RIJNSTREEK De tocht langs Friesland's eli steden Doutoe Egberts Gevaarlijk Ijs HEILIGT HET GEZIN MET BEÜZinE Voor de vijfde maal ging de jacht op de gladde ijzers HEEREN-BAAI DINSDAG 30 JANUARI 1040 DE LEIDSCHE COURANT VlfcKUE BLAD - PAG. 12 De voorzitter van de IJsclub „Leider- Sorp-Zoeterwoude H. R." deelt het vol lende mede: De ij «club heeft haar werkzaamheden op den Rijn beëindigd, omdat het ijs door den zwaren sneeuwval en dcor het malen •n spuien volkomen onbetrouwbaar is ge worden. De ijsclub durft niet langer het risico te nemen. Het ijs teert weg, omdat het onder de sneeuwlaag niet yriest en omdat het wa ter aan de onderzijde van het ijs gestaag het ijs afknaagt. Op sommige plaatsen in den Rijn is het ijs vrywel opgelost en slechts bedekt met een sneeuwvracht. ALPHEN AAN DEN RIJN Feestavond L.T.B. Het koude winter weer en de schier onbegaanbare wegen trotseerend, kwam een kleine honderd le den van den L.T.B. met hun dames en huisgenooten gisteravond in de zaal der St. Josephsgezellen bijeen voor de jaar- lyksche feestvergadering, welke voor de bevordering van de saamhoorigheid een der meest geëigende middelen kan zijn. Ook het geestelijke was door het bestuur hierbij niet uit het oog verloren, wijl er des morgens een H. Mis was opgedragen voor de leden. De avond stond onder lei ding van den voorzitter der afdeeling, den heer S. van Leeuwen, die in 't bizonder verwelkomde den Deken en de afgevaar digden van den Volksbond, de heeren J. J. van Capel en A. Kerkvliet, den voorzit ter van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", den heer J. v. d. Tol en de heeren N. J. Verkleij en Th. Rozestraten namens de „Hanze". Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de secretaris, de heer Joh. C. Vink, is aangewezen tot technisch adviseur van de L. T.-afdeeling der K.J.M.V., werd door allen staande het Bondslied gezongen: „Kruis en Ploeg" van mr. dr. L. N. Deckers, gevolgd door een vroolijke feest- marsch, ten gehoore gebracht door het ge zelschap Bakker Vergeer uit Gouda, dat dezen avond meerdere malen blijk gaf zijn „vak" wel te verstaan. Hierna verkreeg de Deken het woord. Spr. vestigde de aandacht van de boeren op de vele zegeningen die de Kerk in 't bizon der voor het boerenvak heeft ingesteld. Spr. noemde enkele voorbeelden uit de rij ke liturgie van de Kerk, met betrekking tot de zegeningen van b.v. het land en van de weide, de zegening over paarden en ander vee, van 'de stallen etc.; zegeningen van het voeder voor het vee, van kaas en boter; zegening voor wagens, voertuigen etc., van boom- en veldvruchten, van graan-schuren, waarin de oogst van het geheele jaar is opgeborgen en nog veel meer. Spr. besloot met een aansporing om gebruik te maken van deze middelen, waarbij de Kerk ook de zegen Gods over de bedrijven afsmeekt. De voorzitter dankte den Deken voor diens klare uiteenzetting over deze mate rie, die voor spr., maar zooals veronder- «teld mag worden ook voor vele leden, een openbaring zal zijn geweest. Na aanbieding van een consumptie werd van de gelegenheid, aan de leden geboden, tot het geven van voordrachten etc. veel gebruik gemaakt. Een aanvang werd gemaakt met een dramatisch vertelsel door den heer J. Th. Verkleij, gevolgd door een toepasselijk lied op dezen avond, ten gehoore gebracht door een tweetal militairen. Een aardig en waardig cachet gaf aan dezen avond vervolgens de heer Verkleij met zijn voordrachten uit het bekende bundeltje „Kriekende Kriekske" van den priester-dichter Bern. v. Meurs, na een korte causerie over bekende werken van dichters met naam. Dan kwam spoedig de echte vroolijke stemming er in, na een herhaald „alle maal...." van het Muziekgezelschap. Dan kwamen de dames Straathof ten tooneele met een vroolijke voordracht. Het loflied op den boerenstand van den voorzitter, den heer S. v. Leeuwen, die