Nieuwe winstbelasting op N.Ws STADS NIEUWS Opbrengst 20 millioen meer fV DINSDAG 16 JANUARI 1940 TP I FinsniP COURANT F.ERSTE BLAD - PAG. 2 Meer dan vervallende dividend- en tantième-belasting Aboduenvmtsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten id cent per week; 2f.fl0 per kwartaal Franco per po%t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 pez kwartaal. Losm nummers 5 cent, met geil! Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tariel. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ROE WORDT HET WEER 7 SNEEUWJACHT. De Bilt seint: Verwachting: Strenge tot matige, overdag lichte vonst, betrokken tot zwaarbewolkt, tijdelijk op klarend, sneeuwbuien, krachtigee tot matige Woord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: sneeuw, matige N. N. O. wind, 1 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige W. N. W. wind, 3 gr. C. en De Bilt, zwaarbewolkt, zwakke Z. W. wind, 1 gr. C. Groningen: sneeuw, matige N. O. wind, 1 gr. C. Maastricht: sneeuw, matige W. Z. W. wind, 0 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het weer over onze omgeving staat ge heel onder invloed van de voor van lagen druk, die gisterenavond over de Deensche Eilanden en de Zuidkust van Noorwegen was gelegen en die hedenmorgen het Noor den van ons land bereikte met 'een druk van 1000 mbar Aan weerszijden van de as van deze voor is de weerstoestand zeer ver schillend: de Bilt, Vlissingen en Maastricht meldden hedenmorgen nog wind uit het Westen met plaatselijk sneeuw en tempe raturen boven het vriespunt, terwijl het Noorden van ons land in de zeer koude stroom van continentaal arktische lucht was gekomen. De Deensche Eilanden meldden strenge vorst met stormachtige Oosten wind en sneeuw. De temperaturen zijn daar 1015 graden onder normaal. Ook in Zuid- Noorwegen is het zeer koud en op de kus ten vriest het nog 10 graden. In de Rand staten is de temperatuur overal beneden 20 graden, terwijl plaatselijk zelfs 38 graden vorst voorkomt. Het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland met ba rometerstanden van 1060 mbar verander de weinig in beteekenis, daarentegen is de luchtdruk over het Oostelijk deel van IJs zee weer dalende. Over Noord-Noorwegen di aaide de wind naar Noord-West met stij ging van temperatuur. De luchtdrukver- deeling over de Middellandsche Zee is zeer vlak. Het hoogedrukgebied over de Bal kan !s verdwenen, terwijl het maximum over Spanje verder afneemt. Iu de Po- vlakte Is de vorst nog steeds niet geweken. Over Zuid-Italië viel hier en daar nog regen. Over den Oceaan is de depressie- activiteit nog altijd zeer gering. LUCHTTEMPERATUUR 3.5 gr. C. onder nu! LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Dinsdagnamiddag 4.47 uur tot Woensdagmorgen 7.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 17 Jan. voorm. 7.20 en nam. 7.45 uur. Maan op 10!54 uur Woensdagmorgen.- Maan onder 1.04 uur Donderdagnacht. (Woensdag eerste kwartier). KERKNIEUWS VADER KOLPING. Naar de Aartsbisschop van Freiburg i. Br., Mgr. Gröber, heeft medegedeeld, heeft de H. Vader enkele maanden geleden bij een particuliere audiëntie den wensch geuit dat het Zaligverklaringsproces van Vader Adolf Kolping, den stichter van het Gezel- lenwerk, zooveel mogelijk bevorderd zou worden. In dezen tijd, nu het gezin in zoo vele landen in het gedrang komt. is het voorbeeld van den priester Kolping van bijzondere beteekenis. De aartsbisschop van Freiburg heeft de geloovigen aangespoord ti* bidden voor de zaligverklaring van Adolf Kolping. BINNENLAND PRINSES JULIANA. Prinses Juliana woonde heden de ge wone wekelijksche vergadering van het da- gelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bij. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmid dag de wekelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. JUBILEUM Mr. Dr. A. BARON RoELL. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, heeft in zijn rede ter gelegenheid van het zilveren ambtsju bileum van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. beron Röell, medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, oen jubilaris te benoemen tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. STAALTJE VAN BERICHTGEVING. Buitenlandsche persbureaux hebben te midden van andere onrustbarende bericht geving over Nederland o.m. gemeld, dat bij een Duitsch verkeersbureau in de Kalver- straat te Amsterdam ruiten waren inge gooid. Telegrammen uit Indië, waar het be richt was doorgedrongen en de aandacht had getrokken, maakten ons op deze zaak attent. Bij onderzoek bleek dat de politie te Amsterdam Van niets wist. Het verkeers bureau zelf deelde mede, dat er niets ge beurd was, behalve dan, dat er in huis een man van de trappen was gevallen, waar door een ruit in een deur was gebroken. Deze trap komt bij de etalage uit en daardoor was het van buiten af zichtbaar. MARIACONGRES 1940 MAASTRICHT. Prijsvraag Marlalied en Prijsvraag toonzetting. Deze dagen heeft de jury uitspraak ge daan inzake de prijsvraag voor een Maria- lied en eenstemmig besloten den tekst, in gezonden door den heer Ben van Zevenen te 's-Gravenhage te bekronen en hem het uitgeloofde bedrag van 50.toe te ken nen. De jury, gevormd door den Zeer Eerw. Heer Pastoor L. Lonssen en de heeren Hen ri Hermans; Fr. van Oldenburg Ermke, Dr. Ch. Thewissen en A. Tuinstra, is tot deze beslissing gekomen op grond van de vol gende eigenschappen der inzending: Het lied is doorschijnend eenvouwig, rhyth- misch rijk en zeer geëigend voor toonzet ting in volksohen trant. De jury achtte het geen bezwaar dat het bekroonde lied in middelnederlandsch gedidht was. Tekst is als volgt: MARIA. Maria, schone vrouwe; Maria, Maget soet, in Du is min vertrouwenl Ghi sijt so eewigh goet! Ghi syt so rein, so sbhone, Maria onbevlekt. Ghi waert doch Jesu won® en blevet ongerept. Dies bidde ick om seghen en hulpe int verschiet. Toont Ghi dan onse weghen wi dwaelen seker niet. De stichting „Het Graf van St. Servaas", uitvoerend comité voor hot Maria-Congres schrijft thans een prijsvraag uit voor de toonzetting in volkschen trant van het be kroonde lied van den heer Ben van Zeve nen. Aan deze prijsvraag wordt een prijs van 50.— verbonden. De jury wordt ge vormd door de heeren H. Cuypers, B. Franssen. H. Hermans, H. Heydendael en Dr. R. Salomons. Tekst en voorwaarden zijn verkrijgbaar bij den secr der jury. den hee r L. Snackers, van Hasseltkade 7, Maas tricht. DIOCESANE JEUGDCOMMISSIE AARTSBISDOM UTRECHT. Z.H.Exc. de Aartbisschop van Utrecht, Mgr. Dr. J. de Jong, heeft tot voorzitter van bovengenoemde Commissie benoemd A. M. Jansen, Diocesaan Directeur van de Katholieke Actcie in het Aartsbisdom, als opvolger van Pastoor B. H. de Groot. De commissie bestaat thans uit bovengenoem de voorzitter, W. W. M. v. d. Bergh, Direc teur van het Mannelijk Jeugdwerk als secretaris-penningmeester, en J. v. Gendt, Directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk voor Katholieke Actie GESLOTEN JACHT OP EENDEN. De minister van Economische Zaken, overwegende, dat tengevolge van de bij zondere weersomstandigheden een verdere bescherming van de verschillende soorten eenden wenschelijk is, heeft onder afwij king van zijn beschikking van 28 Juni 1939 bepaald, dat met ingang van 1 Febr. 1940 de jacht op alle soorten eenden met schietgeweer, met de kooi, met netten als anderszins zal zijn gesloten. Minister -De Geer heeft een wets ontwerp ingediend tot heffing van een winstbelasting, onder welken naam een directe belasting zal worden gehe ven van de binnen het rijk gevestigde: naamlooze vennootschappen, comman ditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve vereenigingen en onder linge verzekeringsmaatschappijen; vereenigingen, die een beroep of be drijf uitoefenen. Minister De Geer raamt de opbrengst dezer nieuwe belasting ruim 20.000.000 hooger dan die der bestaande dividend- en tantièmebelasting, waarvoor de winstbe lasting in de plaats zal treden. Niet aan deze belasting zijn onderwor pen rechtspersonen waarvan uitsluitend publiekrechtelijke lichamen aandeelhou ders deelgenooten of leden zijn; vennootschappen, vereenigingen of maatschappijen, welke uitsluitend of nage noeg uitsluitend, bij de sociale verzeke ringswetten voorziene risico's verzekeren en geen ander bedrijf uitoefenen. De belasting wordt geheven over elk jaar dat eindigt met of na 31 December 1939, Onder jaar wordt verstaan boekjaar pf, bij gebreke van dien, kalenderjaar. In het algemeen kan gezegd worden, dat R.K. H.B.S.-VEREENIGING „ST. BONAVENTURA". Het 10-jarig bestaanl De R.K. H.B.S.-vereeniging „St. Bona- ventura" heeft gisteren haar 10-jarig be staan gevierd. Des morgens om 9 uur werd in de kapel der H.B.S. een Hoogmis opgedragen door den Directeur, Pater drs. B. de Goede O.F. M-, waarna de leden zich vereenigden aan een gemeenschappelijk ontbijt. Om kwart over acht gisteravond was er een feestavond voor de leerlingen, hun ouders en genoodigden, waaronder natuur lijk ook leeraren en de bewoners van het klooster. Voor een eivolle zaal werd door de tooneelclub opgevoerd de klucht in vier bedrijven „De Normandische Haan". Vooraf werd het openingswoord gespro ken door den voorzitter der vereeniging, J. Geene, die gaarne allen welkom heette. Spr. herdacht allereerst een der leeraren en een der leerlingen, die in het afgeloo- pen jaar door den dcod waren ontvallen en bracht daarna dank aan Pater L. Zon derland O.F.M., den moderator der ver eeniging, voor zijn onvermoeiden arbeid voor de vereeniging en aan Pater Direc teur drs. B. de Goede O.F.M., voor zijn financieelen steun. Het doel der vereeniging is, aldus spr., de godsdienstige en cultureele ontwikke ling der jongelui ook buiten de school, door middel van lezingen, causerieën, ex cursies en ontspanning. Spr. betreurde het slechts, dat nog niet alle leerlingen lid van „St. Bonaventura" waren. Het lidmaat schap kost ƒ2.25 per jaar en daarvoor krijgt men dan ook nog het blad „De Zen der". Spr. wenschte tenslotte allen een pretti- gen avond. Hierna begon direct de Normandische haan te kraaien. Of eigenlijk deed hij het eerst aan het einde, toen bleek, dat de oude doove Oom Bart zulk een dier als geschenk had meegebracht, terwijl de neef zich een ongeluk had gezocht om den wil deman, wiens haan hij had overreden, een. ander dier te bezorgen. Deze „Normandische Haan" is meer nog dan een variant op, een getrouwe copie van de bekende klucht: „De hoed van Ita- liaansch stroo", welke zelfs door de Ufa werd verfilmd, na aan de tooneelgezel- schappen reeds groote diensten te hebben bewezen. Er staat in hét programma niet bij of deze klucht bewerkt is naar het Duitsch stuk om het voor mannelijk tooneel ge schikt te maken. Wij moeten dus aanne men, dat dit niet is geschied. Maar èn de personen èn de ontwikkeling van beide kluchten zijn precies gelijk. De bruidegom die op het punt staat te gaan trouwen in „De hoed van Italiaansch stroo" en die eerst nog een dameshoed moet zien te krijgen, waarvan er slechts twee zijn, om dat zijn paard het eene exemplaar van het hoofd eener dame heeft weggegeten, is hier vervangen door een geslaagden land bouwkundig student, die als belooning van zijn oom, een heereboer, een stuk grond zal krijgen, maar eerst nog voor een haan moet zorgen, waarvan er ook maar twee zijn, en die door zijn paard bij een aanrijding is doodgetrapt. In beide stukken is er de