VOOR ONZE ZIEKEN. STADS NIEUWS 'RIJDAG 9 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonuenymlsprija: voor Lelden 18 cent per week; 1 2.5ü per kw&rtaaL BtJ onze «.(enten /O cent per wv*k; f &.0O per kwartaal. Franco per po»t f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Ad verten tlën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT UET WEER 7 TOENEMENDE VOKST. De BUI seint s Verwachting: Verder toenemende vorst: krachtige tot matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken. Plaat selijk eenige neerslag, vooral in het Zui- een. De weerstoe8tand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte sneeuw, matige Oos telijke wind, 5 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Oostelijke wind —1 gr. C. De Bilt: betrokken, matige N. Oostelijke wind —3 gr. C. Groningen: betrokken, krachtige Ooste lijke wind, 6 gr. C. Maastricht: mist, matige O. N. Oostelijke wind 1 gr. C. BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk van 1035 mbar heeft zich aanvankelijk vooral in Zuid-Westelijke richting uitgebreid. In onze omgeving is de luchtdruk sterk ge negen, en het afzonderlijke minimum, dat gisteren over Nederland en België was ge logen, is naar het Oosten getrokken, waar bij het snel opvulde. De storing bij de Noord-West-kust van Spanje verplaatst zich in Oost-Noord-Oostelijke richting en ligt nu over de Golf van Bircaye. Zij deed in het Zuiden van ons land de luchtdruk weer een weinig dalen. Tengevolge van deze luchtdrukverdeeling nam de Oostelij ke tot Noord-Oostelijke wind In kracht toe. Onze omgeving bevindt zich thans weer geheel in de strooming van koude conti nentale lucht. In de Randstaten ls de tem peratuur ongewoon laag. Een waarnemings station in Estland aan de Finsche Golf had hedenmorgen een minimum-temperatuur van 38 graden. Ook in Denemarken vriest het zeer streng. Blaavanshuk (aan de Noordzeekust) meldde 17 graden. Aan de kust van Noorwegen is de tempe ratuur Iets gestegen, maar de vorst is daar rog licht tot matig. De Oceaan-depressie 'o?j IJsland vult op. Ten Westen van de Azoren nadert een nieuwe storing, welke de barometers daar snel doet dalen. In de Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk verdeeling vrij vlak Zware regens vielen nog in Portugal en Noord-Spanje. LUCHTTEMPERATUUR —3.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Vrijdagnamiddag 5.29 uur tot Zaterdagmorgen 6.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 10 Feb.r voorm. 3.55 en nam. 4.20 uur. Maan op 7.55 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 7.41 uur Zaterdagavond. Stormwaarscbuwingsdienst. Geseind van De Bilt vanochtend 10.55 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." Academlenieuvvs LEIDEN. Geslaagd: Voor het artsexamen le gedeelte: de hee- ren Chr. J. M. Berger, Den Haag; J. Fer guson, Den Haag; G. A. Kolmus, Oegst- geest; Chr. v. d. Linden, Dordrecht. Bevorderd: Tot arts; de heer B. Smit, Rotterdam. Ambtsaanvaarding prof. dr. J. H. Kramers Inauqureele rede over: „De taal van den Koran" Prof. dr. J. H. Kramera. de nieuw be- noemde hoogleeraar en de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universi teit alhier, als opvolger van prof. dr. A. J. Wensinck, om onderwijs te geven in het Arabisch en in de instellingen van den Islam, aanvaardde gistermiddag zijn ambt met het houden van een inaugureele rede het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit. Deze rede had tot titel: „De Taal van den Koran." Aan deze rede ontleenen wij het vol gende: De Nederlandsch-Amerikaansche zende ling en geleerde Samuel Zwemer heeft eens in een propaganda-bijeenkomst ver klaart, dat het Arabisch een zoo volmaakte taal is, dat zij eigenlijk door engelen moest worden gesproken; doordat echter de Sa