0E I.FfDSCHF COIJRANT Laatste berichten Academienieuws Burgerlijke SSand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 EERSTE PT AO - PAO. 3 ONDERWIJS IN DE STATISTIEK AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Inleidende beschouwingen van Dr. Ph. J. Idenburg. Gelyk wij eerder hebben gemeld, wor den, op uitnoodiging van enkele hoog leeraren der Juridische faculteit, door den den Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dr. Ph. J. Idenburg, en enkele ambtenaren der genoemde instel ling, aan de Rijksuniversiteit te Leiden voordrachten gehouden over de z.g. ambte lijke statistiek. Getracht wordt hiermede te bereiken, dat de statistiek in het academisch onder wijs de ruimere plaats gaat innemen, welke haar op grond van haar groote beteekenis in de huidige maatschappij toekomt. In een tweetal voordrachten heeft dr. Idenburg een algemeene inleiding tot de serie gegeven. Dr. Idenburg wees er daarbij op, dat van zeer oude tijden af de dragers van het overheidsgezag behoefte hebben gevoeld aan tellingen, welke hun gegevens dienden te verschaffen voor de uitoefening van hun regeertaak. De motieven waren vooral van militairen en financieelen aard. Geteld werdén de dienstplichtige mannen, het be zit van vee, land en ander vermogen. Reeds ongeveer 3000 jaar v. Chr. zijn in Egypte en China zulke tellingen gehouden. De Bijbel vermeldt enkele tellingen uit den tijd van ongeveer 1000 jaar v. Chr., zoo die van Koning David, welke onder leiding stond van den krijgsoverste Joab. Op zichzelf rekent men een telling nog niet tot de statistiek. Daarvoor is noodig, dat het mogelijk wordt uit de resultaten de verschijnselen, welke zich in het ob ject der telling: de massa voordoen, te leeren kennen en die verschijnselen met andere te vergelijken teneinde daaruit regelmatigheden af te leiden. Spr. maakte melding van de tellingen in de Grieksche staten om daarna stil te staan bij de beteekenis va het Romein- sche Rijk voor de ontwikkeling der statis tiek, in 't bijzonder door de op geregelde tijden gehouden census, een bevolking- en vermogens-statistische opname. Uit den gedecentraliseerden staat der middeleeuwen zijn, enkele uitzonderingen daargelaten, slechts gegevens van localen aard bekend. Eerst de moderne staats vorm, aanvankelijk in zijn absolutistischen, daarna in zijn democratischen vorm, heeft zich weder op de landelijke statistiek toe gelegd. In den tijd van het Mercantilisme kwamen tal van statistieken betreffende de bevolking, het bedrijfsleven, de prijzen, staatsfinanciën en belastingen tot ontwik keling. Napoleon, de moderne statenbouwer, heeft de noodzakelijkheid van goede sta tistieken voor het staatsbestuur klaar in gezien. In de landen, waar hij invloed oefende, zorgde hij voor een statistischen waarnemingsdienst. Ook in Nederland werd een veelomvattend statistisch onder zoek, door d'Alphonse, ingesteld. De huidige staat is ondenkbaar zonder statistiek. Deze is het cyclopenoog van den hedendaagschen staatsman. Bij de verwerking van het statistisch materiaal dienen regelen in acht genomen te worden, welke waarborgen, dat de ge gevens op verantwoorde wijze voor weten schappelijke en praktische doeleinden dienstbaar worden gemaakt. Spr. schetste de leer der statistiek in haar ontwikkelingsgang, daarbij in het bijzonder wijzend op de figuren van Süssmilch, den veldprediker van Frederik de Groote, en den Belg Quetelet. Hij be handelde hierbij enkele grondbeginselen der statistiek, o.a. de