RIJNSTREEK VRIJDAG 12 JANUARI 1940 OE icmcrup COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Baadt met Koolzuurhoudend badzout van Boekelo. Badzo toovert de zee in Uw badkamer èn haar gezonde uitwerking! Zoo'n zilt bad prikkelt de huid en activeert de bloedsomloop. Héérlijk, die dennengeur van zoo'n sterk koolzuurhoudend gezondheidsbad! Badzo-baden zijn een weldaad voor hen die verkouden zijn, last hebben van rheumatiek, of hinder ondervinden van koude voeten of wintervoeten. 1 K. G. pakken voor voetbaden20 et. Voordeeliger en tevens voor kuipbadent 3 K G. pakken voor 43 et. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten NV. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO 1026 VOORSCHOTEN R.-K. Bibliotheek. Vele maanden is de bibliotheek door de tijdsomstandigheden op non-activiteit geweest. Toch heeft dit ook zijn lichtzijde gehad; er zijn b.v. zeer vele nieuwe boeken bijgekomen. Voor Ieders gading wat; voor jong en oud; zoo wel voor jongens als voor meisjes. Daarom, kath. ingezetenen van Voor- echoten, komt a-s. Zondag 14 Jan. eens een kijkje nemen in de bibliotheek naast de kath kerk. Gij zult niet teleurgesteld wor den. De bibliotheek is geopend van 11.30 uur tot 12.30 uur. K. J. M. V. „St. Jan Paptist". „Belofte maakt schuld". Dit spreekwoord indach tig organiseerde de sportgroep een kleine, maar fijne ijstocht op Zondag 14 Jan. Ver trek: 1.45 uur n.m. bij de woning van den heer K. de Groot, Papelaan. LJs en weder dienende belooft het een recht gezellige middag te worden, maar niet zonder een zoo groot mogelijk deelname van de leden. Daarom Zondagmiddag a.s. allen present! ZOETERMEER „Kunst en Vriendschap" blaast. Het fanfarecorps „Kunst en Vriendschap" gaf Woensdagavond in hotel ,,De Gouden Leeuw" haar jaarlijksche uitvoering. Door den voorzitter van het eere-bestuur, dokter J W. Palte, werden de aanwezigen har telijk welkom geheeten, in het bijzonder de beschermheer der vereeniging mr. N. Vernède en diens echtgenoote. Spreker releveerde verschillende bijzonderheden over het afgeloopen jaar en op de behaal de resultaten, o.a. op het alhier gehouden solisten-concours en op het gehouden con cours te Soestdijk, waar de vereeniging de eere-medaille won, beschikbaar gesteld door Prinses Juliana, voor het hoogst aan tal punten. Spr. wenschte de muziekv. ge luk met de behaalde resultaten en dankte den directeur, den heer De Vries voor diens leiding, aan wien het grootendeels te danken is, dat de resultaten zijn be haald. Namens het fanfarecorps werd den directeur een bloementuil aangeboden, als blijk van waardeering. Vervolgens werd door spr. nog een woord van dank ge bracht aan de ingezetenen voor het be schikbaar stellen der prijzen voor de verlo ting en wenschte ten slotte den aanwezi gen een prettigen avond. Hierna werd het programma afgewerkt. De ten gehoore ge brachte muzieknummers stonden op hoog peil en de gevoelens van het publiek wer den dan ook duidelijk kenbaar gemaakt door een krachtig, welgemeend applaus. In het bijzonder voor den directeur was deze avond een succes. Tusschen de muziek nummers werden eenige tooneelstukjes door leden der vereeniging opgevoerd. De rollen werden goed gespeeld en het publiek heeft smakelijk gelachen. Na afwerking van het programma werd de gebruikelijke verloting gehouden. Daarna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Ons plaatse lijk muziekkorps kan terugzien op een suc cesvollen avond. Geboorten: Teunis, z. van B. Pelle en J. Reedijk. Gehuwd: Johannes Hendrikus Ade- geest, 33 j. te Zoetermeer en Maria Johan na Friggen, 32 j. te Zoetermeer. Overleden: Margje Erkelens, 82 j. •„Zoetermeer Neeltje Clazina Krijgs man, 51 j. te Zoetermeer Klaas de Graaff, 74 j. te Zoetermeer. Ingekomen: Maria van der Burg uit Pijnacker. Vertrokken: Maria van Akkeren naar Boskoop. ALPHEN AAN DEN RIJN VIJF EN TWINTIG-JARIG BESTAAN VAN HET ELECTRICITEITSBEDRIJF. De commissie van bijstand voor de wa ter- en lichtbedrijven deelt aan B. en W. mede, dat door haar is overwogen, of er aanleiding bestaat, het feit. dat op 8 De cember