OMGEVING DE VIER KAPELLEN DER „MOEDERKERK" ZATERDAG 20 JANUARI 1940 i/c wncCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN cte zoo voort tot 1819; toen leefde nog slechts een ier vijf katholieke», nL Pieter Boonekamp, die zijn ambt neerlegde. Bij schrijven van 26 November bood toen het gemeentebestuur van Veur aam het katholiek kerkbestuur aan de directie van, het bergje over te nemen, onder voorwaar de, dat jaarlijks door het kerkbestuur re- kiening en verantwoording aan burgemees ter en wethouders zou worden gedaan. Deze voorwaarde weigerde het kerkbe stuur te aanvaarden en daardoor bleef het beheer van het kerkhof voorloopig bij het gemeentebestuur. In het jaar 1827 werd bij Koninklijk be sluit verboden voortaan nog de lijken in de kerken te begraven in de steden en dorpen boven een bepaald getal inwoners. Toen zond het katholiek kerkbestuur een adres aan Gedeputeerde Staten en verzocht toestemming een eigen kerkhof te mogen aanleggen. Tevens maakten de kerkmeesters er dit ooilege op attent, dat er reeds lang een ge schikte begraafplaats bestond, de Sint Agatha's berg, welke ,,-van dies zelfs oprig- tirnig, eenig en alleen als eene begraaf plaats voor roomsoh katholieken bestemd! was," en ook als zoodanig voordurend werdl gebruikt, pfsohoon het daarvan toebehoor de aan de verschillende „godsdienstige ge nootschappen in deze gemeente." Daarom verzocht het kerkbestuur dit kerkhof aam de katholieken in eigendom te geven: Er volgde op dit verzoek geen gunstige beschikking. Het volgend jaar liet het gemeentebe stuur het kerkhof vergrooten. Inmiddels was bij testament van 1820, hernieuwd in 1824 het Agathabergje door Petrus Dob be en zijn vrouw Antje Mooy- man vermaakt aan de katholieke kerk; daardoor kwam de kerk in 1832 in het be zit van den grond, maar niet van het recht van begraven; dit laatste bleef aan de burgerlijke gemeente. Na twee jaar lang onderhandelen werd! eindelijk een overeenkomst gesloten tus- sohen kerkbestuur en gemeenteraad; met ingang van 1 Jan, 1845 zou de katholieke kerk het volledige eigendomsrecht van het St. Aagtentbergje krijgen tegen betaling van ruim 897 gulden aan de gemeente. Een klein plekje bleef bestemd voor alge- mee ne begraafplaats, in eigendom van de gemeente. Er werd een grafkelder en ka pel gebouwd en 3 October 1848 werden kerkhof en kapel plechtig ingezegend door aartspriester Van der Haagen, terwijl bergje en kapel wederom werden toege wijd aam de H. Maagd en de H. Agatha, katwijk E. H. B. O. Door den docent dr. W. Hueting en dr. Baart de la Faille te Was senaar, is voor de leden van de Kat wij k- sche Reddingsbrigade het einddiploma E. H. B. O. afgenomen. Het diploma gaat uit van het Roode Kruis. Van de 17 leden, die xich opgaven, slaagden er 16, en wel de dames M. van der Laan, L. Parlevliet, C. Parlevliet, C. Gauw, W. Haasnoot en C. Ravensbergen, en de heeren J. Lagemaat, H P. Bloot, A. Parlevliet, J. Hazebroek, G. Haasnoot, A. v. d. Oever, J. v. d. Ulas, L Hoorn, L. v. Rijn en N. Schuitemaker. Ko-plo-ko. De tentoonsteling van de (Konijnen- en Pluim veefokkersver. „Ko- plu-ko" belooft een groot succes te wor den. Een prachtcollectie vormen de niet min der dan 576 inzendingen. Het bezoek is ook buitengewoon groot. De jury kende de vol gende prijzen toe: eereprijs 1, zilv. wissel beker J. N. Sibie; eerepr. 2, zilv. wisselbe ker J. N. Sibie; eerepr. 3, wisselbeker J. N. Sibie, eerepr. 4 A. v. Egmond; eerepr. 