Daladier tot de niet- strijders Nog altijd felle strijd bij Ladoga-meer Duitsche vliegers boven de Noordzee Met pamtaefitei Het 1 ÜIuöMacPiz framfrcutdementen Om de Roemeensche petroleum Onlusten *n Rusland? 1leiicAiCCende ochepen DINSDAG 30 JANUARI 1940 CE I.EIOSCHE COURANT TWEECE BI.AO - PAC. 6 ALLEN IN DIENST VAN FRANKRIJK TEGEN „FLUISTERCAMPAGNES". Gisteravond heeft de Fransche minis ter-president Dala dier zich in een ra dio-rede tot het Fransche volk ge wend. Na den moed van den Franschen sol daat te hebben ver heerlijkt en gewezen te hebben op de ve lerhande offers, wel ke degenen brengen, die aan de grens de wacht betrokken, maakt Daladier zich tot tolk van de com battanten, om de non-combattanten open hartig te wijzen op den ernst der tijden en hun plichten jegens Frankrijk en zyn dap pere verdedigers. „Na vijf maanden oorlog, te midden van he onophoudelijk alarm, dat Europa in verwarring bracht", aldus begon spreker, wordt één ding met den dag duidelijker, de zekerheid, dat Duitschland de wereld wil overheerschen op een wijze, als de ge schiedenis der menschheid nimmer heeft gekend. De nazi's streven naar de stelsel matige en algeheele vernietiging der over wonnenen. Temidden van de beklemming der vrij gebleven kleine volken vormt zich een wereld van heeren en 6laven, een we reld, welke de weerspiegeling is van Duitschland zelf. Waar hij overwinnaar is, onderhandelt Hitier niet met de overwonnenen, hij ver nietigt ze. Hij ontneemt hun hun politieke en economische existentie; hy tracht hen zelfs van hun geschiedenis en hun cultuur te berooven. Hij wil hen slechts beschou wen als levensruimte, als een te grijpen gebied, waarop hy alleen recht heeft. De menschelijke wezens, waaruit die volken bestaan, zijn voor hem slechts kudden. Hij beveelt hun afslachting of hun vertrek naar elders. Zij moeten plaats maken voor de veroveraars. Hij neemt zelfs de moeite niet, den overwonnenen een oorlogschat ting te laten betalen, hij maakt zich van al hun rijkdommen meester. Om alle revolte by voorbaat onmogeiyk "te maken, deci meert hy de élite van het overwonnen volk. Millioenen menschen kennen de ellen dige gevolgen van die overheersching. Evenals zyn bondgenoot Engeland, aldus Daladier, kent Frankryk geen angst, want het is zeker van zyn overwinning. Ik heb reeds hulde gebracht aan onze stryders, een hulde, die hun toekomt. Ik denk voortdurend aan hen. Doch thans wil ik spreken tot het Frankryk van ach ter het front. Het is noodig, dat óók zy, die achter zyn gebleven, en die noch dezelfde lasten heb ben te dragen, noch dezelfde gevaren te duchten, bereid zyn, hun leven anders in te richten. Het is vooral noodig, dat zy al hun streven, al hun activiteit in dienst stellen van de Fransche gemeenschap, zonder welke zy niets zouden zyn. Het is noodig, voortdurend de wapen fabrieken op volle activiteit te houden; dat is een essentieele voorwaarde voor de overwinning. Noodig is evenzeer, dat het land opbrengt wat noodig is voor het leven van leger en volk. Het is dus billijk, dat velen, die in staat zouden zyn de wapens te hanteeren, achter het front werkzaam blijven. Billyk is echter ook, dat hun af wezigheid van het front volkomen gemo tiveerd zy. In den stryd, om het leven van land en volk, zy ieder op de plaats, waar hy het nuttigst is, maar alle Franschen dienen nu te leven, zooals onze soldaten leven, in een geest van toewyding en offerzin. Ook achter het front heeft men den goe den strijd te stryden, want waar onze le gers