Laatste berichten MARKTBERICHTEN ZAT^'MG 20 JANUARI 1940 Dg i cincrwc rntl"M\T EEPSTF BUD - PAG. 3 Bioscopen Luxor, ROBERT KOCH. Deze week draait in Luxor als première voor Leiden de meesterlijke film „Robert Koch'de strijder tegen de dood, waarin Emil Jannings en Werner Kraus de hoofd rollen vervullen. Jannings heeft het leeuwenaandeel als Robert Koch, Krauss levert een uiterst fij nen professor Virchow, den beroemden te genstander van den grooteren Koch. Voor wie het niet weet, zij geopenbaard, dat Ro bert Koch met een vrije vergelijking de Duitsche Pasteur kan genoemd worden. Als eenvoudig dokter op het platteland zoekt hij naar den verwekker van de ver schrikkelijk verbreide tuberculose, weswe ge hij door zijn collega's de bacillenjager wordt genoemd. Samen met zijn assistent en een verplèegster werkt hij zenuwsloo- pend veel, in de stellige zekerheid, dat hij op den goeden weg is. De geleerde wereld stoort zich weinig aan hem en de invloed rijke professor Virchow, die de officieele alweter is, weet nauwelijks van zijn be staan af. Maar Koch vindt den bacil en gaat hem te lijf met alle hardnekkigheid, waarover hij beschikt. Zijn vrouw voelt zich verwaarloosd en had liever een rijke practijk gezien dan een ondankbare we tenschapsbeoefening. Het loopt nog al hoog tusschen Koch en zijn wederhelft, tot het oogenblik komt, dat de dokter naar Berlijn wordt geroepen en een kliniek tot zijn be schikking krijgt. Nog altijd echter bestrijdt Virchow hem, ook als Koch zijn theorie heeft waargemaakt. Maar tenslotte erkent Virchow in hem den meerdere en hij doet het ridderlijk. Het oogenblik is dan geko men, dat Koch in een huldigingsbijeen komst de jeugd aanmoedigt om hard te werken. Hier eindigt de film, die uiteraard vraagt om een vergelijking met de Amerikaan- sche film over Louis Pasteur b.v. (overi gens door den Duitscher William Dieterle gemaakt). Deze vergelijking valt niet uit in het nadeel van Steinhoff. Het moge waar zijn, dat Louis Pasteur als film een zelfstandiger taal spreekt, zij is ook opper vlakkiger en bepaalt zich tot een schets matige vertelling van Pasteurs leven. De film over Koch echter verdiept zich in den strijd van den geleerde, in de fana tieke achtervolging van de microbe en slechts aan het einde wordt iets van een glans merkbaar, die Koch's leven tenslotte in het openbaar omgeven heeft. Steinhoff zocht hierbij niet naar een zoo gaaf moge lijke filmexpressie en het is de vraag of hij die zou hebben gevonden maar hij beschikt over een paar acteurs, die niet minder dan formidabel zijn. Emil Jannings heeft zich nog nooit zoo beheerscht getoond en het lijkt wel of hij ditmaal geen seconde aan zijn reputatie heeft gedacht en eenvoudig in de huid van Robert Koch is gekropen om dezen groo- ten man eer te bewijzen. Hij is de dienaar bij uitnemendheid en wekt dan ook de grootste sympathie, die men een filmspe ler geven kan. Naast hem verschijnt de su perieure figuur van Werner Krauss, van huis uit een fijner en veelzijdiger speler dan Jannings, hier, als Virchow, een bril- lant vertolker van een karakter, dat bij de eerste meters film sterk geteekend staat. Om deze twee, maar vooral om Jannings is de film ongewoon boeiend. Voor de pauze wordt de alleszins vroo- lijke comedie vertoond „Onverwacht Va der", met Donald Briggs, Dorothy Arnold en Mischa Auer, een zeer grappige film, waarom men