z.g. wet der groote getallen, welke hij kenschetste als een van de belangrijkste grondslagen der huidige cultuur. Zonder begrip voor de structuur in de massaverschijnselen, welke zich zoowel in het natuurlijke leven der ge meenschap als in haar sociale gedrag voor doen, ware de zoo gecompliceerde moderne samenleving onmogelijk. Zij is ingesteld op een zekere regelmatigheid in geboorte, huwelijk, ziekte en sterfte, een zekere con tinuïteit in de behoeften cn hare voor ziening, ja zelfs op een bepaalde constant heid in de asociale gedragingen. Theorie en praktijk moeten by de be oefening der statistiek hand in hand gaan. De eerste kan zich slechts ontwikkelen aan de gegevens, welke de tweede bijeen brengt. De praktijk dreigt zonder de lei ding der theorie op dwaalwegen te ver vallen. „Statistische leugens"' bestaan niet, wèl ondeskundig gebruik van cyfermate- riaal. Tenslotte vond dr. Idenburg gelegenheid met een enkel woord te wyzen op de plaats, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek, de centrale statistische instan tie, in het Nederlandsche staatsbestel in neemt. Sir. William Petty, een van de baan brekers der statistische theorie uit de 17e eeuw, een vriend van den meer bekenden Graunt, schreef in de voorrede van zyn werk over de „politieke rekenkunde", dat hij zijn nieuwe methode, waarbij hij ge tallen, gewichten en maten als uitdruk kingsmiddel gebruikte, in de plaats wenschte te stellen van het gebruik van „slechts vergelijkende en overdreven woorden en argumenten van eigen vin ding". Deze confrontatie met de naakte waarheid en de harde werkelijkheid, is voor de leiding van het sociale en econo mische leven van ons land maar óók voor de zuiverheid in de verhoudingen van per sonen en groepen („geestelijke zindelijk heid" heeft men dat genoemd) steeds van de hoogste waarde. De voordrachten blijken zich in de by- zondere belangstelling van de studenten uit verschillende faculteiten te verheugen. BOETETOCHT OP 11 FEBRUARI A.S~ NAAR DEN BOSCH. Met groote vreugde mag ik mededeelen, dat het aantal deelnemers aan de Boete tocht naar O. L. Vr. in den Bosch reeds over de 80 is, zoodat de minimum-prys behoeft te worden betaald, n.l. 1.92. Ik had gaarne dat op Zondag a.s. na de Hoogmis van 121 uur op de Garenmarkt in het gebouw van de K.J.C. de kaartjes werden betaald, en voor de pelgrims buiten Leiden kan per giro worden betaald op No. 111194 van kap. W. Bende, Lorentz- kade 16a te Leiden. Donderdagavond kun nen aan de pastorie de plaatsbewijzen worden afgehaald, of Vry dagmiddag van 121 uur. De uren van vertrek uit Leiden zyn als volgt bepaald: de extra-trein naar Den Bosch vertrekt uit Leiden des morgens om 8.14 uur, overstappen in Woerden en ver trek uit Woerden naar Utrecht, en verder om 9.15 naar den Bosch, waar wy om plus minus 9.46 aankomen. Dezelfde extra-trein vertrekt weer uit den Bosch des namiddags om 16.52 uur, om te Leiden aan te komen 18.44 uur. De menschen worden vriendelijk verzocht ook des namiddags zooveel mogelyk van dezen extra-trein gebruik te maken. Wy kunnen verder nog mededeelen, dat het waarschynlijk aantal deelnemers in het ge heel de 10.000 zal bedragen uit geheel Nederland. Ook degenen die niet mee kunnen gaan naar den Bosch, worden vriendelyk ver zocht in den geest de processie te volgen, en des morgens de H. Communie te ont vangen op dien dag tot de algemeene in tentie, nl. den Vrede door liefde en waar achtige rechtvaardigheid. Laat het een groote Actie worden. W. E. M. BENDE, Kapelaan. Wy herinneren er aan, dat het Lof van avond in de Hartebrugkerk Eerste Vry- dag om 8.15 uur begint. De predicalie wordt gehouden door den zeereerw. pater dr. de Vreeze S.J. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Onder voorzitterschap van den heer A. P. de Rooy hield de afd. Leiden van boven- gcnoemden bond hare jaarvergadering. Trots het zeer ongunstige weer, was de opkomst zeer goed te noemen. Na enkele mededeelingen van den voorzitter bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het afgeloopen jaar veel werk gaf, vooral in verband met het oorlogs gevaar. Het ledental gaf niet veel wyziging, de zeer geslaagde excursie naar den Maastun nel werd nog eens gememoreerd. Het ver slag besloot met den wensch, dat 1940 voor het bedryf gaan al te groote moeilyk- heden moge geven en de opdrachtgevers het geven van opdrachten niet beperken, doch zooveel als in hun vermogen is me dewerken om de sociaal economische moei- lykheden te verlichten. Vervolgens bracht de penningmeester zyn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat trots de vele uitgaven het financieele go- deelte nog gezond is. De voorzitter bracht een woord van dank aan de heeren L. Men ken en W. Meyer voor het jaarverslag en het financieele verslag. Tot kasnazieners over 1940 werden benoemd de heeren A. C. M. v. Beukering en J. J. Hoogeveen. By de daarop volgende bestuursverkie zing werden de aftredenden, de heeren A. P. de Rooij en M. E. Groenewegen. met groote meerderheid herkozen. De daarop volgende rondvraag gaf den voorzitter gelegenheid te wyzen op den plicht der leden, vooral in dezen tyd, voor elkaar de moeilykheden niet te vergroo- ten en de besluiten der afdeeling goed na te komen. Hierna sloot de voorzitter dit ge deelte der jaarvergadering, AAN ALLE DOCOS-JUNIOREN. Vastenavond-byeenkomst! Hier worden alle junioren verwacht n.l. van de afd. Voetbal, Athletiek en Gymnastiek. Wanneer deze avond plaats vindt? Nu a.s. Maandagavond om 7 uur pre cies te beginnen. Er zullen groote wed- stryden worden gehouden, waarachter vele pry zen zullen staan. En verder een trac- tatie. Junioren, zijn we present? Wy rekenen op allen, hoor. Deze Vastenavond-byeen komst zal worden gehouden in het St. An- tonius Clubhuis. Maar let op: niet ingang Mare, maar aan de achterzijde: ingang Hazewindsteeg; dat is de ingang voor de Docos-jun.-menschen. Dus tot a.s. Maandagavond, junioren. VASTENAVONDVIERING K. J. M. V. Dat de Leidsche afdeeling van de K. J. M. V. vastenavond weet te vieren, is gis teravond wel bewezen. De leden K. J. M. V.'ers kwamen half negen met bovenge noemd doel by een en door prettige piano muziek was de vroolijke stemming er di rect „in". Verschillende weds try dspelen waren door het bestuur georganiseerd, die op luimige wyze en onder leutige zang „verspeeld" werden. De smakelijke oliebollen droegen ook weer een steentje tot de feestvreugde by, terwijl de vermakelyke situaties bij het koekhappen den toeschouwers rykelyk stof tot lachen gaven. Nadat de pry zen waren uitgereikt, werd deze gezellige avond met gebruikeiyk ge bed door den moderator gesloten. HERDENKEING VAN MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Men deelt ons mede, dat de Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken a.i voorzitter van den Raad van Ministers, en de Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen zitting hebben genomen in het eere-comité van het nationaal