De Russen moeten op adem komen Italiaansch-Hongaarsche besprekingen Duitsche vrees voor Engelsche hulp Ciano en Csaky te Venetië Weinig oorlogs nieuws Waarom ging Hore Belisha heen? Tal van scheeps rampen MAANDAG 8 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TV/rcnp: - p"r-- 6 FINLAND BINDT MOSKOU DE HANDEN OP DE KARELISCHE LANDENGTE. De Russen geven hun pogingen niet op, om op de KarelLsche landengte door de Finsche linies heen te breken en zoeken steeds weer nieuwe punten, in de hoop een zwakke plek te vinden, waar hun aan vallen misschien meer succes hebben, Za terdag hebben zij hun krachten weer be proefd op het gebied tusschen Nuolaajarvi en de Taipale, waar het tot niu toe betrek kelijk kalm is geweest. Het doel van deze aanvallen in den nieu wen sector is voorts, aldus Havas, het on schadelijk maken van de kustbatteryen van Koivisto, waarvan de Russen op het oogenblik nog dertig K.m. verwijderd zijn. Zooals bekend, belemmeren deze bat terijen de Russische operaties ten zeerste, bijna dagelijks trachten de roode vliegtui gen Koivisto te bombardeeren, doch tot nu toe hebben zij daarbij niet veel succes ge had. FINSCH LEGERBERICHT. Het Finsche communiqué van Zondag luidt als volgt: „Op de Karelische land engte heeft de vijand, na voorbereiding door de artillerie, Vrijdagavond een aanval gedaan tusschen het Hatjalahti-meer en Summa, welke afgeslagen werd. Onze ar tillerie verspreidde een oprukkende vijan delijke afdeeling en een bevoorradingsco- lonne. De vijand begint zich in te graven en legt prikkeldraadversperringen aan. Te Pittojoki werd een vijandelijke aanval af geslagen en een tank vernield. In het Salla-district heeft een vijande lijke ski-afdeeling getracht een flankaan- val op onze troepen te doen, doch zij werd afgeslagen; de vijand heeft ruim drie honderd dooden moeten achterlaten, als mede 14 machinegeweren en ander oor logsmateriaal. In het Fetsamo-district heeft de vijand met 'betrekkelijk kleine afdeelingen aan vallen gedaan, die afgeslagen werden. De vijandelijke activiteit ter zee werd door het ijs leperkt tot pogingen, om sche pen, die onze havens verlaten of binnen- loopen, tegen te houden. De vijandelijke luchtmacht bombardeer de Lahti en Kuopio, waarbij één persoon werd gedood en twee werden gewond. De Finsche luchtmacht heeft bommen uitge worpen en te zamen met de luchtdoelbat terijen belet, dat de vijand bommen liet vallen. Twaalf vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. Tijdens een luchtaanval op Utti moest de trein uit Viborg drie uur lang blijven stilstaan, terwijl de reizigers dekking in de bosschen zochten." HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. De „Voelkische Beobachter" verklaart verder, dat het voor Zweden en Noorwe gen niet noodzakelijk is zich op dezen weg te laten dringen. Het systeem van den Vol kenbond was gebaseerd op veronderstel lingen, welke niet meer bestaan, zoodat geen sprake meer kan zijn van een nako men van verplichtingen. Wanneer de Wes telijke mogendheden Finland werkelijk willen helpen, dan bestaan andere mid delen, dan kleine staten in levensgevaar te brengen. De houding van Engeland en Frankrijk toont evenwel duidelijk, dat het doel van deze Finsche actie juist is de neu trale landen van het Noorden in gevaar te brengen en dat men vooral te Londen ge heel in het plan van den oorlog werkt, n.l. anderen de rekening voor Engeland te la ten betalen. Tocht Duitsche officieren naar Rusland? De Fransche radio omroep heeft gister avond beweerd vernomen te hebben, dat twintig