eens hartelijk lachen kan. Het Luxor-nieuws geeft een goed overzicht van het oorlogsterrein. Bijeen dus een goed en belangrijk programma. Rex. WIE IS DE VADER? Het Rex-theater draait deze week het geheele programma, dat vorige week in Trianon werd vertoond. Wie dus nog wil genieten van de geestige film „Wie is de vader" en van de uitstekende rolprent „Vijf kwamen terug" kan dus deze week terecht in de bioscoop in de Haarlemmer straat. Casino DE PASSAGIER, DIE VERDWEEN. In Casino worden deze week twee mooie films vertoond, rijk aan inhoud, boeiend door opzet en afwikkeling en met prachtig spel. De eerste film „Oceaanvlucht" is ge wijd aan de bekende retourvlucht van Dick Merril naar Engeland. Deze film geeft origineele opnamen te zien van moeilijke vluchten in storm, onweer en regen, waar in de piloot de grootste moeite heeft om •zijn toestel behouden op de plaats van be stemming te brengen. Een goede rolbezetting, en zeer goed spel maken hiervan een rolprent, die zelfs de meest eischenden bioscoopbezoeker zal kunnen bevredigen. Deze film vormt tevens een geschikte aanloop tot de hoofdfilm „De passagier, die verdween", welke na de pauze vertoond wordt. Het is het verhaal van een gentle men-oplichter, die er meer namen op na houdt. In zijn villa in Brazilië leert hij, als de heer Miller, een lief, eenvoudig meisje kennen, dat echter niet op zijn liefdesver klaringen ingaat, omdat zij verliefd is met een vliegenier. De financieele positie van deze laatste noopt het jonge paar het hu welijk voorloopig uit te stellen. De heer Miller wil echter het jonge paar „helpen" en geeft den vliegenier een introductie mee voor zijn vriend Mylius in Parijs. Deze Mylius is dezelfde als den heer Miller en is in Parijs bekend onder den naam van den „groenen keizer". Om zich van zyn jeugdige rivaal te ont doen, geeft hij hem een betrekking als par ticulier vlieger en op een tocht naar Lon den, zijn zij genoodzaakt een noodlanding te maken, aan de Fransche kust, waarbij Mylius op onverklaarbare manier ver dwijnt. Hij heeft deze verdwijning zoo handig opgezet, dat het justitioneel onder zoek moet uitwijzen, dat de jonge vliege nier hem vermoord heeft. De piloot moet in Londen, waar de ver missing van den bankier geconstateerd werd, terecht staan en wordt veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zijn verloof de, die hevig Jeleurgesteld in Brazilië is achtergebleven, trouwt een jaar later met Miller alias Mylius. Na zijn straf te heb ben uitgezeten, komt de piloot Mylius op het spoor en doodt hem tijdens een ge vecht. Weer komt de vliegenier voor het ge recht, ditmaal beschuldigd van moord op iemand, die voor de wet niet bestaat en voor wien hij reeds drie jaar onschuldig geboet heeft. Is hij schuldig? Het slot geeft de blijde oplossing. Vooraf gaan twee uitgebreide en inte ressante journaals, waarin o.a. worden vertoond oorlogsbedrijvigheid in Finland en het bouwen van oorlogsvliegtuigen aan den loopenden band in Frankrijk. Agenda INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 8.159.15 uur bi bliotheek. Beutrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reiaevoort; Zondag: C. v. d. Meel, P. Reizevoort en A. Gieske; Maan dag: A. de Gunst en A. Verhoogt; Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag: W. v. d. Holst en D. Devilé. Zaterdag: G. Bo:t en S. v. d. Aar. Zondag: 21 Januari Sterfdag van onzen onvergetelij'ken Gezel- lenvader G. Kemperman; laten alle leden voor zijne zielerust communiceeren. De zaal is geopend van 12.302.30 uur en van 710.15 uur; van 8.459.45 uur verplichte bijeenkomst; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur Bibliotheek. Van 12 uur zitting Spaarkas St. Joseph, welke wordt waargenomen door den heer W. A. Kohlbeok, tevens rente bijschrijven. 