KLEINE ANNIE RECHTZAKEN Ontslag van een kapitein der infanterie LUCHTVAART Vliegongeluk bij Pernis KERKNIEUWS VRIJDAG 5 JANUARI 1940 1)E LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Sassenheim en zijn jachthaven Een groot-opgezet plan Na het summiere verslag der Raadszit ting te Sassenheim, waarin tot aankoop van grond tot stichting van een jachthaven besloten werd, onder uitdrukkelijk voor behoud, dat tot definitieven aankoop en overdracht niet zal worden overgegaan, zoolang niet zal zijn gebleken, dat van Rijkswegen een voldoende bijdrage zal worden verleend in de aanlegkosten der jachthaven, als zijnde een object van werk verschaffing en werkverruiming, zijn wij thans in de gelegenheid eenige mededee- lingen te doen omtrent de kosten en in richting van dit voor onze gemeente zoo waardevol bezit. De aanleg van den nieuwen autoweg Den HaagSassenheimAmsterdam, gevolgd wordende door aanleg van den Provincia len weg Noordv/ijkSasenheim, welke aansluiting geeft op eerstgenoemden auto weg, heeft, behalve het algemeen verkeers- belang, onze gemeente in een bijzonder gunstige situatie gebracht. Niet minder dan 3 aansluitingen heeft ons mooie dorp op den grooten verkeers weg gekregen, zoodat de ligging ten op zichte van de groote bevolkingscentra in derdaad bevoorrecht mag heeten. Het gemeentebestuur heeft zich steeds beijverd om het landelijk dorp voor vesti ging en voor toeristen aantrekkelijk te ma ken. Een bijzondere gelegenheid om het ge meentebelang te dienen, is ontstaan door dat het knooppunt van den Rijksweg en Provincialen weg vlak bij de beroemde Kagerplassen valt, welk punt ook met het dorp verbonden is door den nieuwen, rech ten Sassenheimervaart. Ten Oosten (de windrichting niet zuiver te nemen) van dit knooppunt, dus aan de Kaagzijde van de Sassenheimerbrug liggen 4 perceelen weiland van den heer van Lanschot te Vught, welke bij uitstek gele gen zijn om daar een jachthaven aan te leggen. Vanaf den daar hooggelegen Rijksweg krijgt men van nabij een mooi gezicht op de jachthaven en nergens in den lande zullen watersportbeoefenaren een gemak kelijker gelegen jachthaven kunnen vin den: aan het groote open water en aan twee voorname autowegen. Door aankoop van de perceelen wei land van den heer Speelman wordt de af stand van de voorhaven tot de Kagerplas sen slechtss 100 Meter. Een commissie van bevoegde watersport beoefenaren, met als voorziter prof. ir. Chr. K. Visser, te Delft, die gedurende eén groot gedeelte van het jaar in de Binnen- Kaag woont, en de heer Schram als secre taris is indertijd door den Raad benoemd om van voorlichting te dienen. Prof. Visser heeft persoonlijk in den Raad rapport uitgebracht, waarbij hij o.m. zeide, dat hij telkens bij het zien der schets- teekeningen onder de bekoring van het mooie plan kwam. Voornamelijk gezien als belang voor de gemeente, omdat toch de aanleg ten koste der gemeente verantwoord dient te zijn, moge worden verwacht, zegt deze uit spraak eigenlijk reeds genoeg. Directe baten van de jachthaven zullen zijn: de opbrengst der liggelden, des zo mers aan de steigers, des winters in de overdekte aanleg- en opbergplaatsen; de huur van reparatie- en onderhoudsinrich- tingen, de exploitatie of verhuur van een restaurant en van een benzine-station. Als indirecte baten mogen gelden: de meerder bekendheid, welke de gemeente, als oord van watersport, zal verwerven; waardoor meer vestiging mag worden ver wacht gezien ook de zeer gunstig gelegen bouwterreinen b.v. in Ter Leede. Ook de plaatselijke middenstand zal van de aanwezigheid van het bezoek aan de jachthaven