RIJNSTREEK DE EERSTE JAREN NA DE HERVORMING Mijnhardfjes ZATE-"" G S FEBRUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTFN Oneenigheid tusschen Jesuieten en wereldheeren Een dapper priester door A. N. DUYNISVELD, pr. VI. Nadat de katholieken van hun kerk waren beroofd en hun pastoor, bij gelegen heid van het ontzet van Leiden en den af tocht der Spanjaarden, wel zal hebben moeten vluchten, was de toch nog talrijk gebleven kudde van Voorschoten, zonder herder aan haar lot overgelaten. Al heel spoedig, reeds in het begin der 17e eeuw, ontfermden de Jesuieten van Den Haag uit zich over de verlaten Voor- schotensche katholieken. Toen paus Clemens VIII, begaan met het lot der verweesde Hollandsche katholie ken, eenige Jesuieten hierheen zond, kwa men deze missionarissen, o.a. pater Cor- nelis Duijst, die zich te Delft zijn geboorte stad vestigde, pater Willem de Leeuw eri andere ook van tijd tot tyd in Den Haag en bereidden alzoo de stichting van een Statie aldaar voor. 66) De eerste Jesuiet, die zich blijvend er vestigde, was Theodorus Tack, 1608, die met alle voorzichtigheid en onder voort durend dreigend gevaar van vervolging, boete en verbanning, in de hofstad werkte. Was het gevaar in de stad al te groot, dan trok pater Tack naar het platteland: het Westland en ook Voorburg, Leidschen- dam, Stompwyk, Wassenaar en Voor schoten. Al deze dorpen waren nog altijd zoo goed als geheel katholiek. 67) Van het jaar 1608 af dus werden de Voorschotensche katholieken van tijd tot tijd bezocht door een priester, een pater Jesuiet uit Den Haag. Behalve den reeds genoemden pater Tack, werkten in de eerste helft der l-7e eeuw te 's-Gravenhage en omgeving de paters Jesuieten Willem Goetgeouer, sinds 1627; Balduinus Rommelius, sinds 1623; en anderen. Pater Petrus Maillart werd zelfs in 1640 te Voorschoten begraven. 68) Het uitloopen der Jesuieten van Den Haag uit naar de verschillende dorpen in den omtrek, duurde tot 1670, wat betreft Voorburg, Voorschoten en Wassenaar; tot 1645 kwamen zij in Veur en Leidschen- dam, die in dat jaar een eigen herder kre gen, en tot 1652 in Rijswijk. 69) Bij het gebrek aan wereldgeestelijken was dit verzorgen dor plattelandsbevol king hen door den Apostolischen Vicaris toegesiaan. Toen er in de Hollandsche Missie, dank zij de stichting der semina ries door Sasbout Vosmeer, meer jonge saeculiere priesters kwamen, poogde de tweede Apostolische Vicaris, Pnilippus Rovenius (1614'51), zooveel mogelijk Staties te stichten met een eigen priester als pastoor. De Jesuieten daarentegen deden hun best de eenmaal aan hen toevertrouwde katholieken te behouden en bleven de dorpen, waar reeds een priester zich als pastoor had gevestigd, toch bezoeken. Na tuurlijk gaf dit aanleiding tot een reeks conflicten, die jarenlang hebben voortge duurd en een rol van beteekenis zelfs ge speeld hebben in den kerkelijken strijd, over het boek van Jansenius en de ge- r. .deleer ontstaan, die leidde'in ons land tot de scheuring der Oud-Bisschoppelyke Clerezij. In 1617 schonk de Apostolische Vicaris aan de katholieken van Wassenaar een eigen pastoor, in den persoon van Joannes Beenius 70), die er bleef tot het jaar 1628, e.. toen vertrok naar Haarlem. Na zijn vertrek werd Wassenaar weer overge laten aan de regulieren, omdat er niemand anders was. Circa het midden der 17e eeuw werden voor Wassenaar zoowel als voor Voorburg en Voorschoten eigen pastoors aangesteld, maar de Haagsche Jesuieten bleven des ondanks toch deze dorpen bezoeken, het geen moeilijkheden gaf met de pastoors. Daarom werd in 1652 met Jacobus de la Torre, die Rovenius inmiddels als Aposto lisch Vicaris was opgevolgd een overeen komst gesloten, waarbij de paters het recht behielden