Dc worsteling der Finnen OMGEVING Britsche handelsvloot onder staatscontrole TWPPHE BHD - P»c R ACieuiue u&tmaede gevechten 'ut det Ataatdm Ook elders woedt de slrijd voort Luchtactiviteif aan het front Tegen 't terrorisme in Ierland Slegeeiing- kan Coding- en wute uaitiielCen VRIJDAG 5 JAnuAiu i» OE LEIU5CHE COURANT \adox> baden in den Winter! Badzo-baden niet alleen tegen wintervoeten, maar óók tegen rheumatiek, verkoudheden en andere winter- kwalen! Eéo pak BADZO 20 ct.) is voldoende voor 3 1 4 voetbaden. Voordeeliger, en tevens voor kuipbaden: 3 K.G.-pakken i 45 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. N.V KON. NEDERL ZOUTINDUSTRJE - BOEKELO. EEN TWEEDE SLAG WOEDT BU SALLA. Volgens alt Rovaniemi, het hoofd kwartier van het Finsche Noordelijke leger, ontvangen berichten wordt thans aan het front van Salla een tweede slag geleverd binnen een week tijds. De strijd woedt thans ten Noorden van Salla. Finsche autoriteiten nemen ten aan zien van deze gevechten een zeer groo- te geheimhouding in acht. Zij staan niemand toe de gevechtszone te na deren. Het verluidt evenwel, dat de Russen het hard te verduren hebben en reeds terug over de grens zouden zijn ge worpen. OP DE KARELISCHE LANDENGTE. Op de Karelische landengte was een kleine Finsche fortificatie eergisteren ge blokkeerd door drie Sovjet:Russische tanks, die alle uitgangen onder contróle hadden. De Finnen bezaten slechts twee anti-tankkanonnen en spoedig verschenen nog drie Russische tanks, ter ondersteu ning van de eerste drie en om te trachten de fortificaties meester te worden. De veld-telefoon der Finnen was afgesneden. Een soldaat zag kans om uit de sterkte te komen en de draden te herstellen, waarop de bevelvoerende officier de Finsche ar tillerie zoo nauwkeurige aanwijzigen wist te geven, dat vijf der Russische tanks ver nield werden. De zesde werd door een sol daat uit de fortificaties met behulp van een handgranaat onschadelijk gemaakt Op een ander punt van de landengte slaagden Finsche soldaten er in een achter de Russische linies rustend rood detache ment te verrassen. Zij vernietigden een deel van het detachement en vonden op den Russischen bevelvoerenden officier het plan voor een aanval, die den volgenden morgen zou hebbei. moeten worden inge zet; Zij konden de Finsche artillerie waar schuwen, die bij hun nadering de Russi sche tanks vernielde, welke den aanval van den volgenden dag hadden moeten steunen. In de streek van Suomussalmi hebben de Finnen de kas van een Russisch regi ment gevonden, waarin zich 92.000 Finsche marken bevonden. Dit is een opmerkelijk feit. In begin November hebben de Russen, naar bekend is, verscheidene millioenen Finsche marken opgekocht. Ongetwijfeld hoopten zij met dit geld hun inkoopen in Finland te betalen. Men herinnert er eveneens aan, dat de Sovjets op dezelfde MEDEDEELIN VAN GILMOUR. Het Britsche ministerie voor de scheep vaart heeft een mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Op 4 Januari heeft Sir John Gilmour, de minister voor de scheepvaart, den ver tegenwoordigers van de Kamer voor de Scheepvaart en de vereeniging van reeders in Liverpool, betrokken bij geregelde pas sagiers- en vrachtlijnen, er van in kennis gesteld, dat hij besloten heeft spoedig een politiek van vordering toe te passen op alle schepen, die ingeschreven zijn in Engel- sche en koloniale registers en die op de groote vaart dienst doen, en wel van den dag, waarop zy voor het eerst lossen in het Vereenigde Koninkrijk, nadat het plan in werking zal zyn getreden. Het plan zal niet uitgebreid worden tot schepen, ingeschre ven