STADS NIEUWS RIJNSTREEK IUROL tegen jeuk en zwelling De Kinderbijslag Land- en Tuinbouw AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 6 JANUARI 1940 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenymteprijt: voor Lelden II cent per weck; 2.59 per kwartaaL Bij onxe agenten /O cent per wvk; U.90 per kwartaal. Franco per poort t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Loaae nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeJ. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v». HOE WORDT HET WEER 7 OM HET VRIESPUNT. De Bill seint: Verwachting: In het Zuiden: Meest zwakke Zuid-Oos telijke tot Zuidelijke wind. Afwisselend bewolkt. Temperatuur om het vriespunt, geen neerslag van beteekenis. Kans op mist. Voor het overige deel van het land: Ne velig tot helder of licht bewolkt. Droog weer, des nachts strenge tot matige, over dag matige tot lichte vorst. Meest matige zwakke Zuid-Oostelijke tot Oostelijke of Noord-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: helder, zwakke Oostelijke wind, —7 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke Zuidelijke wind, —1 gr. C. De Bilt: helder, zwakke Z. O. wind, 9 gr. C. Groningen: helder, zwakke Z. O. wind, —13 gr. C. Maastricht: mist, windstil 5 gr. C. BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT Een smalle voor van lagen luchtdruk vormt thans de Noordelijke begrenzing van het continentale gebied van hoogen lucht druk. De Westelijke winden aan de Zuid zijde hiervan houden in het Kattegat en het Westelijk Oostzeegebied de tempera tuur boven het Vriespunt. Over de Balti- sche Staten breidt zich van uit het Noor den een nieuw gebied van hoogen lucht druk uit met temperaturen beneden 20 graden. Het gebied van continentale koude omvat weer de Ardennen en reikt vermoe delijk tot de Vogezen. In Italië reikt het tot de Apenijnen. In Hongarije en de Bal- itanlanden is de vorst meest matig, plaat selijk echter zeer streng. Op den Oceaan ligt een zeer uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk, langs welks Oostrand zich een breede strooming van warme lucht over het geheele Westen met matige snelheden naar het Noorden beweegt en tot diep in de Poolzee indringt. In het Z. W. van IJs land steeg bij storm uit Z. O. de tempera tuur tot plus 8 graden en viel bij de nade ring van een depressiekern in den nacht 5 m.m. regen. Langs de Portugeesche kust is de temperatuur 15 graden en vielen in den nacht hoeveelheden regen van meer dan 10 m.m. In den vroegen morgen pas seerde een depressie de Azoren, gevolgd door een snelle luchtdrukstijging en ge- jaard gaande met zwaren regen. De war mere strooming reikt juist tot het Weste lijke deel van België en het Zuid-Westelijke deel van ons land. LUCHTTEMPERATUUR 2.1 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS t.n.i Van Zaterdagnamiddag 4.32 uur tot Zondagmorgen 7.38 uur; van Zondagnamid dag 4.34 tot 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 7 Jan. voorm. 0.45 en nam. 1.10 uur; op Maandag 8 Jan. voorm. 1.30 en nam. 1.55 uur. Maan op 5.54 uur Zondagmorgen. Maan onder 2.38 uur Zondagnamiddag. Maan op 6.46 uur Maandagmorgen. Maan onder 3.34 uur Maandagnamiddag. OUDE-WETERING Kassier Boerenleenbank. Benoemd is tot kassier van de Boerenleenbank alhier de heer H. van der Veld te Hillegom. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT Winterhanden Wintervoeten. Winterooren Doos 30 cn 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 897 WELKE UITKEERING? 