De strijd tegen het ijs op het IJsselmeer IS Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! Een vergeefsche tocht van Elburg naar de schepen BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 20 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Bjj Griep, Koorts, Kou, Bheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 ot., 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten 1217 GEMENGDE BERICHTEN VISCHAÜTO GESLIPT. Twee Denen zwaar gewond. IDoor de gladheid van den weg ia nabij het dorp Voorthuiaen een uit Denemarken komenden 7-tons vrachtwagen, geladen met visoh, geslipt en tegen de boomen ge botst De auto werd zwaar beschadigd. De bei de inzittenden, het echtpaar F. Nielsen, van Deensche nationaliteit bekwamen bij de botsing beiden een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat De man bleek er vrij enstig aan toe te zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werden zij naar bet ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. AUTO OP OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN EN VERNIELD. Bestuurder slechts licht gewond. Gistermiddag omstreeks half vier is op een overweg nabij het Biljoen te Velp een bestelauto door den trein gegrepen en to taal vernield. De bestuurder van de auto werd slechts licht gewond. De overweg is afgesloten met hekken, die de voorbijgangers zelf kunnen open doen. Toen de bestelauto van den bakker Theu- nissen uit Rheden den overweg moest pas- seeren, is een der inzittenden uitgestapt om het hek te openen. Toen de bestuurder, een zoon van den bakker Theunissen, de auto juist midden op den overweg had 'ge bracht, sloeg de motor af, meldt „Vooruit". Hij zag uit de richting Arnhem den trein naar Apeldoorn naderen, die om 15.29 uit Arnhem vertrekt. De chauffeur deed zijn uitersten best, de auto te redden en slaagde er ook werkelijk in den motor weer op gang te brengen. Hij had er echter niet op gelet, dat uit de tegenovergestelde richting de trein uit Apeldoorn naderde, die om 15.32 in Arnhem moet arriveeren. Juist toen de motor aansloeg, werd de auto door de locomotief van dezen trein gegrepen. De chauffeur werd uit den wa gen geslingerd, doch bekwam slechts lichte kwetsuren aan de hand. Tientallen brooden uit de auto lagen in het land verspreid. De machinist slaagde erin vijftig meter verder den trein tot stil stand te brengen. De machinist van den trein uit Arnhem zag bijtijds wat er gaan de was en kon zijn trein voor den over weg doen stoppen. Beide treinen hadden een kwartier vertraging. Daar de ruïne van de auto gemakkelijk van de rails verwijderd kon worden, on dervond het verdere treinverkeer op dit drukke punt op de lijn van Arnhem naar het noorden geen vertraging. KACHEL OMGETROKKEN. Drie kinderen ernstig gewond. Toen drie kinderen van de familie Voets in Den Dungen in de huiskamer bij de kachel speelden, waarop een pan vet stond te koken, hadden zij het ongeluk de kachel om te trekken, waardoor zdj de gloeiende kolen en het kokende vet over het lichaam kregen. Twee kinderen werden zoodanig moet brandwonden overdekt, dat zij in le vensgevaarlijken toestand naar het groote ziekenhuis te 's-Hertogenlboeoh moesten -worden vervoerd. De toestand van het der de kind is ernstig, doch niet levensgevaar lijk. AAN BEKOMEN BRANDWONDEN OVERLEDEN. IDe 70-jarige mevrouw A. M. Kolderhof- De Vletter, die eenige dagen geleden in haar woning in de Zomerhofstraat te Rot terdam in brand is geraakt, is in het zie kenhuis aan don Bergweg aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. BRAND IN MASTMAKER» TE LEMMER Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in het peroeel van de firma D. van der Neut, mast- en blokmakerij in Lemmer. De brand liet zich ernstig aan zien, hoog sloegen de vlammen baven het dak uit. Met de stoombrandspuit en twee slangen op de waterleiding was men het vuur tegen drie uur meester. De bovenver dieping brandde vrijwel geheel