dagen Historie SPORT Tien voetballooze Zondagen TATERDAG 3 FEBRUARI 1940 DE LETOSCHF; COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden zoowel bjj U zelf als bij l!w kinderen. Oampo-verkoudheldsbalsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit luoht op en 'b morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ct Dampo-bonbons bij schorheid, pjjnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in bet hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! DE WINTER HEEFT ZUN GOEDE EN ZIJN KWADE ZIJDE. AFWACHTEN IS HET PAROOL. INTUS- SCHEN LUISTEREN WIJ NAAR DE REDEVOERINGEN DER LEIDERDE STAATSLIEDEN. de winter. HET is maar goed, dat wy geen Mo hammedanen zijn, want dan konden wij niet naar hartelust mopperen over het weer. Dat mopperen geeft wel niets, integen deel wy maken het er voor onszelf niet prettiger door, maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en het mopperen zit ons nu eenmaal in het bloed. Wfj zouden uit elkaar springen, als wij al onze minder vleiende opmerkingen over het weer in moesten slikken. Er zijn ech ter menschen, die dac gemopper onbehoor lijk vinden, n.l. de Mohammedanen. In leder gesprek over het weer zien zij een krenking van hun godsdienstige gevoelens. Allah vormt het weer naar zijn goddelijk inzicht, daarom beschouwt iedere aanhan ger van dien godsdienst elke critiek over het weer als een twijfel aan zijn godde lijke wijsheid. Heeft die Mohammedaan gelijk of niet? Aan iedere weerstoestand zitten twee kanten, een goede en een kwade. Zoo ook aan het huidige winterweer. De kwade kant zit blijkbaar hier in Ne derland, de goede zit in Finland. Daar schijnen de Finnen zich pas kip lekker te voelen als het 50 graden vriest en geven zij den Russen op hun huid, dat de stukken er af vliegen. Zoolang de win ter duurt „sal het waerachtig wel. gaen", zooals Tromp zei, de Finnen zijn nog al tijd aan de winnende hand. Maar wat er daarna zal gebeuren, blijft een raadsel. Het is, zooals dezer dagen de militaire mede werker van een gezaghebbend blad als de „Times" deed uitkomen, van het groot ste belang, dat Finland, wil het stand blij ven houden en zijn zaak winnen, op groote schaal hulp krijgt, en spoedig. De volken van Europa, die met Finland sympathisee- ren, en dat zijn wel zonder uitzondering alle, zien nog steeds uit naar de concre te hulp, die in het bijzonder Engeland, dat in December j.l. in den Volkenbond de zaak van Finland krachtig heeft behar tigd, dit land zal brengen. Lord Halifax heeft onlangs in het Lagerhuis de verze kering gegeven, dat de Engelsche regee ring Finland niet in den steek zou laten, maar uit overwegingen van voorzichtigheid niet openbaar kon maken, welke hulpmaat regelen zfj bezig was te treffen. Churchill heeft in zijn jongste redevoering, die blijk baar bedoeld was voor de inwendige zen ding, het Finsche volk een wei-verdiend •eresaluut gebracht. Men mag derhalve aannemen, dat Engeland, in overleg met Frankrijk vermoedelijk, een plan-de-cam pagne uitwerkt. De vraag is, of het op tijd ral komen, en of de Zweedsche vrijwilli- gersbataljons, die Finland thans te hulp komen, voldoende zullen blijken om het bi staat te stellen, deh weerstand tot zóó lang op peil te houden. AFWACHTEN. MOMENTEEL heeft het er allen schijn van, dat de Europeesche mogendheden op elkander zitten te wachten. Men kijkt de kat uit den boom, wacht af wat de ander zal doen en vermijdt zelf het initiatief te nemen. De geallieerden, die de bevrijding van Europa van den druk der Duitsche agres sie als