officieren van den Duitschen ge- neralen staf naar Sovjet Rusland zijn ver trokken om deel te nemen aan de reorga nisatie van het roode leger. Engeland en Finland. In de „Sunday Times" schrijft Scruta tor over „Onze schuld aan de Finnen, wier dapperheid de wereld ontroert." De schrijver dringt er op aan, dat den Finnen alle mogelijke steun verleend zal worden. Hoe dieper Rusland gebonden wordt door de Finsche verwikkeling, zoo zet hij uiteen, hoe minder energie het zal hebben om Duitschland bij te staan, hoe ernstiger de Duitsche ontevredenheid zal worden over de Russisch-Duitsche overeenkomst en hoe dieper het prestige van Hitier zal vallen. Scrutator voegt hieraan toe, dat het letter lijk waar is, dat de bekwaamheid van den Finschen weerstand de belangrijkste bij drage vormt voor de Britsche overwin ning ter zee en het succes der blokkade. De oorlog in Finland is ook in zekeren zin een herverzekering tegen een Russische agressie op den Balkan. Zoo uitzonder lijke diensten verdienen niet alleen onze bewondering, aldus de schrijver, maar ook onze dankbaarheid in zijn meest practische vormen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidt: niets belangrijks te melden. Nabij Ventnor (eiland Wight) is Zater dag een Britsche bombardementsvliegtuig neergestort. Drie van de vier inzittenden vonden den dood. DE RANTSOENEERING VAN LEVENS- OVER RUSSISCH GEVAAR OP DEN BALKAN EN HET DONAU- BEKKEN. Volkomen overeenstemming, zeggen de communique's. Tweemaal hebben de Italiaansche en Hongaarsche ministers van Buitenlandsche Zaken, Ciano en Csaky, Zaterdag te Vene tië een langdurige bespreking gevoerd. Na het onderhoud van Zaterdagmorgen, dat ruim een uur duurde, heeft Ciano aan de journalisten verklaard: Onze bespreking is openhartig en hartelijk geweest en heeft de innige samenwerking bevestigd die tus schen beide landen bestaat. Wij hebben volkomen dezelfde inzichten aangaande de vraagstukken, die de verdediging van orde en vrede in Europa raken. Ongeveer dezelfde verklaring legden bei de ministers af toen zij Zaterdagavond om Halfzeven de conferentiezaal van het Ve- netiaansche hotel verlieten, waar zij sinds tien minuten over vijven elkaar gesproken hebben. Zij zeiden, aldus Stefani, dat zij 2eer voldaan waren over de groote harte lijkheid, waarmede de besprekingen ge voerd werden alsmede over de overeen stemming van hun gevoelens en inzichten oh die van de openbare meeningen in beide landen. De besprekingen waren echter nog niet beëindigd, want de ministers besloten, in strijd met hun aanvankelijke plannen, Zon dagochtend de gedachtenwisseling voort te zetten. Na afloop van de bijeenkomst van Zon dagmorgen werd officieel medegedeeld: „De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano en de Hon gaarsche minister van buitenlandsche za- K.en, graaf Czaky, hebben ter gelegenheid van hun ontmoeting te Venetië van ge dachten gewisseld over den algemeenen Europeeschen toestand. Zij konden op nieuw met genoegdoening vaststellen, dat de grondslagen, waarop de vriendschap en de nauwe samenwerking der beide staten gebaseerd zijn, hecht en sterk zijn, en dat in alle vraagstukken een volledige gelijk heid van inzichten tusschen de beide re geeringen bestaat." Stefani deelt verder mede, dat na de bijeenkomst, welke de beide ministers van ouitenlandsche zaken Zondag hebben ge had, zij het hotel verlieten en dat zij, door de menigte stormachtig werden toegejuicht, toen zjj op de Riva Degli Schiavoni ver schenen. De menigte bracht leuzen uit ten gunste van Hongarije, den Duce en