De strijd m Finland Britsche torpedojager vergaan &e£Ce aanval da SIuaazh (tij Jdado-gamea ALLE 175 OPVARENDEN OMGEKOMEN Duitsctiland grenst aan Roemenië Granaten vallen JU|J| 'v, VERZEKERING Toch nog 107 slacht offers Land- en Tuinbouw Letteren Kimsf WOENSDAG 24 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi LUCHT ACTIVITEIT HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsohe legeilbericht van gisteren luidt: Te land: Op de langenigte van Karelië op somimige punten artilleriebedrijvigheid. Tussohen Summa en Nuolaajaervi hebben de Finsche troepen een Russische verken- ninigsafdeeling teruggedreven. De Finsche troepen hebben gisteren vier tanks ver nield. Ten N.O. van het Ladogameer hébben de Finnen met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen en hem zware verliezen toegebracht. Zij ontnamen den Russen en kele steunpunten en vernielden verschei dene tanks. De roode troepen hebben in de gevechten om Kallaanjoki in twee dagen tijds meer dan duizend man verloren. Te Anttojoko en in de richting van Ilomantsi krachtige activiteit der artillerie. Te Ait- toojoki viel de vijand op verscheidene pun ten aan, doch zijn aanvallen werden afge slagen. Niets nieuws in de overige sectoren. Ter zee: Aan de kusten van de landengte van Karelië, evenals aan de kust van het Ladogameer en van de Finsohe Golf acti viteit van patrouilles op het ijs. De kust- artillerie bombardeerde met succes doelen op het land. In de lucht: Gisteren zijn Ivalo en Lap land en Sortavala ten Noorden van het Ladogameer door de Russische'luchtmacht gébombardeed. Eenige andere plaatsen werden eveneens aangevallen. Volgens tot dusver ontvange inlichtingen werden twee burgers ernstig gewond. In de operatie- zöne, voornamelijk op de landengte van Karelie, activiteit van vijandelijke jacht vliegtuigen. Ten Noorden van het Ladoga meer activiteit van Sovjet-Russische bom- bardemen tsvliegtuigen. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben verkennings- en bewakingsvluchten uitge voerd en foto's genomen, die van nut wa ren bij het richten van ons .geschutvuur. Volgens hier ontvangen inlichtingen wer den zes Russische vliegtuigen neergehaald. Het waarschijnlijk verlies wordt gemeld van drie andere Russische toestellen, zon der dat dit tot dusver kon worden beves tigd. HET RUSSISCH LEGEBERICHT. Het communiqué van het Russische hoofdkwartier luidt: Op 23 Januari hadden er verkenningen plaats in de richting van Ukhta en Repola. Ook im de richting Petrozavodsk was er ac tiviteit van eenige detachementen infante rie. In de landengte van Karelie trad de artillerie op en hadden verkenningen plaats. De Sovjet luchtmacht leverde ge vechten en hield verkenningsvluchten. Ce Duitsciters In Gallcië OM DE ROEMEENSCHE .PETROLEUM Sinds gisteren heeft Roemenië een ge meenschappelijke grens met Duitschland, aldus meldt >t Bulgaarsche dagblad „Outro", na medegedeeld te hebben, dat Duitsche troepen het gebied van Lwow hebben bezet. Wat de grens tusschen Roemenië en Sov jet-Rusland aangaat, zou een riviergrens zijn vastgesteld, welke bijzonder moeilijk ove# te trekken is. Men merkt te Boekarest op, dat Roeme nië behalve politieke en economische voor- deelen ook nationale voordeelen krijgt. Het zal nu de Joodsche kwestie kunnen oplos sen, aldus Havas. Een U. P.-bericht uit Boekarest meldt nog: Hoewel gistermorgen vroeg van de Roemeensch-Sovjetgrens gemeld werd, dat er geen teekenen van activiteit langs de spoorlijn naar Duitschland waar te nemen vielen, krijgt men toch den indruk, dat er iets in voorbereiding is. Clodius is nog steeds in Boekarest en tracht den export van verscheiden artike len naar Duitschland op te voeren. En aan gezien de Donau nog steeds met een dikke ijskorst bedekt is, kan het verkeer nog slechts over de spoorlijn geschieden. Men krijgt steeds meer den indruk, dat Duitschland de Russen tot een of andere overeenkomst zal dwingen inzake de korte route van genoemde spoorlijn over 't Sov- jet-Poolsehe gebied. Hooge Poolsche autoriteiten zijn over tuigd, dat er 3 of 4 Duitsche divisies ge legen zijn in het vroegere Poolsche gebied