RIJNSTREEK VK1JUAU 9 hfc-BKUAKl 1940 OE LE»1SCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP ALPHEN AAN DEN RIJN St. Josephsgezellen en K.J.M.V. Na een korte inleiding, gegeven door kapelaan C. M. Broers, respectievelijk vice- praeses en moderator der St. Josephsgezel len en K.J.M.V. hield kapelaan C. M. Klaver gisteravond in de zaal, voor deze beide jeugdstandsorganisaties een spreekbeurt, waarop spr. een korte uiteenzetting heeft gegeven van de gevaren van het Commu nisme. Hoewel het beter was in dezen tijd te spreken over goede beginselen, die be leefd kunnen en moeten worden, kan het zeer zeker ook zijn nut hebben onder oogen te zien wat Communisme eigenlijk wel is en welke de gevaren zijn, die het in zich bergt. - De leer van het hedendaagsche commu nisme, somtijds in een verleidelijk en ver lokkelijk kleed gestoken, is in werkelijk heid gebaseerd op de beginselen van de dialectiek en historisch materialisme van Karl Marx. Het is duidelijk, dat bij een dergelijke theorie niet het minste rekening wordt gehouden met het Eeuwig Opper wezen. Dat er geen onderscheid wordt ge maakt tusschen geest en stof en absoluut geen rekening wordt gehouden met een hooger doel. Tot zoover zijn de leerstellin gen van het communisme en van het socia lisme met elkaar gemeen, maar wat de so cialisten, de z.g. gematigde navolgers van den grondlegger van het Communisme, Karl Marx, meer met wettige middelen trachten te bereiken, meènen de commu nisten met gewelddadige middelen te mogen bevorderen. Daarom streven zij er naar vooral om de tegenstellingen tusschen de verschillende klassen steeds scherper te maken, vandaar terreur, gruwelen enz. Spr. legde op duidelijke wijze uit, aan de hand van de Pauselijke Encycliek „Divini Redemptoris" hoe verderfelijk de leerstel lingen van het communisme zijn en met welke beslistheid de dwaling van het atheïstisch bolsjewisme moeten worden verworpen niet alleen, maar ook bestreden. Spr. wees dan nog op het klaarblijkelijk sluimerend gevaar van het communisme hier in Holland, waar, al komt het niet altijd even duidelijk aan het daglicht, zijn krachten niet onderschat mogen worden. Spr. zeide geen betere bestrijding van die verderfelijke leer te kunnen aanduiden dan even consequent als de communisten han delen in het kwade daartegenover te stel len het goede, vooral door beleving van het katholicisme. Kapelaan Broers dankte hier na den spreker voor diens klare uiteenzet ting. Vervolgens werd overgegaan tot de weke- lijksche ontspanning. Ondertrouwd: Johannes van Wijk 29 j. en Adriana van der Tang 30 j. Dirk van Heusden 30 j. te Nieuwveen en Corne lia Theresia Schellingerhout. Gehuwd: Dirk van Leeuwen 21 j. te Nieuwveen en Maria Amala Rosalina Schel lingerhout. Overleden: Gerrit van der Meij 90 J., weduwnaar van Wilhelmina Kooij. BOSKOOP „De Boskoopsche Veiling". Woensdag avond werd in het Veilinggebouw de jaar vergadering gehouden van de vereeniging „De Boskoopsche Veiling". De voorzitter, Adr. van Leeuwen, opende deze verga dering waarna de secr. de notulen weergaf welke werden goedgekeurd. Het financieel verslag van den penningmeester gaf aan een beginsaldo van ƒ477.51; ontvangsten ƒ12603.40; totaal debet 13080,91, uitga ven ƒ12626.94; eindsaldo ƒ453.97. Uit het verslag van den veilingmeester bleek, dat ln 1939 250 veilingen hadden plaats gehad. Geveild werd aan bloemen voor een be drag van ƒ68926,51. Opgehouden of uit de hand verkocht: ƒ23111,37. Aan beshulsa werd geveild 400055 K.G. tot een bedrag van ƒ5980. Totaal opbrengst Boskoopsche bloemen en beshulst: 78017.88. Van de Ned. Sierteelt Centrale werd voor doorge draaide producten een bedrag van 2944.43 vergoed in tegenstelling met het vorige Jaar, toen 4607.52 moest worden vergoed. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heeern Adr. Looman, D. van Wijk en C. van der Willik. Allen werden met groote meerderheid van stem men herkozen. Hierna werd de begrooting voor 1940 wederom goedgekeurd. Deze be grooting was geraamd op 70.000. De con tributie werd weer vastgesteld op ƒ1.50 per persoon per jaar. Bij de uitloting van obligaties werden getrokken de nrs. 616, 667, 944, 717, 801, 360, 912, '333, 834, 767. Met nog enkele korte beschouwingen over den algemeenen toestand ging ook de rondvraag voorbij en werd de vergadering gesloten. R.-K. Ziekenhulsverpleging. De R.-K. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en Operatiefonds kwam in jaarvergadering bijeen in het Vereenigingsgebouw. Na ope ning door den voorzitter, de heer H. G. Mathot, las de heer Adr. Pannébakker de notulen voor, naar aanleiding waarvan de voorzitter opmerkt, dat besloten was, om in de laatstgehouden vergadering gedane voorstellen niet verder te behandelen. De ze voorstellen waren verhooging contri butie in verband met uitbreiding der ver zekering, ten tweede het voorstel om bin nen drie maanden het geheele jaar con tributie te betalen om tusschentyds uit treden der leden tegen te gaan. Aangezien echter by de vorige vergadering het aan tal stemimen tegen elkaar opwoog met slechts een kleine meerderheid voor het laatste voorstel, had het bestuur gemeend cm hier niet verder op in te gaan en daar om de zaken te laten zooals ze voorheen zijn geweest Vervolgens deed de heer P. L. Binken voorlezing van de begrooting 1940, welke sloot met een bedrag van 4128,47. In het afgeloopen jaar werden 590 verpleegdagen uitgekeerd aan 35 pa tiënten. Van de 1432 leden die de vereeni ging telt zijn er 1244 betalende leden. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing wer den de drie aftredende leden t.w. de hee- ren H. G. Mathot A. Th. Houdijk en C. Brand, welke alle drie him benoeming we derom aanvaardden. In de vacature van den heer G. P. de Gunst werd gekozen de heer P. van der Louw. De voorzitter sprak een woord van dank aan den heer de Gunst, die wegens militairen dienst zijn krachten niet langer aan de vereeniging kon geven en hoopte, dat in den heer van der Louw een waardige opvolger zou zijn gevonden. Waar de rondvraag niets nieuws aan de orde bracht, werd de vergadering gesloten. Arboriculture. De vereeniging van leerlingen en oud-leerlingen der Rijkstuin bouwschool te Boskoop heeft in hotel Klaassen weer eens getoond, dat zijn op haar tijd ook de vroolijke noot weet te waardeeren en te bevorderen. Een Bonte avond was samengesteld waaraan bijna al le leerlingen het hunne hadden bijge dragen. De heer N. Weyer opende dezen a/vond was samengesteld waar bijna al- van harte welkom op dit feest. Spr. wees met genoegen op de top-prestaties die ge leverd waren by gelegenheid van het 40- jarig bestaan der school en bij het afscheid van directeur Moerlands. Een bijzonder welkom nog aan den directeur der school met echtgenoote, de heer en mevr. Jacobi. Vervolgens werd begonnen met het eigen lijke feestprogramma, waarvan de artistie ke leiding in handen was van den heer F. C. Deeg; tooneel en décor: H. Dorgelo en muziek: A. Dassen. Van het tooneelspel be staande