j.l. het electriciteitsbedrijf 25 jaar heeft bestaan, speciaal te herdenken, en zoo ja, of dan aan de herdenking al dan niet eenig feestelijk karakter behoorde te worden gegeven. Het resultaat is geweest, dat de meerder heid der commissie van oordeel bleek, dat een speciale herdenking, met het oog op de huidige tijdsomstandigheden, achterwege behoort te blijven, terwijl de minderheid meent, dat er aanleiding is aan het voren bedoeld feit wel eenige bijzondere aandacht te wijden, zij het dan ook, dat zulks op een voudiger wijze geschiedt, dan de herden king van het 25-jarig bestaan der gasfa briek in het najaar 1926. De minderheid der commissie zou de her denking willen beperken tot b.v. het geven van een gratificatie aan het personeel, dat ten laste van het electriciteitsbedrijf komt en wel tot een bedrag van een week sala- is of loon. De kosten daarvan zouden on geveer 450.bedragen. B. en W. hebben deze aangelegenheid in de vergadering van hun college overwogen en meenen ook, dat er geen aanleiding be staat het 25-jarig bestaan van een zoo be langrijk gemeentelijk bedrijf, zonder meer te laten passeeren, ook al moet elk karak ter van festiviteit worden vermeden. Voor het verstrekken van een gratifica tie aan het personeel, als blijk van erken telijkheid voor de al die jaren betoonde toewijding bij de behartiging van de be langen der bedrijven; is ook naar hun mee ning, inderdaad wel reden. B. en W. zouden echter het toekennen eener gratificatie niet willen beperken tot uitsluitend het personeel, dat rechtstreeks is betrokken bij het jubileerende bedrijf. Het is toch zoo, dat de belooning van meer deren van het personeel drukt zoowel op het electriciteitsbedrijf als op het gas- en waterbedrijf. Zij meenen, dat men in dit verband deze bedrijven der gemeente meer als een een heid moet zien. B. en W. zouden voorts voor de te ver- leenen gratificaties een totaal-bedrag van niet meer dan 500.beschikbaar willen stellen, waar toch hier niet zoo zeer het bedrag op den voorgrond staat als wel het uitspreken van waardeering. Het genoemd bedrag zou dan over het geheele personeel der drie bedrijven die nen te worden verdeeld, naar rato van het salaris of loon, hetwelk ieder van het per soneel geniet. Zü stellen den Raad voor in den aange geven zin te besluiten en het gevraagd cre- diet ad 500.beschikbaar te stellen. Been gebroken op het ijs. De heer en mej. G., die aan het schaat senrijden waren op de ar zijn komen te vallen. Mej. G. kwam hierbij zoo ernstig terecht, dat zij baar dijbeen brak. Na-dat dr. H. haar de eerste hulp bad verleend, is zij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Behendigheidswedstrijd. De uitslag van de bij hotel 's-Molennaarsbrug gehou den behendigheids wedstrijd is als volgt: le prijs, L. Schouten, 2e pr. D. v. d. Wel. 3e pr. J. van Dam. 4e pr. van der Laan. Deze baan is uittaekend geschikt om te rijden en is dlan ook den geheelen avond verlicht. Zooals wij vernamen is bet plan Zaterdagmiddag een koppelwedstrijl te houden en wel een uur lang. Ook verna men wij nog, dat de baan Alpben aan den RijnLeiden hard opschiet. Nog een paar dagen en men behoeft niet meer per bus of trein naar Leiden, maar men kan dan op de schaatsen gaan. Botsing. Gisterenmiddag had op den beruchten boek aan de Gnephoek weer eens een botsing plaats tusschen de N.A.L en een vrachtauto. Door de gladheid der weg konden biede auto's niet uitwijken en vlogen recht op elkaar in. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen wer den de auto's zwaar beschadigd. Een vreemde man in huis. Gister avond werd door de wed. J. van N. aan de Steekerweg lulp van de politie ingeroepen tegen een persoon die buiten weten der bewoners het buis was ingeslopen. En zich daarna heimelijk naar de zolder had bege ven. Door dat toevallig een der bewoners naar boven moest, trof hij den man aan en greep hij hem vast. Andere bewoners kwa men niu toesnellen en hij werd zoolang vastgehouden, tot dat de politie kwam op dagen. Hij werd naar het bureau genomen en aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Het