AGENDA Burgerlijke Stand Wilt U iets weten? RIJNSTREEK Laatste berichten MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 29 JANUARI 1940 DE COURANT EERSTF BLAD - PAG. 3 LEIDEN. Maandag, Liefdadigheidsavond ten bate van het Finsche Roode Kruis, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", jaarver gadering R.K. Volksbond 8 uur. Zondag: Bonte Avond R. K. Winterpro- gramma o.l.v. Frits Bouwmeester, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van 27 Jan. tot en met 2 Febr. 1940, waargenomen door de apotheken: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. DISTRICTSDEPOT K. J. C. Bestellingen kunnen schriftelijk worden gericht aan Heraut K. J. Braakman, Co- tetstraat 48 te Leiden, De uitvoering kan geschieden of wel door toezending pet post met vergoeding van de verzendkosten of wel doordat de goederen worden afgehaald maar dan alleen Zater dagsmiddags tusschen zes en zeven uur aan het Districtsadres, Zoeterw. Singel 34, Leiden. Ook bij gelegenheid van de Recollectie kunnen alle benoodigdheden verstrekt worden, maar ook dan is voorafgaande schriftelijke bestelling zeer gewenscht. FILMAVOND K.F.A. "V. Ook de K.F.A.-leden, die door bijzondere omstandigheden geen uitnoodiging mochten hebben ontvangen kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart plaatsbepreken voor de voorstelling op 1 Februari a.s. in het Trianon-theater. De uren van plaatsbespreken zijn: Dins dag, Woensdag en Donderdag a.s. van 111 uur aan het Trianon-theater. DE BRANDSTOFBIJSLAG. Slechts voor één keer? De brandstofbijslag van 40 cent, die de minister van sociale zaken heeft goedge keurd voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen, is ook in onze gemeente verleden week uitgekeerd aan de door M. H. van gemeentewege ondersteunden. De regeling is door den minister vastge steld voor één week, de week van 2227 Januari. De socialistische pers heeft dezen maat regel genoemd „een belangrijk ding" toch zeker in de veronderstelling, dat het niet bij deze ééne week en één keer 40 cent voor de nog heerschende en nog ko mende kou zou blijven? BRANDJES. Gistermorgen te 6 uur werd de politie- brandweer gealarmeerd voor een brandje ten huize van den schilder J. J. v. W., Hooigracht 92. De brand was ontstaan, doordat eenige vonken uit den haard op het vaste vloerkleed waren gevallen. De bewoner bluschte het vuur met eenige emmers water, ^terwijl de brandweer ver dere voorzorgen nam. Gistermorgen te 11 uur is brand uit gebroken ten huize van de 84-jarige wed. M. J. H. geb. B. Doordat een koperen ver- bindingspijp van een brandend gasstel was losgeschoten, was het behang in brand ge raakt. Door. eenige buren werd het vuur met enkele emmers water gebluscht. De politiebrandweer zorgde voor nablus- sching. Hedenmiddag omstreeks half twee werd de politiebrandweer gealarmeerd voor een brandje ten huize van dr. de Jong, Stadshouderslaan 40. Het bleek, dat de Centrale verwarming te heet was ge stookt, zoodat de schoorsteenmantel in een der boven gelegen kamers was gaan schroeien. Met eenige emmers water is het vuur gebluscht. J. BROEZE t. In den ouderdom van 69 jaar is hier ter stede overleden de heer J. Broeze, oud- onderwijzer hier ter stede en oud-directeur der Rijksnormaallessen. Morgenmiddag te 2 uur zal de begra fenis „Rhijnhof" plaats vinden. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7431. Co- brit, Oegstgeest. Hooge Morschweg 37, groothandel in cocos-artikelen; im- en ex port in matten en tapijten; fabricage van cocos-artikelen. Afkomstig uit 's-Graven- hage. W ij z i g i n g. 6340. Van der Nat Groen in 't Woud, Leiden, Hoefstraat 75, herstelplaats van machines en motoren. Uittr. Venn.: P. L. Groen in 't Woud, Lei den, d.d. 1 Jan. 1940. Het bedrijf wordt thans voortgezet door B. van der Nat, als eenig eigenaar, onder den naam: B. van der Nat. Op 1 Febr. zal de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst worden uitgereikt aan den sergeant W. de Boer, van