beslist en doelbewust de grens bewa ken, rekent de vyand op onze zwakheden en eventueele aarzelingen in het binnen land. Onze vyanden hadden gehoopt, de Fran schen tegen elkaar te doen vechten, zy hadden gehoopt, onze mannen te doen marcheeren onder de hakenkruisvlag en onze arbeiders te doen optrekken achter het roode vaan met den sikkel en den ha mer. Maar in September, toen het Duitsche leger Polen binnenrukte, viel het masker en bleek, dat de beide vlaggen slechts één vormden, de vlag der barbaren, die zich op alle gebieden werpen, waar goederen te rooven en menschen t» onderwerpen zyn. Myn regeering heeft reeds de agenten van het buitenland, die hier opereeren, aangepakt. .Zij zal niet ophouden, die lie den met de felste middelen te vervolgen. Maar mijn regeering wil niet zyn een re geering van wraak of politieke belangen. Zoo zal mijn regeering, die met kracht optrad en zal Hij ven optreden tegen de medeplichtigen der razi-campagne, er nim mer aan denken, tegen die Franschen op te treden, die voorheen droomden van een Fransch-Duitsche toenadering. Het was ook begrijpelijk, dat communisten vroeger een dracht wilden oisschen Frankrijk en Rus land in het belang van de verdedig ïg van den vrede, even wettig was het, dat men toenadering zocht tusschen ons land en Duitschland. Maar het zou een misdaad zyn, in de huidige omstandigheden, zich te biyven onderwerpen aan de bevelen van Beriyn en Moskou. En die misdaad straf fen we en zullen we biyven straffen mee- doogenloos. De vyand, zoo vervolgde Daladier, neemt thans zyn toevlucht tot andere middelen. Nu eens tracht hy ons van Engeland te scheiden, dan weer tracht hy ons vertrou wen en onze vastberadenheid te vernieti gen. Deze propaganda, die de technici van het derde rijk „fluister-propaganda" noe men, wordt gevoerd naar aanleiding van alle gebeurtenissen en van alle oorlogs voorvallen. Doch na het mislukken van dezen mo- reelen slag, waarmede de nazi's ons dach ten te kunnen knechten en die zy bezig zyn te verliezen, biyft nog de materieele kracht van Duitschland. Deze kracht is een der geweldigste van de wereld. Alle ontberingen, die het Duit sche volk sedert verscheidene jaren heeft moeten doorstaan, dienden slechts om het te versterken. Daar verpletterden de dwang en de ontberingen ieder mensch, doch ieder mensch leeft slechts om de kracht der agressie, die Hitler over de wereld heeft ontketend, te doen toenemen. Om haar te breken, moeten wy sterk zyn. Daarom is het noodig, dat zy, die ach ter het front zyn, in een geest van alge heele ontzegging en opoffering, zich wij den aan den arbeid zooals de soldaten z;eh wyden aan den stryd. DE INSTELLING FAN HET PETROLEUM-COMMISSARLAAT. Gisteravond is officieel te Boekarest het petroleum-commissariaat gevormd. De commissaris, Netta, sprak by deze ge legenheid een redevoering uit, waarin hy het doel der instelling verduideiykte. Wy zyn verplicht, zoo zeide hy o.m., ons te verbinden tot de levering van petroleum in voldoende hoeveelheid, om het hoofd te bieden aan de behoeden der gewapende macht en aan de economische behoeften. Ook zal overgegaan worden tot het in- dustrialiseeren van alle gassen. De petro- leumproductie zal zich steeds beschermd moeten gevoelen door den staat. De Duitsche spoorwegen hebben dezer dagen 120 locomotieven en 2000 wagons naar Roemenië gezonden, ter bespoediging van het transport van Roemeensche petro leum naar Duitschland. Dit was noodig geworden, doordat de Roemeensche spoor wegen niet meer