STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. KWALSTEITS- NAAIMACHINES ZATERD\C, 3 FEBRUARI 1940 0E LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnenvmtsprijs: voor Leiden lf cent per week; 2.5a per kw&rtaaL Bij onze «(enten /O cent per wv*k; f 2.60 per kwartaaL Franco per pont 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 AANHOUDENDE VORST. De BUI seint s Verwachting: Zwakke tot matige, later tijdelijk toene mende wind uit Oostelijke richtingen. Ne velig tot betrokken of zwaarbewolkt. Plaatselijk een weinig sneeuw. In het Noorden en Midden strenge tot matige, in het Zuiden matige tot lichte vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Oostelij ke wind, 9 gr. C. Vlissingen: mist, zwakke Oostelijke wind —5 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke N. Oostelijke wind 8 gr. C. Groningen: betrokken, matige Oostelijke wind 10 gr. C. Maastricht: mist, zwakke N. N. Oostelij ke wind, 3 gr. C. BÜITENLANDSCO WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië blijft stationnair met lucht drukwaarden van 1032 mbar in het Zuiden van Zweden. Het strekt zich over geheel Centraal-Europa en den Balkan uit. De depressie, die gisterenmorgen over Spanje lag, trok naar het Oosten en wordt gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk. Op den Oceaan ligt een zeer uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk, dat reikt van IJsland tot de Azoren en dat in de kern zeer lage luchtdrukwaarden moet hebben. De dalin gen aan de voorzijde doen zich thans aan de Portugeesche kust gevoelen. Te Lissa bon en Oporto vielen in de nacht zware re gens. De warme strooming aan de Oost zijde deed de temperatuur op IJsland tot P 9 graden hoven normaal stijgen en dringt door tot diep in de Poolzee. In de Ealtische Staten zijn de temperaturen iets minder extreem laag. In Hongarije nam de vorst af en in den Balkan melden enkele stations temperaturen boven het vriespunt. Ir het Westelijk Middellandsche Zee-ge bied en evenzoo in Portugal heerscht zacht weer. LUCHTTEMPERATUUR 8.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Zaterdagnamiddag 5.08 uur tot Zondagmorgen 7.08 uur; Van Zondagna middag 5.10 tot Maandagmorgen 7.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 4 Febr. nam. 12.05 uur; op Maandag 5 Febr. voorm. 0.40 en nam. 1.05 uur. Maan op 4.42 uur Zondagnacht. Maan onder 1.28 uur Zondagmiddag. Maan op 5.27 uur Maandagmorgen. Maan onder 2.26 uur Maandagmiddag. ZWERVER IN TRAMHUISJE BEVROREN Gisterochtend bleek bij een open tram huisje aan den Benoo rden hou tsc he weg te Den Haag, dat van een 21-jarigen zwer ver, die zich daar Donderdagavond te sla pen had gelegd, de beide beenen bevroren waren. De man is door den Geneeskundi gen Dienst naar het Ziekenhuis Zuidwal gebracht. B\j nader onderzoek in het ziekenhuis is gebleken, dat de beenen van den zwerver niet bevroren waren maar verstijfd, zoo dat hij na eenigen tijd zijn beenen weer normaal zal kunnen gebruiken. VERKEERSMOEILIJKHEDEN BENOORDEN AMSTERDAM. Uitdam ingesneeuwd. Uitdam, een klein dorpje met ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJsselmeer, is op het oogenblik vrijwel on bereikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het gis teren een tweetal winkeliers uit naburige gemeenten gelukt met een slee levens- DE STADHUIS-BOUW. Nog altijd geen vergoeding van aan derden berokkende schade. Aan den Raad der gemeente is volgend adres verzonden: Geeft eerbiedig te kennen: Isaac Zandvoort, wonende te Leiden; dat hij eigenaar is van het perceel Lei den aan de Maarsmansteeg no. 12, in welk perceel hij een slagersbedrijf uitoefent; dat het achtergedeelte van dat perceel, dat bestemd was voor woning van ver zoekers zoon en zijn gezin en gedeeltelijk voor het slagersbedrijf