22 Dec. j.l. heeft ook de Eerste Kamer de wettelijke regeling van de kinderbij slagverzekering aanvaard. Van verschillen de zijden wordt ons gevraagd aldus de „Gelderlander" welke uitkeering deze wet, die, zooals men weet, afkomstig is van oud-minister Romme, waarborgt en wan neer zij tot uitvoering zal komen. Wat het laatste betreft, daaromtrent staat nog niets vast. Er moeten nog tal van voor bereidende maatregelen worden genomen. Minister Van den Tempel heeft toegezegd zijn best te zullen doen „de wet binnen den kortst mogelijken tyd tot uitvoering te brengen". Moge de uitvoering inderdaad spoedig tot stand komen. Het zal een ze gen zyn vooral voor de arbeiders met de laagste loonen. Over de uitkeering kunnen wij in het kort het volgende mededeelen: le. De uitkeering begint bij het derde kind en geldt voor kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar. 2e. Het kindertal op 1 Januari van elk jaar bepaalt het recht op bijslag. 3e. De kinderbijslag bedraagt voor arbei ders (bedienden) met een loon van ƒ4. ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS. In het St. Elisabeth Ziekenhuis zyn de jaarlijksche examens voor zuigelingenver zorging, kraam- en ziekenverpleging ge houden. Geslaagd zyn: Voor zuigelingen verzorging: de eerw. Zusters Edelburga (Petronella Catharina Pierlot) uit Leiden (thans wijkzuster te Te- teringen bij Breda) en Modesta (Bertha Posthumus) uit Breda (thans wijkzuster in Noordwijk). Voor kraamverpleging: de eerw. Zus ters: Lucia (Maria Wesselingh) uit Zoe- terwoude, Jeanne d'Arc (Petronella Theo dora de Keyzer) uit Haarlem, Gaudentia (Elisabeth Petronella Olierook) uit Wou- brugge en Justina (Joh. Margaretha Raad- sen) uit Rotterdam. Voor ziekenverpleging, diploma A: de eorw. Zusters: Theophila (Ang. Maria Posthumus) uit Breda, Rita (Joh. Marga retha Vreeswijk) uit Aarlanderveen, Se- cunda (Maria Petronella den Hollander) uit Oegstgeest, Edeltrudis (Elisabeth Kar- baum) uit Freimark (Oost Pruisen), Coro na (Maria Margaretha v. d. Kwartel) uit Leiden, Heriberta (Anna v. d. Lelie) uit Leiden, Rainildis (Joha. Cornelia Korte- kaas) uit Noordwijkerhout. FEESTAVOND „PIJTJESDAG." Zooals afgesproken was, zouden wij goed op „De Leidsche Courant" letten, om op de hoogte te zijn van dag, plaats en uur voor den feestavond, die door meer dan honderd ijverige zelatricen en zelateurs werkelijk is verdiend. Natuurlijk mag die feestavond weinig of geen geld kosten, want daarvoor heb ben wij niet gecollecteerd! Maar gelukkig behoeft gezelligheid niet veel geld te kos ten en bovendien is er een goed vriend van de katholieke jeugdbeweging, die ons in de gelegenheid stelt, dezen avond toch fijn te arrangeeren. Ons program voor dien avond vermeldt: zang: nog wel van de Oodknapen! Film van Golifex! Uitreiking van de extra prijs be schikbaar gesteld voor de hoogste bus! Verrassing voor de zelatricen, die geregeld voor het K.J.C.-Fonds van het District werkzaam zijn! Verloting met enkele fij ne prijzen en ten slotte nog een tractatie voor allen! Zooals men reeds weet, houden wy ons feest op MAANDAG 22 JANUARI. Onze feestzaal is het Antoniusclubhuis. Aanvang kwart over acht. Blijf goed op de Leidsche Courant let ten voor eventueel nieuwer nieuws! L. BEUNE, pr. R.K. SIGARENWINKEUERS- VEREENIGING. Afd. Leiden. Sigarenwinkeliers, kent uw tijd. In het nieuwe jaar een goede daad. Goed voor U zelf, goed voor de Gemeen schap. Laat u inschrijven als lid van bo vengenoemde vereeniging. Reeds meerdere malen is er bij u aan geklopt, om toe te treden tot de voor u geëigende organisatie. Uw bezwaren hebt gij uiteen gezet, moeilijkheden geopperd en uw besluit was: „Ik zal nog wel eens zien." Wat bedoelde u daarmede? Toch niet, dat gij zult blijven toekijken, hoe de anderen door tijd en geld ook uw zaken- belang zullen redden! Neen, juist in 1940 hoogere pryzen, minder verkoop moogt gij toch niet langer „zien", maar moe» gij ,doen". Medestrijden aan onze zijde tot de sigarenwinkeliersstand is ge red. Komt daarom allen op de vergadering van 8 Januari a.s. in Biesiot's lunchroom, Steenstraat, Leiden. J. DE GROOT, Secretaris. of minder per dag, 10 cent per dag; meer dan 6.doch niet meer dan 8. per dag, 15 cent per dag; meer dan 6.doch niet meer dan 8.per dag, 20 cent per dag; per dag ƒ8.en meer, 25 cent per dag. „Per dag" wil zeggen, iedere dag waarop gewerkt wordt, of waarvoor loon wordt uitbetaald. 