BINNENLAND BIOSCOPEN TE LEIDEN RECHTZAKEN J OOSDS rVSGSN 3&NGSN VSLYAAUT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 lerste Kamer Vergadering van gisteren. Minister v. d. Tempel verklaart zijn beleid Wat de voorgenomen vacantieregeling betreft, spr. kan daarop niet verder in gaan, nu het ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid is. De heer De la Bella drong wederom aan op verordenende bevoegdheid voor de be- drijfsraden. In beginsel dacht spr. er ook zoo over, maar overwegende redenen noop ten spr., dit probleem in deze tijdsomstan digheden niet aan de orde te stellen. Spr. komt tot het verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten. Het aan tal verbindend verklaringen is inderdaad niet groot. Waarschijnlijk zal het aantal binnenkort belangrijk worden uitgebreid. Men is pas aan het begin der ontwikkeling van het instituut. Dit is ook een gevolg van den gang der practijk. Indien de partijen aan bezwaren tegemoet komen, zullen er dit jaar vele verbindend verklaringen tot gtand komen. Dit is een goede ontwikke ling van het instituut. De heer Van Bönninghausen gaf een schrikkelijk beeld van de toestanden in de Twentsche industrie. In Twenthe zijn de toestanden inderdaad niet bevredigend, o a. in de textiel-industrie. Er zijn stap pen gedaan, afgesloten is deze zaak nog niet. In de textielindustrie komen groote wisselingen in de loonen voor, door ver schillende oorzaken. De directeur-generaal van den Arbeid heeft besprekingen gehad met de fabrikanten; de wisselingen zullen zooveel mogelijk worden tegengegaan in overleg met de organisaties, door een mi nimum-loonregeling. Er is dus een ernstig streven om misstanden te verwijderen. Toegejuicht is, dat de Ziektewet zal wor den gewijzigd. Het wetsontwerp is spoedig te verwachten. De regeering heeft besloten, een inter departementale commissie in te stellen ter bestudeering der herplaatsing van gemo- biliseerden. T. a. v. de werkverruiming deelt spreker meae, dat de wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering op stapel staat. Dat arbeiders, op straffe van steunin^ou- ding gedwongen zouden worden, in een vreemd land te werken, kan spr. niet on weersproken laten. Wat het vraagstuk van het sneeuwrui men betreft; dit is sedert eenige dagen ac tueel. De heer Hiemstra was wel stellig in zijn kwalificaties, alvorens spr.'s standpunt te hebben gehoord. Er is gezegd, dat aan het departement gebrek aan soepelheid was. Hiervan is geen sprake. Spr. heeft persoonlijk de beslissingen genomen. Het was de vraag, wie de kosten zou betalen. Nergens is gebleken, dat men bij matige betalingen niet over voldoende werkkrachten beschikte. Dwang was over bodig. De werkloozen kregen nu een loon in plaats van steun. De overgroote meer derheid der gemeenten heeft zichzelf gehol pen. Dit kostte haar geld. Verschillende groote gemeenten zijn tijdig begonnen met sneeuwruimen, ook al waren ze slecht bij kas. Als in andere gemeenten het Rijk de kosten droeg, zouden de eerste terecht eischen: gelijke monniken, gelijke kappen. Er is ook gesproken *over het herstellen van verbindingen tusschen gemeenten. Men had rijks- en provinciale wegen en kom men der gemeenten. T. a. v. de eerste trad ée rijkswaterstaat met succes op. Maar wie moet voor het ruimen van provinciale we gen opkomen? Sneeuwruimen mag niet mede taak worden van den rijksdienst voor werkverruiming. Deze geheele agitatie acht spr. ver keerd en overbodig. Het uitvoeren van normaal werk als werkverschaffing is een zaak, welke de volle aandacht heeft. Repliek. De heer DE BRUIJN (R.-K.) repliceert. Spr. verdedigt zich tegen de opmerking van wrangheid in sprekers rede. Spr. be doelde den minister te vermanen, reke ning te houden met opvattingen in bepaal de kringen in zake belangrijke punten. Mi nister Romme biiv. had een voorontwerp ingediend betreffende den arbeid der ge huwde vrouw. En den bedrijfsraden mag geen belangrijke taak worden onthouden uit economische overwegingen. Thans is die taak zeer beperkt. Spr. verklaart, dat er tusschen den minister en spreker geen animositeit bestaat. Spr. bestrijdt de rede van mevr. Ribbius Pelletier over den arbeid der gehuwde vrouw, met name waar deze zich beriep op het oordeel ook van vele katholieke vrouwen. Mevrouw RIBBIUS PELLETIER (S.