tan zich van deze taal bediend heeft om aan den profeet Mohammed een open baring te doen toekomen is de godsdienst van den Islam ontstaan; de christelijke zending zal dus volgens den heer Zwemer alleen maar succes kunnen hebben bij de Mohammedanen, wanneer zij zich even eens van het Arabisch bedient. Ook de eenstemmige Mahommedaansche traditie beschouwt het Arabisch van den Koran als een onnavolgbaar voorbeeld van taal en stijl. In den Koran zelf komen al on dubbelzinnige uitspraken daaromtrent voor. De Arabieren bezaten van oudsher een groote gevoeligheid voor hun taal als middel van uitdrukking, hetgeen ook door de groote sociale rol van de oud-Arabische poëzie bewezen wordt. De Koran echter echter bracht door zijn bizarren en on- orthodoxen taal en stijl een geestelijke crisis te weeg, die mede een belangrijke factor is geweest bij de verbazingwekken de uitbreiding van den Islam. In de eerste eeuw na Mohammed heeft het vaststellen een alom erkenden Korantext de oud ste Mohammedaansche geleerden voort durend bezig gehouden. De voornaamste wetenschappelijke bezigheid der Moham medaansche geleerden is van het begin af gericht geweest op de vaststelling en in terpretatie van den Korantext, maar niet minder van den z.g. Hadith, het corpus van de tradities omtrent de uitspraken en gedragingen van den profeet Mohammed. Spreker herinnerde aan het werk, dat door zijn voorganger prof. Wensinck op dit* ge bied verricht was en sprak den wensch uit, dat de door Wensinck begonnen uit gave van een Concordantie op den Hadith zou kunnen worden voltooid. Bij de geleerden van den Islam is ook al vroeg de wetenschap van de Arabische taal opgekomen, waarschijnlijk vooral door de noodzaak van het vaststellen van den Korantext. Het is bewezen, dat de Ara bieren voor hun principieele grammatische consepties afhankelijk zijn geweest van een door Arlstoteles geponeerde loglsch- grammatische indeeling; zij moesten dit inzicht gekregen hebben door bemiddeling van de Syrisch-Perzische wetenschappe lijke studiën, die destijds in de hoogeschool van Gundesjapur bloeiden. Afgezien van de genoemde fundamenteele concepties hebben de Arabieren hun taalkunde en grammatica op een geheel eigenaardige wijze weder ontwikkeld; deze wetenschap heeft haar hoogste bloeiperiode reeds be reikt omstreeks 800 na Chr. met het be roemde grammatische handboek van Siba- waihl. Spreker gaf eenige voorbeelden van de werkmethoden en de resultaten der Arabische grammatici. Hjj ging voort met er op te wijzen hoe hun scholastische be handelingswijze juist in den tegenwoor- digen tijd weer meer gewaardeerd wordt en wel ten gevolge van de verandering, die zich in de nieuwere taalkundige weten schap voltrokken heeft. Nadat de moderne taalwetenschap in de negentiende eeuw een periode van atomis tisch en analytisch onderzoek had doorge maakt voornamelijk in verband met de etymologische verwantschap der Indoger- maansche talen is zij thans wederom meer deductief en scholastisch geworden, doordat mén de taalverschijnselen meer is gaan zien als onderdeelen van een struc tureel verband. De Semietische talen, waartoe ook het Arabisch behoort, hebben wegens haar formeel tamelijk doorzichti- gen bouw van de vroegere methode niet buitengewoon geprofiteerd, maar van de structueele taalbeschouwing mag men ook op het Semietische gebied grootere resul taten verwachten. In het bijzonder is in den laatsten tijd de door den Rus Trubetz- koy het meest ingaand bestudeerde weten schap der phonologie opgekomen. De in deze wetenschap geactiveerde methode be looft ook in de vormleer en de syntaxis uiterst vruchtbaar te zullen zijn, niet het minst voor de Semietische talen. De wijze waarop de Arabische geleerden hun taai beschreven en behandeld hebben, vertoont