oorlogsdoel in him krijgsbanier heb ben geschreven, zouden consequent zijn, als zij de Russische agressie eveneens gin gen afstraffen. Zij doen het echter niet, en wachten af. Meenen zij, dat er nog eens ruzie zal komen tusschen Hitler en Stalin, of vin den zij het nog niet opportuun om het po litieke en economische bondgenotschap tusschen Berlijn en Moskou nu reeds te dwingen tot een uitbreiding naar een mi litair bondgenootschap? Of is het misschien wachten op de hou ding, welke Mussolini zal aannemen? Mus solini laat zijn tanden zien, zoodra hij denkt, dat de Russen een oogje werpen naar den Balkan. Maar hij is nog altijd niet te be wegen om vriendschappelijk te glimlachen naar den kant der geallieerden; de ,,as" zit hem nog in den weg. Misschien vloeit er iets voort uit de vorming van een nieuw anti-Kominternpact, dat volgens een be richt uit Tokio door graaf Ciano aan Ja pan zou zijn voorgesteld. Japan heeft daar wel ooren naar, maar draalt al even zeer en hult zich in diplomatieke raadse len. Er is daa" zooals men weet een nieuwe regeering aan het bewind gekomen en de minister van buitenlandsche zaken in dat nieuwe kabinet, Arita, heeft dezer dagen de politiek van Japan uiteengezet. Uiteenzetten is eigenlijk het woord niet, er om heen draaien zou een betere uitdruk king zijn. Hy heeft naar alle kanten be leefd gebogen met den onvermijdelijken Ja- panschen glimlach om de lippen en heeft zich op de vlakte gehouden. De Japannees wacht op zijn beurt op Amerika, dat het Amerikaansch-Japansche handelsverdrag heeft laten expireeren en nog weinig neiging vertoont om den ver- dragsloozen toestand, waarmee het een groote troef tegen Japan in handen heeft, te doen ophouden. Zoo zit de een op den ander te wachten en die periode van afwachten kan zoo lang duren als de winter duurt, maar daarna moet er toch iets gebeuren. REDEVOERINGEN. ZOOLANG het wachten duurt, korten wij ons den tijd met te luisteren naar de radio, waaruit de redevoeringen klinken van de staatslieden. Er zijn in de laatste dagen heel wat re devoeringen gehouden. Zoo heeft Churchill, die in zijn eerste rede een tamelijk ongelukkigen gooi naar de neutralen had gedaan, welke gooi vol komen mislukt is (wat later is goed ge praat met te zeggen, dat Churchill slechts een „praatje bij den haard" had gehou den), een tweede rede gehouden, waarin hij de neutralen met rust heeft gelaten. Hij nam zijn woorden echter niet terug; hij zweeg. Daarop heeft Chamberlain het woord gevoerd en den ongunstigen indruk trach ten weg te nemen, door te verzekeren, dat de neutralen volmaakt het recht hadden om hun houding zelf te bepalen. Dat is voor ons wel het voornaamste uit de rede van Chamberlain. Als zij ons recht slechts erkennen om zelf te bepalen, wat wij behooren te doen, willen wij de Engel- schen gaarne in de overtuiging laten, dat zij ook strijden voor het behoud en het be lang der neutralen, die, naar hun opvat ting, wanneer de geallieerden niet in het strijdperk zouden zijn getreden, gevaar zouden hebben geloopen stuk voor stuk het slachtoffer van Duitschland te worden. Wij zullen daarover niet twisten, als zij daaruit maar niet de conclusie trekken, dat zij later het recht zouden hebben om een nieuwe orde op te bouwen en ook ons op te leggen zonder dat wij een stem in het kapittel hebben. Behalve Churchill en Chamberlain heb ben ook nog Daladier en Hitier het woord gevoerd. Daladier richtte zich voornamelijk tot de Franschen achter het front. Het uitblijven van ernstige gevechten aan het Westelijk front en