'AMES RUBRIEK VERSTELHOEKJE Iets over het haar Inmaakglazen KNIPPATRONEN KINDERBAD VOOR KLEINE WONINGEN De vraagt rijst menigmaal, waar men voor het kinderbad een plaats moet in ruimen, indien men kleinbehuisd is. Me nigmaal moet men zóó woekeren met de ruimte, dat alles als in een bus in elkan der moet pasen. Dooh, ook hier blijkt hoe de technische industrie zich aan de eischen des tijdis aanpast en steeds weer nieuwe oplossing voor dergelijke problemen weet te vinden. Een kinderbad met een opklap baar onderstel kan zelfs in het kleinste huis een plaats toebedeeld worden, even tueel hangt men het aan den muui op. Het Jfaeren onderstel, dat allumioniumkleurig geverfd is, is stevig en staat vast op de breede ondervlakken,, zoodat er geen spra ke van kan zijn, dat het bad bij eventueeLe «partelpartijen van baby om kan slaan. Ook het bad, dat van een nieuw soort ma teriaal, van houtstof gemaakt is heeft een breed vlak en is niet overmatig diep; de verhouding zijn met overleg en kennis geconstrueerd en het procédé is tegen de inwerking van zeep en eventueel ook van soda bestand. Het bad weegt slecht zeer weinig en daarom geeft het geen bezwaar indien het water weggegooid moet worden na ge bruik. Houtstof heeft goed isoleerende eigenschappen en houdt het water langer warm dan metaal. Een beugel aan een der zijkanten dient om handdoeken op te han gen, terwijl voor berging van zeep een apart bakje om den rand is bevestigd. De hoogte van het onderstel bedraagt 72 c.M. en voorkomt, dat bij het baden van het kind teveel gebukt moet worden. Zelfs indien men uit logeer^n gaat kan babies gemakkelijk mee genomen worden. Wij maken 'n japen uit 'n zeme*mante£ Wanneer men met overleg te werk moet gaan, blijkt het telkens, dat men de midde len weet te vinden, die tot besparing leiden. De kinde- groeien sterk en moeten noodzakelijk nieuwe kleeren hebben en dan gaat het in de meeste gezinnen vaak zóó, dat aanvulling van moeder's garderobe er bij inschiet. Maar moeders van meer dere kinderen weten zich te behelpen en laten haar ge dachten eens gaan, over het geen eventueel in aanmer king zou kunnen komen om vermaakt te worden. Men herinnert zich een oude zo mermantel, die opgeborgen ligt in een mottenkist, omdat hij later wellicht voor de kleintjes dienst zou kunnen doen. Het bewuste kleeding- stuk wordt voor den dag ge haald, de voering losgetornd en de binnenkant der stof Is inderdaad nog goed. Om van oud, nieuw te maken is niet altijd even gemakkelijk en kost meer overleg en tijd dan wanneer men de pa- troondeelen op een lap stof uitlegt en naknipt, maar de voldoening is grooter. De mantel wordt losgetornd en de ver schillende deelen goed afgeborsteld, zoo noodig in een aftreksel van hoofdzeep ge- wasschen en over een doek geperst. De japon, die wij op nevengaande schets weergeven, kan men een zeer geslaagd model noemen, dat aardig en vlot kleedt. Het rugdeel blijft uit een baan bestaan en, indien de mantel geen naden in het midden heeft, moet men deze er inwer ken, teneinde een goede, aansluitende snit te krijgen. In de rugnaden wordt tevens de bolero gestikt, die uit de boven-voorpanden ge knipt wordt. De mouwen kunnen kort of lang gedragen worden, terwijl de rok mid den voor een naad krijgt, waaronder een ingezette plooi, die meerdere onderwijdte geeft. Onder het bolero costume kunnen verschillende vesten gedragen worden, die aan de japon 'n min of meer gekleed aan zien verleenen. Het rugdeel kan men van batist of tulle maken, terwijl men voor materiaal aan de voorzijde niet meer dan 25 of 30 c.M. noodig heeft. Verschillende aardige vesten geven wij hierneven weer, die tevens ook geschikt zijn om in andere japonnen of in het voorjaar bij een man- telcostume gedragen te worden. Links een velours chiffon vest met gar