„Hel Vuliienhuis" - L. DEMMENIE Zn. - Kaarl.slraal 169 OMGEVING RIJNSTREEK Burgerlijke Stand BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 DE LF.IDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 „ftoosevelt-Vulpenlioiider99 met 14 karaats gouden pen en Iridium punten (onafslijtbaar), onbreekbaar materiaal, -m modern vulsysteem, met garantie, stevige vestzakclip, zoolang de voorraad strekt I* I««/U Uit. het Dagboek va n den Regimentsarts Novelle door Olav LoroL 3 October 1939. Het is toch wel merkwaardig, dat wij in ons regiment een waarzegger hebben; anders kan ik hem toch niet noemen. Het is Gerard Ringen, een kleine blonde jon gen met vurige oogen. Ik heb hem vandaag voor de eerste maal in het lazaret gezien. Hij had een kleine verwonding gekregen door een granaatsplinter, maar het heeft weinig te beteeken en. Ik had hem gezegd des middags om 3 uur terug te komen. Ik had tevoren inlichtingen gewonnen by den Commandant, die wel over Gerard Ringen tevreden is, m.ar geen geloof hecht aan zijn waarzeggerij. Ik weet zelf niet, wat ik ervan moet denken. De naam „waar zegger" heeft hij van zijn kameraden ge kregen en van den dienstplichtige Jan Man der die wegens longontsteking op bed ligt, heb ik gehoord, dat er werkelijk frappante gevallen bekend zijn over zijn zoogenaam de helderziendheid. Gerard Ringen is van middag maar even bij mij geweest daar hij op wacht moest. Morgen komt hij terug. Ronduit gesproken, ik geloof er niet aan, evenmin als de commandant. Ik wil er my tegen in zetten. 4 October 1939. De nacht aan het front is heel kalm ge weest, vermoedelijk wegens het slechte weer. De regen klettert tegen de ruiten. Ik heb vanmorgen wat geslapen, daar ik vannacht de stervende Simon Delken heb bijgestaan. De jongen is gestorven. Ik heb het rapport opgesteld, en de laatste brief, die hij mij voor zijn moeder gedicteerd heeft, heb ik verzonden. Simon had geen hoogdravende ideeën, maar na zijn dood heb ik toch zitten schreien, toen ik zijn laatste brief in het net. schreef voor zijn moeder. Zijn laatste woorden in de brief luidden: „Moeder, ik blijf aan je denken." Hij is moedig gestorven en rustig. Het is eigenaardig, wat een mensch aan het front veranderen kan. Simon was student in de rechten, en in de eerste dagen, dat hij m het lazaret lag, praatte hij alleen over zijn studie. Daarna sprak hij over zijn familie en in de laatste dagen alleen over zijn moeder. Vanmiddag is Gerard Ringen hij my geweest (zie de krabbels van giste ren) en vroeg: „Is er vannacht bij U iemand gestorven? Hebt U zijn brief al verstuurd?" Eigenaardig. Hy kon van niets weten. De mannen in de loopgraaf zullen van avond pas hooren, dat Simon overleden is. Vooral dat hij iets afwist van die brief, heeft mij getroffen. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat hij gedachten kan lezen. Ik heb aan den commandant gevraagd, of Gerard iederen dag bij mij kan komen. Ik Ml het geval nader onderzoeken. j 5 October 1939. Vannacht geen slagregen, zooals giste ren, maar het is wel druilerig. Ik hoop, dat ik over enkele weken een paar dagen wordt afgelost, om even naar huis te wip pen. Ik heb de laatste dagen niets van thuis gehoord, maar alles zal wel normaal zijn. Vandaag heb ik een stadgenoot van Gerard Ringen gesproken, en wat die ver telde, heeft mijn twijfel over diens hel derziendheid geheel weggenomen. Gerard schynt op den dag af net uitbreken van den oorlog te hebben voorspeld. Dat kan toch moeilijk gedachten lezen zijn. Gerard is by mij geweest, maar maakte vandaag een matigen indruk. Hij scheen overspan nen te zijn en verklaarde wel, dat er groot nieuws op komst is. Bovendien vertelde hij, dat ik morgen een brief zal krijgen van