SU nationale. Sehaató/iampiaenóxlïappen Jan Langedijk kampioen MAANDAG 8 JANUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VASENIÜS IS GESNEUVELD. Det vorig jaar behaalde de Fin te Helsinki het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats. Aan het front ten Noorden van het Lado- gameer is de bekende Finsche schaatsen rijder Birger Vasenius gesneuveld. Birger Vasenius, die den leeftijd van 29 jaar bereikte, behaalde het vorige jaar te Helsinki den titel van wereldkampioen in het hardrijden. Met deze prestatie maakte nij een emd aan de hegemonie der Noren. Immers, sedert 1931, toen de Fin Clas Thun- terg den titel voor de laatste maal won, heelt steeds een Noor het wereldkampioen schap in bezit gehad. Bij deze wereldkampioenschappen werd hij, tezamen met den Europeeschen kam pioen Herzins, tweede op de 500 Meter met c:en tijd van 45.4 sec. Op de 5000 Meter deelde hij met Berzins en Wangberg de weede, derde en vierde plaats, doordat zij allen 9 min. 41.3 sec. noteerden. Na den eersten dag hadden Vasenius en Berzins de leiding. Op den tweeden dag was de Fin m prachtigen vorm. Hij reed de 1500 Meter legen Hans Hengnestangen. Zijn tijd, 2 min. .^0.7 sec. was, de ongunstige weersomstan digheden in aanmerking genomen, goed te 'joemen. Hoewel de 10.000 meter nog gere den moest worden, was Vasenius toen reeds ;ractisch wereldkampioen, omdat Berzins cp de 1500 Meter boven den tijd van Va senius bleef. Wel werd Berzins eerste op de 10.000 Meter, doch het verschil met Vasenius, die als tweede eindigde was van geen invloed op het eindresultaat. De Fin noteerde toen een tijd van 19 min. 27.9 sec. Met een totaal van 212.158 punten behaal de Vasenius den titel van wereldkampioen .939. Vasenius was een typisch voorbeeld van den modernen Finschen athleet. Een ste nig lichaam, middelmatig groot, door en door getraind en gehard tegen alle weers omstandigheden, een athleet met een ijze ren wil, een koppige vastberadenheid om het voor oogen gestelde doel te bereiken, stil en bescheiden, vriendelijk en voorko mend in den omgang met vrienden en be- K-enden. niet chauvinistisch van aard, maar innerlijk vurig bezield met de gedachte de eer van zijn land hoog te houden. Birger Vasenius, de waardige broeder-athleet van Nurmi, was geen sportster of sportheld in ae ongunstige beteekenis van het woord, maar de verpersoonlijking van den mensch, bij wien geestelijke en lichamelijke ont wikkeling gelrken tred hebben gehouden. Het einde van dezen min of meer mis- lukten ijs-Zondag was dus niet zeer ge lukkig, dochMonnikendam had niet te klagen gehad en uitstekende zaken ge daan. DE IJ. H. N. DORPEN-TOCHT. Ondanks dooi een prachtige sportdag mipt 3500 deelnemers. De IJsbond Hollandsch Noorderkwartier, die het vorig jaar voor het eerste een dor- pentocht organiseerde en toen ruim 1400 deelnemers aan den start kreeg, heeft wel eten wind in de zeilen. Want het record van 1400 werd gisteren met stukken geslagen: niet minder dan een kleine 3500 schaatsen rijders uit geheel Nederland verschenen c an den start en bijna 3000 van hen heb ben den 72 K.M. langen tocht volbracht. Hieronder waren een duizend militairen uit tal van garnizoenen in de Westelijke pro vinciën van ons land. Purmerend beleefde een ongekenden dag. Het anders zoo stille stadje was volkomen in rep en roer en vrijwel alle café's liepen stampvol, naarmate de dag vorderde. Hoewel het startbureau pas om acht uur '•pende, was de groote zaal van de Doelen »en uur te voren reeds geheel bezet. Wel dra stond het groote Marktplein geheel vol met autobussen en auto's. En zoo vertrok ken clubs, militaire detachementen en ge wone toeristen voor den tocht door Noord- Holland, om na eenige moeilijke uren weer enthousiast in Purmerend terug te keeren. Ze kwamen terug, sommigen dood-op, velen