uit diverse kluchten en voordrach ten was zeer veel werk gemaakt en alhoe wel de meeste der spelers geen routine op de planken hadden, werd dit niet eens op gemerkt. Ook de muziek als entourage viel in den smaak en mag werkelijk zeer goed genoemd worden. Noemen we bijvoorbeeld op gebied van swing-muziek het nummer Honeysucklemoon met tot drummer onze plaatsgenoot de heer K. Rosbergen. Na de pauze werd wel de clou gevormd met „Een parodie op de Eindles", waar swing de toonaangevende plaats, boven de onderwij zer innam. Een zeer geslaagd nummer. Door de Dansband ,.The Collegians" werd de rest van den feestavond op voortreffe lijke wijze gevuld en ieder zal met genoe gen op dezen gezelligen Arbori-avond te rugzien. BODEGRAVEN Geboren: Johannes z. v. J. W. Bos en W. Schoo. Dirk Johannes Jacobus z. v. A. Schippers en C. C. M. van Varik. Jan Willem z. v. W. Hoogendoorn en R. van Dijk. Wilhelmina Geertruida d. v. C. Noordhoek en G. A. A. Touw. Ondertrouwd: J. van Serkerfburg en P. C. Hogervorst. D. Houweling en G. E. van Beek. Overleden: Hendrika van der Burg (weduwe van Th. Voest) 93 j. Trijntje Verwaal (echtg. van A. Edelman) 68 j. Janna Hogendoorn (weduwe vdn J. Blonk) 65 j. Gevestigd: J. de Koning, Nieuwstr. 31, van Zwammerdam en J. M. de Ko ning, van Alphen aan den Rijn. L. C. Klootwyk, Pr. Hendrikstraat 39, van Som- melsdijk. Vertrokken: J. van Pruissen,, naar Bodkoop. HAZERSWOUDE EEN SCHUUR INGESTORT Twee paarden en negen varkens onder het puin Hedennacht is een schuur van ongeveer 20 meter lengte achter de woning van den landbouwer W. Verbey ingestort. In de schuur, die van steen gebouwd is, bevonden zich 2 paarden en 9 varkens. Naar wij vernamen bekwamen de varkens geen letsel, ook één paard kwam er onge deerd af, terwijl het andere paard heden morgen nog niet uit de overblijfselen der schuur bevrijd was. Een veearts was ter plaatse om het dier te behandelen. Geboren: Nicolaas Hubertus Maria Michaël z. van J. M. Zwartjes en P. C. van Egmond Wilhelmus Bernardus z. van P. J. A. Smits en A. M. Janmaat. Overleden: Cornelis van Nierop, 74 jaar, wed. van C. Edelaar. NIEUWKOOP Geboren: Gerardus z. van M. Wijman en E. B. van Leeuwen. Antonius Jaco bus Nicolaas z. van A. van den Berghe en J. M. van den Bosch. Getrouwd: Ph. van der Horst 28 j. en M. C. van 't Kruis 23 j., te Nieuwveen. Overleden: H. P. van der Stel 80 j., wed. van J. Noordgraaf. A. Koole 91 j., weduwnaar van J. Oudshoorn. A. Beuk 83 j. wed. van J. P. van der Laan. G. van de Bruinhorst 74 j., echtgenoote van M. Mur. De Raad van Nieuwkoop kwam onder leiding van burgemeester Van der Weijden in vergadering bijeen, waarby alle leden present waren. Na opening en notulen wordt by de in gekomen stukken overgelegd een verzoek van de bijzondere scholen om het gebrui kelijke voorschot over 1940. Bij de behan deling van de begrooting op 25 October 1.1. i3 dit bedrag reeds vastgesteld op 13.28 per kind, hetwelk thans wordt toegekend aan de Christelijke School voor 96 kinde ren, aan de R.-K. Jongensschool voor 88, aan de R.-K. Meisjesschool voor 89 en kan de R.-K. school te Noorden voor 193. De R.