graaf Ciano. Vervolgens hebben de beide ministers zich naar het vermaarde eiland Torcello begeven, waar zij hebben deelgenomen aan een te hunner eere door senator Cini aan geboden noenmaal. Graaf Ciano is vanmorgen uit Venetië in Rome teruggekeerd. EEN SFEER VAN GEHEIMZINNIGHEID ONEENIGHEID MET DE LEGER LEIDING? Om het aftreden van Hore Belisha hangt een sfeer van geheimzinnigheid. Naar verluidt, wist hij Donderdag by zyn bezoek aan den minister-president nog niets van het lot, dat hem boven het hoofd hing. Chamberlain schijnt dezen dag alles in het werk te hebben gesteld om hem over te halen de portefeuille van handel te aan vaarden en hij beschouwde de weigering van Hore Belisha niel als definitief. Hij maakte complimenten en verklaarde, dat het werk van Hore Belisha in de geschiede nis geboekstaafd zal blijven. In parlementaire kringen vraagt men zich af, voor welken druk de minister-pre sident is geweken. Naar verluidt heeft de minister-president, alvorens zijn besluit te nemen, sir John Simon geraadpleegd In sommige kringen wordt hieraan toege voegd, dat ook Sir Samu*' Hoare van de zaak afwist. Deze heeft onlangs een bezoek gebracht aan het expeditieleger in Frank rijk en men acht het mogelijk, dat deze bij zijn terugkeer naar Engeland zou heb ben gewezen op de verschillen van mee ning, welke bestonden tusschen de leger leiding en den minister van oorlog. Men veronderstelt, dat dit invloed heeft uitge oefend op het besluit van Chamberlain. Reuters parlementaire correspondent schryft, dat verantwoordelijke kringen hun oordeel willen uitstellen en er de voor keur aan geven te wachten op omstandig heden, welke een helderder licht op de ge- heele positie werpen. Het denkbee dat het aftreden van Hore Belisha hei gevolg was van eer. 15 gejoel an ontstemming van de zijde dor hoofdofficieren, die persoon lijk door oijn po''iel. aan °t mini >rie Het Hongaarsche Telegraaf Agentschap meldt: dat graaf Csaky, Dinsdagmorgen in Boedapest zal terugkeseren. Hij zal aan de regeering verslag uitbrengen en daarna zal Csaky zich weer naar Italië begeven om er, zooals zijn plan was, acht dagen vacantie door te brengen. DE BETEEKENIS DER BESPREKINGEN. Het bolsjewistisch gevaar. Volgens inlichtingen, die men in politieke kringen te Rome over de besprekingen tus schen Ciano en Csaky heeft ontvangen, is Hongarije nog steeds van meening, dat het onrecht heeft geleden, toen Hongaarsche minderheden bij andere landen en vooral nij Roemenië werden ingedeeld. Het Zwit- sersche Telegraaf Agentschap, dat van deze inlichtingen melding maakt, voegt er aan toe, dat, volgens dezelfde inlichtingen, de Hongaarsche regeering de opvatting hul digt, dat zij niet haar plicht zou doen, wan neer zij van haar rechten af zou zien, voor al in een tijdperk van aanzienlijke territo riale veranderingen. Csaky gaf intusschen de verzekering, dat Hongarije zijn vriend schap met Italië trouw zou blijven. Hij gaf uiting aan de hoop, dat Italië de Hongaar sche aanspraken zou steunen. Ciano vestig de, zonder te zeggen, dat de aanspraken je gens Roemenië niet gerechtvaardigd waren, d.e aandacht van zijn Hongaarschen collega op het gevaar uit Rusland. Politieke krin gen in Italië verklaren, dat Moskou in het tegenwoordige conflict slechts één doel heeft: de communistische ideologie in de Europeesche landen te doen binnendrin gen. Hongarije zou daarvan eventueel het eerste te lijden hebben. De „Giornale d'Italia" behelst een uit voerig artikel uit Venetië over de bespre kingen, en zegt daarin o. a.. dat de situatie ■n