uil Even eens werd een gedeelte van het dak ver nield. De werkplaats bleef behouden, doch er was veel waterschade. De brand is waarschijnlijk in den schoorsteen ontstaan. WEDEROM DRAADBREUK OP DE LIJN AMSTERDAM—UTRECHT. Storing van ruim een uur. De strenge vorst doet op verschillende manieren zijn invloed gelden op het spoorwegverkeer. Hoewel steeds alle krachten worden ingespannen om de on vermijdelijke vertragingen wegens het slecht-functionneeren van wissels te voor komen, kan men deze stagnatie niet geheel overwinnen. In de meeste gevallen kan het verkeer echter normaal voortgang vinden. Op enkele uitzonderingen na, wanneer de vorst ernstige defecten veroorzaak! Zoo was het gisterenmorgen, toen een electri- sohe voedingsdraad bij bet On tra al Sta tion in Utrecht brak. Vanmorgen deed zich eenzelfde euvel voor in de buurt van Breukelen. Het was 7 uur, toen de electrische treinen tusschen Amsterdam en Utrecht niet verder kon den, omdat zij geen stroom kregen. Dade lijk nam men op de stations in Utrecht en in Amsterdam alle maatregelen om het verkeer over Hilversum te leiden. Dit ging natuurlijk niet zonder stagnatie. De trei nen vertrokken met ruime vertraging' en kwamen ook te laat binnen, omdat de lijn naar Hilversum de grootere verkeersinten siteit niet kon verwerken. Om ongeveer 8 uur was de breuk weer hersteld, zoodat om 8.34 de electrische trein van Amsterdam C. S. naar Utrecht over Breukelen en Maarseen vertrok. Uiteraard duurde het nog eenigen tijd voordat het reizigersverkeer, dat op deze uren van en naar de hoofdstad zoo druk is, weer geheel normaal kon doorgaan. GEHEIMZINNIGE FIGUUR OP SPOORBAAN. Gisternacht bemerkte de militaire wacht post op de brug over de spoorbaan Nijme genKleef in den Driehuyezerweg een man, die een helm droeg en vergezeld was van een hond. Daar de man zich op ver dachte wijze gedroeg, sommeerde de schild wacht hem te blijven staan. Daarop zicht de man ijlings een goed heenkomen. De soldaat vuurde vijf schoten in zijn richting af, doch niettemin wist de man te ontko men. Op het geluid van de schoten kwam er spoedig assistentie, waarna de omge ving werd afgezocht. Er was echter geen spoor van den vluchteling te vinden en ook verder was er niets verdachts te ont dekken. „Vad." JEUGDIGE DIEVENBENDE TE KERKRADE. Den laatsten tijd werden te Kerkrade- Bleyerheide van de rijwielen actetasschen, lampen en andere onderdeelen gestolen. Geen dag ging er voorbij of van dergelijke diefstallen werd aangifte gedaan bij de po litie, die veel moeite deed om deze diefstal len op te helderen. Het is thans gelukt de daders op te spo ren, allen nog schoolgaande jongens, die een bekentenis hebben afgelegd. In de woningen hunner ouders werden gestolen voorwerpen in beslag genomen. Daar de diefstallen zeer talrijke zijn, wordt het onderzoek nog voortgezet. HONDERDEN KOETEN STERVEN AAN HET STRAND. Do mecsten verhongeren, maar ook meeuwen dooden er veel. Uit IJmuiden wordt aan het „Hbld." gemeld: De felle koude van den laatsten tijd maakt onder de vogels tallooze slachtof fers, nu deze harde winter samenvalt met het vrijwel stilliggen van de IJmuidensche visscherij. Deze visscherij immers levert ieder jaar voedsel op voor ontelbaar vele vogels. Aan het strand ter weerszijden van IJmuiden liggen honderden doode m'eer- koeten. De dieren zijn zoo lang mogelijk bij open water gebleven en ten slotte van honger gestorven. Stookolie-slachtoffers zijn het in geen geval. In de omgeving van de haven kan men bovendien dagelijks zien, hoe de eveneens uitgehongerde meeu wen de koeten aanvallen, zoodra deze een stukje voedsel hebben gevonden. De uitge putte koeten kunnen niet vluchten of zich verdedigen en tientallen komen op deze wijze aan hun einde. Soms glijden zij op de steenen glooiingen in de haven uit en vallen dan hals over kop naar beneden op de ijsschotsen. Vaak drijven deze anders zoo schuwe vogels op een schots, tot vlak bij de menschen, de dieren zijn te veel ver suft om te vluchten. Dagelijks komt men aan het strand meer vogellijken tegen. De overlevenden schuilen des nachts te zamen onder stei gers en in de nabijheid van woningen. Duurt de winter nog lang, dan zijn deze vogels ten doode opgeschreven, zelfs te IJmuiden, waar andere jaren nog zooveel vischafval als voedsel te vinden was. Thans ligt de visscherij stil en zelfs de brutale meeuwen zien geen kans meer aan den kost te komen. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" SXe inaCaed aan het yezin „Zoolang aan den huiselijken haard de heilige vlam nog straalt van het geloof in Christus en zoolang de ouders het leven van hun kinderen in overeenstemming brengen met dit geloof, zal de jeugd steeds bereid zijn den Verlosser te erkennen met zijn koninklijke voorrechten, en zat de jeugd zich verzetten tegen hen. die den Verlosser willen verbannen uit de maatschappij". Paus Piu» XII. Encycliek ..Summi Pontificahis" De „Holland" en de „IJssel" vanmorgen te Amsterdam aangekomen DE OP HET IJSSELMEER INGEVROREN SCHEPEN. Gisteravond om half negen kwamen te Elburg zes dcodelijk vermoeide mannen aan met een ijsvlet van het IJsselmeer. 's Morgens om acht uur waren zij uit El burg vertrokken om te trachten de inge sloten schepen de „IJssel" en de „Hol land" te bereiken en voedsel te bren gen. Onder hen bevond zich een expert van de verzekeringsmaatschappij, welke de lading van de „Friesland" 70 ton blik ter waarde van ongeveer 23.000 had verzekerd. Getracht zou worden deze la ding te bergen of althans de mogelijkheid tot berging onder oogen te zien. Ook be hoorde tot het gezelschap een filmopera teur, die wilde trachten de terugreis van de schepen naar Amsterdam mede te ma ken. Na een vermoeienden tocht kwamen om ongeveer twaalf uur de schepen in zicht. De mannen zagen ten Westen van de „Holland" twee rookpluimen. Later bleken dit de rookpluimen van de beide sleepboo- ten te zijn, die toen reeds met de twee schepen op weg naar Amsterdam waren. Aanvankelijk begreep de bemanning van de ijsvlet niet, wat er met de schepen in het ijs gebeurde. Ondanks het feit, dat men stevig liep, naderde men de schepen niet. Integendeel zij raakten steeds verder weg. Tenslotte drong het tot de mannen door, dat de schepen den terugtocht reeds aanvaard hadden. Bij het wrak van de „Friesland". In plaats, dat him nu een maaltijd wachtte, vonden zij slechts het wrak van de „Friesland", die sinds Woensdag steeds dieper gezakt was en nu met de gangboor den op het ijs rus! Het water stond aan boord van het wrak tot over de dekken. Van eenig comfort was dus geen sprake en toen de vertegenwoor diger van de verzekeringsmaatschappij zijn inspectie had geëindigd, werd de terug tocht zoo spoedig mogelijk aanvaard. Het vroor hard, doch gelukkig was er slechts weinig wind. Aan boord van de „Friesland" werd de medegenomen mond voorraad verorberd en om half twee bega ven de zes mannen zich weer op het ijs om te trachten zoo spoedig mogelijk Elburg te bereiken. Op de vlet was een groote hoeveelheid vleesch, worst, koffie, boter, brood en ta bak, alsmede honderd kilo aardappelen ge laden. Wel had men de lichtste vlet, die te krijgen was, yoor dezen tocht medegeno men, doch het was nog een heele vracht, welke de mannen door de laag bevroren sneeuw, welke sinds eergisteren het ijs bedekt, moesten trekken. Na ongeveer een uur werd een der man nen onwel. Waarschijnlijk was hij door oververmoeidheid en koude bevangen. Be sloten werd de aardappelen op het ijs ach ter te laten en op deze wijze was voldoen de ruimte in de vlet ontstaan om den zie ke een plaats te geven. Met kranten en overjassen werd de man toegedekt en ge lukkig bleek hjj spoedig weer in orde te zijn. Geul in het ijs van ongeveer 30 meter. De geul in het ijs op ongeveer anderhalf uur gaans van Elburg, welke reeds Woens dag was gesignaleerd, bleek te zijn uitge dijd tot een breedte van ongeveer dertig