zich meerdere malen als een goed en „ge vat" rijmer heeft getoond, ten gehoore ge bracht door de gebrs. Adr. en Ant. van Leeuwen, vond veel bijval. „De Waorzeg- gende kwartel", een vertelsel van B. van Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons indien het niet gelukt algemeen de overtuiging te vestigen, dat het heil der maatschappij voor alles afhangt v> o de herleving en heiliging van het huisgezin, loont het nauwelijks de moeite, 'n woord voor de oplossing van het sociale vraagstuk te verliezen. A. M. WE1SZ. Meurs, vond een goede vertolking bjj mej. Annie Verkleij. De boerenstand heeft getoond, dat met eigen prestaties een welgeslaagden avond kan v/orden verzorgd. Een bijzonder woord van waardeering past dan ook, naast deze medewerkers, wier aantal zoo groot bleek, dat bij lange na niet allen gelegenheid tot ontboezeming konden vinden, zeer zeker aan de feest commissie, voor het samenstellen van een dergelijken avond. Met een bescheiden polonaise werd deze alleszins geslaagde feestavond te twaalf uur besloten. Ongelukkige val. Gisterenmiddag is mej. M. A. uit Bodegraven op het trottoir by de Hofbrug uitgegleden en gevallen, waarbij zij het ongeluk had een enkel te breken. Dr M. verleende de eerste hulp. Daarna werd de patient naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Duurte-toeslag L.T.B. In de vergade ring van de afd. L.T.B. op 9 Jan. j.l. is be sloten, op het loon volgens het arbeiders- contract eenigen toeslag te geven Degenen die een loon van 17.50 ontvangen zon der melk, ziullen ruim 5 pet toeslag ont vangen ten bedrage van f 1.het loon van hen, die f 16.50 aan contanten ont vangen met 2 liter melk zal met 0.75 verhoogd worden. De eerste uitbetaling hiervan zal plaats hebben over de week van 28 Jan.3 Fébr. 1940. Dit besluit geldt alleen voor de leden van Rijndijk en Groe nendijk. LEIMUIDEN Burgemeester. Met ingang van 15 Fe bruari is herbenoemd tot burgemeester van Leimuiden en Rijnzaterwoude de heer J. A. Bakhuizen. OUDE-WETERING Schoorsteenbrand in de Chr. School. Maandagmiddag ontstond tijdens de lessen brand in een der schoorsteenen van de Chr. School, alhier. Het vuur werd spoedig ont dekt en met behulp van enkele omwonen den kon men er in slagen de vlammen met emmers water te dooven. De leerlingen waren veiligheidshalve naar huis gezon den. Uitvoering. De vastenavonduitvoering der R.-K. tooneelvereeniging „St. Theodul- fus" vindt plaats op Donderdag 1 Februari a.s Het programma vermeldt de bekende klucht „Kidnappers", terwyl het duo Bree- dijkv. d. Klauw het muzikale gedeelte zal verzorgen. TER AAR St. Lldwinavereeniging. Ondanks de minder prettige wegen en de nog steeds doordringende koude, mocht de jaarlijk- sche feestavond van genoemde vereeniging zich in een groote belangstelling verheu gen, want toen de Pastoor de bijeenkomst opende, bleek, dat ck zaal tot in alle hoek jes bezet. Na verwelkoming greep Pastoor tevens de gelegenheid aan, om in korte trekken het mooie doel van deze ideale vereenig ing voor oogen te stellen, n.L de verzorging van arme kraamvrouwen en kindertjes. Hij deed een krachtige aanspo ring, steeds dit heerlijke werk te blijven steunen. Tot slot werd het bestuur lof toegezwaaid voor zijn werkzaamheden en de menigte een genoeglijken avond toege- wenscht. Terstond werd hierop het scherm ge trokken en zaten wij in de kleine salon van het landgoed „De Eikelhof", eigena resse Mevr. d, Raedt, waar zich een ern stig spel ontploide onder de titel „De Oude Schuld". De aard van het stuk bui ten beschouwing latende, moet gezegd worden, dat de dames gepoogd hebben al les eruit te halen en dit gelukte by na tot het volmaakte toe. Sommige moeilijke scènes, waarvan o.a. het ooggetuige ver slag van Joop Heemstede over het onge luk van Roosje en de harde taal van Me vrouw de Raedt tegen Nonnie, werden schitterend