OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 9 JANUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 OP DE BOLLENBEURS Haarlem, 8 Januari. HILLEGOM Personalia. De heer J. van Bameveld te Zutphen is benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de gemeentelijke Ulo-school al hier. De plaatselijke geneesheeren Versluys en van der Kaaden zijn met verlof uit den militairen dienst teruggekeerd en hebben hun praktijk hervat. Alleen dokter Wijk- mans is nog onder de wapenen. Onze plaatsgenoot, de heert H. Bchouten, is geslaagd aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor het examen paedagogiek M.O.B. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia, De heer C. van Beelen is geslaagd voor het examen boekhouden, af genomen door de Vereeniging van Leera ren. LISSE GEMEENTEBEGROOTING 1940. Verlaging wegenbelasting voorgesteld. De gemeentebegrooting over het dienst jaar 1940 is door Burg. en Weth. aan den Raad aangeboden. Aan deze begrooting is door ons het navolgende ontleend, by het doorzien. Als eerste bijzondere post op de begrooting merkten wij op een bedrag van &05.voor de herziening van het uit breidingsplan, De straatverlichting, waar over in de raadsvergadering van 29 Dec. 1939 uitvoerige debatten zijn gehouden, vordert een bedrag van 6000.—. De elec- trische verlichting is begroot op een be drag van 1.050.—, voor 61 lantaarns, waarvan 30 nachtbranders. De gasstraat- verlichting met 215 lantaarns, waarvan 80 nachtbranders, soupeert jaarlijks een be drag van 4850.op. De kosten van de bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen zyn slechts geraamd op 500. omdat het vorige jaar de meest noodzake lijkste hulpmiddelen hiervoor zijn aange schaft. Een sober beeld geeft de post onderhoud van straten en pleinen welke geraamd is op 2.870.en die van de wegen, rijwiel paden en voetpaden met 840.Het vo rige jaar is hiervoor resp. 13.312.en 1.840.geraamd. Belangrijke verstra- tingen zullen dan ook niet worden onder nomen. Slechts enkele slechte straatge deelten en het vertegelen van sommige trottoirs, aldus de toelichting, zal plaats hebben Het ligt in de bedoeling het urinoir na bij de openbare school te slopen en op het Vierkant een ondergrondsch urinoir te maken, hetwelk begroot wordt op 2.000. De kosten van de electrische bemaling van het z.g. Piusland zijn dit jaar belang rijk hooger dan vorige jaren. Een bedrag van 929.40 is hiermede gemoeid, hetgeen veroorzaakt wordt door het vervangen der niet zelfaanzuigende ientrifugaalpomp door een vol-automatisch werkende vijzel installatie, hetgeen begroot wordt op 900. Voorts bleek ons, dat in verband met de verbreeding van den rijksweg (Heereweg) het in de bedoeling ligt om de onderwij- aerswoning van het hoofd der openbare school af te breken. Zou dit het begin zijn van de verbreeding vanaf Bondstraat tot Vierkant en zal dit verwezenlijkt worden binnenkort? De subsidie van het Burg. Armbestuur is begroot op 38000.hetgeen een ver hooging inhoudt van 8000.vergeleken met het vorige jaar. Deze post, welke elk jaar te weinig bleek te zijn geraamd, is thans voldoende geraamd in verhouding tot de uitgaven. De werkverschaffing is geraamd op 4.500.voor zoover betreft door of van wege de gemeente ondernomen en op 15.000.voor zoover betreft onderno men door derden. De steun aan werkloozen wordt dit jaar geraamd op 80.000.of wel 500.meer dan het vorige jaar. De steunverleening aan kleine tuinbouwers wordt geraamd op 