in veel opzichten overeenkomst met de nieuwere methoden van linguïs tisch onderzoek. Het is merkwaardig, dat de studie der Arabische grammatica de Mohammedaansche geleerden er ook toe gebracht heeft hun traditioneele overtui ging van de voortreffelijkheid der Arabi sche taal beter te fundeeren. Ook de nieu were onderzoek-methode zal er volgens spreker toe moeten leiden, dat sommige R.K. MILITAIRENVEREENIGING Voor de ontspanning der gemobiliseerde militairen in de R.K. Militairenvereeniging. Vorig bedrag 23.30 Voor de soldaten f 10. Van de dames *N.N. 2. Van de soldaten f 5. 40.30 Dankbaar mogen wij behalve deze giften nog vermelden, dat wij nog ontvangen heb ben, een kist 100 stuks fijne sigaren en ver scheidene pakjes sigaretten van een onbe kenden gever. Deze sigaren en sigaretten zijn op de gezondheid van dien milden gever op onzen feestavond opgerookt. Wij houden ons steeds aanbevolen. Giften worden gaarne in ontvangst ge nomen door den directeur den zeereerw. pater R. Smitz O.F.M. Pastorie Haarlem merstraat 104, door den penningmeester den heer P. J. v. Kampenhout Haarlemmer- stiaat 125, giro 313847 en aan het bureau van „De Leidsche Courant". talen in bepaald opzicht als voortreffe lijker worden beschouwd dan andere, een opvatting, die in de oudere taalweten schap niet was toegelaten. Het opkomen van de Arabische geleerden voor de voor treffelijkheid hunner taal was mede uitge lokt door de noodzaak zich te verdedigen tegen de cultureele beweging der niet- Arabieren, vooral der Iraniërs, die hun eigen nationale traditie, en onder meer hun taal, voor waardevoller hielden dan wat het Arabierendom hun gebracht had. Zoo blijkt uit allerlei uitingen en ook uit feilen, dat de voorvechters van het Ara bisch zich niet ten onrechte op de voor treffelijkheid hunner taal konden beroe pen. Een van de door spreker aangehaalde voorbeelden betrof de geschiktheid van het Arabisch voor de weergave van de Griek- sche wetenschappelijke teksten, die om streeks 800 begonnen in die taal te worden overgezet. Ook een vergelijking van de litteraire uitingen van het AraDisch met die van bijv. het Perzisch zijn geschikt om de grootere precisie van het Arabisch te bewijzen. Zoo is dan ook het Arabisch een uitnemend hulpmiddel gebleken bij de verspreiding van hen Islam, evenals het Latijn en hierlpij voerde spr. een citaat aan van Paus Pius XI door zijn bijzon dere geschiktheid machtig heeft medege- holpen aan de verbreiding van de leerin gen der Katholieke Kerk. De in het begin der rede aangehaalde meening van Zwemer behoudt dus, ook in dit licht gezien, haar volle gelding. Hierop volgde de gebruikelijke toe spraken. JONGEREN STAATSPARTIJ. In de bovenzaal van „De Doelen" hielden de Jongeren der Katholieke Staatspartij gisteravond een vergadering onder voor zitterschap van den heer A. v. Haasteren. Deze releveerde in zijn openingswoord de actie tot werving van nieuwe leden, welke door de mobilisatie weliswaar eenigszins is vastgeloopen, dcch toch reeds 50 nieuwe leden heeft opgeleverd. De actie wordt inmiddels nog voortgezet. Na een korte uiteenzetting van het doel der vereeniging werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Hierna was het woord aan den heer mr. P. J. Aalberse, die sprak over; „Onze taak in dezen tijd". Spr. begon met een herinnering aan 1918, toen bij het einde van den vorigen wereldoorlog ook over ons land een revo lutie dreigde, welke vooral dank zij het katholiexe volksdeel werd voorkomen. Er kwam daarna een vrede, welke nim mer vrede bracht. Men heeft bij het vaststellen van de nieuwe wereldorde geen rekening gehou den en geen rekening willen houden met het Christendom. Integendeel, men heeft de christelijke waarheden genegeerd en gebannen uit de samenleving. Wil men de