RIJNSTREEK PASTOORS, DIE HUN PAROCHIANEN NIET KENDEN ZATERDAG 6 JANUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN door A. N. DUYNISVELD, pr. Ill Ruzie om een altaar Tot het Jaar 1846 was de heerlijkheid Veur samengevoegd met die van Voor schoten, zoodat de eerste in de verponding niet afzonderlijk wordt vermeld. In 1646 zijn beide heerlijkheden geschei den: de twee zoons van Arend van Was- senaer werden elk met een ervan be leend. In het midden der 18e eeuw werden zij weer vereenigd, en toen gezamenlijk beze ten door Jacoba Maria, baronesse van Wassenaer van Duivenvoorde, die gehuwd was met Frans Willem Torek. Na haar dood in 1771 liet zij beide hooge heerlijk heden Veur en Voorschoten na aan haar zoon Assueer Jan baren Torek. In lateren tijd werden Veur en Voorschoten weder om afzonderlijk bezeten. 20) Op de lijst van de verponding van 1632, staan voor Voorschoten, toen nog te samen met Veur, 235 huizen; op de lijst van 1732, toen de twee ambachten gescheiden wa ren, telt Voorschoten 201 huizen en 9 wa termolens. 21) De strijd om Lelden heeft Voorschoten van naby meegemaakt in het beleg en het ontzet der stad in 1574. Leiden werd door de Spaansche troe pen onder den aanvoerder Valdez geheel omsloten; een driedubbele linie van schan sen en versterkte dorpen legerde zich om haar. 22) Achter Ter Wadding lag Voorsjphoten als een versterkt dorp in de tweede linie. Dicht daarbij lag aan de V4iet, waar thans het jaarpad oversteekt, de schans van Jaep Claesz. Toen eenmaal de Geuzenvloot onder Boisol er in geslaagd was voorbij Zoeter- meer te komen en Zoeterwoude veroverd had, sloegen de Spanjaarden op de vlucht; velen vluchtten naar de schans van Joep Claesz. aan de Vliet cm daarover te ont snappen naar Voorschoten, waarbij zij in slooten en plassen den dood vonden. 23) In de Middeleeuwen waren de markten van een zeer groote beteekenis; in de al lervroegste tijden waren immers de week en jaarmarkten de eenige samenkomst om zaken te doen, waar de geheele omtrek haar voortbrengselen te koop bracht, en waar wederkeerig de menschen hun meeste benoodigdheden kochten. 24) De Voorschoter jaarmarkt was een markt van belang, hetgeen wel hieruit blijkt, dat in geheel Holland de jaarmark ten van Voorschoten en van Valkenburg van ouds de gewone termijnen van beta ling waren 25), en de gelegenheden tot het koopen van alles wat ging boven het da gelijks benoodigde. Zooals nu met Kerstmis gewoonlijk, ver-, vielen bijv. dan pachten en landhuren. Op de jaarmarkten kochten de aanzien lijken hun kleedingstcffen. Door het ge- fceele graafschap werd dan afrekening ge daan en beurs gehouden, hetgeen een groote drukte gaf. Gelijk alle gebeürterissen in het open bare leven der Middeleeuwen, kreeg ook de jaarmarkt een kerkelijke wijding; zij werd geopend met het oprichten van het kruis, dat bleef staan, zoolang de markt duurde. „By staende cruce"' werd handel gedreven en moest de schuld worden vol daan, gelijk soms oude rentebrieven als bepaling inhouden. 26) Tot de diensten, welke elk dorp en elke stad als regel aan den graaf verschuldigd was, behoorde ook de „heervaart", d.w.z. oorspronkelijk de plicht om met den graaf mee ten strijde te trekken. In Holland was deze heervaart vooral gebaseerd op scheeps dienst; elke stad kreeg haar aan deel in deze militieplicht en had te zor gen den graaf met een aantal mannen en koggen, roeibooten met mast en zeil om manschappen te vervoeren. 