de plaatsen Voorburg, Voorscho ten en Wassenaar te bezoeken. Maar toen Joannes van Neercassel Apostolisch V.ca- rjs (1663 '86) was geworden, verbood deze hen het bezoek aan die plaatsen, zich beroepende op de Propaganda te Rome, waardoor een conflict ontstond tusschen den Vicaris en de regulieren. Terwyl dus de Jesuieten van Den Haag uit Voorschoten bleven bezoeken, weid als eerste pastoor daar aangesteld Theodorus van Santen, een saeculier priester, die evenwel niet te Voorschoten zich vestigde, maar te Leiden woonde en van daar uit de katholieken van Voorschoten geeste lijke hulp verkende. 71). In 1634 werd hij daarom al genoemd, ofschoon in o neigen- lijken zin, pastoor te Voorschoten. Theodorus van Santen woonde in bij zijn moeder, een godvruchtige weduwe, Baert- ge Claes geheeten. Hij zorgde, behalve voor Voorschoten, ook voor de katholieken van de Rijnstreek. Den 4den Augustus 1636 overleed hij ten huize van zijn moeder aan de toen heerschende pest 72), hij had de besmetting opgeloopen door zijn bezoek aan de pestlijders en „thuys gecumen van sijn penitenten, dier. sijn e. haer gerechten gegeven hadt, van God gevisenter' sjnde met sijn gaeve; waervan sijn E. den vier den dach stirf", 73) als slachtoffer van zijn plicht. Ook het Missieverslag van 1638 van Ja cobus de la Torre prijst hem om zijn trouw bezoeken van de pestlijders, waar hij zich een als „verus pastor", een ware herder toonde. Het wordt ons door De la Torre op heel realistische manier verhaald, hoe Theodorus van Santen door zijn bezoeken eindelijk besmet, tooh niet ophield zijn ambt uit te oefenen, totdat hij op den pu- blieken weg in Voorschoten er bij neerviel, toen een pesbbuil doorbrak, en doodziek door eenige katholieke boeren met een schuitje naar Lekten werd gebracht. 74). Na zijn dood kreeg Voorschoten niet on middellijk een nieuwen pastoor, maar de pastoor van Leider kwam de katholieken te hulp en ook Maerten van den Velde, pastoor te Zoeterwoude en Stomp wijk met Christiaan Vermeulen, zijn kapelaan zorg den voor d-e verweesde Statie Voorschoten, waartoe eens óór de Hervorming Stomp- wijk had behoord. Na eenige jaren, gedurende welken tijd, behalve de pastoor van Leiden en Slormp- wijk, ook de Jesuieten uit Den Haag de zielzorg van Voorschoten waar hebben ge nomen, kregen de Voorschotensche katho lieken weer hun eigen pastoor in den per soon van Cornelia v. Scha ij ck, die zich ook in zijr. Statie vestigde, gelijk een bericht van 1652 ons meedeelt: „De Heer Sohaick, tot Voorschoten, wonende aen d' eene zijde van 't huys van den Heer van Cabauw." 75). Cornelia van Schayck was geboortig uit heefert: de ideale pi|n-, kou- en griep-verdrijvers. Twaall sluks 50 cent. Twee stuks 10 cenl. Zijn niet rond, maar hartvormig van model. Utrecht. Voor zijn komst naar Voorschoten, in welk jaar is onbekend, had hij eerst eenigen tijd gewerki in Langeraar, waar schijnlijk als kapelaan bij Cornelis van Wijckerslootih, die daar van 16401650 pastoor was. VoLgons een ouc doop- en trouwboek 76) van 1660 tot Mei 1711, werden er in 1661 te Voorschoten 31 kinderen gedoopt; 6 paar trouwden; er waren 6 bedieningen en twee bekeeringen. In 1680 don 2en Februari werd plechtig opgericht de broederschap van den H. Rozenkrans; de twee eersten op de lijst der ingeschrevenen door don pater, die de plechtigheid verrichtten, waren pastoor Van Schaijck en zijn mede priester, die sinds omstreeks 1660 hem ter zijde stond, Gerardius van Heussen. 77). Deze Van Heuseen werd te Leidon geboren en trad toe tot de Jesuieten-orde, maar verliet haar weer gedurende zijn noviciaat. In 1638 kwam hij als rustend priester te Delft te overlijden. 78). Cornelia van Sohaijok overked te Voor schoten op 29 October 1669. 