het 4e Reg, Infanterie, kampwachter op de Schietbanen te Katwijk. ZEEUWSCHE VEREENIGING „LUCTOR ET EMERGO". Herdenking 10-jarig bestaan. Zaterdagavond was er bijzondere reden voor al wat Zeeuw was op te komen naar de feestelijk versierde en van Zeeuwsche wapenschilden voorziene zaal van 't Schut tershof, daar het 10-jarig bestaan der af- deeling zou worden gevierd. Daarvoor was een feestcommissie in het leven geroepen onder voorzitterschap van den heer F. W. Feyen, die bestuur en leden een jubileum avond aanbood. Er was veel belangstelling èn door aan kleeding der zaal èn door de typische Zeeuwsche kleederdracht was er een ech te Zeeuwsche sfeer, terwijl de vroolijke muziek van „Larzo" onder leiding van den haar A. Komman er het noodige toe bij droeg om al dadelijk een echte feeststem ming te wekken. De voorzitter der afdeeling, de heer P. G A. Poppe, heette allen hartelijk welkom, inzonderheid de afgevaardigden van zuster verenigingen, waarna hij er op wees, dat de afd. de afgeloopen 10 jaar neergang en opgang had gekend, doch men zich toch altijd weer had v/eten te handhaven om het doel ,,de Zeeuwsche zeden en gewoonten en de taal in eere te houden en te kunnen blijven bevorderen." Met de eerste twee, de zeden en gewoonten, was dit zeer wel ge lukt, met het in eere houden van de taal was dit minder het geval. Terugtredend in de historie van de af deeling wees spr. er op, dat de heeren mr. W Hugenholtz en U. G. W. van Waes des tijds het initiatief tot oprichting hadden ge nomen en het verheugde hem de eerste (die eere-voorzitter der afd. is) te mogen toe spreken en dank brengen voor dit initia tief. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet getreden, aldus spr. Het ledental groeit, terwijl als onderafdeeling actief medewerkt de vereeniging van Jeugdige Zeeuwen „Leut en Ernst" op wier mede werking spr. ook voor de toekomst een be roep deed. Na nog te hebben gewezen op de uitbun dige Zeeuwsche leut, welke de bijeenkom sten kenmerken, heeft men staande het Zeeuwsche volkslied gezongen, waarna het jubileerende bestuur (naast den genoem den voorzitter, den heer Poppe, mevr. M. A. E. v. Katwijkde Rijk, C. M. Lakkee, C. Baljeu, M. J. Barendsen, J. C. Krijger en D v. d. Vijver) werd toegesproken door den heer F. W. Feyen, voorziter der feest commissie, die het bestuur gelukwenschte met dit jubileum en dank zegde voor alles v;at het bestuur voor de vereeniging was geweest, wat reden was geweest voor de leden dezen feestavond aan te bieden. Hij bracht voorts in herinnering hoe mevr. van Katwijk vanaf de oprichting deel had uit gemaakt van het bestuur en uit naam der leden werd haar een schitterende bloe menmand aangeboden. Zich richtend tot den voorzitter, den heer Poppe wees spr. er op hoe deze steeds een steunpilaar voor de vereeniging was geweest en ook deze ontving bloemen. Dan trad de voorzitter van de Rotter- damsche afdeeling van Zeeuwen, de heer Kraak, naar voren om de zustervereeniging geluk te wenschen met deze mijlpaal waar, na mevr. SnelBroek en de heer H. Nij- holt, resp. de Geldersch-Overijselsche en de Friesche vereeniging afd. Leiden vertegen woordigende, gelukwenschen aanboden, terwijl allen deze woorden met fraaie bloemen vergezeld deden gaan. De onderafdeeling „Leut en Ernst" sloot zich aan bij deze gelukwenschen en ook hier gingen de felicitaties weer vergezeld van een bloemenhulde. De voorzitter heeft allen hartelijk dank gezegd voor de toegesproken woorden en daarbij nog bijzonder er op gewezen hoe men in mevr. van Katwijkde Rijk, als se cretaresse, een gelukkige keuze heeft ge daan. Hij hoopte, dat ook in de toekomst van eenzelfde saamhoorigheid' en samen werking met de zustervereenigingen, gelijk dat in het verleden het geval was, zou mogen worden gesproken. Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en trad- „Leut en Ernst" naar voren, die onder leiding van den heer H. J. Ba rendsen, „Jong Zeeland", „Kind van Hol land" en „lek wollt meine Lieb ergosse sich" van F. Mendelssohn op zeer verdien stelijke wijze hebben gezongen, daarbij be geleid op de piano door mej. Mia Dele, en een welverdiend applaus oogstte. Dit gemengd zangkoortje heeft zich op het verdere van den avond nog meerdere malen laten hooren waarbij mevr. Barend sen nog is verrast op vriendelijke woorden en een geschenk voor de betoonde gast vrijheid tijdens de zangoefenavonden. Als feestopvoering door de leden werd gebracht het tooneelstuk „Al is de leugen nog zoo snel, de waereid achteraelt eur wel", een voorval naar Zeeuwsche trant, wat zich afspeelde op een durp in Zee land in het uus van Jaep Bruunoage. Door een keelontsteking moest het medewerken de lid de heer J. C. Krijger zijn rol afstaan, welke echter verdienstelijk werd vertolkt door den heer Kraak uit Rotterdam, ter wijl de overige medespelenden mevr. C. BaljeuProvoost, mej. A. Jacobse en de heeren M. v. d. Doe, J. Eerland, A. Boot en W. v. d. Vijver, door uitstekende vertol king een prachtig spel hebben gebracht dat veel bijval oogstte. De voorzitter was zeker aller tolk toen hij alle medewer kenden dank bracht voor het gebodene, waarbij de dames alweer bloemen in ont vangst mochten nemen. Nadat nog het clublied \vas gezongen en „Leut en Ernst" zich had doen hooren werd overgegaan tot een, onder leiding van den voorzitter der feestcommissie, welgeslaagd bal, waarbij ter afwisseling door mej. Visser nog een Slavische dans, welke veel aandacht trok, is uitgevoerd. Bestuur en leden kunnen terug zien op een avond, die nog tot veel vuldige nabeschouwing aanleiding zal ge- Nederlandsch s.s.„Nora" op een mijn geloopen. HET VAARTUIG AAN DEN GROND GEZET. Bemanning vermoedelijk in veiligheid. Het 299 br. ton metende s.s. ,Nora" is vanochtend vroeg aan de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn gelopen. Hoe wel het schip ernstige averij kreeg, slaag de men er in, het op het strand te zetten. Men gelooft, dat de bemanning in veilig heid is. Nader wordt gemeld, dat, hoewel het achterschip bij de ontploffing werd weg geslagen, waardoor het vaartuig snel be gon te zinken, een te hulp gesnelde sleep boot erin geslaagd is het schip naar de kust op sleeptouw te nemen en op het strand te zetten. Men gelooft, dat de ge- heele bemanning zich veilig aan boord van een ander reddingvaartuig bevindt. Bij de explosie zijn de opvarenden uit hun kooien gesingerd. De „Nora" is een stalen motorschip. Het motorschip „Nora" behoort toe aan de Scheepvaart Mij. Zeeuwsch Vlaande ren, directeur de heer C. A. Groenevelt te Voorburg. De „Nora" was Donderdagmid dag van Harlingen met een lading karton naar Londen vertrokken. Kapitein van de „Nora" was de heer L. T. Brinkman uit Groningen. Verder waren er nog 5 opva renden aan boord. ven en waarin tevens besloten ligt de ze kerheid, dat deze krachtige vereeniging een nog bloeiender toekomst wacht, gelet op de zeer groote belangstelling, waarin deze afdeeling zich blijkt te mogen ver heugen. Zaterdagmiddag vond in het Cremato rium Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Winsemius, in leven oud-gezag voerder bij de Kon. Paketvaart Mij., die de vorige week geheel onverwachts op 68- jarigen leeftijd hier ter stede overleed. De overledene was agent van den Rotterdam- sche Lloyd en heeft in deze kwaliteit zeer vele naar Indië vertrekkenden met zijn steeds welwillend verstrekte raad en daad terzijde gestaan. WAT KOST ONS HET DUINWATER? In mijn stukje in het blad van j.l. Vrij dag, waarin ik wilde schetsen, wat het duinwater ons kost boven den geringen prijs, dien de L.D.W. ons berekent, zijn op een paar plaatsen woorden uitgevallen, hetgeen den tekst en daardoor een deel van de strekking onduidelijk maakt. Den lezer, die in de kwestie belang stelt, moge ik hier een kleine rectificatie geven. De derde zin van de vierde alinea had moeten luiden: De eerste schade is dus te vinden in het te groote gasverbruik, dat moeilijk voor ieder te schatten