in de Karpathen in de nabijheid van Hon garije en Roemenië. Zij zijn eveneens over tuigd, dat Duitschland met toestemming van de Sovjet-Russen de olievelden in Ga- lfciö zal overnemer. RUSSISCHE AANVAL BIJ LADOGAMEER. Naar uit Helsinki wordt gemeld zetten de Russen grooten druk achter hun nieu wen aanval op het 80 K.M. lange front ten Noordoosten van het Ladogameer tot aan de grens. Deze sector dreigt van vitaal be lang te wordien. Wanneer het roode leger er hier in zou slagen door te breken, het geen zeer onwaarschijnlijk lijkt op dit o: ogenblik, zou het in staat zijn om het Ladogameer te trekken en de Manner- heimlinie in den rug aan te vallen. De laatste officieele berichten echter melden, dat de Finnen alle aanvallen hebben ge broken en den Russischen troepen zware verliezen hebben toegebracht. De Russen vallen en masse aan na een zware artille rievoorbereiding en hun troepen rukken op achter een gordijn van granaatvuur. De Finnen wachten echter een gunstig oogen- blik af om een vernielend vuur te openen op de aaneengesloten roode gelederen, waarna een krachtige tegenaanval de ge decimeerde Russen terugdrijft naar hum oorspronkelijke stellingen, zoo niet verder terug. In het Finsche legerbericht wordt mede gedeeld, dat bij Kollanjoki alleen de Rus sen duizend man verloren, hetgeen eenige aanduiding geeft van de kracht der in spanning, die de Russen zich thans getroos ten. Aan het front van Salla is geen .wijziging in den toestand gekomen. De Russen blij ven er in versterkte stellingen gelegerd. RUSSISCHE LUCHTAANVALLEN. De Russische vliegtuigen, die Finsche steden hebben gebombardeerd, hebben te Hyaynsalmi een ziekenhuis getroffen: twee dokters en negen broeders zijm gedood. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 K.G. terecht gekomen in den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien perso nen werden gedood, o.m. een dirigeerend arts en verscheidene zie'ken. Tal van zie ken werden zeer ernstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uitgegooid. Een tiental gebouwen werd verwoest. Negen Russische vliegtui gen zijn neergehaald. De Finsche vlieger Jorma Sarvanto heeft in vier minuten tijd zes Russische vliegtuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld, toen een luchtaanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toestel en voel een formatie van zeven vijandelijke vliegtui gen aan. Allereerst viel hij het op den linkervleugel vliegende Russische toestel aan, dat hij neerschoot, vervolgens haaide hij een toestel van dein rechtervleugel neer en zoo vervolgens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten gevecht waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigenlijke strijd duurde slechts 4J^ minuut. Poolsch-Amerikanen en Duitsch-Ameri- kanen, die Zondag hier van Lwow komen de arriveerden, verklaarden, dat de eeni ge Duitsche soldaten, die zij langs de spoor lijn zagen twee regimenten vormden, die in oude Poolsche kazernes buiten Lwow waren ondergebracht. Verder wordt vernomen, dat de Polen, alvorens de olievelden in Galicië over te geven, in de petroleumbronnen stoffen heb ben geworpen, die voorkomen, dat de bron nen opnieuw worden aangeboord. De Duitschers zouden thans van plan zijn, om nu naast de oude bronnen te gaan boren, hetgeen volgens Roemeensche ex perts zeer kostbaar zou zijn. De stoffen, die de Polen in de bronnen geworpen hebben, zouden gelijkvormig zijn aan die, welke de olievelden in Roe menië, welke in bezit zijn van buitenlan ders, gereed houden. Alleen voor de repatrleering? Duitsche kringen in Moskou erkennen, dat een honderdtal Duitsche ambtenaren zich in de Westelijke Oekraine bevinden om zich bezig te houden met de repatriee- ring van Duitschers uit dit gebied. Hoe wel zij gemobiliseerd zijn en een grijze uni form dragen, verzekert men, dat de amb tenaren burgers zijn en verklaart men, dat er geen sprake van kan zijn, dat er Duit sche troepen in de Westelijke Oekraine 'zijn. Engelsche waarschuwing. Er zijn in Londen geen definitieve be richten ontvangen omtrent de volledige strekking van de door de Roemeensche regeering