Minister de Geer antwoordt de Eerste Kamer BINNENLAND Rein m witf&i dan wit W§m& KLEINE ANNIE HET HUI*> Ir07AAL LEEG, \y a XER f) 6EBH LE~ w ^enoE ziel in& DE LA ATXE DERTIG MR iCHUm ER rit bm A n o 0C- WOO/TT TB hebbed ntHtbntn J WAT ZOOOED) WAAR Ullehdoat IOEK/nOEKfnWuijniJI ÏHU/i riAUW- yMAAR'iAtOtiD\UILCB- \keuric ommqrh toch ge - kw* (HOORDBEBy (AI*, cd <no- - Ken wARen YRÏDDEREDXVKEEDID TOCH, KCfi tvxnc", I \oah zouded Uur> aued IWC IE WElC£\£EnOEE>:Zt \vonDert heöJ, zij" öfri vouR hun S>C 'jf SCHAP, ZBLBi ceen 1 7ATERDAG 3 FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAD. fi BELASTINGPOLITIEK. IDE GESTIE VAN HET BELEGGINGS FRONT. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over hoofdstuk b (dep. van Financiën) der Rij-ksibegrootimg voor 1940 ontleenen wij het volgende: Met de leden, wier zienswijze in den aanvang van het voorloopig verslag Is weergegeven, is de minister van meening, dat onder de tegenwoordige omstandighe den de financieele politiek allereerst moet gericht zijn op vermindering van de niet strikt noodzakelijke uitgaven. Eveneens deelt hij in de opvatting van Ibedoelde leden, dat zooveel mogelijk de band moet worden gehouden aan dekking met belastinggelden van de jaarlijks te- rugkeerende uitgaven, alsmede van die uit gaven, voor weLke een equivalente econo mische waarde niet wordt verkregen. De minister deelt in de meening van ette lijke leden, dat, met het oog op de aan staande herziening van de wettelijke re geling van de inkomstenbelasting, het hui dige moment minder geschikt is voor een luivoerige bespreking van de belastingipoli- tiek der regeering. De leden, door wie gepleit werd voor „eene meer-inkomsten-belasting met te rugwerkende kracht", zullen waarschijn lijk eenige voldoening vinden in het eer lang in te dienen ontwenp-oor logs winst belasting. Eenige toezegging met betrekking tot de door enkele leden geuite wensohen in zake verlichting van de personeele belas ting, kan de minister tot zijn leedwezen niet doen. De financieele toestand van de gemeenten, voor welke de opbrengst van die belasting bestemd is, maant ten deze tot groote voorzichtigheid. Vaststelling van de waarde van automo bielen volgens een schaal van jaarlijksche afbohrij vingen zou, in verband met het (fieit, dat de waardedaling door het gebriuik niet enkel afhangt van den duur van het gebruik, tot orubevredigende uitkomsten leiden. Steun aan groote gezinnen. In de belastingwetgeving behoort met de gezinssamenstelling rekening gOhouden te worden hetzij in zoover zij eeu draag krachtfactor vormt, hetzij in zoover de speciale opzet van een heffing noopt met baar rekening te houden, wil men niet het omgekeerde bereiken van wat bedoeld is. Voorbeelden van dit laatste zijn te vin den in de personeele belasting en in de successiebelasting. Naast de corrigeerende functie van het rekening houden met de samenstelling van bet .gezin staat nu het in aanmerking bren gen van die samenstelling als draagkracht- factor. Hiervan kan uiteraard slechts sprake rijm bij de draagkraohtbelastingen. Ter compensatie van het gemis van kim- dier-aftrek bij de aocijnzen, een uitkeering te doem aan groote gezinnen zou eigenlijk alleen te rechtvaardigen zijn, indien men hetzelfde zou doem tegenover gezinnen met een gering inkomen, afgezien van hun sa menstelling Het wil den minister voorkomen, dat, indien uitdeelingem aan groote gezinnen iwenschelijk mochten zijn wat hij in dit verband in het midden Laat zulks bul ten de belastingwetgeving behoort om te gaan. In het algemeen kam niet gezegd worden, dat de indirecte 'belastingen in sterkere mate verhoogd zijn dan de directe belas tingen. De crisisheffingen, tem behoeve