mnmsEnm Z0t* RECHTZAKEN MORGEN EN MAANDAG KORTING OP ONZE COUPONPRIJZEN VRIJDAG 5 JANUARI 1940 DE I.*n>«niE COURANT TWEEDE BL4D - PAG. 7 NOORDWIJK VIERING VERJAARDAG 4de R. L Naar wy vernemen, zal ter gelegen heid van den 126sten verjaardag van het vierde Regiment Infanterie op Dinsdag 9 Januari a.s. des morgens te 11 uur een défilé worden gehouden bij de Tol te Katwijk voor de burger lijke en militaire autoriteiten. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedraagt thans 739, dit is 75 meer dan drie weken geleden, doch 54 minder dan verleden jaar op dit tijdstip, toen het aantal werkloozen 793 bedroeg. Van deze 739 werkloozen zijn er 376 landarbeiders, 112 visschers, 49 losse ar beiders, 28 timmerlieden, 27 opperlieden, 24 schilders, 16 metselaars, 12 chauffeurs, 10 stucadoors en de rest verdeeld over di verse andere beroepen. Een record-aantal huwelijken In 1939. In het afgeloopen jaar zijn er in onze ge meente bijna 100 huwelijken gesloten, welk cijfer hier nog nimmer is bereikt. De registers van huwelijksaangiften en van huwelijken waren zelfs niet op zooveel trouwlustigen berekend, zoodat begin November supplementen moesten worden aangevraagd. De mobilisatie zal hier ook wel niet geheel vreemd aan zijnl OEGSTGEEST DRIE KONINGEN. 1939. Katholiek Oegstgeest herleefde. De Parochiekerk staat in het centrum van de belangstelling. Wanneer de bronzen klok ken roepen spoedt een ieder zich naar het huis, waar God zijn vreugde en vrede geeft aan allen, die daar komen. 1940. Zaterdag, 6 Januari, de feestdag van de Drie Koningen. Wie zou niet graag op dezen dag de kerstkribbe in zijn eigen parochiekerk bezoeken. Met de Koningen wil een ieder zijn gave aanbieden aan het Kerstkind. De vereeniging voor Katholieke Kinderuitzending noodigt daarom u allen uit om morgen zelf of met uw kinderen de Kerstkribbe te bezoeken en daar een pakje met kleeding of een gave in goud, zilver of brons neer te leggen voor het zwakke kind. Mogen wij op u rekenen? Daarvoor reeds onzen hartelijken dank. Den geheelen dag is de kerk geopend om U gemakkelijk in de gelegenheid te stellen uw gaven bij de kribbe neer te leggen. Bestuur R. K. Kinderuitzerfding, Afd. Leiden: P. J. J. HOFSTEDE, pr. Geboren: Loesje Clementine d. van A. J. de Kloet en J. Momberg Gees je d. van T. v. Starkenburg en G. Rinkema Gerarda Cornelia Maria d. van G. J. Peek en C. J. van Breenen Abraham z. van A. F. Zwanenburg en M. Varkevisser Marinus Willem z. van M. W. Rijnberg en M. Heeg Ada d. van A. A. Verschoor en E. M. Stigter Stijntje Agatha d. van A. Roodenburg en C. Zandbergen Jacob Herman z. van H. P. van Nieuwkerk en P. Kromhout. Overleden: J. Werner 40 j. J. J. van der Hoff geb. Scheer 56 j. J._ W. Rotteveel 75 j. Adr. J. Knuttel 59 j". Chr. Flaes 76 j. A. T. Kraan 62 j. G. J. A. van de Kooy 24 j. SASSENHEIM Export van bloembollen. Wel eigen aardig doet het aan te hooren, dat de Plantenziektekundige Dienst in het laatste kwartaal 1939 nog iets meer kisten bollen heeft geïnspecteerd dan in hetzelfde kwartaal 1938. De conclusie mag hieruit getrokken worden, dat de export naar het Zuidelijk Halfrond groote afmetingen gaat aannemen. Wedstrijden voor militairen. Daartoe in staat gesteld door de burgerij, organi seerde het tot O. en O.