SPORT STADS NIEUWS Invoering van uniforme emmers bij den vuilnis-ophaaldienst DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 «JE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenv<ntspry*: voor L«td«n II cent per «eek; I 150 per kwartaal Bij tnu efenten '0 cent per wtvrit; f 180 per kwartaal. Franco per po»t 185 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 8 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per ptaatsing. al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 het kwik zakt weer. De Bill seint: Verwachting: Voor het Noorden: Weer Invallende of toenemende vorst. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt. Plaatselijk eenige neer slag. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Voor het Zuiden: Daling van tempera tuur tot om het vriespunt, mistig of neve lig tot betrokken. Nu en dan eenige neer slag. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk veranderlijk, later uit Oostelijke rich tingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: motregen met mist, krachti ge N. O. wind, 0 gr. C. Vllssingen: regen met mist, matige Wes telijke wind, 2 gr. C. De Bilt: motregen met mist, zwakke Z. W. wind, 3 gr. C. Groningen: mist, matige O. N. O. wind, 0 gr. C. Maastricht: regen, matige Zuid-Westelij ke wind, 6 gr. C. BUITEN I.ANDSCH WEERO VERZICHT. In den loop van den nacht trad een be- 'angryke wijziging in de aigemeene lucht- druk-verdeeling in. Het gebied van hoo- g'-n luchtdruk over Scandinavië van 1030 mbar, dat gisteren voortdurend langzaam in beteekenis afnam, begon zich te herstel- Jen, terwijl in het maximum over het Ibe- rich Schiereiland en het Middellandsche Zeegebied de barometers begonnen te da- it-n. Tengevolge hiervan nam de strooming van warme Oceanische luchtmassa's over Frankrijk in intensiteit af. Het geheele Zuiden van ons land kwam in den nacht in deze warme strooming. In de Bilt steeg de temperatuur tot plus 5 graden. In het Noorden van ons land begon de luchtdruk echter sterk te stijgen onder invloed van de hernieuwe uitbreiding in Zuidelijke richting van het maximum over Scandina vië. Hierdoor bleef de wind Oostelijk en werd iets koudere lucht uit Duitschland aangevoerd, terwijl ook de scheiding tus- ec-hen de strenge en de lichte vorst, welke zich juist ten Zuiden van Denemarken over Noord-Duitschland moet bevinden zich weer in Zuidelijke richting naar onze crr.geving beweegt. In Noorwegen, Zweden en de Randstaten komen nog steeds zeer lage temperaturen voor. Voor de kust van Portugal ontwikkelen zich ineuwe sto ringen, welke daar zeer zware regenval veroorzaken, deze bewegen zich In Noord- Oostelijke richting naar Frankrijk. De Oceaandepressie ten Zuid-Westen van IJsland vult thans snel op. In het Middel landsche Zeegebied en de Balkan is de lachtdrukverdeeling zeer vlak, en heerscht mistig of nevelig en betrokken weer. In Hongarije, Yougo-Slavië en de Povlakte vriest het plaatselijk nog licht. luchttemperatuur 1.4 gr. a T LICHT OP VOOR FIETSERS eJLt Van Donderdagnamiddag 5.27 uur tot Viydagmorgen 7.— uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee od Vrijdag 9 Febr. voorm. 3.25 er. nam. 3.50 uur. Maan op 7.32 dot Vrijdagochtend. Maan onder 6.37 uur Vrijdagavond. WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. Daar de vorst zich thans weer langzaam over het Noorden van het land naar het Zuiden ultbrendt, zullen de wegen aanvan kelijk in Groningen, Friesland, Drenthe en Noord-Holland, later ook in Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overysel plaatse lijk zeer glad worden. BOETETOCHT NAAR DE ZOETE LIEVE VROUW VAN 's-HERTOGENBOSCH, OP 11 FEBRUARI as. Zeer groote deelname. De organiseerende Vereenigingen van de Gebeds- en Boeteactie hebben zich wegens de overweldigende groote deelname aan de Boetetocht, genoodzaakt