in registers van de dominions, Indië of Birma. Besloten is, dat het plan op 1 Fe bruari a.s. in werking zal treden; de data voor schepen, die op andere dan Engel- sche havens varen, zullen nog vastgesteld worden." Minister Gilmour zeide in zijn verklaring nog, dat door deze maatregel de regeering de volkomen controle zal krijgen over alle Britsche schepen en dat die maatregel, die geheel overeenkomt met een desbetreffen- den uit den wereldoorlog, genomen is we gens het succes, dat in den vorigen oor log daarmee werd bereikt. Het ligt in de bedoeling, dat de reeders hun bedrijf overigens gewoon voortzetten, wijze opgetreden zijn in Polen, waar zij belangrijke hoeveelheden zlotys opkoch ten. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Donderdag uitgegeven Finsche le- gerbericht luidt als volgt: Te land: Met uitzondering van het ge bruikelijke geschutvuur en het optreden van patrouilles van weerszijden zijn de dag van 3 Januari en de ochtend van he den betrekkelijk rustig geweest op de Ka relische landengte. Aan de Oostgrens, ten Noorden van het Ladogameer, is de toe stand ongewijzigd. Te Aittojoki tracht de vijand een strategisch steunpunt te her overen, waarvan de Finnen zich meester hebben gemaakt. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. In den sector van Kuh- mo is een vijandelijke aanval, die gesteund werd door aritllerie en tanks, afgeslagen. Te Suomussalmi is Woensdag de zuivering van het terrein voortgezet. 169 Russen werden gevangen genomen. Te Raate, ten Oosten van Suomussalmi, duren de ge vechten voort. Ook worden de gevechten voortgezet ten Noorden van den sector van Salla. Overigens niets bijzonders te melden. Ter zee: Een vijandelijke sleepboot is Woensdagavond afgedreven in de buurt van het fort Koivisto. Batterijen van het fort openden het vuur en de bemanning van het schip vluchtte over het ijs. Een Finsche patrouille maakte zich meester van de sleepboot, maar deze zonk in den loop van den nacht. By het Ladogameer hebben Sovjettroepen twee Finsche forten en een dorp gebombardeerd. Finsche kust- batterijen concentreerden haar vuur op de vijandelijke stellingen. In de lucht: Op dier Januari heeft de Russische luchtmacht de streken van Abo (Turku) en Hangö gebombardeerd en ze kere punten in het Noorden van Finland. Een Russisch vliegtuig werd neergehaald. De materieele schade was onbeteekenend en tot dusverre gelooft men niet, dat er slachtoffers zijn gevallen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het Russische hoofdkwartier deelt mede: Op 4 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. De werklieden van een veertigtal Zweed- sche fabrieken, waaronder de belangrijk sten van Zweden, zooals de Erikson Tele- foonfabrieken en de Lux Electriciteits- werken, hebben besloten op den nationa- len feestdag van Zweden, 6 Januari, te werken en het loon, dat zij voor dezen dag ontvangen, ter beschikking te stellen voor Finland. De directies van de fabrieken hebben van hun kant besloten het loon voor dezen dag te verdubbelen en dit eveneens aan Finland te schenken. dus hun schepen normaal bevrachten en la ten uitvaren, terwijl ook de zorg voor de bemanning op hen blijft rusten. Risico's voor het verloren gaan van schepen en la dingen en van eventueele voordeelen door het reizen onder regeeringsopdracht zullen echter beschouwd worden als gedaan op gouvernementskosten. In ruil daarvoor krijgt de regeering het recht om bepaalde schepen op te leggen, voor schepen een zekere route vast te stel len en schepen te bevrachten met ladingen, die noodig zijn voor de voorziening van het