27) Vcor de dorpen was het een te zware last een geheele kogge te onderhouden en te bemannen. Vandaar, dat deze last over meerderen werd verdeeld volgens z.g. „riemtalen". Zoo was Voorschoten aangeslagen voor 26 riemen tegen bijv. Zoetermeer en Zeg- waart samen voor 14, Leiden 24. Noord- wijk 14, Zoeterwoude 10 riemen. 28) Verder blijkt uit de rekening van den lOOsten penning, in 1424 geheven van de goederen der „welgeboren luden", dat Voorschoten toen 41 welgeborenen tel de. 27) Deze welgeborenen vormden den klei nen landadel, practise!» vrije boeren, die bepaalde privilegies bezaten. Naar wjj reeds zagen heeft zeer waar schijnlijk voor het jaar 866 een kerk te Voorschoten gestaan. De patroonheilige was van ouds Sint Laurentius. Oude gegevens over de Voorschotensche kerk vinden wij in hel „Register der ker kelijke tienden" van 1280, waarin wordt vermeld, dat de kapelaan van Voorschoten zijn bijdrage ten behoeve van het Heilige Land heeft gestort 29) Vervolgens in de rekeningen van de Domfabriek vinden wij Voorschoten onder den naam Voerscoten, na 1395, het eerste der jaarlijksche reke ningen. 30) Dat de kerk niet tot de minsten behoorde blijkt uit een vergelijking met andere kerken op de Domfabriekrekening van 1404, waar de „reportationes ecclesia- rum", de bijdragen der verschillende ker ken gegeven worden. Voorschoten betaalde 4 pond, terwijl bijv. Zoeterwoude slechts 37 schellingen (een prnd is 20 schellingen); Zoetermeer 4 pond en 10 schellingen over twee jaren; Pijnacker 37 schellingen, Oegstgeest 3 pond en 10 schellingen. 31) Deze jaarlijksche bijdragen der verschillende kerken waren aalmoezen, die krachtens een privilegie van bisschop Jan van Nassau van 8 Sept. 1288 in alle kerken vun het bisdom wer den ingezameld ten behoeve van den bouw aan den Utrechtschen Dom als haar aller moederkerk. 32) Vermeldenswaardige bijzonderheden zijn nog wat er te Voorschoten in de jaren 15041508 werd betaald aan kerkelijke boeten. 33) Als eenige voorbeelden noem ik in het jaar 1504 „in Voerscoten een echtpaar V stuivers" wegers hun clandestien huwe lijk; 6 Rijnlandsche guldens vcor Joannes Gerritszoon, die met zijn kleindochter had misdaan; de vrouw van een zekeren Dirk, die verdacht werd van zich aan waarzeg gerij schuldig te hebben gemaakt, betaal de 2 RijnL guldens, enz. De eerste ons bekende pastoor van Voor schoten was een zekere llenricus, in het jaar 1213. 34) Van 1268 tot 1295 was Joan nes er pastoor 35) Vervolgens kennen wij nog als pastoors van Voorschoten Gerar- dus van Does 36), die in 1405 de verschul digde legesgelden betaalde aan den offi- ciaal van den aartsdiaken van den Utrecht schen Dom voor zijn „absentie", d.w.z., dat hij dus, vclgens het gebruik van dien tijd rechtens pastoor was der parochie en de pastoreele inkomsten ervan genoot, maar niet bij zijn kudde woonde en de zorg daarvoor overliet aan een anderen pries ter. den vice-cureit. Ook de volgende ons bekende pastoor Johannes Dirkszoon woonde niet in zijn parochie: in 1419 voldeed hij het verschul digde bedrag voor zijn afwezigheid en waarneming dcor een ander. In 1440 herhaalde zich deze geschiede nis; toen was een zekere Jacobus pastoor van Voorschoten, die de parochie liet waar nemen door Wilhelmus Gerarduszoon. Na hem vinden wij nog genoemd als pas toors Joannes