-K. Volksbond diende een verzoek in om de kinderbijslag in de steunregeling te verhoogen van 50 op 75 ct. B. en W. stel den voor om dit verzoek in te willigen mede omdat in alle omliggende gemeenten reeds 75 ets. wordt toegekend. Na eenige bespreking wordt dit eenparig goedgevon den. De heeren A. Leenhard en A. C. van Koert zonden bericht, dat zij hun herbe noeming tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim niet aannemen, waarom B. en W. thans voorstellen om deze vacatures onvervuld te laten en het aantal leden terug te brengen van 5 op 3, hetgeen wettelijk verantwoord is. Wordt goedgevonden. Woningtoestand. De inspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid, belast met het toe zicht op de volkshuisvesting geeft in over weging, gelet op het bepaalde in artikel 25, le lid der Woningwet de woningen B Nos. 117 en 119 te Noorden, bewoond door P. Splinter en wed. W. Pieterse, onbewoon baar te verklaren, omdat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonba ren staat gebracht kunnen worden. Uit de besprekingen bleek, dat in Noor den gebrek is aan behoorlijke woningen, waarom het onlogisch gevonden wordt wo ningen onbewoonbaar te verklaren met de zekerheid voor oogen, dat voor deze men- schen geen woning beschikbaar is. De voorz. beaamt dit, doch indien van overheidswege wordt ingegrepen moet dit geld kosten. Het Rijk stelt subsidie be schikbaar, waaraan echter de voorwaarde verbonden is, dat de gemeente evenveel bij- diaagt en in sommige gevallen ook garan ties verleent. Voor garanties wordt niets gevoeld, waarom de voorz. de vraag stelt of men in piincipe bereid is een zeker bedrag a fonds perdu te voteeren voor subsidie ten behoeve van een beperkt aantal woningen, bijv. 10. Hieromtrent wil de Raad geen toezeg ging doen, doch B. en W. moeten maar eens met een voorstel komen. Intusschen besluit men het voorstel tot on bewoonbaar-verklaring aan te houden. Op 2 Mei 1940 verliest de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters haar rechtskracht, aangezien zij voor slechts 5 jaren door de Kroon werd goedgekeurd. Behoudens eenige ondergeschikte, door den Commissaris der Koningin aangegeven ver anderingen wordt de verordening opnieuw vastgesteld. Gedeputeerde Staten verlangen, dat de winst van het electriciteitsbedrijf voor het volle bedrag in de reserve wordt gestort, tengevolge waarvan 2000 aan inkomsten uit de begrooting voor 1940 moet worden gelicht en voor dit bedrag een nieuwe dek king moet worden gezocht. In verband daarmede stellen B. en W. Donderdagavond te half acht kwam de vroedschap voor de eerste maal in het nieuwe jaar in openbare vergadering bij een onder presidium van den edelachtb. heer J. A Bakhuizen. Deze vergadering was oorspronkelijk tegen 2 Februari be legd, doch werd toen afgelast. Weth. Ran is absent. Als de secretaris goedkeuring heeft ver kregen op zijn notulen, deelt de voorz. mede, dat het niet in zijn voornemen ligt een nieuwjaarsrede te houden. Spr. be perkt zich tot eenige opmerkingen. Zoo spreekt hij zyn blijdschap uit over de ge zondheid, waarin de raadsleden zich bevin den en hoopt, dat Gods zegen in 1940 op de leden, zoowel als op hun gezinnen moge rusten dat Hij hun de kracht moge geven de gemeente-taak goed te behartigen. In verband met den oorlog hoopt spr., dat ons vaderland buiten de verschrikkingen zal mogen blijven. Ten slotte wijst hy op de lichte bevolkingsgroei, een aanwas met 39 zielen, waardoor het getal ingezetenen van 1856 opliep tot 1895. Nu op naar de 2000! Voorschotten aan de bijz. scholen. Na de gebruikelijke hamerstukken ko men de verzoeken der bijzondere scholen voor een voorschot over 1940 ter tafel. Waar de openbare school per leerling ƒ11.38 heeft besteed, heeft de R.K. school recht op een voorschot van 136 maal dit bedrag, dus ƒ1547.68 en de Chr. school, met gemiddeld 82 