profiteeren. De gToj'.d kost, zooals reeds gemeld ƒ20964, met kosten van overdracht wordt dit 21.817.80. De kosten van ontgravingen, bagger- werken, beschoeiingen, steigers en schuitenhuizen wordt op 55.000 ge schat. Men verwacht, dat op een of andere wijze hiervan ƒ23.000 ten laste van het Rijk zal komen en de overige 32 mille op voordeelige voorwaarden van den Rijksdienst voor werkverruiming zal kunnen worden verkregen. De exploitatie-uitgaven van de jachtha ven zullen dan bestaan uit 2920 als annuï- KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Wxiaxom zaxweeC du'&texni» ap deze utexetd Het Evangelie verhaalt dat er bij de Kruisiging van Christus duister nis neerviel over het geheele land dat is een schrikwekkend symbool van wat op geestelijke wijze ge schiedt en zich altijd weer zal blij ven herhalen, overal waar blind en hoogmoedig ongeloof Christus uil het hedendaagsche leven heeft ver bannen, vooral uit het openbare leven". Paus Pius XII. Encycliek „Summi Pontificatus" teitsbetalingen en ƒ500 voor onderhoud, totaal ƒ3420, terwijl als inkomsten de huur van schuitenhuizen en ligplaatsen kunnen worden geschat op ƒ4280. De exploitatie of verhuur van een res taurant en de verhuur van een reparatie inrichting zijn in deze berekening nog niet opgenomen. De jachthaven zal bestaan uit een voorhaven op 100 Meter van de Kager plassen, waaraan eventueel restaurant hotel. Deze haven zal een lengte van 165 Meter en een breedte van 20 Me ter hebben. Deze voorhaven komt aan den Oostzijde van het geheel. De Sassenheimervaart zal ter plaatse pl.m. 12 M. verbreed worden. De havenkom, waarin de ligplaat sen, krijgt afmetingen van 165 M. leng te en 145 M. breedte en zal, al naar ge lang van den stand van het buitenwa ter, 1.80 a 2 M. water hebben. In de havenkomt vindt men erst (vanaf de Sassenheimersvaart) 24 schuitenhuizen, t w. 11 groote, 8 middelmatige en 5 kleine. Vervolgens 141 ligplaatsen en wel 23 groote, 23 middelmatige en 65 kleinere, ter wijl aan de Westzijde, dus tegen den oever aan den kant van het dorp komen nog 32 jollensteigers. Loopsteigers zijn vanzelfsprekend vol doende geprojecteerd. Met den uitkomenden grond zal het ter rein opgehoogd worden tot p.l.m. N.A.P., thans ligt het 140 c.M. minus. Het waterpeil van Rijnland is .60 N.A.P. Voor het restaurant is een ruimte van 30 bij 75 M. gereserveerd, waaronder win terbergplaatsen gemaakt kunnen worden. Het is niet de bedoeling, dat de ge meente zelf een restaurant gaat exploitee- ren. De voorstanders in den Raad noemen het een schitterend werkobject. Inderdaad: 3500 kub. M. moet droog ontgraven worden, 10.000 kub. M. zal gebaggerd moeten wor den enz. De verbinding met den Rijksweg is ideaal, zooals de teekening trouwens dui delijk, na eenige oriënteering, aangeeft. Met den Provincialen weg is de verbin ding eveneens best; de afstand van de Ter Leedebrug naar de jachthaven is slechts 900 M. en ten behoeve van de bezoekers der jachthaven is op het laatste gedeelte van dezen weg 2-richtingverkeer toege staan. Mogen de hoogere instanties, die allen de plannen met sympathie begroet hebben, hun onmisbare goedkeuring en medewer king spoedig geven, opdat binnen korten tijd met de uitvoering van deze, voor onze gemeente zoo belangrijke, werken begon nen kan worden. Velen zullen er werk aan vinden en na tot standkoming zal Sassenheim groote be kendheid krijgen. S ....zoodai andoren hun bocht ver- keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOITI rgeen wonder oct de 0uwf5am 0ng waafi- 5(.huwde hiepniet te komen. ik heb nooi zoon warboel gezien van onkruid, boxh'en