doove oom,, die als geschenk de hoed (resp. de haan) reeds in het begin heeft meegebracht en in onder winst wordt verstaan het verschil tusschen het zuivere vermogen van de ven nootschap e.d., bij het einde van het jaar en het zuivere vermogen bij het begin van het jaar, vermeerderd met de gelds waarde van hetgeen' als terugbetaling van het kapitaal, als uitdeeling aan deelgerech- tigden in de winst en, in het algemeen, an ders dan voor bedrijfsdoeleinden aan het vermogen is onttrokken en verminderd met de in den loop van het jaar ontvangen rtortingen van het kapitaal. Dit berekende bedrag, wordt ter .bere kening van de belastbare winst vermin derd met dat gedeelte, dat toekomt aan den Staat als zoodanig, aan anderen dan commissarissen, gecommitteerden of be stuurders, aan de aansprakelijke vennoo- ten van comm. venn. als zoodanig en ver meerderd met de aan commissarissen enz. uitbetaalde salarissen voor zoover deze een zekere som te boven gaan. De winstbelasting bedraagt tien ten hon derd van de belastbare som. De wet op de Dividend- en Tantième belasting 1917 vervalt, behalve ten aanzien v8Ti boekjaren, welke eindigen vóór 31 De cember 1939, aldus één der overgangsbe palingen. Deze bepaling is dus aan het nieu we belastingontwerp gekoppeld. beide stukken is er ook de stoet van brui loftsgasten (resp. de familie van den heere boer) die achter den bruidegom (resp. den student) blijven aandraven om het huwe lijk (resp. den overdracht van den grond) te kunnen bijwonen. Er zijn nog meer overeenkomsten, maar hieruit valt genoeg zaam de conclusie te trekken, dat „De Normandische Haan" een bewerking is van het Duitsche stuk, om dit voor een mannelijke bezetting geschikt te maken. Maar ook hiermee hebben de leden der tooneelclub de aanwezigen stevig geamu seerd. Er werd natuurlijk braaf gechar geerd, dat vraagt dit stuk, een klucht in optima forma. Er waren er die niet goed los konden komen, zooals de student George van Huchten en anderen, die het smakelijk aandikten, zooals de heereboer Jan van Til en aan dezen beleefde men in de zaal veel vreugde. Het kostelijkst was natuurlijk de fami liestoet met van Til en z\jn boompje voor op door het huis van Jansen, daarna van den baron en tenslotte door dat van den notaris. Het stuk zelf leent zich bijzonder voor een kostelijken avond, waarbij hartelijk kan worden gelachen, en zulk een avond hebben de aanwezigen in volle mate ge had. Het was in ieder geval een vroolijk slot van het 10-jarig bestaansfeest. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaardingen, Dr. N. Tinbergen, benoemd tot lector in de faculteit der Wis- en Natuurkunde om onderwijs te geven in de experimenteele en de propaedeutische dierkunde, zal zijn colleges aanvangen met een openbare les op Woensdag 24 Januari e.k. te 4 uur in het klein auditorium der Universiteit. De volgende heeren, toegelaten als pri vaat-docent aan de Universiteit te Leiden, resp. in de faculteit der Wis- en Natuur kunde en de Faculteit der Letteren en Wijs begeerte, zullen hun colleges aanvangen met het houden van een openbare les en wel: Dr. J. Popken, die onderwijs zal ge ven over „Capita selecta uit de analyse" op Vrydag 19 Januari te 14 uur; dr. E. van Hinte, die onderwijs zal geven in de so ciale. en economische aardrijkskunde op Woensdag 14 Februari te 16 uur in het klein auditorium van het Universiteitsge bouw. CONCERT IN ENDEGEEST. Gisterenavond gaf de Leidsche Orchest- vereeniging „Musica" dirigent de heer J. Noordanus uit Leiden een concert voor de patiënten der gestichten in de Centrale Oi tspanningszaa! „Musica" kan met vol doening op dezen zeer uitmuntend ge slaagden avond terugzien. De geneesheer- directeur dr. F. J. Stuurman heeft namens de vele aanwezigen zijn dank overge bracht. Geslaagd voor het L.I.T.E.H.