Burgerlijke Stand STADS NIEUWS AGENDA ZATERDAG 20 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 c Abonneny/nUprUa: voor Lelden 18 cent per week; 150 per kwartaal. Bfy onxe afenten iO cent per wo*k; f 160 per kwartaal Franco per po»t 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 AFNEMENDE VORST. De Bill seint: Verwachting: Matige tot kraohtige Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Zwaarbewolkt tot be trokken. Waarschijnlijk eenige sneeuw. Matige tot lichte vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: halfbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 8 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, matige N. O. wind, 10 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, matige N. N. O. wind, 12 gr. C. Groningen: betrokken, matige N. Ooste lijke wind 5 gr. C. Maastricht: sneeuw: zwakke N. N. O. wind 14 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. In de Oostzee zijn de barometers weer dalende onder invloed van een depressie over Roemenië, welke zioh in Noordelijke richting beweegt. Het hooge drukgebied van 1037 mbar over de Randstaten heeft 7'ch in intensiteit toenemend naar Finland verplaatst en de uitlooper, welke gisteren tot België reikte, trekt in Noord-Westelijke richting en ligt nu over de Noordzee. Tij dens den helderen nacht kwam in ons land plaatselijk zeer strenge vorst voor. De laagste temperatuur werd in Schiphol waargenomen n.l. 17 graden, de Bilt had als minimum 16.3 graden, hetgeen voor de maand Januari een record beteekent in de waarnemingsreeks in de Bilt, die tot 1897 teruggaat. Tengevolge van de toene mende wind, ging tegen den ochtend de temperatuur weer stygen. Ons land komt thans onder invloed van een krachtige Noord-Oostelijke luchtstrooming, over de Oostzee stormt het. De storing aan de kust van Spanje is verder Oostwaarts getrok ken en heeft zich vereenigd met de depres sie over Italië. Rome meldde nog zware regen. Aan de Westzijde van het hooge drukgebied van 1046 mbar over Groenland stroomen warme luchtmassa's Noordwaarts. In den nacht was bij heldere lucht de tem peratuur van Julianahaven (Zuidpunt Groenland) 3 graden boven nul. Tusschen IJsland en Noorwegen bevindt zich nog steeds een stationnair minimum, dat verder opvult. Op de Oceaan is de depressie-acti- v:teit nog zeer gering. LUCHTTEMPERATUUR 4.4 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS tA.X Van Zaterdagnamiddag 4.53 uur tot Zondagmorgen 7.27 uur; van Zondagnamid dag 4.55 uur tot Maandagmorgen 7.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 21 Jan. voorm. 11.25 uur; op Maandag 22 Januari voorm. 0.10 en nam. 12.35 uur. Maan op 1.13 uur Zondagmiddag. Maan onder 5.16 uur Maandagochtend. Maan op 2.07 uur Maandagmiddag. Maan onder 6.11 uur Dinsdagochtend. Stormwaarscbu wings dienst. Geseind van De Bilt te 10 uur aan de pos ten van Delfzijl tot Hoek van Holland: ..Weest op uw hoede". LEIDEN Geboren: Johanna Maria d. van C. L. v Meurs en M. Lancel Jacobus Vincen- tius z. van J. v. Zijp en M. E. Freeke Johanna Maria d. van F. Blaauw en K. Mus Gerda d. van L. v. Klaveren en M. E. v. Dissel Maria Cornelia d. van H. J. W. Verweij en H. M. Bronsgeest. Ondertrouwd: W. l'Ecluse wedn. 33 j. en J. Blansjaar jd. 30 j. Overleden: H. A. Bouman wed. van W. Eduard, 67 j. GEMEENTERAAD. Aan de agenda van den Gemeenteraad op Maandag a.s. zijn nog de volgende pun- ten toegevoegd: Voorstel tot het sluiten van nieuwe over eenkomsten met de gemeente Wassenaar betreffende de levering van gas en elec- triciteit aan die gemeente door de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. Voorstel inzake het verstrekken van warm voedsel aan behoeftigen. Voorstel tot het verhuren van verschil lende perceel