w0eker- pianten.ik begrup datze denken dathier geesten zijn, haar u< ben van meening,oathethiervol KUKSANDT, HET li HIER SOMBER,VOWTIG EN GRIE ZELIG, MAAR 5D0KEN HEB IK NIET GEZIEN. IK WED DAT ER ZELFti GEEN HUIS IS. IK HEB ZOO'N IDEE. DAT DE OUWE DAM ONS VOOR 'T LAPJE WILDE HOUDEN- HU HAD EEN PLAATSELIJK DORPSFEEST IN DUITSCHLAND BIJGEWOND. Was dat zóó erg? Kapitein der infanterie D. B. Haaitsma, thans te 's-Gravenhage, is 5 Oct. van het vorige jaar ongevraagd eervol ontslagen wegens ongeschiktheid om by de land macht te dienen. Dit ontslag was gegrond op een gedraging, waarvoor hij op 1 Juli door den territorialen bevelhebber in Friesland gestraft was met zes dagen streng. Hü zou nameliik in den nacht nacht van 5 op 6 Juni, toen hij als com pagniescommandant het bevel voerde over een detachement grensbewaking, van zijn post afwezig zijn geweest tn over de grgns zijn gegaan, zonder zelfs voor een behoor lijke vervanging te hebben gezorgd. Ter verklaring van zijn afwezigheid voerde hij aan, dat hy, van Ter Apel uit, naar het even over de grens gelegen Rü- tenbrock was gegaan op uitnoodiging van den Landrat, dr. Zimmermann, die hem als Duitsch regeerings-ambtenaar wilde spreken over een eerder voorgevallen grensincident, waarbij een Duitsche jonge man van Duitschland uit op een Neder- landschen jongen en een Nederlandsch meisje, die op Nederlandsch grondgebied zich bevonden, had geschoten en den jon gen in het been had verwond. Dit inci dent, bij welks onderzoek de kapitein be trokken was geweest, was op bevredigende wijze geregeld en nu had de Landrat er prijs op gesteld, den Nederlandschen ka pitein hiervoor nog eens excuses aan te bieden en de betuiging te geven van de verlangens der Duitsche autoriteiten naar een zoo goed mogelijke verstandhouding met de Nederlandsche autoriteiten. Daar toe bood een feest te Rütenbroek, waarbij de Landrat tegenwoordig was, gereede ge legenheid. Het ontslag was verleend overeenkomstig het advies van een daartoe voorgeschreven commissie van hoofd-officieren, die be- beschikte over een voorstel tot ontslag van den commandant van het tweede leger corps. hetwelk via den commandant van het veldleger aan den minister van de fensie was doorgezonden. Van het ont slagbesluit kwam de kapitein in beroep bij den centralen raad, die gisteren deze zaak behandelde. Kapitein Haaitsma, die in per soon was verschenen, werd bijgestaan door mr. R. O. James, te Apeldoorn. Vcor den minister van defensie als vertegenwoor diger van de Koningin trad op de heer T. Paauwe, referendaris aan het departement van defensie. Voor den raad van beroep verschenen vier getuigen. De eerste, de kapitein J. Gerritsen van de Koninklijke Marechaus see te Assen, verklaarde, dat ook hij een uitnoodiging had ontvangen in Juni j.l. om het feest in het Duitsche plaatsje te be-, zoeken. Getuige had de uitnoodiging ech ter te laat gekregen en daarom was hij er niet heen gegaan. De president: En als u gegaan was, zou u dan in uniform zijn gegaan? Getuige antwoordde hierop, dat hij het wel beleefd gevonden had, wanneer hij op bezoek was gekomen bij den landraad, in uniform. Voor dienstzaken draagt spre ker altijd uniform. De tweede getuige, de opperwachtmees ter A. J. Elings uit Ter Apel kende den kapitein Haaitsma als een plichtgetrouw militair op wien niets viel aan te merken. Luit.