Contrabande Door de hevige koude der laatste dagen is de toren van de voormalige U rechtsche bakkerij -De Korenschoof kromgetrokken, hetgeen voor de naaste omgeving gevaar oplevert. Eenige arbeiders hebben zich beschikbaar gesteld voor het riskante sloopingswerk Van de winkels in de nabijheid der kruitfabriek in Waltham Abbey te Londen, waar een ernstige ontploffing verschillende slachtoffers eischte, werden de ruiten veriïfeld. Een der gehavende etalages wordt met planken afgedekt .We gaan van dit iaar niet naar Zwitserland' Gedachtig aan dit lied bonden eenige ondernemende Hagenaars de ski's aan en profiteerden van den iongsten sneeuwval, die menige herinnering aan interessante bergtochten opwekte Oefening met de reddingbooten is een der voornaamste onderdeelen van de opleiding der longe Engelsche koopvaardij matrozen te Gravesend De adspirant zeelui bij hun taak aan boord van het trainingschip .Vindicatrix" onder het waakzaam oog van den instructeur De ruder in de sneeuw De winter spaarde ook de martiale figuren niet, die onbewegelijk de wacht houden boven het moderne stadsgewoel De Duitsche bergtroepen ondergaan den laatsten tijd vooral een intensieve training voor hun moeilijk werk. Gewondentranspor» langs onbegaan bare steile hellmgen F£U1LL£T0N Uit het Engelsche van HiiADO.N HILL. (.Nadruk verboden). 12) Als Lord Purbeck hem uit den weg wii- ie ruimen, kon hy het moeilijk subtieiei en practischer hebben aangelegd. Het scheen Hector toe, dat het uitgangspunt van alles kon zijn geweest het oogenblik, dat hij, gedreven door liefde voor Madge, Lord Purbeck te kennen had gegeven, dat hij het doode lichaam dat hij in de baai had gevonden, had geidentifieerd als dat van den verdwenen Ier. Lord Purbeck had onverschilligheid geveinsd, maar even later had hü Madge als lokaas gebruikt en hem uitgenoodigd by hem te komen lunchen en het einde van alles was, dat hy daar nu lag, zonder dat iemand wist waar hij zich bevond. Niemand wist dat hy bij Lord Purbeck geluncht had en wanneer hij vermist zou worden, dan zou zijn lordschap gemakke lijk kunnen toegeven dat de vermiste bij hem was geweest, dat hij hem ergens on derweg had afgezet. De chauffeur %ou zonder twijfel de verklaring van zijn mees ter bevestigen en Hector dacht in dit ver band het zijne van het gebruik van een gesloten auto! Toch geloofde hy niet, dat men hem zonder meer over boord zou gooien. Het was misschien niet moeilyk voor iemand die zoo rijk was als Lord Purbeck, om een bemanning bij elkaar te krijgen, waarop hij kon vertrouwen voor zijn smokkelhandel, maar hij zou nooit volkomen veilig kunnen zijn, als vijftig man wisten, dat er een openlijke geweld daad gepleegd was aan boord. Maar er waren andere middelen om iemand uit den weg te ruimen. Er kunnen allerlei ongelukken op zee -gebeuren! Ka trollen kunrten naar beneden vallen, men kan door een luik naar beneden ploffen, de kok kan een noodlottige vergissing be gaan! Lord Purbeck zou iets dergelyas in scène kunnen zetten met behulp bijvoor beeld van den kapitein, dit alle initiatief miste, maar toch zoo'n prachtkapitein was. Hij herinnerde zich den blik van heime lijke belangstelling, waarmee de gezag voerder hem had aangekeken. Geen vroolijk vooruitzicht, dacht hij, misschien doe ik beter op te gaan staan en eens rond te kyken. Naast zijn hut was een badkamer en na dat hij daar naar hartelust had geplast en geploeterd, kleedde hy zich en ging naar boven. De frissche koelte van den Wes tenwind bracht zijn zenuwen tot rust en hij nam zich voor, al zijn krachten in te «.pannen om tegen een hinderlaag van Lord Purbeck op zijn hoede te zijn. In dat vroege morgenuur waren er maar enkelen van de bemanning aan dek. Er was geen spoor te ontdekken, noch vap Lord Purbeck, noch van kapitein Ban nister. Een stuurman hai de wacht en liep de brug op en neer, nu en dan een enkel woord zeggend tegen den man aan het stuurrad. Een dozijn matrozen waren be zig het dek met schuursteen te bewerken, terwijl enkele anderen 'iet koper poetsten. Er was niets in de houding van al deze mannen, dat deed vermoeden, dat er een of ander complot tegen hem bestond. Hec tor ging naar boven naar het promenade dek, leunde over het hek en keek naar de zacht deinende