3.334.80 inclusief de brandstoffen toeslag. Aan onvoorziene uitgaven is ten slotte geraamd een bedrag 3306. De ontvangsten van den gewonen dienst vangen aan met een batig saldo van dienst 1938 ten bedrage van 16.260.35. In een begeleidend sihrijven van B. en W. wordt voorgesteld de wegenbelasting te verlagen en te brengen van 4 op 3 pet. van de kadastrale huurwaarde van ge bouwde m ongebouwde eigendommen. Hierdoor wordt de opbrengst geraamd op 14.913.08 of bijna 4.500.minder dan het vorige jaar. De belastingen zijn over het algemeen iets hooger geraamd dan voorafgaande ja ren, waardoor de begrooting met enkele duizendtallen guldens gunstig wordt be- in vloed. De wints van het gasbedrijf wordt ge raamd op 6750.(vorig jaar 8000. idem waterleidingbedrijf 4000.- (vorig jaar 4000.—). Het dividend van de N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. op 10.200, hetgeen gelijk is aan het voorgaande jaar. Op den kapitaaldienst wordt ten slotte nog geraamd een bedrag van 2800.om de poldersloot tusschen Tulpenstraat en Gladiolenstraat te vervangen door een riool, terwijl voor de ophooging van bouw terreinen aan den Broekweg en de Ka naalstraat is geraamd een bedrag van 8500.—. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaven voor zoover betreft den gewonen dienst met een bedrag van 503.461.41 en voor zoover betreft den Kapiataldienst van 24.501.69. De staat van schulden, uitgezonderd die ^bij wijze van annuïteit aangegaan geeft een totaal bedrag aan van 1 71ï.387.69, waar op in 1940 wordt afgelost een bedrag van 51.121.01. De staat van schulden, aange gaan bij wijze van annuïteit geeft op 1 Januari 1940 een schuld te zien van 615.573.93 met een annuïteitsbedrag per jaar van 20.146.96. Onze totaal indruk is een poovere, doch geen zwakke begrooting. LEIDSCHENDAM K. J. M. V. Voor een zeer aandachtig gehoor behandelde gisteravond dr. W. Dijs- selbloem voor de K. J. M. V. „St. Alber- tus Magnus" het onderwerp „Het gezin ons voornaamste levensmidden". De moderator, kapelaan van Niekerk opende den avond op de gebruikelijke wij ze en vroeg aller aandacht voor het mooie onderwerp, dat zeer zeker een beschou wing waard is. Het woord is dan aan dr. Dijsselbloem, die de economische toestanden schetste en het misbruik van vele volksgebruiken, wel ke het gezin kapot maken. Spreker schil dert wat er noodig is voor het ware en noodzakelijke gezinsleven en hoe en op welke wijze allen hieraan moeten en kun nen medewerken. Spreker besluit met een beroep op allen hun offers te brengen van hun eigen ik voor het behoud van het ge zin, het voornaamste levensmidden. NOORDWIJKERHOUT Jubileum. Op Nieuwsjaarsdag was het 12 1/2 jaar geleden, dat mej. M. Schrijne- makers tot onderwijzeres aan de R.-K. Meisjesschool „St. Jozef", alhier, werd be noemd. Tijdens de Kerstvacantie hadden de Eerw* Zusters van de school het idee gekregen om by den terugkeer van mej. Schrijnemakers van de vacantie, dezen dag feestelijk te herdenken. Toen zij Maandag morgen op den eersten schooldag arriveer de werd zij direct naar de gymnastiekzaal geleid, welke mooi versierd was. Met de kinderen en het onderwijzend personeel waren bij de huliging, welke volgde, mede aanwezig de pastoor en de eerw. Priorin van de Zusters Dominicanessen. De meis jes van de 4 hoogste klassen zongen een welkomstlied. Vervolgens voerden eenige leerlingen zangnummers uit. O.a. „Acht Prinsesjes uit Vogelenland" en „Tien blyde kindertjes". Aan het slot van deze bij