kletsnat, maar allen tevreden en voldaan. Zij hadden een prachtigen sport dag gehad, hoewel het sterk dooide en het jjs steeds minder berijdbaar werd. En pech hadden ze soms! Daar was onze Nederlandsche skikampioen, Jan Boon, die de controle te Hoorn miste en ruim 30 km. om reed, om zijn stempel te halen. Daar waren anderen, die materiaal-pech kregen. De heele familie Taconis en de familie Zeegers uit Amsterdam waren aanwezig, ook mr. Eecen, president van den K. N. S- Bond. De „uitslag" van den prestatietocht luidt: 1. en 2 J. v. d. Bij, Anna Paulowna, en G. Smit, Amsterdam, 3 uur 16 min.; 3. en C. Wourven, Amstelveen en G. dé Jong Ilpendam 3 uur 18 min.; 5. G. Zijlstra, Ou dendijk, 3 uur 19 min.; 6 en 7 S. Schut Alkmaar en S. Westra. Warmenhuizen, 3 uur 20 min.; 8 en 9 J. Schipper, Alkmaar en Jb. Honingh Hzn., Durgerdam, 3 uur 21 min.; 10. P. J. Trooster, Amsterdam, 3 uur 22 min. MILITAIREN OP DE SCHAATS. Zaterdagmorgen om half negen vertrok ken van hotel de Doelen te Purmerend 70 militairen onder leiding van hun comman dant, res.-majoor Smeets, op de schaats om het 72 kilometer lange traject, dat door den IJsbond Hollands Noorderkwar tier voor een gister te houden uithoudings- proef was uitgestippeld, te verkennen. Zon der dat er zich een enkel ongelukje voor deed, gelukte het 61 deelnemers van dezen prestatietocht, welke in detachementen van tien man, dus in militair verband, werd ge houden, het eindpunt te bereiken. Onder hen bevonden zich de bataljonscomman dant en alle officieren. Hun is allen een her inneringsmedaille overhandigd. PROVINCIALE TITELS. Zwanenburg kampioen van Noord-Holland. Gisteren zijn onder wel zeer ongunstige weersomstandigheden te Bergen nationale wedstrijden in het hardrijden om het kam pioenschap van Noord-Holland gehouden. Het regende haast voortdurend, hetgeen het ijs niet bepaald ten goede kwam. De Rotterdammer Zwanenbure werd derde op de 500 meter en legde zoowel op de 1500 meter als .op de 5000 meter beslag op de eerste plaats. In het algemeen klassement werd hij eerste. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Havekotte 51.2 sec. 2. Schenk 51.6 sec. 3. Zwanenburg 52.2 s. 1500 meter: 1. Zwanenburg 2 min. 46.4 sec. 2. Havekotte 2 min. 48.4 sec. 3. Aker boom 2 min.. 58.2 sec. 5000 meter: 1. Zwanenburg 10 min. 11.8 sec. 2. Havekotte 10 min. 11.9 sec. 3. van Es 10 min. 28 sec. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Noord-Holland: Zwanenburg 5 punten. 2 Havekotte 5 punten. 3. J. Akerboom 14 punten. Koops kaïnpioen van Friesland. Zondag is op de banen van de vereeni- ging Thialf te Heerenveen het kampioen schap van Friesland in het hardrijden ver reden. Roel Koops was overwegens de beste en wist op alle drie nummers als eerste te eindigen. Hij won hierdoor het kampioenschap van de Provincie Fries land. De uitslagen luiden: 500 Meter: 1. Koops 51.6 sec.; 2. van de Heide, 51.9 sec.; 3. Schouten, 52.6 sec.; 4. van de Garde 52.7 sec. 1500 meter: 1. Koops, 2 min. 55.4 sec.; 2. van de Heide 2 min. 58 sec.; 3. van de Gar de 3 min. 0.1 sec.; 4. Schouten, 3 min. 1 sec. 500 meter: 1. Koops 10 min. 47.2 sec., 2. Vos 11 min. 4.2 sec.; 3. de Vries 11 min. 6 sec., 4. van de Heide 11 min. 7.3 sec. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Friesland Koops 174.786 punten. 