zee. Twee dingen troffen hem: ten eerste, de langzame gang, dien ze hadden, nauwelijks acht'knoopen in het uur, ten tweede, de afwezigheid van eenig spoor van land. Hij had dikwijls over het Kanaal gevaren en wist dat bij helder weer de kust zichtbaar is van de Thames- mond tot Portland Hill. Aan de heldere lijn van den horizon zag hij zelfs de rook pluimen van twee stoombooten. Het was dus duidelijk, dat zij in ieder geval niet de gewone route door liet Kanaal volgden. De bestemming van het jacht was dus of niet de kust van Dorset, of ze wilden niet gezien worden, waarom een groote bocht werd gemaakt, mede misschien om niet bij de „Duivelskloof" aan te komen, voor het donker was. Hier op het promenadedek was hy on geveer op één hoogte met de brug en met een blik op het frissche jonge gezicht van den dienstdoenden officier, stond Hector op het punt dezen aan te spreken, toen hij voelde dat er een hand op zijn schou der werd gelegd. Zich omkeerend keek hij in de vriendelijke oogen van zijn gastheer. Wat een prachtige morgen! zei Lord Purbeck. Ik hoop, dat uw hut naar uw zin was en dat u goed geslapen hebt? De hut was als een kamer in een eerste klas hotel en ik heb geslapen als een roos, lachte Hector. Ja, het is een schitterende morgen. Daarom stond ik er juist over te denken, hoe het komt dat we geen spoor van land zien. We moeten toch ongeveer bij Bognor of Littlehampton zijn. Lord Purbeck's breed gezicht plooide zich tot een glimlach. Daar zouden we zijn, als ik u graag kwijt wou, zei hij. Maar waar is een jacht anders voor dan om van het leven op zee te genieten. De „Meermin" is geen mailstoomer, die den kortsten weg kiest. Daar ik het voorrecht heb, een bekend journalist als gast aan boord te hebben, voor wien, doordat hij vacantie heeft, tijd geen bezwaar kan zyn, heb ik mijn mannen instructies gegeven een beetje naar het Zuiden te koersen om niet al te vroeg onze plaats van bestem ming te bereiken. Het lag Hector op de lippen om te zeg gen: „niet voor het donker is", maar hij hield zich in. Als zijn vrees ongegrond was, zou zijn opmerking zonder zin zijn, terwijl in het tegenovergestelde geval, hy zou verraden, dat hij op zijn hoede was. Dat is buitengewoon vriendelyk van u, Lord Purbeck, antwoordde hij opge wekt. Kom, laten we een wandeling maken voor de ontbijibel gaat, zei de gastheer, als om alle verderen dank af te wyzen. Hector dacht ernstig na over wat hem verder te doen stond, terwyl hij deed, alsof hij luisterde naar de conversatie van den man naast hem. Plotseling werd zijn oog getroffen daar een installatie boven hem in de mast. Hij onderdrukte een plotseling impuls, daar zyn instinct hem waarschuwde, dat hy niets van eenige on rust mocht laten blijken. Maar een uur later zei hij, zoo zakelijk als hem moge lijk wasIk heb juist ontdekt, dat ik gisteren een belangrijke mededeeling aan myn hoofdredacteur heb vergeten. U heeft er zeker geen bezwaar tegen, dat ik hem een draadloos telegram stuur? Hector meende een harden blik te ont dekken in de oogen, welke half verborgen lagen door den rook van een pas aange stoken sigaret. Het duurde eenigen tijd, vóór de toestemming werd gegeven, maar deze was overigens zonder eenig voorbe houd. Lord Purbeck richtte zich tot den ste ward, die juist de zilveren lucifersdoos weer van hem aannam: Vraag Collins hier te komen, zei hy en tot Hector ver volgde hy: Dat is de man, die het toe stel bedient. Hij is geheel tot uw beschik king. Een rossige jonge man, met waterige blauwe oogen, kwam binnen en wachtte op verdere orders. Collins, zei Lord Purbeck, terwyl hij schijnbaar onschuldig met de vingers op tafel trommelde, myn gast, mijnheer Yeldham, wil zich in verbinding stellen met zijn courant, de Daily Lynx in Lon den. Wat is 't dichtstbijzijnde kuststation? Portsmouth, mylord. Misschien deed u beter even met Col lins mee te gaan, mynheer Yeldham. Moet u ook antwoord hebben? Alleen maar dat mijn boodschap goed is overgekomen, zei Hector. U vindt het zeker wel goed, dat ik het bericht ver zend in de code, die wij altijd gebruiken? Lord Purbeck keek vragend naar den marconist, terwyl hy voortdurend mat zijn vingers op de tafel bleef trommelen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9