8.30 uur Prijsbiljarten. Bij het sluiten van den Aanbiddingsdag in de St. Petrus- kerk zullen aan de Processie deelnemen: G. Bot, C. Goddijn, K. v. Polantn, L. Wit- senburg en W. Boogers. Maandag: Bij eenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8 uur Biljart- en Tafeltenniscluib. De verplichte vergadering voor de oudere ge zellen vervalt, wegens de Missie-film met spreker Rector Drost. Dinsdag: 8.45 Ver plichte Vergadering voor alle gezellen. Trouwe opkomst verzooht. Woensdag: 8.30 uur Tooneelcluib Adolf Kolping en Re petitie Liederentafel Sebastan Schaffer. Donderdag: 810.15 urn. bijeenkomst voor de gezellen. 8.30 uur Schaakclub „De Raadsheer" Van 89 uur plaatsbespre ken in de Bestuurskamer a 20 ets p. plaats. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekge- aelischap „Frans Schwietzer." Van 89 uur Plaatsbespreken a 20 ets. per plaats. Zaterdag: is de zaal gesloten; ook geen bibliotheek. Mededeelingen: Zondag 28 Januari des morgens te half zeven in de St. Lode wij ks- kerk Gezongen H. Mis, waaronder plechti ge algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen lied van Lof en Dank, waarna in het gezellenbuis gemeenschap pelijk ontbijt waarbij wordt gezongen Het Vlaggelied. Kaarten voor het avondfeest zijn verkrijgbaar a 40 cents Rapenburg en de verdere bekende adressen. NED. R.. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. AREIDERS- BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Ge mengde Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6). Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur (Kantoor) Kantoor Bouwvakarbeidersbond (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur Dinsdag: Rechtskun dig Adviesbureau voor de leden van de Af deeling Leiden en Omstreken, Kantoor Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 8.308.00 uur Ledenvergadering R. K. Groentenhandelaren 8 uur Woensdag: „De Poedelaars", 8 uur. (Zaal 9) Kaar ten halen voor de Propaganda-feestavond op het Kantoor, nam. 7.309.00 uur Don derdag: Kaarten halen voor de Propagan da-feestavond op het Kantoor, namè 7.30 —9.00 uur Vrijdag: Kaarten halen voor de Propaganda-feestavond op het Kantoor nam. 7.309.00 uur. Zaterdag: Spaar bank op het Kantoor 78 uur Bibliotheek 78 uur (Zaal 5). ST. ODO-KOORKNAPEN. Maandag: half zes: Jongere en Oudere Aspiranten kwart over acht: geeft de Sehola een Uitvoering in het Sint Antonius- Clubhuis behalve onze zang een span nende film. Kwart over acht aantreden Dinsdag: zes uur: Schola repetitie Don derdag: zes uur: Schola repetitie Vrij dag: zes uur: Crescendogroep Hallo boys! De Schola denkt aan Maandagavond. We hebben eerst film dan Pauze gevolgd door een programma leuke liedjes.een reuzeavond dus! Ja, hoe bestaat 't! De jon gens van de Crescendogroep en de Aspiran- tenafdeelingen zijn nu al begonnen aan de Ouderavond, die we na Paschen hou den. Je zult zien, hoe gauw dat al is, want Paschen valt dit jaar heel vroeg, dus je best doen, hoor! O-Kee! Voor het volgen de nummer van de St. Odo-Klok, dat 1 Fe- Lruari verschijnt, heb ik weer eens een Prijsvraag opgeduikeld'reuze-spannend weer en moord-prijzen. Je valt er van cndersteboven gewoon. Dus.... reken al- /ast op die fabelachtige Prijsvraag in ons nieuwe nummer van de St. Odo-Klok! Goed zoo! Verder geen nieuws! Tot kijks dan maar weer! Hallo! Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERP. ST. FRANCISCUS- LIEFDEWERK. Zondag: 9 uur: Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en recreatie. 6 uur: Lof, waarna recreatie. 7.30 uur: Ge zellen-installatie Franciscusvrienden. Maandag: 6.45 uur: Franciscusvrienden I. 8 30 uur: Gezellen. Dinsdag 6.30 uur: Sloyd I en n. 8 uur: Gymnastiek voor de schoolvrije jeugd. Woensdag: 6.45 uur Franciscusvrienden II. 8.15 uur: Gods dienstonderricht, waarna recreatie, voor de schoolvrenije jongens. 8.35 uur: Gezel len. Donderdag: 8.30 uur: Gezellen. Vrijdag: 6.45 uur: Sloyd IH en IV. Za terdag: 7 uur: Franciscusridders. 8 uur Tooneelclub. KRUISVAART. Cohort „Aeternus Pater". Burcht: St. Antonius Clubhuls. Dinsdag 7.30 uur: Wihibrordus- en Boni- faciusban Woensdag 7.30 uur Paschalis- en Servatiusban Donderdag: 6 uur Aspi- rantenban Vrijdag, 7.30 uur Tarcius- en Franciscusban. Cohort „St. Pancras." Burcht: Anna Panlownastraat. Zondag, 4 uur: Tarcisius- en Canisiusban; Maandag 7 uur: gedialogeerde H. Mis 8 uur W. Doyleban 8 uur Kruisvaart- kring Dinsda 8 uur: Roode Vendel Zaterdag 67 uur: afrekenen 3 cents fonds. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Dinsdag: 6 uur Sleutelkoor 8 uur St. Slephanusban Woensdag: 8 uur Kard. v. Faulhaber 8 uur St. Aloysiusban Donderdag 8 uur: Tooneelrepetitie Vrij dag 6 uur Sleutelkoor 8 uur Jonge Wacht bladen afhalen Zaterdag 7 uur: K. J. C. Mis 4.45 uur St. Lode wij ksban. OEGSTGEEST. Cohort „St. Bernardos". Burcht: R. K. School. Zondag: Elisabethpenning, Tareisiusban -- 11 uur: Tooneel,- Tarsiciusban (allen present) 12 uur: 2e bedrijf, J. van Beek en J. Juffermans Maandag: 7 uur: In spectie door de Districtsleiding. Allen op tijd present in uniform Dinsdag: 6.45 8.00 uur: Handenarbbeid groep A 8.00 —9.00 uur handenarbeid groep B. DieUst- ban: Michaël Proban. Verder deze week geen bans. WARMOND. Zondag geen club of ringverband. Woensdag 7 30 uur Mgr. Aengenent-, Mi chaël- en Tarcisius-ban. Zaterdag 7.30 uur Willibrord- en Jèroen- ban. Jongens, zooals je weet: 1825 Januari Internationale bidweek. Door ons gemeen schappelijk gebed vragen wij van God te verkrijgen de eenheid der Kerk. Jongens, bidt dan allen eens in die week voor de eenheid der Kerk, bidt eiken dag een klein gebed. Gaat eens naar de H. Mis, draagt eens uw H. Communie daar voor op. Denk aan de missiekistjes. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Maandag: 6.458.15 uur Gemma Galjani- groep 7.008.30 uur Lidwinagroep 7.309.00 uur Marg. Sinclair groep 8.15 9.45 uur „Maria"-groep Dinsdag 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie Don derdag: 7.30 uur Tooneel 8.30 uur Cae- cilia groep Vrijdag: 7.00—8.30 uur The- resia-groep 7.008.30 uur Agnes-groep. Aanmelden van nieuwe leden op de Club-avonden. Propaganda-filmavond „Natuurgenot," Onder auspiciën van het „Leidsch Volks huis" hield „Natuurgenot" afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen een propaganda-filmavond in de zaal van het Volktouis. De heer J. M. Lo- dewijks, biol. drs. te Den Haag hield een voordracht getiteld: „Schoonheid van vorm en beweging der tropische vissohen". Spr. eindigde met de opwekking om, in dien men moeilijkheden heeft bij het in richten of onderhoud van een aquarium, zich te wenden tot „Natuurgenot" Secre tariaat Vliet 17a. Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g. 2432 Firma G. Hoek, Kat wijk aan Zee, Voorstraat 17. Banketbak kerij. Wijz. handelsn. in: Banketbakkerij K. J. Bron. Door de politie is aangehouden en !n ar rest gesteld de 38-jarige schippersknecht P S., verdacht van diefstal subsidiair he ling van een partij thee. Op den aange houdene werd een kleine hoeveelheid thee aangetroffen. Over de herkomst daarvan verklaarde hij van een onbekenden «chip- per een partij van ongeveer 300 K.G. thee te hebben gekocht, welke hij daarna weer verkocht zou hebben. De politie vermoedt, dat deze thee van diefstal afkomstig is en verozekt degene, die deze vermist, zich aan het bureau te melden. Binnenland INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING 1940. De Regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de hierna vermelde ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lijven op de daarbij aan gegeven datums. Onder de op te roepen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersopleiding en voor opleiding tot onderofficier-administrateur. De dienstplichtigen van de lichting 1940, ingedeeld by het 1ste en 2de regiment hu zaren en bestemd voor paardenverzorger en -oppasser by de Koninlijke Militaire Academie of Rijschool, eerste ploeg, wor den nader toegewezen aan het 2de regi ment wielryders. Hun inlijving zal, zooals hierna is vermeld, geschieden op 15 April 1940. Dienstplichtigen van de hierna vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwin nerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid dan wel uitstel van eerste Oefe dienstplichtigen zyn niet begrep enzy, die doen. Voor zoover de inlijving in Februari a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden ge daan bij den burgemeester. Geldt het uit stel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den Minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den bur gemeester. Is de reden van het verzoek ge legen in studiebelangen, dan moet een ver klaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uit stel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Opkomst op 12 Februari 1946. Luchtvaartregimenten, eerste ploeg: 3de en 4de regiment huzaren, voor zoo ver betreft de paardenverzorgers en -op passers bij de Koninklijk Militaire Acade mie of Rijschool, eerste ploeg; 4de regiment huzaren, voor zoover be treft de paardenverzorgers bij het Remon tedepot, eerste ploeg; Opkomst op 14 April 1940. 2de regiment wielrijders; lste regiment huzaren (geen paarden- oppassers en verzorgers); lste, 2de, 3de en 4de regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers en oppasseers bij de Koninklijke Militaire Academie of Rijschool, tweede ploeg. Opkomst op 6 Mei 1940. 