-commissie gemeta- morphoseerde bestuur van de Oranje ver eeniging een wedstrijd voor militairen. De baan was achter Ter Leede, op den ouden Sassemersloot. De regeling was in handen van militairen. Gereden werd om eenige geldprijzen, totaal ƒ50.De winnaars van den individueelen wedstrijd, allen vreemdelingen, te noemen heeft geen nut. Bij den corpswedstrijd won de Infanterie den lsten, de Veldartillerie den 2den en de vertegenwoordigers van den Etappe- auto-Compagnie den derden prijs. De heer Bisschops reikte de prijzen met eenige woorden uit, waarna kapitein mr. C. B. van Baren het comité en de burgerij dank te. Het was voor ons, Hollanders, een ge not om de „Noormannen" te zien rijden. VOORSCHOTEN K.J.M.V. Voor de algemeene leden vergadering was een geweldige belang stelling, bijna alle leden waren aanwezig. Wat dat betreft hebben we den laatsten tijd niet te klagen. Nadat onze voorzitter de vergadering had geopend, deelde hy mede, dat er een nieuwjaarswensch was binnengekomen van den gemobiliseerden vice-voorzitter, welke hij daarna voorlas. Hierna gaf de secretaris verslag van het afgeloopen jaar en kon de penningmeester na zijn verslag constateeren, dat onze ver eeniging tot die vereenigingen behoort, die op een sluitende kas kunnen bogen. Voor zijn zuinig beleid kreeg hij een pluim. Hierop aansluitend, werd een kascommis- sie benoemd, bestaande uit twee leden. De secretaris, H. Finkelflügel en onze vice- vóorzitter, D. Stikvoort, werden bij accla matie als bestuursleden herkozen. Vervol gens werden de verschillende taaken toe gewezen voor het jaarfeest, waarna onze vooïzitter vroeg, dat allen toch op tijd, d.i een half uur voor den aanvang der voorstelling aanwezig zouden zijn, wat natuurlijk beloofd werd Tijdens de rond vraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, werden eenige kwesties van internen aard behandeld. Nadat onze voor zitter allen nogmaals gevraagd had Zon dag toch op tijd te zijn, werd de verga dering gesloten. Volgende week spreekt de moderator over: „Het gezin, ons voor naamste midden," als onderdeel van het gezinsprogram. Laten allen komen, kom niet alleen als er iets te halen valt, doch ook, als jullie de wetten van het katho lieke gezinsleven voor oogen worden ge houden 1 Zaterdagmiddag zal een tooneeluitvoe- ring worden gegeven voor de militairen en Zondagavond voor de leden en andere belangstellenden. Tooneeluitvoering R.K. Gem. T.V. „Gul- do Gezelle". Voor de St. Jos.-Gezellen te Voorschoten zet 1940 goed in. Het beleg van het Bodsgebouw door de militairen waardoor in Oct. j.L een uitvoering onmogelijk werd is thans opgeheven Bovendien verkreeg men intusschen de goedgunstige beslissing van Z. H. Exc. den Bisschop om de vereeniging om te zetten in een „gemengde". Zoo zal dan nu op 14 Januari a.s. door een gemengd gezelschap de opvoering plaats vinden van „Zonsop gang," een tooneelspel in 3 bedrijven, van Joh. v. Eekelen. „Zonsopgang" geeft ons een blik in het familieleven van den meubelfabrikant Meusing. Deze heeft zijn zoon Tom op diens 10e jaar wegens een denkbeeldig vergrijp naar een strenge kostschool ge zonden. Dit gebeurde 14 jaar geleden. Het spel vangt nu aan met de terugkeer van Tom, die zich in die 14 harde jaren ont wikkelde als een stoere werker met ge zonde hersenen. In de verhouding tusschen vader en zoon bracht dit helaas geen ver betering. Een uitvinding van Tom zal die nen om hem een aanstelling te bezorgen als bedrijfsleider eener nieuwe meubelfa briek. De zaken van zijn vader zijn daar door tot ondergang