van Oesdorp, die in 1445 zijn aanstelling kreeg en kort daarna werd opgevolgd door Jacob Symonszcon, wiens pastoraat werd waargenomen door Joannes Joanneszoon. In 1452 kreeg wederom Joannes van Oes dorp (dezelfde of een ander) toestem ming om zijn parochie door een ander, n.l. een priester Martinus. te laten waarnemen. Vervolgens is Albertus Adriaanszoon, een kanunnik te Utrecht, pastoor te Voor schoten, die na zijn dood in 1483 werd op gevolgd door Adriaan Willemsz. Deze pastoor heeft zijn pastoraat zelf waargenomen tot zijn, dood In 1510. Voor dat hij pastoor van Voorschoten werd, was hy reeds van het jaar 1478 af vicaris ge weest van de vicarie op het Sint Lauren- tius-altaar in de Voorschotensche parochie kerk. Deze vicarie was gesticht door rid der Aemout van Leyenburg. 37) Als eerste ons nog bekende vicarissen worden ge noemd Hugo Franconis en Orlo van Leyen- berch in 1419, die beide eveneens hun ambt door andere priesters lieten vervul len. 38) In 1522 ontstond er over deze vicarie een hevige kwestie tus_^,ien Floris Oem van Wijngaerden en Vincent Cornelisz., rekenmeester van Holland. De strijd liep over het begeven van de vicarie aan het Sint Laurentiusaltaar te Voorschoten, van een vicarie te Voorburg en een kanunniks- dy in de Sint Pancraskerk Ie Leiden. 39) Ridder Dirk van Zwiet en, een afstam meling van den stichter der vicarieën te Voorburg en te Voorschoten en der kanun- niksdij te Leiden (Jcar.na, de dochter van Arnout van Leyenburg was getrouwd met Theodorus van Zwieten) had in 1521 zijn patronaatsrecht, d.w.z. het recht om een priester den bisschop ter benoeming als vicaris of kanunnik voor »e dragen, „om zekere redenen zijn gemoed en gewisse (geweten) daar tob beweegende, en zon der daar toe gedwongen of in eenigen deele misleid of bedrogen te zyn, maar vrijwillig en om niet, op de beste wijze en form als hem mogelijk was, voor zich zeiven, en zoo verre als 't san hem stond, voor zijn nazaaten, gegeeven en overge daan aan den eerzaanr-n en geleerden man. meester Floris Oem van Wvngaerden, leeraar in beide de Rechten". 40) Kort daarop overleed Dirk van Zwieten, waarop zijn zoon Joost van Zwieten dat zelfde recht in 1522 overdeed aan Vincent Comeliszoon, welke overdracht door den bisschcp van Utfecht, Philips van Bour- gondië, werd goedgekeurd cn bevestigd. Er dreigde een proces over deze kwes tie, waarop Petrus van Gouda, deken der Sint Adrianuskerk te Naaldwijk en kanun nik der O. L. Vrouwe-kapel in Den Haag als scheidsrechter werd benoemd. Hij wist ALPHEN AAN DEN RIJN Schaatswedstrijd. Hedenmiddag wordl op de Alphensche IJsbaan een hardrijderij op schaatsen gehouden voor kinderen be neden 16 jaar; hedenavond een ringrijderij voor dames en heeren om kunstvoorwer pen. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. etellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen, plaatselijk bekend Gcuw- sluischeweg nummers: 88, 90, 92, 94, 96, 98; Raadhuisstraat nummers: 111, 113, 115, 117, 148, 150; Hoofstraat nummers: 3, 5, 7, 9, 13, 220. 