RIJNSTREEK RECHTZAKEN MAANDAG 8 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste installatieplechtigheid van de K.J. M.V. In de zaal van de St. Joseph- gezellen vond gisteren de eerste installatie plechtigheid plaats van een twintigtal leden van de nog jonge Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging, waarin opgeno men is een afdeeling der land- en tuin bouwers. In tegenwoordigheid van den Deken en van kapelaan F. Grent, voorts van leidsters van de Graal en van de Sint Jansknaapen, van het bestuur van de Katholieke Middenstandersvereeniging „De Hanze", van den L.T.B., en van de ouders, sprak de voorzitter van de K.J.M.V., de heer J. Ponsioen Yzn., een kort openingswoord, waarin deze vooral dank bracht aan den Deken, die den stoot tot de oprichting dezer vereeniging heeft gegeven en tot kapelaan C. M. Broers, den moderator, voor de groote toewijding, waarmede deze de afdeeling heeft gestuwd tot deze beteekenisvolle ge beurtenis. Hoewel de plaatselijke moderator be voegd is de installatiebeloften af te nemen, is de Bondsmoderator, Rector L. Beune uit Leiden, zoo welwillend geweest zelf de in stallatie te verrichten. Na een korte inlei ding zeide spr. verheugd te zijn met de nieuwe uitbreiding van de K.J.M.V. In de voorgaande besprekingen is het, beste vrienden, aldus spr., jullie duidelijk gewor den, dat wij in den geest der Katholieke Actie er naar moeten streven ons zelf te verbeteren en voor elkander goede Christe nen te zijn. Door man van karakter en katholiek van de daad te zjjn, moet gij er toe medewerken de maatschappij te her stellen in Christus. Daartoe moet je blijvend werken aan karaktervorming in je eigen leven, in je gezinsleven, nu en in de toe komst, in je stand en beroep en in je ker kelijk en maatschappelijk samenleven. Hierna legden de adspiranten de belofte af om door degelijke deugd en door actief lidmaatschap van de K.J.M.V., hun goeden wil te toonen en van God te vragen, onder voorspraak van Maria, hen allen te maken tot mannen van karakter en katholieken van de daad. Vervolgens zegende de bonds moderator de insignes en spelde deze op onder de woorden: Voor Christus onzen Koning, waarop de leden, elk afzonderlijk antwoorden: God wil het! Amen. Tot slot gaf spr. een korte uiteenzetting van het ge zinsprogram van de K.J.M.V. en gaf de leden de middelen aan de hand om hieraan ieder voor zich in het gezin mede te werken, hetgeen zeker ook zijn vruchten zal dragen voor het geheele parochieele samenleven. De Deken gaf uiting aan zijn blijdschap over dezen avond en feliciteerde de jonge lui met hun installatie en was dankbaar voor de woorden van den Bondsmoderator. De oproep van Rector Beune om steun aan de actie voor de in militairen dienst zijnde leden der K.J.M.V., teneinde mogelijk te maken aan dezen toe te zenden het leden blad van de K.J.M.V., bracht 't verrassende resultaat van 18. Het verdere deel van den avond werd ge vuld door op beschaafde wijze uitgevoerde zang- en muziekstukjes, ten gehoore ge bracht in samenwerking met leden van de St. Joseph-Gezellenvereeniging. Na de pauze werd opgevoerd „Wij vieren in den Kercke" van Herman Divendal, een een voudig Kerstspel, dat als tooneelspel op bescheiden wijze uitsluitend beoefend wordt door de K.J.M.V., om vorming van eigen leden, zooals de moderator verklaarde, doch welk tooneelstuk ten volle gewaar deerd kon worden. De senior van de Gezellen, de heer J. van Berkum, feliciteerde de K.J.M.V.'ers en ge waagde van