gedoemd. Gelukkig is op een oogenblik de botsing van de harde koppen van vader en zoon zóó hevig, dat zij tot bezinning komen en zich verzoenen. Tom vernietigt het con tract met de concurrent en stelt zijn uit vinding in dienst van zijn vaders bedryf, dat hier door tot nieuwe bloei komt. Dat nu ook vrouwelijke medespelers hun beste krachten aan de uitvoering kun nen geven, zal zeker een bijdrage te meer blijken tot het welslagen. Een tweede bij drage hiertoe is, dat ook ditmaal de regie weer is toevertrouwd aan den heer C. P. Meegdes, den bezoekers der G. G.-uitvoe- ringen welbekend. Deze uitvoering kan tevens nog gelden als viering van het 10-jarig bestaan der St. Jos. Gez. Dat de goede aanvang van het nieuwe jaar een voorteeken moge zijn van gestadige groei en bloei in volgende decemica, zij hier onze hartelijke wensch. Hardrijderij. Door een comité wordt op Zaterdag 6 Januari, a.s. een hardrijderij georganiseerd op schaatsen, om 2 uur des namiddags op de Vinkesloot. Auto te water. Gistermiddag 3 uur reed de auto, bestuurd door den arts H. de B. uit Wassenaar, in een langs den Veur- scheweg gelegen sloot, tengevolge van een onjuiste wijze van rijden van een mili taire auto. Een onderzoek naar den be stuurder is gaande. WARMOND Feestavond der militairen. De com missie voor ontwikkeling en ontspanning van het Warmondsche garnizoen heeft een nieuwjaarsfeest georganiseerd in Hotel „De Stad Rome," dat by allen, die hier by tegenwoordig waren, zeer in den smaak is gevallen. Uit den aard der zaak was de zen avond "llereerst een soldaten-avond, zoodat de manschappen van de compagnie er by tegenwoordig waren. Maar boven dien waren nog genoodigd verschillende tijdelijke gastheeren en gastvrouwen van de officieren en anderen, die veel belang stelling getoond hadden in het welzijn der soldaten. De compagniescommandant, ka pitein Sterkenburg, begroette de gasten o.w. B. en W. van Warmond, den bataljons commandant en de leden der commissie voor O. en D. uit de burgerrij. Hierna werd het woord gevoerd door den officier voor O. en O., luitenant Busquet, die op zijn beurt hartelijke woorden sprak tot den kapitein en daarna het gezelschap ni- troduceerde dat met de verzorging van het programma belast was. Alvorens echter tot de uitvoering hiervan werd overge gaan verschenen eerst Thomasvaer en Pie ternel ten tooneele, die in een geestig ge dicht verschillende gebeurtenissen der af geloopen maanden memoreerden. Zij de den dit op bijzonder vlotte wijze en de hiervoor betoonde hulde was even welver diend als de ovatie, welke den auteur ten deel viel. Nadat door de feestende compag nie aan alle aanwezigen oliebollen waren uitgereikt, was het woord aan Henk Dille- waard en de leden van het Haagsch Too- neel Ensemble, die zich op voortreffelijke wijze van hun taak kweten an dan ook een stormachtig applaus oogstten. Ten slotte sprak de voorzitter woorden van dank aan allen, die aan het welslagen van den avond hadden meegewerkt en sprak hij de hoop uit, dat in het komende jaar nog vele succesvolle feestavonden zouden mogen plaats vinden. Met het zingen van een couplet van het Wilhelmus, besloten door hoera's op Koningin en Koninkijlk Huis werd de avond besloten. Het ijs op de plassen. Het y's op de Poel en de Hoflede is betrouwbaar, doch de Leede en de Kagerplassen vertoonen nog vele zwakke plekken, zoodat het niet raadzaam is hier reeds te gaan