Ixl NIEUWS STADS Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 25 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAD - PAG. 3 ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag werd herdacht het feit, dat de heer S. A. Broerse 25 jaar geleden lid van het college van collectanten der parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Har- tebrug) is geworden. Vanmorgen werd tot intentie van den heer Broerse een H. Mis opgedragen door den pastoor der parochie den zeereerw. pater R. Smitz. Hii-rna was er in de pasto rie een ontbijt, waaraan alle collectanten mede aanzaten. In zeer waardeerende woor den heeft pastoor Smitz hier den heer Broerse gehuldigd om de wijze, waarop hij zijn functie zoo veel jaren heeft vervuld: een voorbeeld van stipte plichtsvervulling en eerbied in de kerk. Namens de collega's is den jubilaris een geschenk aangeboden als bewijs van hoogachtjng en sympathie. De heer Broerse heeft voor dit alles zijn oprechten dank gebracht. Hedenmorgen te 9 uur is de politiebrand- weer uitgerukt voor een brandje ten huize van M. B., die aan de le Binnenvestgracht een zadelmakerij heeft. Vermoedelijk door dat een brandende lucifer in wat bedrijfs afval op zolder was geworpen, was de boel gaan smeulen, doch de eigenaar wist het vuur met eenige emmers water te blus- schen. Op 1 Februari a.s. hoopt mej. Weers, wonende de G-enestetstraat 39, den dag te herdenken waarop zij voor 12H jaar in dienstibetrekking kwam bij de familie P. Mieremet, Apothekersdijik 16, alhier» Er wordt receptie gehouden op 1 Februari van 35 uur ten huize van de familie Mie- remet. Binnenland DE „BORGHOLM" TE IJMUIDEN. Met twintig opvarenden van de „Biarritz" waarvan drie zijn overleden. Vanmiddag om een uur is het Noorsche s.s. „Borgholm" te IJmuiden binnengeloo- pen. Het bleek, dat het schip twintig op varenden van het s.s. Biarritz" aan boord had genomen. Hiervan waren inmiddels drie personen overleden. Nog 40 vermisten? Omtrent het aantal opvarenden van de „Biarritz", welk schip op de Noordzee door een mijnontploffing is vergaan, wordt ons medegedeeld, dat zich vermoe delijk ongeveer 60 personen aan boord hebben bevonden, van wie 25 passagiers. De „Borgholm" heeft twintig personen aan land gebracht, doch over het lot van de overige opvarenden is nog niets bekend. HET SPOORWEGONGELUK TE WEERT. Beide sporen vrijgemaakt. Het opruimingswerk van de spoorbaan bij Weert heeft een vlot verloop gehad. Vanochtend om negen uur was het spoor naar Roermond vrijgemaakt, zoodat het treinverkeer hierover met eenige vertra ging kon plaats vinden. Om half twaalf was men er in geslaagd ook de gederail leerde en beschadigde wagons van het an dere spoor, waarover het verkeer naar Eindhoven gaat, te verwijderen, zoodat van dat tijdstip af het spoorwegverkeer in beide richtingen weer normaal doorgang kon vinden. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- rche boter is heden vastgesteld op 82 cent per kg. (Onveranderd). OEGSTGEEST Fietsers gevallen. Drie Haarlemmers fietsten op den Rijksweg nabij het Rhijn- geesterTviaduct, toen twee van hen kwa men te vallen. De derde, die achter-aan kwam, reed bovenop het tweetal en brak zijn been. Hij werd naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. LEIDEN. Geboren: Catharina Hendrika Bertha Gerarda Maria Antonia d. v. C. L. Mulder en C. Janssen. Johanna Theresia d. van J. Brussel en M. v. Zijp. Helena Johanna