de innige samenwerking tus- schen de beide jeugdstandsorganisaties, het geen dezen avond nogmaals duidelijk tot uiting kwam. Aan het einde dankte kapelaan Broers alle aanwezigen en medewerkenden, inzon- der den Bondsmoderator, Rector L. Beune, den Deken en den heer N. J. Verkley, die als contact-lid tusschen „Hanze" en K.J. M.V. reeds zyn diensten aan deze laatste heeft bewezen o.a. ten aanzien van het Kerstspel. Hierna sloot de moderator met gebed. IJssport. Op den Ouden Rijn nabij hotel „Rynlust" (Goudsche Rijpad), hadden Zaterdag onder zeer groote belangstelling wedstrijden plaats. Des namiddags werd voor kinderen een hardrijderij op schaatsen gehouden, waaaan door velen werd deelge nomen. Van de meisjes behaalde de le prijs Annie Zijdveld, 2e To van der Werf, 3e Annie Verschuur. Jongens: le prijs J. Heem- rood, 2e C. van der Leede, 3e J. v. d. Werf. Aan de ringrijderij, die des avonds op de verlichte baan plaats had, werd door 19 paren deelgenomen. Als eerste prijswinnaars kwamen uit den strijd mej. v. Zwieten en de heer Stapper, 2e Boerefijn en de heer v. Rijn, 3e mej. M. van der Werf en de heer Hulscher. Na afloop had in hotel Rijnlust de prijsuitreiking plaats. Gevaarlijk ijs. Zondagmiddag is een jongmensch, verpleegde uit de Martha- stichting, toen hij in het centrum der ge meente op het ijs den Rijn wilde overloo- pen, in een in het midden der vaart gelegen wak gevallen. De jongen, die nog al rap bleek, wist zich na veel moeite op het vaste ijs te werken. ALKEMADE Geboren: Jan Schuilenburg z. van A. Schuilenburg en P. Hogewoning. Jo hannes Herman Maria z. van J. Gies Broes- terhuizen en M. J. Wesselman. Rina d. van R. Noordhuis en G. A. Warmolts. Alida Adriana Leonarda d. van C. Q. Wes selman en F. C. A. van Geest. Geertrui- da Gijsbertha Cornelia d van A. van Veen en M. G. Akerboom. Ondertrouwd: Frederik Deiman 27 j. en Catharina J. M. Bakker 30 j. Leo- nardus A. Turk 22 j en Lena M. van der Veer jd. 20 j. Overleden: Petrus Hendrik van der Meer 14 j. Gevestigd: M. J. Bernard, van Bloe- mendaal. L. van Emmerik, van War mond. C. van der Voet, van Lisse. S. A Straver, van Zoeterwoude. J. H. M. Verdegaal, van Leiden. J. G. Straathof, van Haarlemmermeer. M. C. Helleman, van Lisse. J. Dongelmans, van Scha- gen. J. de Wilde, van Delft. H. van der Klugt, van Bloemendaal. Fr. C. Bouwmeester, van De Bilt. Vertrokken: N. M. Commijs, naar Den Burg. M. J. Kouwenhoven, naar Haarlemmermeer.S. G. van den Ing, naar Woubrugge. J. M. Heemskerk, naar Heemstede. A. C. M. van der Meere naar Heemstede. J. H. Krijger, naar Leiden. M. G. Krijger, naar Leiden. Th. M. Schrama, naar Woubrugge. A. C. van Haastrecht, naar Oegstgeest. J. M. Klein, naar Sassenhcim. Th. Vol water en gezin, naar Woubrugge. L. A. Thomas, naar Leiden. BOSKOOP SL Josephgezellen. Zondagmiddag werd in de Gezellenvereeniging, tijdens de verplichte vergaderin, de nieuwe vice-prae ses, kapelaan L. Voets, door Pastoor Cor net geinstalleerd. Het was een vlotte aan gename kennismaking delke wederzijds ze ker tot genoegen is geweest. Door Pastoor Cornet werd een kort woord gesproken waarmede hij de nieuwe vice-praeses in stalleerde. Hij wees hierbij op het artikel- tje in het het parochieblad, waarin de oud- vice praeses Kapelaan van Drunen, thans te Leiden, als het ware een geestelijk tes tament had nagelaten, waarin hij zijn jon- gtns op het hart drukte om echte Katholie ke jongemannen te zijn en te blijven. Ook «ie senior sprak nog een kort woord en