-kol. der infanterie L. K. van Loon verklaarde op verzoek van pleiter, dat ka-, pitein Haaitsma een goed officier was, ac curaat en eerlijk. Voor zijn gedrag als offi cier had spreker niets dan lof. De presi dent stelde hierna de vraag, of getuige ook niet op de hoogte was met een dienst order, waarbij bepaald wordt, dat mili tairen niet meer dan 500 m. buiten hun grenspost mogen komen. Getuige ant woordde hierop, dat hem een dergelijke bepaling in dezen vorm niet bekend was. De majoor der infanterie A. Floor ver klaarde, dat hij klager gedurende ander half jaar had gekend. De kapitein was plichtgetrouw. Het werd den kapitein ernstig aangere kend, dat na twaalf uur dien nacht nie mand het commando had op de grenspost; alleen een sergeant-majoor had even gecontroleerd. Een andere bezwarende omstandigheid was echter, dat ook klager, toen hij den bewusten avond door het feestvierende dorp liep, twee luitenants ontmoette van zijn compagnie en deze niet heeft gesom meerd, dadelijk terug te keeren naar het Nederlandsche grensplaatsje om daar hun post te betrekken. De "verdediger, mr. James had in de eer ste plaats juridische bezwaren tegen het ontslag. De kapitein is eervol ontslagen. Dat beteekent dus: ongeschikt voor den dienst. Maar uit de getuigenverklaringen is duidelijk gebleken, dat deze kapitein niet ongeschikt was. Feestviering was niet het voornaamste doel van klagers bezoek. Hij meende een Nederlandsch belang te dienen, wanneer hij het feest bezocht. Plei ter gaf toe, dat tot twaalf uur geen toe zicht gehouden is, maar na twaalf uur zou een officier van verlof terug keeren. De verstandhouding tusschen klager en de Duitsche autoriteiten was goed, maar cor rect. De kapitein is iemand met een goed karakter, en hij heeft dat laten prevalee ren, toen hij uitgenoodigd werd. In dit feit zag pleiter niet direct aanleiding, om dezen bekwamen kapitein uit den dienst te ontslaan. Zes dagen heeft de kapitein in arrest ge zeten, omdat hij de twee luitenants niet heeft teruggestuurd, toen hij deze op het feestterrein ontmoette. De vertegenwoordiger van den minister zeide, dat bij het verleenen van ontslag niet gehandeld is in strijd met de alge meen bindende voorschriften. Spreker ad viseerde het beroep van klager ongegrond te verklaren. Over drie weken zal de centrale raad van beroep uitspraak doen. PROF. TELDERS VOOR DEN RECHTER WEGENS BELEEDIGING. Klacht door mr. Rost van Tonningen ingediend. Voor de Amsterdamsche Rechtbank stond gisteren terecht prof. mr. B. M. Tel- ders wegens smaad, gepleegd in een ar tikel in „De Gids" in Maart j.l. In dit ar tikel, getiteld: „Het pleit van dwang en vrijheid beslecht", besprak prof. Telders de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Er staat o.m. in: „Hacha en Chvalkowski zullen in de ge schiedenis te boek blijven staan als de ab jecte verraders van hun volk".... Een stuk verder in het artikel staat: „Wanneer de overweldiging van een volk, dat door alle eeuwen van verdrukking heen zijn nationaal besef heeft weten te bewa ren, zoo verloopt, dan is er voor ons alle reden onszelf af te vragen, wat er bij ons in een soortgelijk geval zou geschieden. Dat de Hachas en Chvalkovskis ook ten onzent niet zullen ontbreken, dat weten wij helaas maar al te goed. Zij zijn er al of zij nu Rost van Tonningen of van Rappard heeten, dan wel anders en al hebben zij het Goddank nog niet tot een verantwoordelijken post gebracht, wat niet is zou kunnen komen". Dit is slechts een deel uit het artikel, dat ten laste is gelegd. Mr. M. Rost van Tonningen diende naar aanleiding van het artikel een klacht te gen den schrijver in. Verdachte bracht als verweer naar vo ren, dat hij juist de tusschenzin met de twee namen had geschreven om duidelijk toT uitdrukking te doen komen, dat hij niet deze of dergelijke personen op 't oog had, maar in het algemeen