4e. De uitbetaling geschiedt ten minste éénmaal in de drie maanden. 5e. de middelen tot dekking van de kos ten moeten door de gezamenlijke werkge- gers worden opgebracht. HET MILTVUUR. De nasporingen naar de miltvuur-ver spreiding heeft inderdaad aan het licht ge bracht, dat vrijwel alle gevallen terug te brengen zijn naar eenzelfde bron, een le verancier van beendermeel, dat verwerkt was onder de z.g. mengvoedsels. Getracht is verder onheil te voorkomen, door verbod van vervoer van mengvoed sels met dit beendermeel en/of bloedmeel uit deze bron, terwijl maatregelen van verder strekkenden aard in voorbereiding zijn. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 24 tot en met 30 De cember 1939 stierven 12 runderen, 19 kal veren en 21 varkens en biggen tengevol ge van het mond- en klauwzeer. NEDERLANDSCH ARCHAEOLOGISCH- PHILOLOGISCH INSTITUUT VOOR HET NABIJE OOSTEN. Een wetenschappelijk centrum met vakbibliotheek en studiegelegenheid. Bij notarieele acte van 17 Augustus 1939 werd te 's Gravenhage opgericht de Stich ting Nederlandsch Archaeologisch-philolo- gisch Instituut voor het Nabije Oosten. De Stichting stelt zich ten doel het instand houden van een Instituut voor het Nabije Oosten en het bevorderen van alle takken der wetenschap, die op de oude beschavin gen van het Nabije Oosten betrekking hebben. Plannen tot oprichting van het Instituut. De plannen ook in Nederland te komen tot de oprichting van een Instituut voor het Nabye Oosten begonnen sedert 1936 vasteren vorm aan te nemen. Reeds toen kon het tweeledige doel van een dergelijk Instituut scherp geformuleerd worden. De grondslag zou de receptieve arbeid moe ten vormen: het beschikbaar stellen eener handbibliotheek en het verleenen van werkgelegenheid en gastvrijheid aan oriëntalisten uit binnen- en buitenland. Daarnaast zou het Instituut productief moeten werkzaam zijn door het bijeenbren gen en verwerken van nieuw materiaal, de voorbereiding tot archaeologische onder zoekingen en de bestudeering der monu menten ter plaatse. Op deze wijze hoopte men aan hen, die geen bevredigend milieu voor hun studies vinden, het onmisbare wetenschappelijke centrum te geven. Was men aanvankelijk geneigd, dat de verwe zenlijking dezer plannen voor het grootste deel van den steun der regeering zou af hangen, langzamerhand kwam de overtui ging, dat het particulier initiatief hier zou moeten voorgaan. Het is tenslotte het Voor- aziatisch-Egyptisch Gezelschap Ex Oriente Lux geweest, dat de plannen krachtig heeft verder gestuwd en nader heeft uitgewerkt. In het begin van 1939 schreef de redac tie in het Jaarbericht No. 6 van bovenge noemd gezelschap, dat weliswaar de lands verdediging groote eischen aan ons stelde, maar dat wij niet enkel een land te ver dedigen hebben, maar ook een beschaving en dat het voortdurend steunen op en werken voor bvütenlandsche instituten, hoe eervol ook voor onze geleerden, toch op den duur een verlies voor „onze Neder- landsche zaak" zou zijn. Oprichting van het Instituut. In den vorigen zomer nu werden deze pogingen met succes bekroond. Een Ne- derlandsche particulier ontpopte zich als een warm vriend van het plan en verklaar de zich bereid een belangrijk aandeel der kosten te dragen. Deze Maecenas, die on bekend wenscht te blijven, stelde een groot bedrag beschikbaar voor den aankoop van een geschikt pand en de noodzakelijke ver bouwingen. Zoodoende werd begin Juni door hem aangekocht het pand Noordeinds- plein 4a, te Leiden, tevoren toebehoorend aan prof. dr. J. Ph. Vogel. De passeering der notarieele acte, waarbij het Instituut in het levenwerd geroepen vond plaats op 17 Augustus 1939. De wetenschappelijke lei ding en het dagelijksch bestuur is in han den gelegd van een Raad van Beheer, be staande uit de heeren prof. dr. F. M. Th. Böhl, directeur der afdeeling Voor-Azië, prof. dr. A. de Buck, directeur der afdee ling Egypte, den heer J. M. A. Janssen Pr., conservator Egyptologie, den heer B. A. van