van het Landlbouwcrisisfonds, worden hierbij door den minister buiten de reke ning gelaten. Deze hadden voornamelijk de strekking, phenomenale dalingen van de prijzen der producten op te vangen. In beginsel zijn zij veeleer te zien als maat regelen van normaliseering van de vete- ringsuitgaven dam als verteringsbelastin gen. Beleggingsfront. Het overleg In belegglngsaafcen is enke le jaren geleden in het leven geroepen met bet doel een onnatuurlijke rentedaling te voorkomen. Door zulk een daling zouden aanwijsbare maatschappelijke belangen zyn geschaad en aangezien de belangem der Rij'ksfomdsen daarmede parallel gaan, be hoefde tegen de samenwerking door de be sturen dezer fondsen met het z.g. Beleg gingsfront geen bezwaar te worden ge maakt. Nu de omstandigheden ter kapitaal markt wijziging hebben ondergaan, kam niet gezegd worden, dat het „Beleggings front" poogt de rente zooveel mogelijk te verhoogen. Het is den minister bekend, dat het thans het streven van de leiders van dit „front" is al valt daarbij inder daad wel eens tegenstand te overwinnen een onnatuurlijke stijging der rente zooveel mogelijk te voorkomen. Van een stelling nemen door de beheer ders van de Rijksfondsen tegen de belan gen van de schatkist kan niet worden ge sproken. Van de laatstgenoemden is inte gendeel ruime medewerking op dit gebied ondervonden. Uiteraard hebben zij daar bij te behartigen de belangen der aan hun zorg toevertrouwde fondsen. Ook dit is een rijksbelang. De stelling, dat het rentetype van gering belang is, omdat de tekorten van de fond sen immers toch reeds honderden millioe- nen beloopen, wordl door den minister principieel afgewezen. Dit is een defaitis me, dat hem noodlottig toeschijnt en dat, ook op ander terrein toegepast, tot de ruïne voert. De vraag omtrent de wenschelijkheid van al dan niet handhaving van het fond- senstelsel wordt, naar het den minister voorkomt, beter besproken, nadat het rap port der staatsoommissie-Verrijn Stuart zal zijin verschenen en de regeering naar aanleiding daarvan haar oordeel zal heb ben gevormd. Het rapport is dezer dagen aan de regeering aangeboden. Bij het tot stand komen van de wet op de ooupombelasting is overwogen de rente van ge ldleeningen op onderhandsche schuld/bekentenis op gelijke wijze te be lasten als die van effecten. Dit bleek ech ter zoodanige practiscbe bezwaren op te leveren, dat daarvan toenmaals is afgezien. De minister wil overwegen of die bezwa ren kunnen worden ondervangen. De laatste Staatsleening. Ook de minister betreurt, dat de laat stelijk uitgegeven Staatsleening geen be tere ontvangst is te beurt gevallen. Een opgave van de groote institutioneele beleggers, die niet op deze leening heb ben ingeschreven, kan niet worden ver strekt, reeds omdat zulke inschrijvingen door tusschenkomst van bankiens of com- missionnaire in effecten plegen tot stand te komen, welke tusohenpersonen daarbij van dien opdrachtgever geen melding ma ken. Zooals de minister reeds heeft te kennen gegeven, Ligt het in zijn voornemen te be vorderen, dat de obligaties der laatste Lee ning voor 100 pet. in ontvangst zullen wor den genomen bij de storting op de eerst- voLgende leening, zoodat deze het karak ter zal dragen van een gedwongen of semi- gedwongen leening. In antwoord aan ettelijke leden kan worden opgemerkt, dat de koersen van de Nederlandsche Staatsleeningen geen kunst- matigen steun behoeven. Sinds het uitkomen van het voorloopig verslag zed gebleken zijn, dat er waarom de regeering van meening is, dat het ogen blik is aangebroken tot een herwaardee- rirng van het goud over te gaan. Bij de be handeling van het betreffende wetsont werp zal over deze zaak nader van