De strijd der Finnen da^iag^ó£ieücfiten aan aoexal De geallieerde contrabande-controle Een Russische troepentrein verongelukt? Crisisvolmachten in Ierland De zeven plagen van Turkije DONDERDAG 4 JANUARI 1940 OE LEIDSCHE COURANT T\VFrr.p; pi - P«1. fi Worden Dultsche goederen „gecamoulleerd" HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „In den loop van den dag hebben onze patrouille- en verkenningsafdeelingen op verschillende punten van het front haar taak met succes volbracht. Laat in den ochtend hebben onze jagers twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. DE CONTRABANDE-CONTROLE. „Camouflage van Dultsche goederen". Reuter verneemt in welingelichte krin gen, dat steeds meer bewijzen voorhan den zouden zijn, dat sommige firma's in neutrale landen zich leenen tot pogingen om goederen van Dultsche herkomst als neutrale goederen te camoufleeren. De noodige stappen worden genomen om ver voer van dergelijke goederen te stuiten. Het Britsche ministerie voor den econo- mischen oorlog deelt mede, dat in de week, welke is geëindigd op 30 December, de Britsche commissie voor de contrabande- controle 20.800 ton goederen waarvan men vermoedde, dat zij voor Duitschland be stemd waren, in beslag genomen heeft. Tot deze goederen behoorden 17.500 ton petro leum en aanverwante producten, 1450 ton ertsen en metalen en verder rubber, che mische producten en hout. In de eerste 17 weken van den oorlog heeft de commissie 537.600 ton goederen in beslag genomen. In de week van 24 tot 31 December heb ben de Fransche autoriteiten voor de con trole op de contrabande 10 schepen aange houden en 27.000 ton goederen in beslag genomen. Sedert het begin van den oorlog zijn 237 schepen aangehouden en 429.000 ton goe deren in beslag genomen. HET IN BELGIë NEERGESTORTE BRITSCHE VLIEGTUIG. De Inzittende van het gisterochtend op Belgisch gebied neergestorte Britsche ver kenningsvliegtuig, die met zijn valscherm uit het toestel was gesprongen, is, naar thans gemeld wordt, om het leven geko men. Daar hij van te geringe hoogte was gesprongen, kon zijn parachute zich niet meer ontplooien. De beide andere inzitten den van het vliegtuig zijn met zeer lichte verwondingen naar het militaire hospitaal te Luik vervoerd. Het blijkt, dat de Britsche machine, die zwaar gehavend was, getracht heeft een noodlanding të maken op den weg van Eynatten naar Raeren. Bij deze manoeuvre is het in aanraking gekomen met een hcogspanningsleiding en dientengevolge in brand gevlogen. GEZONKEN SCHEPEN. Het Zweedsche stoomschip „Svarton", metende 2475 ton, is gisteren door een Dultsche duikboot getorpedeerd buiten de Noordkust van Schotland. Het schip zonk in anderhalve minuut. Twintig leden der bemanning worden vermist, elf overleven den begaven zich op een vlot en werden gered door een reddingboot. Volgens een bericht uit New York zou het Zweedsche schip „Kiruna" (5.400 ton), medegedeeld hebben, langzaam te zinken, tengevolge van een aanval door een Duit- sche duikboot op 500 mijl ten Noorden van de Azoren. De reeders hebben echter bericht ont vangen, dat het stoomschip „Kiruna" niet het schip kan zijn, dat bij de Azoren nood seinen heeft uitgezonden. De „Kiruna" bevindt zich elders. Van het Estlandsche schip „Agu" zijn sedert 3 December geen berichten meer ontvangen. Men vreest dat het schip, dat 2200 ton mat en een bemanning van 18 koppen aan boord had, op de Noordzee op een mijn geloopen is. DE ONTVANGST VAN DE „AJAX" IN MONTEVIDEO. Zcoals gemeld is de Britsche oorlogsbo dem „Ajax" de haven van Montevideo bin- nengeloopen. Onder enthousiast gejuich reden de matrozen van de „Ajax" in auto bussen door de voornaamste straten van Montevideo naar een feestelijkheid in de Sayage Polo Club. Op de Plaza de la In- dependencia werden de wagens een kwar tier lang opgehouden door een juichende menigte. Meisjes sprongen op de treeplan ken en bodem den mannen bloemen aan en schudden hun de hand. Al dien tijd stond een groote menigte zich heesch te juichen en legden filmoperateurs iedere bijzonderheid op de filmstrook vast. Schout-bU-nacht Harwood gaf in een in terview een levendige schildering van het gevecht met de „Graf Spee". Hij zeide, dat hij begin December