Jacoba Agatha Maria d. v. A. J. Lagerberg en J. A. M. Nijssen. Sara Suzanna d. v. H. Sliggers en A v. d. Hoogt. Helena Maria d. v. H. J. de Heiden en C. M, Kien- jet. Hendrika Johanna d. v. H. J. de Heiden en C. M. Kienjet. Theodoros z. van H. Maas en A. de Wit. Jacoba Elisa d. v. J. C. v. Rijn en A. Spaanderman Hendricus Leornardus Wilhelmus z. v. I. A. v. Benthem en C. v. Vliet. Johan nes z. v. J. v. Griffioen en A. Oudshoorn. Nicolaas Johannes z. v. C. A. Zuidhoek en Th. C. Opdam. Pieter Cornelis z. v. W. C de Pater en M. J. Bouthoorn. Gehuwd: H. v. d. Berg jm en J. van Wei jd. J. N. Bouter jm. en L. Haberl jd. J. D. Grama jm en E. Fuchs. jd. F. A. Langezaal jm. en J. de Beer jd. W. J. Overdevest jm. en I. F. Diepold pd, J. D. Piket jm. en E. Groeneveld jd. N. v. d. Reijden jm. en L. G. Wernars jd. S Schellingerhout jm. en M. v. d. Berg jd. J. Zwanenburg jm. en J. Pardon gesch. G. den Hollander jm. en G. Massaar jd. W. A. Wendt jm. en P. E. Wijland jd. Overleden: J. C. Paats hsvr. van W. J v. Benten 77 j. A. M. A. M. Vink dr. 5 mnd.. S. H. Bönner wed. van J. H. v. Egmond 61 j. cier deelde mede, dat de roode troepen vrijwel nergens de Finsche vooruitgescho ven stellingen bereikt hebben. DE ONDERGANG VAN DE „ORAZIO". Negen-en-negentig slachtoffers? GENUA, 25 Jan. (A. N. P.). Van de op varenden der „Orazio" zijn volgens de laatste berichten 99 omgekomen. Men neemt n.l. aan, dat de drie sloegen, welke sedert Zondag vermist werden, met de in zittenden verloren zijn. HET BARRE JAARGETIJDE. BELGRADO, 25 Januari (A. N. P.) Als gevolg van nieuwen zwaren sneeuwval is het geheele treinverkeer tusschen de kust van de Adriatische Zee en het achter land gestagneerd. In een deel van Bosnië en Herzegowina, alsmede in het Zuiden van Servië dooit het echter, hetgeen reeds tot overstroomingen heeft geleid. Talrijke boerenhuizen zijn onder het sneeuwdek in gestort. Aan de universiteit van Belgrado moesten de colleges wegens kolengebrek tot 1 Februari worden gestaakt. Madrid, 25 Januari (A. N. P.). Ter wijl het geheele Noorden van Spanje met sneeuw is bedekt, woeden in het Zuiden zware stormen, zoodat het verkeer ook daar gedeeltelijk stilligt. Nabij Motril heeft een stormvloed het land overstroomd en is de weg MalagaAlmeria versperd. In Ma drid wees de thermometer Woensdag 8 gra den vorst aan, hetgeen de laagste tempe ratuur is sinds vele jaren. Wegens den hoogen sneeuw zijn de wegen naar Ma drid onberijdbaar. MILAAN, 25 Januari. (A. N. P.) Ook geheel Noord-Italië heeft nog van den strengen winter te lijden. Drie personen zijn doodgevroren, en nieuwe sneeuwval schijnt op komst te zijn. In Triest waait v/eer de gure Bora met een kracht van 140 kilometer per uur. Een groot schip is van zijn ankers losgelaten en de zee opgedre ven. Men beschouwt het vaartuig als ver loren. Alle autobuslijnen zijn gestaakt. De treinen rijden met groote vertraging. Na bij Ferrara zijn 21 boeren op een ijsschots van het land afgedreven, en pas na 12 uur gelukte het hen in veiligheid te brengen. RUMOER IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. De heer Seegers (C. P.) verdedigde gisteren in den Amsterdamschen Raad een voorstel, om in verband met de stijging der behoefte aan middelen ter bestrijding van de heerschende koude en de gevolgen daar van in het bijzonder voor gezinnen van werklooze arbeiders en armlastigen maat regelen" te treffen voor het tijdelijk ver strekken van een bijslag in geld of natura aan alle gesteunde werklooze arbeiders en armlastigen van ten minste 1.