mijn vrouw. We zullen dus maar weer af wachten tot morgen. Ik heb ruzie gehad met den commandant, die alle gevallen van helderziendheid uit den booze noemt en die Gerard beschouwt als een halve oplichter. Ik heb dat heftig tegengespro ken. 6 October 1939. Er is groot nieuws! Er komt vrede! Bin nenkort! Ik heb het gehoord van Gerard Ringen, die het heeft voorspeld. Ik heb er hemzelf naar gevraagd, maar de jongen was geheel overstuur. Ik heb van andere kameraden treffende voorbeelden ver nomen van zijn helderziendheid. Hij heeft met zekerheid voorspeld wanneer Simon Delken sterven zou, en hij heeft zelfs ge zegd waaraan. Ik heb niet de minste reden, om aan zijn gaven te twijfelen. Er komt vrede! Men kan zich niet voorstellen, wat een opschudding het heeft gewekt onder zijn kameraden, en ik betrap mij er op, dat ik zelf ook wat overstuur ben van de mede- deeling. Hij heeft het mij pertinent ver zekerd. Ik heb naar thuis geschreven, dat het wel niet meer zoo lang zal duren. Ik heb een weddenschap afgesloten met den commandant, die het „praatjes" noemt. Laat hem maar praten, zijn weddingschap is hij vast en zeker kwijt. (Ik moet goed onthouden, dat de weddingschap vandaag over een week afloopt). 7 October 1939. Er is in de cantine al een vredesfeest georganiseerd. Midden onder het feest roept Gerard Ringen uit, dat wij spoedig de z?al moeten verlaten. Een oogenblik staan wij stom verbaasd, maar wij gaan weg en een half uur later komt een vol treffer neer op de cantine. Zelfs de com mandant weet nu bijna zeker, dat hy zyn weddingschap kwijt is. Hij heeft order ge geven, om de manschappen zooveel moge lijk te sparen. Als er toch vrede komt, is verder bloedvergieten onnoodig. Gerard Ringen is weer by mij geweest, na het geval in de cantine. Maar ik heb geen woord meer, uit hem kunnen krijgen. Hij heeft naar huis geschreven, dat de winkel bij hem thuis vandaag over een week geopend kan worden. Hij schreef, dat men het bordje al vast maar moest ophangen. 8 October 1939. Weer iets nieuws! Na een lang gesprek, heb ik iets van Gerard Ringen gehoord. Hy heeft my de datum genoemd van de vrede, namelijk overmorgen, des namid dags om 3 uur. Ik heb hem gevraagd, wat hy nu eigenlijk wist, waaraan hy erkende, dat er vrede kwam. Zijn woorden schrijf ik hier letterlijk op, dat kan bij mijn latere onderzoekingen te pas komen. Ik gevoel mij namelijk machtig geinteresseerd voor zijn helderziendheid, ik zal er met profes sor Jornan over spreken. Gerard zeide mij: „Ik zie vrede, ja, ik zie het. Een groot landschap, alles rustig. Er is vredessteer. Ik hoor een lied, dat in oorlogstijd niet gezongen wordt. Ik voel, hoe alles vrede wordt, alles rustig, hoe dat oorlogsge- druisch verzinkt, m enkele oogenblikken. Ik zie geen gejubel van soldaten, maar toch voel ik, dat het dan vrede is. U be hoeft er niet aan te twijfelen. Over twee dagen, des namiddags om 3 uur, komt er vrede. Hoe? Dat weet ik niet." 9 October 1939. Ik heb vannacht niet kunnen slapen. Ik heb aan thuis gedacht, aan myn vrouw, Ik dacht er plotseling aan, dat ik nog ver geten ben, op te teekenen, dat die brief van thuis inderdaad is aangekomen, in den morgen van 7 October, zooals Gerard had voorspeld. Ik heb aan den regimentsover ste geschreven, dat hij niet voor mijn af lossing behoeft te zorgen, omdat er toch vrede komt. Vandaag heb ik Gerard wel gezien, maar hij heeft mij niets gezegd, alleen bevestigd dat alles zou gebeuren, zooals hij gezegd heeft. Ik moet oppassen, want ik zou zenuwziek worden van de spanning en de opgewondenheid. 