heet te den nieuwen vice-praeses van harte wel kom namens zijn mede-gezellen. Interessant was het wel te vernemen, dat kapelaan Voets nog heeft gestaan onder Pastoor Jongmans, vroeger kapelaan van Boskoop, die de Gezellenvereeniging heeft opgericht. Nadat alle Gezellen den nieuwen praeses den hand hadden gedrukt werd de bijeen komst gesloten. HAZERSWOUDE Ijsvermaak. Vrijdag werd een ring rijderij voor paren gehouden. Deelname door 34 paren, le prijs C. VeenP. de Gelder; 2e pr. W. van WieringenJo Loo- mans; 3e pr. A. RavensbergM. Kaptein; 4e pr. A. BinnendijkM. Binnendijk. De wedstrijd werd opgeluisterd door muziek. Zaterdag waren er kinderwedstrijden; deelname door 108 jongens en 42 meisjes. Jongensprijzen: G. van Tol; J. van Vliet; J. Dekker. Meisjesprijzen: C. de Witte; G. de Vo gel; T. Kaptein. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Feestavond Jongenscongregatie. De feestavond van de jongenscongregatie, vast gesteld op 9 Januari, komt door onvoorziene omstandigheden te vervallen, en wordt tot nader bericht uitgesteld. IJswedstrijden voor St. Jansknapen. Gistermiddag werden onder groote belang stelling voor de St. Jansknapen, wedstrij den georganiseerd in hardrijden en hard- prikken. Door de invallende dooi was het ijs wel wat nat, maar voor de jonge deel nemers was dit echter geen beletsel. Bij de hardrijderij werden de jongens in 4 groepen verdeeld naar de leeftijden. De prijzen kwamen in handen van: Groep I: le prijs Albert van Schie, 2e pr. Wim Zandvliet, 3e prijs Jan Vlasveld, 4e pr. Tinus v. d. Ploeg. Groep I: le pr. Jan v. d. Voort, 2e pr. Wim v. Diemen, 3e pur. Jan Zandvliet, 4e prijs Adriaan Spierenburg. Groep ni: le pr. Piet Verkleij, 2e pr. Jan Bakker, 3e pr. Henk Heijmans, 4e pr. Jan v. d. Meij. Groep IV: le pr. Cor de Jong, 2e pr. Wim de Jong, 3e pr. Jan Kraan, 4e pr. Antoon de Vogel. Bij het hardprikken werden de prijzen gewonnen door groep I: le pr. Albert v. Schier, 2e pr. Piet Jansen, 3e pr. Jaapje v. da Ven, 4e pr. Adriaan Verdegaal. Groep II: le pr. Wim de Jong, 2e pr. Cor de Jong, 3e pr. Wim Ammerlaan, 4e pr. Pi?t Verkleij. HOOGMADE Maria-Congregatie. Gisteravond vond de sluitingsplechtigheid plaats van het tri duüm der Maria-oongregatie met opdracht van een 25-tal nieuwe leden en de plech tige vernieuwing der belofte door de an dere congreganisten. Deze treffende mani festatie van de Katholieke jeugd van Hoog- made zal zeer zeker haar uitwerking vin den in het beleven van de regels der Ma ria-Congregatie. Na deze geestelijke inspanning of liever ontspanning^ paste echter ook eenige vroo- lijkheid, welke bestond uil een gezellig sa menzijn der leden in de zaal van den heer Witteman. De pastoor sr~ak een kort inleidend woord en dankte alle leden vor het hel pen welslagen van het triduum; een bij zonder woord van dank tot den pater die op zoo prachtige wijze alles had geleid en zeer zeker ook allen had begeesterd met nieuwe liefde voor onze H. Moeder, Maria. Een aantal jongens en meisjes hadden eenige zeer leuke voordrachten geleerd, er was een vroolijke mop muziek en de stem ming was allerbest, zoodat de avond om vloog, zoodat veel te vroeg naar veler zin de tijd van gaan was gekomen en allen na nog een kort woord van den zeereerw. heer pnstoor vol goede moed en goede voorne mens huiswaarts togen. KOUDEKERK Een schaats in de hand gekregen. Toen de 16-jarige H de Graaff alhier, Zaterdagmiddag onder het schaatsenrij den kwam vallen, had hij het ongeluk, dat een ander met