eenkomst dankte de jubilaresse hartelijk voor de onverwachte huldiging. Na afloop was het den geheelen dag feest voor de 4e klas, die van mej. Schrijne makers is. Vele bloemen kwamen aange dragen en cadeautjes NOORD WIJK Militaire taptoe. Ondanks de geweldi ge gladheid van gisteravond, ging de aan gekondigde taptoe ter gelegenheid van de 126e verjaardag van het 4e Regiment In fanterie, dat alhier gelegerd is, cp het Lin- denplein door. Behalve militaire autoriteien en man schappen bestond er ook veel belangstel ling van de burgerij. Na afloop werd nog een korte muzikale marsch door het dorf gemaakt, waarbij vooral de jeugd goed ver tegenwoordigd was. Personalia. Mochten wij enkele weken geleden berichten, dat mej. M. C. Wijsman, klerk le klas ten kantore der gemeentebe drijven alhier slaagde voor het examen boekhouden en aanverwante vakken, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te 's-Hage, thans be haalde zy het diploma boekhouden en aan verwante vakken van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam. Geboren: Willibrcrdus z. van A. Ph. Th. Alkemade en M. C. Steenvoorden. Gcrardus z. van M. Hermans en A. J. Rot teveel. Albertus Petrus Johannes z. van A. P. J. v. d. Berg en L. Guijt. Nicolaas z van Q. v. Os en N. Onderwater. Cor nelia Geertruida d. van C. W. Verhart en M. J. v. Zeist. Adrianus Petrus Johan nes z. van N. G Caspers en A. H. v. d. Berg. Sophi? Petronella Elisabeth d. van A. Th. Mooyekind en A. J. v. d. Berg. Arie z. van P. Kuyt en J. Hoek. Ondertrouwd: Q. C. Caspers en M. C Caspers. A. Th. Rotteveel en C. Schouten. P. N. v. Eeden en C. M. Hoo- geveen. H. J. de Graaf en K. de Bruin. J. G. de Regt en D. v. 't Hoen. Getrouwd: B. A. J. Wubbels en C. J. v. d. Berg. P. C. de Goede en J. v. d. Berg. Overleden: Johanna Plug 75 j. wed. van M. v. Duivcnbode, Willempje v. d. Wal 73 j. geh. met J. Koutstaal. OEGSTGEEST Gymnastiekvereeniging „St. Willibrord." De lessen van de R.K. Gymnastiek veree ning „St. Willibrord" in de Chr. school aan de Pieter Buysstraat zullen heden avond niet doorgaan wegens een luchtbe schermingsoefening. Poging tot inbraak. Bij de familie B. alhier is een poging tot inbraak gepleegd. Vermoedelijk zijn de daders gestoord. Botsing. Door het niet verleenen van voorrang is den wielrijder L. J. A. alhier in botsing gekomen met een auto bestuurd door J. Q. v. d. E. alhier, op het kruispunt Terweeweg-Emmalaan. Het rijwiel werd totaal vernield. Op dezelfde plaats kwam een militai ren auto in botsing met een andere auto „Is er nog wat bijzonder op bloemenge- bied te zien?" Neen niets, alleen maar wat narcissen". Een korte dialoog tus schen twee broers, firmanten van een groote kweeker-exporteursfirma benoorden Hillegom, die voor 90 pet. haar hart ver pand hebben aan de Hyacinthen en voor wier Narcissen slechts „bijgoed" zijn. Inderdaad: Hyacinthen waren er niet, maar Narcissen in overvloed. De inzending van W. H. Ruigrok's Broei- proevenbedrijf had aller belangstelling en bewondering. „Prachtig, schitterend mooi", v/aren de uitlatingen van eerste klasse Narcissenkenners uit Sassenheim. Overziet men de tafel dan valt allereerst de Inc. Leeuwenhorst van E. Oostdam, Noordwykerhout op, door de forsche bloe men. Ook Inc. Carlton van Gebrs. Vreeburg, Lisse, en Giant Perfaction van L. v. Grie ken en Zn., Lisse, waren mooi vertegen woordigd. Bicolor Bonython van L. C. van de Ven, Hillegom, is wel een aardig bloempje, maar werd algemeen te flets geacht. Meer be