-D.): Hebt u de sleutelbos-btochure niet gele zen? De heer DE BRUIJN komt verder op te gen de opmerkingen van den heer Von Bönninghausen; in nationaal-socialistische landen heeft men verplichten arbeidsdienst enz.; zou men hier ook een en ander ken- in en en willen toepassen, de werkloosheid v/are op te heffen; maar die prijs zou te hoog zijn. De heer GELDERMAN (Lib.) zegt, dat sneeuwopruiming inderdaad gemeente- en geen staatszaak is. Maar een winter als deze is zeldzaam. MINISTER VAN DEN TEMPEL dupli ceert. Van de nadere verklaring van den heer De Bruijn nam spr. met instemming -tennis. Voor de sneeuwruiming is nog geen algemeene regeling gevonden. De begrooting van het departement van Sociale Zaken voor 1940 wordt z. h. st. aan genomen (tegen de N. S. B.) De vergadering wordt v erdaagd tot Dins dag a.s. één uur. Dan komt de begrooting van het departement van Binnenlandsche Zaken aan de orde. PRINS BERNIIARD BIJ DE PADVINDERS. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donder dagmiddag de vergadering van den Nat. Padvindersraad te Den Haag bijgewoond en gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid als koninklijk commissaris om de vergade ring voor te zitten. De voltallige Nat. Padvindersraad was daarbij aanwezig. In verband met de bespreking over de op te richten afdeeling luchtverkenners van de padvindersbeweging in Nederland, wa ren eveneens ter vergadering aanwezig de nieuw benoemde hoofdkwartierscommissa rissen voor dit onderdeel, de heer W. C. Roest van Limburg, hoofdkwartierscom missaris voor de N. P. V. voor luchtverken ners en de heer Pierre J. J. Cuypers, die in gelijke functie werd benoemd voor de K. V., voorts de heer H. F. C. Holtz, se cretaris van de Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart, assistent hoofdkwartierscommissa- ric voor luchtverkenners. Voorts vermeld de de agenda voor deze vergadering o.m. padvinderswerk voor en door de gemobili seerde leden van de padvindersbeweging in Nederland en een bespreking over nadere pieciseering van de eischen voor het in signe nationale diensten der padvinders. PRINS BERNHARD BIJ COMMISSIE O. EN O. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden de vergadering van den centralen raad van advies voor de ontwikkeling en ontspan ning van militairen bijgewoond. Daarna heeft hij deelgenomen aan een bijeenkomst van een commissie uit den economischen raad. DE SUIKERDISTRIBUTIE. Bon 13 van de Rijksdistributiekaart. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Donderdag 29 dezer zal bon 13 van de Rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. MINISTER BOLKESTEIN ZAL NIET AFTREDEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein, is sedert eenigen tijd ongesteld. Dientenge volge zijn geruchten ontstaan, dat minister Bolkestein voornemens zou zijn af te treden. Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de minister, die voor herstel van gezondheid thuis vertoeft in zijn woning te Amsterdam, dit voornemen in geenen deele heeft. WIJZIGING VAN HET POSTSPAAR- BANKBESLUIT. Bij Kon. Besluit is wijziging gebracht in artikel 13 van het Postspaarbankibesluit. In dit artikel wordt bepaald, dat terug betalingen geschieden door het kantoor, dat op het spaarbankboekje is aangewe zen. Uit overweging dat het wenschelijk is ten behoeve van inleggers van die bepa ling te kunnen Afwijken, indien zulks ten gevolge van evacuatie of door andere bui tengewone omstandigheden wenschelijk zou worden, is thans aan dit artikel een tweede lid toegevoegd, waarin is bepaald, dat zoodra en zoolang buitengewone om standigheden, ter beoordeeling van den 3miinister, zulks wenschelijk maken, de minister den directeur van de rijkspost spaarbank kan machtigen de terugbetaling te doen geschieden door een ander kantoor. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 8 tot 15 Februari vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). ONDERNEMERSOVEREENKOMST BAKKERIJBEDRIJF AMSTERDAM EN OMGEVING. De Minister van Economische Zaken heeft aan de vaste commissie uit den eco nomischen Raad, bedoeld in art. 8 van de ondernemersovereenkomsten wet 1935, ver zocht, hem van advies te dienen ter zake van een door de Nederlandsche Bakkerij- stichting ingediend verzoek tot hernieuwde algemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst voor het Bak kersbedrijf te Amsterdam en omgezving. Deze overeenkomst betoogt te treden in de plaats van die, welke voor de periode van 3 Februari 1939 tot en met 30 April 1940 algemeen verbindend is verklaard. STIJGEND VERBRUIK VAN NEDERLANDSCH BIER In 1939: 1279 duizend H.L. tegen 1158 duizend H.L. in 1938. Het Centrale bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent den afzet met binnenlandsche bestemming van 26 groote en middelmatige bierbrouwerijen hier te lande. bock- Pilsener en gewoon bier Munchener lager stout e.d. bier bier totaal x 1000 H.L. 1938 11.2 676 571 1158 le kwart/39 1.3 109 107 217 2e kwart/39 2.4 177 182 362 3e kwart/39 0.5 198 213 412 4e kwart/39 8.5 133 146 287 Totaal 1939 12.7 618 648 1279 „BLIJFT KLOPPEN". 'n Vredesactie voor de Schoolkinderen. Er is al veel gebeden voor den vrede. Maar er moet nog veel meer gebeden worden en gebeden zonder ophouden. Dit was ook de gedachte, die het Kruis- kinderdepartement van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie leidde, toen zy het initiatief nam tot een geestelijke actie voor den vrede voor de schoolkinderen. „Blijf kloppen" is de titel van deze ac tie, naar de parabel uit het Evangelie van den lastigen buurman (Luc. 11:5-11). Want daarin juist leert Christus ons telkens weer opnieuw te vragen, want „wie vraagt ontvangt en wie klopt, hem doet men open." „Blyft kloppen" de heele Vastentijd door zal dat het parool zijn der school kinderen. Telkens weer op een andere manier zullen zij op kinderlijke wijze bij God komen aankloppen en juist de variatie daarin zal maken, dat de kinde ren tot het einde toe vol animo en met vuur van Hem zullen vragen: dat de menschen in deze moeilijke tijden weer mogen leeren opzien naar het kruis, om bij Christus, den Vrede- koning, den waren vrede te vinden, zoowel tusschen de volkeren onder ling als in de harten van de men schen. De actie is geheel ingesteld op het kin derlijk denken en doen en is bedoeld voor alle R.K. Meisjesscholen in het Bisdom Haarlem, aangesloten bij het Kruiskinder- departement. „Blijft kloppen", moge dit wachtwoord van de jeugd ook het parool worden van heel het Christelijk volk, om in deze Vastentijd door een gezamenlijk en aan houdend gebed de wereldvrede van God af te bedelen. ONVEILIG STRAND. Maandag 12 Februari zal het strand tus schen Katwijk en Wassenaarsche slag van paal 88 tot paal 92.5, binnen de roode vlag gen, van tien tot dertien uur onveilig zijn in verband met het houden van schiet oefeningen met mitrailleurs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder veilig zal zijn, na dat de roode vlaggen zijn ingehaald. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN VANGSULx» KEURING Trianon: De avonturierster (Edwige Feuillère, Jean Murat). Dr. Kildare.. drin gend. (Lsw Ayres, Lionel Barrymore). Grappige j u weelen geschiedenis. Avonturen lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Toelaatbaar volwassenen Lido: De twee straatjon gens van Parijs. (Dorville, Maurice Escande). Potpourri (Danielle Darrieux). Parijsche straatleven Operette lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: In den greep der wildernis (René Deltgen, Gustav Diessl). Voor recht en vrij heid. (Tom Keene). Wildernis- avonturen Na de Zuid-Amerik. burgeroorlog lederen avond 8 uur 7ondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati née Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Onteerd (Mariene Dietrich, Victor Mc Laglen). De firma Adam en Eva (Herbert Mar shall, Miriam Hop kins). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Afgekeurd De boetetocht op Zondag a.s. Aan alle pelgrims van deze Nationale Boetetocht naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch op Zondag 11 Febr. '40. De enorme deelname aan onzen gezamen- lyken Boetetocht maakt het noodzakelijk aan alle pelgrims eenige nuttige wenken te geven, waarvan het comité V.N.B. gaar ne de welwillende involging verzoekt, om het welslagen van de grootsche demon stratie te bevorderen. Allereerst wil het comité een beroep doen op ieders hartelijke en spontane medewerking en daarbij vragen dat de pelgrims zich het karakter dezer massale betooging goed willen voor oogen