neering van stiksels en stikjes in drie kleu ren. Boven aan een tweekleurige uitvoering en rechts hiervan een midel var. piqué. Links onderaan een vest van batist met smalle nervures en jabot en rechts een met metaal doorweven stof, die zeer ge kleed staat. Verzamelwoede vankinderen Wij weten, hoe kinderen soms door eeD verzamelwoede overvallen worden en de meest waardelooze prullen als schatten be schouwen. De zakken van jongensbroeken zitten vaak propvol met allerlei dingen, die ze op straat, in huis en overal vinden. Toch kunnen deze de oorzaak zijn van allerlei ziekten en ongevallen, zoodat de moeder hier paal en perk aan moet stellen. Zij moet er op toezien, dat alleen die dingen bewaard worden, die eenig nut heb ben en alles wat min of meer gevaarlijk is, weg laten gooien, wil zij later geen zelf verwijt hebben, indien de verzamelwoede tot ongevallen of ziekte aanleiding zou geven. Onlangs moesten de jongens in een bepaalde klas op school de inhoud van hun zakken ledigen en alles wat er in zat vóór zich op de bank leggen. Wat zich toen voor den onderwijzer openbaarde grensde aan zinlooze verza melwoede. Touw, roestige spijkers, knalbommen, steenen, lucifers, zelfs enkele revolver- patronen bevonden zich onder den chaos van voorwerpen. Daartusschen waren ver der nog kleurkrijtjes, stompjes potlood, pennen, niet goed sluitende mesjes enz. enz. te veel om op te noemen. We kunnen in de couranten telkenmale weer lezen hoe kinderen bij het spelen door onvoorzichtigheid ongelukken hebben gekregen. Wat zijn de gevolgen, indien de jongens eens „vuur" willen zien en met de lucifers brandjes maken of met een hamer op een revolverpatroon slaan. Hoe vaak ontstaat geen infectie door kleine wondjes, die op het <?rste gezicht doodonschuldig leken? Roestige spijkers kunnen ongetwij feld infectie geven om verder nog niet te spreken van de ziektekiemen, die zich op voorwerpen bevinden, op straat gevonden. Verzamelen is de jeugd nu eenmaal aan geboren en het hangt met de psyche van het kind samen om alles, wat zij speelge nootjes zien doen, na te volgen. Laat het verzamelen zich dan echter bepalen tot datgene, wat inderdaad nut heeft. Men denke slechts hoe de kennis van het kind verrijkt wordt door verzamelen van post zegels. Niet alleen leerzaam, doch ook artistiek uitgevoerd zijn de album plaatjes, die een bekende firma bij haar artikelen voegt, waardoor kennis en schoonheidsgevoel ontwikkeld worden. Noodig is het dan ook, om de kinderen op het gevaar te wijzen, dat verbonden is aan het bewaren van alles wat hen voor de hand komt of op straat gevonden wordt. Wollen stoffen worden weer op een an dere wijze versteld dan waschbare weef sels en wel door de omgeslagen naden van een kleedingstuk en die van het in te zet ten stukje met overhandsche steken te verbinden. De dunne plek wordt uit geknipt met rechte hoeken (zie fig. a.) en het nieuwe stukje wordt precies naar het patroon geknipt, doch 6 c.M. langer en breeder, aan iedere zijde dus 3 c.M. Aan de vier randen van het uitgeknipte gat maakt men omslagen van 1 y, c.M., hetgeen men even eens doet met het stoflapje, dat met den rechterkant op den rechten kant der stof wordt gelegen en daarna zooals fig. b. aangeeft over- handsch ingevet wordt. Vooral opletten, dat het patroon van het weefsel doorgaat. Nadat de vier kanten in gezet zijn worden de naden platgelegd en geperst. Bij rafelachtige stoffen worden de kanten omgewerkt. Het uitvallen en het wasschen Het hoofdhaar is aan een voortdurende wisseling onderhevig en evenals de men- schelijke huid zich telkenmale vernieuwt, is dit ook hiermede het geval. De algemee- ne gezondheidstoestand beinvloedt den haargroei én het uitvallen in hooge mate. De levensduur ligt tusschen zes maanden en vijf jaar, doch ieder haartje