Duitsche duikboot tot zinken gebracht OMGEVING Jlütió SiwtftemB&cg, in friantxAe Ceg&t Een verrassend ontslag Betrekkelijke kalmte in Finland LUCHTVAART DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 CE l-E'DSCHE COURANT TWEERE P, ,R - PAfi. 6 GRENSINCIDENT DUIKBOOT VIEL CONVOOI AAN. Gisteravond werd officieel te Londen verklaard, dat de duikboot, waarop Cham berlain gistermiddag in zijn rede doelde, voor dat zij tot zinken gebracht werd, het convooi varende Britsche s.s. „Vaclite" (5.062 ton) in den grond had geboord. De bemanning van de „Vaclite" werd door een Italiaansch schip aan boord genomen. De escortevaartuigen wierpen diepte bommen uit, doch verloren tenslotte het contact met de duiboot. Later zag een Britsch watervliegtuig den onderzeeër, die blijkbaar niet meer in staat was te dui ken. Ket vliegtuig liet bommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mitrailleurs werd beantwoord. Ook het vliegtuig verloor daarop de duikboot ten gevolge van de bewolking uit het oog, doch het meldde de positie aan de sche pen. Toen deze ter plaatse aankwamen, was de duikboot gezonken. Eenige overle venden der bemanning, die in een rubber boot ronddreven, alsmede eenige anderen, die zich boven water hielden, werden op gepikt. Zij zijn vandaag in Engeland aan land gebracht. De meesten hunner leken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven van ontscheping in twee bewaak te auto's. DE ENGELSCHE CONTRABANDE CONTROLE. Het Britsche ministerie voor de econo mische oorlogvoering deelt mede, dat in de week, die geëindigd is op 27 Januari der tien Nederlandsche, vijf Noorsche, drie Belgische, drie Zweedsche, twee Griek- sche en een Deensch schip de controle- bases hebben kunnen verlaten in het Ver- eenigd Koninkrijk drie dagen en zelfs kor ter na hun aankomst. Twee schepen kon den nog denzelfden dag doorvaren. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN BRITSCH SCHIP. Gisterochtend heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van het Britsche schip „Abey", dat in de haven van Limmi op het eiland Euboa (Griekenland) minera len, bestemd voor Engeland laadde. De ma- terieele schade is aanzienlijk en met bijna bovenmenschelijke pogingen slaagde de bemanning erin het schip drijvende te houden. Twee reddingbooten zijn uit Pi raeus vertrokken om het schip bij te staan. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het ruim en men veronderstelt, dat een tijdbom was aangebracht. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Onze patrouilles zijn op verscheidene punten de stellingen van den vijand bin nengedrongen en hebben hun taak met succes vervuld. PRINS STARHEMBERG IN HET FRANSCHE LEGER. Prins Starhemberg, de gewezen vice- bondskanselier van Oostenrijk, heeft diënst genomen in het Fransche leger. In de Fransche staatscourant is gister ochtend bekend gemaakt, dat prins Star hemberg is benoemd tot luitenant bij de infanterie. EEN GRENSINCIDENT IN LUXEMBURG. Maandagmiddag heeft zich te Freyenma- cher een grensincident afgespeeld. Een Duitsche mitrailleur op den rechteroever van de Moezel, heeft op Luxemburgsch ge bied geschoten. De burgemeester en twee Duitsche officieren hebben een onderzoek ingesteld en gebleken is, dat de schutter tengevolge van de koude een verkeerde manoeuvre had gemaakt. Van Duitsche zij de zijn verontschuldigingen aangeboden. Chef van generalen stal van het Belgische leger gaat heen DE MINISTERRAAD BIJEEN Gisteravond hebben de leden vaiv de regeering vergaderd onder voorzitterschap van minister-president Pierlot. Na de ver gadering werd