stellen, wanneer het offertje van hen zal worden gevraagd. De spontaneïteit, waarmede het initia tief tot dezen Boetetocht is begroet door zoovele duizenden, verzekert reeds in zich de kracht van het gebed, dat op 11 Febr. tot de Koningin van den Vrede zal worden gericht, die zeker de machtigste voorspraak is bij Haren Goddelijken Zoon, den Be stuurder van Hemel en Aarde. Deze groote spontanieïteit plaatste echter het comité ook voor groote moeilijkheden. Daarom richt het comité tot allen, zoowel tot hen, die per trein, als tot hen, die per autobus komen, het dringend verzoek om zonder morren of critiek de richtlijnen, die de autoriteiten van de Ned. Spoorwegen, de orde-commissarissen en de Politie zullen aangeven, gewillig te volgen. Alleen dan kan aan alle pelgrims gegarandeerd wor den, dat zy een H. Mis kunnen bijwonen in één der kerken van 's-Hertogenbosch. De groote St. Jans Basiliek kan met geen mogelijkheid allen binnen hare mu ren verzamelen. Daarom moeten andere kerken worden ingeschakeld. Hier moet dus door een deel der pelgrims een offertje gebracht worden dat voorzeker onaange naam is, maar dat geheel past in het ka rakter van onzen boetetocht. Met eenige vlagdragers aan het hoofd, zal elke groep geleid worden, zoo mogelijk naar de St. Jan of St. Jacob of naar één der andere kerken. ALLE pelgrims moeten naar het Stations plein komen, van waaruit centraal alles geregeld wordt, zonder onderscheid van personen. Aan de bestuurders der autobussen zul len bij het binnenkomen der stad, door of namens de politie nadere orders worden gegeven, waar de pelgrims moeten uit stappen om zich naar het Stationsplein te begeven; ter zelfderplaatse waar wordt uitgestapt wordt ook geparkeerd en des namiddags wordt van dezelfde plaats ver trokken als waar men uitstapte De pel grims per bus reizend, worden dus ver zocht zich omtrent die plaats eenigermate te oriënteeren. Ook particuliere auto's ontvangen by het binnenkomen der stad van politiewege nadere instructies over het parkeeren enz. Van 122 uur zal er voor iederen pel grim gelegenheid zijn in de St Jans Basi liek een bezoek te brengen aan de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch. Dit geldt vooral voor hen, die niet in de St. Jan de Hoogmis bijwoonden. Om 2 uur zal de St. Jans-Basiliek ont ruimd worden voor het Plechtige Lof dat te 3 uur wordt gehouden, waartoe de Basi liek om 2.30 uur weer zal worden open gesteld. Gelijktijdig zal in de St. Jacobs- en St. Josephskerk (Paters Redemptoristen) een plechtig Lof worden gecelebreerd, dat ge heel parallel loopt met het Lof in de St. Jan en waar, dank zij de bereidwilligheid van de heeren Philips te Eindhoven met behulp van een luidspreker ook de predi cate van professor dr. Féron zal kunnen worden gevolgd. Het geheele Lof, dat door den K.R.O. ook per Radio wordt uitgezon den, zal tevens door luidsprekers, aange bracht buiten de Basiliek aan Parade-zijde worden doorgegeven, zoodat ook pelgrims die geen plaats in de kerken vonden, zich met deze plechtigheid kunnen vereenigen. Aan alle deelnemers zal bij het binnen komen der kerken een formulier met de aanroepingen en zang vóór en na de H. Mis en tevens een opgave der vertrekuren der extra-treinen worden uitgereikt. Namens de Ned. Spoorwegen het volgen de verzoek: Zorgt tijdig weer aanwezig te zijn voor het vertrek der extra-treinen. Op het Stationsplein zal duidelijk worden aangegeven bij welken gids u zich moet voegen om weer in uw trein te komen. Ook bij het vertrek zullen voor de goede orde en het juiste verloop de aanwijzingen nauwkeurig moeten worden gevolgd. De treinen vertrekken precies op tijd. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer zal u bij het binnenkomen der stad een biljet ter hand stellen, houdende een opgave van adressen, waar u in het mid daguur gelegenheid vindt een maaltijd of enkel een kop kiffie te gebruiken. Door welwillende samenwerking van u allen en onder Gods zegen hopen wij, dat deze gebedsactie het groote doel moge be reiken: het verkrijgen van een spoedige vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid en naastenliefde en de inwilliging onzer bede, dat ons vaderland voor de groote ramp van den oorlog gespaard moge blijven. Het Comité V.N.B. HAAGSCHE RECHTBANK Teveel petroleum. De