bleek een schipper J. H. P. te zijn, ge- domiliceerd te msterdam. De man gaf op nachtverblijf te hébben gezocht. De politie stelt echter een nader onderzoek in. L. T. B. Onder voorzitterschap van den heer S. v. Leeuwen hield de L.T.B. gis teravond in de bestuurskamer van de Sint Josephgezellen een interessante en leerza me vergadering waarvoor de belangstel ling, uiteindelijk, nogal meeviel, al liet de opkomst in den aanvang vreezen, dat de overal heerschende ijspret hierin parten zou spelen. Na opening met den christelijken groet sprak de voorzitter Jjn gebruikelijke nieuwjaarswensch uit en bracht de heer Joh. C. Vink verslag uit van de vorige ver gadering. Vervolgens werd behandeld een ingekomen schrijven van een voorloopig bestuur, dat zich tot taak heeft gesteld al hier te komen tot de oprichting van een onderlinge ziekteverzekering, waartoe vooral de stoot werd gegeven door de drie plaatselijke middenstandsvereenigingen en waaromtrent wij reeds eerder, in ons „Han- ze"-verslag uitvoerig mededeling hebben gedaan. Uit de gevoerde besprekingen kwam vast te staan, dat de L.T.B.'ers lie ver een afwachtende houding aannemen, ook ten opzichte van deelname in het z.g. garantie-fonds voor de gemaakte en nog te maken onkosten. Het voorstel van het be stuur om 5 pet. duurtetoeslag te verleenen op het loon van de boerenarbeiders, werd na ampele besprekingen met algemeene stemmen aangenomen voor volwaardige ar beiders, ingaande 1 December van het af geloopen jaar. Medegedeeld werd, d^t er ongeveer half Maart een film op agrarisch gebied zal worden vertoond voor de leden. Inmiddels was de spreker van dezen avond, Ir. Jacobs, gearriveerd, die op zeer geanimeerde wijze een informeele bespreking, dus geen rede, zooals spr. zeide, heeft gehouden over drie, voor de leden zeer actueele onderwerpen t.w. het zaaien van stikstof, inkuilen van Mei-gras en over de wijze van en de re sultaten van het drogen van gras. Daar de hoeveelheid krachtvoer voor de komende tijden, naar alle waarschijnlijk heid niet toereikend zal zyn, is de eerste opgave, waarvoor een veehouder zich ge steld ziet, om de hoeveelheid wintervoer te vergrooten. De aanwezige voorraad moet zoo zuinig mogelijk worden benut, en door juiste wijze geconserveerd (ingekuild) of op andere wijze als kunstmatig drogen van gras. Een eerste vereischte evenwel is zoo veel mogelijk wintervoer te produceeren. De productie kan vergroot worden door zaaien van stikstof, evenwel met inacht neming van de juiste verhoudingen van fosfor en kali, welke stoffen de grond even zeer noodig heeft. Een hoeveelheid van 46—7 balen per H.A. en per jaar zal tot resultaat geven meer hooiopbrengst en tot gevolg hebben, dat er minder krachtvoer zal noodig zijn, mits stikstof vroegtijdig, rationeel en deskundig wordt aangewend. Om zoo goed mogelijke kwaliteit te ver krijgen adviseerde spr. het gras in jongen toestand te maaien en zoo rond half Mei in te kuilen. Stalmest alleen is absoluut onvoldoende. Spr. spoorde aan van eigen bedrijf te halen zooveel als er maar eenigs- zins mogelijk is en adviseerde als minimum kwanta 3—4 balen per H.A. stikstof, het geen bevordert snelle grasgroei en betere groei ook in ongunstige weersgesteldheid. Door, zoodra het hooi of het gras van het land is, onmiddellijk weer met stikstof te gaan werken, bevordert men, de grasgroei het geheele jaar door. Hierna vertoonde spr. de bereikte resultaten op het proefbe drijf van den heer J. Wesseling te Zoeter- woude in het jaar 1938, door middel van een statistische kaart. Wanneer er op het land goede resultaten zijn behaald, is de kwestie welke methode van inkuilen de beste is, oordeelend naar eir dresultaten en de verliezen. Voorname lijk twee typen worden onderscheiden, warm inkuilen en inkuilen met zuur. De eerste methode geeft de grootste verliezen, ongeveer 3040 pet. naar voederwaarde gerekend. Bij de eerste methode is het raadzaam kuilhoop langzaam af te werken en de temperatuur regelmatig te controlee ren. Warmtegraad van 3540 is de meest schadelijke. Zaak is die hier