van meening was, dat er lieden in den lande aanwezig waren, bereid om de rol der genoemde Tsjechi sche staatslieden te spelen. Hij had niet de bedoeling gehad, den heer Rost van Tonningen te beleedigen. De beleedigde, die een klacht had inge diend, mr. Rost van Tonningen, zeide zich beleedigd te gevoelen, ten eerste doordat hi, een landverrader werd genoemd, door het directe verband leggen van de voor stelling, alsof H. en Ch. landverraad heb ben gepleegd, en zijn persoon. Voorts voel de mr. Rost van Tonningen zich beleedigd, doordat hij in één adem werd genoemd met van Rappard, die tot een heel andere be weging behoort. Er is, zoo zeide getuige voorts, een langdurige campagne geweest tegen de N. S. B., waarbij geïnsinueerd werd, dat de N. S. B. en landverraad iden tiek zijn en door dit artikel werd ik in het centrum van deze insinuatie gesteld. De Officier van Justitie mr. Bosch achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte ƒ300.boète. De verdediger mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello voerde in zijn uitvoerig pleidooi aan, dat de heer Rost van Tonnin gen zich niet beleedigd kan hebben ge voeld door een vergelijking met politieke figuren, die volgens zijn dagblad een rol hebben gespeeld, die hij volkomen juist achtte. Vervolgens gaf pl. eenige voorbeelden van recente meeningen omtrent het op treden der N. S. B.-pers, bijv. de rede van den Minister van Justitie bij de begroo ting, waarbij deze de houding van „Volk en Vaderland" „bijna landverraderlijk" noemde. Objectief aldus concludeerde pl. is van geen beleediging sprake. Mocht de Rechtbank het hiermede niet eens zijn, dan is de beleediging niet strafbaar, daar ver dachte niet de opzet had om te beleedi gen. Vonnis 18 Januari. JEUGDIG BILJARTWONDER MAG DEMONSTREEREN. Keesje de Ruyter, het 14-jarige biljart- wonder, zal voorloopig zijn kunsten op het groene laken voor zijn bewonderaars mo gen blijven demonstreeren. Het vori'ge jaar is tegen het optreden van dezen jeugdigen speler in het open baar, van hoogerhand bezwaar gemaakt, omdat men er een overtreding van de Arbeidswet in zag. Toen Keesje dan ook in een hotel te Alphen a. d. Rijn een demonstratie gaf, greep de Arbeidsinspec tie in, en werd tegen de eigenaresse van het hotel proces-verbaal opgemaak we gens overtreding van art. 61 van de Ar beidswet, dat het doen verrichten van arbeid door minderjarigen in café's en koffiehuizen 's avonds na 8 uur verbiedt. De zaak diende voor den kantonrechter te Alphen, waarbij de ambtenaar van het O. M. zich op het standpunt stelde, dat in dit geval wel degelijk van het verrichten van arbeid moest worden gesproken, daar Keesje z.i. zeker niet louter voor zijn ge noegen speelde en er bovendien voor werd betaald. Deswege is tegen de eigenaresse van het NIEUW KOOLHOVEN-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Invlieger Th. H. Coppers verongelukt. Donderdagmiddag om kwart voor vier is nabij Pernis onder de gemeente Rotterdam een nieuw één-motorig Koolhovenvlieg- tuig van het type F.K. 56 neergestort en totaal vernield. De eenige inzittende van het toestel, de reserve eerste-luitenant vlieger Th. H. Coppers, invlieger der Koolhovenfabrieken, werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens een offi- cieele proefvlucht voor militaire autoritei ten. Het vliegtuig van het type F.K. 56 is een één-motorig toestel voor twee perso nen, dat gebruikt wordt als militair trai ningstoestel voor geverderde vliegers. Kort voor het ongeluk gebeurde schijnt het inwoners van Schiedam te zijn opgevallen, dat de motor van het vliegtuig onregelma