Zuid-Oost-Europa bepaald wordt door den staat van oorlog der groote mogend heden, die aan dat gebied grenzen, voorts door de houding der Donaustaten tegenover het conflict, door de betrekkingen tusschen die staten en door de nieuwe politieke actie van het communistische Rusland. Italië ie niet voor de vorming van bloks, doch wenscht toenadering tusschen de Donau- en de Balkanlanden De aanwezigheid van Rusland aan de grenzen van Hongarije en Roemenië maant Boekarest en Boedapest tot het beschouwen van hun gemeenschap pelijke belangen. Italië koestert geen agres sieve bedoelingen jegens de Sovjets. Italië wenscht uitsluitend de communistische ex pansie tegen te houden, welke de bescha ving. de orde en het heil van Europa be dreigt. Rusland kan binnen zijn grenzen gerust blijven, maar indien het communis me zich zou willen keeren naar de zones welke van vitaal belang zijn voor Europa en Italië, zou het fascisme weten te antwoor den zooals het behoort. van oorlog getroffen zouden zijn, zyn, zoo verneemt Reuters parlementaire corres pondent van zeer gezaghebbende bron, on gegrond. De kwestie zal waarschijnlijk ver der ter sprake komen, wanneer het parle ment op 16 Januari weer bijeenkomt. De nadruk wordt er op gelegd, dat één duide lijk feit blijkt uit den brief van Hore Be lisha aan den ministerpresident, n.l. dat er geen sprake is van eenig verschil van mee ning over de noodzakelijkheid den oorlog tot het zegevierend'.' einde voort te zet ten. Hore Belisha zal een verklaring afleggen. Hore Belisha heeft besloten de traditie van het Britsche pariemeent te vol gen en een „persoonlijke verklaring" af te leggen, wanneer het. parlement weer bijeen zal komen. Hij zal zijn verklaring afleggen, nadat de verschillende ministers zullen hebben geantwoord op de vragen, welke hun zullen worden gesteld. Reactie van de vakvereenigingen. Hedenochtend zijn de leiders van de vak vereenigingen byeei. gekomen om het af treden van Hore Eelisha te bespreken en na te gaan, of het aanbeveling verdient on middellijk het parlement b'jeen te doen roepen. Eén der leiders heeft verklaard, dat men op de eerste plaats voornemens is Cham berlain te vragen de verzekering te geven, dat de benoeming van Sir Oliver Stanley tot minister van oorlog geen wijziging zal meebrengen in de sociale wetgeving van het leger en de bevordering. Churchill minister voor landsverdediging. Volgens den politieken redacteur van de „Daily Mail" is het mogelijk, dat Cham berlain na Hore Belisha te hebben vervan gen door Sir Oliver Stanley, een ministerie voor landsverdediging in het leven zal roe pen, dat tot taak heeft alle strijdende dien sten te leiden. De leider van dit departemert zou dan zonder twijfel Winston Churchill zijn, die populair is en het vertrouwen van alle par tijen geniet. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uui tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- nenvestgracht 30. (tnltenlandsche Berichte» Vele menschenlevens verloren gegaan 4 MIJNEN, BOTSINGEN EN STORM. In verschillende deelen der wereld zijn weer scheepsongevallen voorgekomen, waarbij menschenlevens te betreuren wa ren. In de Straat van Gibraltar is de treiler „Kingston Cornelian", groot 449 ton, die in dienst der Britsche marine was, in bot sing gekomen met het 8920 ton groote Fransche passagiersschip „Chella" en ge zonken. Alle zestien opvarenden van den treiler zijn verdronken, hoewel de Fransch- man onmiddellijk booten uitgezet had. De „Chella" heeft eenige schade aan den boeg opgeloopen en moet hersteld worden. Aan de