OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 16 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KATWIJK AAN DEN RUN Staatspartij. Gisteravond hield de R.K. Kiesvereeniging P. en E. haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer G. A. Ouwer- ling, opende op de gebruikelijke wijze waarna de secretaris de heer W. Caspers de notulen las. Het jaarverslag sprak van een mooi verloop der gehouden verkiezin gen in het afgeloopen jaar. De penning meester, de heer Nic. Oudshoorn gaf jaarverslag. Er was een batig saldio van 34.71. De controle-commissie gaf bij mon de van den heer F. Luyten verslag. Tot leden der controlecommissie voor 1940 werden benoemd de heeren H. A. Belle- kom en C. J. Boskamp. Het verslag van Kamercentrale en Statenkieskring moest wegens omstandigheden achterwege blij ven. Op een schrijven der Kamerkieskring betreffende candidaatstelling voor perso nen boven 65 jaar zal geantwoord worden, dat zulks onder een bepaald voorbehoud aanvaard kan worden. Volgde bestuursver kiezing. Aftredend de heeren Ouwerling, Oudshoorn en v. d. Valk. De heer Nic. Oudshoorn stelde zich niet meer herkies baar. De heeren Ouwerling en v. d. Valk werden herkozen, terwijl in de vacature Oudshoorn werd benoemd de heer Jac. Meijer. Uit het voltallig bestuur werd tot voorzitter gekozen de heer Ouwerling, aftr. De contributie voor 1940 werd vast gesteld op het bedrag van vorig jaar, doch aangezien contributieverhooging der Ka mercentrale zal volgen zal aan de beter gesitueerden verzocht worden de plaatse lijke contributie vrijwillig te verhoogen. Bij de rondvraag werd de toegezegde re organisatie der propaganda-commissie ter sprake gebracht. Het bestuur zegde toe voor de eerstvolgende verkiezing deze aan gelegenheid in behandeling te zullen ne men. Hierna dankte de voorzitter de afge treden penningmeester voor zijn staat van dienst in de vereeniging en sloot de ver gadering met ge-bed. Personalia. Den heer J. Ph. Halstein, hulpkeurmeester, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. KAAG Kranige redding. Zondagavond begaf een korporaal uit Oegstgeest zich nog op het ijs der Kagerplassen, om vanuit de Kaag in de richting Warmond over te ste ken. Door de invallende duisternis en de mist misleid geraakte hij onderweg in een wak. Hij zag geen kans zichzelf uit z'n be narde positie te bevrijden. Zijn hulpge roep werd gehoord door den heer C. Zwet sloot uit de Kaag, die onmiddellijk toe schoot om hulp te verleenen. Toen de red dingspoging bijna succes opleverde, brak het ijs aan de kanten af, waardoor de red der ook te water geraakte. Het was nu voor beiden er op of er onder. Zwetsloot, die niet voor de eerste keer door het ijs zakte, wist zich weer uit het wak te wer ken, waarna hij weer den totaal uitgeput- ten korporaal te hulp schcot. Bij deze po ging mocht hij het genoegen smaken meer succes te hebben en den drenkeling op het ijs te slepen. De korporaal, die ruim een kwartier in het water gr legen had, was niet meer in staat om te staan. Dies werd hij door z'n redder op de schouders ge nomen en naar diens huis gebracht om bi' de heete kachel weer eenigszins op verhaal te komen. Nadat hij eenige uren goed verzorgd was en 'van droge kleeding voorzien, was hij laat in den avond weer in staat naar Oegstgeest terug tt keeren. Ditmaal bleek hy aan de kortere route over het ijs geen voorkeur meer te geven. De heer Zwetsloot, die door zijn doortas tend en moedig optreden ieders bewon dering verdient, deed ook de vorige week van zich