schaatsen. IX* Warmondsche Usclub zal een grondig onderzoek instellen en tydig kennis geven, wanneer zonder gevaar op de Leede en de plassen gereden kan worden. Miltvuur. In de te gemeente doet zich eveneens een geval van miltvuur onder het vee voor. WASSENAAR Wassenaarsche Vereen, t. b. v. h. Vreemdelingenverkeer. In „Centraal" vergaderde gisteravond te 8.15 uur de W. V. V. onder leiding van den voorzitter, den heer G. L. C. Zeedijk, die allen welkom heette en een gelukkig en voorspoedig 1940 wenschte. Hij deelde me de, dat door den algemeenen toestand deze vergadering is uitge teld van October-Nov. t.ot heden, waaraan dan nu een genoeglijk „onder-onsje" is verbonden. Spr. hoopt, dat .r 1940 ontspanning zal komen in de inter nationale sfeer en besluit met den wensch, dat 1940 voor de vereeniging een gunstig jaar zal worden en zij in alle kringen de waardeering zal ondervinden waarop zij aanspraak mag maken. Notulen werden gelezen en onveranderd /astgesteld. De mededeeling, dat de heer Lankhorst teruggekomen op zijn besluit tot heen gaan als bestuurslid, werd met applaus be groet. Het jaarprogram bevat een lezing door den heer Bielsma over „oude buurtnamen ir. Wassenaar en Zuidwijck," jaarvergade ring in Maart of April, excursies naar bui tenplaatsen en een prop.-avond in Sept. of October by gelegenheid van het 5-jarig be- naan. Kaarten voor Duinrell zijn wederor net reductie verkrijgbaar. Tot leden van de verificatie-commissie :939 werden benoemd de heeren A. L. de Gast, W. A. de Jong en H. J. H. Harnas, en als plaatsvervangers de heeren C. J. v. d. Werff en J. Dalhuijsen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna met dank voor de belang stelling, reeds om 9 uur de sluiting volgde. In gezellig samenzijn o. a. muziek en gezelschapsspelen om prijzen bleef men nog geruimen tijd bijeen. Geboren: Geertruida, dochter van A. van Santen en G. Vos. Froukje Helena, dochter van S Abma en H. H. van der Gaag. Marie, dochter van A. M. Looije stein en A. van der Eems. Johanna Mar- garetha, dochter van J. J. Tetteroo en J M. Geradts. Willem, zoon var. H. Kool en N. van Esmond. Hendrik, zoon van H. Kool en N. van Egmond. Anthonjus Alphons, zoon vna M. P. Gordijn en G. M. Roschinski. Laurentius Cornelis L**d- nardus, zoon van G. A. Knijnenburg en G E. M. Verhaar. - Loes Johanna Elixabeth dochter van A. J. Kars en J. E. den Ouden Gerardus Pieter, zoon van P. G. West geest en G. van Leeuwen. Overleden: Roedolf de Kadt, 74 jaren, weduwnaar van E. de Kadt. Je- roentje Kaptein, 87 jaren, weduwe van H. Kuit. Hendrik Jan te Winkel, 49 jaren, echtgenoot van A. Hogenbirk. Arthur Fuchs, 70 jaren, echtgenoot van P. Nauen Sjoerd Vrind, 56 jaren, echtgenoot van G. W. Berendes. Petronella Paulina van dei Wielen, 61 jaren, echtgenoote van J F. A. Wygerinck. Dorothy Fitz Gerald Newman, 50 jaren, echtgenoote van A. Beekman. Jacob Reiss, 67 jaren, echt genoot van K. Haas. UITHOORN Wedsrijden IJsclub „Zijdelmeer."