langstelling had Scarlet Elegance van G. Rutgrink, Voorhout, welke variëteit ook in goede conditie voorkwam in de inzending van T. Vos en Zn., Sasenheim. De overi ge pannen van laatstgenoemde ondervon den nogal eenige critiek. Uit de collectie RuigTok dient verder nog genoemd de M. T. Superba van H. Nieuwenhuis en de E.v.t. Scarlet Brilliancy van de firma Ruigrok zelf. Aan den anderen kant der zaal (het was de bovenzaal weer) Jiet G. Zandbergen. Sassenheim, dezelfde schaal met Craqford zien als de vorige week. Een bewijs voor de groote houdbaarheid van deze Poetaz. Warnaar en Co., Sassenheim, exposeerde de zeer bloeirijke Leedsii Suda, een aardig eenigszins vooroverhangend bloempje: Zes bollen 30 bloemen. Frans Roozen Lzn., Vogelenzang, was ook weer present en liet de Mendel Pous- sin en de Mendel John Gay, helder rood, zien. Jonkheers Bloembollenbedrijf had verplante kisten met Brilliant Star en Bril liant Star max ingezonden, alsmede een e v.t., door inzender Astoria genoemd, wel ke naam de commissie niet wenschte te aanvaarden. De bollen en bloemen waren niet slecht maar de geheele inzending droeg het ken merk van weinig zorg er aan besteed. Een mooie kist Narcissen was nog de kist E.N. Mon Trésor, een groote gele Trom pet ingezonden door Theod. van der Vlugt, Lisse. In (5e benedenzaal waren veel men- schen maar bitter weinig nieuws. De prijzen van de bloemen in Engeland zijn goed. Voor King Alfred wordt b.v. 3/per bos van 12 gemaakt, Golden Har vest doet 4 shilling. Te begrijpen is, dat onze reizigers weer gaarne weg willen en er wordt heel verschillend over de kansen van openkomen van Engeland gedacht. Er schijnen zelfs plannen te zijn om aan de Engelsche Regeering voor te stellen bol len toe te laten, maar de invoer van geld te verbieden. Het geld zou dan op een z.g. Sperrkonto geplkaatst moeten worden. Ge durende den vorigen oorlog had men in Duitschland ook deze „faciliteit". Menigeen zal zich nog de verschillende afloop van deze konto's herinneren: men kreeg van de bankinstelling die de rekening hield een mededeeling, dat het bedrag was afge boekt. De betalingen uit Engeland gaan op het oogenblik al niet best. Er worden allerlei moeilijkheden aan verbonden. Meerdere firma's hebben hun vorderingen aan een advocatenkantoor in handen gegeven, op dat dit voor de overmaking naar Holland zal kunnen zorgen. In de Zweedscbc vakbladen wordt weer een campagne gevoerd om vooralsnog geen bollen te koopen. Dit ondervindt men wel elk jaar, maar dit jaar in veel sterkere mate, en nu juist, nu de visa voor slechts 2 maanden verleend worden, kan men zich niet de weelde ver oorloven van een maand alleen met col lecteeren door te brengen. Uit Den Haag nog steeds geen nieuws: nóch omtrent het surplusfonds, nóch om trent de artikelen, welke op het open land geteeld mogen of moeten worden. Er wa len ook geen teekenen die een spoedige be slissing doen vermoeden. Geduld is zulk een schoone zaak! bestuurd door J. W. uit Leiden. Beide auto's werden beschadigd. Geen persoon lijke ongevallen kwamen voor. Vermoedelijk door de gladheid van den rijweg is gisteravond 'n auto bestuurd door J. M. G. B. te Aalsmeer op den Rijks weg tegen een paal opgereden. De paal kraakte, de auto werd beschadig' en de bestuurder werd aan de linkerhand ver wond. SASSENHEIM Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente liep over 1939 als volgt: Vermeerdering door geboorte 75 jongens en 99 meisjes, totaal 174; door vestiging 