tengevolge van de werken op het stadhuisterrein uitgevoerd, zoodanig is verzakt, dat dit perceelsgedeelte moest worden afgebroken en is afgebro ken; dat dit feit verzoeker groote schade ver oorzaakt en zoolang verzoeker niet in staat is gesteld het perceel in den vorigen toe stand te herstellen, schade zal veroor zaken; dat immers verzoeker door gebrek aan ruimte zijn bedrijf niet in vollen omvang kan uitoefenen, waardoor hij groote finan- cieele schade ondervindt en zijn zoon, die het bedrijf leidt genoodzaakt is elders een huis te bewonen, hetgeen ze;schadelijk is vooral nu die zoon in militairen dienst is, en zijn vrouw voor zoover mogelijk zijn plaats in het bedrijf moet innemen, waar door het niet wonen bij het bedrijf zeer belangrijke bezwaren oplevert (ook van financieelen aard); dat verzoeker het ook daarom van groot belang acht ten spoedigste tot herstel van het pand over te gaan, omdat de bouw materialen iederen dag in prijs stijgen en het herstel dus iederen dag meer kosten zal vorderen; dat verzoeker in het midden laat wie de schuld van het ten aanzien van zijn pand gebeurde draagt (de aannemer van den stadhuisbouw den wel de gemeente) daar die vraag thans aan het oordeel van het gerechtshof te 's-Gravenhage is onder worpen; dat verzoeker op grond van bovenge noemde omstandigheden er groot belang b(j heeft, dat het noodige herstel van zijn perceel zoo spoedig mogelijk geschiedt en niet wordt uitgesteld tot de aanhangige procedure geheel zal zijn afgewikkeld en de verzoeker toekomende schade zal zijn bepaald waarmede nog geruime tijd ge moeid zal zijn; dat verzoeker, waar in ieder geval vast staat, dat als de gemeente het werk op het stadhuisterrein niet had doen uitvoeren, het perceelsgedeelte niet had behoeven te worden afgebroken, meent, dat het op den weg van de gemeente ligt hem in staat te stellen zijn pand zoo spoedig mogelijk te herstellen; dat verzoeker zich bereid verklaart als de gemeente hem tot herstel in staat stelt, zijn raadsman op te dragen met den raads man van de gemeente overleg te plegen omtrent de uitvoering van bedoeld raads besluit; redenen waarom verzoeker zich wendt tot uwen Raad met verzoek te besluiten verzoeker in staat te stellen zoo spoedig mogelijk tot herbouw van het afgebroken gedeelte van het perceel Maarsmansteeg no. 12 over te gaan door verzoeker de daarvoor noodige gelden ter beschikking te stellen, behoudende verzoeker zich alle rechten met betrekking tot het aanhan gige rechtsgeding voor. Leiden, Januari 1940. 't Welk doende, env HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving. Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van -en den handel in roerende en onroerende goede ren „Energie I", Noordwijk, Hardenbroek- weg 4a. Afkomstig uit Amsterdam. Wijziging. 1089. Burgersdijk en Nier mans. Leiden, Nieuwsteeg 1, filiaal: Bree- straat 113, Leiden. Oude en nieuwe boek handel, uitgeverij. Vennooten van boven genoemde vennootschap onder firma zijn thans: P. J. Dee en J. P. Stam. Procuratie houder: J. van 't Hooft, Leiden. middelen naar Uitdam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegden weg zes kilometer bedroeg, deden zij ruim twee uur. Een slager Durgerdam, die trachtte met een auto langs den Waterlandschen Zeedijk het dorpje te bereiken, moest bij het Kinsel- meer zijn pogingen opgeven. De sneeuw lag op sommige plaatsen vier meter hoog, evenhoog als de dijk is. Uitdam zal het hierdoor eenigen tijd zonder vleesch en vet moeten stellen, want de voorraad is uitgeput. Heden zal nog maals getracht worden per slede thans van Durgerdam uit het noodige aan te voeren. De weg tusschen Monnikendam en Edam is totaal onbegaanbaar. Het autoverkeer wordt door den Purmer geleid. Nabij Mon nikendam is op dezen weg een auto inge sneeuwd. Zij is niet meer terug te vinden. Om half twaalf bereikte een auto van de P.T.T. via den Jaagweg van Broek uit Monnikendam, Deze weg was sinds Don- derdagochten niet berijdbaar, doch een 80- tal arbeiders had een pad in het dikke sneeuwdek uitgegraven en hierdoor kon de wagen zijn weg vinden. Ook de bus dienst van de N^Z.H.T.M. kan over dezen weg weer hersteld worden. De Leeuwar- derweg in Amsterdam is voor het verkeer afgesloten. Alle verkeer wordt langs het Noordhollandsche kanaal geleid. O. EN O.-AVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Aangeboden door de Contact-commissie. Behalve de militaire avond in den Leid- schen Schouwburg, door de militairen zelf verzorgd, werd gisteravond ook in de Stadsgehoorzaal een militaire avond ge houden. Deze evenwel was door de Con tact-Commissie uit de Leidsche burgerver- eenigingen georganiseerd en toegankelijk voor militairen en burgers. Eerstgenoem- den maakten evenwel het grootste deel der bezoekers uit. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op majoor Muller, die den garnizoenscom mandant vertegenwoordigde, kapt. van 't Hoff namens koL dr. de Groot, overste van Mens als commandant der Leidsche Bur gerwacht, afgevaardigde van het L.S.C., de V.V.S.L. en andere Leidsche burgerver- eenigingen, enz. De voorzitter der Contact-Commissie, mr. P. E. Briët, sprak het openingswoord en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Spr. deelde mede, dat deze avond oor spronkelijk zou gegeven zijn als feestvie ring ter gelegenheid van Prinses Beatrix' verjaardag, doch aangezien wegens de tijdsomstandigheden op verzoek van het prinselijk paar van officieele feestelijkhe den was afgezien, werd deze feestviering omgezet in een ontspannings-avond, Spr. herinnerde voorts aan vroegere moeilijke en spannende dagen uit onze his torie en noemde b.v. de dagen van 1672, toen ons land werd bedreigd van den eenen kant door Frankrijk en Engeland en van den anderen kant door Munster en Keulen. Er was eens een tijd, dat ons volk rade loos, de regeering redeloos en het vader land reddeloos leek te zijn en in die dagen was het, dat ons volk riep om een Oranje al zijn hoop op Prins Willem n geves tigd had. Inderdaad kwam er redding en wist ons volk zich te herstellen. Gelukkig verkeeren wij thans in zooveel gunstiger positie. Ons volk is kalm en vastberaden, de regeering is niet radeloos, maar gaat kalm haar gang en ons land is niet reddeloos. Ook is er geen noodzaak om om een Oranje te roepen, want wij hebben Oranje. Wij hebben een Koningin, die met zorg en trouw over ons land waakt en daarvoor leidt. Wij hebben Prinses Ju liana, die de nooden van ons volk voelt en een organisatie in het leven riep, die deze nooden wenschte lenigen. Wij hebben ook Prins Bernhard, die zich beijvert om ons volk te dienen; die ook geregeld de troe pen inspecteert. En tenslotte hebben wij twee lieve kleine prinsessen. Er is dan ook geen reden om aan de toekomst te wan hopen. Mr. Briët besloot zijn toespraak met een „leve Oranje en de kleine Prinsessen", waarna door de aanwezigen spontaan het „Wilhelmus" werd gezongen. Het hierna gegeven feestprogramma was zeer gevarieerd van inhoud en dat het in den smaak viel bij de aanwezigen, bewees wel het herhaald applaus, dat telkens weerklonk. De Oranje Garde opende met enkele vlotte Zuid-Afrikaansche liedjes, waarna het militair orkestje „The Black and White Serenaders", onder leiding van serg. J. P. Mulder Jr., dat geregeld voor O. en O. optreedt, met vroolijke muzieknummers voor de juiste stemming zorgde. De heer Spaanderman zorgde daarna voor den lachlust door een liedje en een praatje. De Princevlag bracht vervolgens eenige marschen voor tamboers en pijpers ten ge- hoore. Ook hield zij een vlaggenparade en