— per week. Ds E kering (N. S. B.) zeide, dat het beleid van B. en W. in deze koude dagen hem teleurgesteld had. Spr. kende de el lende in vele gezinnen. Wat gevraagd wordt is een eisch van sociale rechtvaardigheid. De N. S. B. zal het voorstel-Seegers onder steunen. De heer Van Eek- (S. D. A. P.) wilde het antwoord van B. en W. afwachten. Het is bekend, dat de regeering 5 pet. toeslag op den steun heeft toegestaan. Gezien de prijsstijging zal deze 5 pet. niet voldoende blijken. Maar er ligt nog spr.'s motie, om overleg te plegen met de regeering over verhooging van de steunnormen. De wethouder voor Maatschappelijken Steun, de heer V a n M e urs (S. D. A. P.), antwoordde, dat iederen winter, en ook de zen winter goedkoop voedsel wordt ver strekt tegen een minimalen prijs. Geroep: Sjonge sjonge. Wethouder Van Meurs: Laat men nu niet met zijn hoofd schudden. Op achttien plaatsen wordt warm voedsel verstrekt. Mogen B. en W. den steun verhoogen? Als wij maar partieel afwijken van de steun regeling der regeering, dan krijgen wij het met haar aan den stok. Men kent de cir culaire van de regeering van 1931. Het ge meentebestuur kan niet zelfstandig maatre gelen nemen onder het motto: „Komt," wat komt". B. en W. hebben niet stilgezeten en spr. herinnerde aan de motie-Van Eek, om re gelmatig als zeven groote gemeenten con tact te houden met de regeering over de steunregeling via de „Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten". Er is contact ge weest tuischen de zeven gemeenten. De heer Van Eek: Wanneer? Wethouder Van Meurs: Deze week. Het contact-orgaan van de „Nederland- sche Gemeenten" heeft aan den minister een brief gezonden. Bij de regeering is de zaak ernstig in overweging. B .en W. heb ben gedaan, wat zij moesteh doen. Ieder jaar weer wordt bij de regeering aangedrongen op een gunstiger regeling bij het sneeuwruimen in koude en modder. De vergoeding is te klein. De sneeuwrui mers zullen, evenals in Den Haag ook hier 50 cent per dag extra krijgen. Spr. ontried het voorstel-Seegers. De heer Seegers was van meening, dat de wethouder alle bureaucratie van circulaires stuk had moeten slaan. Men zegt: de zaak loopt, alles is in voorberei ding, maar wat hebben de werkloozen daar aan? Krijgen zij op de verklaringen van den wethouder of den heer Van Eek cre- diet bij brandstoffenhandelaar of slager? Geroep: Wat hebben ze aan jou voor stel? De heer Seegers: Het is toch positief. Men wijst nu op de warmvoedselverstrek- kmg. Maar deze voeding geschiedt niet thuis, maar in lokalen. De kinderen krijgen 's middags op school warm voedsel en dus 's avonds moeten de moeders de kinderen thuis laten. Wethouder Boekman #(S. D. A. P.): Liever bommen op kinderen gooien. De heer W ij n k o o p (met stemverhef fing): Schandelijk. Wat een smeerlapperij. De voorzitter hamert: Mijnheer Wijnkoop, ik roep u tot de orde. De heer Wijnkoop: Een smeerlap is hij, die dergelijke opmerkingen maakt. (Rumoer bij de sociaal-democraten). De voorzitter hamert: Ik roep u tot de orde. De heer W ij n k o o p tot den heer De Vries: Treedt maar af, als voorzitter van den Bestuurdersbond. Tuig zijn jullie. (Ru moer). De heer Steinmetz (R.