moet na ze keren tijd plaats maken voor een ander. Bemerkt men echter, dat het aantal kor te haren, die uitvallen, zeer groot wordt dan kan men vrij zeker aannemen, dat een of ander niet in orde is. De nieuwe haren heb ben een fijne, spits-toeloopende vorm, ter wijl de oude stomp uitloopen. Een ernstig gevaar dreigt, indien verhoorning ontstaat, waarbij zich wel nieuwe haren ontwikke len, doch niet tot normalen groei komen. Het uitvallen van het haar kan acuut of chronisch zijn, en vooral na infectieziekten met hooge koorts, zooals o.a. griep en ty phus heeft men vaak een plotselinge haar uitval. Na dergelijke ziektetoestanden zal men ook nimmer behandelingen op het haar moeten toepassen, die er hooge eischen aan stellen, zooals o.a. het perma nenten. Na ongeveer drie maanden zal men constateeren na een acute uitval dat het haar weer begint te groeien. Chroni sche haarziekten zijn moeilijk te verhel pen, althans in de meeste gevallen heeft men weinig succes. Het meest aan te raden is echter om medisch advies in te winnen, die de betrokkene wellicht naar een huid specialist zal verwijzen. Een verhoogde secretie van talg heeft het afsterven der talgkliertjes ten gevolge en geeft bij heeren b.v. den kalen schedel. Van belang is het, dat men het haar om de twee of drie weken wascht en wel met goed bekend staande middelen, die geen scherpe bestanddeelen bevatten. Wascht men het haar te vaak, dan prik kelt men de vetkliertjes te veel, waardoor zij nog meer gaan werken en teveel vet afscheiden. Aan te bevelen is het haar steeds na te spoelen met water en citroen of azijn, waardoor het zacht en glanzend wordt en alle eventueele zeepresten ver wijderd worden. Bij een zeer droge huid is het invetten met brillantine aan te bevelen of even tueele massage van de hoofdhuid met de vingertoppen, die men bevochtigt met een vet bevattend haarwater. Na het wasschen moet het haar lang zaam drogen, aangezien te heete lucht eveneens bijdraagt tot het afbreken van het haar. Kam en borstel moeten zeer schoon gehouden en wekelijks in zeepsop met ammoniak gewasschen worden. Bor stelen van het haar is noodzakelijk, zoo wel 's morgens als 's avonds. £en pxactióch laaóchóchmtje Een practisch schortje om even voor te binden bij het ophangen van waschgoed, geeft bijgaande schets te zien. Het is name lijk bedoeld om waschklemmetjes in te be waren, zoodat mei slechts even in de zak ken te grijpen heeft en niet voortdurend heen en weer behoeft te loopen naar de plaats waar zij geborgen zijn. Sommige huisvrouwen laten de klemmen op de lijn zitten, nadat het waschgoed afgenomen is, doch niet alleen dat zij veel te lijden heb ben door weer en wind, doch het staat in het minst niet fraai. Het beste is om de waschlijnen na gebruik ook af te nemen en in een berghok op een haak te be waren, hetgeen het werk van een oogen- blik is. Voor bijgaand schortje heeft men een lap stof noodig van pl.m. 1 M. lengte, die dubbel gevouwen en geknipt wordt volgens het knipoverzicht. Beide deelen worden aan zij- en onderkanten dichtge- stikt, naad platstrijken en de stof om- keeren, daarna komt aan beide kanten een split, dat 20 c.M. lang en 4 c.M. breed is, zoodat de handen er gemakkelijk door gaan om de klemmen uit te nemen. Split afbiezen, daarna bovenkant afwer ken met een band, waaraan lange einden gestikt worden om het zak-schort om het middel te binden. Indien men effen mate riaal neemt, kan men er van gekleurde borduurkatoen wat bloemetjes op stikken, zooals de werkproef die aangeeft, maar men kan ook een lapje gebloemd of geruit katoen gebruiken, dan is bewerking over bodig. Schoonheidsverzorging In plaats van de morgenkoffie.. Wanneer men een matte teint heeft en vermoeide gelaatstrekken en zich steeds min of meer moe gevoeld, zal men meestal in