comité ter herdenking van Philips van Marnix van St Aldegonde 15401940. Wy vernemen voorts, dat het comité zich voorstelt de groote nationale herdenkings plechtigheid hier ter stede te doen plaats hebben op een datum, die valt in de lus trumweek van het Leidsch Studenten Corps, d.i. omstreeks eind Junibegin Juli. IJSVREUGDE AAN DE MORSCHKADE. Men schryft ons: „Schenkt anderen vreugde en gy geniet mede". Onder dit devies en aangemoedigd door het mooie ys beeft zich uit de bewo ners van Morschkade en Hooge Morschweg commissie gevormd, die zich tot doel 3telde velen in de avonduren te doen ge nieten -van het schaatsenrijden. Zondagavond 28 Januari werd de com missie gevormd en dank zij de daadwerke lijke en financieele hulp van velen in de omgeving, werd Maandag d. a. v. een ys- baan gemaakt, verlichting aangebracht en onder opgewekte orgelmuziek zwierden een paar honderd menschen Maandag avond op de Ryn voor de Morschkade. Een vreugde voor de ryders, een genot voor de commissie en voor hen, die het mogelijk hadden gemaakt. Dat eerste succes gaf de tijdelijk gevorm de commissie moed om door te gaan. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H Prinses Beatrix werd de baan Woens- dagond wederom verlicht, door Wira-Ra- dio met versterkte gramofoonmuziek op geluisterd en te zes uur namiddag namen een vijftigtal kinderen aan de voor hen georganiseerde behendigheidswedstryden deel. De kinderen werden bovendien ge- iracteerd op een kopje warme anijsmelk en een reep chocolade. Te acht uur werd de baan opengesteld voor volwassenen en zeker een tweehonderd rydsters en ryders hebben dien avond weer genoten, evenals Donderdagavond, temeer, daar de banen van de Leidsche IJsclub dien avond geslo ten waren wegens ongunstige weersom standigheden. De commissie, verheugd over het succes, overdenkt thans plannen om te komen tot de vorming van een vereeniging van bewoners der Morschkade en Hooge Morschweg om bij byzondere gelegenhe den een prettige sfeer en stemming te brengen in deze omgeving. Zy, die daartoe willen medewerken wor den vriendelijk verzocht, daarvan schrifte lijk kennis te geven aan den secretaris der commissie, P. A. v. d. Noordaa, Hooge Morschweg 40, Leiden. DE WERKLOOSHEID De stand der werkloosheid was op 1 Februari als volgt: Aardewerk enz. 84, boekdrukkeryen, enz. 77, bouwbedrijven enz. 1002, chem. nyver- heid 7, houtbewerkers 158, kleedingbedryf 70, lederbewerkers 5, metaalnijverheid 408, boekbinders 10, textielnijverheid 216, voe dingsgenotmiddelen 162, landbouwbedry ven 132, handel 111, verkeerswezen 310, verzekering en bankwezen 9, vrye beroe pen 56, ongeschoolde handarbeiders 342, huispersoneel 7, verplegers 1, analysten Naaiers 4, Verkoopsters 14, Serveersters 1, kantoorbedienden 19, verpleegster 1, be- dryfsleidsters 1, onderwyzeressen 1, Ass. Huishoudsters 9, dienstboden 10, dag meisjes 2, kinderjuffrouwen 6, 2e meisjes 1, werksters 25, fabr. arbeidsters 2, A.V.O. 2. Totaal 100. Alg. totaal 3283. 2 Februari 1939 (w.o. 14 W. V.) 4422. 3 Februari 1938 4873. Ben. 14 Ged. werkloozen, 1 in werkver schaffing en 502 vorstwerkloozen. Handelsregister K. v. K, Wyziging. 