79). 06) Albers, P.: De Sinte Teresia-keric, bl. 7—9. 67) ld.: bl. 14. 68) Bijdr. v. Haarl.: dl. XXXVII, bl. 182. 69) Arch. Aartsb. Utrecht: dl. XUX, bl. 356. 70) Bissch. Oud. Archier te Haarlem. 71) Cornelissen, Dr. J. D. M.: Romein- schie bronnen voor den Kerk. toestand der Neder 1. (R. G. P. 77), dl. I, bl. 483. 72) Brugge, J.: Necrologium. 73) Bijdr. v. Haarl.: dl. XVIII, bl. 203. 74) Aroh. Aarteib. Utrecht: dl. XII, bl. 205—206. 75) Bijdr. v. Haarl.: dl. IX, bl. 1. 76) Gemeente-archief van Voorschoten. 77) Parochie-archief van Voorschoten. 78) Bijdr. v. Haarl.: dl. XXV, bl. 238. 79) ld.: dl. XXXVI, bl. 256; Bat. Sacra: p. II, bl. 276 en 281; Kerk. Hist, en Outh. van Rijnland, bl. 896; Bissch. Oud Archief te Haarlem. ALPHEN AAN DEN RIJN Graal inkleeding, Het feest van Maria- Lichtmis is voor de Vrouwelijke Jeugbe- weging voor Katholieke Actie „De Graal" alhier een bijzonder gedenkwaardige dag worden. Voor het eerst zijn in onze parochie een aantal adspirant-leden ingekleed. Des morgens was er een H. Mis waaronder H. Communie der adspiranten. In de kerk had des avonds te 7 uur de plechtigheid plaats Allereerst zegende de Deken de insignes. Daarna legden een tweetal adspiranten, namens allen de beloften af en vervolgens ontvingen zij deze uiterlijke kenteekenen van lidmaatschap. Deze kerkelijke plechtig heid werd besloten met een plechtig lof, waaronder de Deken in een kernachtige toespraak tot de leidsters en Graalleden de beteekenis van de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie uiteenzette en hen voornamelijk deze drie punten ter beleving voorhield: zuiverheid van de ziel, offervaardigheid en godsdienstzin. De lof gezangen werden uitgevoerd door de thans officieel als leden der Graal aangenomen meisjes. Hierna had in de zaal der St. Josephs- gezellen, de feestelijke viering plaats van deze opdracht, waarbij tegenwoordig waren de kapelaans alsmede leiders en leidsters van de diverse jeugdorganisaties, zoo ook besturen van de jeugdstandsorganisaties, benevens de ouders en andere genoodigden. De Deken feliciteerde hier de leden en de ouders met deze feestelijke gebeurtenis, waarna spr. uiteenzette het doel van de Graal en de wijze waarop getracht zal worden dit te bereiken. Na wijding van de vlag, zongen allen het vlaggelied op heel verdienstelijke wijze. Uit het met goede keus samengesteld pro gramma, dat vervolgens een vlotte afwer king vond hebben de aanwezigen op pret tige wijze kennis kunnen nemen van al hetgeen de Graal aan de leden in gepaste ontspanning biedt en leert, aan zang, rei dans, samenspraak en uitbeelding. Bijzon der treffend was het Marialied door een groep Graalmeisjes, ten gehoore gebracht, onder leiding van de hoofdleidster, mej. N. Scheerder. Ook „Des Zoudaens (Sultan's) Dochterkijn", een middeleeuwsch spel in mlddel-Nederlandsch vond goede vertol king. Het zangnummertje „Er was lestmaal 'n Kwezel" was erg aardig. De reidansen van de onderscheidene groepen, zooals van de jengste groep van de „Fonteintjes" en van de groep „Zonnebloem" waren heel ge slaagd. Het blijheidslied van de Graal tot slot, klonk vroolijk en fier. Aan het einde van dezen avond dankte mej. Scheerder, allen, die tot het wel slagen hadden bijgedragen. En was bij- zonde- erkentelijk voor de opbrengst ad 14.van de gehouden collecte ter vor ming van bescheiden kas. Met een opwek kend woordje tot de leden, om de regels van de Graal goed te onderhouden, was het einde van dit opdrachtfeest daar. AARLANDERVEEN Propaganda-avond E.H.B.O. Gister avond hield de E.H.B.O. een propaganda- avond in het Vereenigingsgebouw. De voor zitter, de heer C. v. d. Bijl, inzonder Ds. Moolhuizen, Ds. van Beusekom en dokter W. v. d. Wind. Tevens bracht hij een