meter. Reeds op de heenreis had de be manning van de vlet hier met moeilijkhe den te kampen gehad, doch toen men op den terugtocht de spleet bereikte, bleek het water te zijn bevroren, echter niet vol doende, om de vlet te dragen. Met stokken moest eerst een vaargeul worden gemaakt, voordat men met de vlet den overtocht kon maken. Dit oponthoud was voor een tweede lid van de beman ning te machtig. De korte rustperiode deed zijn spieren verstijven. Ook voor hem moest een plaatsje in de vlet worden in geruimd. Het was voor de zoo zwaar beproefde mannen een verademing toen zij om on geveer half acht op het ijs een vijftal in woners van Elburg tegen kwamen, die hen tegemoet waren gegaan. Deze namen het touw van de vlet over en toen was het grootste leed geleden. In het café van den heer De Vries in Elburg had men alles klaargezet om de mannen zoo goed mogelijk te ontvangen. De vlet uit Urk. De vlet, welke Woensdag uit Urk naar de „Holland" en de „IJssel" was vertrok ken, is gisteravond om zes uur, nadat de sleepbooten de schepen uit het ijs hadden verlost, op Urk teruggekeerd. De beman ning van deze vlet wist te vertellen, dat aan boord van de schepen de stemming uitstekend was. Het kruien van het ijs in den nacht van Woensdag op Donderdag had den schepen weinig schade berok kend. De situatie was, nadat de passagiers Woensdag de „Holland" hadden verlaten, vrijwel niet gewijzigd. Er was, dank zij de goede zorgen van den wal en den aan voer per vliegtuig, voldoende voedsel aan boord. Het ijs was kalm en er was slechts weinig wind. Het vriesweer was gunstig voor de beschadigde schepen, daar het de kans op kruiend ijs sterk verminderde. Om elf uur verliet de bemanning van deze vlet de schepen. Deze aanvaardden ~op dat tijdstip den terugtocht Voorop voe ren de „Wilhelmina" en de „Daniël", die een breede geul in het ijs maakten; dan volgde de „IJssel" op eigen kracht en dit schip sleepte weer de „Holland", welke zijn machinevermogen moest gebruiken om te pompen. Toen de schepen n.l. eenmaal los waren gekomen, bleek, dat de schade aan de „Holland" ernstiger was, dan aan vankelijk gedacht werd. Men achtte het aan boord daarom raadzaam dit schip te laten sleepen om geen enkel risico te loo- pen. Weer in "veilige haven teruggekeerd. Vanmorgen om kwart voor drie kwam het konvooi, bestaande uit de sleepbooten „Daniël Goedkoop" en „Wilhelmina Goed- koftp", en de beide schepen van de reederij Koppe, de „IJssel" en de „Holland", in zicht van de Oranje sluizen af. Reeds vroeg in den avond had men van Marken uit de schepen waargenomen en om half tien zag de vuurtorenwachter van Durgerdam den schijnwerper van de „Daniël". Met spanning werd uitgezien naar de vordering van de schepen, want het was bekend, dat juist het laatste gedeelte van den terugtocht uiterst zwaar zou zijn, daar de vorst en de wind hadden samenge werkt om een koek van gemiddeld zestig centimeter dikte over het water te leggen. Omstreeks middernacht circuleerde het bericht, dat de schepen tusschen het ijs zouden overnachten en bij het opkomen van de zon de reis zouden voortzetten. In derdaad lagen de schepen gedurende ruim een half uur stil, naar later bleek om ge legenheid te geven de vuren schoon te maken eneen intiem afscheidsfeestje te vieren. Met de haven in zicht riep de heer Koppe Jr. alle opvarenden aan boord van de „Holland", waar de hofmeester, die gedurende de geheele reis reeds blijken had gegeven zijn vak op uitmuntende wij ze te verstaan, een wijngrog had gemaakt en enkele blikjes had geopend. Dit geïm proviseerde souper gold als laatste maal tijd aan boord en werd door den heer Kop pe benut om allen te danken voor de voor treffelijke wijze waarop men zich van zijn taak had gekweten, ook al had de tocht een tragisch verloop gehad. Gedu rende zes etmalen, was de bemanning der schepen vrijwel voortdurend in touw ge weest Om kwart voor drie zagen wü op de Oranjesluizen de schepen naderen