HET IJS KRUIT. Contrabande Terwijl de schippers met angst en vreeze het kruien der groote rivieren volgen, willen duizenden nieuwsgierigen niets van dit machtig schouwspel missen. Groote ijsschotsen, door de krachten der elementen op den oever geworpen, dienen zelfs als welkome tribunes Zwaar gehavend tijdens een luchtaanval door Duitsche bommen werpers op de Noordzee wist de .Royal Crown" uit Newcastle nog de Enge'sche kust te bereiken. Verschillende leden der bemanning hadden tijdens het gevecht den dood gevonden IJsbrekers hebben Donderdag hun werk op de Lek voortgezet Over het traject Lexmond Vreeswijk werd niet minder dan acht uur Pab'o Casals, die een korte tourneé door Nederland maakt, repeteerde Donderdag met het Concertgebouworkest te Amsterdam onder leiding van Eduard van Be'num In de verffabriek .Het IJ" aan den Grasweg te Amsterdam woedde Donderdag een hevige brand. Het blusschingswerk op het fabrieks terrein Z K H Prins Bernhard bracht Donderdag een bezoek aan generaal H G. Winkeman. den nieuwen opperbevelhebber van Land on Zeemacht, in het gebouw van den Generalen Staf te 's Gravenhage - Bij het vertrek deed de generaal den hoogen bezoeker uitgeleide FEUILLETON Uit bet Engelsche van HEAJJON HILL. 39) (Nadruk verboden). U maakt deze conclusie alleen maar, omdat ze op het oogenblik past bij uw zonnige steming in het vooruitzicht van uw succes, vadertje, antwoordde Madge. En, ging ze ernstig voort, er is een nieuwe complcatie vader! De man, dien ik daarnet in de laan ontmoette, is niemand ar.ders dan de oeruchte vervaLscher van waardepapieren, wiens portret mijnheer Yeldham mij eens heeft laten zien en dien hij moest opsporen. Het was een zeker bewijs van Hector's sterke zenuwen, dat hij de auto veilig het zwak verlichte station uitreed, na den schok, dien het gezicht van den vreemde ling hem gegeven had. Maar toen hy eenmaal buiten op den weg v/as, kon hij zijn aandacht op het geval concentreeren en spoedig was veel van het mysterie voor hem verklaard. Hij herinnerde zich die eigenaardige ge waarwording van „dien heb ik meer ge zien", „maar ik kan hem niet thuisbren gen", telkens wanneer hij de foto van Dempster Legrand had bekeken. Nu wist hi] dat Smyle Mapleton en de beruchte vervalscher een en dezelfde persoon waren. Dempster Legrand was Mapleton zonder den geweldigen hangsnor, die zyn vreese- lyke mond en kin bedekte en hierdoor iets van het duivelachtige wegnam. Of de snor valsch was of pas weggeschoren, was na tuurlijk van minder belang. De poging van vergiftiging dien morgen werd ook beter verklaarbaar in het licht van deze ontdekking. Hector dacht er aan, hoe hij den vorigen avond de foto had -la ten vallen, hoe Mapleton deze had opge raapt en teruggegeven met een boosaardi- gen glimlach. Hector begreep nu ook, waarom Maple ton was teruggekomen als Legrand. Hij had werk te doen in de Duivelskloof, doch hij durfde zich niet vertoonen, vóór hij wist, of de vergiftigde-melk haar werk had gedaan en of er ook verdenking op hem v/as gevallen. Ofschoon Hector voor zichzelf overtuigd was, dat de man, die daar achter hem zat in de aftandscne auto de zoogenaamde fos sielenzoeker was, de man die Bessie had ontvoerd en die trachtte Lord Purbeck geld a" te persen, kon hij met deze overtuiging niets beginnen vóór hij onomstootelijke bewijzen had. Als maar zijn passagier hem zou laten stoppen bij het postkantoor en om het blik biscuits vragen, zou dit een sterke bevesitging zijn van zijn theorie. De lichten van het dorp kwamen in zicht en een stem uit de auto riep: Stop even bij het postkantoor, chauf feur. In orde, mijnheer, antwoordde Hec tor. Hoewel uiterlijk kalm, trilde hij inwen dig. Die stem, die hij nu gehoord had, was die van Mapleton. Hij had Hector dus niet herkend! Ga even naar binnen om het blik bis cuits, dat vanmorgen besteld is, klonk het. Het was half negen en de winkel was ge sloten, maar nog vóór Hector aan de deur had geklept, kwam de winkelierster al met een blik aandragen. Ze had de auto al hooren aankomen, zei ze. Zal ik het bij me houden of moet u het binnen hebben, mijnheer? vroeg Hec tor met zijn „chauffeursstem". Zet het maar binnen en als u bij het huisje van juffrouw Calloway komt ga haar dan vragen, of ze kamers vrij heeft, een zit- en een slaapkamer. Hector reed verder, de Abbey voorbij en toen den hobbeligen weg langs door de vallei. Bij Martha's huisje stapte hij af. Hij zag dat het blik biscuits nog in de auto stond. Toen