het volgende communique gepubliceerd: De minister van landsverdediging heeft den ministerraad medegedeeld, dat luite nant-generaal van den Bergen, chef van den generalen staf van het leger, den koning heeft verzooht, hem van zjjn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De minister, generaal Denis, deel de verder mede, dat hij voornemens is den koning voor te stellen generaal-majoor Michiels te benoemen tot chef van den generalen staf. De ministerraad hechtte hieraan zyn goedkeuring". Het door generaal van den Bergen in gediende verzoek om ontslag als chef van den generalen staf heeft algemeen leven dige verrassing gewekt. In welingelichte kringen verklaart men, dat generaal van den Bergen zijn besluit zonder eenigen druk van buitenaf heeft genomen, en dat het geen verband houdt met meeningsverschillen tusschen den generaal en hoogere autoriteiten. Slechts persoonlijke overwegingen hebben tot het besluit van generaal van den Bergen geleid. Generaal Michiels. Generaal Michiels, die voorgedragen ls als opvolger van generaal van den Bergen, is in 1881 te Brussel geboren. Na in 1909 de krijgsschool als onderluitenant te heb ben verlaten, was hij tijdens den oorlog van 1914 tot 1918 chef van het bureau operaties bij het hoofdkwartier van luitenant-gene raal baron van Dixmude. Hij werd, na in 1919 tot majoor te zijn benoemd, chef van den staf van het eerste legerkorps, en in 1934 werd hij aan het hoofd geplaatst van het regiments grenadiers. De in 1937 tot generaal-majoor bevorderde Officier werd in September 1939 belast met het bevel over een divisie. NEUTRALITEIT EN CARNAVAL Het staatsblad zal een circulaire pu- bliceeren, die de minister van binnenland- sche zaken gezonden heeft aan de burge meesters, houdende instructies voor het a.s. viering van het carnaval. In alle gemeenten zal het verboden zijn, in het openbaar mas kers te dragen. Ook zullen de burge meesters er in het bijzonder voor dienen te waken, dat het carnaval niet wordt ge bruikt voor handelingen, die de neutrali teit en de belangen des lands zouden kun nen schaden. Aanvallen op kleine schaal HET FINSCHE LEGERBERICHT. De Finsche legerleiding deelt mede: „In de landengte van Karelië hebben de Finnen een aanval der Russen op de rivier Taipale afgeslagen. De Russen hebben zes tig dooden op het slagveld achtergelaten. Ten Noorden van het Ladogameer heeft de vijand opnieuw aanvallen gedaan op verscheiden punten der Finsche stellingen. Negen Russische strijdwagens werden ver nietigd. In de andere sectoren de gewone beschietingen door artillerie en activiteit van verkenners. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: De actie der Sovjet lucht macht was beperkt en voornamelijk ge concentreerd op het strijdtooneel. Boven het binnenland eenige op zichzelf staande vluchten. In den nacht van 29 op 30 Jan. heeft de Finsche luchtmacht verscheiden verkenningsvuehten gemaakt en bombar dementen uitgevoerd. Volgens gecontro leerde mededeelingen werden vijf Ruis- sische vliegtuigen door het Finsche lucht doelgeschut en Finsche jachtvliegtuigen omlaag geschoten. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het agentschap Tass publiceert het Rus sische legerbericht van gisteravond, het luidt: „Optreden van verkenners en verken ningsvluchten van onze luchtmacht." UIT NOORSCHE EN ZWEEDSCHE KOKER. De correspondent van het Norsk Tele- grambyraa meldt: De Russische troepen zijn gisteren van Hoyenjaervi opgerukt, geholpen door een krachtig optreden der luchtmacht. In Kirkenis hoorde men het geluid van een hevig bombardement op de Finsche linies en de ontploffing van bommen. De Russen zijn echter in den namiddag teruggeweken en de stellingen lijken on gewijzigd. „Tidningen" in Finland meldt, dat in Karelië de Finsche troepen vier stukken antitankgeschut op de Russen hebben buit gemaakt. De Finsche batterijen hebben een Sovjet-colonne, die op marsch was, gede cimeerd en een batterij artillerie vernie tigd. Aan het Karelisch front zjjn gisteren geen belangrijke gevechten voorgekomen, veeleer een reeks kleine offensieven, voor- Hoofdpijn, Kiespijn. S£."h5Ö altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt'a Poeders per atuk 8 ct. Doos 45 cL Cachets,genaamd„Mijnhardcjes"2st. lOct. Doos50ct. Bultenlandsche berichten SCHIPBREUK AAN DE NOORSCHE KUST. Het 2000 ton metende Grieksche s.s. „El- li" heeft ter hoogte van Lillesand schip breuk geleden. Het stootte op een wrak of een klip. De 22 opvarenden begaven zich in de sloepen en werden door een kust vaarder opgenomen. Te Kristiansand zijn zij aan land gegaan. AARDVERSCHCUIVING IN TURKIJE. De linkeroever van de rivier de Sinekli (Turkije) is over grooten afstand wegge drongen als gevolg van een aardschuiving, die zich met een snelheid van twintig cen timeter per dag voltrekt. Tweehonderd huizen loopen gevaar in te storten. Intusschen hebben de Turksche autori teiten, ten einde nieuwe overstroom in gen van de rivier de Komchadji te voorkomen, besloten, den loop er van te verleggen, zoo dat de rivier uitstroomt in de zee van Marmora. HOE DE ROMEINEN SNEEUW RUIMDEN. Een voorbeeldmaar niet ter navolging. Uit den brief van een Romeinschen stu dent aan zijn familie te Leiden: „Voor het eerst sinds tien jaren is te Rome een flink pak sneeuw gevallen De stadsreiniging stond voor ongekende problemen, 't Moeilijkst was wel, hoe ze de zware vracht sneeuw van de boomen af zouden krijgen. Die konden ze toch maar zóó niet in de nek van de voorbijgangers laten druipen. Ze moeten daar een gewel digen tijd over gedelibereerd hebben, ge tuige de oplossing. Tegen een uur of tien rukte de brandweer uit en begon de boo menaf te spuiten! Nu wilde het on geluk, dat het nog een beetje vroor, zco- dat in een minimum van tijd boomen en Via Imperiale, waar ze 't experiment uit haalden, een tweeden ijstijd doormaakten. Toen hebben ze maar rustig de dooi afge wacht...." PRIESTER IN LENINGRAD GEARRESTEERD. In Leningrad is onlangs de orthodoxe geestelijke Golubow gearresteerd, omdat hij gewonde soldaten van het Roode Leger had opgezocht en aan stervenden het H. Oliesel had toegediend. De hoofdarts van het militaire hospitaal, dr. Lasarowitsch, werd van zijn functie ontheven, omdat dit onder zijn toezicht geschied was, en voor straf naar het Finsche front gezonden. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. •De positie der K. L. M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Nandoe" met gezagvoerder Moll Alexandrië en de „Oehoe" met gezagvoerder Viruly Singa pore. Deze vliegtuigen worden onderschei denlijk 5 en 1 Februari te Batavia ver wacht. Op de thuisreis landde de „Gier" met gezagvoerder Geysendorffer te Jopdhur. De machine wordt op 3 Februari te Napels verwacht. al op Kaitale, een plaatsje waaraan 'de Russen een zeer groot belang schijnen te hechten. DE TIEN GEBODEN VAN HET ROODE LEGER. Volgens een bericht van de „Kirchen- dienst" worden aan de Roode soldaten aan het Fintsche front, vlugschriften overhan digd, waarop de tien geboden van den God- loozenbond staan aangegeven. Deze luiden als volgt: 1. Denk er aan, dat je niet alleen voor^ de grootheid van de Sovjet-Unie strijdt, maar ook voor de bevrijding van het Fin sche volk. 2. Je strijdt voor de vorming van een nieuwe honderd procent Finsche staat, die het steunpunt van het etheïsme in Noord- Europa zal zijn. 3. Iedere geloovige is je vijand, de vijand van je vaderland en de vijand van Stalin. 