5 P. v. d. Meij; eerepr. 6 G. van Rijn; eereprijs 7 J. van Gend; eereprijs 8 K. G. van Wol- feren; eerepr. 9 Th. Koekebakker; eetepr. 10 R. van Drumpt. Collectiepryzen kre gen P. v. d. Mejj en F. J. Rousse. Geboren: Cornelis z. v. C. v. d. Plas en A. v. Rooien. Jacob z. v. IJsbr. van Duyvenbode en N. van der Plas Trijn tje D. v. D. Hoek en M. Voys. Barwert x. v. W. van der Plas en W. Hos. Dirk x. v. A. van Duyn en A. van Beelen. Pieter z. v. H. van der Bent en D. de Jong. Dirk z. v. J. van Duyn en K. de Jong. Matthijs z. v. L. Guyt en A. Peeman. Frederik Reinier Jacob z. v. D. Knetsch en M. van Klaveren. Helena d. v. J. van Dijk en J. de Zwart. Jacoba d. v. K. van Duyvenbode en A. van Duyn. Dirk d. v. J Verloop en M. P. Verburg. Cornelia d v. M. Guyt en W. van Beelen. Leuntje d. v. J. van den Oever en L. v. d. Niet. Cornelia cL v. J. van Duyn en A. Kuyt. Ondertrouwd: P. van Egmond en E. Majewski. J. van Duyvenbode en T. Hoek. A. de Jong en C. van Duyven- voorde. 4 Getrouwd: J. van der Plas en A. de Jong. C. van Rijn en A. van Duyn. Overleden: Levenloos aangegeven kind van W. Guyt en K. Hoek. Aafje v. Duyvenbode 72 j. wed. van J. Varkevisser. Willem Kloos 87 j. wedn. van M. van der Kwaak. Jacoba van Duyn 89 j. wed. van W. Schaap. Arendje Guyt 83 jaar gêhuwd met J. van Duyvenbode. leidschendam Aart uit Noordwijkerhout. E. Huttinga uit Velsen. W. van der Stelt uit Wasse naar. Vertrokken: A. Hoogendoorn naar Amsterdam. J. A. Waaijer naar Haarlem. J. W. van Helden, naar Hillegom. H. W Heeregrave naar Apeldoorn. J. v. d. Wolf naar Utingeradeel. J. Philippo naar Hillegom. G. van Harskamp, naar Ha- zerswoude. noordwijkerhout Examen verpleging van zenuw- en gees teszieken. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging wer den de overgangsexamens afgenomen in de Psychiatrische inrichting „St. Bavostich- ting" te Noordwijkerhout. De uitslag der examen luidt: eerste overgangsexamen 11 candidaten. Geslaagd: de heeren: G. van Basten, A. B. M. Köllmann, M. Kraneveld, H. G. M. v. d. Pol, J. Temme, W. A. H. Woudenberg, G. J. A. Biesterveld, J. Bon, J. Remkes. Tweede overgangsexamen 6 candidaten. Geslaagd: de heeren H. J. v. d. Broek, C. Govers, A. G. Hermans, A. J. Meyerink, H. L de Reus, H. Wientjes. Verandering gemeente-bureaux. Met ingang van Maandag a.s. zal het steunbu- reau en distributiebureau overgeplaatst worden naar de woning, staande bij de Ned. Hervormde school, de z.g. „Schoolwo- ning". Alle aangelegenheden betreffende arbeidsbemiddeling en steunverleening, zoowel de distributiezaken worden dus niet meer op het gemeentehuis, doch op het nieuwe bureau behandeld. De bureaux zijn op dezelfde uren geopend als de ge meente-secretarie. Het kantoor van den gemeente-ontvanger wordt gevestigd op het gemeentehuis waar vroeger hët steunbu- reau was, dus aan den zij-ingang van het raadhuis. De betaaldagen blijven bepaald op alle Woensdagen en Donderdagen van elke week. Al deze wijzigingen zijn een groote verbetering, zoowel voor het pu bliek als de ambtenaren. Door de bijzon dere tijdsomstandigheden zijn de werk zaamheden zeer toegenomen en moest met de plaatsruimte op het gemeentehuis ge woekerd worden. Door de overplaatsing naar een ander gebouw van de tijdelijke diensten, als steun en distributie is alles goed verbeterd. Zij nog vermeld dat het telefoonnummer van het steun- en distri butie-bureau voortaan is np. 831. Personalia. Tot onbezoldigd gemeente