2de regiment genietroepen (verbindings troepen), eerste ploeg; 3de regiment genietroepen (verlichtings troepen), eerste ploeg; korps pontonniers en torpedisten (pon tonniers en torpedisten), eerste ploeg; 4de regiment huzaren, voor zoover be treft de paardenverzorgers bij he't remonte- depot, tweede ploeg; lste en 2de regiment huzaren-motor rijder. Opkomst op 3 Juni 1940. Luchtvaartregimenten, tweede ploeg; Compagnie intendancetroepen, derde ploeg; lste regiment genietroepen (pioniers), eerste ploeg. Opkomst op 17 Juni 1940. lste regiment luchtdoelartillerie, derde ploeg; regiment kustartillerie, tweede ploeg. BEGRAFENIS PROF. DR. P. V. SORMANI Vanochtend is in de universiteitskerk Sint Augustinus te Nijmegen de plechtige uitvaartdienst gehouden voor wijlen prof. dr. P. V. Sormani, oud-buitengewoon hoog leeraar aan de R.K. Universiteit. De Heilige Mis werd opgedragen door prof, dr. D. Franses O.F.M., met assisten tie. De plechtigheid werd bijgewoond door vele professoren, onder wie de rector-mag- nificus, prof. mag. dr. G. Kreling O.P. en door tal van studenten. Voorts werden op gemerkt de senaat van het Nijmeegsche Studentencorps, de moderator, dr. mr. R. Regout S.J, en curatoren, rector, leeraren en oud-leeraren van het stedelijk gymna sium, waarvan de overledene vele jaren rector is geweest. De absoute werd verricht door prof. dr. D. Franses. Het stoffelijk overschot werd begraven op het kerkhof aan den Daalscheweg te Nijmegen. Ook hier werd van veel belang stelling blijk gegeven uit talrijke kringen. Een zoon van den overledene dankte voor de eer zijn vader bewezen. Om negen uur in den morgen heeft de senaar der R.K. Universiteit een rouw dienst gehouden. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND? De regeeringspersdienst meldt: Gisteravond zijn opnieuw op groote hoogte vreemde vliegtuigen over het noord oostelijk deel van ons land gevlogen. Daar enkele aanwijzingen doen vermoeden, dat het Britsche vliegtuigen waren, is te Lon den opnieuw om opheldering gevraagd. MOTORPECH OP INDIë-ROUTE. Het vliegtuig „Emoe", dat Donderdag uit Batavia vertrokken was op de thuisreis naar Napels onder commando van gezag voerder Schot, heeft hedenmorgen een tusschenlanding moeten maken te Akayab (Britsch-Indië). Een der motoren werkte onregelmatig zoodat gezagvoerder Schot het niet raadzaam achtte de reis voort te zetten. Vandaag zal een tweede vliegtuig uit Batavia vertrekken, dat een reserve motor medeneemt. Dit vliegtuig zal in Akyab de passagiers en post van de „Emoe" overnemen en verder vervoeren tot Na pels. ONTSLAG AAN 150 ARBEIDERS. Aan honderdvijftig arbeiders in dienst van Van Leer's Walsbedrijf N.V. te IJmui- den, is ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met exportmoeilijkheden, waar door de directie genoodzaakt is, de produc tie in te krimpen. HAZZRSWOUDE Srhaatsestafette. Bij de gisteren ge houden estafette-wedstryd op schaatsen was de uitslag als volgt: le pr. A de Kort- D. v. Staveren. 2e pr. J. Raaphorst-G. v. Staveren. 3e pr. W. v. Wieringen-Jo. v. Vliet. 4e pr. L. Luite-H. Loomans. 5e pr. P. v. Elswijk-B. Schouten. Er waren 20 deelnemers. Bollenland HET FRANSCHE LEGERBERICnT. PARIJS, 20 Jan. (A.N.P.) Het Fran sche legerbericht van hedenochtend luidt: Levendige schermutselingen van verken- nings-elementen in het gebied van de Blies op Duitsch grondgebied. Een vijandelijk jachtvliegtuig is op 19 Januari binnen onze linies omlaag gescho ten. OPNIEUW SNEEUWSTORMEN ZUID-SLAVIë. BELGRADO, 20 Jan. (A. N. P.). Zuid- Slavië is opnieuw door sneeuwstormen ge teisterd. Nadat in het midden van deze week verscheidene steden van Montenegro tn Zuid-Slavië uit een isolement van drie dagen werden bevrijd, zijn thans in dit gebied