4. Denk er steeds aan, dat de landmijnen aan het front op aanwijzing van geestelij ken worden gelegd. 5. Wees in den strijd een soldaat, in de étappe een propagandist. 6. Schiet de plunderaars neer, maar wees een beschermer van hen, die lijden onder de kerkelijke terreur. 7. Arresteer alle geestelijken, die je aan het front vindt. 8. Bewijs geen eerbetuiging aan een kerk. 9. Denk steeds aan het parool: godsdienst is opium voor het volk. 10. Denk er steeds aan, dat je dood de zegen van het atheïsme en de bevrijding van de wereld kan zijn. KAAG IJsclub. Dinsdagavond waren de leden der IJsclub Kagermeer in spoedvergadering bijeengeroepen, aan welken oproep door zeer velen gehoor was gegeven. Het vol tallig bestuur en ca. 40 leden waren bijeen gekomen in de zaal van „Café Tante Kee". De voorzitter, de heer Stokman, opende de vergadering en deelde mede, dat gister avond door het bestuur besloten was, de leden over verschillende punten te raad plegen. Maar daar spr. zelf deze vergade ring niet bij had kunnen wonen, zou door den secretaris het besprokene aan de leden worden voorgelegd. De secretaris, de heer van Nieuwkoop, begon met te ver klaren, dat hij, om tijd te besparen geen notulen zou voorlezen, maar meteen zou beginnen met de uiteenzetting van de kardinale punten, waarvoor de vergadering was bijeengeroepen. Spr. achtte het van belang, dat de leden van alles wat er in het bestuur omgaat, volledig op de hoogte zijn. Vele leden, die rustig thuis zitten, kunnen zich geen begrip vormen van de omvangrijke werkzaamheden van de be stuursleden, die dank zij de uitstekende verstandhouding onderling, vaak veel van hun kostbaren tijd opofferen in het belang der vereeniging. We hebben weliswaar een langen winter, maar door de weersomstandigheden is de baan een 3-tal weken niet voor wedstrijden te gebruiken geweest. Er werden door het bestuur georganiseerd ledenwedstrijden hardrijden, kinderspelen, ringrijden, kring- wedstrijd, nationale hardrijderij, leden wedstrijd om wisselbeker. Maar!! er wer den nog zooveel wedstrijden uitgeschreven, die helaas niet gehouden konden worden. Er is op 18, 19 en 20 Jan. door een ploeg menschen hard gewerkt aan de banen om ze weer in staat te brengen, de IJscub Kagermeer waardig. En waar bleef al deze moeite? Op 21 Jan. waren we weer net even ver van het doel. Weer zijn we begonnen en slaagden er in de baan in een zoodanigen staat te brengen, dat het uit schrijven van een nationale wedstrijd zeer zeker gewettigd was. Maar ook dezen keer werd onze moeite met een hernieuwd pak sneeuw op de banen beloond en was onze hoop vervlogen. Ook bleek het vele geld, dat voor de banen uitgegeven was, geen voondeel in den toestand der banen ge bracht te hebben. De leden zullen zich misschien afvragen: weet het bestuur het niet meer? Is de zaak hun te machtig? Zoo is het niet. Wij weten het wel, wij durven ook wel. Maaf, en dit is de voornaamste factor, er is voor alles geld noodig. Het bestuur wil alles doen, maar laten de leden nu daadwerkelijk mede helpen, zoodat wij dezen avond be sluiten kunnen nemen, die zullen mede werken tot bloei van de IJsclub Kager meer en tot bevordering van de schaats sport in het bijzonder. Vervolgens gaf de heer Uitdenbogaert een uiteenzetting van de plannen van het een groot gedeelte in deplorabelen