2. van de Heide 177.963 p., 3. van de Garde 179.913 p., 4. Schouten 181.123 punten. Timmermans kampioen van Overijsel. Te Hengelo zijn Zondag onder auspiciën van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond wedstrijden gehou den om het kampioenschap schoonrijden van Overijsel voor dames en heeren, terwijl tévens wedstrijden schoonrijden voor pa ren plaats hadden. Zoowel de weersom standigheden als de toestand van het ijs waren voor de wedstrijden zeer geschikt. De uitslagen waren als volgt: Heeren: Kampioen P. C. Timmermans (Schagen) 212 punten, 2. H. Wesselo (Bus- sum) 206 punten, 3. A. Bakker (Hilver sum) 204 p. Dames: Kampioene mevrouw Schoorl Keetman Bars in gerhorn206 pnt., 2e me vrouw SchenkZwaag (Schagen) 189 p., 3 mevr. KraakKroon (Amsterdam) 183 punten. Paren: 1. P. C. Timmermansmevr. Schoorl-Keetman 646 punten; 2. H. Wesse lomevr. Westenburgv. d. Zwaan (Al melo) 609 pnt.; 3. A. Bakkermevr. Kraak Kroon 601 punten. WEDSTRIJDEN IN HET HARDRIJDEN VOOR DAMES. Gonne Donker wint Zondag zijn door de vereeniging „IJs- en Volksvermaak" te Nieuwe Niedorp na tionale wedstrijden in het hardrijden voor dames georganiseerd. De weersomstandig heden waren slecht. Aan de nummers 500 en 1000 meter, die verreden werden, na men drie dames deel. Op beide nummers toonde Gonne Donker op overtuigende wijze de sterkste te zijn. De uitslagen lui den: 500 Meter: 1. Gonne Donker (Ilpendam) 56.4 sec. 2. Alie de Boer (Zaandijk) 1 min. 8.4 sec. 3. Jannetje Boontjes-Gayaard (Wieringerwaard) 1 min. 15 sec, 1000 Meter: 1. Gonne Donker 2 min. 7.2 sec. 2. Alie de Boer 2 min. 27.2 sec. 3. Jan netje BoontjesGayaard 2 min. 46.2 6ec. SKISPORT WEDSTRIJDEN TE SANKT ANTON. Gisteren werd in de wintersportplaats Sankt Anton een slalomwedstrijd voor da mes en heeren gehouden. De wereldkam pioen Peppi Jennewein was in niet te be naderen vorm. Hij liet zelfs Rudi Cranz achter zich. Bij de dames vormde Christl Cranz zooals zoovele jaren een klasse op zichzelf. De piste had een hoogteverschil van 150 meter en men had 30 poortjes uitgezet. De uitslagen luiden: Slalom voor heeren: 1. Jennewein 71.4 (36 sec en 35.4 sec.); 2. Cranz 77.6 sec. f40.7 sec en 36.8 sec.); 3. Schuier 80.4 sec. (40.2 sec. en 40.2 sec.). Slalom voor dames: 1. Christl Cranz 80.8 cec. (40 sec. en 40.8 sec.; 2. Hilde Suse Gartner 93.6 sec. (46.8 sec. en 48.8 sec.) ATHLETIEK R. K. SPORTVER. „DOCOS." In den vervolge zal de athletiek-indoor- training Vrijdags vervallen. In plaats daarvan zal er op Woensdag getraind worden in de gymnastiekzaal aan het Pieterskerkhof van 8 uur tot half tien. Senioren en junioren zijn dus om 8 uur present a.s. Woensdag. Koops schittert op de 10.000 m. Jan Langendijk heeft den titel van Nederlandsch kampioen in het hardrij den veroverd: met een derde plaats op de 500 meter, een eerste plaats op de 5000 en 1500 meter en een tweede plaats op de 10.000 meter wist hij, dank zij ook zijn goede tijden het kampioen schap te behalen en Dolf van der Scheer te onttrooncn. Insiders wisten, dat Jan Langendijk in goeden vorm was, trouwens, dat nad hij op den eersten dag der kampioenschappen reeds bewezen. Maar dat nij den snexsten tijd op de 1500 M. zou maken, had toch nie mand verwacht. Het is voldoende bekend, dat de kracht van Langendijk op de lange afstanden ligt, de 5000 en vooral de 10.0000 mieter. Nu is het merkwaardig, dat men tuch over voldoende sprintcapaciteiten moet beschikken om een der eerste plaatsen in de algemeene rangschikking te kunnen bemachtigen, omdat 1 seconde meer of min der op de 10.000 meter slechts 1/20 punt voor het klassement scheelt, maar 1 secon de op de 500 meter een vol punt en op de 1500 meter 1/3 punt. Jan Langendijk heeft Vrijdag en op den tweeden dag iaten zien, wat met energie cn rotsvasten wil Kan worden bereikt. Zoo kon het gebeuren, dat deze deelnemer de 1500 meter won, een afstand, waarin Van der Scheer altijd een specialist is geweest. Langendijk reed tegen Koop, zijn ouden rivaal van zooveel buitenlandsche wedstrij den. Hij gaf den Zuidlarenaar geen kans cn bovendien bleek zijn tijd buitengewoon fraai te zijn. Hij reed den afstand in 2 min. 33.9 sec., terwijl de beste tijd, ooit door een Nederlandschen rijder op een baan in ons land gemaakt, 2 min. 33.4 sec. bedraagt. Deze laatste tijd tsaat op naam van Siem Heiden, een prestatie, welke