ijs massa's echter op het aldaar nog vastzit tende ijs, zoodat zich een nieuwe ijsrug ging vormen. De Prinselijke familie aanwezig. Evenals Zaterdag zijn de Prinses en Prins Zondagmiddag weer naar het ijs na bij Tiel komen kyken. Zij kwamen in een gesloten auto en hadden Prinses Beatrix bij zich. In het gevolg bevond zich freule de Brauw. De burgemeester van Tiel be geleidde het hooge gezelschap, dat juist bij den ijsdam was, toen deze begon te werken en bezweek. Hiervan maakte de Prins filmopnamen. Later gebruikte het Prinselijk paar de thee ten huize van den burgemeester van Tiel, den heer N. F. Cambier van Nooten. Behalve de nieuwe ijsdam bij Ophemert vormde zich ook ongeveer halverwege Nij megen en Tiel een dam. Hierbij komt, dat het water van de Waal nog steeds bleef wassen en op eenige plaatsen een peil be reikte, dat het ergste voor den dijk en de polders doet vreezen. Angstige spanning te Dreumel. In angstige spanning en met hangen vreeze hebben de bewoners van het Maas en Waalsche dorp Dreumel den Zondag doorgebracht. Reeds des ochtends in de vroegte verspreidde zich als een loopend vuurtje de angstige mare door het dorp, dat de Waal op onrustbarende wijze was gestegen en dat de was nog steeds aan hield. De Waal voor het dorp was één on metelijke ijsvlakte en daar bekend was, dat zich benedenwaarts bij Rossum een ijs dam had gevormd, zag men met angstige spanning de loop der gebeurtenissen tege moet. De peilschaal aan den Dreumelschen loswal teekende uur na uur een grooteren was aan en omstreeks twee uur in den middag constateerde men den niet gerin gen waterstand van 9.10 m. plus N.A.P. Omstreeks dienzelfden tijd kwam er. al dus lezen we in het „Maandagochtendbl.", plotseling beweging in het ijs en een on metelijk ijsveld zette zich in beweging, om met kracht alles op zy te daiwen, dat in den weg kwaim. De ijsvlakte op de uitarwaarden werd opgestuwd en meters hooge ijsschot sen werden op en over elkaar geworpen, waardoor tien schepen, welke aan den los wal lagen gemeerd, in een uiterst hache lijke positie begonnen te verkeeren. Zij werden meters ver opgestuwd en dreigden tegen den dijk te worden verpletterd. Een gelukkige omstandigheid was het, dat de ijsmassa zich slechts zeer traag voortbe woog, want hierdoor was het den schip pers mogelijk met vereende krachten de schepen van den dijk af te houden en voor vrenieling te behoeden. Een groote keet, welke eenige meters op den loswal in het water stond, is door de schepen volkomen op zij gedrukt en bijna geheel vernield. Eeniige schokkers werden met kracht te gen een twintigtal onder aan den dyk staande populieren geduwd, waardoor de boomen werden omvergeworpen, met het gevolg, dat de dyk werd versperd. Het verkeer van Dreumel naar Heerewaarden moest daardoor worden omgelegd. Na ongeveer twintig minuten kwam de ijsmassa tot stilstand, echter niet zonder meer verwoestingen te hebben aangericht. Een zandschuit, toebehoorende aan de gebr. Udo te Ophemert, raakte tusschen het opstuwende ys bekneld en werd ge heel gekraakt. Nadat het vaartuig door de ysschotsen een eindwas meegesleurd, zonk het in de diepte en verdween. Slechts de mast en de laadstok steken nog boven de ijsvlakte uit. Het losraken van de ijsmassa te Rossum gebeurde niet zonder ongelukken. Het woonschip van den parlevinker Valburg te Rossum, dat gemeerd lag aan den z.g. Ros- sumschen Bol, werd met een roeibootje van denzelfden eigenaar meegesleurd naar het ijsveld. De parlevinker was uitstedig en zou gisteravond terugkeeren. Toen wacht te hem de minder aangename verrassing, dat zijn schuit met den aanwezigen goede renvoorraad was verdwenen. Men zal nu op de benedenrivier pogen het schip in vei lige haven te krijgen. De Waal te Dreumel staat van dijk tot dijk en is ongeveer 900 meter breed. Het is één onmetelijke ijsvlakte, terwijl de ijs- schotsen tot op een halve meter van den kruin van den Waaldijk opeengestapeld liggen en nu en dan tegen den bovenkant van den dijk opbotsen. Om zes uur is de Waal bij Dreumel gaan vallen. De stand daalde tot 9.30 M. plus N.A.P. Om tien uur des avonds wees de peilschaal nog denzelfden stand. Om op alle eventua liteiten voorbereid te zijn, Inlijft men nog steeds waakzaam, want men vreest, dat, wanneer de rivier opnieuw gaat kruien, de schade zeer aanzienlijk zou kunnen zyn. Burgemeester mr. Waals van Dreumel en