zoo vlug mo gelijk overheen te voeren tot ongeveer 70 gr., daarna snel en zwaar af te dekken, om de lucht uit te persen. De tweede methode, het inkuilen van gras met behulp van zuur is een Finsche uitvinding, waarbij het gras zeer veel eiwit behoudt en het verlies tot een minimum van 15 pet. wordt beperkt. De methode met zuur werkt zekerder dan een met suiker of melasse. Zuur is een sterk chemisch pro duct, dus voorzichtigheid bij de behande ling wordt geboden, het is echter niet schadelijk voor het rundvee. In tegenstel ling met de andere methode moet hier vlug gewerkt worden, liefst in een dag of drie moet laag voor laag van ongeveer 200 K.G. besproeid zijn. Deze methode is echter, vooral in de zui velbedrijven op sterken tegenstand gestuit. Hieruit is een derde methode geboren van Engelsche oorsprong n.l. het kunstmatig drogen van gras. Spr. verklaarde het sys teem van deze methode, waarbij, met be hulp van kostbare installatie, het natte gras met verhitting van 140150 graden wordt bewerkt. Hoewel dit systeem nog in de kinderschoenen staat, is de voeder- waarde van het aldus verduurzaamde gras dat, na deze bewerking gemakkelijk tot poeder vermalen kan worden, nog tamelijk aan den hoogen kant en bevindt zich zoo tusschen de voederwaarde van gewoon hooi en krachtvoeder al is zulks in zekeren zin nog een teleurstelling ten aanzien van de verwachtingen, dat het gedroogde gras de waarde van krachtvoeder zou kunnen bereiken. De capaciteit van de machine be draagt ongeveer 150 K.G. gras per uur (ge droogd) waarvoor ongeveer 500 600 K.G. nat gras noodig is. Voedernorm is ongeveer 56 K.G. per koe, dus niet zooveel als men maar wil. Hierbij moet er wel gezorgd wor den voor voldoende drinkwater voor het vee. Verteringsproeven hebben uitgewe zen, dat de voederwaarde van kunstmatig gedroogd gras gelijk staat aan de voedings waarde van zemelen. Bij drogen maximaal verlies aan voedingswaarde 10 pet. Na deze voor de L.T.B.'ers zeer leerzame uiteenzettingen werd spr. dank gebracht en werd door den voorzitter een voorstel ter tafel gebracht om ook dit jaar weer een feestavond te organiseeren. Na de moeilijk heden, die zich het vorig jaar hebben voor gedaan onder de oogen te hebben gezien, heeft men voorloopig in princiep hiertoe besloten. Ondertrouwd: Johannes de Ko ning, 32 jaar, wonende te Zwammerdam en Gerarda Johanna van den Berg, 20 j. Tienius Schone wille, 26 j. en Johanna Adri- ana Elisabeth de Vos, 29 j. DE KWAKEL Inbraak in de R. K. Pastorie, Hedennacht werci ingebroken in de R. K. Pastorie alhier. De dieven wisten door een ruit in te drukken zich toegang te ver schaffen tot de serre en voorts door een ruit uit te snijden tot de zaal. Waarschijnlijk zijn zij in hun werk ge stoord. Er is niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Prinsej Beatrix geniet van het ijl - Gereten in een ilede, voortgeduwd door H K. H. Prinses Juliana op de schaats, reed het prinsesje Donderdag op een sloot achter het Huis ten Bosch en amuseerde rich best KOUDEKERK Geboren: Rijk Gerrit z. van A. van der Meijden en F. Oppelaar. Getrouwd: J. Haspers 25 j. en M. v. d. Sterre 32 j. A. Zaal 24 j. en M. de Blois 23 j. NIEUWERBRUG Vergadering werkverschaffing. In de zaal van café „Het Grauwe Paard" hiieldi die vereeniging „Werkverschaffing" haar jaarlijksche ledenvergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer A. v. Baren, dat sedert een 3-tal jaren het leek alsof deze vereeniging overbodig ge worden was, aangezien er weinig sterk ijs kwam. Thans echter komt de vereeniging wel weer dubbel tot zijn recht. Hierna ver zoekt spr. de secretaris, d)en heer C. v. Eek, de notulen te lezen welke onveran derd worden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer K. Mulckhuijse, sloot met een batig saldo van rond 240,De rekening werd door de heeren D. Verweij en C. Kok Wzn nagezien en in orde bevonden. Aan de beurt van periodiek aftreden van het bestuur waren aftredend de heeren W. Vergeer, J. Kap- teijn en P. Breediijk. Alle drie werden door de vergadering met groote meerderheid van stemmen