van luchtaan vallen achter het front maken het de be volking van Frankrijk, ondanks de lasten, haar toch wel reeds door den oorlog opge legd, nog steeds moeilijk aan den ernst van den toestand te gelooven. Daladier heeft gewaarschuwd dat men den oorlog niet te licht moest opvatten. Wil een land den oorlog winnen, dan moet het alle beschikbare krachten inspannen en daartoe is het noodig, dat iedereen de plaats inneemt, waar hij het nuttigst werkzaam kan zijn. Hitier heeft ten slotte zijn volgelingen eveneens een hartversterking toegediend. Tevens schijnt hij naar de meening van velen een oorlogsdoel te hebben gefor muleerd; n.l. het verkrijgen van koloniën. Vroeger heeft Hitier al eens verklaard, dat over den eisch tot het terugkrijgen van koloniën geen oorlog gevoerd behoef de te worden. Maar nu het toch oorlog is, kunnen de koloniën wel als oorlogsdoel worden ingeschakeld. Tenslotte valt uit Hitiers woorden af te leiden, dat hij het afwachten beu is. Den Duitscher ligt het afwachten niet en het gaat er naar uitzien, dat de Engelschen hun zin krijgen en dat zij binnenkort de Duitschers in den aanval zullen hebben gedrongen. Hoe de oplossing'van het probleem ook zal zijn: blijven afwachten of niet voor ons staat het in elk geval als een paal boven water, dat wij zullen moeten af wachten, wat de toekomst brengt. Wat wij by deze dan ook doen. GEMENGDE BERICHTEN GAS VERSTIKKING BEDREIGT INWONERS VAN STEENBERGEN. Oud echtpaar bewusteloos gevonden. Te Steen-bergen heeft zich ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan bij het be jaarde echtpaar J. de Bruin in de Kleine Kerkstraat. Toen Donderdagmorgen de der tigjarige gehuwde zoon, die naast zijn ouders woont, hen wilde bezoeken, ondek- te hij dat in tegenstelling met anders de woning nog gesloten was. Toen op zijn kloppen niet werd opengedaan waarschuw de hij de poltie, die de deur forceerde. Men nam een sterke gaslucht waar en vond de beide oude menschen in diep bewuste- loozen toestand te bed. Zij werden nadat geneeskundigen hulp was ingeroepen naar het gasthuis te Steenbergen overgebracht. Zjj bleken een zware gasvergiftiging te hebben opgeloopen. Eerst Donderdagmiddag vier uur slaag de men erin den ouden man tot het be wustzijn terug te brengen, de vrouw was echter gisterochtend nog niet bij kennis gekomen. Men vreest ernstig voor haar leven. Vermoedelijk is het gas de woning binnengedrongen door een lek in de lei ding. Van gemeentewege wordt een onder zoek ingesteld. Donderdagavond was de zoon verplicht met zij-n gezin eveneens zijn woning te verlaten daar ook hier gas lucht werd waargenomen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 37-jarige melkbezorger, P. Wolters, die op 17 Jan-uari in de Allard Pierson- straat te Rotterdam bij een botsing met een vrachtauto bekneld raakte tusschen zij«n handwagen en een vrachtauto, en daarbij ernstige verwondingen opliep is gisteravond aan de gevolgen van de aan rijding bezweken. TONGBLAAR. Te Hendbroek (nabij Hoorn) is bij het één-jarig dochberje van den heer Zwager man een geval van tongblaar geconsta teerd. Dit is hier thans het tweede geval binnen veertien dagen. Tonigblaar bij kin deren komt slechts zeer sporadisch voor en wordt veroorzaakt door het gebruik van melk van door mond- en klauwzeer aan getast vee. Het mond- en klauwzeer is ech ter in den omtrek als sinds eenigen tijd ge heel geweken. BRUIDSPAAR ACHTER SLOT. Te Groningen zou binnenkort een paar in het huwelijk treden, waarvan de bruid, een 25-jarig meisje, dienstbode was ge