222, 224, 226, 228, 230, 232; Nieu we Sloot nummers: 8, 10, 12, 14; Ouds- hoornscheweg nummers: 10, 12, 16; Gnep- hoek nummers: 12, 14, 16, 37, 39, 41, 43, 45, 47; Groeneweg nummers: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Geboren: Coenraad Gerardus z. van C. l'Amie en A. Boeren. Gevestigd: Jannetje van Dijk van Nieuwer-AmsteL Vertrokken: Dirkje Oppelaar naar Amersfoort Adriana K. van den Bout naar Oostvoorne Jacobus Lepoeter naar Leiden Marijtje van Dijk naar Leiden. BODEGRAVEN Dammen. Niettegenstaande het aan tal meespelende leden wegens de mobili satie niet zoo groot is als vorige jaren, wordt er toch trouw en serieus geoefend. Ook dit jaar wordt er in de damclub „Rijnstreek" meegespeeld en heeft men inmiddels enkele verrassende successen successen weten te boeken. Bodegraven I wist tegen Zwammerdam met 146 ie winnen, terwijl de voorloopige uitslag tegen „Ons Genoegen", de veteranen van Bodegraven, 126 luidt. Boven ieders ver wachting won Bodegraven II met 95 van Luto 1 uit Rijnzaterwoude, terwijl het ge lijk speelde tegen den kampioen van het vorige jaar, nl. H.D.C. II. In het clublokaal wordt er Dinsdag a.s. wederom een twee tal wedstrijden gespeeld. Bodegraven I zal tegen „Nooit Gedacht I" uit Ter Aar uit komen; Bodegraven II zal den kamp tegen Nieuwveen II aanbinden. MEIJE-ZEGVELD Schaatswedstrijd. Onder enorme be langstelling is op een baan bij „De Tocht" alhier een schaatswedstrijd gehouden, die nu niet bepaald iederen dag voorkomt. Het bestuur was op het idee gekomen om een „schaatsped-wedstrijd" te organiseeren, hetwelk in de eerste plaats de lachspieren der Meyenaren actief maakte en voorts de spanning onder de aanwezigen hoog op voerde. Alvorens de uitslagen te pubiicce- ren eerst een verklaring van het nieuwe woord „schaatspedden". In plaats van de wielen van een autoped had men onder aan een drietal schaatsen bevestigd. Hier op moesten de meedingende heeren met de schaatsen onder zich zoo snel moge lijk over de vastgestelde baan begeven. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs 4, W. van Zoest W.J.zn.; 2e prijs 3.50, T. Mulder; 3e prijs 3, J. Voorend; 4e prijs 2.50, Th. Vollering; 5e prijs 2, C. de Bruin; 6e prys 1.50, G. Verwey. HOOGMADE Schaatswedstrijd. On initiatief van de IJsclub van Hoogmade werd door deze ver- eeniging een wedstrijd uitgeschreven in hardrijden op de schaats voor leden, aan welken wedstrijd een 20-tal personen deel namen. De ouderen onder de deelnemers moesten, hoewel zij dikwijls goed kamp gaven, tegen de jongere generatie het on derspit delven en als winnaar traden ten- inderdaad zóó bemiddelend op te treden, dat de zaak in 1524 in der minne werd ge schikt; er werd overeengekomen, dat de kanunniksdij te Leiden door Vincent Cor- neliszoon zou begeven worden; de vicarie van Voorschoten door Flcris Oem van van Wijncaerden en die van Voorburg door hen beiden, en wel om beurten. Deze overeenkomst werd door Hendrik van Beieren, den Utrechtschen bischop, in het zelfde jaar bekrachtigd. 20) Aa, A. J. v. d.: O.c., dl. XI, bl. 640. 21) Tirion, I.: O.c., bl. 417. 22) Fruin. R.: Verspreide Geschriften, dl. II, bl. 402. 23) id. bl. 479. 24) id.: dl. VI. bl. 106. 25) Bydr. v Haarl.: dl. XXIV, bl. 291. 26) Fruin, R.: Verspreide Geschriften, dl. 1, bl. 106. 27) Gosses, Dr. I. H.: Welgeborenen en huislieden, bl. 50-52, 112. 28) Blok. P. J.: Geschied, eener Holl. Stad, bJ. 318. 29) Joosting, Mr. J. G. C. en Muller, Mr. S.: Bronren voor de geschied, der kerk-rechtspraak in het bisd. Utrecht in de Middeleeuwen dl. 1. bl. 9. 3^) ld.: bl. 62. 31) ld.: bl. 111. 32) ld.: dl. II, bl. 11. 33) ld.: dl. IV. bl 310—315. 34) Bljdr. v. Haarl.: dl. IV, bl. 374. 35) O.c., bl. 374; Kerk. Hist, en Outh. van Rijnland, bl. 896. 