woord van dank aan de vertegenwoordigers van de ^iekenhuisverpleging voor de ontvan gen verbandtrommels. Het doel van dezen avond was propaganda te maken voor de EH.B.O. De vereeniging stelt zich tot taak eerste hulpverleening in vollen omvang. Om die te leeren, moet een cursus worden ge volgd, en om die kennis te onderhouden, zal regelmatig geoefend moeten worden, onder deskundige leiding. Om die kennis zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, zal de hulpverleening systematisch georga niseerd moeten worden. De vereeniging zal moeten zorgen voor opleiding oefening en practisch hulpverleening, die bij elk onge val te pas kan komen. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate der vereeni ging waarvan de hoofdprijs werd gewon nen, door mej. wed. P. de Graaf. Door den heer Laros uit Alphen aan den Rijn werden eenige filmpjes gegeven. Een woord van dank aan 't bestuur, dat dezen avond zoo buitengewoon mooi heeft georganiseerd. Na een aansporing tot het ontplooien van de noodige activiteit sloot de voorzitter dezen avond. BODEGRAVEN Vrouwenbond. Voor de op het feest van Maria Lichtmis gehouden vergadering in hotel van Haaften was de belangstelling vrij groot. Na de opening en het welkomst woord van mej. K. de Koning, waarin zij in het bijzonder pastoor W. Janus verwel komde, zeide zij, dat het pastoor van Kes- sel onmogelijk was geweest om wegens de zeer slechte wegen dezen avond naar Bo degraven te komen. De door hem te hou den causerie zal echter in de nabije toe komst plaats hebben. Nadat er een lied gezongen was, sprak pestcor Janus over de levensblijheid Spr. zeide, dat het wereldsch vermaak den mensch niet tevree stemt. De eerste en voornaamste voorwaarde voor le vensblijheid is een goed geweten. In de tweede plaats moet men het eigen „ik" verloochenen en de offervaardigheid voor anderen aankweeken, terwijl men voorts arbeidzaam moet leven en de levensvreug de ook moet willen. Na deze causerie werden de jaarversla gen van secretaresse en penningmeesteres- se goedgekeurd De kas sloot met een ba tig saldo van 20.80. Tijdens de verloting, waaronder twee taarten, werd koffie rond gedeeld, terwijl mej. Agterof de aanwezi gen met eenige pianonummertjes en popu laire wijsjes in de gewenschte stemming wist te brengen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. van der Heuvel tot eere-bestuurslid be noemd, terwijl de door haar ontstane va cature zal worden ingenomen door mevr. T. van LiemptTimp. Mevr. van Soest— Verkleij werd met algemeen stemmen her kozen. Nadat men „Zorg voor Moeder en Kind" had opgericht, werden dankwoorden ge richt aan hen, die zich in het afgelcopen jaar op eenigerlei wijze voor den bond hebben verdienstelijk gemaakt. De zeer geanimeerde vergadering werd hierna ge sloten. Geboren: Agatha Maria d. v. H. Tuis er. A. M. Bruijnis. Roelof Maria z. v. J. M. Vonk en A. C. Jacobi. Johanna Cornelit Maria d. v. A. H. Wieman en S. J. Lampe. Catharina Teuntje d. v. J. Th. Sluijk en C. M. van Dam. Adriana d. v. H W. Baelde en J. C. de Vos. Gehuwd: J. Mingers 27 j. en G. Knal- mann 23 j. Gevestigd: G. Prosman, van Woer den. W. Overes, van Alphen aan den Rijn en echtgenoote. E. Kleijn, van Ter Aar. C. van Berkel, van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: J. G. Hilbert, near Lochem. G. MingorsKnalmann, naar Katwijk.