weest en de 20-jarige bruidegom magazijn bediende bij 'n zaak in huishoudelijke ar tikelen. Er zal nu echter voorloopig wel niets van trouwen komen, want allereerst, aldus bericht de Telegraaf, is de bruid aangehouden, omdat zij kleeren, allerlei levensmiddelen en ook een goudei. ketting had meegenomen vain de familie, waabbij ze in betrekking was. Ook had' zij niet ge schroomd een andere dienstbode te beste len. Bij nader onderzoek bleek het bruidspaar in het bezit te zijn van allerlei huishou delijke artikelen, serviezen, een beele keu ken uitrusting, die de jongeman successie velijk bij zijn patroon had gestolen. Het bruidspaar bevindt zich nu in arrest. SCHAATSENRIJDEN. REVANCHE VAN SIETSKE PASVEER OP GONNIE DONKER. De bekende Friesehe hardrijdster Sietske Pasveer is gisteren opnieuw uitgekomen tegen Gonnie Donker,, die Donderdag haar tegenstandsters Sietske Pasveer en Metje Nienhuis had geklopt. Thans voor de Friesehe hardrijdster te Leeuwarden tweemaal van Gonnie Don ker en zij heeft dus schitterend revanche genomen. Hierdoor wordt de stelling der Friezen bewaarheid, dat Gonnie Donker in weer en wind (het was slecht weer te Leeuwarden) tegen de geharde Friesehe rijdsters op de korte baan niet altijd zal winnen. Mej. Donker maakte bezwaren tegen het ijs, maar die handicap had Siets ke ook. Door deze resultaten is dus niet be wezen, dat mej. Donker op de korte baan sterker is. De eerste rit ove- 140 m. werd gewonnen door Sietske Pasveer in den tijd van 16.4 sec., Gonnie Donker 16.6. Eveneens werd de tegenrit door haai gewonnen in 16 sec., Gonnie Donker 16.2. Het ijs was stroef, het geen men toeschreef aan neerslaande® rook der nabijgelegen cichoreifabriek. Sietske Pasveer heeft gistermiddag te Leeuwarden ten slotte Gonnie Donker ook op den „langen" afstand (voor haar ten minste) op de 500 meter ontmoet en prompt verloren, zij het met eere. Gonne Donker deed er 56.2 sec. over en Sietske Pasveer 59 sec. ZOMERSPORTEN KOMEN DANIG IN DE VERDRUKKING. Wat zal de K.N.V.B. doen Het is eigenlijk niet meer noodig om te vertellen, dat er Zondag weer geen sprake kan zijn van voetbal, hockey, korfbal en handbal en het is zelfs niet te gewaagd om te veronderstellen, dat er ook volgen de week nog niets van kan komen, want niet alleen zit de vorst zoo diep in den grond, dat deze er in een paar dagen heusch niet uit is, maar bovendien worden de velden daarna natuurlijk in een completen modderpoel herschapen. Wanneer onder deze omstandigheden toch gespeeld zou worden, zouden de velden na één dag vol komen verwoest zijn. Wat de voetballery betreft, staat de com petitie thans negen Zondagen stil. Dat is voor acht negende de schuld van het weer en voor één negende van den wedstrijd Nederland-België. Op 3 December is er voor het laatst een programma afgewerkt en als we straks 4 Februari schrijven, zijn we nog niets verder met de competitie. Zoo'n stagnatie is een uitzondering. Elf jaar geleden, in den veel geciteerden win ter van 19281929, was cr ook een stag natie van negen Zondagen, alleen was de periode wat verschoven en duurde ze van 6 Januari tot 10 Maart. In dien tijd is cr ook wel een enkele wedstrijd gespeeld, maar van een programma kon niet ge sproken worden. Toch had deze competitie nog een vrij vlot verloop, want na 10 Maart was er heelemaal geen stagnatie meer. Betrekkelijk vroeg voor ons land tenminste, want in Engeland ging men den voetbal juist opbergen werd met de kampioenscompetitie begonnen. Een guns tige omstandigheid was, dat er in dien tijd geen stilstand