veldwachter van Noordwijkerhout is aan gesteld de jachtopziener S. W. Duivenvoor de, alhier. Het St. Aagte-bergje te Veur door A. N. DUYNISVELD, pr. v. Bij gelegenheid vam het beleg en ontzet van Leiden kwam de kerk definitief in protestantsche haaiden. Het oude gebouw werd bij die gelegenheid danig geruïneerd en door brand grootendeels verwoest. Zij werd hersteld en opgebouwd en diende de gereformeerden tot kerk. De oude muren der verwoeste kerk werden in 1742 gedeel telijk verder afgebroken en dienden voor taan als ommuring van het kerkhof. De kerk zelf werd in 1702 door dien bliksem getroffen, waardoor de toren zijn spits en klokken verloor. Daarop verleenden de Staten, gelijk men dat gewoon was te doen, octrooi voor een loterij, om uit de baten daarvan torenspits weer te kunnen opbouwen. Behalve de kerk gingen natuurlijk ook de kerkelijke goederen over in de handen der protestan ten. De armengoederen bleven nog aan het H. Geestkantoor, zoodat ook katholieken ervan konden gebruiken. Hierin kwam in 1607 verandering. Bij een resolutie van de gecommitteerde Ra den der Staten van 3 September van dat jaar werd op een rekest door den kerken raad ingediend „om voortaan alleen te mo gen ontfangen de oortgens voor de armen uit de verpagtinge, die sy tot nog toe met den H. Geest aldaar gemeen ontfangen hebben," goedgunstig beschikt, dat voor taan de diakenen alleen deze zullen ont vangen en uitdeelen 52). Daarmede wer den de katholieke ormen buitengesloten om de vruchten te genieten van hetgeen in de Middeleeuwen door milddadigheid hun ner katholieke dorpsgenooten was bijeen gebracht en gesticht De eerste predikant te Voorschoten was vóór 1579 een zekere Pieter Cornelise. De ze werd opgevolgd door Jacobus Baselius de Oude. Hij was eerst werkzaam te Wy- noxbergen, vervolgans tijdelijk te Leiden, totdat men daar Plate voet ontving. In de tweede helft van 1583 is hij te Voorscho ten. 53). In Februari van het jaar 1585 vroeg hij ontslag en trok naar Bergen op Zoom. Op de Synode van Rotterdam in 1586 klaagden de gedeputeerden van de classis van Leiden, dat Jacobus Baselius de Oude nu te Bergen op Zoom, eertijds uit Vlaan deren „commende tot Leyden, sondier dienst sijnde, gecommen was ende die kercke van Leyden hem gebruyokt hadde met sijnen goeden contentemente, totdat die van Leyden beroepen hadden tot een dienaer eenen Matthaeus Platevoet en Baselius tot Voorschoten beroepen wert, alwaer hij begost hadden niet alleen pri vation maar oock opentlijck te beschuldi gen die van Leyden voor Ketters ende die kercke van Leyden een: verckenskot". 54). Baselius was ernstig vermaand zijn snoo- de woorden te herroepen; hij verscheen niet maar appelleerde op de Synode, of schoon de classis de zaak wilde sussen, en hem door haar dienaar te Voorschoten had laten vermanen tot beterschap. Intussohen was hij echter „sonder Dieu te segghen" van Voorschoten wegge trokken naar Bergen op Zoom. Men had nog een tweede grief tegen hem, n.L dat hij „De lidtmaten, wonende tot Leyden, tot hem ghetrocken hadde tot Voorschoten ten nachtmale te corn- men.55). De volgende predikanten te Voorschoten waren Wilhelmus Vinck, in 1585 beroepen van Noordeloos en in 1589 vertrokken naar Katwijk; Reynier Regnerus Reginaldus Donteclock, sedert 1590 gewezen predikant te Delft, kwam in 1591 naar Voorschoten en ging in 1592 naar Den BrieL Zyn opvol- z van P. van Rootzelaar en A. van Eg mond Dirk Hubertus