-K.) maakte zich los van alle interrupties en erupties. Er is niet vlug genoeg aandacht besteed aan deze belangrijke zaak. Is het zeker, dat van Den Haag uit bezwaren worden gemaakt, als er voorzieningen getroffen worden voor bijzondere omstandigheden. Directe hulp is noodig, en spr. zou ook vóór de motie-Seegers stemmen. (Beweging). Dr. De Hartogh: Laten wij niet wachten. Het voorstel-Seegers is beschei den. Terecht heeft dr. Tuntler als direc teur van den G.G.D. gezegd, dat thans ste vige voeding en goede warmteaanvoer noodig zijn. Elk uur wachten is in het na deel der bevolking. Laat men denken aan de spreekwijze: „Senatu dtliberante, Sa- guntum periit". Hulp is direct noodig. Op de tribune wordt iets geroepen, waar op twee rechercheurs de bezoekers van de tribune verwijderen. De v o o r z i tt er: De discussies kunnen nu wel gesloten worden. Het voorstel-Seegers is daarop met 21 —15 stemmen verworpen. (Vóór stemden vijf katholieken, behalve mr. Kropman en irir. Van Wijck, de heer Sneevliet; de com munisten, de N. S. B. en dr. De Hartog). De op het einde rumoerige vergadering is daarop gesloten. „Telegraaf". PROF. DR. I. H. GOSSES OVERLEDEN. Te Groningen is overleden prof. dr. I. H. Gosses, oud-hoogleeraar in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Van zijn publicaties kunnen worden ge noemd: „De vorming van het graafschap Holland" (1915), „De rechterlijke organi satie van Zeeland" in de Middeleeuwen" J917), „Handboek tot de staatkundige ge schiedenis van Nederland" met dr. N. Ja- pikse (1920), „Weigeborenen en huislie den" (1926) en „De Friesche hoofdeling" (1933). Brand in de Waschinrichting der fa. de Keyzer aan den Stationsweg Een der firmanten werd in het gebouw gezocht, doch meld de zich als brandstichter op het politiebureau Gisteravond omstreeks 7 uur werd door militairen van de Schutters veldschool waargenomen, dat er brand was uitgebro ken in de, bovenverdieping van de stoom- wasscherij der fa. Wed. H. de K., Stations weg 35. De Sehuttersveldischool is slechts op korten afstand van deze wasscherij gele gen, terwijl men vanaf den Stationsweg toegang krijgt tot het uit drie verdiepingen bestaande pand, dat op flinken afstand staat van het daarvoor gelegen woonhuis. De politie-brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en met twee motorspuiten en een ladderwagen werd uitgerukt. Een der spuiten werd tot bij den brandput op den Stationsweg gereden, de ander 'werd op het open water van den Rijnsburgersingel aangesloten en zoo kon in minder dan geen tijd door esp. zes en twee stralen het vuur worden aangetast. Een der firmanten zoek. Toen de politie op het terrein van den brand arriveerde, liep daar het gerucht, dat een der firmanten, de 49- jarige H. C. de K., zich nog in het brandende gebouw moest bevinden. Men dacht n.l., dat deze firmant in het gebouw werkzaam was, omdat het door de vorst moeilijk was water in den stoomke tel te krijgen. Ijlings begaven zich daarop inspecteur Couzy en de hoofdagenten Hederik en Krom alsmede eenige soldaten het bran dende gebouw in om den vermiste op te sporen, maar hoe zij ook zochten, hij was nergens te vinden. Inmiddels was het blusschingswerk aan gevangen en een groote watervloed werd in de fel uit het dak laaiende vlammen ge worpen. Men was hiermede nauwelijks eeni- gen tijd bezig, toen van het politiebu reau het bericht kwam, dat de „ver miste" firmant zich daar bevond. Hij was n.l. op het politiebureau aangifte komen doen, dat hij den brand gesticht had. Als reden hiervoor gaf hij op, dat hij tegenslag had