Engelsche ryk. Sir John Gilmour legde er den nadruk op, dat het hier in het bijzonder ging om leveranties voor het ministerie van Voed selvoorziening en andere leveringen, die het nauwste verband houden met het vita le belang van het land in oorlogstijd. Hij had hier het oog op olie- en suikerproduc ten voorts op alle artikelen, die in de toe komst nog aan distributie mochten worden onderworpen Ook ladingen metaal, van groot belang voor de fabricatie van oor logsmateriaal, zullen dikwyls de voorkeur krijgen boven andere ladingen. Gilmour sprak de hoop uit, dat de sa menwerking tusschen de reeders, op wie een groote verantwoording blijft rusten, en de regeering hartelijk zal blijven, opdat de belangen van het Britsche ryk op de beste wyze zullen worden gediend. OORLOGSBERICHTEN. Het gisteravond uitgegeven Fransche le- gerbericht luidt als volgt: Een dag zonder belangrijke gebeurtenis sen. Eenige ontmoetingen van patrouilles in het gebied ten Westen van de Saar. Nu het weer de laatste dagen eenigszins is verbeterd, hebben de geallieerde lucht strijdkrachten vier verkenningsvluchten op langen afstand boven Duitschland ge maakt, waarbij zy ongeveer 250 mijl bo ven het land doordrongen en talrijke foto's namen. Voorts zyn verkenningsvluchten gemaakt boven de Siegfriedlinie. Ook de Duitsche luchtmacht is actief ge weest met lange-afstandsvluchten boven Oost-Frankrijk, die zich uitstrekkten tot bijna aan het gebied van Parijs. Op den grond hebben patrouilles en ver kenningseenheden geopereerd langs by na het geheele front. In de beboschte Vogezen heeft een Fransche patrouille twee Duitsche detachementen verrast en uiteengejaagd. Elk dezer detachementen was tusschen 50 en 100 man groot. De Duit- schers leden zware verliezen. Een andere patrouille ten Westen van de Vogezen drong eenige kilometers diep de Duitsche linies in. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt voorts nog bekend: „Donderdag avond hebben vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten met succes verken ningsvluchten uitgevoerd boven Noord- West Duitschland en patrouilletochten ge maakt boven de Duitsche bases voor wa tervliegtuigen in de Bocht van Helgoland. Alle Britsche vliegtuigen zyn behouden teruggekeerd. Duitsche vliegtuigen boven België. Het Belgische ministerie voor de lands verdediging deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben gisteren op zeer groote hoogte gevlogen boven de pro vincies Limburg en Antwerpen. Op ver scheidene plaatsen heeft 't luchtafweerge schut het vuur geopend. DUITSCH SCHIP IN BESLAG GENOMEN. Het Duitsche petroleumtankschip „Pau line Friederich", dat bij het begin van den oorlog een toevlucht heeft gezocht in de haven van Boston, is door de federale poli tie in beslag genomen, in verband met een klacht van den voormaligen tweeden offi cier, Wilhelm Harren, die verklaart geen loon te hebben ontvangen. De lading van het schip, ter waarde van een millioen dollar, zal onder bewaking blijven tot de borgsom zal zyn betaald. MISLUKTE VLUCHT VAN VIJF MATROZEN VAN DE GRAF SPEE. Vijf matrozen van de „Graf Spee", die zich aan boord van de „Tacoma" bevon den, hebben getracht te vluchten en Bue- nos-Aires te bereiken. Daar echter de mo tor van de boot, waarmede zij hun ont vluchtingspoging ondernamen, defect ge raakte, konden zij achterhaald en naar land teruggebracht worden, waar zij in arrest werden gesteld. VERSCHRIKKELIJKE AANVAL VERWACHT. De Britsche ambasadeur te Washington, loTd Lothian, heeft een redevoering gehou den voor de vereeniging voor buitenland- sche zaken te Chicago. De ambassadeur zeide, dat