in de competitie was voor interlandwedstrijden. Dat systeem kennen we nu wel. En nu hebben we zelfs vijf interlandwedstrijden voor Juni voor den boeg. Dat zou beteekenen nog eens vijf Zondagen competitiestilstand en dat klinkt heel bedenkelijk. In normale omstandig heden is er niets tegen, dat de competitie op deze dagen stilstaat, maar nu zal men toch wel rekening moeten houden met de abnormale stagnatie en bovendien met het feit, dat er reeds voor deze ijsperiode eenige achterstand was. Tal van clubs heb ben dan ook nog een lang programma voor den boeg en als daar nog kampioenswed strijden op moeten volgen, wordt het weer zomervoetbaL En nu zyn er wel verstokte voetbal enthousiasten, die het heelemaal geen be zwaar vinden om desnoods de zomer avonden ook nog aan voetbal te besteden, maar dat is het wel. De zomersporten ver- keeren in Nederland toch al in zoo'n stief moederlijk bedeelde positie, dat het wer kelijk te veeleischend is om ook de zomer avonden nog voor voetbal op te eischen. Dat is werkelijk te veel geëischt, zeker in dit geval nu er toch geen promotie of de gradatie aan vast zit. Meer dan ooit, aldus het „Vaderland" bestaat er nu reden eh gelegenheid om het voetbalseizoen op een bepaald tijdstip voor gesloten te verklaren. De meeste clubs zullen daar natuurlijk wel bezwaar tegen hebben, omdat ze daardoor inkomsten der ven, maar het gaat toch werkelijk niet aan, om het geheele Nederlandsche zomersport- leven in de verdrukking te brengen voor de financieele belangen van enkele clubs. Het is toch altijd in de eerste plaats nog een kwestie van sport, nietwaar. Daarom zien we met zeer veel belangstelling uit naar de besluiten, die het bestuur van den K.N.V.B. in verband hiermee zal nemen. En we hopen, dat de belangen van de zomersporten, die zoo nauw verwant zijn aan de voetballerij (we denken slechts aan de veel voorkomende combinatie van voetbal- en cricketvereeniging) niet uit het oog verloren zullen worden. Intusschen gaan we welgemoed het eerste jubileum van de voetbalstagnatie tegemoet. Tien Zondagen zonder voetbal ROODE DUIVELS—ZWALUWEN KAN NIET DOORGAAN. Veld is onbespeelbaar. Daar het in België is gaan dooien, is het terrein te Brussel, waarop Dinsdag 6 Febr. de Zwaluwen de Roode Duivels zouden ontmoeten, in een dergelijken toestand ge komen, dat de Kon. Belg. Voetbalbond be sloten heeft dezen wedstrijd voorloopig uit te stellen. Later zal een nieuwe datum steld worden. MEAZZA EXIT. De bekende Italiaanscbe voetbalter Gui- seppe Meazza, aanvoerder van Milano, in ternationaal van vermaardheid, zal het spel niet meer kunnen beoefenen wegens stoor nis in den bloedsomloop waardoor hij een voet niet meer kan bewegen. WINTERSPORT INTERNATIONALE SPORTWEEK TE GARMISCH. De 4 X 10 K.M. estafette, welke in het kader van de internationale wintersport- week te Garmisoh-Partenkirchen werd ge houden, is gewonnen door de Duitsohe ploeg met de loopers Leupold, Baur, De- metz en Berauer in 2 uur 41 min. 25 sec. Tweede werd de derde ploeg van Duitsch land, gevolgd dor het team van Bohemen- Moravie. Berauer was de beste looper van het geheele veld, hij noteerde over 10 K.M. een tijd van 36 min. 45 sec. Verder won bij ijshockey Hongarije van Zuid-Slavië met 100 (30, 20, 50). DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP Van de gespeelde wedstrijden om het kampioenschap van Leiderdorp zijn de uitslagen: le klasse. C. de KoningR. Marbus 02 J. van SandijkW. Klein 11 N. HoogervorstJ. B. v. d. Wijngaard 11 2e klasse. S. ZwanenburgB. Hoogervorst 02 J. van HeusdenR. v. d. Zwan 20 W. v. d. ZwanJ. v. d. Zwan 02 SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP 1940 VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. De tweede ronde. Gisteravond werd in hotel „Centraal" te Leiden de 2e ronde van dezen wedstrijd ge speeld. Aan de orde waren de volgende partijen: le gr.: Westra—Modderman, Verduyn— v. d. Nat en PelsRaaphorst. 