en wei- en teelland. LEVERING VAN GAS EN ELECTRI CITEIT AAN WASSENAAR. Eenigen tijd geleden zijn van de zyde van Wassenaar bezwaren geuit tegen de prijzen, welke in de leveringscontracten voor gas en electriciteit zijn neergelegd en welke prijzen naar het oordeel van Was senaar te hoog waren. In verband met de omstandigheid, dat de overeenkomsten op 31 December 1947 kunnen eindigen, was er voor Leiden veel aan gelegen met Wassenaar tijdig vóórdien tot overeenstemming te komen, teneinde niet voor de mogelijkheid te komen, dat Wassenaar zich tot Den Haag zou wenden. Niet lang geleden heeft 's-Gravenhage met de gemeente Voorburg een nieuwe overeenkomst voor electriciteit afgesloten, waarby aanzienlijk lagere prijzen zijn ge steld dan die, welke in de overeenkomst Voor Wassenaar voorkomen. Met Wassenaar zijn dan ook gedurende het afgeloopen jaar onderhandelingen ge voerd, teneinde tot overeenstemming te komen. Daarbij is dezerzijds, aldus Commissaris sen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden, als voorwaarde gesteld, dat de contracten zouden worden verjiengd tot en met 1959 en de garanties van de af te nemen jaarlijksche hoeveel heden meer in overeenstemming worden gebracht met hetgeen, waarop op grond van de leveringen in de laatste jaren mag worden gerekend. Overeenstemming is verkregen, waarby dezerzijds eenige concessies zijn gedaan ten aanzien van de prijzen. Zoo is de eenheids prijs in het gas-contract van 3l/i tot 3 ct. verlaagd; in het electriciteitscontract zijn de max. kW-prijzen verlaagd. De verlaging van deze prijzen brengt met zich mede, dat door Leiden voor de aan Wassenaar af te leveren jaarlijksche hoeveelheid gas rond 10.500.minder wordt ontvangen (op een bedrag van 84.600.en voor electriciteit 10.600. minder (op een bedrag van rond 159.000). In totaal zal derhalve per jaar door Lei den rond 21.100.minder worden ont vangen, zijnde dit derhalve een vermin dering van rond 8Y\ pet. Tevens is door Leiden bedongen, dat bij geheele of gedeeltelijke vernieuwing van de gasleiding naar Wassenaar, door Was senaar een tegemoetkoming in de door Leiden tot dit doel te besteden kosten zal worden gegeven. Naast de verlenging van den duur der contracten en de verhooging van de garan ties zal door Wassenaar nog een verlaging van haar tarieven voor haar ingezetenen worden ingevoerd, nu Wassenaar daartoe in staat wordt gesteld door verlaging van hetgeen aan Leiden verschuldigd zal zyn. Dit alles brengt met zich mede, dat een belangrijke vooruitgang van den afzet te Wassenaar mag worden verwacht, hetgeen met de overige bedongen concessies voor Leiden voldoende aanleiding geeft tot het afsluiten van de contracten, welke hierbij in ontwerp worden aangeboden, over te gaan. De Commissie voor genoemde Fabrieken heeft zich dan ook met het voorstel van de Directie der Stedelijke Fabrieken dien aangaande geheel kunnen vereenigen en geeft den Raad in overweging, in dien zin een besluit te nemen. VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL. In verband met de weersgesteldheid der laatste dagen zijn B. en W., in het ver trouwen, dat de Raad met dezen maatregel instemt, er toe overgegaan warm voedsel te verstrekken aan hen, die door hun le vensomstandigheden daartoe gedrongen, van die verstrekking gebruik meenen te moeten maken. De verstrakking is aangevangen op 12 Januari j.l. Zij heeft plaats op werkdagen in eenige lokalen der gemeente, alwaar het voedsel ook genuttigd moet worden. De Vereeniging Schoolkindervoeding en -klee ding, zoomede de Vereeniging voor Vrij willige Vrouwelijke Hulp verleenen bij de verstrekking hun zeer gewaardeerde medewerking. De gemiddelde kosten per portie bedra gen voor de gemeente 20 cent, waarop een door betrokkenen