4322. Naamlooze Vennoot schap Nederlandsche Krachtvoederfabriek Muskator, Oude Wetering A. 186. Het be dryf van bovengenoemde N.V. is overge nomen door de N.V. Nederlandsche Meng voederfabriek „Muskator". Nieuwe inschryving 7433. N.V. Nederlandsche Mengvoederfabriek Muska tor, Oude Wetering A 186, veevoederfa briek. Ned. Staatscrt.: 24 Januari 1940, nr. 17—72. Dir.: A. O. Rijsdijk, Oegstgeest en J. ten Berge, Lisse. Maatsch. kap.: 110.000 geheel geplaatst en gestort. Proc.: F. H. Kriek, Leiden. (B.P.). Gisteravond is de 23-jarige L. R., toen hy zyn twee-jarig zoontje op den arm naar bed bracht, aan een traptrede biyven ha ken en met het kind naar beneden geval len. Zelf had hij geen letsel, doch het kind liep een lichte hersenschudding op. De E. H. D. vervoerde het kind naar het Acad. Ziekenhuis. Bij de Leidsche Spaarbank is In de vorige maand (Januari 1940) ingelegd 276.614.10 en terugbetaald 358.360.90. 108 nieuwe inleggers zyn ingeschreven en 116 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18111 inleggers, Inclusief 1501 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1940 8.366.990.20 (inclusief rente over 1939). In 4941 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 14.845.50. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Nederlandsch recht: mej. E. M. Asjes, Tiel; de heer H. A. Du- puis, Rotterdam. Economisch doctoraal examen Indologie: de heer P. J. A. Molenaars, Breda Artsexamen le gedeelte: mej. C. A. Jans- se, Rotterdam en de heeren C. Kuypers, Rotterdam, P. L. Kreling, Boskoop. Bevorderd: Tot arts: mej. D. J. M. Hinrichs, Gronin gen en de heer L. N. J. Kamp, Leiden. Binnenland SPOORWEGARBEIDER DOOR DIESEL- TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. De 50-jarige spoorwegarbeider A. Olt- hoff, uit Weesp, die vanmorgen vroeg be zig was met het sneeuwvrymaken der spoorbaan op de lyn naar Amersfoort, is omstreeks half zeven verrast door een Die- seltrein, welke uit de richting Amsterdam naderde. De man werd door den trein, die op weg was van Amsterdam naar Gronin gen, gegrepen en eenige meters medege- sleurd. Hij was op slag dood. Het stoffelyk overschot is naar het lykenhuisje te Die- men overgebracht. De trein kon na een stagnatie van slechts enkele minuten de reis vervolgen. ZWARE TRAILER RIJDT TEGEN DUBBEL WOONHUIS. Groote ravage ac~-"richt. Op den sterk hellenden West-Utrecht- scheweg te Amersfoort is vanochtend een zware trailer van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te Den Haag, na enkele hon derden meters te voren een kolenauto te hebben aangereden, tengevolge van de gladheid van den weg tegen een dubbele woning gebotst. De gevel stortte gedeelte- lyk in en werd verder volkomen ontzet. De bestuurder van den trailer, kwam, evenals de bewoners der beide huizen, met den schrik vry. De tractor werd geheel in elkaar gedrukt. De kolenauto, die nage noeg geen schade opliep, reed tegen een lantaarnpaal, welke als een rietje af knapte. OOK GEVOLGEN VAN DE KOU? In een woning aan de Balistraat te 's-Gravenhage ontstond vannacht om streeks half vier oneenigheid tusschen den 37-jarigen bewoner H. van S. en zyn 32- jarige echtgenoote. De man sloeg daarby zyn vrouw met een kolenkit op het hoofd, waardoor zy enkele verwondingen be kwam. De man is door de politie aange houden en in voorloopige politiebewaring gesteld ter zake van poging tot zware mis handeling. BALDADIGE VERNIELING OP DE „MOLOTOV". Belangrijke schade voorkomen. Door het tijdig ontdekken van een ge ringe vernieling aan een koelinstallatie in een der vriesruimen van het s.s. „Molotov" dat thans ligt op de werf van de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappy aan de overzyde van het IJ te Amsterdam heeft men ernstige schade kunnen voorkomen. Gebleken is namelijk, dat een klein loo- den