gehad met het in werking stellen van machines. Dit had hij niet kun nen verdragen en in een zwaarmoedige bui was het plan bij hem opgekomen den boel in brand te steken. De man was uiterlijk heel kalm, doch maakte toch een zonderlingen indruk, zoo dat men vreest, dat hij in zijn geestvermo gens gestoord is. In verband hiermede is hij ter observa tie in „Endejeest" opgenomen. Het blusschingswerk had, ondanks het vuur in hevigheid voortwoedde, vooral in de droogkamers, een vlot verloop. Met de acht uitgelegde stralen had men den vuur gloed in een uur bedwongen. De zolder en de bovenste verdieping zijn geheel doorgebrand, de twee beneden verdiepingen hebben zeer veel van het wa ter te lijden gehad. Het gebouw was verzekerd. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de gemeentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, waren op het terrein aanwezig. Evenzoo de garnizoenscomman dant, die van zijn belangstelling deed blij ken, omdat de Schuttersveldschool in de onmiddellijke nabijheid lag. Ook de com missaris van politie, de heer R. Meijer en de hoofdinspecteur, de heer W. G. Weyers waren aanweizg. Het verkeer op den Stationsweg kon ge woon voortgang vinden. Alleen moesten gemeentewerken zorgen voor een voldoen de hoeveelheid zand, want de weg was weer glad. HET ACHTSTE LUSTRUM DER V. V. S. L. De „feestelijkheden" der 40-jarige ver eeniging voor Vrouwelijke Studenten al hier zijn hedenmorgen voortgezet met een nieuwe tractatie voor de burgerij. Nadat gistermiddag een feest aan arme kinderen was bereid, werden hedenmorgen de bewoners en bewoonsters der Leidsche Hofjes met een feestgave, in den vorm van een taart verrast. Te half elf reden de da mes van het gebouw der V. V. S. L. aan het Rapenburg weg om den rondtocht door de stad aan te vangen. Dat deze geste der V. V. S. L. waardee ring vond, behoeven we niet te zeggen. Zaterdag is de eigenlijke herdenkingsdag van het achtste lustrum. De ingezetenen worden dan uitgenoodigd aan de feestvie ring luister bij te zetten door 't uitsteken der nationale driekleur. Door de strenge vorst is gistermiddag in de Kraaierstraat bij de Hoogewoerd een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen, waardoor veel water verloren ging daar het als een fontein uit den grond sprong. Toevallig gebeurde dit, juist voor de werk plaats van een loodgieter (v. d. Zeeuw), zoodat het lek spoedig gedicht kon worden. DE FRANDE TEN KANTORE VAN DEN GEMEENTE-ONTVANGER. Verduisterde bedrag door verdachte teruggestort. Naar wij vernemen, is door mr. J. de Vrieze, cien raadsman van den kassier van den gemeente-ontvanger alhier, die ver dacht wordt van fraude een bedrage van 1715 gulden, het volledige bedrag namens zijn cliënt teruggestort in handen van den gemeente-ontvanger alhier, zoodat de ge meente geen schade lijdt. De betrokken kassier is door de justitie aangehouden, in afwachting van de resulta- ter van het accountantsonderzoek. Ver dachte heeft een volledige bekentenis af gelegd, doch hij houdt vol, dat er geen an dere fraude is gepleegd dan die, in ver band met de coupon-verantwoording ten bedrage van 1715 gulden. Verdachte heeft 25. dienstjaren en is nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. ONZE VOEDING IN OORLOGSTIJD. Lezing Mevr. C. J. OomsVinckers. Voor een goed gevulden foyer van de Stadsgehoorzaal sprak gisteravond mevr. C. J. OomsVinckers over het onderwerp: „Onze voeding in