te betalen klein bedrag, n.l. 5 cent per portie, in mindering komt. Op den eersten dag van de verstrekking m: akten 38 personen daarvan gebruik. Dit aantal was op 18 dezer geleidelijk gestegen tot 162. B. en W. geven den Raad alsnu in over weging goed te keuren, dat op de aange geven wijze is aangevangen met de ver strekking van warm voedsel aan behoefti gen en ons College machtiging te verlee nen om, zoolang de weersgesteldheid dar.rtoe naar hun oordeel aanleiding geeft, die verstrekking voort te zetten. PRIESTER-JUBILEUM VAN EEN MISSIONARIS. Morgen, Zondag, zal in de parochiekerk van O. L. Hemelvaart en den H. Joseph in onze sleutelstand een Hoogmis zyn ter viering van het koperen Priesterjubilé van Father Jacob Buis, onzen stadgenoot, Mis sionaris in het verre Sarawak (N. Borneo). Voor hem zelf zal de eigenlijke feestdag, 17 Jan., in zijn missie-statie te Sibu in alle stilte voorbij zijn gegaan, maar des te in niger zal dien dag zijn H. Misoffer en zijn gebed geweest zyn om God voor de groote gunst van het Priesterschap- en het Missio- naris-zyn te bedanken. Het is wel geen lange periode, 121/2 jaar priester te zijn, toch herdenkt de priester dien dag gaarne. Want wat ging er al niet aan zijn Priesterwijding vooraf; gemakkelijk was het niet als jeugdige knaap telkens èn telkens maar weer vaar wel te zeggen aan het gezellige huiselijke leven, en dan is het studeeren 12 jaar lang ook geen lichte taak; en die jaren ver liepen ook niet zonder strijd, strijd die zijn wilskracht te goede kwam, om later zware Gode aangename offers te brengen. Toen kwam de groote dag 17 Juli 1927, hy was Priester Gods. Snel volgen de gebeurte nissen elkander op. Eerste plechtige H. Mis in zijn parochiekerk, voorbereidingen voor het vertrek naar de missie, afscheid nemen van familie, vrienden en kennissen en trachten hun belangstelling en stoffelijke deelname op te wekken in zijn toekomstig komstig missiewerk, afscheidspreek en vertrek. De kusten van Europa zag hij achter zich verdwijnen, nog spookachtig flikkerde het licht van de laatste vuur toren over de stormachtige zee in den zwaarbewolkten Novembernacht, de dag van zooveel voorbereiding, zooveel ver langens was gekomen, het oude Europa verlaten, een nieuwe wereld, een wereld van de toekomst tegemoet. Wat een voorrecht al zijn krachten te mogen wijden aan een heidensch volk, het volk der koppensnellers, de Dayaks, en hen te gaan winnen voor Christus. Het zal een vreemde gewaarwording zijn geweest voor den missionaris voor het eerst in aan raking te komen met zoo n geheel ander volk, van ons verschillend in aard, in taal, in gewoonten, in gebaren, een volk zoo geheel anders, dat de huidskleur slechts het geringste verschil uitmaakt, zoo an ders, dat de gebaren die onsihet meest na tuurlijk lyken hen als raadselachtige grim- massen voorkomen. Voortaan is de omgang met Europeanen tot het uiterste beperkt, want hun aantal is gering, en de missiona ris heeft zoo veel te doen. Geheel en al geeft de missionaris zich aan de bevolking van het land hem toevertrouwd, hij past zich aan bij hun gewoonten, hun denk wijze, hun voedsel, en hoe meer hij zich aanpast, hoe gelukkiger zyn leven en hoe zegenryker zijn arbeid zal zijn. Oh, het is zoo gemakkelijk gedacht zich aan te pas sen, maar het gaat met zooveel kruisjes en offertjes gepaard. Inlander wordt hij mét de inlanders, „alles voor allen", niet om hen de Europeesche „beschaving" aan te leeren, maar om wat er schoon en edel is in hun cultuur te ontheidenschen, en te verheffen tot een Christelijk niveau. In Kanowit onder de Ibaos (Zee Dayaks) bracht hij zes gelukkige jaren door met zijn pastoor Father A. Klerk, een van de nes- fors van onze Borneo Missie. Daar verkreeg hy de