gespeeld. Enkele passages kwamen niet voldoende los, terwyl ook wel eens vergeten werd, dat hier gesipeeld moest worden voor een groote zaaL Maar. de algeheele indruk is goed! Tijdens een korte pauze kwam de ver loting op het appél, welke geschiedde in een snel tempo en waaraan mooie prijzen verbonden waren, o.m. taart, tulband, kaas, eieren, worst, een deken en een tafelkleed. Als toegift kregen wij nog een klucht „O juffrouw Krullo, juffrouw Krol!". Een leuke verhandeling, waarom veel gelachen werd. Eventjes voor elven behoorde deze feest avond weer tot het verleden en de Lidwi- na-vereenigiing gaat voort „goed te doen". Voldaan keerden wy huiswaarts. ZOETERWOUDE-LEIDERDORP Nationale Hardrijderij. Gisterenmiddag werd door de vereeniging „IJssport" een nationale hardrijderij gehouden op den Rijn. De belangstelling hiervoor was zeer groot; er waren 38 deelnemers. Na een vin- nigen strijd werd de 1ste prijs, 25.be haald door H. Hoven te Eelde; de 2de pr. 15.door G. Zonneveld te Akrum, de 3de pr. 7.50 dooi J. Schippers te Leider dorp, de 4de pr. 2.50 door P. v. d. Hoofd te Badhovedorp, en de 5de pr. door C. van Oojen te Boskoop. Het was reeds avond, toen de prijzen met een toepasselijk woord werden uitgereikt. Nu da regeering de ben zinedistributie nog kon uit stellen, hoopt iedereen op afstel I Of dat gebeurt hangt óók van af, dus: woest GROOTE DRUKTE IN DE FRIESCHE HOOFDSTAD. De Friesche hoofdstad stond Maandag avond in het middelpunt van de belangstel- paar duizend deelnemers men schatte het aantal rydeds voor wedstrijd en tocht op meer dan 3500 kwamen hun opwach ting maken bij het centraal bestuur van de Friesche elfstedentochtvereeniging voor het verkrijgen van de laatste inlichtingen omtrent start, controleposten, ysconditie, finish en alles, wat zoo bij de voorberei ding van den 200 K.M.-tocht op de schaats behoorde. Het Beursgebouw was versierd met de nationale en Friesche vlaggen. Tientallen helpers van mr. Hepkema c.s. stonden klaar om de deelnemers te ontvangen, htm als voorlichting te dienen. Van acht uur des avonds tot een uur in den nacht kwamen zij opdagen. Dank zy de uitstekende organisa tie verliep alles vlot en geen moment kre gen wij den indruk, dat het met de werk zaamheden stokte. Leeuwarden was Maandagavond inder daad het verzamelpunt van sportief Ne derland. Niet alleen zagen wy alle winnaars van de vorige tochten, die zich natuurlijk ook voor den vijfden tocht hadden aangemeld, maar ook bekende vertegenwoordigers van andere takken van sport zooals den oud- athleet Jan Zeegers en den voetballer Pienter. Wij ontdekten ook het glundere gezicht van den trainer van het Neder- landsch elftal, Bob Glendenning, die teza men met den secretaris van de Technische Commissie, den heer Boeljon, den tocht per auto zal volgen om het oud-lid van de T. C., den heer D. D. Huizinga Bruins, die alle Elfsteden tochten medegemaakt heeft, te verzorgen. En al die deelnemers waren optimistisch gestemd, grappen en grollen werden over al gehoord. Zoo mopperde een militair een van de zeer velen of er nu geen mo gelijkheid bestond om voor donker te Leeuwarden terug te zijn. En prompt luidde het antwoord van zijn vrienden: dat kan best hoor, als je maar hard genoeg rydt. Het vroor gisteravond tien graden, zoo dat ditmaal geen sprake van uitstel kan zijn. Eindelijk zou de tocht dus doorgaan. Maar wat een werk er niet aan vooaf is gegaan! Zoo vertelde mr. Hepkema, de voorzitter van het centraal bestuur, ons nog, dat in Slooten en IJlst in den nacht van Maandag op Dinsdag werd doorge werkt om de banen te vegen. Vooral te IJlst, waar men veel last heeft van stuif sneeuw, was men met man en macht hezig om alles in orde brengen. Laat in den avond kwamen van de verschillende bur gemeesters dèr steden en dorpen, die aan de route van den Elfstedentocht gelegen zyn, telegrammen