Heiden ver richtte op 3 Februari 1929 te Groningen. Langedijk heeft den tijd van Heiden dus op een halve seconde benaderd en behalve aan bet uitstekende rijden heeft dat toch ook wel te danken aan de prachtige conditie van het ijs en het feit, dat er praktisch geen wind stond. Van der Scheer reed tegen Roos en nam revanche voor zijn nederlaag op de 500 me ter. De beslissing viel pas in de laatste Ihalve ronde, toen Van der Scheer de bin- nenbocht kreeg en daarvan voldoende pro fiteerde om met bijna 1 seconde verschil ols eerste door de finish te gaan. Buyen verbeterde zijn positie in de alge meene rangschikking door een goede 1500 meter. Hij kwam tegen Blaissc uit, doch sloeg zijn tegenstander royaal. Zijn tfjd van 2 min. 36.8 sec. bezorgde hem de der de plaats op de 1500 meter en de vierde plaats in de rangschikking. De uitslagen luiden: 1. Langedijk 2 min. 33.9 sec.; 2. Van der Scheer 2 min. 36.2 sec.; 3. Buyen 2 min. 36.8 sec.; 4. Roos, 2 min. 37.1 sec.; 5. Koops 2 min. 38.3 sec, 6. Havekotte 2 min. 39.7 scc.; 7. Zwanenburg 2 min. 40.8 sec.; 8. De Jager 2 min. 41.8 sec. De stand na drie nummers 500. 5000 en 1500 meter, luidde: 1. Langendijk 155.680 punten; 2. Roos 157.207; 3. Van der Scheer 157,787; 4. Buyen 358.387; 5. Koops 158.657 punten. De 10.000 meter. Uit dezen stand kan men gemakkelijk de conclusie trekken, dat Langendijk den titel, rog voor dat de 10.000 meter gereden was, practisch reeds in zijn bezit had. Immers, JAN LANGEDIJK NAAR NOORWEGEN. Uitgenoodigd om deel te nemen aan eenige wedstrijden. Naar wij vernemen, is er bij het presi dium van den Koninklijken Nederland schen Schaatsenrijders Bond een uitnoodi- ging binnengekomen om één, eventueel twee rijders naar Noorwegen te zenden en bi Oslo en andere steden deel te nemen aan enkele wedstrijden, welke in dat land eind Januari worden gehouden. Het pre sidium van den K. N. S. B. heeft besloten Jan Langendijk naar Noorwegen uit te zenden. Omtrent het laten starten van nog een tweeden Nederlandschen rijder is nog gten beslissing genomen. net verschil van ongeveer 1.500 punten met Loos beteekenae, oat Roos op de 1U.UUU meter reeds zou moeien oeginnen met een nandicap van ongeveer 30 seconden, ter wijl Van der Scheer 50 seconaen sneller /ou moeten rijden aan Bangedijk om nog een kans te maken op den litei, iets was c.us uitgesloten mocht worden genoemd. Niet Koos of Van der Scheer waren ech ter de ernstigste concurrenten van lange dijk, doch Koel Koops, die een pracnuge «.0.000 meter reed en zich met een tijd van 19 min. 4 sec. zoo fraai plaatste, aai nij van de vijfde plaats naar üe tweede klom in de algemeene rangschiKking. Koops reed tegen Zwanenourg en de Zmaiarenaar munite uit hoor fors^ne regel maat en uitstekend bochtenwerk, ue jonge Zwanenburg meld echter goed vol, en eer^t in de laatste ronden werd ny definitief ge slagen. Langedijk en Buyen gaven het elkaar uok niet cadeau. Buyen zakie na 3 km. af en in het laatste gedeeite was er van sirija geen sprake meer, waardoor de tijd van Bangeaijk minder gunstig beinvioea wera. i aar Kwam nog bij, dat LangedijK na zons ondergang reed, waardoor de ijsconditie niet zulke snelle tijden toeliet als in de middaguren. Mede daardoor slaagde Lan gedijk er niet in den tijd van Koops te verbeteren. Van der Scheer reed de 10.000 meter Kranig uit en ook Roos verrichtte goed werk in zijn rit tegen Havekotte. Zoo kwam dan het einde van het twee- daagsche ijsfeest, hetwelk bijzonder ge slaagd is. De organisatie was goed, het weer en het ijs lieten niet te wenschen over en de talrijke toeschouwers hebben van echte Hollandsche sport kunnen genieten. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Koops 19 min. 4 sec., 2. Langedijk 19 min. 15.1 sec., 3. Zwanenburg 19 min. 30 sec., 4. Vander Scheer 19 min. 54.2 sec.; 5. Roos 19 min. 59.9 sec., 6. Havekotte 20 min. 0.4 sec.; 7. Buyen 20 min. ó.2 sec.; 8. Strij- bos 20 min. 5 sec. De eindrangschikking luidt: 1. en kampioen van Nederland Jan Lan gedijk, Rotterdam, 213.435 punten; 2. Roel Koops, Zuidlaren, 215.867 punten; 3. Jan Roos, Amsterdam, 217.202 punten; 4. Dolf van der Scheer, Rotterdam, 217.497 pun ten; 5. Buyen, Amsterdam; 6. Zwanenburg 7. Havekotte. Jan Langedijk kwam met het behalen van den kampioenstitel in het bezit van den wisselprijs voor de kampioenschappen van Nederland in het hardrijden, de Van Heloma-plaquette, ingesteld in 1919. In het seizoen 19211922 won wijlen Max Tetzner den prijs, in 19281929 Dolf van der Scheer en in 19321933 eveneens Dolf van der Scheer. Niettegenstaande de ingevallen dooi namen zeer velen deel aan den 70 km. dorpen tocht op de schaats in Noord-Holland. De drukte te Monnikendam, waar moest word en afgebonden en overgestapt op de Gouw zee, voor het traject naar Marken, VELE DUIZENDEN BEGAVEN ZICH ZONDAG OP HET IJS. FnMonnikendam deed uitstekende zaken. Uit Volendam wordt ons gemeld: Niet tegenstaande den dooi, welke in den namid dag van Zaterdag wa~ ingetreden en ook Zondag doorzetten, hebben 25--30.030 schaa' senrijders den traditioneelen tocht naar Marken gemaakt. Zij kwamen uit alle rich tingen naar het centrale knooppunt: Mon nikendam. Amsterdam leverde verreweg het grootste kwantum, hoewel ook talrijke schaatsenliefhebbers uit de Zaanstreek, Purmerend en Hoorn de ijzers onderbon den en het stadje aan de Gouwzee opzoch ten. De tocht wa« vaak zeer zwaar. Overal liet de kwaliteit van het ijs veel te wenschen over. Dit vas oorzaak, dat ve len onderweg terugkeerden en Monniken dam in het geheel niet zagen. De schaats liefhebbers uit de hoofdstad waren er lang niet het slechtst aan toe, hoewel ook zij over ijs van mindere kwaliteit moesten rij den om Monnikendam te bereiken. De vereenigingen, aangesloten bij den IJsbond „Hollands Noorderkwartier" had den in de afgeloopen dagen hun banen uit gezet en de sneeuwmassa zoo goed als vol komen weggeruimd. Door den dooi en het drukke verkeer waren echter in het ijs tal- looze scheuren ontstaan, waardoor veel water op het bevroren vlak kwam te staan. Het rijden was hierdoor lang niet altijd een pretje. Op de Gouwzee heerschte een gezellige drukte, In de haven van Monnikendam stonden vele „koek en zopies". Er waren arresleden en ijsschuitjes, terwijl particu lieren banken hadden neergezet om de schaatsen onder te kunnen binden voor den tocht naar het eiland. Het ijs in de Gouwzee, dat door den dooi al zeer veel te lijden had gehad, viel na de gunstige be richten omtrent do kwaliteit dubbel tegen. Dit weerhield de liefhebbers er evenwel niet van het eiland op te zoeken. De gele genheid tot vertier bood Marken niet, aan gezien ingevolge een in het vorige jaar ge nomen besluit alle openbare gelegenhe den gesloten waren. Dit deed den bezoe kers het eiland spoedig verlaten. Toen tegen twee uur de regen begon te stroomen, was de pret spoedig ten einde. Allen haastten zich van de Gouwzee naar Monnikendam, waar de café's de drukte, die reeds 's morgens zeer groot was ge weest, niet meer konden verwerken. Een der restauranthouders had voor twee uur reeds tweeduizend porties erwtensoep ver kocht. Voor de schaatsenrijders was het nu niet mogelijk op de schaats naar huis terug te keeren. De Nocrd- en Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij had extra-diensten ingelegd, doch het electrisch net was niet in tact. Twee en een half uur lang was er name lijk geen stroom op het net, als gevolg van den ij zei, waardoor velen gedupeerd wa ren. Met allerhande vervoermiddelen stel de men zich tevrèden. Open vrachtauto's en zelfs veewagens waren zeer in zwang.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10