leerlingen, op 933.16. In vier termijnen zullen de gelden worden uitbetaald. De gemeente en het ziekenfonds. De heer Springintveld bereikt nog wel eens wat met zyn voortdurend hameren op hetzelfde aambeeld. Had hy eenige ver gaderingen terug met zijn B-steun succes geboekt, thans mocht hy het genot sma ken, dat de gemeente eindelijk bereid is voor het aantal opcenten op de personeele belasting, dat in de vorige vergadering is teruggebracht met 25 opcenten, weder op het vroegere aantal van 200 te brengen, waardoor de inkomsten met 1390 worden verhoogd en voor het restant de post „on voorziene uitgaven" te verlagen. Meerdere leden zoeken nog naar een weg om dit bedrag op andere wijze te vin den, doch slagen niet daarin, mede omdat vrij en hierop wees de voorz. nadrukke lijk, in zulk een onzekeren tijd leven. De voorz. wijst op verschillende uitgaven als voor de luchtbescherming, ziekenhuiskos ten, welke post in 1939 een groot tekort aanwijst, het sneeuw wegruimen met be strijding van de gladheid, de daling van de belastingopbrengst in het verschiet, enz. Conform het voorstel wordt daarna be sloten. Krachttarief electriciteit. Naar aanleiding van de in de laatst ge houden vergadering gevoerde besprekin gen hebben B. en W. een onderzoek inge steld naar de vraag of en in hoeverre de afnemers van stroom voor krachtdoelein den middels het tarief worden achterge steld bij de afnemers van stroom voor licht- doeleinden. Uit een overgelegde bereke ning blijkt, dat steeds bij ellce geleidelijk toegepaste verlaging de verhouding is ont- Door de invoering van het vastrechttarief voor het lichtverbruik per 1 Januari 1930 is de verhouding in zooverre gestoord, dat door de enorme stijging van het aantal K. W.U. (van 50804 in 1929 tot 29414 in 1938, een vermeerdering dus van 84 pet.), het licht aan de afnemers gemiddeld kostte 18.8 cent per K.W.U., terwijl het kracht- verbruik, dat in hetzelfde tijdperk terug liep van 16267 tot 14814, nu de afnemers kost gemiddeld 15.9 cent per K.W.U. Hierin zien B. en W. een reden om de krachttarieven, ingaande 1 Januari 1938 met één cent per K.W.U. te verlagen en te brengen op 18, 16, 12 cent voor resp. 100, 200 en 500 K.W.U. afname. Geopperd wordt nog de gedachte om de meterhuur met /10 ets. per maand te ver lagen, waartegenover gesteld wordt, dat dit wel eens tariefsverhooging tot gevolg kon hebben. Het voorstel van B. en W. wordt goed gevonden. De rondvraag leverde van alles en nog wat op, waarbij de gladheid en onbegaan baarheid van de wegen een dankbaar ob ject vormden. Volgens sommigen verdien den B. en W. alle lof voor hun activiteit, volgens anderen waren zij in ernstige mate tekort geschoten, waarbij men speciaal op het oog had de wegen, welke in onderhoud zijn by een waterschap, meer bijzonder het gedeelte tusschen de dorpen Nieuw koop en Noorden. Dit wees de voorz. ech ter positief van de hand en zou het zelfs onbetamelijk achten om op andermans wegen te gaan grasduinen. Spr. zegt een keer den dijkgraaf van dat waterschap schriftelijk op de gladheid gewezen te heb ben, waarna nog denzelfden dag op de pol derwegen zand gestrooid is. Uit voorbeel den van meer andere gemeenten bleek, dat, rekening houdende met de omstandighe den, de wegen in Nieuwkoop en Noorden beter verzorgd zijn geworden dan elders, voorzoover zij in onderhoud waren bij de gemeente. Ook de luchtbescherming kreeg nog ruimschoots haar deel. Reeds een behoor lijk bedrag is hiervoor besteed, doch ander maal moet, ingevolge