binnen omtrent de ge nomen maatregelen, die voor een goed verloop noodig zouden zijn. Men meldde, om den deelnemers den weg te wyzen, dat de organisatie in orde was, dat er op sommige plaatsen lantaarns zouden bran- op andere stukken zouden borden staan om aan te wyzen, dat daar gevaarlijke plekken lagen. Zoo zit deze reuze organi satie goed in elkaar en zoo hadden wij den indruk, dat vandaag alles tot in de puntjes in orde zou zyn. 1406 DE START VAN DEN FRIESCHEN ELFSTEDENTOCHT. Een kopgroep van vier rijders te Stavoren. Fel en guur woei de Noord-Oostenwind door het oude stadje Stavoren. Blinkend wit ligt de sneeuw over de verlaten vel den, kil waren ook de straten en weggetjes van de oude Zuiderzeestad. De belangstelling voor den elfstedentocht was in Stavoren niet zoo groot, als men verwacht mocht hebben voor een feest, waarover geheel Friesland reeds weken lang sprak en niet uitgepraat raakte. De menschen bleven in de huizen en slechts weinigen heel erg enthousiaste liefhebbers ivaagden zich op straat om bij café Cupe rus nog iets te zien van het passeeren der ijders. Via Sneek, IJlst, Sloten en Balk bereik ten de deelnemers, die om vijf uur van Leeuwarden waren vertrokken, Stavoren, waar de eersten precies acht uur aankwa men. In drie uur hadden de leiders (er was een kopgroep gevormd, bestaande uit L. Geveke, Leeuwarden, A. Adema, Fra- neker, D. van der Duin, Warga, en Sj. Westra, Warmenhuizen) bijna acht en zestig kilometer afgelegd, in een zeer snel tempo dus. Maar bewondering behoefde dit niet te wekken, want de stevige bries had den de rijders vrijwel voortdurend in den rug gehad. Zco kon het tempo hoog wor den opgevoerd, en van den massalen uit tocht in de nachtelijke uren te Leeuwar den was te Stavoren niets meer te bespeu ren, zoover lag het veld van honderden rij- oers reeds uiteen. Het was een fantastische uittocht ge weest. In de Harmonie te Leeuwarden ver trokken de wedstrijdrijders, in het beurs gebouw degenen, die aan den tocht deel namen in de klanderij een derde groep, de z. g. nakomers. Hoeveel rijders, zou men vragen. Velen bleken niet te zijn opge komen en op het laatste oogenblik waren er nog liefhebbers bijgekomen, zoodat eerst in de avonduren bekend zal kunnen zijn, hoeveel deelnemers er precies in den wedstrijd en in den tocht zijn uitgekomen. In het nachtelijk donker spoedden en kele duizenden (de wedstrijdrijders voor op) zich te voet naar de Schenkenschans, waar de ijzers snel werden ondergebon den. Stuk voor stuk verdwenen zij in de richting Sneek. De meesten hadden een lantaarn op de borst gespeld, want bijlich ten voor wakken en scheuren was wel noo dig. Zoo snelde het legioen der duizenden op de smalle ijzers over het ijs met een tocht van tweehonderd km. voor den boeg, zwarte silhouetten tegen de blanke sneeuw, terwijl de twinkelende lichtjes der zak lantaarns het geheel iets fantastisch en spookachtigs gaf. Mocht men nog niet overtuigd zijn van de ernorme prestatie, welke het volbrengen van een dergelijken tocht beteekent, dan zou deze stille uit tocht van het legioen ongetwijfeld indruk maken op de fantasie der argelooze toe schouwers, die zich misschien afvroegen, wat deze menschen hier, ergens in Fries land, eigenlijk kwamen doen en voort ging de kilometerslange tocht naar Sneek. Dijkstra en Jongert eersten te Sneek. De nurksen, die mochten hebben beweerd dat de Friezen de organisatie niet in hun macht zouden hebben, zijn er toch wel vol- women naast. Een staaltje van voortreffe lijke organisatie vonden wij aan de eerste controle te Sneek. Honderden waren vroeg uit de veeren gekomen, dit in tegenstel ling met de Leeuwarders, om de rijders te zien passeeren. En in den donkeren Ja- ruari-nacht was het in het oude stadje een drukte van belang. De rijders moesten hun kaart laten afstempelen in een groote garage, waar dertig