de schaats over zijn hand reed als gevolg waardoor hiervan een pees werd afgesneden. Na voorloopig door dr. Vlaanderen alhier te zijn verbon den moest hij voor verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Ringrijderij. Zaterdagavond heeft de Koudekerksche Lis ereeniging haar eerste ringrijderij voor paren georganiseerd, het welk gehouden werd op het „Torentje". Er was hiervoor op de keurig verlichte baan groote belangstelling. In totaal na men hier 24 paren aan deel. De 7 prijzen, hiervoor uitgeloofd, werden gewonnen door: le pr. Nel van Leeuwen, 2e pr. Flo ra van Egmond Wd., 3e pr. mej. Huisman, 4e pr. Griet Jongeneel, 5e pr. Marie van Vliet, 6e pr. mej. H. van Driel, 7e pr. Bep van Leeuwen. De prijzen werden na afloop door den voorzitter, de heer C. van Leeuwen, met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. LEirERDORP Gemeentehuis. De heer H. S. E. van Benten uit Leiden is alhier op de gemeen te-secretarie te werk gesteld. Werkloozen. Vorige week stonden 81 wèrkloozen bij het agentschap der arbeids bemiddeling ingeschreven. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Jan. 1939 3236 (1576 m. en 1660 vr.). Aantal inwoners op 1 Jan. 1940 3495 1726 m. en 1769 vr.). Aan tal geboorten: 98 (54 j en 44 m.). Aantal overledenen: 20 (8 m. en 12 vr.). Aantal gevestigden 495 (250 m. en 246 vr.). Aan tal vertrokkenen 315 (146 m. en 169 vr.). In 1939 werden 27 huwelijken voltrokken (in 1938: 15). Statistiek godsdienst: 1 Jan. '39 1 Jan. '40 Ned. Hervormd 1353 1463 Gereformeerd 1163 1204 Roomsch-Kath. 439 505 Geen godsdienst 163 184 Andere godsdienst 119 139 Ijsvermaak. De uitslag van het vori ge week gehouden gecostumeerd ijsfeest is als volgt: voor de costuums: le pr. mej. E. Sluyter. als Amalia van Solms, 2 pr. W. J. Hendriksen Azn., als cowboy, 3e pr. A. van Klavren, als sheik, 4e prijs A. C. Hen driksen, als cowboy, 5e pr. mej. N. van Ommering, als zigeunerin. Voor ringrijderij: le prijs J. van Wijk en mej. v an der Stoel. 2e prijs H. van Rijn en mej. van Egmond. 3e prijs L. van der Sijs en mej. Schalkers. Geboren: Cornelis Bastiaan z. van C. v. Tol en A. v. d. Mee. Johanna Fran- ciska d. van B. van Maris en F. Szyszwski. ki. Ondertrouwd: H. P. Diseraad 23 j. en K. van Atten 21 j. Gevestigd: G. Scheepstra, Acacialaan 19. H. Simonse, Acasialaan 24. P. A. Slierings, Berkenkade 12. A. C. Cole, Zijloordkade 2. G. Spruit, Zijldijk 3. G. L. den Hertog, Steenbakkerslaan 9. P. Hiensch, Kastanjelaan 12. A. Flam- manWesterlaken, v. d. Valk Bouwman- weg 39b. A. A. Rodenburg, Steenbak kerslaan 11. H. R. Lan, Zijllaan 3. P. C. Kraan, Zijldijk 15. Vertrokken: F. Penninga, naar Am sterdam. Th. van Es, naar Alphen aan den Rijn. S. Dijkstra, naar Katwijk. K. Jongeleen, naar Leiden. P. J. D. van Malssen, naar Zoeterwoude. H. C. K. Oudshoorn, naar Den Haag. D. van Dom melen, naar Leiden. J. van der Vaart, naar Nieuwveen. NOORDEN Hardrijderij. De IJsclub „Ons Genoe gen", aan het Woerdensche Verlaat, heeft Vrijdagnamiddag een hardrijderij op schaatsen gehouden, op de ijsbaan, gele gen langs de Uitweg, op de Polder Nieuw koop-Noorden. Het was een wedstrijd voor mannen. Na menige spannende rit is de uit slag van deze wedstrijd als volgt: le prijs J. de Jong Azn., 2e pr. W. Blok, 3e pr. T. de Jong Pzn., 4e pr. J. Rozenboom en 5e prijs C. Vermeij. Na de wedstrijd had de prijsuitdeeling plaats in het café van J. Boerboom. Verkooping. Zaterdag werd het dub bel woonhuis met 1/3 H.A. tuin van J. Pietersen