wist, dat zich een Duitsch kaperschip, waarschijnlijk een vestzakslagschip in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan bevond. Hij meende, dat het wel eens de Britsche koop vaarders voor de Zuid-Amerikaansche kust zou kunnen aanvallen. „Daarom con centreerde ik de „Ajax", Achilles" en „Exeter" op 12 December vóór de monding van de la Plata. Om 6.10 uur den volgen den morgen werd een rookpluim waarge nomen. Het bleek het vestzakslagschip te zijn. Om 6,18 opende het het vuur. Een toren vuurde op de „Exeter" en de an dere op de „Ajax" en „Achilles". Wij lie pen alle volle kracht en vielen aan over eenkomstig een van te voren beraamd plan, de „Exeter" op den eenen vleugel en de „Ajax" en de „Achilles" op den andere. Na zestien minuten gevuurd te hebben, legde de „Graf Spee" een nevelscherm en zette met volle vaart koers naar de la Plata-rivier. Wij trokken hieruit de con clusie, dat wtf haar ernstig gehavend had den. Zij vervolgde haar koers naar de la Plata, nu en dan vurend wanneer wij haar te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De „Achilles" volgde de „Graf Spee" tot zij den Duitscher te Mon tevideo het anker zag uitwerpen. De „Achilles" keerde daarop terug naar de monding van de la Plata. Met den kruiser „Cumberland" wachtten wij af of de „Graf Spee" weder naar buiten zou komen. In dat geval waren wij gereed voor het ge vecht. Een maand overzicht DE STRIJD IN HET NOORDEN. Het Finsche leger in den Noordelijken sector is er in geslaagd opnieuw een front te vormen van Jeniskoski aan de Noorsche grens tot de toendra's en moeraswouden aan de Oostgrens. Andere, zeer belangrijke Finsche eenheden hebben geheel den groo- ten weg van Rovanicmi naar Petsamo be zet RUSSISCHE TROEPEN VERONGELUKT? De Finsche kranten publiceeren een be richt uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russische troepentrein verongelukt is. Een groot aan tal soldaten zou daarbij om het leven ge komen zijn. In Leningrad meent men, al dus dit bericht, dat het ongeluk is veroor zaakt door sabotage of het opbreken van de rails door de Finsche ski-patrouilles. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht luidt: „Te land: de gewone bedrijvigheid der Russische artillerie op de Karelische land engte. Bij do rivier de Paipale is hel Russi sche geschutvuur in den loop van den och tend heviger geworden. AL voorbereiding van een aanval duurde het tot 13 uur voort. De aanval der infanterie was zeer heftig en werd met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen, onder het vuur van Finsche artillerie en infanterie. In den avond is ook een aanval onderno men ten Noorden van Hatjalahtenjarvi Deze werd eveneens afgeslagen. Ten Noor den van het Ladoga-meer werd den gehee len dag gevochten om een militair steun punt. Bovendien werd groote activiteit van geschut en patrouilles gemeld. Bij Aitto- joki hebben de Finsche troepen een met machinegeweren versterkte Russische pagnie vernietigd. De Russische tegenaan vallen werden afgeslagen. Bij Raatr in de buurt van Suomussalmi hebben de Finsche troepen vijf tanks en twee gevechtswagens vernield. In den sector Juntasrata hebben zij den linkeroever van het Kokojarvi- meer bereikt. Overigens geen nieuw van het front. Ter zee: aan de kust van het Ladoga- meer hebben zich kleine gevechten voor gedaan. Wegens den storm en den sneeuw val waren de militaire operaties van vrij wel geen beteekenis. In de lucht: ten aanzien van de algemee- ne activiteit niets van belang te melden. Op 2 Januari zijn volgens vaststaande berich ten drie Russische vliegtuigen neergescho ten". HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. In het Russische legerbericht wordt me degedeeld, dat zich op 3 Januari aan het front niets belangrijks heeft voorgedaan. LUCHTAANVALLEN OP FINSCHE STEDEN. Uit Helsinki woidt gemeld, dat de Rus sische luchtmacht gisteren aanvallen op Ato en Kemi aan de Botnische Golf heeft gedaan. Bijzonderheden zyn niet bekend. Personen, die van deze steden kwamen, hebben verteld, dat de bevolking als ge woonlijk blijk gaf van de grootste kalmte en dat de Russische luchtmacht, onder het voorwendsel de haven te bombardeeren, voortdurend de burgerbevolking onder vuur