dames en heeren aan lange tafels waren gezeten. Stroo was op den vloer gelegd ter bescherming van de ijzers. De eerste ryders, die zich hier kwamen melden, waren S. Dijkstra en C. Jongert. Over den bijna 24 km. langen rit hadden zij nog geen drie kwartier gedaan. Succes sievelijk kwamen ook de andere wedstrijd rijders zich melden. Alles verliep in vol komen orde. Snel stonden de deelnemers weer op het ijs, voort in de richting Slo ten. Het was tegen het ochtendgloren, dat wy in dit plaatsje arriveerden. In deze knusse stadsherberg meldde D. van der Duin uit Warga zich om 1 minuut over 7 als eerste aan, onmiddellijk gevolgd door •Van der Heide uit Leeuwarden en Keizer van de Lier. Veel verschil in tijd was er niet tuschen hen en de volgende rijders Westra, Jongert en Dijkstra. Steeds met den wind in den rug ging het via Balk naar Stavoren over het Sloter- meer, de Fluesen en de Morra, door het wijde Friesche landschap, dat dik onder de sneeuw lag en waar alleen het bruine riet een aanduiding vormde, waar de meren gelegen waren en waar het land. En zoo bereikten de rijders het Noorden. De vol gende doorkomst te Stavoren viel te no- teeren: een greep van vier rijders, bestaan- cp uit L. Geveke, Leeuwarden, A. Adema, Franeker, D. van der Duin, Warga en Sj. Westra, Warmenhuizen. Twee minuten later C. Jongert, Alkmaar en P. Keizer, de Lier. Op drie minuten van de leiders kwamen H. Vriezema, Harlingen, en S. Dijkstra, Corajum. Op zes minuten meldde zich F. van der Heide, Leeuwarden. De andere wedstrijdrijders lagen op dat moment tien minuten of meer achter. Maar in Stavoren begonnen de moei lijkheden pas. Nu moest via Workum en Hindeloopen naar Bolsward tegen den scherpen wind worden opgetorn en het ijs in deze omgeving was bovendien niet zoo fraai. Adema aan den kop te Franeker. Van Stavoren ging het naar Bolsward, over Hindeloopen en Borkuim, Het temipo werd nu heel wat minder snel dan in de vroege ochtend uren. Jongert, Westra en Adema arriveerden het eerst te Bolsward, op den voet gevolgd door van der Duim en Keizer, terwijl Geveke reeds tien mi nuten ten achter was geraakt. Via Harlin-' gen werd, vrijwel steeds tegen den wind' in, Franeker bereikt en in dit stadje vier de Adema, inwoner van Franeker, triomph, omdat hij zich als eerste aan de controle meldde. De publieke belangstelling in Bolsward; Harlingen en Franeker was veel grooter dan in Sneek en Stavoren het geval was geweest. Franeker werd na ruim zeven uur bereikt, wel een bewijs, dat de tocht ondanks den sterken tegenwind op het laatste gedeelte zeer snel was geweest. Na Adema kwamen binnen van der Duim, Keizer, Jongert en Westra, voor wie allen, eenzelfde tijd werd genoteerd als voor Adema. Een kwartier later kwam Dijk stra binnen met van der Bij. In Franeker begon het zwaarste gedeel te van den tocht door de Bildt-dorpen naar Dokkum, pal tegen den scherpen noord oostenwind in en bovendien op slecht ijs. En algemeen luidde het oordeel van de deskundigen, dat op dit gedeelte van 59 K.M. de beslissing wel zou vallen. Prins Bernhard te Leeuwarden. Vanmorgen is Z. K. H. Prins Bernhard omstreeks half twaalf met den trein te Leeuwarden aangekomen ter gelegenheid van den Frieschen Elfstedentocht. Voor dit bezoek was een speciale Dieseltrein inge legd. Ter verwelkoming van Z. K. H. waren de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, en de waarne mend commissaris van politie, de heer D. J. Schilderman, aanwezig. Zoowel op het perron als voor het sta tionsgebouw hadden vele belangstellenden zich verzameld om den prins hartelijk toe te juichen. Het land van de elfstedentocht en van DE. Echte friesche Heeren-Baai. Beide zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie. D.E. echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft FRIESCHE

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12