z. van D. J. Hout- hoff en B. W. Straathof. Overleden: Jacob Verkoren 78 j. Chr. A. Hagen 72 j. (overl. te Leiden) Cornelis K. van Delft 11 mnd. J. L. Schrijvers 74 j. (overl. te Leiden) A. A. Brugmans geb. van Eijnatten 44 j. (overl. te Leiden). Ondertrouwd: W. G. Verberg 23 j. en A. Th. Schrijvers 22 j. A. Kromhout 22 j. en L. M. van Klaveren 22 j. rijnsburg Bloemenhandel. Door de weeromstan digheden lijden de bollentrekers groote schade. De exploitatie is veel duurder dan normaal het geval is, aangezien de kassen alleen bet hard stoken op een redelijke temperatuur- te houden zijn. De straathan del is door de vorst gehandicapt en export is er niet. De prijzen zijn daardoor zeer laag en de aanvoer is vrij groot. Een groote massa bloemen draaide dezer dagen door Het heeft weinig zin een reeks van soorten tulpen op te noemen aangezien de prijs va rieert voor alle soorten van 10 ct., den mi nimumprijs, tot 14 cent per dozijn. Som mige extra partijen kunnen het sopis tot 15 a 17 ct. brengen. Dat is voor alles ver liesgevend. Hyacinthen gaan voor 1.—, den min.prijs, tot hoogstens 4.per 100 hetgeen ook veel te laag is. Met Narcissen gaat het iets beter. De noteering hiervoor is van 7 tot 14 ct. per dozijn. De trekkers maken een moeilijken tijd door. ger was Everhardus Bommelius. 56). Blijkens een blauwe hardsteenen plaat boven de ingangsdeur (binnen) der kerk, werd het gebouw in de vorige eeuw her bouwd. 57). Er staat n.1. in gegrift: „De herbouwing dezer kerk is te danken aan een gift van mej. M. J. H. Kuys." Deze mej. Kuys werd in 1811 te Hoorn geboren en overleed in 1883. Aan de rechterzij die der oude kerk stond weleer een kapel, waarin de heeren van Voorschoten, Wassenaer van Duivenvoorde begraven werden. 58). Na de slooping dezer kapel werd deze ruimte, afgesloten door een poort, begraaf plaats voor de leden van dit adellijk ge slacht. 59). In de oude m iddieleeuiwtsche kerk waren eenige vicarieën gesticht: De reeds ge noemde op het Sint Laurentiusaltaar; ver der een op het H. Kruisaltaar, waarvan de eerste ons bekende vicaris in 1440 werd aangesteld, nl. een zekere Jacobus; een vi- carie op het Mariaaltaar met in 1405 als vicaris Wouter van Hoorn; een St. Nico- laas vicarie, met im 1405 Nicolaus van Uit- gheest als vicaris. 60). Deze laatste vicarie was gefundeerd in de Sint Nioolaaakapel. Daarenboven bezat de kerk van Voor schoten vier kapellen, en wel de Mariaka pel in Wils veen met het miraculeuze O. L. Vrouwebeeld, een middeleeuwsche bede vaartsplaats. Verder een kapel ter eene van Sint Nicolaas tusschen Voorschoten en Leidien, bij de St. Nicolaasburg ter hoogte van de tegenwoordige Zilverfa- briek. Dan de Sint Agatha kapel bij Schaken- bosch, nu het kerkhof van de parochie Leidschendam. De vierde 1 apel ter eere van O. L. Vrouw en St Regenfridis stond te Veur aan de Damstraat 61). In oneigenlijken zin werd de parochie kerk van Voorschoten daarom een moeder kerk genoemd, omdat bij het toenemen van haar aantal parochianen, kapellen zijn gesticht, als uit de oude kerk voortgespro ten. Vandaar ook dat de toren der pa rochie prijkte met vier kleine torentjes naast de spits. Over de kapel in Wilsveen werd reeds geschreven in de geschiedenis van Noot dorp en Stompwijk. De Sint AgathakapeL Hierover lezen wij bij Van Heussen: „deze kapel strekte zich tot Schakemboisch toe, en ze had zelfs een bosohje in Schakenbosch en eenig landi, diat binnen Schakenbosch lag." Waarschijnlijk vernield en afgebroken in den Reformatietijid, bleef de plaats, een kleine verhevenheid, waar de kapel had gestaan, den naam van Sint Aagte-bergje behouden. Langen tijd, tot zelfs in het begin der vorige eeuw bleef deze plaats nog een soort bedevaartsplaats waarheen uit Schie dam, Delft enz. 