neemt. Volgens inlichtingen uit bevoegde krin gen is het door de Finnen op de Russen buitgemaakte oorlogsmateriaal vrijwel on bruikbaar. De tanks verkeeien in slechten staat en zijn voor het grootste deel niet te herstel len. De vliegtuigen zijn onbruikbaar, doch soms heeft men iets aan de onderdeelen. NA EEN MAAND OORLOG. De correspondent van Havas in Helsinki geeft een overzicht van een maand oorlog op de Karelische landengte. Na een maand van verwoede gevechten, aldus deze correspondent, kan men zeg gen, dat de Finsche troepen op de landengte van Karelië zich overal gehandhaafd heb ben op de linies, die van de rivier Vuoksi ui'gaan en door verscheidene meren in het m'dden en Westen van de landengte van Karelië loopen. Men schat, dat alleen in dezen sector van de Karelische landengte de Russen ongeveer duizend tanks in het veld hebben gebracht. Het Sovjetopperbe vel heeft verscheidene malen versche troe pen in den strijd geworpen, doch de aan vallers werden steeds met groote verliezen teruggeworpen. In het bijzonder in den strijd tegen de gemotoriseerde en gepant serde strijdkrachten is de Finsche taktiek uitstekend gebleken. Tot dusver zijn op de verschillende fronten meer dan 400 tanks door de Finnen vernield of buitgemaakt, het meerendeel hiervan op de landengte van Karelië. De Finnen achten het dan ook hoogstwaarschijnlijk, dat zij in de toekomst met succes tegenstand zullen kunnen blij ven bieden, zelfs als de vijand zonder op houden aanvalt en zelfs als de Russen door een hevig artillerievuur worden gesteund. Op de landengte van Karelië zoekt de vijand vooral zijn heil in een stellingoorlog. Aan de andere fronten daarentegen was het een bewegingsoorlog. In het begin beperkten de Finnen er zich toe, den Russischen troepen moeilijkheden en verliezen te berokkenen om hun op- marsch te vertragen. De Finnen trokken te rug en verschansten zich in tevoren gereed gemaakte stellingen. Van deze stellingen uit hebben zij met succes tegenaanvallen ondernomen en zijn zij erin geslaagd, een groot gedeelte van het verloren terrein te herwinnen. Alle Russische offensieven in de eerste maand van den oorlog zijn vol komen mislukt. Ter zee heeft de kustartillerie, die naar men weet voor Finland van groote beteekenis is, de Sovjet-marine op eerbie digen afstand van de kusten gehouden. In de Finsche kolf begint het ijs zich thans vast te zetten en de Sovjet-marine ziet zich derhalve in haar vrijheid van optreden beperkt. Wat de Finsche artillerie op de landengte var. Karelië betreft, deze heeft belangrijke voordeelen boven de Sovjet-artillerie in verband met de kennis van het terrein. Zij kan de punten opsporen, waarvan wacht kan worden, dat zü zullen worden ber.ut om het zware Russische geschut in stelling te brengen. Dit verklaart waarom het Russische lange-afstandsgeschut eeni gen tijd heeft gezwegen. De Russische luchtstrijdkrachten hebben blijkbaar door het bombardeeren van ste den en dorpen in het achterland de Fin sche bevolking willen demoraliseeren. Het is thans duidelijk, dat dit doel niet is be reikt. Telkens wanneer de Sovjet-lucht- mrcht militaire objecten bombardeerde, kon zij dit slechts van zeer groote hoogte doen en richtte zü geen noemenswaardige schade aan. D-» door het Finsche luchtaf weergeschut behaalde resultaten overtreffen alle verwachtingen. Van haar kant heeft de Finsche luchtmacht, hoewel het aantal en de snelheid oer toestellen bescheiden zijn, den Russen groote verliezen toege bracht. Men schat, dat 150 Russische vlieg tuigen, hetzij door het luchtafweergeschut, hetzij door de Finsche jagers zijn neerge haald, ongerekend nog de toestellen, die in de wouden terechi zijn gekomen en pas veel later gevonden zullen worden. ONGEREGELDHEDEN TE LENINGRAD EN MOSKOU? De radio van Rome verspreidt een be richt uit Tallin, waarin melding wordt ge maakt van ernstige ongeregeldheden te Leningrad, die veroorzaakt zijn door voedseltekort, na de verzending van voor raden naar de Russische troepen bij de Fin sche grens. De omroeper deelde verder mede, dat ook uit Moskou berichten zijn ontvangen over soortgelijke ongeregeldheden. DUITSCHE TEGENSPRAAK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Van Engelsche en