volgens het Britsche standpunt er thans alle waarschijnlijkheid bestaat, dat Duitschland begin van het voorjaar zal trachten 'n beslissende overwinning op de geallieerden door een verschrikkelijken aanval te land, ter zee en in de lucht, waarby het gebruik zal maken, waarover het te beschikken heeft. Lothian zeide, dat: „Wij gelooven, dat wij met succes den Duit- schen aanval zullen kunnen afslaan en dat indien deze, gelijk in 1918 zal zijn afgesla gen, het niet lang meer zal duren of het Hitlerisme zelf zal in een nederlaag onder gaan. Wij maken ons geen illusies over den verschrikkelijken aard van de botsing, in dien en wanneer deze komt of voor de ge volgen daarvan voor de menschheid". KRACHTIG OPTREDEN DER REGEERING. De wet op de volmrachten. De Iersche Dail heeft gisteren de aan vullende wet inzake vergrijpen tegen den staat aangenomen met 62 tegen 7 stemmen. Minister Rutledge heeft verklaard, dat de opstandige elementten zullen worden uitgeroeid en dat zonder verwijl een aan tal verdachten zal worden gevangen ge nomen. Hij voegde hieraan toe, dat de po litie al deze lieden kent en dat vermoede lijk niet meer dan 100 personen gevangen genomen moeten worden. Dit zijn de or ganisatoren en leiders van de opstandigen. In haar vastberadenheid om een einde te maken aan het terrorisme, zal de Iersche regeering zich in het vervolg niet laten be ïnvloeden. door gevangenen, die in honger staking gaan. Dergelijke gevangenen zul len in de gevangenis worden opgesloten. Dit is gisteren duidelijk gemaakt door den minister van Justitie, toen hij in den Senaat het wetsontwerp op de crisisvol machten indiende. In den loop van den dag zijn gisteren meer dan twintig mannen gearresteerd in de stad Cork en in de provincie. De detective Roche is overleden ondanks het feit, dat men nog bloedtransfusie had toegepast. Roch behoorde tot de zooge naamde Civic Guards, waarbij hy 16 jaar in dienst was geweest. Thomas Maccurtin, de eenige zoon van wylen den burgemeester van Cork, wordt beschuldigd van moord op den detectcive. HILLEGOM Afscheid kapelaan J. A. van Ettlnger. Gisteravond had op eenvoudige wijze het afscheid plaats van den weleeTw. heer J. A. van Ettinger, kapelaan der St. Josephkerk, die na 6 jaar van zeer vruchtbaren pries terlijken arbeid overgeplaatst is naar Zaandam. Begonnen werd met een congre gatie van alle afdeelingen, waarvan de scheidende kapelaan directeur is geweest. Hierin nam zijneerw. op hartelijke wijze afscheid, de leden aansporende als trouwe Congreganisten te blijven arbeiden aan eigen zieleheil. Hierna verzamelden zich velen in het Patronaat, waar ook de besturen tegen woordig waren der vereenigingen, waar van kapelaan v. Ettinger G.A. was ge weest. Vele woorden van dank werden ge bracht en de beste wenschen gekoesterd voor het verder leven van den directeur, Mej. Leegwater verzorgde op uitstekende •wijze de muzikale omlijsting. Vervolgens nam men persoonlijk afscheid en zeker zullen de beste wenschen en gebeden ka pelaan Ettinger naar de Zaanstad! verge zellen. Hanze. Gisteravond hield de afd. Hil- legom in „Flora" haar jaarvegadering. De belangstelling was slechts matig. De voor zitter, de heer G. B. Kroon, opende de ver gadering. De 2de secretaris, de heer J. H. Versteege, las de notulen. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat in het voor bije jaar 6 bestuursvergaderingen en 4 le denvergaderingen werden gehouden en dat het ledental door de tijdsomstandigheden iets was teruggeloopen. Het aantal leden bedraagt thans nog ruim 90. De penningm. sloot zijn boeken met een saldo van 176.73. Tot leden der kascomm. werden benoemd de heeren Van Staveren en Jonk man. De aftredende bestuursleden, de hee ren Nic. de Groot en J. Veerman werden met groote meerderheid herkozen. De be grooting 1940 werd na korte bespreking goedgekeurd. Na ampele discussie werd besloten op 17 dezer een gezelligen avond te houden in hotel Sistermans. Door den heer C. van Dril werd een keurig verslag uitgebracht van den C. R., op 8 Nov. in Den Haag ge houden,' waarvoor hem werd dank ge bracht. Medegedeeld werd, dat klachten in zake vordering van wollen en halfwollen dekens kunnen worden ingebracht, waar na revisie kan volgen. Het had den schijn, dat de middenstand gedupeerd zou wor den door de z.g. vervangingswaarde; dit euvel is vermeden. Aan de hand der fei ten werd gewaarschuwd tegen het geven van informaties, ook als deze gevraagd wor den „buiten verantwoordelijkheid". Wegens afscheid van kapelaan van Et tinger was de G. A. verhinderd de verga dering by te wonen, zoodat diens speech moest worden uitgesteld. R. K. Schaakclub „Hillegom". De uitslagen der Woensdag voor de competi tie gespeelde wedstrijden zijn: Groep I R. J. J. Hierman-F. Nijssen 01; F. Nijssen- L. C. M. Koeken 01; S. Lieverse-M. Bak ker 01. Groep II: A. Schreurs-Th. War merdam 01; A. Heirman-M. van de Poll 0—1; Th. Warmerdam-C. van der Valk0-1. De volgende competitie-wedstrijden wor den weer Dinsdag gespeeld. KATWIJK AAN DEN RIJN OP HET IJS. Voorzichtigheid aanbevolen. Nog steeds is de grootste voorzichtigheid geboden bij het schaatsenrijden. Op het kanaal buiten Katwijk, tusschen Katwijk en Oegstgeest wordt gereden, doch van die kant is via den Rijn Katwijk a.d. Rijn nog niet per schaats te bereiken. Ook van af richting Valkenburg nog gevaarlijk. De ijsliefhebbers bewegen zich in grooten ge tale op de binnenvaarten, de Oude- en de Nieuwe Zanderijvaart. Deze zijn goed te berijden. Ook de militairen maken hiervan goed gebruik. Tuinbouwoverzicht. Stond het er in den aanvang van deze weekperiode voor of alles een normaal verloop zou krijgen en de aanvoer weer flink toenam, sinds enkele dagen is het tegendeel waar en worden de tuinders in het aanvoeren van sommige producten belemmerd door de vorst. Het hoofdproduct blijft nog de wasp een. Nu er een aanmerkelijk be tere regeling is getroffei ten opzichte der ophoud- en vergoed ingspr ij zen voor meerdere producten en dan ook en voor namelijk voor de waspeen, is er ook meer animo gekomen voor dit product bij den handel omreden men thans weet, waar men aan toe is. Van algemeene bekend heid mag worden geacht, dat er veel on regelmatigs bestond bij den afzet hiervan. Toen de aanvoer door de vorst eenigszins stagneerde, liep de prijs direct op tot zelfs a 1.90 per kist van 20 kg. Sinds eenigen tyd was de noteering niet hooger geweest dan 1.20. Begin dezer week was er ech ter weer een kleine daling en was de no teering van 0.95 tot 1.60 per kist, wat niettemin een goeden prijs is. Er zijn ech ter verschillende partijen, die niet houd baar blijken te zyn en een spoedige afzet zal hiervan gewenscht zyn. Roode en gele kool heeft thans ook wat meer aftrek dan tot dusverre. Roode kool ging deze week van 3.10 tot 6.50 per 100 kg. en gele kool bracht van f 2.30 tot 3.90 op. Ook deze koolsoorten hebben een hoogere mi nimumprijs dan voorheen, terwijl de ver- goedingsprys den ophoudprijs meer nabij komt. Groene kool ging aanmerkelijk be ter en ging voor 3.30 tot 4.60 per 100 kg. Spruiten waren zeer goed gevraagd. De vorst komt er om te plukken leelijk tusschen. Gekocht werd voor 19 tct ƒ21 per 100 kg. Met uien ging het, als steeds, bedroevend slecht. Meer