spreken bij het ongeluk, dat ser geant Heynes het leven kostte, maar waar bij een meisje uit Sassenheim door hem werd gered. LEIDSCHENDAM Geboren: Geertruida Hendrika d. van G. M. A. Harmsen en A. Karper. Ma ria d. van W. v. Leest en A. M. Koreman. Abram Adrianus Maria z. van P. C. van Rijn en J. M. v. Haaster. Gehuwd: N. M. Remmerswaal en M. J. Gillesse. Overleden: P. Haneberg vr. STOMPWIJK Hardrijderij. De Stomp wij ksobe IJs club „Nut en Vermaak" had Zondagmid dag een wedstrijd gehouden voor de Leden van de vereeniging. Et namen 16 personen aan den wedstrijd deel. Het resultaat was, dat de heer A. Leliveld de eerste prijs 7.50 in de wacht sleepte; A v. d. Brink 2de prijs f 5.Jaap OLsthoorn 3de prijs 2.50; A. Hassing 4de prijs 1.00. NOORDWIJKERHOUT DE BLOEDTRANSFUSIE-DIENST. Bijna 700 ingezetenen stellen zich beschikbaar. Als donor voor den bloedtransfusie dienst hebben zich opgegeven 696 perso nen. Als we dit cijfer vergelijken met het zielental in onze gemeente, komen we tot de verrassende ontdekking, dat niet min der dan 10 pet. van de bevolking zich voor dit prachtige doel heeft aangemeld. Noordwijkerhout zal wel het record slaan van alle overige plaatsen in ons land. Het resultaat is bereikt door het onvermoeide streven van den Burgemeester en met hulp van de dames, die zich spontaan met de aanwerving hebben belast! Schoolmelk. De schoolmelk is voor OP DE BOLLENBEURS Haarlem, 15 Jan. Langzamerhand wordt de bovenzaal van het Concertgebouw geschikt gemaakt als keuringszaal. Het zwarte laken is weer present en een noodtafel was in het mid den geplaatst. Het eerste wat opviel was een keurig afgewerkt kistje met Iris histrioides, mooi donkerblauw, ingezonden door G. A. Dijk van Texel. Einde November waren deze bolletjes eerst geplant en 8 Januari j.l. waren de eersten in bloei. Gekoelde Crocussen waren ook aanwezig. A Pennings, Noordwijkerhout had een kist je White Beauty aan Ruigroks Broeiproe- venbedrijf toevertrouwd, die er prachtige bloemen uit gekregen had. A. v. d. Berg, N.V., Anna Paulowna, zond een mooie collectie Freesia. Buttercup, zacht geel, Albatre, zuiver wit hadden de algemeene belangstelling. Naast deze drie „bijgoed" artikelen vroe gen vooral de Narcissen weer de aandacht. De Inc. Franciscus Drake, in goede con ditie, was ingezonden door Jac. v. Paase N.V., HUlegom. Leo van Grieken Azn. N.V., Lisse, zond eenige potten met de kleine Inc. Dr. Brü- ning. Een beste pan met Scarlet Elegance had de firma Gebrs. Vreeburg te Lisse. Golden Harvest, de alom bekende, was met de groote bloemen al wederom aan wezig, ingezonden door G. Jonkheer, Hil legom. J. v. d. Slot, Noordwijkerhout, liet Poe- taz Anna Marie en Godolphin zien. Een witte trompet, President Lebrun, v/elke naam nog niet geregistreerd werd, had Rijnveld Aznoon, Hillegom naar Haar lem gebracht. White Sail, de niet zuiver witte tulp, was van H. Nieuwehhuis, Hillegom. Mooier was o.a. Wallstreet, de gele Men del die in lengte zoowel als in kwaliteit boven de anderen uitstak. Veel bloemen waren er niet; alles is ze ker bewaard voor Sassenheim waar morgen de tulpenehow in Bloemlust geopend wordt Wat baten ook al die mooie bloemen, zou men zich onwillekeurig afvragen, als men de hoopen bloemen op de veilingen door ziet draaien. Een dubbeltje per dozijn is de prijs wel ke de Regeering geeft voor het doorge draaide goed. Hiervan wordt 75 pet. uit betaald waar dan neg 6 pet. veilingskosten af moeten. Een treurige prijs. Handel was er zoo goed als niet; de be richten over Zweden, waar