VIJF EN TWINTIG DUIZEND In 1939 keerde de Midza ruim gulden aan Premies uit RECHTZAKEN DE PREMIE-WINNAARS DEZER WEEK: DINSDAG 30 JANUAKU 194D DE LE'DSCHE COURa*. TWEEDE BLAD - PAG. k HAAGSCHE RECHTBANK DE DOODELIJKE AANRIJDING OP DEN NOORDSCHEN WEG TE NIEUWKOOP. Tegen chauffeur een maand hechtenis geëischt. Op 18 Mei van het vorig jaar heeft er op den Noordschen weg te Nieuwkoop een vreeselijk ongeluk plaats gevonden, waarbij de vrouw van den arbeider W. te Noorden-Nieuwkoop dusdanig werd ver wond, dat zij spoedig aan de gevolgen was overleden. Op genoemden datum reed W. met zijn vrouw per rijwiel op den Noordschen weg, geheel rechts van den weg. Achter hen kwam een melkauto, bestuurd door J. de J„ veehouder te Wilnis, terwijl naast hem nog gezeten waren drie personen, waar onder H. H., melkrijder te Kamerik. De bestuurder van de melkauto gaf een signaal en begon de rechts rijdenden wielrijders te passeeren. De achter rijdende W. werd goed gepas Speciaal""* adres voor 't*i. seerd, maar bjj het passeeren van de vrouw was de auto volgens de dagvaarding te veel naar rechts gegaan, waardoor de vrouw werd aangereden en doodelijk ge wond. En daarmede zou tevens de naast den bestuurder zittende H. H. een straf baar feit hebben begaan, want hij zou, al weer volgens de dagvaarding, ziende dat het passeeren misliep, plotseling het stuur gegrepen hebben, waardcor hij ook schul dig zou zijn geworden aan deze aanrijding. De kwestie van het naar het stuur grijpen door H. kwam niet vast te staan, want verdachte en eenige getuigen zeiden, dat hij niet naar het stuur gegrepen had, maar naar de handrem om, toen hij zag, dat het niet goed ging, zoo vlug mogelijk de auto tot stilstand te brengen. Hoe het feit zich zoo vlug had afge speeld kon niemand goed verklaren, zelfs de man van het slachtoffer niet, die vlak achter zijn vrouw gereden had. Iemand in de cabine had gezegd: er gaat iets niet goed en dadelijk had men de auto tot stilstand gebracht. President tot verdachte de J.: „Maar u had toch geen rijbewijs". Verdachte: „Dat is zoo, maar ik had al meer auto gereden". Verder zei de verdachte nog, dat hij dui delijk gezien had, dat juffrouw W. zenuw achtig geworden was, iets naar het mid den van den weg was gereden en toen plotseling van haar fiets was gesprongen en met sprongetjes -over den weg was voortgegaan. Het woord was vervolgens aan den Offi cier van Justitie, mr. Cohen Tervaert, die de schuld van H. H. niet bewezen achtte, omdat niet vast was komen te staan, dat hij naar het stuur had gegrepen. Tegen H. eischte hij dan ook vrijspraak. Wat verdachte J. de J. aangaat, hier staat de zaak anders. Hij was de bestuur der, hetgeen hij niet had mogen zijn, want ten eerste had hij geen rijbewijs en ten tweede was hij een onervaren rijder. Hij had bij het paseeren óf moeten stoppen óf meer moeten uithalen. Geen van beide heeft hij gedaan; integendeel hij heeft zijn onkunde gedemonstreerd door toch te gaan paseeren. Het is aan zijn schuld te wijten, dat hier een slachtoffer is te betreuren en wegens het veroorzaken van dood dcor schuld eischte spr. een maand hechtenis, verdachte is geheel onschuldig aan het feit. De verdediger van verdachte pleitte op verschillende gronden vrijspraak, want Verder staat hij buitengewoon goed bekend en pl. legde een getuigschrift over van verdachte's huidigen militairen comman dant, er nog op wijzend, dat hij juist voor gedragen is voor de opleiding. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT TE LEIDSCHENDAM. Twee maanden gevangenisstraf geëischt. J. J. D. winkelier te Leidschen- d a m, had van 1 October 1939 tot 8 Novem ber 1939 electrische energie gebruikt van de gemeente Leidschendam zonder dat de meter dit aangaf, zoodat hij er ook niet voor betaalde. Op 8 November had de boekhouder S. van het gemeentelijk bedrijf te Leidschen dam onderzoek ingesteld, waarbij was ge bleken, dat verdachte een aftakking had gemaakt doordat hij de leiding, die uit kwam in perceel nummer 14, (hij zelf woonde perceel nummer 16) naar een schuurtje van hem had geleid, buiten zijn electriciteitsmeter om, alwaar hij er een lamp, een oventje en een waschmachine op nad aangesloten. Verdachte bekende gedurende drie we ken aldus electriciteit te hebben gebruikt. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte al eens eerder veroordeeld was, re den om thans een onvoorwaardelijke straf te eischen en wel twee maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. ZAKEN- EN BEROEPENGIDS OF TELEFOONGIDS. Oplichting of geen oplichting? De uitgever B. G. J. V. te L e i d e n was gedagvaard wegens oplichting. Hij zou vol gens de dagvaarding misleidend te kennen hebben gegeven, dat hij een telefoongids uit zou geven. Hij had van den administra teur E. B. S., verbonden aan de „Overdek te Zweminrichting" te Leiden, een bedrag van 10.— gekegen voor een advertentie, die geplaatst zou worden in deze uit te ge ven telefoongids. Voor dit bedrag had ver dachte een kwitanntie gegeven. S., als ge tuige gehoord, zeide, dat V. bij hem was gekomen en had gezegd, dat hij een za ken- en telefoongids uit wilde geven voor Leiden en Omstreken Als getuige geweten had, dat het alleen maar een zakengids zou worden, dan had hij geen 10.gege ven voor een advertentie. Inmiddels zijn de tien gulden teruggegeven. Nu wrong de schoen hem daar, dat inmiddels de nieuwe telefoon- en telegraafwet in werking was getreden, waarin artikel 17bis verbiedt om een telefoongids uit te geven. Verdachte was evenwel ter goeder trouw geweest, want hij had zich om te beginnen met de politie te Leiden in verbinding ge steld die hem gezegd zou hebben, dat de nieuwe wet op 1 Augustus in werking zou treden en dat hij tot dien datum zijn gang kon gaan. Vroeger had de P. T. T. goed gevonden, dat verdachte deze gidsen uitgaf en hjj had ze dan ook steeds uitgegeven, een der tigtal verschillende oved geheel Nederland die overal gretig aftrek vonden. De Officier zeide echter, dat verdachte reeds in Januari een waarschuwing had gekregen van het hoofdbestuur der P. T. T. Hij had zich dus niet tot getuige mogen wenden om een advertentie te krijgen voor een telefoongids, terwijl hij alleen maar een zaken- en beroepengids uit wilde geven. Wel is het geld teruggegeven, maar dat d'oet aan de zaak niets af. Spr. is over tuigd dat hier van oplichting sprake is en eischte dan ook twee maanden gevangenis straf. De verdediger was een aindere meening toegedaan en drong dan ook op vrijspraak aan, want toen het contract met getuige werd gesloten wist verdachte nog niets van het nieuwe artikel der telefoon- en te legraafwet af, terwijl de politie hem ge zegd had, dat hij tot 1 Augustus zijn gang kon gaan. Op deze gronden en op nog andere kwam pl. dan ook tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. MUNTMETER GELICHT. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag een vrouw, moeder van vijf kinderen, die geld uit de muntmeter van haar woning had weggenomen tot één maand gevangenisstraf. De Politierechter had haar tot een maand veroordeeld en in hooger beroep eischte de piocureur-generaal dezelfde straf. INHOUD „TOERISTENKAMPIOEN" No. 4 In den jongsten „Toeristenkampioen" wijdt Ir. W. v. d. Kloot een artikel aan het vraagstuk der natuurbescherming, waarin hij vertelt van den arbeid van het Staats- boschbeheer en met klem de noodzakelijk heid van wettelijke voorzieningen ten aan zien van ons natuurschoon bepleit. Gerrit van der Heide beschrijft de schoonheid van het ijsbreken op een groote rivier en Gazen beek schildert het jagen met havikken en slechtvalken floor de valkeniers. Bijdragen over den Merapi, die thans weer van zich laat hooren en over Florence en het ge slacht de Medici besluiten het keurig ver zorgde nummer. *^-r WMM/m//////////, Dii bord geldi ook voor bakfieisen En dii bord ook voor Moiorrijwielen en Moior-bakfieisen In 1940 zal dit bedrag belangrijk hooger zijn, want steeds stijgt het aantal Midz a-klant en en zulks is logisch, want de Midza-zaken bieden U Service. Prima Kwaliteiten tegen lagen prijs, enorme sorteering en bovendien de waardevolle Midza-Bons Door uitsluitend in de Midza-zaken tekoopen, komt U in 1940 ook meerdere malen in het bezit van de Midza-Waardebons Premiewinnaars Ie Serie f. 1.00 1ste premie f. 20. Mevr. A. M. G., Limb. Stirumstraat 2de premie f. 17.50 Mevr. S., Driftstraat, Leiden. 3de premie f. 15. Mvr. P., H. Rijndijk, Zoeterwoude. 4de premie f. 12.50 Mevr. C. S., v. d. Duynstraat, Leiden. 5de premie 1.10. Mevr. J. B. E., Heerenstr., Lelden. 6e en 7e premie f. 7.50 Mevr. J. T., Langebrug, Leiden. Mevr. T. E., Rijnzichtweg, Oegstgeest. 8e t.e.m. 10e premie f. 6.50 Mevr. v. D. d. B.. Noorderstr., Bodegraven Mevr. K., v. Galenstraat, Leiden. Mevr. L., Oude Rijn, Leiden. lie en 12e premie f.6. Mevr. G. A., Schoolstraat, Voorschoten. Mevr. v. d. P., Verwerstraat. Leiden. 13e t.e.m. 15e premie f. 5.50 Mevr A. B.. Leidscheweg, Voorschoten. Mevr. A. A.. Gecregracht, Leiden. Mevr. P. S., Decimastraat, Leiden. 16e Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. MevT. Mevr. t.e.m. 25e premie f. 5. v. G„ Plantage, Leiden. J. A. V., Zonneveldstraat, Leiden. P. J. K., Narmstraat, Leiden. J. S., Thorbeckestraat, Leiden. d. B., Mare, Leiden. A. H. R., Oude Wetering. M. H., Ten Katestraat, Leiden. A. S.. Sophiastraat, Leiden. J. S., Waardgracht, Leiden. M. A. G. B., Doelensteeg, Leiden. 26e t.e.m. 32e premie f. 4.50 Mevr. L., Zijlsingel, Leiden. Mevr. v. d. L., Haarl.weg, Leiden Mevr B., K. Oranjegracht, Leiden. Mevr. S. V. K., Janvossensteeg, Leiden. Mevr. H. B., Const. Huygenslaan, Leiden. Mevr. R. v. 't H., H. Rijndijk, Zoeterw. Mevr. A., Driftstraat, Leiden. 33e t.e.m. 36e premie f. 4. Mevr. A. M., Pasteurstraat, Leiden. Mevr. H. C., Oude Vest, Leiden. Mevr. D. de G., H. Morschweg, Leiden. Mevr. H. S., Bankastraat, Leiden. 37e t.e.m. 47e premie f. 3.50 Mew. L. W. v. d. B., Utr. Jaagpad, Leiden Mevr. v. E., Haarlemmerstr., Leiden. Mevr. R., v. Limb. Stirumstraat, Leiden. Mevr. v. H., Ambonstraat, Leiden. Mevr. A. v. d. L., Voorstraat, Noordwijk. Mevr. N. M., Oude Rijnzichtweg, Oegstg. Mevr. J. P. v. K., Oude Rijn, Leiden. Mevr. D. v. d. S., Oranjegracht, Leiden. Mevr. A. IMare, Leiden. Mevr. E. J. de R., Rijnsburgerw., Leiden. Mevr. S. M. J. P. de G., Kapteynstraat. 48e t.e.m. 58e premie f. 3. Mevr. M. C. 8Leliestraat, Leiden. Mevr. J. V., Stompwijkscheweg, Zoeterw. Mevr. S. J. B., St. Aagtenstraat, Leiden. Mevr. C. Z„ Langevaart, Rijnsburg. Mevr. v. D., Lage Rijndijk, Leiden. Mevr. A. v. D., Prinsenstraat. Katwijk Z. Mevr. H. H., Roodborststraat, Leiden. Mevr. v. d. V., Borneostraat, Oegstgeest. Mevr. L. de V., Rijnzichtstraat, Leiden. Mevr. M. J. v. d. W., Hoofdstr, Sassenh. Mevr. J. v. D., Zuidstraat, Katwijk a. Z. 59e t.e.m. 92e premie f. 2.50 Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr Mevr. Mevr. Mevr. .Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mew. Mevr Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. MevT. Mevr. J. C. H. E., Plantsoen, Leiden, de D., Stieltjesstraat, Leiden. J. H. L., Raamstraat, Leiden. S., Dr. Amanstraat. C. C. v. d. B., Brouwerstr., Rijnsb. J. G., Marnixstraat, Leiden. L. R., Voorweg, Hazerswoude. M. B., Pr. Hendrikstraat, Leiden. M. W., Roodborststraat, Leiden. N. G. J.. Thorbeckestraat, Leiden. J. M. D., Const. Huygenslaan. T. D., Breestraat, Leiden. G. v. d. P., H. Rijndijk. Zoeterw. H. D.. Papengracht, Leiden. M. T.t Langegracht, Leiden. J. L., Dozystraat. Leiden. A. M. K. V., Pr. Hendrikstraat. D. K.. Kerklaan, Katwijk Rijn. v. L., Nic. Beetsstraat, Leiden, v. d. B., Schutterstraat, Leiden. K. v. S., Leidschevaart, Noordw.h. F. S., Nieuwe Mare, Leiden. N. N.. Kapteynstraat, Leiden, v. H.. Smidssteeg. Leiden. G. M., Geeregracht, Leiden. C. v. d. B., Rijnsburgerweg, Leiden. N. de la R., Kooilaan, Leiden. P. L., Schelpenkade, Leiden, v. H. Z., J. v. Houtkade, Leiden. N. v. D., Oude Rijn, Leiden. S. J. v. L., Garenmarkt, Leiden. C. K., Utr. Veer, Leiden. J. L., Kortenaerstraat, Leiden, v. T.. Heerensingel, Leiden. Premiewinnaars 2e Serie f. 0.50 lste premie f. 3.50 Mevr. F. D„ HaarLstraat, Leiden. 2de premie f. 2.50 Mevr. A. B., Leidscheweg, Voorschoten 3e en 4e premie f. 2. Mevr. P. J. K., Narmstraat, Leiden. Mevr. J. de W., Jan Lievensstr., Leiden. 5e t.e.m. 13e premie f. 1.50 Mevr. J. A. V., Zonneveldstraat, Leiden. Mevr. P. S., Decimastraat, Leiden. Mevr. de D., Stieltjesstraat, Leiden. Mevr. E. M., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. A. P., L. de Colignystr., Leiden. Mevr. v. R., Lange Mare, Leiden. Mevr. v. S., Plantage, Leiden. Mevr. J. P. v. K., Oude Rijn, Leiden. Mevr. B., Zijlsingel, Leiden. 14e t.e.m. 26e premie f. 1. Mevr. C„ Oude Vest, Leiden. Mevr. v. B., Hooigracht, Leiden. Mevr. C. v. d. M., Oude Vest, Leiden. Mevr. W. F. W., Nic. Beetsstraat, Leiden. Mevr. N. P., Nieuwe Rijn, Leiden. Mevr. F. K., Doezastraat, Leiden. Mevr. D., Hooge Rijndijk, Leiden. Mevr. R„ v. Limb. Stirumstraat, Leiden. Mevr. S. V. K., Janvossensteeg, Leiden. Mevr. J. N., Schapensteeg, Leiden. Mevr. J. M. v. d. A., H. Riindiik, Zoeterw. Mevr. A. S., Sophiastraat, Leiden. Mevr. K., Kijfgracht, Leiden. Premiewinnaars 3e Serie f. 0.25 lste premie f. 5. Mevr. P. J. J. H., Heerensingel, Leiden 2de premie f. 2.50 Mevr. A. B., Leidscheweg, Voorschoten 3e en 4e premie f. 2. Mevr. W. de la R., Druckerstraat, Leiden Mevr. J. A. V., Zonneveldstraat, Leiden. 5e t.e.m. 9e premie f. 1.50 Mevr. E. M., Hoogewoerd, Leiden. Mevr. J. T., Langebrug, Leiden. Mevr. A. J. de B., Celebesstraat, Leiden. Mevr. v. G., Plantage, Leiden. Mevr.. J. P. v. K., Oude Rijn, Leiden. 10e t.e.m. 31e premie f. 1. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. W., Heerengracht, Leiden. P. S., Decimastraat, Leiden. J. C. S., Evertsenstraat, Leiden. J. S., Bloemistenlaan, Leiden. A. P. v. d. G., Zijl, Warmond. R. P., L. de Colignystr., Leiden, v. H., Ambonstraat, Leiden. A. S., Sophiastraat, Leiden. M. L., v. d. V. Boumanw, Leiderd. J. v. R., Hoogl Kerkgracht, Leiden. S. B., Rijn- en Schiekade, Leiden. E. C., Lindestraat, Leiden. J. H. L., Raamstraat, Leiden. C. G. J- A., Haarl.straat, Leiden. E. V„ K. Oranjegracht, Leiden. D. v. d. S., Oranjegracht, Leiden. L.. Oude Rijn, Leiden. R„ v. Limb. Stirumstraat. Leiden. S. V. K., Janvossensteeg, Leiden. A. B., Hoogmade. M. v. <L S., Wagenstraat, Leiden, de D., Stieltjesstraat, Leiden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8