uitstekend verzorgde rhytmische gymnas tiek. Veel succes oogstte ook de heer J. P. Mulder Jr. in zijn liedjes. Groote vreugde onder de militairen ver wekte de aanbieding van een regiments hond voor het garnizoen, gelegerd in de Morschportkazerne. De heer Mulder, die voor deze gelegen heid een alleraardigst liedje gemaakt had, stelde hem den vertegenwoordiger van den garnizoenscommandant, mej. Muller ter hand. Met een enkel woord dankte maj. Mul der voor deze vriendelijke geste. Gaarne gaf hij de verzekering, dat „Mops" een goed tehuis zal hebben. Spr. dankte de Contact-Commissie voor het initiatief van dezen avond en prees Lei den met de Contact-Commissie gelukkig. Dat ook het contact tusschen de burgerij en de militairen van zeer voortreffelijken aard is, kon spr. niet anders dan verheu gen. Mr. P. E. Briët heeft aan het eind van den avond een slotwoord gesproken. Vermelden wij nog, dat de Edelacht baar-sigarenfabrieken voor de militairen sigaren beschikbaar hadden gesteld en dat ook de firma Hartevelt voor een attrac tie had gezorgd. MILITAIRE FEESTAVOND IN DEN SCHOUWBURG. Een uitstekend programma. In dien Leidisdhen Schouwburg, die ge heel was gevuld, werd gisteravond een militaire feestavond gegeven voor het He Depót Infanterie. Een dergelijke avond was reeds enkele malen eerder gegeven, maar thans was ook de burgerij Ir de ge legenheid gesteld hem bij te wonen en de belangstelling van deze ziijde was verheu gend groot. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. kolonel de Groot, overste Stadlander, overste Trapman, overste Buurman, de rector-magnificus, Prof. Muller, de wet houders Tepe en Verwie ij, het collegium tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen 1 Daarom spoedigst naar: C. F. NEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171. van het L. S. C., het bestuur der V. V. S. L. en het comité voor O. en O. Het programma werd geheel verzorgd door de militairen en bestond uit een reeks cabaret-nummers van bijzonder goed ge halte en uitmuntend gevarieerd. Zoo wa ren er allereerst zuiver militaire nummers, zooals de onberispelijk uitgevoerde exer citie en de wapendemonstratie, een ern stige noot in dien avond, waarbij een lichte en een zware mitrailleur, alsmede een anti-tanikkanon en een mortier in stelling werd gebracht en toegelicht. Daarnaast Werden b.v. bijzonder goede gymnastiekoefeningen uitgevoerd, van wel ke in 't bijzonder de behendigheidagymna- stiek kan worden genoemd, omdat dit groot en verdiend sucoes had, hoewel de vrije oefeningen, uit een technisch oog punt bezien hieraan ongetwijfeld gelijk waardig waren. De muziek was in goede handen, zooals om. bleek uit het show- numimer van de band, waarvan het publiek maar moeilijk scheiden kon. Hierbij vier den in 't bijzonder triiuimiphen twee dienst plichtigen, die ongetwijfeld tot het gil ie der beroeps- artisten behooren. Zij tolon'. m ook in andere nummers uit als producen ten van de dwaasheid en de pret De een bereikte waarlijk verbluffende dingen als fluitist met de mond en als jongleur met de trommelstokken, terwijl de andere zioh op dansgebied gespecialiseerd had als „La Argentinita" en bovendien als jazz-zanger optrad. Niet alleen deze sterren van den avond, maar ook de amateur-artisten kwa men uitstekend voor den dag. Er zat bo vendien een flinke vaart in het program ma, zoodat het doek telkens nauwelijks enkele minuten dicht bleef. Alles werkte mee om het gemengde publiek van burgers militairen een bijzonder genoeglijken en interessanten avond te bezorgen. AANWINSTEN VOOR DE LAKENHAL. Vele oude schilderijen die het bruikleen had en waaruit den laatsten tijd meermalen wisseltentoonstellingen zijn gevormd, zullen waarschijnlijk aan 't einde van deze maand, het museum weer ver laten. De