's nacht kleine groepjes biddende pelgrims optrokken. 62). Het bergje met zijn landerijen kwam reeds spoedig wederom in katholieke han den. In 1760 viel het als erfdeel toe aan een zekeren Hannes Mooyman, uit den boedel van Petronella Pluyim, weduwe van Courte Jansz. Lunenburg. In 1795 werd het bergje tot gemeente lijke begraafplaats bestemd en ingericht; heel opmerkelijk evenwel werd het alleen door de katholieken als begraafplaats ge kozen. Inmiddels bleef het tot 1800 in eigendom toebehooren aan de familie Mooyman. Eerst in dat jaar werd het eigendomsrecht aan de burgelijike gemeente van Veur af gestaan, onder voorwaarde, dat het hak hout eigendom zou blijven van den ver- kooper en zijn nakomelingen en dat de ge meente jaarlijks tien gulden zou betalen. Het beheer van het bergje kwam toen aan eenige katholieke leden van het bur gerlijk bestuur, nL Pieter Boonekamp, Pieter van den Bosch, Willem van Veen, Frans Bole en Frans Tennissen. Jaarlijks dieden zij aan burgemeester en wethouders verantwoording van hun beheer. Dit duur- sassenheim Hanze. Voor een jaarvergadering was de opkomst slechts matig te noemen, toen voorzitter Krom met een nieuwjaarsrede de vergadering van de Hanze opende jn Café „De Oude Post". De heer Lascaris las het uitvoerige jaarverslag voor, getui gende van de groote activiteit van het be stuur. Het ledental wasper 31 Dec. 1.1. 53. Er werden 8 bestuursvergaderingen gehouden. De penningmeester deelde me de, dat er per einde 1939 80.06 in kas was. De heeren Hendriksen en Scholten heb ben de boeken nagezien, in orde bevonden en werden in hun ambt bevestigd voor 1940. Bestuursverkiezing. De heer Th. Reeuwijk, een der oprichters, heeft 25 jaar in het bestuur zitting gehaa en vond het welletjes! Hij werd benoemd tot eere-be- stuurslid. Op 4 Februari a.s. zal hij offi cieel gehuldigd werden. In zijn plaats werd de heer W. Noordermeer achter de groene tafel gezet. De heer Turk werd herkozen. De begrooting voor 1940 werd vastgesteld. 520.aan beide zijden waren de eind cijfers. De heer J. N. Verkley bracht verslag uit over het Santosfonds. De bloempjesdag en de collecten aan de zaal hebben in 1939 to taal ƒ62.69 opgebracht Buitengewoon is dit bedrag nu juist niet. Besloten werd dat men per 31 Januari a.s. gezamenlijk, met vrouwen en nochters en zonen naar Noordwijkerhout zal gaan. Daar zal een Cultureele Hanzedag en De dierdie kapel toegewijd aan Simt Ni colaas, genoot, evenals de St. AgathakapeL in die 17e eeu,w toen er nog slechts puin- hoopen van waren overgebleven, die be langstelling dier katholieken, die er pel- grimsgewijze bleven komen. 63). De vierde bijkapel van Voorschoten tem slotte was de Veur kapel, waarin eveneens een vicarie was gevestigd ter eere van St. Reynoldus. 64). Ala rectoren van deze kapel rijn er slechts twee ons bekend, nl. in 1405 Huber tus van Scouiwem en in 1419 Folkert Dirks- zoon, In de Veurkapel werd later door Otto, heer van Veur een tweede vicarie gastioht ter eere der H. Maagd. Dit gebeurde om streeks het jaar 1526. Tot vicaris wend aan- ges beid Everhardus Vloewyck. 65). 