Schotsche kust is de „City cf Marseilles" (van de Ellerman Lines), gróót 8317 ton, even nadat de loods aan boord gekomen was, op een mijn geloopen en midscheeps ernstig beschadigd. Een Indi sche zeeman werd gedood, dertien Britsch- Indiërs werden gewond. Deze mannen waren gezeten in twee reddingbooten, die bij het strijken om sloegen; de drenkelingen werden gered door het vaartuig van den loodsdienst, dat zich .tijdens de ontploffing op slechts 50 meter afstand bewond. De kapitein Olsen liep lichte kwetsuren op, een officier werd twee meter omhoog geslingerd. Het schip is de haven binnengesleept. De Britsche treiler „Eta" is gezonken door ontploffing van een mijn, welke in een net gevangen was. Zes leden der be manning zijn aan land gebracht in een haven aan de Oostkust van Engeland. Het Britsche s.s. „Towneley" (2.888 ton) is Zondag ter hoogte van de Zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Alle leden der bemanning kon den worden gered. De Kanaalboot „Prince Charles", die Za terdagmorgen van Oostende naar Folke stone vertrokken was, is in aanvaring ge komen met een Fransch patrouillevaartuig ter hoogte van Duinkerken. Het Fransche vaartuig kreeg zware averij. De Kanaal boot is Zaterdagmiddag in Oostende te ruggekeerd. Uit Istanboel wordt gemeld, dat het Turksche s.s. „Tirhan" (groot 2990 ton, jn 1938 gebouwd en eigendomav neen ree- derij te Istanboel) bij Antalia (Adalia) aan de kust van Turkije, door den storm op de kust geworpen is. Het schip, dat 200 passagiers en een groote lading uit Alex- andrië aan boord had, zit zeer gevaarlijk. In de Straat van Korea, op 20 mijl ten Noordwesten van het eiland Tsoesjima, heeft een klein motorschip een machine defect opgeloopen en is, als gevolg van don hoogen zeegang, gezonken. Men ver moedt. dat twintig personen verdronken zijn. Slechts 14 passagiers, die zich drij vende konden houden, zijn door een vis- schersboot gered. Het schip was op weg van Korea naar Japan. RAMPSPOEDIG TURKIJE. Overstroomingen te Smyrna. Tengevolge van den hevigen regenval staan de lager gelegen wijken van Smyrna onder water. Er zijn huizen ingestort, doch verlies van menschenlevens is niet ge meld. Het verkeer is verlamd. In de vlakte van Broessa zijn drie dor pen met een gezamenlijke bevolking van 2000 zielen geheel van de buitenwereld afgesloten. Soldaten, die van vlotten ge bruik maken, trachten de dorpelingen, wier positie gevaarlijk is, te redden. Tengevolge van het ruwe weer en de vele ontberingen zou typhus zijn uitge broken onder degenen die door de aard beving dakloos zijn geraakt. Er zyn sani taire maatregelen genomen. DE REGENS IN PORTUGAL. Ten gevolge van de hevige regenval van de laatste dagen en de was van de Taag is het vliegveld van Lissabon onbruikbaar. Het Portugeesche vliegtuig van de lijn LisabonTanger, dat van Tanger kwam, kon niet landen en moest terugkceren. Een Fransch postvliegtuig is met groote moeite op het vliegveld van Dalverga ge land en de Ala Littoria. welke een dienst Lissabon— Sevilla—Rome onderhoudt, heeft in plaats van het gewone landtoe- stel een watervliegtuig gezonden om de post, welke met de Amerika Clipper was gebracht, te halen. Het Russische hoofdkwartier deelt in een communiqué mede: Op 7 Januari heeft zich aan het front niets van beteekenis voorgedaan. In de districten Ukhta en Repola activi teit van verkenners. In het district Petra- savodsk heeft een der Russische patrouil les een vijandelijke afdeeling verspreid. In de landengte van Karelië activiteit van pa trouilles en artillerievuur. Door