en spoe dig daarna hoorden wij het kraken van het brekende ijs. Voorop voeren de „Daniël" en de „Wil helmina", gevolgd door de „IJssel" en de „Holland", die in tegenstelling met de eerste berichten de reis op eigen kracht volbracht en niet gesleept behoefde te worden. Om half vier lagen de „Daniël" en de „Holland" in de kolk. De stemming aan j boord was opperbest. Iedereen was blij I weer thuis te zijn na de spannende avon- I turen, welke beleefd waren. Een zware reis. De sleepbooten hadden een zeer zware reis gehad naar de schepen toe. Om kwart over zes waren de „Daniël" en de „Wilhel mina" Woensdagochtend uit Amsterdam vertrokken. Op volle kracht was doorgeva ren tot des avonds kwart over tien. Toen woedde een felle sneeuwstorm. Het zich bedroeg ten hoogste vijf meter, zoodat de bemanningen van beide sleepbooten elkaar niet meer zagen. Om half zes werd Donderdag de reis weer hervat. Het ijs was gemiddeld vijftig tot zestig centimeter dik, waardoor het uiterst moeilijk was te vorderen. Tegen half tien 's avonds werden de in het ijs beknelde schepen bereikt. Op enthousiaste wijze werd de bemanning der sleepboo ten begroet. Een korte bespreking van de kapiteins, de chefs van den technischen dienst van de reederijen Koppe en Goedkoop en den heer Koppe Jr. had tot resultaat, dat be sloten werd naar Amsterdam terug te kee- ren. Het werd niet mogelijk geacht Kam pen te bereiken, daar juist in die richting het ijs zeer dik en glashard is. Vrijdagochtend om zes uur werd begon nen met het uitbreken van de „Holland" en de „IJssel", waarmede men na twee uur klaar was en toen de totale kolen- voorraad over de vier schepen was ver deeld, werd om'half twaalf de terugtocht aanvaard. Deze verliep zeer vlot, daar het mogelijk bleek van de geul, welke de sleepbooten op hun heenreis hadden ge broken, gebruik te maken. Het weer was uitstekend. De lucht was helder en er stond vrijwel geen wind. Wel was het in tens koud. De terugreis binnen een et maal volbracht, was een uitstekende prestatie. Het bleek ons thans, dat de schepen van het kruien van het ijs op Woens dag vrijwel geen schade hadden onder vonden. Het was mogelijk geweest de lekken te dichten, zoodat de schepen thans slechts zeer weinig water maken. Hoe groot de totale schade is, kan na nog niet worden vastgesteld, al zeide de heer Koppe ons wel, dat zij in de tien duizenden guldens zal heloopen. Drie schepen voeren Maandag uit om den strijd aan te binden tegen het ijs, een der meest verbeten vijanden van de scheepvaart Twee van de drie schepen keerden naar huis terug. Zwaar bescha digd, voorloopig niet in staat om uit te varen. Het derde schip is achter gebleven. Eenzaam ligt het nu te midden van het vijandige ijs, dat wacht cp zijn bondge noot, den wind, om het vernielde schip ge heel te vermorzelen. De overwinning van het ijs is wel vol komen. DE MILITAIREN UIT URK TE LEMMER AANGEKOMEN. De vijftig militairen, die, zooals gemeld, gisterochtend uit Urk zijn vertrokken, zijn des middags omstreeks half vijf te Lem mer aangekomen. Eén der militairen was onderweg onwel geworden. Met een ijsvlet, die zich toeval lig ter plaatse bevond, is hij naar Urk te ruggebracht. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULR KEURING Luxor: Robert Koch (Emil Jannings). Onverwacht vader (Mischa Auer, Do nald Briggs). Levensarbeid van Dr. Koch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma- tinée behalve Vrij dag. Goedgekeurd Casino: De passagier die ver dween (Gas tav Diessl, René Delt- gen). De Oceaan-vlucht (Dick Merrill). Sensationeel Vliegerij lederen avond 8 uur 7ondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati- née Goedgekeurd Rex: Wie is de Vader? (Ginger Rogers, Da vid Niven). Vijf kwamen terug. (Chester Morris, Wendy Barry). Vrooüjk Dramatisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Afgekeurd Trianon: Lido: 1 Afgekeurd

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 14