in staat waren spoor wegmateriaal aan Duitschland voor deze transporten te leenen, aangezien het Roe meensche tankwagenpark onvoldoende is om tegelykertyd te voorzien in de bin- nenlandsche transporten en die naar het buitenland. Het Roemeensche tankwagen park omvat slechts 10.200 wagens. DE DU1TSCHERS IN OOST-GALICIE. Het alarm van de vorige week voor de Zuidoostelijke neutralen tengevolge van de Duitsche penetratie in Oost-Galicië, is slechts gedeeltelijk opgeheven door de Duitsche en Russische tegenspraken. De publicatie van die tegenspraken kwam laat en desondanks blyven de volgende feiten bestaan: 1. Treinen, die soldaten in veldgrijze uniformen en officieren der ryksweer ver voeren, zyn gezien op gebied van Oost- Galicië. Eén ging in Oostelyke richting, andere reden naar de Hongaarsche grens. 2. In uniform gekleede soldaten en of ficieren van de Ryksweer zyn gezien op verschillende plaatsen in Oost-Galicië, met name in de kazernes in Lwow en in hotel Georges te Lwow. 3. Gedurende verscheidene dagen was de toegang tot zekere wegen en tot de spoor wegen practisch verboden voor civiele transporten, terwyl Duitsche convooien zich voortbewogen. 4. Wanneer het onmogelyk is te verkla ren, dat belangryke contingenten geregel de Duitsche troepen de afbakeningslyn hebban overschreden, is het toch volstrekt zeker, dat Duitschers, die zich voordeden als technici, instructeurs en als leden van andere formaties van paramilitairen aard, zich geinstalleerd hebben op gebied, dat tot dusverre door Sovjet-Russische troe pen was bezet. Het is van belang op te merken, dat sinds een week het toezicht op de grenzen van Oostpolen, zoowel aan Hongaarsche als aan Roemeensche zyde, versterkt is. In dien tyd is in Cernauti niet één uit wijkeling, smokkelaar of colporteur aan gekomen, die inlichtingen zou kunnen ge ven over den huidigen stand van zaken in Oost-Galicië. Men weet echter, dat een be- langryk deel van het roode bezettingsleger het land verlaten heeft en dat op het land en in verscheidene steden de plaatselyke militie is ontwapend. Dit laatste feit is door een fovj et-Russische woordvoerder HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht luidt: Te land: Van de landengte van Karelië "alt niets bijzonders te melden. Ten Noord- Oosten van het Ladogameer is op 28 Ja nuari op verscheidene punten fel gestreden. Alle aanvallen van de Russen werden afge slagen en de Finnen hebben zich meester gemaakt van enkele steunpunten van den vyand. Achthonderd Russen zyn gesneu veld, 160 gevangen genomen. Bovendien hebben de de Finnen vier tanks vernield, alsmede een pantserauto. Vier stukken ge schut, vyftien mitrailleurs en vele andere wapens werden buitgemaakt. Ook is een transportcolonne van de Russen met hon derd paarden vernield. Te Aittojoki zijn detachementen van de Russen, die poogden een omtrekkende be weging te maken, teruggedreven, de Rus- ren lieten 450 dooden op het slachtveld achter. Van de andere sectoren valt niets te mel den. Ter zee: Niets belangryks te melden. In de lucht: Gisteren hebben Sovjet-Rus sische vliegtuigen aanvallen gedaan op Kotka, Lovisa, Hango, Roema en op plaat sen in Noord-Finland. Te Hyrynsalmi en Kummoniemi zyn branden ontstaan. De Finsche luchtmacht heeft verken ningsvluchten uitgevoerd en heeft troepen concentraties van de Russen gebombar deerd. Op 28 Januari hebben de Russen twee vliegtuigen en een kabelballon ver loren. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het Russische legerbericht van Maandag avond luidt: Op 29 Januari heeft zich niets belang ryks voorgedaan aan het front. De Sovjet- iuohtmacht maakte verkennings- en bom- bardementsvluchten. Zeven vyandeiyke vliegtuigen werden neergehaald in ver schillende districten. HET OPTREDEN DER RUSSISCHE LUCHTMACHT. Officieel wordt te Helsinki vernomen, dat de Sovjet-Russische luchtmacht in den loop van den dag opnieuw by zonder actief is opgetreden tegen de Finsche bevolking. Dtze activiteit is overigens den Russen vry auur te staan gekomen, aangezien volgens sommige berichten twaalf vliegtuigen, waarvan de plaats van neerstorten gecon troleerd kon worden, neergehaald werden. Het totaal aantal neergehaalde Russische vliegtuigen zou zelfs 17 bedragen. De Russische toestellen hebben een zie kenhuis gebombardeerd in Oost-Finland, waarby twintig dooden vielen. Abo is het voorwerp geworden van een feilen aan val, waarby 30 personen werd gedood en 50 gewond. Bovendien werden 15 huizen vernield. In de streek van Porgo vielen 4 dooden en 10 gewonden. In een rapport over de week van 21 tot 27 Januari zegt de leider der Finsche pas sieve defensie, dat vergeleken met de voor afgegane week de Russische luchtbombar dementen van minder belang waren en vooral gericht waren op Noord- en Oost- Flnland. In het begin van de week was het weer gunstig voor bedrijvigheid in.de lucht In den loop van de vorige week werden 46 verschillende plaatsen gebombardeerd. Sommige werden verscheidene malen op èén dag bestookt, er waren er zelfs, die "iermalen werden gebombardeerd. 2941 bommetn werd geworpen op steden in het binetnland, d.w.z. pl.m. de helft van 't aan tal der vorige week. Eenig tientallen bom men werden op verlaten plaatsen gewor pen. De vyand slaagde er in achter het front 24 personen te dooden, d. w. z. zes meer dan in de voorafgegane week. Er werden 56 burgers gewond, d. w. z. twee als volgt verklaard: De vyanden des volks zyn er in geslaagd troebelen teweeg te brengen, die onze communistische militie soldaten, welke ter plaatse waren aange worven, ten onrechte te streng hebben onderdrukt. Veertig personen werden te Zbaraz, ten Noordoosten van Tarnopol, terechtgesteld na een poging tot opstand van een deel der bevolking Drie dagen lang konden de treinen in deze streek niet ryden. Deze feiten zyn gebeurd in begin Januari. HET PROTECTORAAT BOHEMEN EN MORAVIë. De Duitsche regeering heeft de regee ringen der Balkanstaten er van in kennis gesteld, dat in Maart of April het protec toraat Bohemen en Moravlë Ingelijfd zou worden in het Duitsche douanesysteem. Alle handels-accoorden, gesloten met het vroegere Tsjecho-Slowakye en tot dus verre van kracht gebleven, zullen na 1 April ongeldig zijn. De Duitsche regeering noodigt de Bal- kanlanden uit deel te nemen aan de be sprekingen voor het op een nieuwen grondslag stellen van hun economische betrekkingen met het protectoraat. maal zoo weinig. Aan de kust bombardeerde ie vyand Finsche schepen en een Duitsch schip, dat op een rif gestrand was, en richtte machinegeweervuur op deze sche pen. Op het laatstgenoemde schip wierpen de Russen bommen, ofschoon het dulde- iyk van de Duitsche nationaliteitsteekens was voorzien. ONLUSTEN IN DE SOVJET UNIE? Volgens mededeelingen van Sovjet-Rus sische krygsgevangenen zouden den laat st en tyd herhaaldeiyk ongeregeldheden zyn voorgekomen te Moskou en Leningrad. Talryke hoogere officieren zouden zyn doodgeschoten. Verder verklaarden de krygsgevangenen, dat de menschen het koud hebben, zy willen