nieuwe maatschappij in den juisten geest vormen, dan zal men wel degelijk rekening moeten houden met de christelijke beginselen. Over de „Jongeren en Politiek" zegt spr., dat de jongeren zich vroeger niet zoo ern stig op het politieke leven hebben bewo gen. Misschien te lang echter heeft de jeugd zich daarvan afzijdig gehouden. Or ganisaties van andere richtingen pogen de jeugd wèl onder hun banieren te brengen en daarom is spr. van meening, dat ook de Katholieke Staatspartij, wil zij later richting en leiding kunnen geven, haar jeugd in goede banen stuwt en voorbereidt voor de taak, welke haar te wachten staat. I Spr. omschrijft dan het doel van de po litiek en legt er den nadruk op. dat men door de politiek den mensch een behoor lijk maatschappelijk bestaan moet garan deeren. Naast de zorg voor het lichamelijk welzijn heeft de Katholieke Staatspartij ook haar zorg uit te strekken tot de gees telijke behoeften van het volk. Zoo beschouwd heeft de politiek een prachtig doel en de jongeren hebben hier mede een taak te vervullen, al wil dit geenszins zeggen, dat leder jongere nu maar dadelijk de eerste viool moet gaan spelen. Daartegenover staat, dat men niet steeds ongemotiveerde critlek moet uit oefenen, vooral niet ten aanzien van het geen door Katholieken is tot stand ge bracht De voornaamste taak der jongeren op politiek terrein is, volgens spr., te zorgen, dat zij belangstelling krijgen voor het staatkundig en maatschappelijk leven. Daarom is voor de Jongerenorganisatie noodig .de leden in de gelegenheid te stel len kennis omtrent alle voorname vraag stukken te verzamelen. Materiaal daarvoor is er genoeg. Maar daarnaast zijn er nog vele andere mogelijkheden, in verband waarmede spr. wijst op de Encyclieken, welke de laatste tientallen jaren zijn ver schenen en welke een schat van kennis in zich bevatten. Wanneer de nieuwe vrede komt, zal er moeten komen een vrede op christelijken grondslag. Of deze zal komen, zal mede van de jongeren afhangen en spr. meent de verzekering te kunnen geven, dat de Katholieke jongeren hun deel ten volle zullen bijdragen bij het verwezenlijken daarvan. Na een korte pauze werden door den voorzitter nog enkele mededeelingen ge daan, waarna sluiting der vergadering volgde. HET H. VORMSEL. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal, naar „St. Bavo" mededeelt, het Heilig Vormsel in het Dekenaat Lelden toedie nen: op 28 April voor volwasenen, van 29 April tot 1 Mei voor kinderen. GRONDVERKOOP VOOR WONINGBOUW Aan den Raad dezer gemeente is door de Woningbouwvereeniging „Eensgezindheid" een a^res gezonden waarin o.m. wordt ge zegd: dat het bestuur met teleurstelling heeft kennis genomen van het ingekomen stuk No. 19, waarin aan Raad wordt voor gesteld, plus minus 3600 M2 bouwterrein aan de van Speijkstraat en de door te trekken Evertsenstraat en Kortenaerstraat te verkoopen ten behoeve van particulieren woningbouw; dat het bestuur de meening is toegedaan, dat deze grond zou bestemd worden voor den aanbouw van arbeiders-woningen met voorschot krachtens de Woningwet; Redenen, waarom het bestuur Uwen Raad beleefd verzoekt, het hierboven genoemde bouwterrein te bestemmen voor den bouw van woningen met een voorschot overeen komstig de Woningwet. Hetwelk doende, enz. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. 2484. J. C. Duyndam. Noordwijk-Binnen, Schiestraat 19, beurt schipper. De zaak is thans omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: J. C. Duijndam en Zonen. Soort v. bedrijf: expeditiebedrijf. Venn.: J. C. M. Duijndam, N. J. Duijndam, J. C. Duijndam en C. J. J. Duijndam, allen te Noordwijk. De Wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Naar wij vernemen, zal de N.V. Zieken fonds „Tot Hulp der Menschheid" worden opgenomen in het „Burgerziekenfonds van 1904" N.V., eer van de financieel sterkste Ziekenfondsen te Amsterdam. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit blad. De 35-jarige A. N. is in zijn woning aan de Volmolengracht van de trap gevallen. De man liep een snijwonde aan het achter hoofd op en werd door den E.H.D, naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. AGENDA LEIDEN. Maandag, Jaarvergadering Alg. R.K. Pro- pagandaclub „Dr. Schaepman", ge bouw St. Josephsgezellenver., 8.15 uur. Dinsdag, „Geloof en Wetenschap", film avond, H. B. S. Mariënpoelstraat, te 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 9 Febr. a.s. waarfenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JANUARI 1940. Een zwaar zilveren armband, een arm band, bestaande uit stuivertjes, armband horloges, armband, actetasch inhoudende studieboek en psalm- en gezangenboek, boek „Leidraad Scheikunde", broodmes, briefopener, bivakmuts, bankbiljetten, boekje voor waardebons, ceintuurs, dames kousen, dekkleed, dameshorloge met ket ting, doktersinstrumenten, damespara- pluie, dictaatcahier, étui met ritssluiting, inh. sleutel en centen, koperen glassnijder, metalen gebaksdoos, gouden ring zonder inscriptie, gewicht van 2 ons, gewicht van 1 pond, gewicht van 2 kg., gouden ring met steen, gouden monogramring, hand schoenen, roode meisjeshoed, handbescher mers, handfietspomp, hondenhalsband, rood kinderhandtaschje, kindercape, kolen- zakken, moersleutel, muziekstukje, onder deel van fototoestel, portemonaies, pak, inh. papier, pantoffels, pantalon, premie- boek van N.C.R.V., padvindersriem, rij- wielbelastingmerken, paarlmoer rozen krans, 2 schriften, bruin geblokte sjaal, sleutels, stormlantaarn, een blauw, zwart, witte sjaal, een schort, een groene sjaal, een sigarettenkoker, een scheermesje met houder, een sigarenaansteker, een slinger van een auto, een schoolboek, een vosbont, vulpenhouders, vest, vulpotlooden, zakjes, zakkammetje, zilvergeld, zakmesje, een gouden oorknop. Gevonden in de Tram (stadslijn). Een rood regenkapje, handschoenen, een gedeelte kunstgebit, een zwarte dames- damesvulpenhouder, damesparapluies, een grijs wollen vest, een boodschappentasch, een blauwe alpinomuts, een sjaal, een zil veren damesvulpotlood je, een kinder-lees- boek, een portemonnaie met inhoud, een zwarte vulpenhouder. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdags ten poli- tiebureele alhier. DE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid was op 8 Februari als volgt: Aardewerk enz. 94, boekdrukkerijen, enz 60, bouwbedrijven enz. 1016, chem. nijver heid 9, houtbewerkers 152, kleedingbedrijf il, lederbewerkers 6, metaalnijverheid 400, boekbinders 20, textielnijverheid 235, voe dingsgenotmiddelen, 187 landbouwbedrij ven 145, handel 128, verkeerswezen 325, vtrzekering en bankwezen 11, vrije beroe pen 60, ongeschoolde handarbeiders 370, huispersoneel 7, verplegers 1, anayisten 2, naaisters 5, verkoopsters 14, serveersters 1, kantoorbedienden 22, verpleegsters 1, be drijfsleidsters 1, onderwijzeressen 1, ass. huishoudsters 8, dienstboden 5, dagmeis jes, kinderjuffrouwen 5, 2e meisjes 1, werk sters 29, fabr. arbeidsters 3, A. V. O. 2, strijksters 1. Totaal 105. Alg. Totaal 3440. 9 Febr. 1939 (w.o. 14 Wè V.) 4376; 8 Febr. 1938 4803. Ben. 13 Gesd. Werkloozen, 1 in werkverschaffing en 452 vorstwerkloozen. Wij weten, dcrt „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" ol aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen, zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen d© abonné's, d'e van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te neven; den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant. il\s

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2