Proosdij, conservator. Assyriologie en den heer A. A. Kampman, als conservator-bi bliothecaris, tevens belast met de admi nistratie. In den loop van het najaetr namen als leden van het curatorium der Stichting zitting de heeren ir. R. J. Forbes, W. A. van Leer, en E. vom Rath te Amsterdam jhr. mr. C. H. J. van Haeften te 's Graven hage en mr. A. van de Sande Bakhuyzen t« Leiden. Begin September werd een be gin gemaakt met de verbouwing en wel onder de kundige leiding van den heer ir. Hugo van Oerle b.i. Dit plan is zoo juist voltooid. Ter financiering van de noodza kelijke jaarlijksche uitgaven zijn reeds door enkele genootschappen en particulie ren subsidies toegekend. Van verscheide ne zijden werd de toezegging verkregen boeken en tijdschriften in bruikleen te kunnen krijgen, terwijl ook de bibliothe ken der Assyriologische Werkkamer en Ex Oriente Lux, alsmede de Leidsche Verza meling van Spijkerschrift-Inscripties en andere oudheden, waarvan verreweg het grootste gedeelte particulier eigendom is van professor Böhl aan het Instituut in bruikleen zullen worden gegeven. De Indeeling van het gebouw. Gelijkvloers zijn de collegekamers, de garderobe, de kelder voor de centrale ver warming en de kamer voor Egyptologie. Op de eerste verdieping bevindt zich een veertien meter lange bibliotheekzaal, plaats biedend aan circa 80 personen, waarin een podium is aangebracht, zoodat de zaal ook dienst zal kunnen doen voor het houden van lezingen. Het ligt in de be doeling bij de samenstelling der boekerij, indien mogelijk, met bestaande inrichtin gen samen te werken. Tevens is op dez# etage de kamer van den conservator As syriologie. Op de tweede verdieping is de Assyriologische Werkkamer ondergebracht, alsmede de kamers van den bibliothecaris, de administratie, de Palestijnsch-Iraëlieti- sche archaeologie en geschiedenis en Ira- nistiek. Op de derde verdieping is een wo ning voor den concierge gebouwd. Bij de verbouwing is hier ruimte uitgespaard, waardoor twee kamers zullen vrijblijven, die als logeer- en werkgelegenheid van gasten dienst kunnen doen. Oproep tot steun. Voor de inrichting, het benoodigde meu bilair en vooral voor den aankoop van boeken, alsmede voor het jaarlijksche on derhoud, doet het Curatorium en de Raad van Beheer hierbij een beroep op allen, die in de oude beschavingen van het Na bije Oosten belangstellen en wekt hen op de werkzaamheden van het Instituut met een bijdrage ineens en/of jaarlijks te on dersteunen. Aan het particulier initiatief is het te danken, dat deze Nederlandsche instelling haar werk kan beginnen; hoe wel men hoop heeft, dat ook het Rijk zich met onbetuigd zal laten, zal toch het groot ste deel der inkomsten van particuliere zij de moeten komen. Weliswaar leven wij in moeilijke tyden, waarin veel gevraagd wordt voor andere doeleinden, doch juist in deze tijden is het van bet grootste be lang, dat de Nederlandsche cultureele instellingen hun werk niet alleen voortzet ten, maar zelfs opvoeren. Iedere gift is daarom van harte welkom. Ten zeerste zou het voorts op prijs gesteld worden boeken en tijdschriften, die voor de Instituutsboe kerij van belang zijn, ten geschenke of in bruikleen te mogen ontvangen. Het ligt in de bedoeling het Instituut medio Februari te openen, zoodra de inrichting van het pand en de plaatsing der bibliotheek ten einde zijn gebracht. Nadere inlichtingen over het instituut en de bibliotheek zijn te verkrijgen bij den conservator-bibliothe caris, den heer A. A. Kampman, Rooden- burgerstraat 41, Leiden. De heer J. van der Brugge alhier is be noemd tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van een diploma als scheepswerktuig- kundige en als motordrijver aan boord van zeeschepen. MILITARIA. Bij koninklijk besluit is onze stadgenoot, de reserve-eerste-luitenant P. J. M. Hoeks, van het 5e Regiment Infanterie, benoemd en aangesteld tot reserve-kapitein, ter na dere indeeling door of vanwege den Minis ter van Defensie. LEIDEN. Zondag: Vereeniging „Katholiek Lelden", Sociale Zondagmorgen, R.K. HBS, Mariënpoelstraat, te 8.30 uur. Maandag: Vereeniging „Katholiek Lelden", 2e avond R.