gezien zeer spe ciale maatregelen te treffen om de deel nemers in de gelegenheid te stellen de plechtigheden te 's-Bosch te kunnen volgen. Op 11 Februari a.s. worden alle deel nemers, dus ook zij, die per autocar of op andere wijze naar den Bosch gaan, tus- schen 10 en 10.30 uur verwacht bij het station te 's-Bosch, om zich van daar in groepen, onder leiding van de leden van de Vereeniging „Voor God en Vaderland", biddend naar de Kathedrale Basiliek van St. Jan en de Jacobskerk te begeven. In de Basiliek van St. Jan zal om 11 uur een Pontificale Hoogmis worden gecelebreerd door Z.Hw. Excell. Mgr. Dr. J. M. Buckx, terwijl Z.Hw. Excell. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Bosch, om 11 uur een Pon tificale Hoogmis zal celebreeren in de St. Jacobskerk aan de Hinthamerstraat. Om 3 uur in den namiddag zal in de Basiliek van St. Jan een plechtig Lof plaats hebben, waaronder Mariapreek door den HoogEerw. ZeerGel. Heer Dr. J. F. Feron, President van het Gr. Seminarie te Roer mond. Deze laatste plechtigheid zal door den K.R.O. per radio worden uitgezonden. De gebeden en gezangen gedurende de plechtigheden te verrichten, worden te 's-Bosch in druk uitgereikt. Aan de deelnemers kunnen wegens de zeer groote deelname vanwege het Bureau V.N.B. geen deelnemerskaarten worden toegezonden, terwijl in de kerken ook geen plaatsen gereserveerd worden. Aangeraden wordt een vouwstoeltje en ook eenigen mondvoorraad mede te nemen. Adressen van eetgelegenheden zullen bij aankomst te Den Bosch door de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer worden uitgereikt. Teneinde die deelnemers, die eventueel te laat in 's-Bosch zouden arriveeren om een der twee Hoogmissen by te wonen, in de gelegenheid te stellen een H. Mis te hooren, zal om 11.30 uur in de St. Catha- rinakerk aan de Vughterstraat en om 11.45 uur in de St. Pieterskerk, Achter de Tolbrug, een H. Mis worden gelezen. Nabericht: De Nederlandsche Spoorwe gen hebben, in verband met het requiree- ren van geheele treinen door de Regee ring, zich genoodzaakt gezien het aantal speciale kaarten te beperken. Dat men daarom zich niet kwaad make op onderge- teekende, want wij kunnen geen ijzer met handen braken; voor overmacht moet een ieder zwichten. Leiden en omstreken heb ben 250 plaatskaarten toegewezen gekre gen, 125 bruine kaartjes voor den trein van 8.14 en 125 blauwe kaartjes voor den trein van 9.14 uur; men Kijke dus goed uit, welk kaartje men in ontvangst neemt: de groep, die des mor gens om 8.14 uit Leiden vertrekt, dus hou ders van bruine kaartjes, vertrekt weer uit Den Bosch om 17.44 uur; de houders van blauwe kaartjes vertrekken weer uit Den Bosch om 18.44 uur. Zij. die in Aiphen wil len insiappen, kunnen dat ook gerust, aan gezien de trein daar stopt. Degenen, die door mij door de omstandigheden moeten teleurgesteld worden, kunnen zich even tueel opgeven bij mevr. Rooyakkers, Mare 20. Met genoemde dame heb ik af gesproken, dat alle nakomers zich met haar in verbinding zullen stellen, om een autobus van de Vios te vragen; reeds zijn er 10 deelnemers, vertrek vanaf de Mare op met de Directie afgesproken tijd, wel ken men kan hooren bij genoemde dame. Ik hoop, dat deze maatregel doeltreffend moge zijn. Wie dus nog mede wil, of door mij eventueel zou teleurgesteld worden, ver- voege zich bij mevr. Rooyakkers. Mare 20, Leiden. Kap. BENDE, Larenzkade 16a, Leiden. KON. NED. VOETBALBOND. ZES EERSTEKLASSEWEDSTRUUEN IN HET ZUIDEN VASTGESTELD. Naar wij vernemen is door het bestuur van den K. N. V. B. besloten alle compe titiewedstrijden vastgesteld voor Zondag J! Februari, af te lasten, een en ander in verband met den slechten toestand der terreinen door sneeuw en vorst. Men heeft een uitzondering gemaakt voor de zes wedstrijden der eerste klasse in het Zuiden. Deze zijn n.l. niet