gedacn- ten kunnen worden gewisseld. De gulden. De ontwikkeling onzer betalingsbalans wordt ook door de re gee ring met eenige zorg aangezien. De uitvoer is aanmerke lijk gedaald en de invoer nog toegenomen, terwijl ook de diensten, aan het buitenland bewezen, een grooten teruggang vertoonen. De regeering is er voortdurend op be dacht, inzonderheid door waar mogelijk der. export te bevorderen, in dezen toe stand verbetering te brengen. Het is den minister niet geheel duidelijk, hoe de po litiek van de Nederlandsche Bank ten de ze ongerustheid kan wekken. Bankgeheim. Het rapport van den Economisdhen Raad over het bankgeheim is nog niet uitge bracht, Of er na de verschijning inzage van gegeven kan worden aan de Staten- generaal, zal te zijner tijd worden beslist. PRINSES JULLANA VERGADERT MET HET ALGEMEEN STEUNCOMITé. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden de vrgadering bijgewoond van het dagelijksch bestuur van het algemeen steuncomité 1939 in het gebouw van het Fonds voor Bijzon dere Nooden. NIEUWE STAATSLEENING OP KOMST? Vermoedelijk een 4 pet leening tegen part Ter beurze deed gisteren het gerucht de ronde, dat reeds in den loop van de vol gende week een nieuwe staatsleening zou worden aangekondigd. Te bevoegder plaat se is geen bevestiging te verkrijgen. Eveneens volgens geruchten zou het 4 pet. rente-type ook voor deze leening be houden blijven, terwijl de koers van uit gifte wederom pari zou worden. De lee ning zou zich echter in zooverre van de voorafgaande onderscheiden, dat zij de be paling zou bevatten, volgens welke een gedwongen toewijzing zou volgen aan hen, die op grond van hun vermogen tot in schrijving in staat moeten worden geacht, indien zij niet mccht worden volteekend. Wij brengen in herinnering, dat de vo rige staatsleening op 19 December j.l. werd uitgegeven tot een bedrag van ƒ300 mil- lioen en dat hierop door inschrijvers niet meer dan 100 mill, werd genomen. Met inbegrip van de reeds te voren bij de Rijksfondsen geplaatste 60 millioen heb ben deze laatste In totaal het geheele res tant opgenomen. Van de thans te verwachten leening tast men wat den omvang van het bedrag be treft, volkomen in het duister. De verwachting, dat de gelegenheid zou worden geopend, om in te schrijven met stukken van de vorige leening is, volgens de thans verschenen Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer omtrent de begrooting 1940, bewaarheid. „Handelsblad". V-' GROOT VERLOF Voor gemobiliseerde Nederlanden nlt het buitenland Met ingang van 1 Maart zullen onge veer 1000 Nederlandsche gemobiliseer- den uit het buitenland, die hoofdzake lijk in Duitschiand woonachtig zijn, met groot verlof worden gezonden. Een des betreffend besluit heeft, zoo vernemen wij, de Ministerraad dezer dagen ge nomen en zal spoedig door den minister van Defensie, bij legerorder, worden bekend gemaakt. Deze faciliteit geldt alleen die dienst plichtigen, die hun woonplaats hebben in Frankrijk en Engeland, Duitschiand of Polen. De reden, waarom deze maatregel Is genomen, is wel van zeer bijzonderen aard. Immers door de voor Duitschiand geldende bepaling, dat geen visa worden verstrekt aan hen, die hun dienstplicht buiten Duitschiand hebben te vervullen, konden onze daar wonende landgenooten, die sinds het begin van den oorlog onder de wapenen waren, niet naar'hun familie terugkeeren, noch voor periodiek verlof, noch voor zaken verlof. Van deze bepaling, vooral voor de grens- en stergebieden in Duitschiand (waar vele onzer landgenooten hun emplooi hebben) ondervonden die gemobiliseerden grooten overlast. Na alle voor- en nadeelen te hebben overwogen, meende de minister raad deze tegemoetkomende houding