Fransche zijde worden in de Euiopeesche pers berichten gelanceerd, volgens welke Duitschland Finland met wapens zou steunen, dat Rusland Duitsch land om militaire hulp gevraagd zou heb ben en dat Duitschland die hulp gezonden zou hebben in den vorm van officieren, technici en oorlogsmater'aal. Van bevoegde zijde wordt in dit verband geconstateerd, dat het overbodig is er op te wijzen, dat al deze beweringen volledig uit de lucht gegrepen zijn. DE ZWEEDSCHE HULP AAN FINLAND, De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat te Londen geen bevesti ging is ontvangen van de geruchten, dat Duitschland een scherpe nota zou hebben gezonden aan de regeering van Zweden om te protesteeren tegen het zenden van vrij willigers, wapens en munitie naar Finland met het dreigement, dat dit onpleizierige ge\olgen zou kunnen hebben. Weliswaar blijkt uit de Duitsche pers en radio, dat de Zweedsche hulp aan Finland in Duitsch land wordt opgemerkt, doch een officieele reactie heeft dit niet verwekt. Aan de andere zijde is het begrijpelijk, dat nu Frankrijk en Engeland zelf in oor log zijn, hun macht om te helpen eenigs- zins beperkt is. Een aantal omvangrijke bestellingen, welke Finland voor het uit breken van de vijandelijkheden in Enge land heeft gedaï n, en welke tengevolge van den oorlog nog niet waren uitgevoerd, den thans voor levering gereed ge maakt. Ook Frankrijk verstrekt zoowel munitie als geld en de politiek van de Fransche en Britsche regeering is erop ge richt hulp te blijven bieden, ongeacht wei kei indruk dit zal maken te Moskou of Berlijn. In sommiga K-ingen wo dt gezegd, dat de houding van Duitschland niet zoo dui delijk is, als uit de bovengenoemde ge ruchten zou blijken. NOORSCHE VRIJWILLIGERS NAAR FINLAND. Naar „Tidenstegen" meldt, zullen aan het einde van deze week de eerste honderd Noorsche vrijwilligers naar Finland ver trekken. FPIONNAGE-CENTRALE ONTDEKT. Een plaatselijk blad uit Harstad in het graafschap Troms, bericht, dat, toen de Sovjet-Russische troepen aan het Noorde lijk front de eersle aanvallen deden, de Fir.sche autoriteiten te Parkkina een uitge- bieid spionnagecentrum hebben ontdekt, dat werkte onder leiding van een kapitein van het Finsche leger en een van zijn lui tenants. De meest actieve medewerksters waren twee Finschen en een Laplandsche, deze laatste deed dienst als koerier en moest haastboodschappen overbrengen naar Moermansk. In totaal waren bij de zaak or geveer zestig personen betrokke*.. Het centrum heeft ongeveer acht jaar voor de Sovjet-Unie gewerkt. Toen de kapitel merkte, dat hy ontdekt was, heeft hij zelfmoord gepleegd, de ove rige spionnen zijn gefusilleerd. De ontdekking van het spionnagecen trum, waarvan het bestaan moet worden klaard door de gemengde bevolking van het geïsoleerde gebied van Petsamo, heeft groote verontwaardiging gewekt on der de Finsche grensbevolking. Door dit spionnagecentrum worden de hinderlagen verklaard, waarin de Finsche troepen in de eerste dagen van den strijd bij Petsamo zijn gevallen. speciale zitting van de dail. Gistermiddag is de Iersche Dail in spe ciale zitting bijeengekomen. De Valera verzocht het Huis goedkeuring te hechten aan maatregelen, welke de regeering crisisvolmachten vèrleenen ter verzeke ring van de openbare veiligheid en tot het behoud van den staat in tijden van oorlog. De minister van Justitie, Boland, diende een wetsontwerp in, waarin gevraagd wordt om de bevoegdheid tot het inter neeren van personen, die in verband met het Iersche republikeinsche leger stonden en groote geldsommen, wapens en ontplof bare middelen bezaten. Deze groote geld sommen zijn uit Amerika gekomen voor het Iersche republikeinsche leger. Men heeft pakjes Amerikaansche dollars in be slag genomen. Het wetsontwerp inzake de volmachten, werd in laatste lezing aangenomen met 829 stemmen. De Senaat zal het ontwerp Donderdag middag om drie uur in behandeling nemen. Aanslag op rechercheur te Cork. Gisteravond werd in een der hoofd straten van Cork een rechercheur, Rochce genaamd, door een schot juist onder het hart getroffen. Enkele oogenblikken te voren hadden Roche en een collega een man aangehouden, die in gezelschap was van een vriend. Roche was vergezeld van