afgelast, doch de consuls zullen Zondagmorgen het terrein keuren en van die keuring zal het afhangen of de ontmoeting doorgaat De zes wedstrijden in kwestie zyn: EindhovenP. S. V.; M. V. V.Juliana; N. A. C.Limburgia; B. V. V.Longa; Willem IIHelmond; en N. O. A. D.Roer mond. HOCKEY HOCKEYBOND LAAT DE WEDSTRIJDEN DOORGAAN. Het bestuur van den Kon. Ned. Hockey- bond heeft de wedstrijden vastge teld voor Zondag a.s., niet afgelast. Aan de vereeni gingen zal een circulaire worden gestuurd met het verzoek zoo veel mogelijk te wil len bevorderen de ontmoetingen te laten ,-oorgaan. Men hoopt, dat de vorst Zondag vrijwel geheel uit den grond is en de ter reinen bespeelbaar zullen zijn. Alle wed strijden zullen wel geen doorgang kunnen vinden, doch men vertrouwt dat er althans enkele ontmoetingen kunnen worden ge speeld. Het publiek verleene thans zijn noodzakelijke medewerking Het Is thans 7 jaren geleden, dat onze ge meentelijke reinigingsdienst voor het inza melen van huisvuil de nu ons allen be kende roltrommel-auto's in bedrijf stelde. Leiden was toen in ons land de eerste ge meente, waar dit type auto voor den g e- heclen ophaaldienst werd door gevoerd Tal van plaatsen hebben met groot suc ces dit voorbeeld gevolgd. Op een belangrijk punt is echter in de Sleutelstad verbetering achterwege geble ven en wel bij het voorwerp „den vuilnis emmers", het stiefkind in de meeste huis houdingen, den steen des aanstoots van den openbaren weg. Een beschrijving behoeft het algemeen gebruikte vuilnisvaatwerk wel niet, gun stige uitzonderingen natuurlijk doorgela ten. Men ziet ze dagelijks langs de straat, die stillevens van open kisten, blikken, emmers teilen en doozen. De open vuilnisbaloken en -emmers, prooi van de straatjeugd, de lorrenzoekers en den wind, zijn dikwijls oorzaak van ern stige straatverontreiniging, waardoor aan den straatveegdienst groote kosten moe ten worden besteed. Het nadeel van onvoldoend vaatwerk wordt wel zeer sterk gevoeld door de werklieden, die zyn belast met den op haaldienst. Zy toch moeten dagelijks dit nuttig werk verrichten in een sfeer van stof en stank, waarbij nog komt, dat zij veelvuldig aan het gebrekkig vaatwerk de handen verwonden. Bovendien wordt het huisvuil dikwijls geborgen in allerlei kleine potjes en panne tjes (soms ziet men van één gezin er 3 of meer aan den weg staan) waardoor een vlugge werkwijze voor den ophaaldienst zeer wordt bemoeilykt. Een en ander heeft er toe geleid, dat men reeds in vele andere gemeenten er toe overging in te voeren een mechanisch systeem van vuilnisinzameling, waarbij aan de ingezetenen van gemeentewege één huisvuil emmer in bruikleen werd ver strekt. Niet alleen bleek het mogelijk hierdoor een groote hygiënische en aesthetische ver betering van de Ophaaldiensten te verkrij gen, doch er kon tevens een aanzienlijke bespaiing op de exploitatiekosten van de reinigingsdiensten worden verkregen. Het behoeft dan ook geen verwondering, dat de directeur van den Reimgingsd.enst, dt heer De Jong, met groote belangstel ling de verkregen successen elders heeft gevolgd. Nu het nieuwe systeem de moeilijkheden der proefperiode heeft doorstaan, heeft hij gemeend, dat Leiden niet mag achterblij ven en werden dan ook de noodige voor stellen bij het gemeentebestuur aanhangig gemaakt. Op 28 Augustus j.l. hechtte de gemeen teraad hierop zijn goedkeuring en reeds is een groot aantal keurige huisvuilemmers in voorraad. Met de uitreiking van de genummerde emmers, velke gratis worden verstrekt, hoopt men de vo'gende week aan te van gen en wel voorloopig in één van 't 10-tal wijken, waarin de stad voor den ophaal dienst verdeeld is. In den loop van dit jaar zullen dan releidelyk ook de andere wijken voorzien worden. Vóóraf ontvangen de bewoners een cir culaire, waarop de noodige inlichtingen tot hel