jegens de betrokkenen te moeten aannemen. „Tijd" MINISTER STEENBER-HE TEN DEPARTEMENTE TERUG. De minister van economische zaken, mr. Steewberghe heeft heden, na beëindiging van een kort verlof, zijn werkzaamheden ten departement© hervat. DIRECTIE DER SPOORWEGEN IS CLEMENT. Dezer dagen heeft de directie der N. S. een bespreking gehouden met den Perso- neelraad, verband houdende met den toe stand, voortvloeiende uit de bezwaren, die de barre winter met zich brengt. De resul taten van deze conferentie waren, wat de hoofdpunten aangaat, de navolgende: Het is de wensch van de directie dat niet lichtvaardig of noodeloos van de voorge schreven dienstroosters wordt afgeweken. Wat de in deze periode gemaakte fouten betreft, die onvermijdelijk zijn, zal een maatstaf van milde beoordeeling worden aangelegd, waarbij de directie opmerkt, dat bij haar het streven voorzit, ook in nor male tyden zoo min mogelijk straffen op te leggen. De opvattingen van de directie ten aan zien van de verstrekking van warme dran ken, 6temmen met die van den Personeel- raad overeen. In dien geest wordt instruc tie gegeven. Omtrent toekenning van gratificatie wordt overweging toegezegd: Men moet echter rekening houden met het moeilijk functionneeren der spoorwegen, waardoor ook de ontvangsten geleden hebben en met het feit dat er nog steeds tekorten zijn. By het vaststellen van boeten voor het tijdverspelen door machinisten, zal met de moeilijke omstandigheden rekening wor den gehouden. Ook zal dit geschieden bij het vaststellen van de premiebedragen. DRIE STILLE OMGANGSNACHTEN. Zondag groote bijeenkomst I 1 te Amsterdam. Zondag zal té Amsterdam een groote ver gadering van alle bestuursafgevaardigden van organisaties van den Stillen Omgang uit heel het land gehouden worden. In een huishoudelijke bijeenkomst te elf uur in Krasnapolsky zullen door het Ara- sterdamsche hoofdkwartier worden aan gegeven de maatregelen voor dit jaar, nu voor het eerst de nachtelijke Stille Om gang in Maart over drie nachten wordt verdeeld. De groote uitgroei der deelne ming van elders bracht mede, dat met name de spoorwegen in dezen mobilisatie tijd de honderdduizenden niet meer tij dig naar en uit Amsterdam konden ver voeren. Daarom heeft het Amsterdamsche bestuur moeten besluiten dit jaar althans den nachtelijken omgang te doen plaats hebben in de Zondagnachten (van Zaterdag op Zondag) van 13, 10 en 17 Maart. Dit brengt een geheel andere verdeeling van de pelgrimsgroepen van elders, van de ker ken enz. met zich mee. De vice-voorzitter, de heèr L. A. P. M. van den Broeke, zal te 10 uur reeds in Krasnapolsky aanwezig zijn om met de dan aanwezige bestuurderen een kleinen rondgang door de oude stad te maken ten einde hen vertrouwd te maken met de his torische bijzonderheden betreffende den omgang en het gebeurde van en na 1345. Om twee uur begint in Krasnapolsky een openbare vergadering vor alle katho lieken waarop pater Heideman C.ss.R., di recteur van het retraitehuis te Amersfoort, als oud-Amsterdammer het woord zal voeren. Het jongenskoor van het St. Igna- tiuscollege, onder leiding van pater Smits van Woesberghe S.J., verleent zijn mede werking. Daarna zal er weer gelegenheid zyn voor de besturen het museum Amstel- .kring O.Z. Voorburgwal 40 te bezichtigen. Ei zal speciaal voor hen een zeer korte rondleiding worden gehouden. VERDERE OPBOUW DER CONSUMPTIE MELK CENTRALE De R.K. Land- en Tuinbouwbond, de Bond van Melkveehouders, de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de Chr. Boeren- en Tuindersbond, samen de Con sumptie Melk Centrale vormende, hebben te Delft een vergadering gehouden, tijdens welke de heer Kortieve, directeur van de Crisis Melk Centrale, een inleiding heeft gehouden over: „Verdere opbouw der CMC verkoop van melk naar vetgehalte en ge wicht en t.b.c.