thans wederom vele reizigers werken, werkten ook zeer nadeelig op de verkoop. Zou ook dit land aan de streek als afzetgebied ontvallen? Zou men dan alleen op Amerika zijn aan gewezen? De slechte toestand werkt steeds verder door; meerdere reizigers, die op oorlogvoe rende landen reisden en geen ander land bereizen kunnen zijn ontslagen en komen het leger der werkloozen, waaronder lang niet alleen de gesteurden gerekend moeten worden, vergrooten. Ook hun gezinnen ko men in nood! Meerderen probeeren andere betrekkin gen te vinden maar slechts zeer weinigen slagen. het eerst op de bewaarscholen ingevoerd. Reeds dadelijk was het een succes. Op de St. Jozef-bewaarschool nemen 65 kinde ren en op de St. Victor-bewaarschool 33 kinderen êr aan deel. De ouders begrepen wel, dat nergens een goedkooper en beter voedsel voor hun kinderen te krijgen is. „Uitvoering „St. Jeanne d'Arc". Voor donateurs en kunstlievende leden gaf de muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc" al hier, gisteravond een druk bezochte mu ziekuitvoering, opgeluisterd door het op treden van het humoristen-duo van Nor den Smal. Met de pittige marsch „With Sword and Lance" van H. Sarke werd de avond geopend. Nadat het applaus hiervoor weggestorven was sprak de heer H. Zwaan eenige hartelijke woorden van welkom tot de aanwezige dames en heeren, inzonder heid to den eere-voorzitter, Pastoor Maas. Spreker herinnerde aan de moeilijkheden welke de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft ondervonden, vooral door de mobilisatie, tengevolge waarvan eenige leden voor de vereeniging verloren gingen. Doch we laten den moed niet zakken, ver volgde hij, en daarom geven we, traditie getrouw, wederom hedenavond een gezel lige uitvoering aan de donateurs en kunst lievende leden. Hierna werd het program ma vervolgd. Onder de kundige leiding van den directeur, den heer G. Dik te Lei den, werd achtereenvolgens gespeeld „Un tour de bandits", ouverture van G. Witte- man, „Les Roses du Midi", wals van Jul. Blangenois, „Fortes Fortuna" marsch van G. Dik, „Guillaume Tell", fantaisie van G. Rossini, en „Skoda Lasky", marsch van J. Vejoeda. Na de pauze traden de bovengenoemde humoristen met een uitgebreid repertoire op, wat de lachspieren van het publiek in beweging zette. Het was een recht gezelli ge avond, wat wel op prijs gesteld zal worden. VOORHOUT Tonknuppelvereeniging „Nooit Gedacht". Op een der terreinen van café „De Bon te Koe" hield de tonknuppelvereeniging „Nooit Gedacht" voor haar leden een wed strijd in het tonknuppelen, waarvoor zeer groote belangstelling bestond, ook van den kant van den middenstand, die dan ook DE BOER IN OORLOGSTIJD. Morgenochtend te half tien spreekt de heer M. P. van der Weijden, lid van de Tweede Kamer, over „Nederland en de boer in oorlogstijd" De bijeenkomst wordt gehouden in „Den Burcht" te Leiden. T ulpen-tentoonstelling In „Bloemlust" Gistermiddag half drie werd in „Bloem lust" de jaarlijksche Tulpententoonstelling geopend onder groote belangstelling. De heer G. Vlasveld, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver eeniging, sprak het openingswoord. Wanneer wij om ons zien aldus spr. en deze prachtige collectie bloemen aan schouwen dan zouden wij niet denken, dat wij eerst half Januari schrijven indien wij het sortiment vèrgelijken met enkele tien tallen jaren geleden, toen wij om dezen tijd alleen nog maar kortstelige tulpen ken den en van een verscheidenheid zooals wij nu bij de Narcissen aantreffen heelemaal nog geen sprake