welslagen van het nieuwe systeem zyn afgedrukt. Zooals bekend is, wordt hier ter stede drie maal per week bet huisvuil bij de ingezetenen afgehaald. Velen hebben de gewoonte dit slechts één of twee maal aan den ophaaldienst af te geven. Men breke voortaan met deze slechte gewoonte en geve den emmer drie maal aan den ophaaldienst ter le diging af, ook al is deze slechts voor een deel gevuld. Hierdoor is het mogelijk een juiste or ganisatie voor den ophaaldienst samen te stellen en de kosten te verminderen. Bovendien eischit het nieuwe systeem goed gesloten deksels, anders is lediging niet mogelijk. De emmer mag dus nooit overvol zijn. In den winter geve men den emmer een vorstvrije plaats, teneinde moei lijkheden bij het ledigen te voorkomen. Naar wij vertrouwen zullen de ingeze tenen voor het welslagen van het nieuwe systeem hun volle medewerking verleenen. Ongetwijfeld zal het den reinigingsdienst dan mogelyk zijn een betere en meer eco nomische inzameling van huisvuil te ver krijgen en zal ook in Leiden de spreuk in vervulling gaan: „Gesloten vaten, schoone straten." Over de wijize waarop de nleurwe vuilnis emmers worden geledigd deelt men ons het volgende mede: De te ledigen emmer wordt op een schommels tuk gezet, dat aan de achterzij de van den wagen hangt. Dit beweegbare raam is voorzien van een paar spiraalveeren, waardoor de li chaamskracht, benoodi'gd voor het omikip- pen van den emmer, sterk gereduceerd wordt. Wanneer nu de emmer 90o gedraaid is, begint het luikje, dat de stortopening afsluit, zich te openen tegelijk met het dek sel van den emmer. Het uitvallen der stof fen uit den emmer is hierbij onzichtbaar. In totaal zullen 22268 emmers gratis wor den uitgereikt. De gemeenteraad heeft hiervoor in Augustus jl. een crediet van f 48.000 beschikbaar gesteld, t. w. 39.100 voor emmers en 8000.voor ombouw der vuilniswagens. Andere dan deze vuilnisemmers zal men niet meer op het trottoir mogen zetten, omdat andere vuilnisemmers niet in de om gebouwde wagens zullen kunnen geledigd worden. Wie aan één vuilnisemmer te kort heeft, kan er een tweede bij k o o p e n. Tenslotte vestigen we nog eens nadruk kelijk de aandacht op deze bepaling: de vuilnisemmer wordt gratis in bruikleen afgestaan en behoort voortaan bij het huis, zoodat de bewoner bij verhuizing er nim mer recht op kan doen gelden. De 365ste Dies Natalis der Leidsche Universiteit Herdenkingsrede van prof. F. Muller over: „Het Reveil van Augustus" De Leidsche Universiteit bestaat van daag 365 jaar. Een lustrumjaar dus, maar, desondanks, vanwege dien mobilisatietoe stand, vinden geen bijzondere feestelijk heden plaats. De herdenking bestaat alleen uit de rede van den rector magnificus, prof. dr. F. Muller J-zn., welike hedenmiddag werd ge houden onder groote belangstelling van de zijde van curatoren, hoogleeraren en ver dere docenten, alsmede van studentenver- een igin-gen en studenten persoonlijk. Prof Muller had tot onderwerp van zy'u rede gekozen: „Het Reveil van Augustus." Aan deze rede ontleenen wjj 'het vol gende: Onder den stortvloed van literatuur, die de laatste jaren naar aanleiding van de herdenking van den 2000sten geboortedag van OctavianusAugustus gebracht helb- ben, heeft de belangrijkste zijde van Augustus' poging tot hervorming en her nieuwing, zijn werkzaamheid op gods dienstig gebied, bijna niet of steeds in on- bevredigenden vorm de aandacht getrok ken. Een misvormd beeld is daardoor ont staan: men ziet in den Princeps, den eer sten Keizer van Rome meest niet veel meer dan den diplomaat, tactvol, handig, of sluw, den talentvollen soepelen heerscher, den suocesvollen organisator, ook wel den kunstenaar der beperking, den artist in het maathouden, den realist en den geëquili- breerde. Wie echter hem tracht te zien in de eerste plaats als kind van zijn tijd, als