2e gr.: KamperMarys, BosschaDe Bruyn en BruntDemmendaL 3e gr.: v. d. BergHoegen, ZitmanDe Blécourt en BarkemaKoet. Kamper was echter met verlof en Bar kema moest afzeggen wegens werkzaam heden. In de plaats daarvan kwamen de par tijen MarijsSchüss en KoetGeyer. Tusschen Westra en Modderman werd de Slavische verdediging van het Damegam biet gespeeld, waarbij Modderman iets slechter kwam te staan. De kansen keer den echter en Westra stond weldra iets minder. Doch ook dit nadeel verdweeen en de partij eindigde in remise. Van der Nat verdedigde zich tegen e4 van Verduyn met ct« (Caro-Cann.). Deze partij is afgebroken in ongeveer gelijke stelling. Pels en Raap horst speelden een d4 opening met Pc3. Ook deze partij eindigde, na afruil van eenige officieren en nadat beiden in tijd nood geraakten in remise. In de 2e groep speelden Marijs en Schüss een geweigerde damegambiet, waarin Ma- rijt een kwaliteit dreigde te winnen. Schüss wist dit nog net te verhinderen, ten koste van een dubbelpion. Dit gaf echter niet de winst. In het eindspel besloot men tot re mise. De Bruyn verdedigde zich Scandina visch (e4d5) tegen Bosscha, doch kwam iets minder te staan. Dit bleef zoo tot het eindspel, dat afgebroken is. Hoewel Bos scha iets beter staat, kan De Bruyn zich waarschijnlijk verdedigen, zoodat ook deze partij wel remise zal worden. Wegens verhindering moest de party BruntDemmendal uitgesteld worden. In de 3e groep verdedigde Hoegen zich met Pf6 tegen de d4 opening van Van den Berg. Deze party werd interessant door een ingewikkelden stand. Beiden speelden dit gedeelte zonder fouten. Ook bij het af breken waren er nog vele mogelijkheden, het eindresultaat valt niet te voorspellen. ModdermanTeleng werd een Aljechin- verdediging n.l. na e4 Pf6, doch het wijzig de zich in een 4 Paardenspel. Ook deze partij is afgebroken. Teleng staat er beter voor. De Blécourt speelde tegen Zitman de Fransche verdediging met ruil op e4. Na dat de voornaamste figuren ontwikkeld waren, bracht De Blécourt een paardoffer, dat niet geheel gemotiveerd was. Het ma teriaal, dat hij in ruil kreeg, was niet ge heel hetzelfde, zoodat hy in den .afgebro ken stand er iets slechter voorstaat. Koet is geweldig op dreef. Na eerst Zitman in de lc ronde te hebben verslagen, werd nu Geyer het slachtoffer. Het was een Spaan- sche party met De2, den zet van Alapin. Hy kon c4 spelen en zwart moest wel lang rocheeren, waarop de witte officieren zul ke goede plaatsen konden bezetten, dat verlies der partij voor Geyer niet te kee- ren was. Koet heeft nu van alle deelnemers de leiding genomen met 2 punten uit 2 par tyen. Van de le ronde is de partij Schüss Brunt remise gegeven, De Bruyn won de afgebroken partij van Kamper en Van der Nat gaf de afgebroken partij tegen Westra op. A.s. Vrijdag wordt de 3e ronde gespeeld, weer in hotel „Centraal". HAAGSCHE SCHAAKBOND. Delft I wint van L. S. G. I met 53. De twee afgebroken partijen vit dezen wedstrijd zijn beide voor de Leidsche spe lers Zitman en Modderman verloren ver klaard, zoodat hiermede L. R. G. met 53 van Delft I heeft verloren.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9