* De prachtig gelegen ijsbanen van de Uithoornsche ijsclub op het Zijdelmeer trekken deze week wederom een talrijk publiek. Vooral des avonds is het op de schitterend verlichte ijsbanen een zeer ge zellige drukte. Het actieve bestuur der vereeniging heeft niet geaarzeld flinke wedstrijden uit te schrijwen. Gisteren en eergisteren had den onderlinge wedstrijden plaats, terwijl heden, Vrijdagavond, door een selectie- groep van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats een demonstratie zal worden ge geven. Deze groep uit Amsterdam, welke steeds traint op de kunstijsbaan en waar van verschillende leden in de laatste da gen belangrijke prijzen in de wacht heb ben gesleept, zal de toeschouwers verbaasd doen staan over hun snelheid op de schaats, waarbij speciaal gelet zal moeten worden op de soepelheid der bewegingen, het star ten en de snelle sprint. Verder zal Dinsdagmiddag a.s. een wed strijd worden gehouden in schoonrijden voor paren en voor dames en heeren af zonderlek, volgeru reglement van de Kon. Ned. Schaatsrydersbond. Het bestuur heeft aan dezen wedstrijd een groote attractie verbonden door te laten optreden de be roemde kunstrijdster Irmi Hartung, de trainster van de bekende Amsterda 2.1e kunstijsbaan, die verschillende malen reads met veel succes in het buitenland is opge treden en die de laatste dagen naar gewel dige praestaties, waaronder mooie dansen, op vele ysbanen in den lande heeft ge toond. Ongetwijfeld zullen de ijsbanen van Uit hoorn dan weer vele belangstellenden trekken. ZOETERMEER Hardrijderij. Op de ijsbaan van de plaatselijke ijsvereeniging achter hotel „de Jonge Prins", werd Donderdagmiddag wedstrijden gehouden in ringrijden voor paren op de schaats. Een 14-tal paren hadden zich voor dezen wedstrijd opge geven. De uitslag was als volgt: heer en me- De brug te Oude- Wetering Voor één jaar weer gered Aan den oproep van den heer Rosdijk, directeur van de Muskator-fabrieken, ter bespreking van de nog steeds hangende brugkwestie alhier, is door zeer velen ge volg gegeven, want de zaal van Hotel Van den Bosch was tot in haar uitei'ste hoeken bezet. De heer Rijsdijk gaf allereerst een resumé van de gehouden besprekingen met den hoofd-ingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Noord-Holland en den burgemeester van Haarlemmermeer, die hem alle medewerking toezegden. De burgemeester van Haarlemmermeer was zelfs bereid een bedrag van 5000 be schikbaar te stellen aan den Haarlemmer meerpolder, die vanaf 16 Januari e,k. de brug wilde exploiteeren, indien van par ticuliere zijden een bijdrage zou worden ontvangen van rond f 2000. Hoewel spreker betreurde, den plaats gehad hebbenden gang van zaken, wilde hij hedenavond geen critiek uitoefenen op die instanties, die mede hadden gewerkt tot het dupeeren van de tailooze belang hebbenden. Ook de Kerkelijke Overheid heeft ten volle begrepen, welke groote be langen ook voor haar bij het niet function- neeren van de brug op het spel staan, want op Nieuwjaarsdag konden velen niet ter kerke gaan. Spontaan was van de Ker keraden van Gereformeerde Kerk en de Remonstrantsche Kerk, alsmede van het Katholiek Kerkbestuur een bydrage voor deze brug toegezegd. Vele belanghebbenden, die niet ter ver gadering konden aanwezig zijn, zegde zegden reeds schriftelijk een bydrage toe. Spreker deed een beroep op alle aanwezi gen om spontaan mede te werken om deze brug nog gedurende 1 jaar in stand te houden, want volgens mededeeling van den Provincialen Waterstaat van Noord-Hol land, zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, reeds in Maart van dit jaar met den bouw van een nieuwe brug een begin worden gemaakt. Staande de vergadering gaf het meeren- deel der aanwezigen zich voor een bij vrouw P. Lammers le pr.; heer J. Kool en mej C. Groenheijde Hd., 3e pr.; heer en mevr. C. Groenheijde Az., 4e pr.; heer