-bestrijding". De Consumptie Melk Centrale, aldus spr., streeft naar verbetering der melk, zoowel in het belang van den consument als van het veehoudersbedrijf. Zij wil de activiteit harer leden prikkelen door het uitloven van premies. De verhouding tot de veehouders is goed. De C.M.C. heeft voor de veehouders de vroegere willekeur ougeheven. Over de periode 19381939 werd door de aange slotenen 600 millioen liter melk geleverd. Aan consumptiemelk werd 8M 9Yi milli oen liter per week geleverd. De gemiddel de uitbetaalde zuivelwaarde bedroeg 5.73. De erkende consumptiemelkers hebben bij elkaar f 59.400 ontvangen. Te zamen heb ben de veehouders 280.000 opgeofferd op het altaar der klassificatie. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft, deze zal en kan de C.M.C. nooit laten varen. Zij is een volks- en veehouders-belang van de eerste orde. De veehouder moet zijn beesten gescheiden opstallen om de t.b.c. zoo doel treffend mogelijk te bestrijden. Over de zuivelwaarde vertelde spr., dat men in deze is gebonden aan de zuivel- waardeformule. Deze zal dit jaar nog eens nader worden bekenken. De zuivelwaarde was eind Augustus 5.10; tot einde November had een stijging plaats, daarna is ze gaan dalen en thans staat ze op 7.50. Het zuivelwaardesaldo bedraagt thans 0.03. Wat de bedrijfspremies betreft, ls in 1939 125.000 betaald. Voor het opruimen van open t.b.c.-lijders is 67000 betaald. Uit de door haar voor t.b.c.-bestrijding uitgegeven bedragen blijkt, dat de C.M.C. alles doet om een zoo goed mogelijk product te krij gen. Het vetgehalte bedroeg in 1939 ge middeld 3.35. Na nog een en ander te hebben verteld over den verkoop van melk naar vetgehalte en gewicht, die voor de concumptiemelkers van voordeel zal blijken te zijn, zeide spr. dat een regeling dienaangaande over eenige maanden zal ingaan. VERDEELING OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS De Centrale Propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels maakt bekend, dat de aanvraagformulieren voor een aan deel in de opbrengst der weldadigheids postzegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind" deze week aan de deelgerechtigde vereenigingen zijn toegezonden. Ingevolge beschikking van den minister van binnenlandsche zaken strekt de op brengst ten bate van vereenigingen en in stellingen, die tot taak hebben de verzor ging van de bescherming- en hulpbehoe vende jeugd, met uitzondering van de zui gelingenverzorging. Hieronder valt de zorg voor zieke, zwak ke, achterlijke, blinde, doove, doofstomme, gebrekkige, verwaarloosde en verlaten kin deren. Aanmelding aan het secretariaat van de Centrale propaganda-commissie, 's-Graven- hage, Nicolaistraat 17, voor 1 Maart a.s. „Ideaal Wonen" failliet verklaard. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitgesproken het faillissement van de ten toonstelling „Ideaal" Wonen" te 's-Herto genbosch en tot curatoren benoemd mr. A. A. Swane en mr. L. Baudoin. jnjubervvanjSO. 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. SCHEEPVAART TOT OP ééN VIERDE TERUGGELOOPEN. Vroeger geuite vermoedens In Januari bevestigd. In de eerste maand van 1940 kwamen 333 schepen metende 482000 ton, (waarvan 308 en 448000 voor Rotterdam) tegen 1341 en 2160000 (waarvan 1136 en 1855000 voor Rotterdam) in Januari 1939. De gegevens bevestigen de veronderstel lingen, die vroeger zijn geuit, dat van het vroegere verkeer ongeveer een vierde overblijft, zulks overeenkomende met de verhouding m het goederenverkeer, waar van drie vierde deel doorvoer was. Van den doorvoer is