136 mannen en 203 vrouwen, totaal 344. Vermindering door overlijden: 17 mannen gekondigde tapote ter gelegenheid van de en 16 vrouwen, totaal 33; door vertrek: 223 mannen en 300 vrouwen, totaal 523. Aantal per 1 Januari vorig jaar 3073 man nen, 3051 vrouwen, totaal 6124. Aantal per 1 Januari j.l. 3044 mannen en 3042 vrouwen, totaal 6086. Netto vermindering 29 mannen en negen vrouwen, totaal 38. Er werden 52 huwelijken gesloten. WARMOND Uitvoering „St. Matthias". Onder zeer groote belangstelling gaf de R.K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Matthi as" een uitvoering in Hotel de Stad Rome. Deze, in den volksmond Koppermaandag uitvoering geheeten, geniet reeds jaren een goede reputatie en geen wonder, dat nu ook velen naar de Stad Rome waren gekomen, overtuigd als zy waren, dat er weer veel moois te genieten zou zyn en laten wy er direct aan toevoegen, dat zij er geen spijt van hebben gehad. Zoowel de afdeeling harmonie als de afdeeling tooneel hebben zich van haar beste zijde doen kennen. Allereerst was de afdeeling harmonie aan de beurt. Onder de bekwame en bezielende leiding van den heer G. Dik, werden een 6-tal nummers ten gehoore gebracht, waar onder vooral „Divertissement des Erinnijes" van J. Massenet de aandacht trok. Dit stuk, dat zeer zware eischen aan de spelers stelt, werd onberispelijk uitgevoerd, hetgeen ook het geval was met „Die Perlen", een solo voor 2 pistons, uitgevoerd door de heeren W. van Grieken en G. Derriks. Voor dit prachtig stuk werk komt hun alle lof toe Na de pauze werd opgevoerd een spel van list en liefde, getiteld „Démasqué". De re gisseur, de heer J. Sikking, vervulde zelf de hoofdrol en geen wonder dat het stuk een groot succes werd. Hiermede willen wij echter niets tekort doen aan de prestaties der overige spelers en speelsters, want een ieder was volkomen voor zijn taak be rekend. Het is een uitstekend geslaagde avond geworden. Na afloop bracht de voor zitter dank aan eenieder, die had medege werkt om alles zoo'n vlot en aangenaam te doen verloopen. De tijdens de pauze gehouden verloting was eveneens een groot succes, maar ver sterking van de kas is ook meer dan noodig. BOSKOOP L. T. B. De L. T. B., afd. Boskoop, kwam in jaarvergadering bijeen in het R.K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter, de heer H. G. Mathot, memoreerde den toestand in het kweekersbedrijf. Besloten werd om wederom een subsidie aan den Tuinbouw- cursus toe te staan en eveneens aan de Han delsavondschool, uitgaande van de Hanze. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het collectief arbeidscontract nog niet is opge zegd. Maar aangezien de toestand in het bedrijf dermate slecht is, dat geen behoor lijk loon kan worden betaald, vervallen de loonnormen vanzelf. Besloten werd voorts om in samenwerking met B. en W. een hoogere steun voor Boskoop te verkrijgen van het Rijk, zoodat dan ook het arbeids probleem beter onder het oog kan worden gezien en misschien op bevredigende wijze kan worden opgelost. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoor ding van zyn financiën. De boeken sloten met een batig saldo van 104.99. De be grooting voor 1940 werd met een bedrag van 160 aan inkomsten en uitgaven aan genomen. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, hetwelk een somber beeld gaf van het afgeloopen vereenigingsjaar. Nu volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren H. G. Mathot, A. Blom en W. van Lint. Beide laatste heeren werden herkozen, terwijl in de voorzittersvacature, wegens bedanken van den heer Mathot, geen beslissing kon worden genomen, daar hier voor nog geen candiaat was genoemd. Deze verkiezing zal voor de eerstvolgende ver gadering worden aangehouden. Vervolgens gaf de heer 7. van Lint een uitvoerig ver slag over de gehouden vergaderinj met het hoofdbestuur te Haarlem, terwijl als nieuwe afgevaardigde werd benoemd de heer W. J. van der Meer. Ten slotte werd besproken, of er in de besturen van de vakgroep in de L.T.B. niet wat meer functies door jongere personen kunnen worden ingenomen. De noodzakelijkheid hiervan werd ingezien en men zal trachten tot uitvoering over te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer H. J. Vermeulen, of het door bemiddeling van de organisatie niet daarheen kon worden geleid, dat men zijn vorderingen van ge leverde planten aan handelaars, behalve in de betalingsweek, ook in Januari zouden kunnen worden voldaan, echter zonder af trek van rente en dergelijke. In die rich ting zaJ een poging worden gedaan. Wat be treft het kweeken van aardappelen en paen, hetgeen door eenige leden naar voren werd gebracht, antwoordde de voorzitter, dat dit vele bezwaren met zich zal brengen in ver band met de teeltvergunningen. De vergadering was hiermede ten einde en tevens de loopbaan als voorzitter van den heer H. G. Mathot, welke loopbaan zeer verdienstelijk is geweest voor den L.T.B., afd. Boskoop. Het is hier zeker op zyn plaats, wanneer wij een woord van dank en waardeering aan toevoegen voor een man, die zijn besten tijd heeft gegeven voor de belangen van Boskoop. Het afscheid is stil en ernstig geweest evenals de geest van den tijd op het oogenblik is. Onnoemelijk veel heeft de heer Mathot voor Boskoop gedaan et. bereikt, en ware het niet om gezond heidsredenen, dan zou hij zeker het zinken de scheepje van Boskoop niet hebben ver laten. Maar hij heeft den weg naar de vei lige haven gewezen en wanneer Boskoop na eenigen, misschien korten, misschien langen tyd weer een afdeeling L.T.B. bezit, die er mag zyn, dan heeft zy dit zeker te danken aan haar ijverigen, steeds zich zelf opoffe- renden oud-voorzitter H. G. Mathot. NIEUWKOOP WEDEROM EEN MIS WEEK. Van Woensdag 24 Januari tot en met Zondag 28 Januari wordt in de parochie- WASSENAAR HUWELIJK VAN DEN DAG. Prinselijk paar bij de huwelijks-Inzegening. Heden is te Wassenaar het huwelijk vol trokken tusschen mr. H. P. Linthorst Ho- man. secretaris var. de directie van de Philips-fabriekcn te Eindhoven en mej. R. H. del Court van Krimpen. Op het ge meentehuis heeft de heer C. J. Breedvelt, lid van den gemeenteraad, als ambtenaar v. d. burgerlijken stand het burgerlijk hu welijk voltrokken. Getuigen van den brui degom waren diens broeder mir. J. Lint horst Hcman, commissaris van de Konin gin in Groningen, en nir. G. C. U baron van Hardenbroek uit Nijmegen. Voor de bruid getuigen haar zuster mevrouw T. A. B. Roëlldel Court van Krimpen en haar oom, jhir. R. H. M. van Loon uit Doorn. De bruid was gekleed in het wit en de bruidegom droeg het groot-tenue van eerste luitenant der rijdende artillerie. Na deze plechtigheid heeft ds. H. W. Creutzberg uit Den Haag in de Kieviet- kerk het huwelijk ingezegend. Prinses Ju liana en Prins Bernhaiid waren onder de zeer vele belangstellenden, die den dienst bywoonden. Om «ien minuten over half twaalf kwam het prinselijk paar per auto bij de kerk aan. De Prinses droeg een bruinen bontmantel en