eten en kleeding en geen oorlog. Het is moeilijk na te gaan, in hoeverre deze verklaringen van krijgsgevangenen waar zyn, want klaarblykelyk willen zy de Finnen in het gevlei komen. In Finsche kringen merkt men op, dat de krygsge vangenen jonge lieden zyn uit de omge ving van Leningrad afkomstig, die duide- lyk antwoord geven op andere vragen, zoo dat het mogelyk is, dat hun verklaringen juist zyn. ONGEREGELDHEDEN TE LWOW. Naar vernomen wordt, hebben zich op Zondag 20 Januari te Lwow ernstige onge regeldheden voorgedaan, ter gelegenheid van godsdienstplechtigheden, die in de ka thedraal zouden worden gehouden In ver band met de herdenking van den 21sten verjaardag van de onafhankelykheidsver klaring der Oekraine, die elk jaar door de Oekrainsche bevolking wordt gevierd- In den ochtend stroomde een groote me nigte naar de in het centrum der stad ge legen kathedraal. Sovjet-Russische politie agenten, die meenden met een politieke betooging te doen te hebben, verspreiden de menigte. Er ontstond een straatgevecht, waarby van vuurwapens gebruik werd gemaakt en verscheidene personen werden gewond. Tal van personen werden gear resteerd. DE REGEERING KUUSINEN GEEFT SCHATKISTBILJETTEN UIT. De regeering Kuusinen heeft, naar het Zweedsche blad ,Nya Dagligt Allehan- da" bericht, schatkistbiljetten uitgegeven, welke betaalbaar zullen zyn, wanneer de regeering het bewind over Finland zal hebben aanvaard. Met deze biljetten heb ben de Russische troepen tot nu toe het vee, dat zy by de Finsche boeren gevor derd hebben, betaald. De Russen verspreiden verder drie soor ten pamfletten in Finland. In een van deze pamfletten sporen de zoogenaamde Finsche gevangenen hun kameraden aan, over te loopen naar de Russen. Het andere heeft be trekking op de overeenkomsten tusschen Kuusinen en het Kremlin. Het derde pam- fet spoort de Finnen aan hun officieren te vermoorden, op de eerste plaats de „opperbeul", maarschalk Manerheim. DE ZEE-OORLOG LANGS DE KUST VAN ENGELAND Duitsche vliegtuigen hebben gisteren krachtiger aanvallen op de Britsche scheep vaart gedaan dan ooit te voren. De aan vallen waren verdeeld over een 650 Km. lange kuststrook, van de monding van de Tay in het Noorden tot de kust van Kent in het Zuiden. Zy begonnen even na 9 uur en eindigden tegen het middaguur. Niet tegenstaande het slechte weer en het ge ringe zicht konden Britsche vliegtuigen den vyand op vele punten verdryven. Een der aanvallende vliegtuigen heeft, naar gemeld is, zeven bommen laten vallen naby het s.s. „Llan Wern" in het gebied van de Tyne, zonder het schip echter te treffen. Een ander vliegtuig viel het s.s. „Imperial Monarch" aan ter hoogte van de Schotsche kust, doch by het verschynen en Britsche gevechtstoestellen verdween het in de wolken. Boven het gebied van Tyne vloog een uit de wolken komende Heinkel- bommenwerper recht op een groep Britsche gevechtsvliegtuigen. Toen hy het gevaar zag, klom Jiy steil naar de wolken en vluchtte, doch niet nadat de Engelsche machines het vuur hadden geopend. Voorts zyn vyandelyke vliegtuigen verdreven, ter wyl zy aanvallen deden op schepen voor de kust van Yorkshire. Twee der aangeval len schepen waren onverdedigde licht schepen. Later in den ochtend ondernamen Duit sche vliegtuigen aanvallen op schepen voor de kust van Kent. De schepen „Miriam", British Officer", „Atholl Monarch", „Danny Bryn", „Stan- burn", „Otterpool", „Knitsley" en „Well Park" hebben gemeld, dat zy zijn aange vallen. By de luchtaanvallen, zouden zeven