grondige kennis van de Dayak taal, die hij zoo vloeiend spreekt, een inlander gelijk, daar won hij hun vertrouwen zoo volkomen. Niets liever deed hy, dan te voet en te water de buitenstaties bezoeken, om menschen, die slechts weinig priester bezoek kunnen genieten, in staat te stellen de Catechismus te leeren en de Sacramen ten te ontvangen. Geen afstand was te groot. En, als de grond rondom zoo'n ne derzetting was uitgeput, en de „geliefde Ifcans", hun volksaard getrouw, een andere plek zochten op het onmetelijke eiland, om daar hun hutjes op te slaan, dan deden zij dat zonder vreees, want ze wisten dat hun Toe wan (priester) hen ook daar in die veel verdere streek zou weten te vin den. Naar Binatang verplaatst in 1933 moest hij zich ook het Foochow dialect van de nog veel moeilijker Chineesche taal eigen maken. Daar werd de eerste inlandsche priester uit dit land, de Chinees Father Chin, pas teruggekeerd van het Seminarie te Penang hem als helper toegewezen; zijn inwijding in de priesterlijke praktijk was Father Buis wel toevertrouwd. Hij rustte niet voordat zijn tien buitenstaties van Katholieke schooltjes waren voorzien. Door zijn werk in die twee plaatsen en zijn laatste standplaats te Sibu werd hij de meest bekende missionaris van het uitge breide Rajang district. En zijn huis te Sibu was ook bekend om de gastvrijheid, gaarne vertoefden de missionarissen uit de staties Binatang, Sarikai, Kanowit, Kapit, Muka, Dalat onder hetgastvrije dak van Father Buis. Toen hij eenigen tijd te Sibu was ge weest riep Europa hem, zijn eerste tien missiejaren waren verstreken; gaarne keer de hij naar Europa terug om zyn familie nog eens te zien, en 2yn krachten, die nog goed waren, maar toch door tien jaren tro penzon waren ondermijnd, te vernieuwen. Steeds was ik een groote vriend van hem geweest, de vacanties als student hadden wij tezamen doorgebracht. Daar ik hem één klas voor was, scheidden zich in 1926 onze wegen, ik ging naar Br. Indië. Heb cr nog wel eens over gedacht hem in Bor neo op te zoeken, maar de afstand en de reis en de kosten verijdelden deze plan nen. Ik zag hem terug in 1937, wat een aangename verrassing was na zooveel ja ren. En daar ik in het vaderland moest achterblijven voor andère werkzaamhedèn, nam ik het er van hem tot Keulen te verge zellen in de groote Nederland expres, die hem brengen zou naar zijn mooi Neder- landsch mailschip, dat den weg voor de tweede maal leiden zou naar het bloeiend missieland. Vele menschen waren met die trein op weg naar het Oosten. Hartroe rend namen zij in Den Haag afscheid van hun familieleden, hadden voor den mis sionaris misschien een medelijdende glim lach over, medelijden om wat zy dweep ziekte noemen. Maar hoe veel gelukkiger was hij dan zy, hoe veel schooner het va derland vaarwel te zeggen voor zoo'n doel, dan voor tijdelijke zaken en beslommerin gen. De trein zette zich in beweging, nog een laatste handdruk, nog een groet, en zijn tweede afscheid was voorbij. Een paar seconden was hij in stilte. Toen was hy zijn gevoelens weer de baas, en onze reis tct Keulen was een vacantiereisje gelijk, te kort, we hadden elkaar nog veel te vertel- 'enTwaalf en een half jaar priester, twaalf en 'n half jaar missionaris onder de koppensnellers, die het hoofd hebben we ten te buigen voor het Kruis van Christus, en vreedzaam met elkander wonen. Hoe gering in vergelijking met dit resultaat schijnen nu de moeilijkheden toe van de studiejaren en van de eerste maanden in den vreemde. Hoe goed is God toch. Wel een bedanken waard! Op zijn jubilee dag zal hy met vreugde op die jaren hebben teruggezien, zal hij een grootere vreugde gesmaakt hebben dan een feestmaal geven kan. Maar met de stille hoop, dat, al viert hij dan