burgemeester de Leeuw van Alphen, dijk graaf van het polderdistrict van Maas en Waal, hebben een bezoek gebracht aan de verschillende bedreigde punten, om, indien noodig, onmiddellijk maatregelen te kun nen treffen ter beveiliging van de bevol king. De Boven-Rijn ijsvrij. Gistermorgen om 12 uur vernamen wy uit Lobith en Millingen, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag ae bovenrivier van den Rijn rustig is open gegaan. De ijsschollen zyn langzaam afgedreven, zoo dat des ochtends reeds een breede vaargeul was ontstaan. In den loop van gisterochtend k vamen de eerste schepen weer uil Duitschlana te Lobith aan. Zij konden echter docidat de steigers verdwenen zyn en langs de oevers nog veel ijs ligt, nog niet me-ucn. Oct 12 uur Zondagmiddag stond het wa ter, dat dalende is. twintig ccntimcfe* on der de Spijksche overlaat, zoodat deze niet meer werkt. Op de scheepswerf van Bodewes te Mil lingen wordt het water weggepompt. Hier is alle gevaar geweken. Ook de schepen achter de krib bij deze werf zyn buiten gevaar. De ongeveer 2C0 schepen in de vluchtha- ven van Lobith zitten nog vast. De moge lijkheid bestaat, dat door het vallen van het water nog eenige schade zal w rden aangericht, doch ook hier is geen groet gevaar meer aanwezig. Men verwacht, dat de bovenrivieren thans spoedig geheel ijsvrij zullen zyn en dat de scheepvaart weldra zal kunnen worden hervat. Geïsoleerde huizen. Uit Doodewaard wordt gemeld: Is Zaterdagavond en gedurende den nacht het ijs op de rivier de Waal aan het kruien geweest, gisterochtend te ongeveer zeven uur zat het weer vast. Het water was toen onrustbarend gestegen. Van Zondag ochtend zeven uur tot elf uur bedroeg de was ongeveer 75 c.M. Op sommige plaatsen stond het water toen op nog geen twee me ter meer van de kruin van den dijk. Een tweetal op de uiterwaarden gelegen steen fabrieken kregen last van het water. De gezinnen, die bij deze fabrieken wonen, zyn van de gemeenschap afgesneden, doordat het ijs thans niet alleen vast zit in de ri vier zelf, maar ook op de ondergeloopen uiterwaarden. De telefoonverbindingen met deze fabrieken zijn verbroken, daar alle telefoonpalen door het kruiende ijs zijn afgeknapt en meegevoerd. Op sommi ge plaatsen staan de ijsschollen op gelijke hoogte met het wegdek op den dijk. Buitendijks staande boomen zijn als houtjes afgebroken. Het tegen den buitendijk staande ge bouw van de scheepswerf J. Hendriks heeft ernstig geleden en dreigt zoodra het ijs opnieuw begint te kruien, hetgeen ieder oogenblik kan gebeuren, geheel verwoest te zullen worden. Een ander buitendijks staand huis is ge heel door het ijs ingesloten, een daarbij staande schuur is reeds ingedrukt. De op de uiterwaarden te Ochten staan de woning van een bewaarsman is geheel geïsoleerd. Het aanlegsteigertje is Zater dagavond door het ys meegevoerd. Het water wies gisteren om elf uur nog steeds doch niet meer met die snelheid als in de vroege ochtenduren. Bij het Drielsche veer. Het ijs op den Rijn tusschen Wagenin gen en Heteren zit nog muurvast, evenals van Driel tot Arnhem. Bij het Drielsche veer heeft zich een ijsdam gevormd tot ongeveer twee meter boven de oppervlak te. Door het hooge water zijn de zomerka den overgeloopen en is het thans een ijs massa op de uiterwaarden tot den Rijn dijk. Een viertal steenfabrieken is geheel geïsoleerd. De fabriek van de firma Kore- vaar en Terwindt te Driel loopt gevaar, indien het opschuivende ijs zyn weg zoekt over de uiterwaarden langs den ijsdam heen. Op aanraden van den burgemeester van Heteren heeft een vijftal gezinnen, wonende bij deze laatste fabriek hun wo ning verlaten met medeneming van het vee. Sinds Zaterdagavond is de dykwacht in gesteld om mogelijk gevaar ten oosten van het Drielsche veer terstond te kunnen rap porteeren. Menschen in gevaar? De beton- en steenfabriek van de Ge- boeders Mynlief welke zich op de uiter waarden te Druten bevindt, wordt van Za terdagavond af geheel door het ijs inge sloten. Indien de rivier gaat werken, dreigt het gevaar, dat het gebouw door het geweld der kruiende ysschotsen zal worden ver nield. In de fabriek wonen twee leden van het personeel met hun gezinnen, die nu ge heel van de buitenwereld zyn afgesloten, aangezien ook de telefoonverbinding ver broken is. Aangezien men zich over het lot van deze menschen ongerust maakt, zou heden-* ochtend om half acht