man gedood zijn. Op de Noordzee is het Letsche s.s. „Taut- mila" aangevallen door een vliegtuig, dat tien bommen liet vallen. Vyftien man en de vrouw van den kapitein konden zich in veiligheid brengen. Van Duitsche zyde wordt gemeld: Binnen het kader van de verkennings vluchten van het Duitsche luchtwapen boven de Noordzee zijn op 29 Januari Brit sche convooien, gewapende koopvaardy- schepen en voorpostenschepen aangevallen. Ondanks zeer krachtig afweervuur en ondanks het optreden van groepen jacht vliegtuigen zyn vernietigd: zeven vyande lyke, gewapende koopvaardyschepen en twee voorpostenschepen. Een vyandelijk jachttoestel werd bij Hartepool neerge schoten. Alle eigen vliegtuigen zyn be houden teruggekeerd. SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het Deensche schip „Englan" en het Noorsche schip „Hosanger" zyn door een Duische onderzeeër tot zinken gebracht De eenig overlevende van do „England" is opgepikt nadat hy 8? uur op een vlot had doorgebracht Drie mannen, die vermoede lijk de eenig overlevrden van de „lïoaan- ger" zyn, zyn door een Brltsch schip aan boord genomen. Bovendien zyn zeven opvarenden vèn het Noorsche schip „Faro", dat vermoedelijk door een Duitschen aanval tot zinken is ge bracht, door middel van kabels aan land gebracht Acht andere opvarenden hadden plaats genomen in een reddingboot, doch deze sloeg om, nadat ze te water was ge laten, slechts één der inzittenden werd ge red. Drie ïyken zyn aangespoeld, vier wor den vermist. BELGISCH MAILSCHIP MAG FOLKE STONE NIET BINNENVAREN Het Belgische mailschip „Princesse Astrid", dat gistermiddag naar Folkestone was vertrokken met 70 passagiers aan boord, heeft in het zicht der Fransche kust moeten terugkeeren, aangezien het de mededeeling had ontvangen, dat het de haven van Folkestone niet mocht binnen varen. Hedenmorgen zou het mailschip om 10 uur 30 zyn normalen dienst verrichten. Lijken van opvarenden van de „Exmouth" aangespoeld Er zyn aan de Engelsche kust vyftien lyken aangespoeld. Men gelooft, dat het leden der bemanning van den torpedojager „Exmouth" zyn, welke onlangs met man en muis is vergaan. Er werden nog meer lijken opgemerkt, doch de woelige zee maakte het onmoge lijk deze op te halen. Op een andere plaats aan de kust heeft men een stuk wrakhout aangetroffen, waarop het woord „Exmouth" te lezen was. Burgin ontvangt Fransche oorlogs correspondenten De Fransche oorlogcorrespondenten by het Britsche leger, die zich op het oogen- blik in Engeland bevinden, zijn gister morgen ontvangen door Leslie Burgin, den Engelschen minister voor de oorlogsleve ranties. Deze gaf een uiteenzetting van wat door Engeland tot stand is gebracht op het gebied der oorlogsindustrieën, een reus achtige krachtsinspanning, die drie of zelfs viermaal zoo groot moet zyn als die van den vorigen oorlog. Binnenkort zal een millioen vrouwen in dienst gesteld kunnen worden in de oorlogs industrieën. Op een vraag van de vertegenwoordiger van Havas betreffende de mogelykheden van ravitailleering, welke Sowet-Rusland zou kunnen bieden aan Duitschland, ver- klt.arde de minister, dat deze eventualiteit niet ernstig leek, want, zoo zeide hy, Rus land vormt een handicap voor zyn bond- genooten en de heldhaftige weerstand van Finland heeft er toe bygedragen de illusie der S'vetmacht te vernietigen. Zekere rctiviteit Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een zekere activiteit van luchtmacht en artillerie.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6