-K. Winterprogram. N.V. Het Nederlandsch Tooneel in „Schijn en Werkelijkheid", Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag, Derde Abonnements-concert Residentie-orkest, soliste Lili Krauss, pianiste, Stadsgehoorzaal 8.15 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lei den zal worden waargenomen door de dok ters: v. Bockel, Kortmann, Meijbcom en Teeuwen. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 tot en met Vrijdag 12 Jan a.s., waargenomen door de apotheken: E. B. de Metz, Lammenschans weg 4, tel. 23553 en Van Driessen, Mare 110, telè 20406. Te Oegstgeest: Ooegstgeestsche Apo theek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. HET RESIDENTIE-ORKEST. Derde abonnementsconcert. Donderdag 11 Januari a.s. zal het derde abonnementsconcert hier ter stede van het Residentie-Orkest plaats hebben. Soliste is de pianiste Lili Krauss, dirigent is Frits Schuurman. Uitgevoerd zal o.a. worden Willem Rijper's Derde Symphonie (eerste uitvoering te Leiden). Voorts vermeldt het programma: Acht Russische Volkswij zen van Liadow; Roméo et Juliette van Tsjaikowsky en het pianoconcert c kl. terts van Mozart, te spelen door Lili Krauss. Gistermiddag is de 15-jarige J. v. L. tilt de Lombokstraut op het ijs van den Hee rensingel gevallen. De jongen liep een die pe vleeschwonde aan de kuit op en werd door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Gevonden voorwerpen ln de maand December 1939. Actetasch, doublé armband, verzilverd armband, autoband, doublé schakelarm band, bril met hoorn montuur, beenpij- pen, bonnen van een winkel, bankbiljet, breiwerk, Bijbel, bril, bagageriem, cein tuurs, dop van een autowiel, damesvest, dolkmes in schede, damesparapluies, dou blé damesarmbrandhorloge, duif, donker- blauwe dameshoed, verchroomde dames armbandhorloge, damestaschje, envzlop- pe inh. foto's, gouden medaillon met por tie tj es, gladde gouden ring, handschoenen, handwarmer, horlogeketting, jongenspetje, jasje, kinderschoentje (bruin), koperen gewichten, bruin kinderhoedje, kinder- taschje, kindergeweer, kinderkaplaars, kastje van armbandhorloge, kwitantietasch inh. prijscouranten, loopplank, mutsen, manchetten, nijptang, notitieboekje, ooa> knop, portemonnaies, portefeuille, psalm boek, padvindersnies in schede, plaid, rij- wielbelastingmerken, regenkapje, rozen krans, rubberlaarzen, sleutels, steigertou- wen, springtouw, sierkleedjes (kant), schaats, tafelkleed, uitlaat van motorfiets, vulpenhouders, vulpotlood, waschteil, zil vergeld. Gevonden in de stadstram: handschoe nen, een wit kopje, een paar gymnastiek schoenen, 1 muts, damesparapluies, een da mesarmbandhorloge, een laskabel, een bruine muts, portemonnaies, zilvergeld, 1 dameshoed. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele, alhier. HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUbu Vier mannen der duisternis (Hugh Sinclair, Anna Lee) Madeleine (Mirelle Balin, Jean Gabin). Bruidegom in angst (Heinz Rühmann) Nachtasyl (Jean Gabin). Juarez (Paul Muni) Een ongeluk komt nooit alleen. Martha Richard, de spionne (Erich von Stroheim, Edurge Feuillère). De parelvisschers van Macazzar. De roode Pimpernel (Leslie Howard, Merle Oberon). De Godin van de Jungle (Ray Mil- land, Dorothy La- -nour). Geheimzinnig Speelfilm Komisch Speelfilm Historie van Mexico. Komisch Spionnage Romantisch Avontuurlijk Romantisch Iederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Iederen avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati- née Iederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Iederen middag ma- tinés behalve Vrij dag. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2.30 uur matinée. Tederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd vf. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2