een ploeg militairen een poging doen de fabriek door het ijs te bereiken om de twee families in veiligheid te brengen. De soldaten wilden daarby ge bruik maken van een roeiboot, waarmede ze zouden trachten via de geulen door de ysvlakte heen te dringen. Waterstand van 1926 te Druten bereikt Gisteravond om elf uur was de toestand te Druten tamelijk precair. Nadat de rivier in de eerste uren van den nacht van Zater dag op Zondag drie centimeter per uur wai gewassen en na vier uur zelfs een stijging vertoonde van een halve meter per uur, werd tegen Zondagmiddag drie uur, toen he peil vrijwel constant bleef, een water stand bereikt, welke overeenkwam met doen van 1926, in welk jaar het land van Maas en Waal door den watersnood werd geteisterd. De bewoners van een viertal arbeidershuisjes op den Waalbandijk gele gen, werden Zaterdagnacht door het wa ter, dat plotseling de huizen binnendrong, verrast, toen zij door het geweld van de ijsschotsen wakker schrikten, stonden de kamers reeds onder water, zoodat zy hals over kop moesten vluchten. Voortdurend schuren de ijsschotsen te gen de gevels en muren van de huisjes, waardoor er gaten en scheuren ontstaan, zoodat zij, naaar het zich laat aanzien, spoedig in een ruïne zullen worden her schapen. Zaterdag is een z.g. losschip, dat met vier kabels aan den wal lag, door het ijs mee gesleurd en in de richting van Tien ver dwenen. Volgens de ambtenaren van den Rijkswaterstaat bestaat er voor den dyk op het oogenblik geen onmiddellijk ge vaar. Zoodra de ijsdam, welke zich bil Echteld bevindt, doorbreekt, zal de ysop- eenhooping bij Druten kunnen wegvloeien en zal ook de waterstand dalen. Er is een groot verschil met den toestand van 1926, toen het hooge water door den storm werd opgezweept en de dijken zich daardoor tenslotte hebben begeven. Indien het ys te Druten gaat kruien, zullen vyf schepen, die in de haven bij de scheepswerf liggen, onherroepelijk verlo ren zijn. Ook de werf zal dan aan ver nieling ten prooi vallen. Bij beneden-Leeuwen. Te Leeuwen zijn in den nacht van Zater dag op Zondag eenige ijsdammen over de geheele breedte der rivier ontstaan. Militairen en burgers ontruimen een aantal schepen. Een dertigtal vaartuigen loopt groot ge vaar door den ijsgang verpletterd te wor den. Twee zijn reeds gezonken. Midden op de rivier ligt in het ijs een ponton van den aanlegsteiger van de Nij- meegsche boot uit het dorp Druten. Dit schip wordt als verloren beschouwd. Een rijnaak is'door het ijs hoog op den wal geschoven. Achter den enormen ysdam, welke zich in de Waal voor Beneden-Leeuwen heeft gevormd, wast het water nog steeds. Een oogenblik werd de mogelijkheid overwogen om den ijsdam, welke zoo groot gevaar voor de gemeend liggende schepen vormt, met de hulp van vliegtuigen stuk te doen schieten. Tengevolge van het on gunstige weer de lichte sneeuwval be perkte het uitzicht ernstig moest men hier evenwel van af zien. Heden zou nader worden beslist, wat er gedaan moet worden om het gevaar voor de schepen weg te nemen. IJsbrekers in de Waal. Zondagmiddag is het ijs in de Waal bij Opijnen, eenige kilometers Oostelijk van f de spoorbrug bfl Zaltbommel door een tweetal ijsbrekers gebroken. Zeer velen, ook ver uit de omgeving waren gekomen om van den hoogen Waaldijk af dit werk gade te slaan. Te ongeveer kwart voor vier begonnen de sirenes van de beide ijsbrekers te loeien, waarop de schepen omdraaiden en in de richting Zalt-Bommel opstoomden. Eenigen tijd later hoorde men een dof gekraak en kwam er beweging in het ijs. Zware ijsschollen botsten tegen de dykglooiing. Men zag, dat een schokker, welke in de rivier lag, door de zware schollen werd meegevoerd om vervolgens, als ware het slechts een blikken doosje, tegen den dijk in elkaar te worden ge drukt. Ook zag men midden in de ijsschol len een zandschuit drijven, welke met den stroom werd meegevoerd. Na ongeveer een uur was het ys met den stroom weg gevoerd. In de omgeving van de steenfabriek te Heeselt, die aan de rivier gelegen is, zyn de oevers volgeloopen. Er heeft zich een ijsdam gevormd, waardoor de toegang tot de fabriek versperd is, zoodat deze geheel geïsoleerd is. Tengevolge van overstroomingen ten Westen van Tiel werden velen gedwongen hun woningen ia allerijl te verlaten. Het huisraad wordt In veiligheid gebracht

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9