advies van de ge meente-arts 700.beschikbaar worden gesteld, waartoe tegelijk besloten wordt. gevonden in de ziekenfondspremie btf werkloosheid der leden bij te dragen. B. en W. stellen n.l. voor 25 pet. van de premie uit de gemeentekas te betalen, het ziekenfonds te Alphen zal dan een gelijk percentage lijden, waardoor de werklooze kan volstaan met 50 pet. te voldoen. Bij een raming van gemiddeld 15 werkloozen en 5 die ten laste van het burgerlijk arm bestuur komen, zal de gemeente wekelijks pl.m. 2.40 moeten betalen, wanneer per fondslid gemiddeld 12 ct. uit de openbare kas gerekend wordt. Weth. Koren voegt er nog aan toe, dat het de bedoeling van B. en W. is ook de tuinders van deze regeling te doen profi teered voorzoover zij van gemeentewege steun genieten, bovendien geldt het voor hen slechts voor het winterhalfjaar. Z. h. st. wordt het punt aangenomen. Extra bijslag aan kleine tuinders. Het kost sommigen wat zich bij hun stands- en/of vakorganisatie aan te sluiten. Ze zien er geen heil in, ja hoogstens een middel om van hun zuur verdiende pen ningen nog iets voor contributie in te boe ten. Gewoonlijk zijn het niet de prettigste leden der vereeniging. Zoo peinsden wij, toen de voorz. de toe slag van ƒ0.45 per week aan kleine tuin ders op het tapijt bracht. Dank zij de ac tiviteit van den plaatselijken L.T.B., is het tot een onderhoud gekomen tusschen de heeren Kampschöer, ir. Van der Helm, tuinbouwconsulent, een vertegenwoordiger van het betrokken departement en de ge meente, waarbij de laatste zich heeft laten vinden een adres aan het Ministerie van Sociale Zaken te zullen richten, waardoor ook voor de Nieuwveensche kleine tuin ders een geringe steun zal loskomen, die in bijna alle omliggende gemeenten reeds genoten wordt. De toeslag zal verleend worden met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. jL De politie ter tafel. In de zitting van 20 Dec. had de voorz. een zeer zwaar gerecht ter tafel gebracht, dat de vroede vaderen niet bij machte wa ren te verwerken. Doch laten wij ons dui delijker uitdrukken, want u mocht de hee ren anders ongegrond van kannibalisme verdenken. We weten, dat de politiediens ten sinds het vertrek van den gemeente veldwachter Hardam in 1933, uitgeoefend worden door den rijksveldwachter C. Udo en dat de gemeente daar een niet on belangrijk financieel voordeel door had, daar zij tot 1937 kon volstaan met een gra tificatie van 80 per jaar; een douceurtje, dat zij ook nadien nog gaarne had willen geven, doch dat de ordebewaarder op 's rijksbevel niet langer mocht acceptee ren. Toen had Nieuwveen heelemaal koste loos rust en vrede. Dat kon wel lang, maar niet altijd zoo blijven en Den Haag stelde onze gemeente voor de keus óf een nieu wen gemeente-veldwachter benoemen, óf toepassing van art. 225, 1ste lid der ge meentewet vragen, wat hierop neerkomt, dat Nieuwveen dan een rijksveldwachter voor gemeentediensten aanvraagt en diens salaris voor 2/3 deel betaalt. De voorz. meent, dat de leden ruim schoots de tijd hebben gehad het toen aan gehouden agenda-punt te overdenken en vraagt thans naar hun oordeel. Persoonlijk blijkt hij meer voor een gemeente-veld wachter te zijn, daar de gemeente meer gezag over deze dan over een van het Rijk heeft. De heer Springintveld houdt het bij de rijkspolitie. Het salaris komt niet geheel ten laste der gemeente, bovendien is men vrij van kleedinggeld en de zorg voor een woning drukt ook niet op onze schou ders. Weth. Koren en de heer