toe- bestuur. De banen, die momenteel voor stand verkeeren, moeten weer in goeden staat gebracht worden. Er is de laatste weken 300 uitgegeven aan onderhoud der banen en thans is nog ongeveer 100 in kas, wat echter onvoldoende is om de banen in göede staat te brengen. Spreker deed daarom namens het bestuur een be roep op de leden, om, waar de kas dit niet kan bekostigen, zelf de handen uit de mouwen te steken en de banen in den kortst megelijken tijd weer in goeden staat te brengen. De heer van Nieuwkoop, bestuurslid der V.V.V., opperde de mogeijkheid, dat de V.V.V. een bijdrage zou willen leveren in contanten om de banen in orde te maken, daar dit zeker een algemeen Kaagsch be lang was. Hij zegde toe, dit met het be stuur der V.V.V. te bespreken. De heer van Asselt stelde voor zooveel mogelijk vrijwilligers bij een te roepen, en wanneer bleek dat het opruimen nog niet snel genoeg ging, dan daarbij nog losse werkkrachten aan te stellen, zoodat de ge- heele baan in één dag weer goed bereid- baar zou zijn. Hiermede gingen alle aan- wezigep. accoord. Staande de vergadering, gaven zich onmiddellijk een 20-tal vrij willigers op, die gisterenochtend onmid dellijk zijn begonnen met de werkzaam heden onder toezicht van den heer Bons. Door een aantal andere leden, die geen gelegenheid of idee bleken te hebben om actief te helpen, werd een ruime bijdrage in geld gegeven, om daarvoor betaalde plaatsvervangers aan het werk te zetten. Den heer Akerboom maakte hierbij het voorbehoud, dat hij ook op Zondag de banen geveegd wilde zien, wat een heele discussie uitlokte. Het bestuur, dat zich op het standpunt gesteld had om op Zondag de banen niet te exploiteeren, dus ook niet te vegen, zegde toe dat dit punt onmiddel lijk na de ledenvergadering door het be stuur onderling tot oplossing zou worden gebracht. Bij de rondvraag vroeg de heer de Bruyn of door de vereeniging nog iets was ge daan om den heer Zwetsloot te beloonen voor zijn kranig optreden bij de redding van door het ijs gezakte drenkelingen. Het bleek, dat in die richting reeds plan nen bestaan, waarover nog geen nadere mededeelingen bekend gemaakt werden. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun groote opkomst en sprak de hoop uit, dat door de vereeniging nog veel, ook in het belang der Kaag, tot stand gebracht zou worden. KATWIJK AAN DEN RIJN Raadslid. Opvolger als raadslid ln de plaats van den heer J. Schoneveld, die be dankt heeft, op de lyst der C.D.U. is Hub. Haasnoot, die de Benjamin van het college zal zijn. Verplegingsfonds. Gisteravond hield de Ver. „Het Verplegingsfonds" haar 17de jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer B. v. d. Jagt. De secr. de heer A. Wassenaar, las het jaarverslag. Het leden tal bedraagt thans 633, waarvan 388 beta- lenden, verdeeld over 145 gezinnen. Bij het operatiefonds zijn aangesloten 132 ge zinnen met 551 leden. In 1939 werden in ziekenhuizen verpleegd 12 leden. Het aan tal ligdagen bedroeg 236. (Vorig jaar 377). Uit het verslag van den penningmeester, den heer Jac. Vilegenthart, vernamen we, dat de inkomsten hadden bedragen 1243.05, de uitgaven 1059.49, batig sal- da ƒ183.56. (Vorig jaar nad. saldo ƒ297.83). De bezittingen der vereeniging bedragen 1937.98. De inkomsten van het operatie fonds waren 295.27, de uitgaven 137.10. De bezittingen zijn ƒ524.08. De Raad van Toezicht bracht een alleszins gunstig ver slag uit. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeoren B. v. d. Jagt en A. Wassenaar herkozen. Als lid van den R. v. T. werd herkozen de heer G. v. d. Perk. Contributie en ligdagen zullen zijn als in 1939, n.l. 60 ligdagen, contributie 6 ct. per lid per wee. De vergoeding voor tramgeld, Röntgenfoto's en bestraling als in 1939. Na rondvraag sluiting. OEGSTGEEST Oranjevereeniging. Ter -gelegenheid van dein tweeden verjaardag van Prinses Beatrix orgeniseerde de Oranjevereeniging voor de schoolkinderen een feestdag. In de groote zaal van het -gebouw „St. Willi- brord" kwamen op verschillende tijden de kinderen bijeen, alwaar de goochelkunete- naar Larette allen op zeer aangemome wij ze wist bezig te houden. Vervolgens werd de Beatrix-film -gedraaid. Vooraf werden de -kinderen door een bestuurslid der Oranjevereeniging toegesproken, die wees op de beteekenis van dezen dag. Dies avonds te acht uur was er een bijeenkomst voor de alhier gelegerde militairen. Onder de aanwezigen waren verschillende mili taire, bur gelijke en /geestelijke autorite item De voorzitter der vereeniging, kap. San ders begroette bij de opening de aanwe zigen en wees op de groote vreugde, die 2 jaar geleden bij de geboorte der Prinses alom in den lande heenschte. Hierna draai de die vijfacter Michaël Strogoff, de koe rier van den Czaar. Na de pauze hield: Pastoor Looyaard een korte rede. Spreker vond: het een sympa thieke gedachte, om ter gelegenheid van den verjaardag van de oudste dochter van het prinselijk paar een feestavond te or- ganiseeren. Deze avond is nu niet voor de leden der Oranjevereeniging, doch voor hen die gezin en familie hebben moeten verlaten om paraat te zijn en om zoo noo dig ons vaderland te verdedigen. Vervolgens schetste spreker de beteeke nis van de geboorte van prinses Beatrix Hoe Nederland verlangend naar dezen dag had uitgezien, naar den dag, dat de Oran je-dynastie werd voortgezet. Heel het volk juichte. Daarna zette spreker uiteen, wat vaderlandsliefde is. Niet alleen xnate- rieele offers brengen, doch vooral op hoo- ger peil brengen van de cultuur. Wie staat daarin vooraan? Het is onze hooge lands vrouwe, Koningin Wilhelm ina, de moeder van ons huisgezin. Was zij het niet, die met den Koning der Belgen, tot tweemaal toe, aan de oorlog voerenden ha-ar goede diensten aanbood? Heel de wereld benijdt ons Nederlandera om zoo'n vorstin. Spreker wees vervolgens op de kerstmistviering in het koninklijk gezin, waaruit weer sprak echte vader landsliefden. Spreker besluit met te zeg gen: Wij willen geen president, geen dicta tor, doch Wilhelm ina van Oranje Nassau. (Daverend applqus) Kap. Sanders dankte Pastoor Looyaard voor zijn begeesterende rede. Geitenfokvereeniging. In „Irena" ls gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Geitenfokvereeniging O.G.W. De voorzitter, de heer J. Slootweg, opende de vergadering met een historisch overzicht van de afgeloopen 5 jaar. Dit eerste lus trum stemt tot tevredenheid ondanks de splitsing van het afgeloopen jaar, toen te Rijnsburg een afzonderlijke afdeeling werd opgericht, waardoor wij eneige leden ver- lonen. Wij staan dus nu geheel op ons zelf, aldus spr., en een gezonden toestand ls ontstaan. Het jaarverslag van den secre taris den heer H. v. d. Hoeven werd on der dank goedgekeurd. De pen-ninigm. de heer A. Maat, gaf een uitvoerig fina-ncieel overzicht. Er was een batig saldo van, 60.3-8Yi. De boeken werden door de hee- ren H. v. d. Meij en MacDaniël nagezien- en in orde bevonden.De heer W. v. d. Slut zal de afdeeling op de a.s. alg. vergadering vertegenwoordigen. Hij werd tevens hoog ste bieder voor jonge geiten en bokken. Na een gezellig samenzijn volgde sluiting. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6