twee collega's, Toen zijn collega's hun revolvers trokken, snelden de menigte toe om hulp te bieden en er ontstond een vechtpartij. Later wer den twee mannen naar de kazerne over gebracht. Het verluidt, dat één hunner wordt vastgehouden. Roche werd naar een ziekenhuis over gebracht, waar een spoedoperatie noodig bleek. Terwijl de Dail beraadslaagde over een wetsontwerp tot verstrekking van vol machten, werd de minister van Justitie uit de vergadering weggeroepen. Hij werd van het incident in kennis gesteld. Bultenlandsctie Berichten NU WEER DE WOLVEN. Na de aardbeving, de sneeuwstormen en de overstroomingen, zijn het thans de wol ven, die de Turksche bevolking teisteren. Door het noodweer uit de bosschen gedre ven, trekken de wolven in troepen van honderden naar de bewoonde streken, waar de hongerige dieren reeds menschen aangevallen hebben. De bevolking ver keert in doodsangst, daar zij zich tegen de wolven niet kan beschermen, de meeste huizen zijn vernield, of geven geen vol doende beschutting, elders wonen de men schen in primitieve tenten, die ook al wei nig afweer bieden. RAMP IN TURKIJE Sn ni Woorden VAN DEN WEG!! Een voorloopige optelling van de aantal len slachtoffers der aardbevingscatasbro- phe na een bergingswerk van één week, geeft tot resultaat in de steden en distric ten van Siwas, Amasia, Refalye, Oroe, To- kat, Niksar, Goemoesjane, Giresoen, Yoz- gat en Soesjehir een totaal van 13.000 doo- den en 3 tot 4000 gewonden. De verlies cijfers der stad Erzindjan zijn nog niet vol ledig. Men raamt ze op 14.000. De berging is nog niet geëindigd, het vervoer der dak- looze bevolking is aan den gang. Zij wor den over het geheele land verdeeld, aan gezien de getroffen steden en dorpen in den winter onbewoonbaar zijn geworden. President Inoenoe is gisteren uit het aard- bevingsgebied in Ankara teruggekeerd. De Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft besloten 10.000 dollars te schenken ten behoeve van de hulpver leening aan de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije. NOODWEER IN SPANJE. In de provincies Sevilla en Huelva heb ben wolkbreukachtige regens talrijke over stroomingen veroorzaakt. De landweg tus- schen de beide hoofdsteden staat over een afstand van eenige kilometers onder wa ter. De zware regenval duurt voort. De Guadalquivir is gestegen tot negen meter boven den normalen stand. Eenige deelen der stad zijn reeds overstroomd. BRAND IN EEN MUSEUM TE TORONTO. Oude meesterwerken vernield. In het museum „Metropolitan Galery" is brand uitgebroken, waardoor een gedeelte van de werken van oude schilders, welke bij het begin van de vijandelijkheden uit Europa hierheen waren gezonden, zijn ver nield. Onder de verloren gegane meesterwerken zijn „Christus aan het Bruiloftsmaal" van Bassano, waarvan de waarde wordt ge raamd op 15.000 dollar en „Het schrift op den wand" van Ferdinand Bol. HOTELBRAND IN MINNEAPOLIS. Het Morlborough Apartment Hotel te Minneapolis, dat door 125 personen be woond werd, is gisterochtend door en fei len brand verwoest. Tot dusver is een tien tal personen ab vermist opgegeven. VATIC AAN KRIJGT EEN EIGEN BRANDWEER. In de Vaticaansche stad zullen zoo spoe dig mogelijk een brandweerkazerne en tal rijke brandweerlieden worden onderge bracht, teneinde een doeltreffende bevei liging der pauselijke paleizen bij even- tueele branden te verzekeren. Dit besluit is genomen naar aanleiding van den brand, die de Pauselijke Kanselarij gedeeltelijk heeft verwoest. Verder is besloten, dat de pauselijke pa leizen, die het voorrecht van exterritoria liteit genieten, voortaan onder permanente bewaking zullen staan van de pauselijke gendarmerie. MISLUKTE AANSLAG IN BRITSCH COLUMBIë. Uit Nedson (Br. Columbië) wordt ge meld: De politie heeft medegedeeld, dat zij een poging tot sabotage bij de in de buurt van Nearby Trail gelegen vestiging van de Sonsolidated Mining and Smelting Com pany op Kerstdag heeft verijdeld. Enkele dagen te voren had zij een broefwisseling in beslag genomen, waarin een plan werd onthuld tot vernietiging der inrichting. Na een onderzoek werden drie vreem delingen, van Duitsche nationaliteit, ge arresteerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6