slofte hij het tuinpad langs er. klopte aan de deur Martha verscheen onmiddellijk en toen, zonder een glimp van herkennen, antwoordde ze hem op zijn vraag, dat ze geen kamers vrij had. Haar kamers waren verhuurd aan twee heeren, die ze ieder oogenblik thuis verwachtte, zei ze, en terzelfde tijd vroeg ze of de chauffeur mijnheer Mapleton ook aan het station had gezien. Weinig vermoedde de goede ziel, dat haar beide huurders zich op een paar meter afstands bevonden. Hector wenschte haar gceden avond. Toen hij hel resultaat van zijn boodschap den man in de auto mee ging deelen, zag hy, dat het blik biscuits was verdwenen! Hij vroeg zich verwonderd af, wat er nu verder zou gebeuren. Er is zeker wel een herberg hier in de buurt, niet? vroeg de „passagier". Rijd me daar dan heen, dan zal ik daar onder dak zien te krijgen voor vannacht. Hector's zekerheid groeide. Mapleton's oogenschynlijk wonderlijke handelingen ble ken in een goed-overdacht systeem te pas sen. Het bezoek aan Martha's huisje had een tweeledig doel gehad: om te hooren, of Hector aan de vergiftiging was gestor ven en ten tweede om het blik biscuits te verbergen op een plaats, waar hij dit ge makkelijk zou kunnen terugvinden. Het was juist sluitingstijd, toen ze de Lerberg bereikten en de weinige bezoekers sienterden juist naar buiten en wenschten eikaar schor goedenavond. Mapleton drong zich tusschen hen door, was binnen een minuut terug, vertelde Hector, dat hij ge slaagd was met een nachtverblijf, gaf hem een halve souvereign met de mededeeling, oat hij niets terug hoefte te geven. Hector ctak het goudstukje in zyn vestjeszak en nam zichzelf met een grimmig iachje voor, da; hij het aan zijn horlogeketting zou la ten bevestigen als souvenir, als alles goed afhep. Hij reed de auto in den stal en zei. dat Mr. Prebble van het Stations Hotel hem Maandag zou laten ophalen. Nu geheel voorbereid op de komende crisis, liep Hector de stal uit en sloeg den weg in naar de vallei. Tijdens den rit naar de herberg had hij overdacht, of hij Mapleton in het oog zou houden of het bliK biscuits en hy haa besloten dit laatste te doen. Het zou misschien de aandachl trekken als hij m de buurt van de herberg bleef. Hij was er zeker van, dat Maple ton vroeger of later in den nacht de bis cuits zou komen halen. Twintig minuten later had Hector de biscuits gevonden in de varens tegenover het huisje en had hij zichzelf verdekt op gesteld op een vochtige, maar veilige plaats Een uur verliep, zonder dat er iets ge beurde. De regen had opgehouden, maar de lucht was nog steeds bewolkt en de druipende struiken rondom hem maakten het wachten tot tot een genoegen. Toen plotseling, hoorde hij een geluid. Bijna voor hij zich gerealiseerd had, doem de er een vage gedaante uit het duister op. ocwoog zich regelrecht in de richting, waar het blik zich bevond en stak toen den weg over naar het huisje van Martha Even oe'de Hector een gruote teleurstelling bij zich opkomen. Als Mapleton van plan was de biscuits mee te nemen naar zijn eigen kaïr.ei beteekende dit dat er dien nacht niets gedaan zou kunnen worden. Maar neen. Toen de lange gestalte het hekje gepasseerd was, bleek het spoedig, dal niet het huisje Mapleton's doel was. Hij liep vlak langs het huisje den hoek om en Yeldham herinnerde zich plotseling dat hij Mapleton datzelfde had zien doen laat op den avond in het begin van zyn va- caniie. Hector sloop achter hem aan al6 een Sioux-Indiaan op het oorlogspad en was juisi bijtijds om hem te zien verdwijnen in den ouden koestal. Behalve dat hij behoed zaam voortsloop en Mapleton dezen keer er geheel onbewust van was, dat iemand hem volgde, waren Hector's ervaringen vry wel dezelfde als die van Bessie dien nacht toen ze in Mapleton's handen was gevallen. Nadat hij gewacht had tot alles in het schuurtje stil was geworden, vond hij den toegang tot de tunnel, die gewoonlijk ver horten was onder een hoop puin en rom mel, epen. Hij daalde de trap af, den re volver gereed in zijn hand. Hij had lucifers maar geen kaars. Doch 't licht van Maple ton's electrische lantaarn wees hem den weg en als een bocht hem voor een oogen- b'ik aan zijn oog onttrok, vertrouwde hij op zijn intuitie. Zoo bereikte hij de deur van de buiten ste kamer van Mapleton's suite. Ook de volgende deur vond hy open en Hector zag een sterken lichtschijnsel en hoorde het geluid van het aanstrijken van luci- *ers' (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5