ingevoerde maatregel ten aan zien van de controle op de coördinatie van de olieproductie en raffinaderij in Roeme nië. Wanneer echter mocht blijken, dat de Roemeensche autoriteiten deze methode aannemen om Duitschland een onmatig groot deel der Roemeensche olieleveran ties te geven, dan is het duidelijk aldus de diplomatieke correspondent van Reu- ter dat van Groot Brittannië en Frank rijk niet kan worden verwacht, dat zy door gaan met hun huidige politiek van leve ring van grondstoffen en andere produc ten, die Roemenië op het oogenblik van de geallieerden betrek i. jubf te Katwijk en Kwlntsheul V iff^l S,uit MOLEST" tel: 161 tijdens de neutraliteit van Nederland. 1271 Bnltenlandsche Berichten BIJ DE RAMP VAN DE ORAZIO". De berichten van gisteren, die meldden, dat alle passagiers van de „Orazio" gered waren, zijn voorbarig gebleken. Volgens de laatste door de Tirrenia Scheepvaart Maatschappij, de reederij van de „Orazio", gepubliceerde lijsten zijn bij den ondergang van de „Orazio" 107 slacht offers te betreuren. Het betreft 47 passagiers en 60 leden der bemanning. Tot de geredden behooren, gelijk bekend, de Nederlanders J. W. Garschagen en G. Witmondt. Verder werd ons verzekerd aldus de „Tel." dat zich bij de te Ge nua aangekomen geredden nog een Neder lander bevindt, die zijn vrouw en dochter tje bij de ramp verloren heeft: de sloep, waarin zij zich bevonden, sloeg om en zij verdronken jammerlijk. Als naam van den Nederlander gaf men ons op den heer Max Gattiker. Er hebben zich hartverscheurende too- neelen afgespeeld, toen de geredden van de „Conté Bianca Mano" en „Colombo" te Genua aan wal kwamen. Bloedverwanten en vrienden hielpen de gewonde passa giers bij het aan land gaan. Verscheiden opvarenden hadden ernstige brandwonden opgeloopen. Zij werden naar een zieken huis overgebracht. ONBEKEND VAARTUIG GEZONDEN. 146 personen aan boord? De dienst van de Amerikaansche kust wacht deelt mede, dat een zekere kapitein Brown uit Vineyardhaven beweert op de korte golf om 10 uur (pl. t.) een door een onbekend gebleven vaartuig uitgezonden draadlooze mededeeling te hebben opge vangen, waarin werd gemeld, dat het schip tusschen de eilanden Nantucket en Mar- thasvneyard in zinkenden toestand ver keerde. Twee vaartuigen van de kustwacht zijn uitgezonden om te zoeken naar het schip, dat 146 man aan boord zou hebben. WINTERWEER IN EUROPA. De zware sneeuwstormen der laatste da gen houden vooral in Zuid-Zweden verder aan. De sneeuwverstuivingen hebben 'n bui tengewonen omvang aangenomen. Uit Kal- mar en Ystad en van het eiland Oeland komen berichten binnen van sneeuwop- eenhoopingen van drie tot vier meter over een lengte van vele honderden meters. Het postverkeer moest ten deele worden stil gelegd. Tal van scholen in Zuid-Zweden moesten worden gesloten. In de Oeresund en op Falstar wordt de scheepvaart door pakijs belemmerd. Teneinde het personenverkeer over den Sund tusschen Zweden en Denemarken te verlichten, heeft de Zweedsche luchtvaart maatschappij Aérotransport met ingang van vandaag haar dienst verdubbeld. In Venetië en Istrië heeft het weer he vig gesneeuwd, tengevolge waarvan in de steden Triest, Undine, Pola en Fiume het straatverkeer werd stilgelegd. Te Venetië is het San Marcoplein volle dig onder water gezet dcor een in dezen tijd van het jaar zelden voorkomenden stormvloed. Het scheepvaartverkeer over het Canale Grande moest wegens het hoo ge water stopgezet worden. In geheel Hongarije heeft het de afgeloo- pen 24 uur zoo hevig gesneeuwd als in tientallen jaren niet is voorgekomen. Vooral te Boedapest ontstonden ernstige verkeersmoeilijkheden en men heeft mili tairen te hulp moeten roepen om de ge weldige sneeuwmassa's op te ruimen. Niet slechts-vele kleine plaatsjes, doch ook groote provinciesteden als Stuhlweis- senburg waren gisteren volledig van de buitenwereld afgesloten. De uit Boedapest naar Rome vertrokken D-trein bleef onge veer 60 K.M. vóór Stuhlweissenburg ste ken en sneeuwde spoedig daarop geheel in. Hulpploegen zijn nog steeds bezig om den trein uit te graven. HISTORISCH KASTEEL DOOR BRAND