52) Scheltus, P.: Kerk. Placaatboeik, cö. n, bi. 194. 53) Ned. Arah. Kerkgesdh.: dL XXVLH, bl. 251. 54) Reitsma, Dr. J. en Veen, Dr. S. D. van: Acta der Synoden, dl. bL 268. 55) O. c.: dl H, bL 286. 56) Ned. Arch. Kerkgesdh.: dL XXVIII, bl. 251. 57) Obreen, H. G. A.: Uit de Kerk te Voorschoten (Wapenheraut jrg. 3 (1899), bl. 234. 58) Kerk. Hist, en Outh. van Rijnland, bl. 895. 59) Aa, A. J. v. <L: O. c.: dl. XI, bL 85L 60) Holtkamp, C. P. M.: O. c., pag. 112— 116. 61) Joosting, Mr. J. G. C. en Muller, Mn S.: O. c., dL II, bL 278—279. 62) Bijdr. v. HaarL: dL II, bL 67 e.v. 63) ld.: dl. XLVI, bl. 259. 64) Holtkamp, C. P. M.: O. c., pag. 116. 65) Heeringa, Dr. K.: O. c., dL II, bL 95. -avond worden aangeboden door het H.B. van de Hanze in ons Bisdom in overleg met de Gewestelijke R.K. Middenstandsfe deratie. Geheel gratis. Niemand mag ont breken. Bij de rondvraag werd gevraagd, waarom aan Sikkens' Fabrieken vergun ning tot het bouwen van woningen was geweigerd. Dit zal onderzocht worden. Da verdere rondvraag leverde niets voor da krant op. Geboren: Nellie Francina, d. van J. Dorrepaal en van W. Nieuwenhoven Jan, z. van J. Faas en van M. Riethoven Huberta Petronella Johanna, d. van P. van der Burg en van P. J. Prins. Ondertrouw: B. P. van der Aart, 32 jaar en J. M. de Groot, 23 jaar. Overleden: N. Balkenende, 84 jaar, echtg. van K. M. de Hoog J. Hooger- vort, 71 jaar, echtg. van M. v. Seggelen J. Th. Homan, 65 jaar, echtg. van J. W. v. d. Voort R. Houweling, 74 jaar, wedr. van P. Schoenmakers. Ingekomen: J. C. Faber van Utrecht - P. C. Rijkse van Zoetermeer - M. Have naar van Voorhout P. Swager van Voor schoten C. J. A. Schmidt en gezin van Leiden. V ertrokken: H. A. van der Slot naar Dordrecht M. M. Kortekaas naar Til burg. St. Josephsgezellcn. Zondag 21 Januari na de Hoogmis en na het Lof bijeenkomst. Te 12 uur Paladijnen vergadering. Dinsdag 23 Januari te 7.30 uur Maria-Congrègatie, daarna bijeenkomst Woensdag-, Donder dag- en Vrijdagavond om 7 uur triduum voor de mannelijke jeugd. Zaterdag 27 Januari na het Lof bijeen komst. K. J. M. V. Maandag 22 Januari: Ont wikkelingsavond. Inleider notaris A. Loh- man, onderwerp „Hypotheken". Dinsdag 23 Januari te 7.30 uur Maria-Congregatie en Vrijdag 26 Januari: Societeitsavond. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond triduum voor de mannelijke jeugd door Pater Hillen, S.M.M. Anto op het ijs gegleden. Gisteren Is een bestelauto uit Rotterdam en bestuurd door den 46-jarige chauffeur H. L. nabij de Wijkerbrug van den Westvlietweg af gegleden en op het ijs van de Vliet terecht gekomen. Gelukkig bleek het ijs sterk ge noeg te zijn, zoodat de wagen niet in het water terecht kwam. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Door een kraan wagen van de firma v. d. Berg uit Voorburg is de auto wederom op den weg gebracht lisse Loop der bevolking. De bevolking der gemeente heeft in den loop van het jaar 1939 het navolgende verloop gehad: Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking dezer gemeente uit 4895 man nen, 4730 vrouwen, totaal 9625. Dit aantal is vermeerderd door vestiging met 240 mannen, 323 vrouwen, totaal 563, en door geboorten 124 mannen, 146 vrouwen, to taal 833. Het bevolkingsaantal dient ver minderd te worden door vertrek met 277 mannen, 317 vrouwen, totaal 594 en door overlijden met 36 mannen, 36 vrouwen, to taal 72. De totale vermindering is derhalve 313 mannen, 353 vrouwen, totaal 666. Het