buisje van den thermostaat van de koelmachine was verdwenen. Ware dit niet tijdig ontdekt en had men de machine in werking gesteld, dan zou de geheele koel installatie zyn ontzet en daarmede zou ern stige schade aan de geheele koelinstallatie zyn berokkend. Men heeft niet den indruk, aldus deelde men ons by de Nederlandsche Scheep vaart Maaatschappij mede, dat hier van sa botage sprake is. Eerder zou het hier kwaadwilligheid van een scheepsjongen kunnen betreffen, die uit baloorigheid een stukje looden buis uit den thermostaat heeft gesneden. In hoeverre deze veron derstelling juist is, wordt nog onderzocht. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE ENSCHEDE. Vannacht is ingebroken in de juweliers zaak van d? firma A. P. Bouman aan de Hengeloscheslraat te Enschede. Dc inbrekeis, die zich aan de achterzijde van het pand toegang verschaften, maakten een grooc aantal juweelen, gouden en zil veren voorwerpen buit. Hoeveel et wordt vermist, kan op dit oogenb.ik nog niet worden vastgesteld. ZELDZAAM BEZOEK. Gistermiddag is op het Alexanderveld te 's-Gravenhage een koppel wilde ganzen neergestreken. Ongetwijfeld moet dit on gewoon bezoek aan een stad geweten worden aan honger en koude. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 2 Febr. (A. N. P.). Het Fransche cchtendlegerbericht luidt: „Niets te mel den." BERLIJN, 2 Febr. (A. N. P.). Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Geen byzondere gebeurtenissen." KANAAL DOOR EEN ZWEEDSCHE LANDENGTE. Betere verbinding tusschen Sont en Oostzee. STOCKHOLM, 2 Febr. (A. N. P.). Men i«* begonnen met de verwezenlyking van een plan, dat eenigen tyd geleden was ontworpen door den Zweedschen dienst van openbare werken, en dat beoogt het aanleggen van een nieuw kanaal via de badplaats Falsterboe, aan de Zuid-West punt van Zweden. Hiermede zou een door tocht gemaakt worden voor de scheepvaart door de landengte van Falsterboe tusschen de baai van Hollviken en de baai van Kampinge. DE RUSSISCHE STORMLOOP OP DE MANNERHEIMLINIE. STOCKHOLM, 2 Febr. (A. N. P.). Laat in den nacht ontvangen berichten beves tigen, dat de Russische aanval op de Ka rei ische landengte ongekend heftig is ge weest In het begin van den oorlog zond het LEIDEN. Geboren: Willem Lucas, z. van G. J. v. Kamp en L. E. Ober Mattheus, z. van H. Ouwerkerk en W. M. Houps Cornells, z. van C. Siebert en J. W. Blikman Hendri- kus Johannes Maria, z. van C. L. A. Cas- telein en J. E. Tabben Anneke Irene, d. van P. v. d. Lucht en C. A. Snel. Ondertrouwd: C. v. Duyn jm. 28 J. en P. G. v. d. Mey jd. 23 j. Overleden: C. G. N. Overdevest zn. 2 j. M. P.M. Kimman wed. van E. Hol- lants 76 j. Russische opperbevel vóór de aanvallen de infanterie tanks in het vuur. Toen deze methode mislukte, werd de infanterie naar voren gestuurd, gesteund door gevechts wagens. Gisteren werden reusachtige ge pantserde sleden, bezet met soldaten en voorzien van machinegeweren, in het vuur gebracht. In de tweede linie dus anders dan aanvankelyk werd gemeld volgden de tanks. Zoo werden de infanteriemassa's door een muur van staal beschermd. De ooggetuigen zyn het cr over eens, dat de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspanning hadden ontplooid. Vol gens een Zweedsch correspondent was het „Niemandsland" letterlijk met sleden en tanks van verschillende soort overdekt De omvang der Russische verliezen is nog niet bekend. Het Finsche geschut heeft een vyandelijk vliegtuig neergeschoten. STOCKHOLM, 