GETEISTERD. Gisteren heeft een brand gewoed in het historisch kasteel Chilli Gham Castlé in Northumberland. De geheele Noordelijke vleugel van het uit den tijd der Plantage- nets dateerende kasteel, alsmede een deel van d*»n gevel werden ve.woesr. Oppositie In Zuid-Afrika DE „EXMOUTH" VERLOREN. De Britsche torpedojager „Exmouth" is tot zinken gebracht. Men vreest, dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. De „Exmouth" meet 1475 ton. Er waren 175 man aan boord. In een officieel communiqué deelt de Britsche admiraliteit mede: „De secretaris der admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat Zr. M's. torpedoboot jager „Exmouth", gezagvoer der R. S. Benson, tot zinken is gebracht door een mijn of torpedo. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. De naaste bloedverwanten zijn op de hoogte ge bracht". De „Exmouth" is een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was gebouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4.5 duims kanonnen en zes kleinere stukken geschut, benevens acht 21 duims topedolanceerbuizen. De „Exmouth" is de vijfde Britsche tor pedoboot jager, die sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan. Het is ech ter de eerste, die met man en muis is ge zonken. Het Noorsche stoomschip „Pluto (1598 ton) uit Haugesund en het Britsche stoom schip „Balt Anglia" (1523 ton) uit Londen zijn gisteren aan de noordwestkust van En geland gezonken, nadat deze schepen op mijnen waren geloopen. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan. De 22 leden der bemanning van de „Pluto" en de 27 van de „Anglia" zijn in de booten gegaan en veilig aangekomen in een visschersdorp. De bemanningen van visschersschepen hebben gezien, dat de beide schepen in de lucht vlogen. Zij slaagden er in alle red dingsbooten op sleeptouw te nemen en naar de haven over te brengen. De kapitein van de „Balt Anglia", Tho mas, zeide, dat hij de „Pluto" volgde, toen er zich aan boord van dat schip plotseling een ontploffing voordeed waardoor het be gon over te hellen. Hij gaf orders aan de „Pluto" hulp te verleenen, maar toen hij zag dat visschersschepen bezig waren de bemanning op te nemen, besloot hij ver der te gaan. Kort daarop is zijn eigen schip op een mijn geloopen. Het Noorsche stoomschip „Sydfold" (2433 ton) is aan de Schotsche kust gezon ken. Het schip is op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen. Negentien le den der bemanning zij ndoor een ander Noorsch" schip gered. Vijf personen war den vermist. De eenige overlevende. De eenige overlevende van vijf Zweed sche zeelieden, die op een vlot in de Noordzee twee dagen rondzwalkten, is gisteravond in een haven aan de Noord oostkust aangekomen. Hij was gered door het Noorsche schip „Leka". Op het vlot lagen nog de bevroren lijken van zijn vier scheepskameraden, onder welke zich ook dat van zijn jongeren broer bevond. CRISIS-RESTITUTIEBESCHIKKING 1940. De minister van Oeconomische Zaken heeft de Crisis-Restitutiebeschikking 1936 (Tarwebloem ingetrokken en bepaald, dat de Stichting Nederlandsche Meencen- trale, gevestigd te 's-Gravenhage, aan de bij haar aangesloten georganiseerden over elke hoeveelheid van 100 kg. tar.webloem B, als bedoeld in artikel 1, onder 2o. van het Crisis-Tarwebesluit 1936 II ten aan zien waarvan is aangetoond, dat deze is aangewend in de textielnijverheid of voor andere technische doeleinden uit het Land- bouw-Crisisfonds zal vergoeden: 1. voor zoover het betreft tarwebloem B, welke door de georganiseerden is betrok ken vóór 21 Januari 1940: een bedrag, het welk al naar gelang het in Nederland be reide, dan wel in Nederland ingevoerde tarwebloem B betreft, gelijk is aan het be drag, hetwelk over die bloem is betaald als heffing, in den zin van artikel 5 van het Crisis-Tarwebesluit 1936 II, vermindert met 0.25 per 100 kg., dan wel gelijk is aan het bedrag, hetwelk gold als mono polieprijsverschil ten dage van den invoer van die bloem, verminderd met 3.25 per 100 kg.; 2. voor zoover het betreft tarwebloem B, welke door de georganiseerden is betrok ken na 20 Januari 1940: een bedrag, het welk