12 October 1939. Ik heb in drie dagen mijn dagboek niet bijgehouden. Maar er is zooiets vreeselijks gebeurd. Er is geen vrede gekomen. Toch heeft Gerard de waarheid gesproken. Die vrede was niet voor ons bedoeld. Op Dinsdag 10 October, in den namid dag om 3 uur, waarop de vrede moest komen, is Gerard Ringen gesneuveld, ge troffen door een granaat. Die vrede was niet voor ons, zij was alleen voor hem bedoeld, maar hij heeft dat niet begrepen. Arme Gerard. Vanmor gen hebben wij hem begravenHij ruste in vrede KATWIJK Aanbesteding telefoongebouw. De Rijksgebouwendienst heeft heden aanbe steed het bouwen van een telefoongebouw te Katwijk. Laagste inschrijver was C. A. D. Schaap te Den Haag voor ƒ21.670. LEIMUIDEN Woonschuit uitgebrand. Door een lek in de rookgeleiding brak gistermiddag brand uit in de woonschuit bewoond door het echtpaar Reumerman, liggende in de Drecht. Voorbijgangers za gen rcok uit de ramen en deuren komen. De bewoners bleken echter afwezig te zijn. Hierna werd de'deur ingetrapt en het bleek, dat een verstikkende rook in het schip aanwezig was. De vlammen sloegen spoedig aan alle kanten uit het schip en aan blusschen viel niet te denken. De brandweer stond voor vele moeilijkheden om het terrein van den brand te bereiken. Na veel moeite slaagde men er in het terrein van den brand te bereiken. zoodat voor nablussching kon worden gezorgd en het gevaar voor om liggende boerderijen kon worden beperkt. Niets van de inboedel van het echtpaar R. was verzekerd, zoodat de brand voor hen een onoverkomelijk verlies beteekent. Geboren: Jacobus Leonardus, z. van J. P. van der Jagt en A. D. Wortman. Overleden: Th. Vendrik 74 j. wede. van H. Verheugd Gevestigd: W H. Visser van den Hel der J. G. Dompeling van Hillegom. Vertrokken: M. P. J. Jansen naar Amsterdam B. Klein naar Amsterdam. HAZERSWOUDE Door de gladheid ten val. De echtge- noote van den winkelier De Boer kwam door de gladheid te vallen. Zij brak een enkel en werd naar een van de Leidsche Ziekenhuizen vervoerd. NOORDEN Priksleden met hindernissen. Op de ijsbaan, nabij het café de Roos, is een wed strijd gehouden in het priksleden met hindernissen voor mannen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le prijs J. Vork, 2p prijs M. de Jong, 3e prijs W. Leliveld en 4e prijs F. Woelders. OUDE-WETERING Tooneeluitvcering. Gisteravond gaf r'e R. K. Toontelvereeniging St. Theodulfus haar Vastenavonduitvoering in Hotel Van den Bosch. Ondanlts de gladheid der we gen was de belangstelling zeer goed en zij, die gekomen zijn, zullen geen spijt van hun tocht hebLen gehad, daar het een echt gezellige avond is geworden. In de eerste plaats droeg daartoe bij het op te voeren stuk, dat voo: den Vastenavond als ge knipt is en bovendien gaven de leden van St Theodulfus, vooral wat betreft de hoofdrollen een zoodanige vlotte vertol king ervan, dat de zaal meerdere malen schaterde van het lachen. Een enthousiast ipplaus weerklonk dan ook na ieder be drijf. De leiding van den vertrouwden re gisseur den heer J. H. V.js-eur was weer zeer goed merkbaar en verdient alle waar deering. De grimeering was wederom door den heer Thoolen te Leiden op uitstekende wijze verzorgd. Na afwerking van het programma bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen on der aanvoering van het trio Breedijk uit Leimuiden, dot voor zijn vlotte en be schaafde muziek mag worden geprezen. Als een bijzonderheid om in het jaarver- s'ag te boekstaven mag nog worden ver meld, dat de weg in den loop van den nvond zoo glad was geworden, dat hij prac- tisch onbegaanbaar was, v/aarvoor echter een oplossing gevonden werd in dien zin, uat velen per arreslee werden thuisge bracht. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den gelieelen dag gesloten Maandag: Bijeenkomst Zang koor St. Joseph-Parocie, 8 uur (Zaal 9) Repetitie R. K. Gem. Zangvcreeniging ..Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6) Dag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond, Kantoor, 8 uur Kantoor Bouwvakarbei- dorsbond (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur Dinsdag: Rechtskundig Adviesbu reau voor de leden van de Afdeeling Lei den en Omstreken, Kantoor Bondseebouw, Steenschuur 15. nam. van 6.308.00 uur Woensdag: Ontwikkelingsavond R. K. Volksbond voor de Leden. Onderwerp: Soc. Verzekeringswette, 8 uur. (Zaal 6). Woensdag: „De Poedelaars", 8 uur (Zaal 9) Zaterdag: Snaarlcas op het Kan toor, 78 uur Bib'iotheek 78 uur. 'Zaal 5). N B. Wij vestigen er nu reeds de aandacht op, dat de Volksbond-retraite dit jaar van 2427 Febr. ie Noordwijker- hout zal worden gehouden. Wie er meer van wil weten vrage inlichtingen bij den heer J. v. d. Weijden, Constantijn Huijgen- laan 35, te Leiden. INTERMA ROCHIEFT.E ST. JOSEPH'S- GEZELLENVEREENIGING Rapenburg 52 Heden Zaterdag: van 8.159 15 uur Bibliotheek. Beurt'-ooster: Heden Zaterda»: P. R°izevoort en S. v. d. Aar; Zondag: W. v d. Holst, A. Gieske en J. Hillenaar: Maan dag: A. de Gunst en A. Verhoogt: Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag: D. Devilée en S. v. d. Aar; Zaterdag: P. Rebe- voort en C. v. d. Meel. Zondag: Eerste der zeven Zondagen die het feest van St Joseph voorafgaan (19 Maart). De zaal is geopend van 12.30—2.30 uur en van 7—10.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur Bibliotheek. Geen zitting Spaar kas. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs??? Maandag: 810 15 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur Biljart- en Tafeltennisclub. 8 30 uur Maandelijksche afrekening en ver gadering van de Zelateurs van S.P.L., tevens afrekening Zelatrices van het Kem- permanfonds. Dinsdag: 8.45 uur Verplichte vergadering voor alle gezellen. Woensdag: 8.30 uur Vergadering Raad van Bestuur. 8 30 uur Repetitie Liedertafel Sebastian Schaffer. Donderdag: 810.15 uur bijeen komst voor de gezellen. 8.30 uur Bijeen komst Schaakclub „De Raadsheer". 8.30 uur Vergadering Kolpings Lijfwacht. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer. Zaterdag: 8—10.15 uur Bijeen komst voor de gezellen. 8.159.15 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelclub „De Poedel- raars". Elk goed gezel is lid van minstens één onderafdeeling. SINT ODO-KOORKNAPEN Zondag: Volkszangmis. De volgende Jon gens zingen op het altaar: J. Dijt, P. Kluts, H. Hom, W. Uytenhout, J. Vinkestijn, P. Jacobs, H. v. Kesteren, T. v. Bergen Hene gouwen, B. Klein en- J. Lamboo. Maan dag: Geen repetitie. Dinsdag: 5.15 uur: Alle Aspiranten. 6 uur: Schola. Donder dag: 6 uur Schola. Vrijdag: 6 uur: Cres- cendogroep. 8.30 uur: Schola repetitie in de Kerk met de heeren (Generale repetitie voor het Veertig Urengebed). Hallo boys! Dc St. Odo-Klok van Febru ari is verschenen. Zorgt, dai je dit nummer allemaal te pakken krijgt, want er staat een reuze Prijsvraag in waarmee je enorme prijzen kunt winnen. De Aspiranten kun nen dit nieuwe nummer Dinsdag op de repetitie krijgen. Denken de Aspiranten er aan, dat er Maandag geen repetitie is! Maar Dinsdag om kwart over vyf! Wil je de St. Odo-Klok eerder hebben, dan moet je de Administrateur maar aan zijn haren trek ken, maar niet te hard asjeblieft! Op Woensdag 13 Maart heeft de groote Passie- uitvoering plaats in de Stadsgehoorzaal, waarby onze Schola ook meezingt. Onze boys zullen zorgen, dat ze bij familie en kennissen kaarten verkoopen. We spraken dit nog wel verder af! Boys! Houdt je taal vooral met die gladheid houdt je roer recht! Dag hoor! Tot kyks! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART. Cohort „St. Pancras." Burcht: Anna Paulownastraat. Zondag 6.45 uur: Alg. H. Communie Maandag 7 uur: Gedial. I". Mis 8 uur W Doyleban Dinsdag 8 uur: Tarcisius- en Canisiusban Woensdag 8 uur: Kruis- véartring Donderdag 8 uur: Roode Ven del Vrijdag 7 uur: Odspirantenbijeen- komst Zaterdag 67 uur Afrekenen 3 cents fonds. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag, 2.30 uur: Tooneelrepetitie Dinsdag 6 uur: Sleutelkoor Woensdag 8 uur: Kard. v. Faulhaberban 8 uur: St. Aloyriusban Donderdag 8 uur: St. Ste- phanusban Vrijdag 6 uur: Sleutelkoor 8 uur: Trommelen en hoornblazen Zaterdag 7 uur: K. J. C. Mis 2 00 uurj Jongensdansen 5 45 St. Lodewijkban 7 15 uur Hulsvlijtclub. Kruisvaarders! Penk aan de afspraak op de Districts-in- spectie gemaakt en komt allen trouw in dc K. J. C. Mis. We roepen ook de mede werking hier voor in van de Ouders. Een kleine aansporing en aanmoeding, vooral met deze koude is in den regel niet over bodig! Cohort „Aeternus Pater" Burcht: St. Antonius Clubhuis Maandag: 6.30 uur Willibrordus Bonifa- tiusban; 7 uur Vastenavondviering voor Welpen Verkenners en kruisvaarders. Woensdag: 7.30 uur Servatius-, Pascha lis- ban. Donderdag: 6 uur Aspirantenban I en II. Vrijdag: 7.30 uur Franciscus-, Tar- cisiusban. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Clubhuis: Maria Gijzensteef. Maandag: 6.458.15 uur Gemma Galganl- groep; 78.30 uur Liduina-groep; 7.309 uur Marg. Sinclair-groep. Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Don- LEIDEN. Geboren: Johanna Gerarda, d. van G. Kluivers en J. M. van Rossen Maria Cornelia Adriana, d. van L. A. Schrier cn A. M. Zwetsloot Johan Gijsbertus Fre- derik, z. van F. J. Belinfante en W. F. M. Beukers Sidokus, z. van S. Koster en J. M. Rijsbergen Johannes, z. van J. Kiel en M. J. v. d. Bos Iréne Jeannette Maria, d. van M. Wolters en J. Onrust Maria Johanna Gemma, d. van J. J. Buis en J. Dijt Jannetje, d. van B. C. de No bel en C. v. d. Kaaij Norbertus Jo- sephus, z. van C. J. Blommaert en J. E. M. van Brakel Hendrika Klazina, d. van G. van 't Wout en W. Verhoef Willem, z. van L. Pesschier en A. G. Vink Dirk Jan, z. van J. Vermeule en H. J. v. Veld hoven. Overleden: M. F. Serdijn, dr., 18 J. J. H. v. d. Velde, vr., 53 j. P. M. Bak ker, vr., 73 j. C. H. Veefkind, wedn, 79 j. F. Wagemans, m., 61 j. derdag: 7.30 uur Tooneel; 8.30 uur Caecilia- groep. Vrijdag: 78.30 uur Theresia- groep; 78.30 uur Agnes-groep. Aanmel den van nieuwe leden op de clubavonden. Parochie Hartebrug Maandag: 8 uur Top-groep. Dinsdag: 6.30 uur Jongste groep. Woensdag: 8 uur Midden groep. Donderdag: 6.30 uur Mulo groep. Donderdag: 8 uur Charitatief naaien. Aanmelden van nieuwe leden op de clubavonden aan de zaal (achter de Harte- brugskerk). Steunt Luchtverdedigingsfondtl Postgiro Oen Haag 324HIOO ten name ven THEATEh HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULk KEURING Ik stal een millioen (George Raft, Dick Foran). De held van Koko- mo (Pat O'Brien). Hoera, ik ben Papa (Heinz Rühmann). De Zeeslag (Char les Boyer, Merle Oberon). Jesse James (Tyrone Power, Slim Sum- merville). Kapitein Benoit van den geheimen dienst (Jean Murat, Mi reille Balin). Onderzee-patrouil le (Richard Green, Nancy Kelly). De 13 Lanciers. Gestolen Levens (Elisabeth Bergner). Ons is niet te dol tBing Crosby, Char ley Ruggles). Speelfilm Komisch Komisch Speelfilm Avontuurlijk Spionnage Avonturen op zee Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen middag ma- lirée behalve Vry dag. Iederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Jederen avond 8 uur. tondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Ieder?n avond 8 uur ondag 4 uur en 8 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd volwassener Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7