— W. J. Schram», naar Nieuwer- AmsteL HAZERSWOUDE Geboren: Willem, z. van P. Harkes en J. van Gent Henricus Johannes Ma ria, z. van N. J. Schoonderwoerd en J. van Gerven. Gehuwd: J. J. Streumer 26 j. en C. C. F. Verbeek 27 j. Overleden: H. Nahon 31 j. R. H. Goedemans 62 j., gehuwd met J. van der PoeL KOUDEKERK Wedstrijden op de slede. De Koude- kerksche IJsvereeniging had Vrijdagavond op het „Torentje", hetwelk zich voor dit doel bijzonder leende, een wedstrijd geor ganiseerd voor paren op de slede. Er be stond hiervooi weer groote belangstelling. Vcor dezen wedstrijd hadden 28 paren zich opgegeven. De prijzen werden gewonnen door: le pr. Jaap Bijleveld en Jannie van Leeuwen, 2e pr. Leen Hakkenbrak en Beb van Leeuwen, 3e pr. Leen Dorrepaal en Corrie Nobel, 4e pr. Leen Hoogeveen en Flora van Egmond Jd., 5e pr. Joop Horten- slus en Krijna Reijneveld J.D.d., 6e pr. Rob van Ommering en Geertje van Ommering, 7e pr. Nic. v. Ginhoven en Maap van Bos- telen. Roode Kruis. Ondanks de gure koude en 6lechte wegen hebben een zestal jonge dames in deze gemeente een speldjesdag gehouden tenbate van het Ned. Rcode Kruis. De opbrengst was 27.06. Zeker een mooi bedrag voor dezen tijd, waarin zoo veel wordt gevraagd. Geboren: Johannes, z. van A. D. J. Hooiberg en H. Schelllngerhout. TER AAR Geboren: Cornelia Johanna Columba d van J. S. Kroft en van Schie. Getrouwd: A. den Haan 26 j. en H. van Kessel 25 j. Vertrokken: G. Koeleman en echt genoote naar Rijswijk. J. J. v. d. Vlugt en echtgenote, naar Leimuiden. J. M. Heitbrink, naar Amsterdam. ZOETERWOUDE IN DEN WINTERSLAAP Het dorp ligt als in een winterslaap; alle verkeer per fiets is bijna onmogelijk en het Patronaatsgebouw ligt als een verlaten oord De vergadering van den Vrouwenbond was gisteravond slechts door een tiental leden bezocht en werd uitgesteld. Voor de op gekomen leden werd een leuke film ge draaid en zoo werd het doorzetten van de ze vrouwen beloond door een zeer gezellig samenzijn. De cursus van de R.K. E.H.B.O. zal Maan dagavond ook niet doorgaan. Dank zij het krachtig ontruimen van den weg kon het autoverkeer nu weer zij het moeizaam en gevaarlijk doorgaan. De oudste menschen zeggen zoo'n toe stand nooit te hebben meegemaakt. Eiken dag vegen de baanvegers de baan, zonder dat de schaatsenrijders meer komen en el- ken morgen vegen wy weer opnieuw dè sneeuw tot een hooge wal. Er wordt veel visch gevangen nu de bees ten uit licht- en luchtnood naar boven ko men in elk gat dat in het ijs wordt gehakt Zelfs in den nacht, in de bittere koude wordt het visschen voortgezet, waaruit blijkt dat er bij vele menschen wel behoefte is. In de sluis van den Westeindschen Pol der worden honderden kilo's visch gevan gen zeer tot schade van den vischryke polder. ZOETERWOUDE (H. R.) Behouden aangekomen. De eerw. paters Klaver en Heemskerk, die op 31 Dec. j.l. vertrokken naar hun Missie op de Goudkust, West-Afrika, hebben per radio- brief-telegram aan hun ouders medegedeeld dat zij in goeden welstand zijn aangekomen. ZEVENHOVEN De meeuw-last. De buitengewoon slechte en grootendeels onbegaanbare wegen brachten automobilisten er toe hun weg over de Amstcl te zoeken. De zware vrachtauto van S. uit Nieuwkoop zakte er door. Gelukkig liep alles goed af en kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Tot in den nacht en de volgende dag hiel pen omwonenden met het lossen der auto. Een kraanwagen kan de plaats niet be reiken. Het postverkeer is In de war, doordat de postauto het dorp niet steeds kan bereiken. Wie tot heden steeds en slechts weinig later er is: de Leidsche Courant. Een compliment voor de wijze waarop de chauf feur er zich steeds doorheen slaat! GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIlJt Gistermiddag kwam de Raad van Sas- senheim bijeen, ter voortzetting van de behandeling der gemeontebegrooting voor 1940. De heer Schrama was thans ook aan wezig. De voorzitter deelde allereerst me de, in antwoord op een vraag in de vorige vergadering van den heer Bije, dat het college binnenkort zal overgaan tot het doen verbeteren van verschillende lanen in het „boomenkwartier". De