bevolkingsaantal is dus toegenomen met 5|^mannen, 116 vrouwen, totaal 167, zoodat de bevolking der gemeente Lisse op 31 December 1939 bedroeg 4946 man nen, 4846 vrouwen, totaal 9792. Het aantal huwelijken bedroeg in 1939 86. terwijl er 1 echtscheiding werd inge schreven. Geboren: Anneke Woutrienna d. van K Hobo en H. Groenenberg. Jocab z. J Kingma en M. J. de Kooker. Cornelia Elizabeth d. van J. Groeneveld en B. van der Schaaf. Ondertrouwd: Paulus Johannes Kapteijn 24 j. te Ter Aar met Arnolda Bliek 22 j. Getrouwd: A. de Graaf te Haarlem mermeer met B. Rhijnsburger. F. Ha- zelhoff te Emmen met M. J. Tijsen. J. R. Dofferhof met P. J Hogenes. Gevestigd: J. Janson uit Haarlem mermeer. Th. Vlaar uit Haarlemmer meer. W. A. Vis uit Hillegom. M. W. van Steijn uit Hillegom. C. M. van der oegstgeest Vastenavondbal. De kaartverkoop voor het groot vastenavondbal op 28 Jan. a.s. vangt morgen aan tusschen 1012.30 uur in het St. Willibrordusgebouw. Allen, die dezen gezelligen avond willen meemaken, worden beleefd verzocht van deze gelegenheid tot kaartverkoop zooveel mogelijk gebruik te willen maken, omdat alle kaarten op naam moeten worden ge steld. Het bestuur rekent er op, dat de kaart verkoop een even vlot verloop zal hebben als het vorige jaar en kan de verzekering geven, dat het weer een echte carnavals avond zal worden. Gevestigd: D. Oliemans van Haar lem W. L. Groeneveld van Leiden W. F. Jung van Leiden I. Knorringa van Uithuizen D. Brand van Soest P. H. de Bres van Leiden H. Broek van Lei- dx H. H. Klösges van Amsterdam P. van den Berg van Maartensdijk (U.) A. Doornik van Leiden R. Stam van Leiden J. J. Wessendorp van Leiden G. van Marie van Leiden W. A. Slicher van de Bilt (U.) H. M. Holsbergen van Tjokjo- toeloeng N. I. J. C. Koning van Hof- stade C. M. van der Meer van Wassenaar L. L Schouten van den Haag P. Ver meulen van Amsterdam H. J. K. Kolstee van den Haag R. S. van Dam van War mond W. Hendriks van Leiden A. C. van Haastrecht van Alkemade B. C. F. Sluijterman van Leiden M. van Meerten van Arnhem L. Waasdorp van Voorscho ten M. Brand van Oss A. van Sluijs van Zeist E. C. Overvliet van Middel- harnis M. M. Heijns van Ter Aar J. C. van de Gevel van Leiden C. Tutein Nolthenius van Renkum M. H. Alvers van Voorburg M. W. S. Smulders geb. Lutz van Nijmegen B. Brunsting van Rijnsburg H. Nieboer van de Bilt (U.) C. M. Brouwer van Utrecht L. K. de Bres geb. Boon van Haarlem. Vertrokken: E. A. M. Franse naar Leiden H. M. Verkerk naar Wassenaar J. M. de Bruijn naar Utrecht N. van der Stelt naar Rotterdam F. Wallbrink naar Amsterdam D. van der Pols naar IJsselmonde J. C. Sollie naar Leiden R. Kofman naar Maastricht J. J. de Boer naar Velsen A. Zandijk naar Bredam J. J. H. Pommee naar Haarlem M. F. de Keuning naar Leiden F. Verdoorn naar Noord-Amerika N. M. Muller naar Haar lem W. A. Guldemond naar Leiden M. P. Bavelaar naar Rijnsburg C. Jonk man naar Haarlemmermeer A. A. Hoen derdos naar Groesbeek A. C. Thomee naar Arnhem A. Zujjderduijn geb. van Egmond naar Katwijk Ranibinti Sanioen naar Batavia N. I. C. G. van Leijden naar Woubrugge N. van Egmond naar Rot terdam M. C. C. Brooshooft naar Bata via N. I. Th. J. H. van der Hoorn naar Papendrecht I. G. J. Smelt naar Leiden Ifc A. van Woudenberg naar Voorschoten A. H. Wassenaar naar Leiden. Geboren: Nicolette Hermine d. van N. Verhoeven en A. A. Augustinus Pieter

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6