oorlogstijd". De bijeen komst ging uit van het Zuivelbureau te 's-Gravenhage en had de medewerking der plaatselijke vrouwen-vereenigingen. De spreekster werd ingeleid door den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuy zen, die er op wees dat ons vaderland ge zegend is met een zeer vaderlijke regee ring. Dit valt in 't bijzonder in dezen tijd op nu de plaatselijke overheden over stroomd worden met allerlei adviezen en opdrachten en nu allerlei maatregelen wor den genoipen, die zeer klaarblijkelijk voort spruiten uit het verantwoordelijkheidsge voel der regeering voor het welzijn van het volk. Zoo heeft ook het departement van Economische Zaken begrepen, dat het een taak had ten aanzien van de voorlichting inzake de voeding van ons volk in oorlogs tijd. In die goede zorg schuilt ook eenigszins een gevaar, omdat zij er toe leiden kan, dat wij niet waakzaam genoeg blijken. Men vergete niet, dat de gevaren, die ons be dreigen, zeer ernstig zijn en dat er tijden kunnen komen, die in schrille tegenstelling staan tot de welvaart, die wij thans nog ge nieten. Het is altijd goed, dat een land woe kert met de middelen, die het heeft, maar dit klemt thans nog zooveel te meer. Ge lukkig kunnen wij in Nederland alles pro- duceeren wat wij voor onze voeding noodig hebben. Spr. voorspelt mevr. OomsVinc kers een dankbaar gehoor en wijst tenslotte nog op de Commissie voor huishoudelijke voorlichting in Leiden, welke de huisvrou wen in staat stelt de groote lijnen, die de spreekster aangeven zal, in de practijk te volgen. Mevr. OomsVinckers wees, na den bur gemeester voor zijn woorden bedankt te hebben, er allereerst op, dat de import moeilijkheden, die wij nu reeds ondervin den en die hoe langer hoe meer toe kunnen nemen, de vraag wettigen wat wij zouden doen als allerlei bij de voeding gebruikte middelen werden uitgeschakeld. Spr. wilde zich niet bezig houden met mogelijke ver vangingsmiddelen. Zij achtte het beter de kwestie te stellen of deze tijd niet bijzon der geschikt is om ons te bezinnen over de werkelijke behoeften van het lichaam. Op het gebied van woningen en kleeding hebben in de laatste tientallen jaren aller lei nieuwe dingen bij ons gereedelijk in gang gevonden. Op het gebied van de voe ding hebben we de nieuwe theorieën echter niet zoo grif durven aanvaarden. Waarom eigenlijk niet? Onze weerstand is toch niet zoo uitnemend, dat wij aan onze voedings methoden zoo gehecht moeten zijn. Met onze gebitten kunnen wij niet eens den vol wassen leeftijd halen. Ons lichaam heeft een gansch complex van voedingsstoffen noodig en wij kunnen deze allen uit onzen eigen bodem halen. De kleinste helft van onzen in cultuur ge- brachten bodem levert ons landbouwpro ducten (granen), tuinbouwproducten (groenten) en ooft, de grootste helft weide- producten (zuivel). Wat doen wij nu? Van onze 21 maaltijden per week zijn er 16 a 17 witmeel-maaltijden, waarvoor het graan uit andere landen moet worden aangevuld. Dit moet anders worden. Ons ontbijt moet bestaan uit melk-bruinbrood, een sneedje roggebrood en een kopje karnemelk, een enkele maal kan het bestaan uit havermout pap of gortepap. Onze lunch zij op dezelf de wijze ingericht, waarbij wij echter het restje van den warmen maaltijd van den vorigen dag opmaken, hetgeen een bespa ring geeft op het graanverbruik. De warme maaltijd besta uit overvloedig aardappelen en groenten, aangevuld met vleesch als men dat