36) Hcltkamp, C. P. H.: Rynlandia, pa». 111. 37) Aa, A. J. v. d.: O.c.: dl. XI, bl. 851. 38) Holtkamp, C. P. M.: O.c., bl. 112. 39) Bijdr. v. Haarl.: dl. XXV, bl. 105. 40) Kerk. Hist en Outh. van Rijnland, bl. 897. slotte de volgende personen uit het strijd perk: le prijs 10 J. H. Volwater, 2e pr. .750 C. Bouwmeester, 3e pr. 5.— L. v, Goozen G.zn., 4e pr. 2.50 C. Baak C.zn. Al met al een buitengewone geslaagde middag, die, naar wy hopen, nog binnen kort eens herhaald kan worden, om gele genheid te geven vcor een sportieve re vanche. HAZ2RSWOUDE Geboren: Karei, z. van S. van der Molen en W. Hagen Helena Maria, d. van J. A. Duindam en A. Oostdam Abram, z. van A. Vreugdenhil en J. van Dorp Arie, z van H. van Diggele en W. van der Hoogt. Ondertrouwd: J. J. Streumer en C. C. T. van Beek. Gehuwd: J. M. van Cuilenburg 25 J. en L. van der Vis 22 j. Overleden: Huibert Laros 30 j., ge- KOUDEKERK BURGEMEESTER KWINT. Burgemeester Kwint, die, gelijk gemeld, tot burgemeester is benoemt' van Waar den, Barwoutswaarden en Rietveld, heeft de gemeente Kouderkerk 15 jaar bestuurd. De burgemeester, die thans 45 jaar oud is, heeft zijn ambtelijke opleiding genoten op verschillende gemeentesecretarieën, o.a. te Zeist, daarna werd hij gemeente-secre taris van Huizen, vervolgens commies-re dacteur en secretaris van Arnhem en, se dert 7 Januari 1925, burgemeester van Koudekerk. De heer Kwint was te Leiden woonach tig, en zal zich te Woerden v.estigen, waar de secretarie der drie gemeenten is. In Leiden was de heer Kwint belast met het afnemen van ryvaardigheidsproeven. Schaatswedstrijd. Onder groote be langstelling en begunstigd door mooi win terweer, werd Vrijdagmiddag op de Mo lenboezem alhier, de eerste wedstrijd ge houden door meisjes en jongens van de O. L. en Herv. School, onder leiding van het onderwijzend personeel en om prij zen welke door den Burgemeester hiervoor beschikbaar waren gesteld. Prijswinnaars van de meisjes waren: le pr. Truus van Waversveld, 2e pr. Miep Brommers. 3e pr. Jo Vergunst, 4e pr. Coba van Vegten. Jongens: le pr. Leen van Vliet, 2e pr. Wim Vergunst, 3e pr. Jan Hogenes. Personalia. Onze plaatsgenoot R. Chr. van Ommering, Is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot agent van politie te 's-Gra- venhage. LEIMUIDEN Afscheid kapelaan de Wit. Zondag J.l. gewerd ons de tijding, dat het den Eisschop van Haarlem had behaagd, kapelaan'de Wit te benoemen tot kapelaan te Rijswijk. Voor de parochie en vooral voor de R. K. ver- eenigingen welke onder zyn leiding tot grooten b!oei zijn gekomen, is dit een groot gemis. Ruim twee jaar heeft zijneerw. zich alle moeite en zorgen getroost voor het ver- eenigingsleven. Niets was hem te moeilijk of te zwaar. Daarom meenden de besturen der verschillende vereen, niet beter te kunnen doen, dan op initiatief van een paar heeren op Dinsdagavond een vergadering van die besturen te beleggen om te over wegen hoe men op een nader te bepalen avond afscheid van zijneerw. kon nemen en hem dan een blijk van waardeering aan te bieden. Deze vergadering was druk bezocht en had plaats onder leiding van den heer W. Compeer. Op deze vergadering werd be sloten, dat eenige leden der propaganda- club van de K.J.M.V. en eenige bestuurs leden der andere vereen igingen een rond gang door de parochie zouden houden, ten- ei de de benoodigde gelden bij