herkozen en namen ook al len hun herbenoeming weer aan. In de rondvraag zeide de heer J. C. Kleinveld, dat hij het ledental der ver eeniging 77 leden zeer laag vond. Spr. was van meeniing, dat ddt ledental gezien het prachtige doel dezer vereemi- ging, n.l. het verschaffen van werk tijdens de vorst, zeer zeker omhoog gebracht kan worden door doelmatige propaganda. Na eenige discussie nam de voorsteller het op zich een aantal personen te bezoeken en hen te bewerken als lid toe te treden, wat met groote dlankbaarheid door de vereeni ging werd aanvaard. Inmiddels verna men wij van den heer Kleinveld, dat zijn werk al prachtige resultaten had afgewor pen en hij reeds een aantal nieuwe leden had verworven. Tevens werd nog ge sproken om bij gladheid der wegen, inzon derheid een gedeelte van do Zuidzijde, te zanden, wat aluds besloten werd. Over het punt om levensmiddelen te laten verrijden was de vergadering met het bestuur van moening, dat het niet op don weg lag de zer vereeniging om festiviteiten te organi seeren. Na nog een gratis verloting werd de vergadering gesloten. IJswedstrijden. Door de ijsclub „Werkverschaffing' alhier was gistermid dag op de Wi-ericke een koppel wedstrijd) georganiseerd. Dit was een mooie wedstrijd welke tevens veel belangstelling trok. In totaal namen 8 koppels aan de wedstrijd deel terwyl de wedstrijd ging ever 100 ronden. De baan had een lengte van 160 meter, zoodat 16 K.M. moet worden afge legd. In ruim 3 kwartier werd deze af stand door de rijders afgelegd. Twee kop pels kwamen enkel met lengteverschil ge lijk aan terwijl het derde koppel 1 ronde achter stond en het 4e winnende kopipel 15 ronden. De overige koppels waren reeda uitgevallen of kwamen nog meer ronden achter. De winnaars waren: le pr. 10. het koppel J. Aberson en J. Gelderblom; 2e pr. 7.50, het koppel J. G. Kingma en D. Schouten; 3e pr. 5.het koppel T. Aberson en T. Schouten; 4e pr. 2.50, het koppel J. Klaassen en G. v. d. Berg. Vanuit het publiek was er nog een toe schouwer welke een tulband schonk om te laten verrijden en één welke een ƒ1. gaf welke respectievelijk over 10 en 5 ron den werden verreden en gewonnen door het kappel Kingma-Schouten. NOORDEN Estafette-wedstrijd op schaatsen. Woensdagmiddag heeft de IJsclub Noor den op de ijsbaan een goedgeslaagde wed strijd gehouden op schaatsen, n.l. een es tafette-wedstrijd door paren. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: le prijs H. Fransen en mej. M. v. d. Zwet, 2e Jac. Koek en mej. A. Baas, 3e W. Blok en mej. W. van Oudenallen, 4e C. Vermeij en mej. Chr. Verkuil. Het talrijke publiek kreeg menige spannende wedstrijd te zien. De prijsuitdeeling had plaats in het café van de wed. J. Veenman, terwijl daarna nog gelegenheid was tot dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. RIJNZATERWOUDE DE DRIE-MEREN-TOCHT. Voor de drie-meren-tocht, die hedenmor gen is aangevangen met als startplaatsen Rijnzaterwoude, Langeraarsche Poel en Nieuwkoopsche plassen zijn te Rijnsater- woude 64 deelnemers Gecostumeerde ringrijderij. Gder- middag had alhier op het Braassemer- meer een gecostumeerde ringrijderij plaats voor paren. Voor deze buitengewoon aar dige uitvinding van een der bestuursle den der ijsclub bestond een groote belang stelling. Zoowel het publiek als de deel nemers waren in ruime hoeveelheid opge komen. Opgeluisterd door het fanfare korps uit Nieuwe-Wetering, wat voor ve len een verrassing was, is dit ijsfeest weer buitengewoon geslaagd. Het bestuur komt zeker weer een woord van dank toe, wan neer men bedenkt, dat de kas der ijsclub leeg is en het bestuur dit feest zelf moest financieren. De uitslag voor het mooiste costuum was als volgt, le prijs N. Overde- vest met C. Overdevest. 2e prijs C. de Bruyn en T. Kwakernaak. 3e prijs A. Eikeienboom en L. Eikelenboom. Troost prijs J. de Bruyn en N. van Egmond. De uitslag der ringrijderijê le prijs Joh. van Zwieten en A. Eikelenboom, 2e prijs Jac. van Schagen en A. Hoogenboom, 3c prijs Jan de Bruyn en N. van Egmond.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12