Wzn. door notaris Van der Heij den uit Mijdrecht publiek geveild. Het werd in bod gebracht door W. Leliveld op 2100.en afgemijnd door Jan van Ca- pel alhier op 50. NIEUWKOOP Schaatswedstrijden. Uitslag schaats wedstrijden gehouden door de Nieuwkoop- sche IJsclub. Hardrijden met hindernis sen voor meisjes: le pr. G. Overvliet, 2e pr. I. Overvliet; 3e pr. A. van Houten Cdr. en 4e pr. M. Kranenburg Gdr. Hardrijden met hindernissen voor jongens: le pr. G. Gruis, 2e pr. P. Leliveld Azn. en 3e pr. H. Mulder. De prijzen bestonden uit luxe ar tikelen. Schoonrijden voor paren: le pr. J. Verdel en echtgenoote, 2e pr. G. Ver- looij en mej. J. Rijnbeek, 3e pr. D. van der Helm en mej. A. Kroon en 4e pr. J. van Leeuwen en mej. van den Akker. Hier werd gekampt om geldprijzen. Voor deze laatste wedstrijd bestond een goede belangstelling. Ook de Zuideindsche IJsclub heeft op haar ijsbaan een tweetal wedstrijden georganiseerd en wel één in het hardrijden en één voor kinderen. Des morgens werden spelen gehouden voor kinderen bestaande uit hardrijden met hindernissen om geldprijzen. De uitslag hiervan is: Jongens: le pr. W. Verweij, 2e pr. J. Kwakkenbos, 3e pr. C. Verweij en 4e pr. L. Plomp. Meisjes: le pr. L. Plomp, 2e pr. M. Woerde en 3e pr. J. Kwakken bos. Hardrijden om bonnen voor levens middelen: le pr. Jac. van Dam Mzn., 2e pr. W. Verlooij Pzn. en 3e pr. L. Kroese- meijer.. Brandmeester. Op zijn verzoek is aan den heer J. Verburg eervol ontslag ver leend als brandmeester voor het Meye- gedeelte onder de gemeente Nieuwkoop en is in diens plaats benoemd de heer B. Kemp. NIEUWERBRUG EERSTE ONGELUK OP NIEUWE VERKEERSWEG. Het eerste ernstige ongeluk heeft gister avond plaats gehad op den nieuwen snel- verkeersweg Den HaagUtrecht, waarbij één persoon in ernstigen toestand naar het ziekenhuis is vervoerd. Omstreeks zeven uur bevond zich de zandauto van de firma v. d. Steen alhier, op dezen weg, waar men bezig was met het zanden van het gladde wegdek, dat nog steeds door de ijskorst, welke er op ligt, gevaarlijk glad is. Gekomen ter hoogte van de tunnel over de Kleine Wiericke raakte de zandstrooier, welke achter de auto ge koppeld is, verstopt en moest men stop pen om de strooier weer in orde te maken. Onderwijl men hieraan bezig was, naderde in groote vaart uit de richting Utrecht een motorrijder met duopassagier. Tot verwon dering van de personen, die bij de zand auto stonden, kwam deze recht op de auto af. Twee der personen wisten ter zijde te springen en zich in veiligheid te stellen, doch de derde, de kantonnier Domburg uit Waarder, kon niet tijdig meer weg komen. Hy stond tusschen de auto en de zand strooier in en hier greep de motor hem en duwde hem tegen de auto. De motorrijder kwam ten val, alsook de duopassagier, ter wijl de kantonnier eveneens tegen den grond werd geslingerd. Deze bleek hevige pijnen te hebben en had zware inwendige kneuzingen bekomen. De motorrijder, af komstig uit Schiebroek, had verwondingen aan het gelaat bekomen, doch de duopassa- gier was er zonder kleerscheuren afgeko men. Het motorrijwiel was onberijdbaar geworden. De ernstig gekneusde kanton- nier hij had eveneens wonden aan het gelaat opgeloopen is per passeerende auto naai- het R.