Stedelijke verzameling vjerd echter verrijkt met een interessant schilderij, voorstellende den Heiligen Hieronymus. Het stuk is 1534 gedateerd en vertoont veel verwantschap met de Leidsche School uit die periode, waardoor wederom gelegen heid wordt geboden, de vroege Leidsche Schilderkunst nader te bestudeeren. Deze aanwinst was mogelijk dank zij een zeer te waardeeren medewerking van den vorigen eigenaar. Voorts kan melding worden gemaakt van het bruikleen van twee werken van Floris Verster. Hiertoe krijgen ook de latere Leidsche meesters onder wie Verster zon der eenigen twijfel de eerste plaats toe komt, een voortreffelijke aanvulling. Ten slotte werd de afdeeling kinder speelgoed uitgebreid met het bruikleen van een verzameling kinderspeelgoed uit de eerste helft van de 19e eeuw. ONGEVALLEN DOOR DE GLADHEID. Gistermiddag te kwart voor twaalf is de 9-jarige H. C. B. op de Geeregracht tenge volge van de gladheid gevallen. De jon gen brak het linkeronderbeen en werd door den E.H.D, naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Gemeentel» Aankondigingen PREMIE'S VERBETERING ARBEIDERSWONINGEN. t Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter kennis van belanghebbenden, lat de voorwaarden, betreffende de be- ;chikbaarstelling door Rijk en Gemeente iran premie's voor verbetering van arbei derswoningen, als bedoeld in de door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast gestelde regeling d.d. 23 Juni 193817 Januari 1940 op de Gemeente-Secretarie (afdeeling Financiën) kosteloos zijn te verkrijgen. Leiden, 3e Februari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Zondag: Bonte Avond R.K. Winterpro- gramma o.lv. Frits Bouwmeester, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Maandag, 3 Octobervereeniging, alg. leden vergadering, in den „Vergulden Turk", 8.15 uur. Donderdag, Vergadering Jongeren R.-K. Staatspartij, in „Den Doelen", 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Stoffers, De Graaff. De Jager, Niemer en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp. Tel. 1916. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 tot en met Vrijdag 9 Febr. a.s. waarfenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teL 20502 en Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 28274. Van onze Adverteerders OPENING MAISON „IRENE". Hedenmiddag is het eerste der serie nieu we winkelhuizen aan het Gangetje ge opend. Zooals bekend is er destijds heel wat te doen geweest over het al of niet bouwen van winkelhuizen, maar ze zijn er dan toch gekomen en het wil ons voor komen, dat degenen, die hier op een pand beslag leggen, geen slechte keus doen, want het Gangetje is een aantrekkelijk punt ge worden. Maison „Irene", het huis der elegante stoffen, opende hedenmiddag haar deuren voor de Leidsche dames en met één oog opslag zal men zien, dat hier iets voor treffelijks tot stand is gekomen. Het fraaie winkelhuis met zijn zes groo te etalages valt in dit centrum van ver- keers-uitzicht onmiddellijk op en de ar tistiek verzorgde etalages trekken onge twijfeld alle dames. Zijn zij eenmaal zoo ver, dan komen ze ook wel verder, want de keurcollectie stoffen spreekt voor zich zelf. De 28-jarige kantoorbediende W. S. is gistermiddag te 2 uur op de Steenstraat met zijn rijwiel geslipt. Hij liep een bloe dende wonde boven het linkeroog op en werd door den E.H.D. verbonden. Wij weten, dat De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen hulsvriend hoe ongaarne ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaariijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Cm aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een e" nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aön patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2