bekostigen kan en anders gebruike men ter vervanging visch, eieren, melk, karnemelk of kaas, welke artikelen volko men in de behoefte aan eiwitstoffen voor zien en, wat de kosten betreft, een afloo- pende reeks vormen. Op deze wijze be reikt men een doelmatige voeding, die zóó in evenwicht is, dat onze eigen bodem er in kan voorzien. Het is een gemakkelijx excuus om te zeg gen, dat onze echtgenooten en kinderen hier niet aan zullen willen. Een vrouw, die zich erachter zet, kan in dit opzicht alles bereiken. Na de pauze beantwoordde spr. een aan tal vragen en gaf zij een uiteenzetting van het economisch belang van deze zaak. Het hangt grootendeels van de huisvrouwen af of het doelmatig en economisch gebruik der eigen-bodem-producten zal kunnen slagen. Buitenland LEGERBERICHTEN. PABIJS, 25 Jan. (A.N.P.) Het Fransche legerbericht van vanochtend luidt: „Niets te melden". BERLIJN, 25 Jan. (A.N.P.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Het luchtwapen heeft controlevluchten ondernomen aan het westelijk front en verkenningsvluchten tegen Groot-Brittan- nië. Het pantserschip „Deutschland", dat sinds het uitbreken van den oorlog in de wateren van den Atlanditschen Oceaan handelsoorlog heeft gevoerd, is onlangs in het vaderland teruggekeerd. HET RUSSISCHE OFFENSIEF BENOOR DEN HET LADOGA-MEER. HELSINKI, 25 Jan. (A.N.P.) De Rus sische troepen vallen op tien punten ten Noorden van het Ladugameer aan, met de bedoeling de Finsche flanken om te trek ken en de Mannerheimlinie van de achter zijde te bedreigen. De aanvallen waren het hevigst bij Kollanjoki en Aittojoki. Zij zijn echter mislukt; de Russen hebben zware verliezen geleden en de Finnen hebben hun sterke stellingen gehandhaafd. Men zegt, dat Stalin hier zijn beste troepen in het vuur heeft gebracht. Een Finsch offi- LEIDEN, 24 Jan. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 5.106.60, savoyekool 5.506.70, groenekool 611, prei 39 *1, kroten 3.904.20, kroten gekookt f 69, uien f 1.504.60, peen 5.6010.60, spruiten 1325, andijvie 2731, witlof 726, per 100 stuks: knolselderie 1.50 —6.10, selderie 10.20—14.20. ROTTERDAM. Rectificatie veemarkt. Door een foutieve opgave is de prijsnotee- ring der vette varkens op de j.l. Maandag gehouden veemarkt onjuist geweest. De officieele en juiste noteering voor vette varkens is: 67, 66 en 64 cent. DELFT, 25 Jan. Vee. Aanvoer: 53 run deren, 2 graskalveren, 147 nuchtere kal veren, 269 magere varkens, 251. biggen, 3 schapen of lammeren, 1 geit of bok. Prijzen kailfkoeien 150280, varekoeien 100 180, nuchtere kalveren 416, magere varkens f 1356, biggen 8—15, rund- vleesch 82, 72 en 58 cent per kg. slacht- ge wicht. Boter. Geen aanvoer. •GOUDA, 25 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 409 stuks, waarvan 69 slaohtvarkens, vette 3233 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 141 magere varkens 2545; 103 biggen 1215; 84 nuchtere kalveren 312; 1 schaap; 3 lammeren; 8 bokken cf geiten 25 per stuk. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 103 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 30—33, 2e kwal. 27.5029 per 50 kg. Crisisaftrek 19.2 cent Handel matig Boter. Aanvoer 187 pond. Gocboter 8085 cent per pond; weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. VOORSCHOTEN, 24 Jan. Veiling V.P.V. Prijzen: kippeneieren 4.505.00 per 100 stuks, kippen 4060 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3