was. Wanneer wij dit alles eens goed beschou wen dan komen wy tot de ontdekking, dat wy toch heel wat nobeler vak uitoefenen als de verschillende industrieën, welke al leen voor oorlogs-doeleinden werken en waar alle werkkracht en energie alleen ge baseerd zijn tot vernietiging der mensch- heid en wij alleen onze krachten inspan nen tot verheffing en veraangenaming van het leven door steeds het sortiment van goed soorten uit te breiden en te ver beteren. De hybridisateurs doen dit lang niet al tijd voor de financieele voordeelen, welke daaraan verbonden kunnen zijn doch uit pure liefde tot het vak. Een goed hybri- disateur zal nooit uit winstbejag hybridisee ren doch voelt zich steeds aangetrokken door de schoonheid der bloemen. Terwyl in diverse landen gestreden wordt om de heerschappij over de wereld, strijden onze vakgenooten om de heerschappen over de schoonste bloemen. Wat de toekomst van ons vak aangaat, ziet deze er niet rooskleurig uit. Onze hoop is nu gevestigd op Amerika waar de afzet gelukkig gestadig vooruit gaat maar dit land kan ons geheele vak niet redden, indien de andere laden in hun invoerverbod volharden. Tot voor korten tijd hoopten wij ook nog dat Scandinavië tot onze goede afnemers zou blijven behoo- ren maar de berichten uit die landen zijn nu juist niet zoo bemoedigend aangezien daar de druk der tyden ook in zeer ern stige mate gevoeld wordt. Van deze plaats wil spr. een eeresaluut brengen aan de vakgenooten, welke de ge varen der zee trotseeren om toch maar steed door te gaan onze afnemers te bezoe ken; zij zijn in de bloembollenvelden op gegroeid maar gevoelen zich tusschen de bloembollen, zooals onze visschers de ge vaarlijke instrumenten noemen welke nu de zeeën onveilig maken, toch een beetje onwennig, niettegenstaande weten zij dat hun bedryf en dat van hun vakgenooten van dr. export afhangt en trotseeren zij deze gevaren om ons vak zoo lang mogelijk staande te houden. Bloemenlust bood een schitterenden aanblik. De wenk van verleden jaar om deze gelegenheid alleen voor de tulpen te reserveeren was goed verstaan. Negentig procent was Tulpen en wat voor Tulpen. Hoe schitterend b.v. is de groote collec tie van Gebr. Eggink te Voorschoten. Hoe vele variëteiten zouden hier wel, in vol maakte hoedanigheid, vereenigd zyn? De stand in het midden van Frans Roo- zen Lzn., Vogelenzang, muntte uit door buitengewoon keurige opsteling. Ook Warnaar Co. N.V., Sassenheim, zond een mooie collectie in. Hetzelfde kan niet gezegd worden, in het algemeen, van de inzending van de fir ma Schouwen, Zuid-Beierland. De bloe men zijn veel te lang geworden en worden gesteund door een groot aantal „telefoon palen" hetgeen aan het geheel een slor dige aanblik geeft. Waar verschillende inzendingen nog moe ten komen, zullen wy morgen op een en ander terugkomen. De heeren Ch. Dise, Heemstede, W. Jonk heer, Hillegom, J. P. Segers, Lisse, W. A Filippo, Hillegom en L. van Leeuwen Jr., Sassenheim, vormden de jury meerdere prijzen beschikbaar had gesteld. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam, heette de voorzitter, den heer H. Warmen- hoven allen welkom, waarna de bescherm heer, burgemeester G. F. W. van Berckel, deze traditioneel oud-Hollandaohen mid dag met een welgekozen woord opende. Burgemeester van Berckel wierp daarna de eerste knuppel. De wedstrijd nam een aanvang; de uitslag er van luidt: le ton: le pr. S. Th. van Schie, 2e pr. W. van Schooten, 3e pr. J. van Gerven, 4e pr. J. V/. Heinsbergen, 5e pr. H. G. Warmenho- ven, 6e pr. Jac. J. v. d. Lubbe. Troostprijzen: le pr. J. v. Berkel Azn., 2e pr. W. v. d. Berg, 3e pr. P. Bakker, 4e pr J. van Dijk. Tweede ton: le pr. M. van Werkhoven C.zn., 2e pr. G. Bel, 3e pr. D. Hoek Dzn., 4e pr. P. N. v. d. Noland, 5e pr. D. Hoek Dzn., 6e pr. W. Kerkvliet. Troostprijzen: le pr. A. v. Berkel, 2e pr. J. v. d. Blom, 3e pr. B. v. d. Lubbe, 4e pr. M. Noordermeer. De uitreiking der prijzen volgde in café ,,De Bonte Koe". Hierna werd nog een kaartavond georganiseerd, waaraan een 20-tal prijzen verbonden waren, meeren- .deels geschonken door de pl. middenstan ders. Het bestuur der vereeniging kan op een welgeslaagden dag terug zien. ALPHEN AAN DEN RIJN Auto-ongeluk. Onze plaatsgenoot A Tuynenburg is gisteren bij een auto-onge luk te Amersfoort ernstig gewond. Hij brak twee ribben. T. is in een ziekenhuis aldaar opgenomen. BOSKOOP Arboricultura. Gisterenavond werd in hotel Klaassen voor de Vereeniging van Leerlingen en oud-leerlingen een interes sante Lezing met lichtbeelden gegeven. Me de in verband met het feit, dat de nieuwe directeur der R.T.S. Dr. E. P. Jacobi voor het eerst op een arbori-avond als spreker naar voren trad, waren de verwachtingen hoog gespannen, en werden dezen, door de onderhoudende wijze waarop spreker een en ander voordroeg zelfs nog overtroffen. We leerden hier den heer Jacobi, behalve van zijn kant als directeur, kennen als vlot spreker terwijl hij op zeer bijzondere wij ze de amusante kanten van een schijnbaar droog onderwerp, wist uit te buiten. Hier door verkreeg de Lezing een aangenaam cachet, waar het nuttige met het aangena me werd vereenigd. Een spontaan applaus getuigde van de waardeering der toehoor der; we hopen den heer Jacobi nog meinig- maal als spreker te kunnen beluisteren. Met een woord van danik van den heer N. Weyer, voorzitter van Arbori, werd deze avond gesloten. BODEGRAVEN L. T. B. Op de Maandagmorgen In he hotel van Rossum gehouden jaarverga dering, waarvoor de belangstelling vrij groot was, bracht de secretaris, de heer J. G. Koot, na het lezen der notulen een keurig verzorgd jaarverslag uit. De heer A. Veelenturf, penningmeester, gaf reke ning en verantwoording van de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar. Mo menteel was er een batig saldo van 62.74 in de kas aanwezig. De uit de aanwezige leden benoemde commissie heeft de boe ken en bescheiden in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Vos en G. M. Stolwijk, werden met vrij wel algemeene stemmen herkozen. Voorts werd de heer Th. Lelieveld uit De Meye bij acclamatie tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Haar lem benoemd. Punt 7 van de agenda was de bespreking van den feestavond, welke vooral de da mes der leden wilden georganiseerd zien. Nadat de voorziter enkele punten als na deel en de geest, advisieur hierna nog en kele richtlijnen had aangegeven, werd met algemeene stemmen besloten om geen feestavond te organiseeren. Bij de rondvraag, die de helft van den tijd van de vergadering in beslag nam, werden verschillende aangelegenheden be sproken, welke voor publicatie minder goed geschikt zijn. Wel ontleenen wij aan de rondvraag, dat er pogingen zullen wor den aangewend om met ingang van 1941 alle leden gratis een jaarboekje te geven. Dezen keer werden deze in Bodegraven slechts aan hen gratis gegeven, die kerk- schapen hadden geweid. De geanimeerde vergadering werd tegen twaalf uur op de gebruikelijke wijze gesloten. HAZERSWOUDE Propagandaclub. Gisterenavond ver gaderde in café Verhaar de Propaganda- „Mgr. Nolens." Na opening door den voor zitter, den heer A Stolwijk, werd een jaar verslag voorgelezen, waarin een mooi over zicht werd gegeven van de werkzaamhe den der Propaganda-club in het afgeloo pen jaar. Vervolgens werd een overzicht gegeven van den stand der financiën, wel ke tamelijk gunstig waren. Tot bestuurs leden werden herkozen A Stolwijk, L. v. d. Berg, W. v. Beek, Th. de Boer en D. Spierenburg. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt Personalia. Aan mej. C. v. Beek is met ingang van 22 Januari as. eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de R.K. school (dorp) wegens huwelijk. Met ingiang van dien zelfden datum is tot onderwijze res benoemd mej. H. M. Loomans, tot dus ver als kweekeliing met acte werkzaam aan een der R.K. scholen te Leiden. HOOGMADE Bekroond. Onze plaatsgenoot A. Hoo- gervegt behaalde met twee blauwbonte Lo- tharinger-voedsters een tweeden en een derden prijs met vier eerepryzen op de tentoonstelling van de N. K. B. te Deven ter. In acht nemende, dat op deze tentoon stelling, die een van de grootste van 't land is, 1600 inzendingen waren uit alle streken van het land, is dit wel een zeer groot succes voor den heer Hoogervegt. Feestavond. Zondagavond vond in de zaal van den heer ,Witteman de vasten avond-Uitvoering plaats van dei} R.K. Volksbond, die weer als zoovele van haar voorgangsters uitstekend is geslaagd. Om 7 uur precies opende de voorz. van den R.K. Volksbond dezen avond. Alvorens met het spel begonnen werd, moest de voorz. der tooneelvereeniging echter mededeelen, dat plotseling een der spelers ziek was geworden, zoodat diens rol door den regisseur zou worden ge speeld. Nadat hierna door allen uit volle borst het Bondslied was gezongen, ging het doek op en kwam ,St. Genesius" met „Een zwerver kwam...." voor 't voetlicht.. Dit tooneelspel in drie bedrijven, vrij bewerkt door Jan Grosfeld, naar „de Verschoppe ling" van A Boere, werd de omstandighe den in aanmerking genomen, werkelijk zeer goed gespeeld, de typcering was zeer juist en zonder twijfel zullen allen uit dit spel de les hebben geleerd, hoe het geld den mensch tot slaaf kan maken van 't geld, en kan leiden tot vreeselijke daden als moord en het misschien meer voorko mende, maar bijna net zoo erge: uithuwe lijken van kinderen om 't geld, zonder te letten op de innerlijke gevoelens der kin deren, die toch in deze zaak, die beslist over hun verder leven, ook wel iets mo gen meepraten. Vol aandacht volgden alle aanwezigen het spel en het applaus na elk bedrijf toon de wel, dat het spel zeer in den smaak viel. Tusschen de bedrijven was nog even gecollecteerd voor de kas van „Hulp in Nood", welke collecte 6.51 S opbracht, waarvoor alle milde gevers en geefsters hartelijk dank. Na de pauze kwam „St. Genesius" weer voor 't voetlicht, maar nu met een klucht, n.l. met „Het Kalf" van Yoland Brauw. Een opeenvolging van de meest kluchtige situaties, waarom onbedaarlijk is gelachen en waarbij bleek, dat „het" Kalf met al zyn stommiteiten nog voor een gelukkige afloop van een op komst zijnd drama zorgde. De voorzitter bracht dan ook namens al len, na het laatste dichtgaan van 't doek, op de eerste plaats de spelers van „St. Ge nesius" hartelijk dank voor het werkelijk prachtige spel van dezen avond, op de tweede plaats 'n woord van dank tot den regisseur, die zich zooveel opoffering had getroost om alles aan de spelers te leeren, en tenslotte de vele aanwezigen, die had den getoond dit spel te waardeeren. Na het zingen van