het ongunstige weer was de activi teit der luchtmacht beperkt. WELKOME KOUDE. De hevige koude der laatste paar dagen is voor de Finnen zeer welkom geweest, daar er slechts plaatselijke activiteit was zoowel óp de landengte van Karelië als aan de Oostelijke grens. De activiteit der Russen op de landengte was beperkt tot kleine aanvallen en artil lerievuur. Op die wijze konden de Finsche soldaten een welverdiende rust genieten en waren zij in staat munitie te sparen. Aan het Oostelijk front zyn de Finnen in staat geweest, eenige troepen in de voor ste linies af te lossen. HULP AAN FINLAND. De „Voelkische Beobachter" waarschuwt Scandinavië. De „Voelkische Beobachter" wydt van daag een hoofdartikel aan de hulp van ge allieerden aan Finland. Hierin wordt gezegd, dat Engeland en Frankrijk onder verwijzing naar artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond, Scandinavië voor hun karretje probeeren te spannen en in een toestand pogen te dringen, welke niet vereenigbaar is met de neutraliteit. Het risico, dat de Scandina vische landen loopen, is zeer groot, aan gezien de Britsche blokkade-oorlog ten doel heeft, alle toevoer van grondstoffen voor Duitschland af te snijden. Het voor naamste Zweedsche ertsgebied en de voor naamste Noorsche ertshaven, Narvik, zou den binnen de zóne voor den doorvoer voor wapenen komen te liggen. De Duit sche economische belangen staan dus op het spel, want zonder twijfel is het de be doeling van Engeland hier een etappe-ge bied in te richten, waarvan het doel ge makkelijk te herkennen valt. MIDDELEN IN ENGELAND. De Britsche miinster voor de voedsel voorziening, Morrison, heeft Zaterdag avond een radiorede uitgesproken over de invoering waarbij hij o.m. zeide, dat alle te rantsoeneeren levensmiddelen voor een groot deel van over zee komen. Om ze te verkrijgen moet een groot deel der Brit sche scheepsruimte en van het geld ge bruikt worden. „Wy willen zoo veel mogelijk scheeps ruimte en deviezen gebruiken voor wa pens en grondstoffen." Alleen rantsoenee ring kan een billijke verdeeling geven, wanneer eenmaal besloten is genoegen te nemen met ninder. Rantsoeneering betee- kent niet, dat er een tekort is. Al het noo- dige voedsel zal er zijn. Er zijn voldoende voorraden suiker om ieder drie kwart pond per week te geven. Den zeevarenden zal niet gevraagd worden meer voedsel aan te voeren dan noodig is. Laat ze inplaats daarvan steeds meer brengen van datgene wat onze bescherming zal vergrooten en hun kracht. Tot wij, aldus de minister ten slotte, den oorlog gewonnen hebben, zullen wy in het binnenland deelen, wat onze mannen ons brengen, zooals zy de gevaren van hun dienst deelen. ZWEEDSCH SCHIP NAAR DUITSCHE HAVEN OPGEBRACHT. Krachtens den Duitschen handelsoorlog in de Oostzee, werd het Zweedsche s.s. „Konung Oskar," onder van Riga naar Stockholm, door een Duitsch marinevaar tuig aangehouden. By de onderzoeking werd geconstateerd, dat zich 42 strijdbare Polen als passagiers aan boord bevonden, die via Zweden naar Engeland wilden rei zen. Zy werden van boord gehaald en naar een Duitsche haven gebracht. Het Zweed sche schip werd voor verder onderzoek eveneens naar een Duitsche haven opge bracht. MANNEN VAN DE „COLUMBUS" VIA SIBERIE NAAR HUIS. De 579 leden der bemanning van het Duitsche schip „Columbus", dat ter hoogte van de Atlantische kust der Vereenigde Staten door de eigen bemanning tot zin ken werd gebracht, stellen zich voor, via Japan en SiberL naar Duitschland terug ti keec ar

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6