de Prins was in uniform. Auto door muur gereden. Ten ge volge van slippen door de gladheid van den weg reed een vrachtauto met tractor op den Deyl tegen een uur op van de bollenschuur van den heer L. O., ten ge volge waarvan deze muur ineenstortte. kerk alhier door de Paters Franciscanen Gilbertus Lohuis en Dr. Eliseus Brunings voor de tweede maal een Miswcek gegeven. Een eerste maal werd deze gegeven in Ja nuari 1938. Bouwvergunningen In 1939. Door Bur. gemeester en Wethouders dezer gemeente is in 1939 bouwvergunning verleend voor 16 woonhuizen, waarvan 13 te Nieuwkoop en 3 te Noorden, 1 veestalling, 2 smederijen, 1 houten opslagplaats en 4 verbouwingen. RIJPWETERING Tooneeluilvocring „Elk een gunst." Zondagavond werd in café Rustoord, door onze tooneelveneeniging „Elk een gunst," een tweede uitvoering gegeven van: „Een Offer," met na de pauze het blijspel: ,.De Schat uit Congo." Gezien de omstandig heid, dat dit programma in dan loop van 14 dagen voor de tweede maal werd opge voerd, gezien net slechte weer van Zon dagavond, mocht de opkomst van het pu bliek nog vrij goed genoemd worden, al was de zaal dan niet tot in de uiterste hoe ken gevuld. De bekwame regisseur, mies ter Siering, was bij den aanvang niet aan wezig; hij kon elk oogenblik verwacht worden, daar hij op terugreis was van een familiebezoek in Eindhoven. Even voor het begin van het tweede be drijf van „Een Offer" kwam hij onder ge weldig applaus van de toeschouwers en van „zijn schooljongens" in de zaal. Het daverend applaus bewijst wel hoe zeer meester Sierings in Rij-pwetering gezien en geëerd is. En terecht! Want de meester spaart tijd noch moeite om het spel van onze tooneelvereeniging zoo hoog moge lijk op te voeren. Dit is hem ditmaal vol komen gelukt. Een ieder was vol bewon dering over de wyze, waarop alle spelers hun rol vervulden. De een aan den cm- stigen kant, de ander aan den vroolijken. Daarom bij alle lof en eer welke meester Siering toekomt, ook 'n extra pluimpje voor alle tooneelspelers, zooals zij dat wer kelijk verdienen. Dat er goed spel werd geleverd bij het treurspel „Een Offer" bewijst het b:ste de groote stilte welke er heerschte in de zaal tijdens de opvoering van de 3 bedrij ven; al deden Kobus de huisknecht en Wicsje, het vroolijke kostschoolmeisje, de lachspieren in beweging komen. Tijdens de pauze zorgde de heer J. Straathof voor aangename tralala-muziek op de piano. Na de pauze gingen we extra zitten om 'ns goed te kunnen lachen met „De Schat uit Congo", in 3 bedrijven, 't Is te hopen, dat mevrouw Elisabeth Somers zich in den huiselyken kring anders gedraagt dan op het tooneel. Ze was onuitstaanbaar voor iedereen, 't is te zeggen voor eiken man, zelfs voor den goeden knul Jan, den tuin man, die doof was als hij het niet hooren wilde; en.... hij had nog gelijk. Ook deze Schat uit Congo werd op waarlijk comi- sche wijze voorgedragen. 't Is in z'n geheel genomen 'n avond ge weest van genot, dank zij de toewijding van regisseur en het behoorlijke spel der tooneelspelers. Mogen de leden van „Elk een Gunst", die van hun vele winteravonden „Een Of fer" hebben gemaakt om ernst en luim zoo behoorlyk mogelijk op te voeren, steeds bij hun opvoeringen gesteund worden door he* dankbare publiek uit Rijpwetsring. En Ik voor mij, hou het met Robus d-an turn- man, wanneer Elk een Gunst weer 'n too-" neeluitvoering geeft: „tot uw diesponie- bels"! Een toeschouwer.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7