alleen nog eenig kolenver- voer naar Italië overgebleven, dat echter in Januari door den winter gestremd werd. „Handelsblad". DE „NOORDAM" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN Gisteravond is het m.s. „Noordam" van de Holland-Amerika lyn van New York te Rotterdam aangekomen. Het schip had elf passagiers aan boord. De lading bestond voor een deel uit graan, bestemd voor de Nederlandsche re geering en uit stukgoederen. DE BIJZETTING VAN DE ASCH VAN ANTHONY FOKKER. Plechtigheid op de begraafplaats te Westerveld. Op de wit-besneeuwde begraafplaats van Westerveld is vanmorgen onder enorme belangstelling de asch van den Nederland- schen vliegtuigbouwer Anthony Fokker bijgezet. Alle treinen, die in Westerveld slopten, brachten uit het geheele land auto riteiten op luchtvaartgebied en belangstel lenden aan, die den beroemden Nederlan der, die in' Amerika is gestorven, de laat ste eer wilden bewijzen. Het geheele personeel van de N.V. Ne derlandsche Vliegtuigenindustrie te Am sterdam was per extra-trein naar Wester veld gekomen en werd opgesteld rond de groeve, welke midden op de begraafplaats is gelegen. In de rouwkamer was de urn met de asch opgebaard. Hier verzamelden zich een groot aantal autoriteiten. De Minister van Waterstaat liet zich bij de plechtigheid ver tegenwoordigen door den heer H. Ch. EX van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst. Als vertegenwoordiger van den opperbevelhebber van land- en zeemacht zagen wij kolonel F. A. van Heyst, inspecteur van de militaire lucht vaart en tevens commandant van de lucht vaartbrigade, terwijl kapitein Dufour na mens den commandant van de luchtverde diging aanwezig was. Gesproken werd door ir. A. Fokker na mens de familie, door burgemeester W. de Vlugt namens commissarissen van de N.V. Ned. Vliegtuigindustrie, door den heer J. E. van Tijen, onder-directeur van de Fok ker-fabriek, door den heer W. van Neyen- hoff, een vriend van den overledene, door den heer A. Plesman, directeur van de K. L. M„ door den heer J. A. Hooreman na mens het fabrieks-personeel. Na deze toespraken werd de urn graf waarts gedragen. Toen trad naar voren de heer T. Nijland, een kleinzoon van mevrouw Fokker. Hij droeg voor het gedicht „Een kruis met ro zen" van De Genestet. Hierna werd de urn in het graf bijgezet. Hotel-, café- en restaurant. Men schrijft ons: Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- geëmpl. „St. Antonius" was dezer dagen te Utrecht in vergadering bijeen. Een voornaam punt van bespreking was de al- gemeene leden wervingsactie van het Ka tholiek Werkliedenverbond, waarvoor de heer Beumer een uiteenzetting gaf. Vervolgens was de organiseering van musici-, huis- en bioscooppersoneel aan de orde, waartegen eenige bezwaren bij den rijksdienst der werkloosheidsverzekering bestonden. Een andere vorm van organi seering zal in overleg met het Verbond worden bezien. De afdeeling Eindhoven stelde voor een gesalarieerd propagandist aan te stellen. Op de reglementen voor het pensioen en het overlijdensfonds waren eenige amendementen binnengekomen. Het hoofd bestuur stelt voor deze niet aan te nemen, doch de voorgestelde reglementen eerst drie jaren te laten werken. Rondom het „fooienstelsel" werd met ge noegen kennis genomen van eenige toena dering tusschen werkgevers en werkne mers. De Bondsraad op 27 Maart a.s. zal in het gebouw Unitas te nijmegen worden gehou den, waarbij tegelijkertijd het 10-jarig be staan der afdeeling zal worden herdacht. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT mtn tv OA1 K/DDEREn IK H DRUK MA-l izen ovbr n/Ert! IK WE O DAT ZB GELUID OE- .HOOROhEËBBrn

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6