elkaar te krijgen om den kapelaan als stoffelijk hul deblijk een radio aan Le bieden. Het ont brekende daarvoor zou dan uit de kassen der verschillende vereenigingen aangevuld worden. Dit blijvend aandenken zou dan Donderdag 4 Januari 's avonds 8 uur wor den aangeboden in het Parochiehuis, ter- wi'l dan voor iedereen de gelegenheid open was gesteld van den scheidenden kapelaan afscheid te nemen. Velen waren dan ook op Donderdagavond naar het Parochiehuis gekomen. De pastoor opende deze bijeen komst en gaf de leiding aan den heer Com peer. Het was voor dezen een aangename taak allen in zoo'n grooten getale het wel kom te mogen toeroepen. Met zekeren schroom had hij de leiding aanvaard, want het gold een afscheid en „scheiden doet zeer". Hij memoreerde nog eens ailes wat kapelaan voor de parochie en voor de ver eenigingen had gedaan. Hy dankte hem voor dit alles en hoopte, dat het hem in zijn nieuwe parochie wel mocht gaan en wenschte hem kracht en sterkte toe om al daar met dezelfde toewijding zyn taak te vervullen. Namens den L.T.B. en het Kerk bestuur sprak de heer J. de Boer, namens de R. K Sportvereeniging „Leirnuiden" de heer C. Buiks, namens de R. K. Tooneel- vereeniging „St. Genesius" de heer T. Konst, namens de Kruisvaart de heer A. v. Velzen, namens de Kruisvaart afd. Roe- lofarendsveen kapelaan von Fisenne te Roelofarendsveen. Al deze sprekers dank ten in aansluiting met de woorden van den eersten spreker kapelaan de Wit voor alles, wat hij voor de vereenigingen had gedaan en wenschten hem alle goeds in zyn nieu we parochie. De heer Compeer bood nu na mens alle parochianen en vereenigingen onder toepasselijke woorden een mooi N.S.F. radiotoestel aan en sprak de hoop uit, dat kapelaan bij het luisteren naar de radio aan Leirnuiden zou denken en nog eens een kerkdienstuitzending uit Leimui- derf mocht beluisteren. Hierna nam pas toor Speet het woord. Hij dankte kapelaan voor den steun en hulp ondervonden en voor de aangename samenwerking en sprak de hoop uit, dat het hem in zijn nieuwe standplaats, waar een zware taak hem wacht, wel mocht gaan. Ontroerd dankte nu de kapelaan èn voor het prachtige ge schenk èn voor de vele waardeerende woorden hem toegesproken. Ook zonder het radiotoestel zou hij Leirnuiden nooit vergeten hebben. De heer Compeer sloot nu deze bijeenkomst, waarna kapelaan van alle aanwezigen afzonderlijk afscheid nam. NIEUWERBRUG IJsclub. Onder voorzitterschap van den heer D. v. Dam, kwam de ijsclub „Wintervermaak" alhier in de zaal van café „Het Grauwe Paard" in ledenverga dering bijeen. Uit het financieel verslag van den penningmeester P. Piek bleek, dat er een batig saldo was van 66.10. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftre dend waren de heeren D. Verwey en J. v. d. Steen. Na stemming werd den heer D. Verwey herkozen terwijl in de plaats van den heer J. v. d. Steen gekozen werd de heer G. Kortekaas. De eventueel te hou den festiviteiten werden aan het bestuur overgelaten. Na een gratis verloting werd de vergadering gesloten. Ringryden. Gistermiddag heeft de IJsclub „Wintervermaak" alhier haar eer ste ysfeest georganiseerd. Dit bestond uit ringryden voor paren en werd gehouden op de Wiericke. In totaal namen hier 15 paren aan deel. De 4 prijzen hiervoor uit geloofd bestonden uit geldprijzen van 7.50; 5.2.50 en 1.en werden gewonnen door; le prijs: A. v. Maren en mej. C. Koning. 