Vreeken willen ook toepassing van voornoemd artikel. De eerste vraagt of de voorz. niet bij machte is eenige invloed bij den Commissaris der Koningin aan te wenden bij de benoeming van een rijksveldwachter, doch deze be looft hem niets. In stemming gebracht blijken de zes aan wezige leden allen voor rijkspolitie, zoo dat in dien geest zal worden verzocht. (Wij vernemen nog, dat naast den heer Udo een nieuwen rijksveldwachter komt, zoodat de gemeente dan de beschikking over twee politiedienaren zal hebben, waarvan één uitsluitend ter beschikking der gemeente blijft). Bij de rondvraag informeert de heer Springintveld naar de conferentie, welke met „Stad en Landschap" zou plaats vin den, waarop de voorz. antwoordt, dat de slechte wegen de schuld dragen van het uitstel, maar dat de volgende week het „rendez-vous" zal doorgaan. Voorts vraagt deze of er aan de kapotte straatlantaarns gewerkt zal worden. Wordt toegezegd. Weth. Koren blijkt een gevoelige snaar te raken, als hij inlichtingen vraagt naar het verband tusschen de drie processen- verbaal, gevolgd door evenveel geldboe ten, tegen den houtverkooper L. ter plaat se en de voorgestelde, doch verworpen plannen tot wijziging eener vordening. De voorz. zegt hierover geen verant woording schuldig te zijn. Volgt hierna sluiting. KOUDEKERK „Kunst na Arbeid". Door het fanfare corps „Kunst na Arbeid" alhier, is ter voorziening in de vacature ontstaan we gens het overlijden van den heer J. van der Kaay, tot directeur benoemd de heer M- Bolderdijk, te Leiden. Geboren: Johannes z: van A. D. J. Hooijberg en H. Schellingerhout. Klaas z. van K. Schellingerhout en M. Oosterom. DE KWAKEL L. T. B. Jaarvergadering van den L. T.B. afd. De Kwakel. De voorzitter, de heer P. W. Pouw, heet de 50 aanwezigen, den burgemeester en den geest, adviseur van harte welkom. Op verzoek van den voorz. neemt de heer M. v. Tol, als afge vaardigde van de Bloemenvereeniging, aan de bestuurstafel plaats. De voorz. deelt mede, dat een grooter toewijzing van kunstmest is verkregen. Door den heer Th. J. Konst worden de bonnen van deze toe wijzing aan de betrokken tuinders uitge reikt. Door de reorganisatie van den L.T. B. is de vertegenwoordiger in de vakgroep „Kweekers", de heer C. Huygsloot te Roe- lofarendsveen, en in den vakgroep „Tuin ders" de heer J. Volgering te Ter Aar. De voorzitter in den Kring R'veen, C. Huig- sloot, de secretaris F. Sassen te Ter Aar. De penningm. heeft een batig saldo van ƒ77.07. De jaarverslagen worden stil aan hoord. De periodiek aftredende heeren Mar. Kleyn, A. Vlasman en W. Verlaan worden herkozen. In de vac. wijlen Th. P. Könst wordt gekozen de heer Th. J. Könst. Vervolgens is het woord aan den burge meester. De secretaris krijgt van spr. een pluim. Spr. is optimistisch gestemd over de land- en tuinbouwbedrijven. Hij drukt zijn tevredenheid uit over de gegeven tuin en landbouwcursussen en de praatavonden voor veehouders in deze gemeente. Zoo'n praatavond zal waarschijnlijk ook komen voor den tuinbouw. Voorts spoort spr. de tuinders aan hun kinderen te zenden naar de tuinbouwschool te R'veen. De geest, adviseur houdt een prachtige speech over het „Gezin" De wijzigingen in het collect arbeiderscontract door „Deus Dedit" wor den aanvaard. De burgemeester stelt voor het uurloon van losse arbeiders te stellen op 0.30 in plaats van f 0.29. Aanvaard. Vervolgens wordt het reglement op voorstel van het bestuur vastgesteld. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12