-diploma Engelsche handelscorrespondentie mej. A. Heisterborch, Oegstgeest en de heer W. F. Nieuwland, alhier. Tevens voor Ver. van Leeraren-diploma Eng. handelscon. mej. J. Kukler en de heeren J. H. Aalbersberg en W. F. Nieuwland, allen woonachtig te Leiden. Alle geslaagden zijn opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. Gemeentel. Aankondigingen SUIKER VOOR UITZENDING VAN MAALTIJDEN. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Firma's, die hun bedrijf maken van uit zending van maaltijdén, kunnen na inzage te hebben verleend van hun boeken aan een ambtenaar van mijn kantoor, voor maaltijden, die niet op abonnement wor den verstrekt losse bonnen ontvangen. Per uitgezonden maaltijd wordt 20 gram sui ker gerekend. Abonné's op uitgezonden maaltijden moeten als voorheen zelf bonnen afgeven. De Directeur, P. ROOSENBURG. Leiden, 16 Januari 1940. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Jaarvergadering Genootschap Stille Omgang, spr. pater Bor- romaeus die Groeve, Foyer Stads gehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Feestavond Ned. Reisver. v. Kath., Foyer van den Burcht, voor leden en introducées, 8.15 uur. Woensdag, „Geloof en Wetenschap", spre ker pater Jac. Schreurs over „Aan de voeten van Holland", „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Donderdag, R. K. Ver. van Gemeenteraads leden in den Statenkieskring „Lei den", „Schuttershof", 8.15 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringisvereeniging zitting St. Vincentiusgebouw, Hoog! Kerkgracht 32. Donderdag, Jaarvergadering R. K. Vrou wenbond. Lezing Dr. Dijsselbloem over „Nieuwe Gemeenschap", Den Burcht, 8 uur. Donderdag, Propaganda-Vrouwenavond, R.K. Coöp. „Eendracht" U.A., ge bouw R.K. Volksbond, Steen- schuur 15, 8 uur. Maandag, Miva-feestavond in de Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater» d a g 13 tot en met V r ij d a g 19 Jan a.s. waargenomen door de apotheek C. B, Duyster, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegtsgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergadert Donderdag middag te half drie uur in het gebouw der Kamer. De agenda vermeldt o.m.: Installatie van het nieuwgekozen Lid, den heer Sch randt, Nieu wj aarsrede. Verkiezing Algemeen voorzitter. Verkiezing voorzitter en w,n. voorzitter» van Groot- en Kleinbedrijf. Verkiezing van leden van commissies: A. Vervulling vacature wijlen dien 'heer Sanders, in de Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Leiden. B. Verkiezing van Commissies wegens periodieke aftreding: Afgetreden zijn: a. Commissie voor het Handelsregister: C. G. J. Alkemade Sr., B. J. Dijkdnent, J. B. de Koning, D. Raaphorst Sr., J. H. A, Scboondergang, J. van der Steen. b. Commissie voor vervoer, post en te legrafie: C. G. J. Alikiemade Sr., W. M. van Appel, P. A. de Gooijer, Dr. L. P. Krantz, P. A. Wernink Jr., H. van Zonneveld1, va cature: J. F. X. Sanders. c. Commissie betr. het uitverkoopen en opruimen in 'het winkelbedrijf: M. van den Hoek Jr., J. B. de Koning, H. M. Simonis, J. van der Steen; vacature J. F. X. San ders. di Commissie van advies in zake de Ves tigingswet Kleinbedrijf: Th. M. W. Ber gens, Dr. G. C. A. van Dorp, M. van deni Hoek Jr., H. M. Simonis, J. van der Steen. e. Commissie voor het verslag: D. ten Gate BTouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Si monis, Dr. P. G. Knibbe; vacatifre: J. F. X. Sanders. f. Commissie van financiën: D. ten Ca- te Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simo nis, Dr. P. G. Knibbe. De poneering van algemesne levering®- en andere voorwaarden ter Secretarie der Kamer van Koophandel. Voorstel om subsidie te verleenen voor de exploitatie van de brug over de Ring vaart te Oude-Wetering.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2