Jac. Lammers en mej. N. Duinisveld, 5e pr.; heer D. Groenheyde P.H.z. en mej. C. Groenheyde P.H.d., 6e pr. De prijzen be stonden in geld. Er bestond veel belang stelling. Geboorten: Quirinus Arie, z. van W. Westhoek en C. Bloot Anna Maria, d. van J. Wooning en W. Hoekstra Giel, T. Klos en H. Mortier. Overleden: Cornelia Stuijverberg, 2 mnd. Margje Erkelens, 82 jaar. Gevestigd: J. Roggeveen uit Bent huizen. Vertrokken: P. C. Rijkse naar Sas- senheim C. J. Overdevest naar Berkel en Rodenrijs. drage op en met de belangrijke giften va® de firma Maarse en Kroon, den directeur van de N.V, Muskator en dokter van der Byl, kon reeds dit prachtige resultaat worden bereikt, dat voor 1940 1250. werd toegezegd. Nog f 750.Is er du» noodig om de brug voor 1 jaar te exploi teeren. De heeren P. van der Velde, T. Kinkel en H. Jonkman waren bereid de niet aan wezige belanghebbenden te bezoeken ter verkrijging van het resteerende bedrag. Uitdrukkelijk deelde de heer Rijsdijk nog mede, zulks ter voorkoming van mis verstand, dat de gelden zullen worden af gedragen aan den Dijkgraaf van den Haar lemmermeerpolder ter verder» finan ciering. Naar aanleiding van een vraag van den heer Jonkman, of het niet op den weg ligt nog een beroep te doen op de financieel» medewerking van de gemeente Alkemade, werd door den heer Van den Broek in zijn kwaliteit als lid van den Raad geantwoord, dat hij gaarne zijn medewerking in der» wilde verleenen. De heer Verweij sprak zich echter niet uit, omdat hij zulks niet op zijn plaats achtte. Hij deelde evenwel mede, dat deze brug-kwestie zijn volle be langstelling heeft. Tot slot deelde de heer Kroon nog mede de reden, waarom hij niet bereid was een bijdrage te verleenen en wel om deze een voudige reden, dat naar zijn meening d» Overheid in deze een taak heeft te ver vullen en de exploitatie van deze brug niet dient geschoven te worden op den rug van de belastingbetalers. De heer Rijsdijk was het weliswaar hier mede eens, doch moest toch ook constatee ren, dat met deze redeneering niet het vraagstuk kan worden opgelost. Waar do Overheid in deze in gebreke blijft haar taak te vervullen, daar dient het particu lier initiatief een voorbeeld te geven. Aan het eind van de vergadering vroeg nog de heer Jonkman tydig een bespreking te houden met de belanghebbenden, indien onverhoopt aan het eind van het jaar in de exploitatie van de brug nog geen defi nitieve oplossing zou zyn gevonden. De heer Rijswijk zegde toe, bereid t» zyn tegen St. Nicolaas een surprise-avond te houden. Met een woord van hartelijken. dank tot de aanwezigen voor hun spon tane medewerking en een woord ter op wekking aan de belanghebbenden om zoo veel mogelyk het genomen initiatief te steunen, sloot voorzitter deze zeer geani meerde vergadering. MOTORRIJDER ONDER INVLOED VAN STERKEN DRANK VEROORZAAKTE DOODELIJK ONGELUK. De Rechtbank te Zutphen heeft vandaag den motorrijder J. W. S. uit Apeldoorn tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, met intrekking van het rijbewijs voor den tyd van een jaar, conform den eisch wegens het veroorzaken van een doodelyk onge luk, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. De man was eenlgen tijd geleden nabij den spoorwegovergang te Apeldoorn in botsing gekomen met een ander motorrij wiel, tengevolge waarvan zijn duo-passa gier op slag werd gedood. 11

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7