zoon van zijn volk, als filius terrae, d.w.z. als spruit van den Italiaanschen grond, niet uitsluitend als bewoner van het Rome dier dagen, ziet een andere gestalte voor zich oprijzen. Een kort overzicht over den gang van Rome's geschiedenis toont een eigenaardi- PROF. DR. F. MULLER Jziu, de rector-magnificus. ge tegenstrooming: tegen het einde der Re- pulbliek stelt men een geweldige politieke en militaire machtsuitbreiding, doch daar naast een sociale economische, moreele, godsdienstige inkrimping en achteruit gang vast, die in den bijna 150 jaren du- renden burgeroorlog te dreigender zich openbaren. Het herstel, dat op al deze ge bieden noodig was, wilde het Rijk niet te gronde gaan, is het werk geweest van de periode, die naar Augustus wordt genoemd. Dat het ten deele slaagde, was in den Prin ceps en zijn tijdgenooten een arbeid van menschen, die verschillende zuiver gods dienstige trekken vertoont. Men kan hier wijzen op het niet-anthro- pomorphe karakter van den Romeinschen godsdienst, dat inderdaad voor een reli gieuze ontwikkeling in monotheïstischen zin gunstige voorwaarden bood. Ook an dere op een eigen aard van 'het volk van Italië betrekking hebbende gegevens ver dienen de aandacht; de sterk -bindende groepvorming trekt de opmerkzaamheid tot ziah, die eep gemeenschapsaspect in het leven roept, dat geleidelijk voor gods dienstige behoeften vruchtbaar kon wor den; de enorme beteekenis der gentiliteit is hiervan 6lechts een verbijzondering. Velerlei schijnt nu aannemelijk te ma ken, dat Octavianus in deze structuur staat: hij put bewust daaruit zijn gegevens, die ten deele een andere inhoud en strek king hebben, dan hetgeen de stad Rome hem aan de hand deed. Want voor Italië kan men heden een dieperen vorm van godsbesef vaststellen dan het beeld bevat, dat de aristocratische, uitwendig en opper vlakkig geworden cultuur van het Ciocro- niaansche tijdperk ons te aanschouwen geeft. Het geslacht der Iuliii, een priester geslacht, waaraan Octavianus door ban den van bloed en van adoptie verbonden was, staat blijkbaar geheel buiten deze toe- komstloo-ze gedachte- en gevoelswereld. Daardoor *on Octavianus leiding geven aan datgene, wat in het volk leefde, in de eer ste plaats aan .een steeds sterker gevoel van zonde, zelfs van erfzonde, dat zich van zijn tijdgenooten meester maakte. Allerminst een leege vorm is dan ook hetgeen Octavianus in de hernieuwing van Lustrum en Ludi Saeoulares tot stand bracht, zooals uitvoerig wordt aangetoond. Wie op de geestelijke trekken van Octa vianus miet gespannen aandacht let, be speurt telkens, dat deze scherpe opmerker zoowel uit de wijze waarop hij op zijn om geving inwerkt, als vooral uit de zelfob servatie, uit de ontleding van zijn verras send succesvol leven, doch ook uit de te genslagen, juist op hiet toppunt van zijn slagen ondervonden, de overtuiging en het geloof heeft kunnen en moeten putten, dat hij een door de Godheid gezegende mensch was, geroepen als „Soter", als redder aan zyn vol-k redding te brengen. Dit alles blijft bij hem echter, zooals la ter Augustinus zal opmerken, besloten binnen het te enge bestek van het Impe rium Romanuim. Juist daardoor werd het levenswerk van Augustus niet meer, doch ook niet minder dan wegbereiding voor het Christendom. Den gewijden naam, dien Senaat (en Volk) van Rome hem in 27 v. Ohr. verleenden, „Augustus", d.L „Geze gende, de door Goddelijke genade gegroei de," verdiende hij ten volle, omdat in zijn leven zuiver religieuze trekken onmisken baar zijn: zij gaven zijn volik het recht hem dien naam te geven, hem zelf dien op het hoogtepunt van zijn. leven te ontvangen en te aanvaarden. Na afloop hield de rector een drukbe zochte receptie. DE NIEUWE VUILNISEMMER OP DEN VERBOUWDEN VUILNISWAGEN.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2