2 Febr. (A. N. P.). De correspondent van „Svenska Dagbladet" het front by Kuhmo meldt, dot de Fin nen gedurende de gevechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldge schut op de Russen hebben buitgemaakt en vier tanks vernield hebben. Bevestigd wordt, dat een Siberisch bataljon, dat te gen de Finsche linies in het vuur ge bracht was, vernietigd is. ONTPLOFFING OP DUITSCH GEBIED. BERN, 2 Februari. (A. N. P.). Te Bazel werd vannacht te omstreeks één uur een luide ontploffing gehoord, welke zich op ongeveer 15 km. over de grens op Duitsch grondgebied moet hebben voorgedaan. Zwitsers hebben later een groot vuur ge zien, dat gepaard ging met verscheidene andere ontploffingen. EEN AMERIKAANSCH JOURNALIST IN JAPAN GEARRESTEERD. TOKIO, 2 Febr. (A. N. P.). De Ameri- kaansche journalist James R. Young, cor respondent van „International News Ser vice" is, naar officieel wordt medegedeeld, sinds 21 Januari gearresteerd wegens over treding van het legerwetbock van straf recht. Zyn zaak komt echter niet voor een militair- doch voor een burgergcrechtshof. Hy wordt ervan beschuldigd, dat hy van uit Sjanghai en uit andere plaatsen aan zyn hoofdkantoor In de Ver. Staten en aan dagbladen en tydschriften in Japan ongeveer 38 buitengewoon lasterlijke arti kelen en telegrammen over de Japansche strydkrachten, welke in verschillende dee- Icn van China opereeren, heeft verzonden. Voorts wordt hy ervan beschuldigd val- cche geruchten te hebben verspreid over de actie van de Japansche strijdkrachten in China onder vele Japanneezen en vreem delingen in het Imperial Hotel te Tokio tusschen 6 en 19 Januari J.l. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenland?che zaken verklaar de in dit verband, dat het geval-Young. dat nog onderzocht wordt, niets uitstaande heeft met het verstrijken van het handels verdrag tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Evenmin heeft de Japansche re geering een protest of Iets degelijks van den Amerikaanschen ambassadeur ont vangen. LEIDEN, 2 Febr. Vee. Aanvoer: 6 stieren 260330, schoon gewicht 6470 cent, handel matig; 65 kalf- en melkkoeien f 190 —300, handel zeer matig; 90 varekocicn e.a. 90—190, handel tamelijk; 111 vette koeien 190335, schoon gewicht 6886 cent, 16 vette kalveren 9C—145, schoon gewicht f 1.00—1.35, en 260 nuchtere slachtkalveren 6—12, handel matig; 300 vette schapen 18—30 handel vlug; 820 vette lammeren 14—22, handel vlug; 4 zeugen f 40—75, 96 mestvarkens 2036 en 33 biggen 8 —13, handel matig. 1 bok of geit. Kaas. Aanvoer 7 partijen waarvan 4 pratyen Goudsche kaas le soort f 30—31.50 en 2e soort 29; en 3 party en Leidsche kaas le soort 26—26.50 per 50 kg. Han del matig. LEEUWARDEN, 2 Febr. Vee. Aanvoer: 111 Enterstieren f 60—140, 52 Twenter- stieren 140—365. 180 vette koeien 125 —300 per stuk, 46—70 cent per kg.; 267 melk- en kalfkoeien f 115—265. 40 pinken f 35100, 4 vette kalveren, 617 nuchtere kalveren 5—10, 980 vette schapen f 12 25, 86 weideschapen f 1020, 121 vette varkens f 95—150 per Stuk, 50—60 cent per kg.; 18 magere varkens 20—50 en 28 kleine biggen f 714 per stuk; 2 bok ken en geiten en 2 paarden. Totale aanvoer 2407 stuks. Kaas. Nagelkaas 8—16 per 50 kg., Aanvoer 1331 kg. Boter. Commissie f 0 82. WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 7.471/4 Beriyn75.60 ParUs 4.24 Brussel 31 96 Zwitserland 42.24 Kopenhagen36 40 Stockholm44 87>/2 Oslo 42 80 New York1.88V

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3