-K. ziekenhuis te Woerden vervoerd. Omtrent de oorzaak vernemen wij, dat de motorrijder vermoedelijk de auto te laat heeft opgemerkt, niettegenstaande deze aan de achterzijde van een tweetal bran dende roode lantaarns was voorzien, ter wijl de mist, de gladde weg en de veel te groote snelheid waarmede de motorrijder reed, hem zeker parten hebben gespeeld. Door de gemeentepolitie van Lange Ruige Weide is een onderzoek ingesteld. Hardrijden. Zaterdagmiddag heeft op de Wiericke hardrijden plaats ghad voor jongens en meisjes tot 14 jaar. De wedstrij den werden georganiseerd door de ijsclub „Wintervermaak", alhier. De prijzen be stonden uit geldprijzen. Allereerst werd begonnen met de jongens, waarvan er 27 aan deelnamen. Prijswinnaars waren: le V/. v. d. Berg; 2e D. Boot; 3e N. v. Elten; 4e T. Kool; 5e N. Domburg; 6e S. v. Hems- bergen en 7e D. Kak. Hei waren 16 meis jes welke elkaar bekampten. De prijswin- sters hiervan waren le S. Domburg; 2e A. v. Hemsbergen; 3e F. Kempen; 4e R. Klok; 5e M. Oskam; 6e M. Schouten; 7e J. Aan- tjes en 8e C. Donker. De meisjes, welke geen prijs hadden gewonnen werden ieder door den heer H. v. Velsen verrast op een reep chocolade. ROELOFARENDSVEEN Ringrijderij. Door de ijsclub „Wilhel- mina" werd Zaterdagmiddag een ringrijde rij georganiseerd, waavoor een buitenge woon groote belangstelling bestond. Door niet minder dan 46 paren werd er aan deel genomen. De prijzen, welke uit luxe voor werpen bestonden, werden gewonnen door H. de Prie en Cathr. Rietbroek, le pr.; H. Schouten en Apl. Koek, 2e pr.; Q. Warmen- dam en echtgenoote, 3e pr.; A. v. d. Zwet en Coba Koek, 4e pr.; Theo Huigsloot en Marie de Koning, 5e pr. RIJNZATERWOUDE BRUGGENBOUW. De Ged. Staten der Prov. Zuid-Holland hebben aanbesteed: het maken van een tweetal bruggen met aansluitende viaduc ten in het in aanleg zijnde weggedeelte RijnsaterswoudeHaarl.meerpolder over de Drecht en Leidsehevaart, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken gelegen in de gemeenten Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimui- den. De laagste inschrijfster was de N.V. P. C. Zanen te Heemsteded voor 375.800. ZOETERWOUDE Ouders-avond. Het feest van de H. Fa milie was een welkome gelegenheid om een oudersavond te organiseeren, die in vele opzichten is geslaagd. Kapelaan Duyve- HAAGSCHE RECHTBANK. Melk, die niet aan de eischen voldeed. A. P. S. uit L e i d s c h e n dam, had op 12 Augustus een groote hoeveelheid melk afgeleverd, waarvan het vetgehalte was 25.3 procent, hetgeen moest zijn 27 pro cent. Keurmeester van Nes had zulks ge constateerd en de adjunct-directeur van den Keuringsdienst in Den Haag kwam het thans nog eens verklaren voor de Haag- sche Rechtbank, alwaar verdachte in hoo- ger beroep terecht stond van een vonnis van den kantonrechter, die hem deswege veroordeeld had tot een geldboete van /10O subs. 50 dagen. De Officier vroeg na getuigenverhoor be vestiging van dit vonnis. De verdediger van verdachte, mr. van den Oever, meende, dat hier van over macht gesproken moest worden, want het percentage van 27 procent is te hoog. Uitspraak over 14 dagen. J. van H. afkomstig uit Nootdorp, was voor een dergelijk feit eveneens door den kantonrechter veroordeeld en wel tot een geldboete van 50.subs. 50 dagen, van welk vonnis de Officier, na den keur meester als getuige gehoord te hebben, be vestiging vroeg. Ook in deze zaak voerde mr. v. d. Oever de verdediging en deed eveneens een be roep op overmacht, omdat verdachte de melk zoo van de koeien in ontvangst nam. Dezelfde verdachte was nogmaals ver oordeeld tot een geldboete van 25.subs. 25 dagen voor een soortgelijk feit. Hier voerde mr. v. d. Oever aan, dat het genomen monster op ijs vervoerd had moe ten worden, hetgeen