koopman L. D. S. te Alphen aan den R y n had aan A van O. 200 liter pe troleum geleverd, hetgeen meer is dan de ze in een week gebruikt. Verdachte had gemeend, dat zulks wel mocht, omdat van O. veraf gelegen woont en twee of drie maal per jaar zulk een hoeveelheid petro leum koopt. De Officier had tegen S. een geldboete geëischt van 10.subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag geno men petroleum. De uitspraak werd een geldboete van 10.subs. 10 dagen. Daarna had terecht moeten staan A. van O. te A 1 p h e n a. d. R ij n, omdat hij de 200 L. petroleum had besteld en in ont vangst had genomein. Ook tegen hem had de Officier een geld boete geëischt van 10.— subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen olie. De uitspraak werd een geldboete van 5.subs. 5 dagen. Even benzine koopen De artist D. J. B. van V. uit Den Haag had in den nacht van 14 op 15 Juli op den nieuwen rijksstraatweg tusschen Oegst- gcest en Sassenheim gebrek aan benzine gekregen, zoodat zijn luxe-auto met aanhangwagen niet verder wilde. Pre cies op den oprit van het Rh ij n zich tvia- ouct had dit plaats gevonden, zoodat ver dachte zyn auto ongeveer een meter u!t den kant op den weg tot stilstand had ge tracht, uit was gestapt en op zoek naar benzine was gegaan, den wagen heel ge vaarlijk voor het andere verkeer, echter latende. De bestuurder van een vrachtauto had op het laatste moment deze ongedachte hindernis nog kunnen ontwijken door er na krachtig remmen om heen te draaien. Hij had zijn wagen tot stilstand gebracht en wilde juist eens gaan zien wat er aan de hand was en waarschuwen, dat het ve hikel zoo maar niet kon blijven staan, toen de volgende auto al boven op het stil staande geval inreed en dit niet alleen eenige deuken bezorgde maar tevens een dusdanige zwenking deed maken, dat het tegen de vrachauto tornde, waarvan de be- stuuprder er juist aanmerkingen op wilde gaan maken dat men op zulk een wijze een auto midden op een grooten verkeersweg had nagezet. Dat was dus niet meer noodig, want ieder wist het toen al. Verdachte voerde aan, dat hij geen kans had gezien de auto met aanhangwagen in zijn eentje in het holst van den nacht naar den kant te duwen, hetgeen de vrachtauto- li estuurder, die met de brokken had geze ten, de opmerking Zondagsrijders" deed maken er aan toevoegend, dat de auto juist heel gunstig tegen de hoogte opstond en dus vanzelf achteruit zou zijn gereden als men de rem er af haalde en verdachte dus heel gewoon de auto desnoods in den berm had kunnen rijden. De Off. was het daarmee eens en eisch- tc een geldboet van 25.subs. 14 dagen tegen verdachte. Uitspraak over 14 dagen. INGEZONDEN STUKKEN RETRAITANTEN, LET OP! Van Zaterdag 24 tot Dinsdag 27 Febr. gaat de retraite van den Volksbond weer naar Noordwijkerhout. Daar het retraite huis is uitgebreid kunnen er nu 80 retrai- tanten geplaatst worden. Nu doe ik een beroep op al de oud-re- traitanten om, zoo het eenigszina mogelijk is, aan deze retraite deel te nemen en zich spoedig aan te melden bij ondergetee- lcende, die ook gaarne bereid is alle in lichtingen te verstrekken aan hen, die nog geen retraite hebben medegemaakt. De on kosten zijn 6.50. Ook kunnen bondsle den van buitengemeenten deelnemen mits zij zich spoedig aanmelden. Naam en adres op te geven aan ondergeteekende en of men vanuit Leiden met ons per spoor zal meereizen; zulks in verband met het ge zelschapsbiljet. Zaterdag 10 en 17 Februari van half acht tot half negen zal in zaal fl van den Volksbond gelegenheid zijn zich van een kaart te voorzien, terwijl ook ver dere inlichtingen verstrekt zullen wor den. Nu, in dezen benarden tijd, nu er man nen moeten komen met een degelijken Godsdienstzin om aan alle gevaren het hoofd te bieden, nu moet er gewerkt wor den aan de vorming van deze mannen. Het retraitehuis is de ware leerschool. Waar men niet 3 dagen in een cel wordt opgeslo ten, maar waar een echt vroolijke stemming heerscht en waar men zich eens kan uit leven in de mooie R.-K. leer en eens even lijd heeft om zichzelf in een ander licht te zien. Alle oud-rctraitanten roep ik een harte lijk welkom toe. Hoogachtend, J. v. d. WEIJDEN, Sccr.-penningmeester. Const. Huygenslaan 35, Leiden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7