2e pr. W. Spreij en mej. C. Beyeman. 3e pr. J. Aberson en mej. G. T. v. Hemsbergen. 4e pr. J. Rijlaarsdam en mej M. v. Donk. Hedenmiddag is er hard rijden voor jongens en meisjes tot 14 jaar ieder afzonderlijk eveneens om geld prijzen. NOORDEN ÏJswe^strijden. Op de ijsbaan, geves tigd bij het café de Roos, is een wedstrijd gehouden op schaatsen, bestaande in het ringryden door paren. De eerste prijs, zijn de een bedrag van 10, werd gewonnen door J. van Varik en mej. M. Kalshoven, de tweede prijs, zijnde een bedrag van 1 7.50, door Jos. van Capel en echtgenoote, de derde prijs, zijnde een bedrag van ƒ5, door W. Breedjjk en mej. A. Nell en de vierde prijs, zijnde een bedrag van 2.50, door J. A. Viaren en echtgenoote. Na afkop van het ijsfeest is er nog een tijdje gedanst en heeft men nog geruimen tijd schaatsen gereden op de verlichte ijsbaan. Tijdens het gehouden ijsfeest nabij het café de Roos, alhier, is aldaar een damesrijwiel ontvreemd. Aangifte by de politie volgde, die terstond een onderzoek heeft ingesteld. De IJsclub „Ons Genoegen" aan het Woerdensche Verlaat, heeft een wedstrijd gehouden bestaande in het ringrijden op schaatsen op de ijsbaan, gelegen langs den Uitweg. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: le prys W. Blek en mej. F. van Dam, 2e pr. J. v. d. Lingen en mei. Kemp, 3e pr. C. Oudshoom en mej. A. Kemp, 4e prys J. van Trigt en mej. A. Rietveld on de 5e pr. J. de Jong on mej. M. van der Lingen. De prijsuitreiking had plaats in het café van J. Boerboom. Op de mooi gelegen ijsbaan te Noor den, heeft de ijsclub Noorden een goed geslaagde ijswedstryd gehouden, welke wedstrijd bestond in het hard-rin gr ij den, aan welke wedstrijden 14 paren deelna men. Na menige spannende rit zijn de prij zen als volgt gewonnen, le prijs S10 H. Fransen en mej. M. v. d. Zwet, 2e pr. ƒ7.50 W. Leliveld en mej A. Groeneveld, 3e pr. D. v. d. Bosch en mej. Koole 5, 4e prijs 2.50 Marinus de Jong c-n mej. A. Baas- Na afloop van den wedstrijd was er nog gelegenheid cm te dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, zoodat het een prettige middag is geworden. Bij het café de Sluitkade, aan de Am- stel is een ijswedstrijd gehouden, bestaan de in het ringrijden op schaatsen. De eer ste prijs is gewonnen door A. Bosman en mej. J. Berkelaar, zijnde elj bedrag van ƒ6. De tweede, derde en vierde prijs beston den uit bedragen reep. ƒ4, 13 en 12. Na Bfloop der wedstrijd had de prijsuitdeeling plaats in het café van de Wed. Lang«*1ag, gelegen aan de Amstel. NIEUWE-WETERING Personalia. Met ingang van 24 Jan. a.s. is aan mej. C. J. M. Bakker, onderwij zeres aan de St. Jozefschool, wegens voor genomen huwelijk, eervol ontslag ver leend en is in haar plaats benoemd de heer Q Fianen, onderwijzer te De Lier. OUDE-WETERING Verlichte ijsbaan. Door de Usclub „Ijsvermaak zij ons doel" werd Vrijdag middag een estafette-wedstrijd georgani seerd. Het ijs en de baan waren in schit terende conditie. De animo onder de leden was gering; er waren slechts 16 deelnemers. De prijzen werden gewonnen door: 1. A. Hoogenboom en Th. Heuzen, 2. W. van Schagcn er. R. Turk, 3. D. Vesseur en L. Hcogenboom, 4. D. Hulsebosch en C. van der Meer. Vanaf hedft", Zaterdag, zal zoolang ko ning Winter regeert, de bnan vanaf 7 uu* tot 9.30 verL'cht zijn.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7