de fout vervallen om 's morgens een paar koppen sterke koffie of thee te ge bruiken. Schijnbaar knapt men op, doch de oorzaak wordt niet weggenomen en men gewent zich steeds meer en meer aan deze opwekkende middelen, die men steeds sterker wenscht te nemen. Veel gezonder en tevens veel meer in het belang van het uiterlijk aanzien is het drinken van een glas vruchten- of groentensap, of een vrucht, 's morgens op de nuchtere maag. Wanneer er weinig versche vruchten zijn, neemt men een glas water, waaraan het sap van 1 citroen cf 1 sinaasappel is toege voegd. Later in het voorjaar, wanneer de tomaten goedkooper worden, neemt men hiervan de sap, daarna van rabarber, aard beien, kersen, e.d. Combinaties van rabar ber en aardbeiensap, asperges en wortelen zijn buitengewoon gezond. In bepaalde groenten- en vruchtenmolens perst men de sappen, die het lichaam voedingszouten en opbouwende stoffen toevoeren, die het or ganisme krachtig maken en zuiveren van alle slakken en giftige stoffen. De huid gaat er frisch en soepel uitzien, de spieren wor den elastisch en men gevoelt zich een ge heel ander mensch. Resten, die na het malen van vleesch in de machine achterblijven, verwijdert men het vlugst door ©r een stuk droog brood door te malen. Het geheel wordt daarna in kokend sodawater schoongemaakt en om roesten te voorkomen in den oven of op de kachel nagedroogd. Enmaatoglazen moeten goed luchtdicht af gesloten worden bewaard. Men kan dez» afsluiting doen plaats vinden door middel van cellophaan, dat men vochtig maakt en met een elastiekje oon den hals van de flesch bevestigt. Een andere methode, die nog door vele huisvrouwen gevolgd wordt is het gebruik van perkamentpapier, dat men met stevig bindgaren, dat evenwel niet te dik mag zijn, om de fleseh vastbindt op de wijze als op de schets aangeeft. In het eene einde maakt met een stevige knoop en dit houdt men met de linkerhand! vast en binden met de rechterhand het an dere eind tweemaal over het perkament- papier vervolgens maakt men in de Lin- kerdraad een lus, waardoor de reohter- draad gehaald wordt en knoopt beide ein den diaht. JAPON MET BOLERO. Succespatroon. VKK 2101. Prijs 30 cent, 5 ct. voor porto en omz. beL Deze japon heeft een losse bolero met moderne mouwen, die met ingehaalde ruimte zijn ingezet en naar den pols toe glad zijn. De modellen der bolero's zijn veel gekleeder geworden en nu eens met een hoogsluitenden kraag afgewerkt, dan meer met een reverskraag en sluiting met dubbele knoop, d.w.z. twee knoopen, die met lange draden, die omgefestonneerd zijn, verbonden en door twee knoopsgaten worden geleid. De scherp gepunte kraag is hier van geruite stof genomen, evenals een deel der blouse, voorzoover dit te zien komt. Het meest practische is om den rok aan een mouwloos voeringlijfje te zetten, waarop de afstekende stof gedeeltelijk wordt gestikt. Men moet echter niet te zuinig te werk gaan en aan de rugzijde minstens 10 c.M. nemen, aan voorzijde op loopend tot den puntig geknipten hals. Patronen in de maten 384042 en 44. MEISJESMANTEL. Succespatroon VKK 1986. Prijs 0.35. Verschillende stoffen zijn voor dit vlotte meisjesmanteltje geschikt, zoowel effen als fantasie weefsels evenals fluweel. Men kan het al dan niet geheel of gedeeltelijk voe ren, alleen fluweel wordt heelemaal ge voerd. Bij wollen weefsels worden kraag en opslag je zakken, (die ook ongestikt in- plaats van ingezet kunnen worden), ver schillende malen doorgestikt. Overigens is het model zeer eenvoudig en gemakkelijk zelf te maken. Patronen voor meisjes van 46 en 688 jaar beschikbaar tegen 35 cent en por! KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 36. Den Haag. Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 plus f 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8