geen feest bij de feestvolle gele genheid, dat toch zijn „feest" een aanlei ding zal zijn voor kennissen en weldoeners, om hem te helpen in zijn missiewerk, dat in deze moeilijke tijden zoo zwaar wordt beproefd. FATHER B. VLASVELD, Directeur St. Joseph Missiehuis Tilburg. MTVA. Denkt aan a.s. Maandag! Mogen wy u voor de laatste maal nog eens aansporen vooral onzen grooten MI- VA-feestavond van a.s. Maandag niet te vergeten? Ons comité heeft een voor dit doel het meest geschikt programma weten samen te stellen, hetgeen een bezoek aan dezen avond ten volle waard zal zyn. Men leze de advertentie elders in dit blad. Zondag a.s. is er plaatsbespreken in de verwarmde Stadsgehoorzaal van 111 tuur. Voor zoover beschikbaar nog plaatskaar- ten aan de _aal op Maandagavond. De zaal wordt geopend te 8 uur. Aan vang voorstelling half 9. Mogen wy rekenen op uw aller belang stelling. P. J. V. KINDERVOORSTELLING MIVA. Maandag a.s. te half 5 zal een kinder voorstelling worden gehouden. Wij ver wachten daar gaarne de schoolgaande jeugid. Plaatsen a 10 cent zijn verkrijgbaar tijdens het plaatsbeapreken op Zondag van 111 uur in de Stadsgehoorzaal en des 's middags aan de zaal. Mogen wij vooral de ouders aansporen hun kinderen daarheen te zenden? P. J. V. BROEDERSCHAP VAN DE H. FAMILIE, AFD. LEIDEN. Aan de leden die Woensdag j.l. de vre- gadering niet bezochten, wordt medege deeld, dat onze buitenkerkelijke vergade ring gehouden wordt morgen (Zondag 21 Januari) in het Antoniusclubhuis op de Mare des avonds 8.15 uur. Komt allen! P. J. J. HOFSTEDE, pr. FEESTAVOND PIJLTJESDAG". Ja, het gaat nu heusch gebeuren. Maandag a.s. is het feest van de Pijltjes. Allen, die op dien. Zaterdag in Novem ber hebben medegeholpen aan den straat verkoop van de pijltjes, mogen komen: het is concert, film, en bazar van verrassing tegelijk! Ook de dames zelatricen van Leiden en Oegstgeest van ons K.J.C. Districtsfonds zijn hartelijk welkom; ik hoop, dat er van hf.ar geen enkel ontbreekt; voor haar heb ik een afzonderlijke surprise. Allen kunnen ook deelnemen aan een kleine verloting, die zal plaats hebben met loten, die maar vijf cents kosten: het gaat hierbij niet om het geld, maar om de prij zen! We zyn dus allemaal present a.s. Maan dagavond te kwart over acht in het Anto niusclubhuis op de Mare. TER EERE VAN ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES. Hoe jammer het ook is, we begrijpen, dat er dit jaar waarschijnlijk wel niets zal kunnen komen van de jaarlijksche groote bedevaart naar Lourdes. We zullen goed doen, met onze bedevaart dit jaar in eigen land te houden: Heiloo, den Briel, Noordwijk. Het bestuur van de Vereeniging tot sa menstelling van Nederlandsche Bedevaar ten organiseert dit jaar op 11 Februari een Boetetocht naar de Zoete Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch. Deze boetetocht z^ te vens een waardig einde zijn van de novene die door de stichting Geestelijke Bede vaart tot O. L. Vr. van Lourdes gehouden wordt van 2 tot 11 Februari Wie over een en ander nader inlichtin gen wenscht, kan deze verkrijgen by Rec tor L. Beune. Leidsche IJsclub. De Leidsche IJsclub is voornemens a.s. Donderdag demonstraties te laten houden in het schoonrijden. Nadere mededeelin- gen volgen. LEIDEN. Maandag, Miva-feestavond in de Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Poort man en Stoffers. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 tot en met Vrijdag 26 Jan a.s. waargenomen door de apotheken D. C. Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsohe Apotheek, Wiihelminapark 8, tel. 26274. LUSTRUMFEESTEN V. V. S. L. Het kinderfeest. In het feestprogramma van het lustrum der V. V. S. L. werd door ons vermeld, dat het kinderfeest op Woensdag 24 Ja nuari zou plaats hebben om half een. Dit is onjuist, dit moet zijn half twee. ONTSPANNINGAVOND VOOR MILITAIREN. Georganiseerd door de Nationale Contact-Commissie. De bij de Nationale Contact-Commissie aangesloten vexeenigingen hebben besloten een ontspanningsavond voor de te Leiden gelegerde militairen te organiseeren. Deze avond zal worden gegeven op Vrij dag 2 Februari a.s. des avonds tie 8 uur in de Groote Stadszaal. De Contact-Oommissie is er in geslaagd voor dezen avond de medewerking te ver krijgen van Let militaire gezelschap „The Hyde Park Serenaders", welk gezelschap onder leiding staat van onzen stadgenoot sergenat J. P. Mulder Jr., onder wiens lei ding dit gezelschap reeds vele zeer gewaar deerde ontspanningsavonden voor militai ren heeft gegeven. Aan het programma van dezen avond worda verder door verschillende bij de Na tionale Contact-Commissie aangesloten vereenigingen, belangeloos medewerking verleend, o.m. door de „Oranjegarde" en „De Princevlag", terwijl ook de heer Spaanderman, zich daarvoor beschikbaar heeft_ gesteld. Voor de leden van de bij de Contact- Commissie aangesloten vereenigingen is een zeer beperkt aantal uitnoodigingen ge reserveerd. Voor het verkrijgen daarvan kunnen deze leden zich wenden tot den se cretaris van hun vereeniging, terwijl de heer Zirkzee, Nieuwe Rijn 63, heeft aan geboden voor deze uitnoodigingen de plaatsreserveering te verzorgen. WAARSCHUWING. Den laatsten tijd wordt in deze gemeen te gecolporteerd met boekjes, op de voor pagina waarvan een militaire colonne is afgebeeld met als onderschrift: „Voor on ze gemobiliseerden". Deze boekjes kosten 10 cent en volgens de mededeeling der colporteurs worden de ontvangsten aangewend voor het geven van ontspanningsavonden ten behoeve van dc- gemobiliseerden. De colporteurs ontvangen 40 pet. provi sie, terwijl de hoofdpropagandist in wiens dienst de colporteurs zyn, natuurlijk ook nog een zeker percentage krijgt. Hieruit moge u blijken, dat een gering perceentage overblijft voor het eigenlijke doel der colportage. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van notaris H. M. Mark- uusse alhier: het heerenhuis Zoeterwoud- sche Singel 74 in bod: 7000.is niet ge gund. Het huis Oude Vest 131 in bod: 3700.kooper de heer E. de Jongh q.q. alhier voor f 3702. Het winkel- en woon huis te Oegstgeest Deutzstraat 16 hoek Schoolstraat in bod 3100.kooper de heer W. F. de Rooy q.q. te Oegstgeest voor 3180.—. LEICA-AVOND. Gisteravond werd in den foyer der Stads gehoorzaal door den heer Walther Benser van de firma E. Leitz te Wetzlar een Lei- ca-filmavond gegeven, welke liet zien hoe prachtige resultaten met de Leica-film be reikt kunnen worden. Voor de pauze vertoonde de heer Ben ser een fraaie serie landschap-opnamen en wees er daarbij op hoe de fotografiekunst bedoelt te zijn het verkrijgen van een mooi harmonisch beeld. De belichting speelt bij het fotografeeren wel een zeer belangryke rol, maar ook andere technische eischen mogen niet uit het oog worden verloren. Na de pauze werd een reis van Afrika's Noordkust tot het land der middernacht zon in beeld vertoond, waarbij de belang stellende toeschouwers konden genieten van de fraaie kleurenfoto's, welke op het doek werden gebracht. Het was «een zeer leerzame avond. Vreemde eenden Jn de bijt. In sommige grachten van de binnenstad, die door de toevoer van warm fabriekswa ter open blyven, wemelt het van vilde eerden, waterhoentjes enz. Hoewel de om wonenden hun best doen de dieren te voe ren, is het aantal dezer zoo groot, dat de grachtbewoners een beroep doen op de aan grenzende wyken om hen een handje ie helpen. Anders zouden vele vogels den hongerdood moeten sterven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2