heer v. Zonneveld repliceerde daar na en zeide, dat het antwoord van den voorzitter op zyn algemeene beschouwin gen hem niet geheel had bevredigd, spe ciaal waar het ging over hetgeen door de financieele commissie was voorgesteld, die o m. had voorgesteld een bedrag te ramen op den kapitaal-dienst voor eventueele riool-aanleg. Spr. wees er op, dat in een naburige gemeente voor dit doel uit het Werkfonds een leening is beschikbaar ge steld tegen 21/2 pet. Ook meende spre ker dat een post op den kapitaaldienst moet worden gebracht vcor vernieuwing en verbetering van den Warmonderweg voor het gedeelte tusschen den nieuwen en ouden Rijksweg. De voorzitter wijst er op, dat rioleerings- plannen ten nauwste verband houden met het uitbreidingsplan en herinnerde aan de besprekingen en overeenkomst dienaan- gande met de Mabeg te Utrecht. B. en W. hebben echter geen bezwaar tegen een post op den kapitaaldienst. Na eenige bespre king werd besloten hiervoor 40 000 te ra men. daardoor te kennen gevende, dat de Raad voltooiing van de rioleering urgent acht. Verbetering van den Warmonderdam. Zeer langdurige discussies ontsponnen zich naar aanleiding van het voorstel ook voor den Warmonderddam en post te ra men. Eenige, leden beschouwen dezen weg als een toegang naar den nieuwen Rijks weg, anderen als een toegang tot War mond. Algemeen was men van meening, dat deze weg verbetering vereischt. Wethou der Warnaar stelde voor 2500 uit te trek ken, de heer van Bi eda vond 1000 vol doende. Met 6 tegen 4 stemmen werd het voorstel-van Breda aangenomen. Tegen de heeren Verkleij, Vogelaar, Warnaar en van Zonneveld. Een commissie, om met Warmond te gaan praten. Op voorstel van weth. Bader besloot de Raad een commissie te benoemen uit zijn midden om te trachten met het gemeente bestuur van Warmond in contact te komen, teeninde dit te peilen, omtrent medewer king tot een algeheele vernieuwing van den Warmonderweg. De heeren van Bre da, Kortekaas en Verkley zullen deze com missie vormen. De verhouding van het col lege tot het gemeentebestuur van War mond is niet al te vriendschappelijk, zei weth. Bader. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen en een nieuwe vrachtwagen, waarvoor 8000 werd toege staan. Een voorstel tot het aanschaffen van een automobiel-brandspuit werd niet aangeno men. De oude vrachtwagen zal opgeknapt worden en als blijvend trekker voor de spuit worden gespahnen. Ter consolideering van eenige leeningen en ter financiering van den aankoop der wagens werd besloten een leening te slui ten door bemiddeling van het bankiershuis Staal en Co ad /263.000, tegen 41/4 pet., koers 100, looptijd 30 paar. De kindertoeslag. De heer Beije vroeg de kindertoeslag ten spoedigste te regelen, daar dit urgent was, waarna de heer Schrama wees op het be handelde in de vergadering van 10 Febr. 1939. Voorgesteld werd de kindertoeslag te verleenen volgens de Rijksregeling d.w. z. te beginnen bij het eerste kind, 3 pet en tot het 18e jaar. Na ampele besprekingen werd besloten de Rijksregeling toe te pas sen, doch te beginnen bij het derde kind. Eenige salarissen werden verhoogd en op voorstel van den heer Kortekaas zal ook de geldophaler 50.— verhooging krijgen. Op de begrooting werd 500.geplaatst voor de aanschaffing van verkeersborden. Daarna werd de begrooting per hoofd stuk behandeld, waarbij aan Bakker een subsidie van maximum 35.voor zyn ziekenwagen werd toegezegd, indien uit een in te dienen exploitatierekening zou blijken, dat dit billijk was. De begrooting werd daarna in inkom sten en uitgaven vastgesteld op ƒ368.182.79. Het was weer erg koud in de zaal. Nu had weth. Warnaar twee jassen aan.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 15