niet gebeurd is, waardoor de houdbaarheid van de melk verminderd was. In deze zaak vroeg de Officier vernie tiging van het vonnis van den kantonrech ter en vrijspraak voor verdachte, waarbij de verdediger zich aansloot. In beide zaken zal de rechtbank over 14 dagen vonnis wijzen. A. v. R., afkomstig uit Zoetermeer, was de volgende, die zich wegens een melkkwestie te verantwoorden had. Ook hij hem was de melk niet in orde geweest en de kantonrechter had hem des wege' veroordeeld tot een geldboete van 50.subs. 50 dagen. Als getuige werd gehoord de vrouw van verdachte, die zeide, dat haar man tegen haar gezegd had, dat de melk in den win kel, die bemonsterd was niet voor de con sumptie bestemd was. De Officier waarschuwde dezen getuige voor een meineed, want tegen den keur meester had zij dat niet gezegd. De getuige houdt deze verklaring hard nekkig vol en voegde er nog aen toe, dat alle melk in den winkel voor veevoeder bestemd was. Opnieuw werd deze getuige aan het ver stand gebracht, dat zij ingesloten kon wor den voor meineed, waarop zij de geheele verklaring herriep en alsnog de feiten vol mondig toegaf. De Officier vroeg toen natuurlijk beves tiging van het vonnis van den kantonrech ter, temeer daar verdachte reeds achtmaal bekeurd was. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Tevens wees de rechtbank nog vonnis in de zaak van B. uit L i s s e, die komende van Bodegraven „ergens" onderweg een benzinepomp omver had gereden. De eisch was geweest een geldboete van f 30 subs. 20 dagen. Het vonnis werd con form dezen eisch. Stijn mocht den Deken en vele ouders welkom heeten met de leden van de jeugd verenigingen, tezamen rond het nieuwe beeld van Christus Koning. Spr. wees daarbij op de hooge waarde van het con tact tusschen de ouders en de jeugdlei- ding. Dit contact is dringend noodig om vele misverstanden uit den weg te ruimen. Spr. geeft hierbij een uiteenzetting van de jeugdvorm van de Kruisvaart en de be langrijkheid van het aansluiten bij deze. jeugdbeweging. Na een flinke opmarsch, begeleid door muziek, kwamen de Kruis vaarders in de formatie voor het zeggen van de belofte, waarna aan een klein aan tal de emblemen van de Kruisvaart werd uitgereikt. Hierna werden aan 25 leden van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie de insignes uitgereikt. Deze beide plechtigheden werden afge wisseld door declamaties en het zingen van aanpassende liederen. Nu volgde de installatie van een flink aantal leden van de Katholieke Gezellen- vereenigingen, welke plechtigheid door den Praeses, Deken Jonckbloedt werd ver richt. De Praeses hield een begeesterende toespraak tot zijn nieuwe Gezellen, een aan sporing tot onverschrokken belijden van het H. Geloof zonder eenige flauwheid, zooals onze tijd zou dringend vraagt. Nadat de schoone installaties waren ver- 1 richt kon de ernst plaats maken voor ech te vroolijkheid, die ingezet werd met het uitvoeren van een vlotte boeren-bruilofts- dans door de Graalleden onder leiding van mej. C. van Rjjn. Na de pauze werd door een viertal be proefde tooneelkrachten de twee-acter „Een eeuw achter" gespeeld; 'n juweeltje van spel en van nog grootere leering. Waar dit spel in andere kringen nog eens zal opgevoerd worden, hopen wij dit eerste gemengd klein tooneel nader te be schrijven. De eerste opvoering is een groot succes geweest. Kapelaan Duyvestijn mocht vreugdevol en dankbaar deze avond sluiten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8