het strijdlied was het offi- cieele gedeelte van den avond ten einde maar... het duo Post begon zich nog eens extra te roeren en spoedig heerschte er de gezellige drukte en stemming van de bal zaal, totdat de tijd van gaan weer daar was en allen uiterst voldaan huiswaarts togen. NIEUWKOOP Ringsteken. De Nieuwkoopsche IJs club hield een wedstrijd in ringsteken voor paren, le pr. D. van der Helm en mej. A. Kroon, 2e pr. B. Bodegraven en echtge- noote, 3e pr. W. Stigter en mej. M. de Rooij-Stigter, 4e pr. N. Tijsterman Wzn. en mej. M. van der Vaart, 5e pr. G. Kals- hoven en M. Kranenburg. De pryzen be droegen resp. 10.7.50, 5.f 2.50 en 1.—. Aan den wedstrijd deden 40 pa ren mee. RIJPWETERING N. P. VERKLEY. t Op taohtiigjarigien leeftijd is te Rijipwe- tering overleden de h<eer N. P. Verkley, een man, die gedurende de bijna 50 jaren, dat hij ingezetene van onze gemeente was, groote verdiensten heeft gehad, zoowel op godsdienstig als op charitatief en organi satorisch gebied. De overledene was gedu rende ruim 60 jaren orgianist, waarvan bij na 50 jaren in onze parochiekerk, een or ganist van groot talent, die zijn diep gods dienstig gevoel in gloedvolle aocoorden wist weer te geven tot eer van God en tot stichting dier geloovigfien. Hoewel de laat ste jaren zijn ledematen door ouderdom verstramden, bespeelde hij nog op gezette tijden op waarlijk verdienstelijke wijze het orgel tijdens de Hoogmis. Hoe na de mu ziek hem aan 't hart lag zal menigeen kun nen getuigen, die hem in vroeger jaren, toen de communicatie van Rijp we tering met de steden in de omgeving nog minder goed was dan tegenwoordig, menigmaal in 't holst van den nacht te voet zag terugkiee- ren van Leiden, ja, somtijds zelfs van Den Haaig, wanneer daar iets bijzonders op mu zikaal gebied te genieten viel. Doch. niet alleen de muziek, ook de andere echoone kunsten, vooral ce schilderkunst en dicht kunst, hadden zijn belangstelling en het was een genot met den heer VerkLey over de waarde van een of ander kunstwerk van gedachten te wisselen. Uit het voorgaande moge duidièliijk blijken, hoe moode het Rijip- weteringsche kerkkoor dien 'heer VerkLey zal missen, doch ook op het terrein van de charitas zal het verscheiden van dien heer VerkLey een groote Leegte achterlaten. Is niet de naam Verkley onafscheidelijk ver bonden aan het R.K. Par. Armbestuur, waarvan hij bijna 40 jaren lid was. En kennen niet alle minbedeelden den over ledene sedert 1921 als voorzitter van het algemeen Armbestuur? Ook het ondersteu ningsfonds, dat dan werkman een uit kee ring garandeerde by ziekte, hielp hij op richten en was daarvan tot heden voor zitter. Op maatschappelijk terrein bleef zijn naam niet onbekend, vooral nadat in 1901, voornamelijk op zijn initiatief, de Boeren leenbank werd opgericht, van welke in stelling hij vamaf die oprichting bestuurs lid was. Ten slotte was de heer Verkley nog gedurende vele jaren voorzitter van den boerenbond, een vereeniging, waarvan niet met zekerheid is te zoggen, of ze wel ooit is opgeheven, en ook voorzitter van de afd. Rijnzaterwoude van de Hollaudsche Maatschappij van landbouw. In al deze functie's heeft de overledene zich een groot aantal vrienden verworven, die hem boog achtten om zijn groote een voud, zijn origineele manier van conver seeren en zijn onverwoestbare zin voor humor. Na een Leven zóó vol verdiensten op goodsd'ienstig en maatschappelijk gebied, moge het Eeuwige Licht hem verlichten. Hij ruste in vrede.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7