tig liep. Invlieger Coppers vloog toen bo ven deze gemeente om even later een duikvlucht te demonstreeren. De toeschou wers zagen, dat deze duikvlucht te lang werd doorgezet. Het gelukte den vlieger althans niet het tcestel horizontaal te trek ken. Coppers heeft op 100 meter van den grond nog getracht zich uit het neerstor tende toestel te bevrijden. Met zijn val scherm sprong hij uit de cockpit, doch de reddingspoging mislukte. Waarschijnlijk is de afstand te kort geweest om de para chute gelegenheid te geven zich te openen. Ook is mogelijk, dat de parachute aan het neerstortende vliegtuig is blijven haken met het noodlottige gevolg, dat Ccppers met het vallende toestel werd meegesleurd. Zekerheid hieromtrent bestaat echter niet. Het vliegtuig kwam terecht op een stuk bouwland aan den Tijkenweg bij Pernis op 5 km. van het vliegveld Waalhaven. Brokstukken ervan vielen ook neer in het dorp. Het lijk van den verongelukten vlieger werd vlak bij het toestel aange troffen. Een Roode-Kruisauto heeft het stoffelijk overschot naar het Zuider-Zie- kenhuis te Rotterdam overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Reserve eerste-luitenant vlieger Th. H. Coppers was reeds sinds eenige jaren in vlieger bij de Koolhoven-fabrieken N.V. en had als zoodanig in binnen- en buiten land groote bekendheid. Hij werd geboren in 1906 en was dus 34 jaar. In vroegere ja ren was hij verbonden aan den marine luchtvaartdienst in Nederlandsch-Indië. Hij was o.m. de man, die destijds een bom heeft gegooid op de „Zeven Provinciën" met het gevolg, dat dit oorlogsvaartuig verder de bevelen van de marine-autori teiten heeft opgevolgd. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIe. De positie der Indië-machines van de K.L.M. was gisteravond als volgt: Op de uitreis landde de „Oehoe" te Basra. Op de thuisreis arriveerden de „Peli kaan" te Basra en de „Gier" te Medan. MOEDER MARIA PHILOMENA. f Algemeen Overste van Congregatie der Zusters van Onze Lieve Vrouw, te Amersfoort. Op 57-jarige leeftijd is in het Moederhuis aan de Zuidsingel te Amersfoort overleden de Algemeen Overste van de Congregatie der Zusters van Onze Lieve Vrouw, van Amersfoort, Moeder Maria Philomena, in de wereld mej. Johanna Helena Manders, geboren te Baak (Gelderland). Gedurende vijftien jaar was zij Algemeen Overste. Onder haar leiding kwamen groo te werken tot stand, o.a. het uitgestrekte gebouwencomplex van Onze Lieve Vrouw ter Eem te Amersfoort, aan welke instel ling een kweekschool en een lyceum voor miesjes verbonden is, de R.-K. huishoud school St. Anna te Amersfoort en het R.-k. sanatorium te Lage Vuursche. hotel, waarin Keesje was opgetreden, een geldboete van 2 subs. 1 dag hechtenis geëischt. In zijn schriftelijk vonnis kwam de kan tonrechter echter tot de conclusie, dat de werkzaamheden door Keesje verricht, niet waren te beschouwen als „arbeid" in den zin der Arbeidswet, weshalve ver dachte werd vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M. is tegen dit vonnis in cassatie gegaan, doch thans heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen en zich met het vonnis van den kantonrechter vereenigd, zoodat nu tot in hoogste instantie is uitgemaakt, dat het biljartwonder ook 's avonds na acht uur in het openbaar zal mogen optreden. „HandelsbL" Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat met de fabriek van vleeschwaren, waarvan Woensdag in een verslag van de zitting van het Haagsch Gerechtshof spra ke was, niet is bedoeld de fabriek van de firma v. d. B. en G., te Wassenaar.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10