wederom alle straten en wegen door meterhooge sneeuw bedekt Verscheidene 'reinen zitten nog vast in de sneeuw. Alle rivieren zyn dichtgevroren. Op de Adriatische Zee woedt een storm, welke een snelheid van 170 km. pep uur heeft. Het gthcele scheepvaartverkeer is gestaakt. Op vele plaatsen Is het niet mogelijk, de bevolking van voldoende brandstof te voor. zien, in Zagreb zyn derhalve de scholen ge- cloten. ALS HET WEER IN ZUID-SLAVIë OMSLAAT. BELGRADO, 20 Jan. (A.N.P.) Uit ver scheidene plaatsen in Zuid-Slavië wordt ge meld, dat menschen zijn doodgevroren. In talrijke steden en dorpen zijn verder de waterleidingen bevroren, zoo is bijvoor beeld in Kroatië de oude garnizoenstad Karlsbad zonder water. Het groote vraagstuk is evenwel, hoe deze geweldige sneeuw en ysmassa weg geruimd moet worden. Een plotseling om slaan van het weer zou een geweldige ramp kunnen veroorzaken. LEIDEN, 19 Jan. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 4.506.20, savoyekool 4.605.90, groenekool 2.704.70, boeren kool 69, prei 2533, kroten, gekookt J 6—8, uien 1.00—3.70, peen 5.40—8.20. spruiten 523, andijvie 3041, witlof 625, per 100 stuks: salade S 6.003.40, knolselyderie 1.505.60, per 100 bos: sel derie 6.5012.20. 19 Jan. Boter. Aanvoer 255 kg. Prij zen: prima fabrieksboter 1.70, prima boe- renboter 1.591.70 per kg. Handel matig. Turfmarkt van 15 tot en met 20 Jan.: Lange turf geen aanvoer, prijzen 910. UTRECHT, 20 Jan. Vee. Totaal aange voerd 1635 stuks vee, w. o. 650 runderen, st'eren 2833 cent per pond, handel kalm, onveranderde prijzen; 2e soort slachtkoeien 3436 cent en 3e soort 3033 cent per pond handel kalm, zelfde prijzen; vaarzen 140 —240, pinken 85145, melkkoeien 170 —270, kalfkoeien 180285, varekoeien 140200 per stuk, handel voor eerste roort redelijk, rest gedrukt, prijzen onver anderd; 35 magere kalveren f 4595 per stuk, handel gedrukt, prijzen niet lager; 450 nuchtere kalveren 812, handel rede- lyk, hoogere prijzen; 240 magere varkens en schrammei. resp. 2238 en 1422 *5 biggen 914 per stuk, handel kalm, onveranderde prijzen; 175 magere schapen f 1123, handel gedrukt, lagere prijzen. Kleinhandel: 250 kg. boter f 1.84 en !00 kg. kaas 6080 cent per kg.; 22.000 kippeneieren f 3.655.00 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 19 Januari. Eie- renveiling. Kippeneieren 3.804.20 per 100 stuks. Goudsche kaas 32 ct., Leidsche kaas 25 ct. per pond. KATWIJK a. d. RIJN, 19 Jan. Groenten- veiling. Per kist van 20 kg.: waschpeen 1.101.70, kroten 6070 cent, per 100 kg.: roodekool 3.605.20, gelekool 3.10 3.70, groenekool f 3.104 10, uien f 3.25 3.75, per kist van 6 kg.: andijvie 0.98 —1.00. LOOSDUINEN, 19 Jan. Groentenveiling. Salade le soort f 3.60 en 2e soort 1.80 per iOO krop; peen 812, selderie 6.809.40 on pieterselie 13.70 per 100 bos; prei 26 —35 per 100 kg.; stoofsla 40 cent per 6 kg.; boerenkool 4571 cent per 7 kg. RIJPWETERING, 18 Jan. Eierenveiling It. P. V. Aanvoer 2970 kippeneieren. Pry zen kippeneieren 3.804.50 en henneneieren 3.503.90 per 100 stuks, kaas 70 cent per kilogram. TER AAR, 19 Jan. Centrale Veiling. Spruitkool 1 14.9019.10, knolselderie 1.50 witlof 10.60—16.00. VINKE VEEN, 19 Jan. Groentenveiling. Witlof I 17—19.50, idem II 8.50—12.—, idem stek 5.— spruiten 21. lof 4000 kg. -, boerenkool 6.907.60, per 100 kg. Aanvoer wit- WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3