zoowel voor in Nederland bereide als voor in Nederland ingevoerde tarwebloem B gelijk is aan 1.20 per 100 kg. De vijf man waren opvarenden van het Zweedsche schip „Foxen", dat öp de Noordzee door een mijn of een torpedo tot zinken was gebracht. Geheel doorweekt en zonder voedsel of water, waren zij aan de elementen overgeleverd. De een na den ander stierf door uitputting. De overleven de, Stig Bergstrom, oud 23 jaar, was volko men uitgeput, toen de „Leka" hem ont dekte. Hij was zóó verzwakt door ontbe ring en honger, dat hij nauwelijks kon staan, toen de „Leka" de haven was bin- nengeloopen. Hij zal in een ziekenhuis worden opgenomen. De gezagvoerder van de „Leka" was ka pitein Otto Petersen uit Oslo, die eenigen tijd geleden den gezagvoerder en drie le den der bemanning van het Noorsche schip „Manx" op de Noordzee rédde, welk schip eveneens tot zinken was gebracht. WEER EEN JAPANSCH SCHIP DOOR BRITSCH OORLOGSSCHIP AANGEHOUDEN. Een motorschip van de Amerikaansche douane heeft Dinsdag gemeld, dat een Britsch oorlogsschip het Japansche schip „Tatatoe Maroe" tusschen de kust van Ca- lifornië eh Honoloeloe heeft aangehouden. De commandant van het Amerikaansche vaartuig zeide, dat de Britten het blijkbaar gemunt hadden .op vijf Duitschers, die zich, naar gemeld werd, aan boord van de „Ta- toeta" zouden bevinden. Aan boord van de „Tatoeta" bevinden zich' veel passagiers. Oorspronkelijk hadden ook eenigé Duit schers de reis zullen meemaken, doch op het laatste oogenblik had het Duitsche oon- 3ulaat te San Francisco afgezegd. DE OPPOSITIE IN HET ZUID- AFRIKAANSCHE PARLEMENT. In het Zuid-Afrikaansche parlement is gisteren de motie van Hertzog, waarin hij zegt, dat het tijd is, 'dat de oorlog met Duitschland wordt beëindigd en dat vrede wordt gesloten, behandeld. De publieke tri bune was dicht bezet. Hertzog zeide, dat hij het als een groot plichtsverzuim zou beschouwen, wanneer hij van deze gele genheid geen gebruik zou maken om te waarschuwen en opnieuw erop aan te drin gen, dat vrede wordt gesloten, dat een ein de moet komen aan dezen onteerenden staat van internationale krankzinnigheid. Minister-president Smuts zeide, dat de rede van Hertzog een van de meest ver- bazingwekkendè was, welke hij ooit heeft gehoord. Nu Zuid-Afrika in oorlog is, heeft de leider van de oppositie en vroegere mi nister-president geen woord tot steun van het eigen land, doch steunt hij de zaak van den vijand. Dit is iets, wat nog nooit is gezien. Smuts voegde hieraan toe, dat de rede van Hartzog wel een hoofdstuk uit „Mein Kampf" leek. Zooals de leider van de oppositie de zaken stelt, is het een ver draaiing van de feiten. In zijn verklaring in het parlement zeide Smuts nog, dat een afzonderlijke vrede uit gesloten is. Hij diende een amendement in, waarin gezegd wordt, dat de Zuid-Afri kaansche natie, hoewel zij den vrede wil en bij wenscht te dragen lot herstel van den vrede zonder haar eer te verliezen en haar levensbelangen op te offeren, de re solutie van 4 September j.l., waarbij de be trekkingen met Duitschland werden ver broken, bevestigt. Het debat werd vervolgens verdaagd. PORTRET VAN TITUS DOOR REMBRANDT. Uit Engelsche collectie. Naar uit Londen vernomen wordt, is door tusschenkomst van een Nederland- schen kunsthandelaar, een der bekendste portretten van Titus van Rijn door Rem brandt uiet een Engelsche verzameling voor rekening van een Nederlaitdschen particulieren collectionneur in een der grootste steden van ons land aangekocht. Het betreft hier, naar wij nader kunnen melden, het portoet van den jongen Titus, peinzende over een boek. Het bevond zich in een der Schotsche kasteelen van den earl of Crawford and Balcarres te Londen. Het schilderij is voluit met Rembrandts naam gesigneerd en gedateerd 1655. Een belangrijk werk van den meester keert thans dus definitief naar ons land terug, waar men het werk reeds vroeger, op tentoonstellingen, heeft kunnen bewon deren. Te Londen werd het enkele jaren geleden geëxposeerd op de tentoonstelling van Nederlandsche kufist in Burlington. House.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6