is, doch voor alle gasverbruikers te zamen nog een flink bedrag zal vertegenwoordigen. In den zesden regel van den tweeden kolom is de grond voor de geheele zeep- verliesberekening weggevallen. Deze regel had moeten luiden: 2 gram per liter voor iederen hardheidsgraad. Dat een paar ge tallen een nul te weinig hadden, zal den opmerkzamen lezer zelf wel opgevallen zijn. LEID EN AAR. LEIDEN Geboren: Hendrika Catharina, d. van W. F. Jongeleen en S. Louwrier Dirk, z. van H. G. Bentveld en C. Haarland Willem Leendert, z. van M. den Ouden en J. A. Noordermeer Antonia Pieternella Margretha, d. van G. P. A. Cosman en H. Jansen Dirkje Catharina, d. van W. Vletter en C. J. Verburg Al wine Din- gena, d. van J. H. Drewes en A. D. de Boer Maria Magdalena, d. van G. J. v. Houten en E. Siera Adrianus Jacobus, z. van J. L. Noordermeer en A. Oudshoorn. Ondertrouwd: I. M. v. Rooyen jm. 23 j. en E. A. S. Grimberger jd. 27 j. W. Alting jm. 30 j. en J. Siere jd. 24 j. W. J. Bouwens jm. 27 j. en J. Bavelaar jd. 21 j. A. P. Kalis jm. 32 j. en E. Tim- mers jd. 24 j. Overleden: A. van Kesteren, m. 78 j. J. Steenvoorden, wed. van C. Heems kerk 80 j. J. Winsemius, m. 68 j. K. Koudijs, vr. 81 j. H. van Elik, m. 73 j. M. Colpa, m. 65 j. H. Veluwen- kamp, m. 76 j. D. H. Tonninga, m. 69 J. J. A. v. d. Heiligenberg, dr. 15 dgn. Vragen inzake militaire vergoedin gen. Antwoord: Wegens het ingewikkelde van deze materie, waarbij allerlei per soonlijke omstandigheden een zoo groote rol spelen, kunnen wij deze vragen niet beantwoorden. RIJNZATERWOUDE Groene Kruis. In het Café van den heer J. W. de Boer alhier hield de vereeni ging „Onderling Hulpbetoon" afd. van het Groene Kruis, haar jaarlijksche vergade ring. De opkomst was buitengewoon slecht, waarschijnlijk in verband met den slechten weg. De voorzitter, de heer Jac. Bodaan, opende deze vergadering; de secr., de heer P. J. Jansen, las het jaarverslag. De ver pleegster heeft dit jaar 71 huisbezoeken afgelegd, terwijl van het materiaal een veelvuldig gebruik werd gemaakt. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. J. Vink, bleek, dat de inkomsten had den bedragen ƒ275.21 en de uitgaven ƒ385.55. Er was een nadeelig saldo van ƒ110.34. De begrooting voor het jaar 1940 werd aangenomen met een bedrag aan in komsten van 378.26 en aan uitgaven van ƒ329, blijft voor aankoop van materialen een bedrag over van ƒ49.26. De aftredende bestuursleden Jac. Bodaan en H. J. Vink, werden bij acclamatie herkozen en namen hunne benoeming aan. Binnenland K.L.1VL VLIEGT DINSDAG NAAR VLIE LAND EN SCHIERMONNIKOOG. Dinsdag a.s. zal de K.L.M. weer vluchten organiseeren van de thans geisolcerde eilanden Vlieland en Schiermonnikoog. Mogelijk wordt ook nog een tocht naar Urk gemaakt, doch een beslissing hierin is nog niet genomen. Buitenland DE FINSCHE BEHOEFTEN. STOCKHOLM, 29 Jan. (A.N.P.) Het Finsche parlementslid, dr. Frietsch, heeft tegenover de Zweedsche pers verklaard, dat de onevenredigheid tusschen de getal sterkte van Finsche en Russische troepen wel aanzienlijk is, maar toch niet zoo groot als men over het algemeen denkt. Terwijl de Russen hun troepen echter steeds kun nen vervangen en onophoudelijk vcrsche strijdkrachten in het vuur kunnen bren gen, moeten de Finnen zonder verpoozing en rust vechten. Eenige duizenden man schappen meer zijn niet voldoende en het dienstnemen van vrijwilligers kan aan de behoefte niet beantwoorden. Finland, aldus dr. Frietsch, heeft drin gend afweergeschut, jachtvliegtuigen en bombardementstoestellen noodig. Die vlieg tuigen zijn volstrekt onmisbaar. Indien Finland den oorlog zou verliezen, zou het niet alleen deel van het Russisch gebied worden, maar ook een land zonder be woners. De Russen zouden dezelfde bar- baarsche methodes volgen, die zij hebben toegepast in Russisch Karelië, welks Fin sche bevolking over het geheele Russische territoir verspreid werd. Finland daaren tegen zou door Sovjet-burgers bewoond worden. Indien het Finsche leger zou be zwijken, zou Rusland aan de grens van Zweden staan. AMSTERDAM, 29 Jan. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 320 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 8090 cent, 3e kwaliteit 5464 cent (magere la ger); 70 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 24 vette kalveren 2e kwal. 6874 cent en 3e kwaliteit 6066 cent per kg. levendgewicht; 93 nuchtere kalveren 7. 12 per stuk, 99 schapen 13—26 per stuk; 459 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. zware en vette 7174 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: runderen: matige aanvoer, handel stug met onveranderde prijzen. Vette kal veren: weinig aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, handel kalm, zelfde prijzen. Scha pen: korte aanvoer, handel goed, vaste prij zen. Varkens: weinig aanvoer, handel ge drukt, moeilijk prijshoudend. ROTTERDAM, 29 Jan. Vee. Aanvoer: 2292 totaal, 703 vette runderen, 144 vette kalveren, 6 nuchtere kalverene 658 scha pen en lammeren, 781 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 84, 70 en 4858 cent, vette ossen 80, 70 en 4858 cent, vette kal veren 1.45, 1.25, 0.951.05, varkens (levend gewicht) 65, 64 en til cent, schapen 50, 45 en 40 cent, lammeren 52, 47 en 42 cent. Prijzen per stuk: schapen f 292217 lammeren 201712. Overzicht: vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, han del lui, prijzen als vorige week prima koe 90 cent, prima os 86 cent; vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen onveranderd, prima tot 1.55; scha pen en lammeren aanvoer veel kleiner, handel vlug, prijzen hooger, eenige partijen schapen voor export verkocht, varkens: aanvoer grooter, handel traag, prijzen la ger. BOSKOOP, 29 Jan. Bloemenveiling. Mahonia 1128 cent, Viburnum le soort 70 cent, idem 2e soort 40 cent, Forsythia le soort 1.80, 2e soort 90 cent, Cerasus Hisakura le soort 1.70, 2e soort 0.70 1 00, Cerasus rosea fl. pl. le soort 1.60 1.90, 2e soort 0.701.10, Prunus triloba 16—25 cent. WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 7.507/g Berlijn75.65 Parijs 4.251/0 Brussel 31.89 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 86.40 Stockholm44.871/7 Oslo 42.12»/? New York1.887/JÖ THEATER HOOFDFILMS De avonturen van HuckleberryFinn (Mickey Rooney, Rex Ingram). Leugens en Liefde. (Danielle Darrieux, Albert Préjean). Alleen engelen heb ben vleugels (Cary Grant, Jean Arthur) Drie walsen (Yvon ne Printemps). De terugkeer van Zorro (John Car roll). Zuidzee-idylle (Mo- vita, Warren Huil), Vrienden en vrou wen (Viviane Ro mance, Jean Gabin) Beethoven's groote liefde. (Harry Baur) De geest van den zwarten Piraat. Naar verhaal van Mark Twain Speelfilm Romantisch- avontuurlijk Speelfilm Avontuurlijk Romantisch Speelfilm Leven van Beethoven Avontuurlijk AAN V ANGSULxl Iederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Iederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen middag ma- tinée behalve Vrij dag. Iederen avond 8 uur Zondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati- née Iederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Iederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" De waarde van het gezin. ,Jk ben een katholieke moeder van twaalf kinderen, met een diep geloof in God. Ik roep U op. om te vechten tegen olies, wat bet geloof tracht te onder mijnen. Gelooft mij t niet het groote gezin, niet de slop of achterbuurt, niet de wer- kclo» shcld zijn de oorzaken van het onge luk in de wereld, maar alles wat het beslaan van het Christelijk gezin onder mijnt Op dit oogenbllk, nu niemand goed weet, hoe de werkloosheid op te heffen, zou men er tenminste goed aan doen, het heerlijke bestaan van het gc2in niet aan te tasten. Sociale misstanden moeten wij bestrijden maar daardoor tevens aan het gezin nieuwe kracht geven en aldus het werk Gods uit alle macht In ootmoed dienen"* Mevr. LYONS.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3