en meer blijkt, dat wie vroeg verkochten, er het beste aan toe zijn. In den aanvang van het seizoen waren de prijzen iets beter en men had geen gewichtsverlies. Deze week werd ge noteerd van 2 tot 2.50 per 100 kg. An dijvie had goede belangstelling met op- loopende prijzen. Met de koudengrondan- dijvie zal het spoedig gedaan zyn. Er wordt nog wat bewaard in de schuren. Ge kocht werd voor 0.60 tot 0.83 p. kist van 6 kg. Voor kroten was onvoldoende vraag en slechts een matigen aanvoer kan de prijs nog iets ophouden. De noteering hiervan was 1.50 tot 2.50 per 100 kg. Selderij knollen werden in de A-soort ge- kochct voor 3.75 tot 5.—, terwijl de B- kwaliteit noteerde van 2.tot 2.50 per 100 stuks. Boerekool ging vlug weg met goeden prijs. Van 0.30 tot 0.52 per 6 kg. is voor dit grove winterproduct een niet te versmaden prijs. Witlof komt in kleine kwantums. Idem de prei. LEIDSCHENDAM Wildavond K. J. M. V. In het R.-K. Vereenigingsgebouw aan de Damlaan or ganiseerde gisteravond de K. J. M. V. „St. Albertus Magnus" haar jaarlijksche z.g. wildavond, welke een zeer prettig verloop had en welke in alle opzichten prachtig ge slaagd mag heeten. Wegens ongesteldheid van den voorzitter den heer Wim Bleys, werd de avond ge opend door den moderator, kapelaan van Niekerk, die een nieuwjaarswensch uit sprak. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden in kruisjassen en brugbil- jarten, waarby het prettig en zeer span nend toeging, daar blijkbaar allen zin had den om een vette eend of een konijn te winnen. Na vele spannende partijtjes kon den ten slotte de winnaars hun pryzen, of wel een eend of een konijn, in totaal pl.m. 25 stuks in ontvangst nemen, zoodat deze week in vele gezinnen eenden- of konijnenbout het menu zal zijn. Met genoegen kan de K. J. M. V. op de zen prettigen avond terugzien. Schaatswedstrijd. Gistermiddag wer den op de Molen vaart wedstrijden geor ganiseerd. Er hadden zich vele deelnemers opgegeven, di eikaar in de verschillende ritten fel bekampten. Vanzelfsprekend was er een flinke publieke belangstelling. De deelnemers reden voor de armen door hen aangewezen, die de prijzen, bestaande uit levensmiddelen, enz. dankbaar in ont vangst nemen. A.s le prijswinnaar plaat ste zich de heer de Hertogh, alhier. LISSE Personalia. Naar wij vernemen is aan den heer D. J. Vreeken, directeur van het kantoor Lisse van de Twentsche Bank, op diens verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Geboren: Willem, z. van L. Kuipers en G. Meijer Johannes Hendrikus, z. van A. J. Wassenaar en J. M. A. v. Vliet Petrus Johannes, z. van W. Kuilboer en A- M. Bergman Richard Anthony, z. van A. van der Lans en P. Brouwer. Gehuwd: H. A. Rijnbeek te Leiden met H. C. Schoorl te Lisse P. B. den Elzen met M. P. Sprengers, beiden alhier. Ondertrouwd: Philippus Hazelhoff, 21 jaar, te Emmen met Maria Johanna Tysen, 20 jaar, te Lisse Arie de Graaf, 36 jaar, te Haarlemmermeer met Larbara Rhijnsburger, 37 jaar, te Lisse; Hendrikus Franciscus van Hees, 27 jaar, te Den Haag met Johanna Helena Maria Visser, 17 jaar, te Lisse Johannes Reinier Dofferhoff, 26 jaar, met Petronella Jacoba Hogenes, 21 jaar, beiden te Lisse. Overleden: Cornelis Marynus Grul- lemans, 78 jaar, wed. van C. B. van Ko nijnenburg Geertrui Daudeij, 31 jaar, echtg. van J. de Kooker Martha Maria de Kooker, 2 jaren Sara Ruigrok, 69 jaar, echtg. van J. Wijsman Cornelia Hendrika van der Plas, echtg. van F. Ho- gervorst, 62 jaar Leopoldine Welz, 53 I jaar, wed. van C. Schoninger. G e v e s t i g d: W. de Goede uit Tilburg.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6